Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:40 am

Kapedan ēullė zhulatka
kishe poture dhe vraka
su bėnte gjė shiu dhe vapa
300 trima kishje mbrapa
qė nė Janinė e pėrpjetė
vure nam sa deshe vet
oficer dhe zabitllar
I shkove tė gjithė nė kamė
mori mbesa janinjote
mbete si simbol me shoqe.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:40 am

Lėvizjet popullore kundėr
regjimit turk,

Kapitulli II

Kuvendi i parė i Senicės 1770

Nė mars tė vitit 1770 pėr herė tė parė u mblodh kuvendi i Senicės. Kuvend jugor me pjesėmarrjen e burrave qė nga lumi i Vlorės deri nė Ēamėri. Midis tyre morėn pjesė burra nga Fushėbardha, tė cilėt treguan vullnetin dhe trimėrinė e tyre. Kuvendi shėrbeu nė vendosjen dhe organizimin e kryengritjeve popullore kundra ligjeve tė egrra turke pėr nizam , taksa tė rėnda etj. Populli pjesėmarėsit e kėtij kuvendi i ka goditur e kundėrshtuar ligjet e egrra e barbare tė atij regjimi, edhe me vargjet e kėngėve tė krijuara e kėnduara vetė kushtuar atyre viteve .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:41 am

Dėgjuar e parė kini
nė Senicė u bė pajtimi
Fshatra e kaza u mblodhė
pleqėsia e anės tonė
Tė krishterė e muslimanė
ca me mushka e ca me kalė
Te perrallet nė lėndinė
flet Idrizi me tė mirė
Mbani vesh o kapedanė
tė madhe ju bėj rixhanė
Tė mencur e pleq me radhė
tė lidhemi besė e fjalė
Se tė gjithė trimat u vranė
mbetėn shkretė kėto anė
Vritet shoqi me vėllanė
bėhet qejfi hasmit tanė
S’jemi turq e mercenarė
jemi thjesht shqipėtarė
jemi njė gjak e njė farė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:41 am

Me ardhjen e Turqisė nė vendin tonė ajo qė nė fillim filloi dhunėn , dogji kishat, mblodhi priftėrinjtė nė qafėn e priftėrve Fushėbardhė dhe i egzekutoi. E bėri kėtė veprim pėr tė kthyer neve nė muslimanė. Turqia sundoi nė Shqipėri 500 vjet rrjesht. Ai regjim i egėr nuk e linte popullin kėtu qė tė hapte shkolla shqip. Ai regjim i merrte njerėzit dhe i dėrgonte redif vite me radhė. Nė atė periudhė rreth viteve 1770 – 1775 e nė vazhdim Idriz Sulli ishte i pari burrė trim dhe i menēur qė i doli pėr zot vendit dhe mbronte popullin, krahinėn. Ai ishte nga Fushėbardha nga fisi Prodaj ( Proto ) po kėshtu edhe Halil Sullua. Kėta i kundėrshtonin organet me qeverinė turke pėr ligjet e padrejta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:41 am

Kuvendi dytė i Taroninės 1773,
pas atij tė Senicės

Te rrepet, uji i ftohtė nė Taroninė u mblodh kuvendi i dytė ku morėn pjesė krerėt patriotė tė Labėrisė, Vlorės, Bregdetit, Gjirokastrės, Muzinė, Delvinės deri nė Ēamėri. Qėllimi i atij kuvendi ishte bashkimi i popullit nė kryengritje tė armatosur kundėr masave shtypėse tė ushtrisė turke. Nė kėtė kuvend Idriz Sulli midis tė tjerash dha disa mendime, vuri disa zakone me shumė vlerė pėr banorėt, pėr popullin, pėr krahinėn jugore. Disa nga kėto zakone mbajnė vlerė njerėzore edhe sot. Idriz Sulli bashkėpunonte me Ēobo Golemin, Ēelo Picarin dhe Zenel Gjolekėn. Pra kėtė burra e mobilizuan popullin nė kryengritje tė armatosur kundėr rregjimit otoman turk.
Ja disa nga zakonet qė mbetėn tė vendosura nga kuvendi i Idriz Sullit: Kur njė fis me fisin tjetėr binin nė hasmėri fisi fajtor ikėn dhe shkon me banim tė pėrhershėm nė njė fshat ose krahinė tjetėr, lidhur me martesat kur njė djalė ndante gruan e tij babai i vajzės sė ndarė e vriste djalin. Kėtė zakon e ndaloi Idizi dhe duke bėrė shembull vajzėn e tij ndarja e gruas mbeti e lirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:41 am

Njė palė qė ndante nusen i jipte si hakė 49 lekė ezolloit si edhe njė tagėr drithė buke vendim ky qė vajza e ndarė tė pėrballonte tė jetuarit sa tė martohej pėrsėri. Njė tjetėr ishte qė turpi tė lahej me turp dhe jo me gjak, pėrshembull po ti hiqje shaminė ose fustanin njė vajze atė duhet ti heqė edhe hakmarrėsi dhe jo gjė mė tepėr. Pra, Idriz Sulli shkroi shumė zakone qė u pėlqyen dhe u mbėshtetėn nga opinioni publik por ne pėrmendėm vetėm kėto duke formuar edhe bindjen se ky person ishte burrė i menēur dhe i madh i asaj kohe, ishte nga Fushėbardha dhe e drejtonte dhe e pėrkrahte popullin nė ēdo moment.
Ashtu si tėrė kurveleshasit edhe Fushėbardha administrohej nga Himara, ajo ishte qendra. Ashtu siē pėrmendėm edhe mė lart se Turqia nuk na linte tė hapnim shkolla shqipe veē turqisht. Nga e keqja pranuan dhe u hap njė shkollė turke tė hauri i Jupe Bahos, te kroi Kėrpaēe, viti 1800. Qė nga koha e Pap Zhulit dhe Turqisė, deri vonė mbeti si zakon qė kur vdisnin njerėz sinjali i parė nė lajmėrim ishte ulėrima e grave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:42 am

Populli i kėsaj krahine, delegatėt e Kuvendit tė Taroninės me vendosmėri e trimėri pėr tė mbrojtur interesat dhe trojet e veta ka kėnduar kėto vargje kėnge.

Gjėmon vendi nga oshėtima
tunden malet, tunden brima
vijnė trimat nga Smokthina
nga Himara e Ēamėria
nga Delvina e Muzina
u feks palla e vetėtima
i mblidh lumi e Taronina
kapedanė e pleq tė tjerė
Idriz Sulli i madhė nė krerė
foli e tha shumė fjalė
pėr bashkim e gjaksi
dhe disa punė tė tjera

pėr betim e pėr krushqi
burrė e grua tė punojnė
vjedhja ka kanosi
foli edhe Idrizi vetė
pėr bashkim e pėr fuqi
tė mos jemi tė pėrndarė
tė na hajė i huaji
fjalėt qė thamė kėtunė
tė mos vėnė nė sheri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:42 am

Pėr tė mbrojtur trojet e tij populli shqiptar ka bėrė luftra tė pėrgjakshme, si ajo me Turqinė, grekun disa herė me Italinė dhe Gjermaninė. Nė vitin 1854 nga fshati ynė u vra Bajo Kazo dhe Habip Xhuvani ndėrsa nė betejėn pėrmbi Janinė janė vrarė edhe tė tjerė. Nė 1878 shqiptarėt bėnė njė mbledhje pėr njė Shqipėri etnike nė Prizren. Nė atė luftė do tė vendosej organizimi i popullit nė luftė kundėr grekut dhe Turqisė. Nė atė kohė i kėrkoi greku Turqisė qė tė futej nė shqipėri me 2 mijė ushtarė tė armatosur nga Korfuzi me qėllim kryesor qė tė prishte edhe Kuvendin e Prizrenit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:42 am

Menjėherė Labėria i bėri thirrje gjithė popullit pėr tu mobilizuar kundėr Turqisė e Greqisė. Pra i foli Labėria Labėrisė u ngrenė nė kryengritje dhe me kėngė nė gojė:

Ēu ēkulė qė nė Rradhimė
kaptuan shuvasinė
dhe Nivic Bubarinė
luftė grekut dhe Turqisė.
Nė kėto vite filloi edhe lufta e Lėkurėsit. Rakip Delvina kishte 4 ēeta dhe Idriz Alidhima 7 ēeta, tė mobilizuar shqiptarėt si asnjėherė tjetėr e hodhėn nė det grekun dhe Kuvendi i Prizrenit nuk u prish por ia arriti qėllimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:43 am


Kryengritjet e tjera fshatare shekulli i 17-18 dhe kėtej

Shumica e kryengritjeve ishin nga Kurveleshi deri edhe nga malet e Shkodrės. Kėto kryengritje vazhduan nė 1830-1847 kundėr Tanzimatit tė Delvinės. Me besnikėri dhe trimėri tė rrallė kryengritėsit e jugut me besa-besė ndaj njeri-tjetrit vazhduan luftrat nė vitet 1830-1878 tė udhėhequr edhe nga Zenel Gjoleka kuējot dhe Ēelo Picari, luftra kundėr ushtrisė turke. Nė kėto luftra, nė kėto beteja morėn pjesė edhe nga burrat e Fushėbardhės, nė Skėrfi, Senic e sidomos nė betejėn e Palavlisė, afėr Delvinės. Atje u vra edhe Sadik Memushi nga fshati ynė. Ja edhe kėnga e kėnduar nga shokėt dhe bashkėfshatarėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:43 am

Kush u hodh proto i pari
Sadik Memush bajraktari
topēitė me top ia dhanė
flaka i mori fustanė
fora e bėri jataganė
pėr vatanė o tė vdekur, o tė gjallė
Nė atė betejė luftarake u dalluan burrat e fshatit Fushėbardhė tė komanduar nga Osman Kuēi. Kėnga tjetėr po nė atė betejė

Ra topi nė Palavli,
Ra topi nė keqinovė
Palavli 7-tė taborė
Ra topi nė Palavli
i shkreti Hodo Ali
i shkreti Hodo Nivica
bėre poshtė nga Babica
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:43 am

Njė rol tė rėndėsishėm luajti nė kėtė betejė edhe topi i gorictė i Hito Kongocit. Hitua me mjeshtėrinė e tij e pėrdori si panik 200 vjet rresht topin e gorictė. Ai e pėrdori kėtė pėr tė frikėsuar ushtritė e huaja dhe pėr ti larguar ato nga trojet e vendit tonė.Tjetėr kėngė:

Kushe e njeh Hito Fushėbardhė
Ngrehu topin e kalanė
Nė kuti ia hodhi zjarrė
E dogji su dha i gjallė

Nė kala, nė koqinovė
Hito Kongoci me kordhė
Bėn dyfek ruan sinorė
Me venedikt e arhonė

Nė luftė me Turqinė nė Bradhomė tė Rrėzomės u vranė edhe kėta fushėbardhas : Skėndo Xhuvani, Mirteza Sulli dhe Musa Robi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:43 am

Lufta e Lėkurėsit 12 shkurt 1878,

Kapitulli III

Nė kėtė vit u pushtua qyteti i Sarandės nga ushtria greke. Kryengritės tė ardhur nga tė gjitha anėt e Kurveleshit dhe Delvinės bėnė njė luftė tė paparė dhe korrėn fitore mbi ushtrinė greke. Kryengritėsit komandoheshin nga Idriz Alidhima. Nė luftėn e Lėkurėsit morėn pjesė shumė fushėbardhas dhe u vranė 10 burra nga bandat greke. Ata janė dėshmorė kombi sot dhe kujtohen e respektohen nga gjithė populli dhe bashkėfshatarėt Hair Idriz Sitefani, Idriz Ymer Alidhima, Mato Asllani, Sali Sabri Isufi, Kasėm Xhafer Gjoni, Osman Jaho Deēka, Shahin Muhamet Veliu, Abedin Balil Muho, Seit Selman Dobro, Shahin Shaban Memo.Ja vargjet e kėngės qė buronte nga populli nė luftėn e Lėkurėsit pėr tė zhdukur nga trojet e veta ushtrinė greke:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:44 am

Gjithė armiqtė le ta dine
tė shikojnė historinė
vet koha e ka treguar
se kushdo qė na ka pushtuar
me lėkurė e ka paguar.

Tjetėr kėngė qė i pėrket viti 1800 e mė pas
Ca burra, ca djem astritė
me asqerėt e Turqisė
gjyle nga bradhoma nisnė
ndizej flakė gur e lirisė
flet Mehmeti me Rakipnė
qė nė Livadh e Delvinė
nga Fushėbardha u grinė
dhanė jetėn pėr Shqipėrinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:44 am

Lufta e Lėkurėsit kundėr shovinistėve grekė ishte njė luftė e tmerrshme. Nė vitin e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit qeveria shoviniste e Athinės e nxitur nga lakmia pėr ti shtrirė kufijtė nė trevat shqiptare i braktisi veprimet dredharake e mashtruese nė bisedimet e bėra me parė pėr tė ndėrmarrė veprime tė pėrbashkėta me shqiptarėt kundėr pushtuesve osmanė. Poeti ynė i madh Naim Frashėri i zemėruar nga dredhia e tyre shpėrtheu me zemėrim kundėr grekėrve : Nėse keni kundrejt nesh qėllime pėr pushtime nuk ėshtė vdekja fundi i njeriut? Zjarr pra !
Idriz Alidhima i Fushėbardhės ato ditė shkurti me shira tė forta qėndronte nė banesėn e tij majė bregut tė Alidhimė. Kishte disa ditė qė binte shi i pandėrprerė. Lumi i Gurės buēiste, shkulte rrepe nga rrėnjėt, vėrshonte e nuk guxonte tė kalonte njeri nga njeri breg nė tjetrin. Idriz Agai (Alidhima) sodiste gurėn qė vėrshonte me tėrsėllimė, por atje para tokave tė Alidhimė, atje ku mbaronte korija me rrepe tė Alidhimė, atje gura mbytej nė shtratin e lumit ujėshumė tė Kalasės. Kėto ditė me shira tė rrėmbyer nė fushė dhe dėborė nė male dikush guxoi tė kalojė lumin dhe trokiti nė portėn e kullės. Ishte bashkėfshatari, moshatari i vegjėlisė i Idriz agės. Ardhja e tij e gėzoi tė zotin e kullės. Idriz agai i Alidhimės e ēmontė shkathtėsinė dhe vrullin e papėrmbajtur tė Shahin Muhametit. E pyet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:44 am

-Ē’e keqe tė ka zėnė qė tė udhėtosh nė kėto kohė me shi o miku ynė? Shahini hodhi dorėn te xhepi i brendshėm i xhaketės dhe nxori njė letėr. Idriz agai e lėēiti me dhėmbė letrėn. Mėsohet se ato ditė tė shkurtit nė ishullin e Korfuzit njė trupė ekspedite u vu nė gadishmėri dhe pėrgatitej pėr njė mision tė veēantė. Tė ngarkuar nga ish kryeministri Harrilla Trikupi. Misioni mbahej sekret por ajo qė po ndodhte nė Korfuz nuk ishte diēka e zakonshme. Njeri nga konsujt e akredituar nė Korfuz vihet nė gjurmė, zbulon misionin e trupekspeditės dhe pėrcjell nė brigjet shqiptare njė letėr qė dha sinjalin dhe ngjarja zuri vend nė kėngė:

Nė Korfuz njė konsullatė
Shkruan e dėrgon njė kartė
Kush ėshtė djalė nė kėmbė
Tė dalė e tė zėrė vend
Se del greku nė Sarandė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:45 am

Kur mėsoi lajmin ai dha sinjalin qė vendasit tė bėheshin gati pėr tė pėrballuar rrezikun. Nga fundi i javės sė parė tė shkurtit shirat u ndėrprenė. Idiz Alidhima burrė me autoritet i nderuar e i respektuar nga bashkatdhetarėt e tij e mbante veshin nė pėrgjim e dorėn tek arma. Siē tregon kronisti grek M. Lejzonis pjesmarrės nė ngjarje mė 12 shkurt 1878 me urdhėr tė kryetarit tė qeverisė greke Haridha Trikupi, njė rregjiment me rreth 800 ushtarė tė komanduar nga oficeri Tritaqis ngarkohet nė tre anije lufte dhe kalon ngushticėn e Korfuzit, u drejtohet brigjeve tė Shqipėrisė, pėr tė zbarkuar nė Lėkurės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:45 am

Ndėrsa poeti popullor i rregjistron kėto ngjarje nė vargje:

Njė vapor me tre gjemi
Pėrdridhet si gjarpėri
Nėpėr det si mal i zi
Vėshton vendin me dylbi
Ku bie Lėkurėsi
Do ta djeg, do ta bėj hi.

Mbas goditjeve nga deti me artileri zbarkimi, ēobani Elmaz Haxhi ishte i pari qė i goditi me martinė por njė pushkė ishte tepėr pak pėr tė zbrapsur njė rregjiment. Edhe disa ēobanė tė tjerė qė u ndodhėn atje afėr i pritėn me pushkė pushtuesit por nuk mund tė ndalej zbarkimi. U dha sinjali i kushtrimit: Erdhi greku nė Sarandė ! Ēobanėria rrėmbyen tė gjithė armėt fshatarėt e Labėrisė, Konispoli, zona e Ēamėrisė, qyteti i Delvinės u organizuan nė ēeta dhe drejtoheshin nga njė shtab i pėrbashkėt dhe hynė nė luftime. Ditėn e parė tė luftės, mė 12 shkurt pushtuesit grek zbarkuan te gjiri nė jug tė Sarandėės, afėr fshati Ēukė, zunė pozicion luftimi dhekrijuan njė plasdarm nga ku mė parė do tė ndėrmerrnin veprime pėr tė shtrirė nė dorė lartėsi e pika tė tjera zotėruese, qė do tė lehtėsonte pėrparimin nė thellėsi tė tokave shqiptare drejt qytetit tė Delvinės. Ditėn tjetėr mė 13 shkurt forcat pushtuese tė mbėshtetura nga artileria detare e tokėsore dhanė dy goditje. Njerėn nė drejtim tė fshatit Ēukė dhe tjetrėn nė drejtim tė Sarandės.
Ata mundėn tė zėnė robėr 25 nėpunės tė doganės. Nga kjo datė luftimet nė ēetat e Fushėbardhės, Zhulatit tre ditė rresht bėhen nė Qafėn e Gjashtės, nė afėrsi tė Sarandės. Me njė sulm tė papėrmbajtur kėto ēeta u morėn pushtuesve lartėsinė nė krahun e djathtė tė Qafės sė Gjashtės. Nė 17 shkurt forcat greke ndėrmorrėn njė sulm tjetėr nė drejtim tė fshatit Karalibej dhe Gjashtė. Luftimet vazhduan deri nė 23 shkurt gjithsej 11 ditė. Ato shpesh ishin tė ashpra nė drejtim ku vepronin ēetat e zhulatit dhe Fushėbardhės e Delvinės. Pushtuesit grekė ngulmuan tė pėrparojnė. Bėnė disa herė sulme por asnjė shqiptar nga ēetat e Delvinės dhe Konispolit nuk po luante nga pozicioni sado qė dridhej vendi nga shpėrthimet e artilerisė detare. Nė kėto luftime u shquan shume luftėtarė, ne veēanti komandanti i 7 ēetave tė Fushėbardhės dhe Zhulatit, Idriz Alidhima. Komandanti e flamurtari i ēetės sė Delvinės, Rakip Demo, Rakip Delvina.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:46 am

Nė 17 shkurt kur 7 ēetat e Fushėbardhės dhe Zhulatit kacafyteshin pėr tė thyer sulmet e armikut nė Qafėn e Gjashtės forcat e tjera greke ēajnė pėrpara pėr tu dalė shqiptarėve nė shpinė. Rreziku pėr ēetat e Zhulatit tė tejm e tė kėtejm ishte i madh. Delvinjotėt ende ishin nė pėrleshje dhe nė kacafytje nė pozicionet e tyre kur dėgjojnė thirjen e Idriz Alidhimnės : Priti o Rakip Delvina, priti. Rakip Demoja i qetė nė gjykim dhe i guximshėm nė veprim kur pa qė ēetat e zhulatasve u rrezikuan nga krahėt i kaloi forcat e tij nga qendra nė sulm. Ishte sulmi i dytė ai qė bėri brenda asaj ditė ēeta e Delvinės. Ndeshja pėrfundoi me sukses pėr delvinjotėt dhe i dha zė Rakip Demos. Poeti popullor rregjistroi zėrin e llogores : Dhe Rakipi mirė i priti, mu nė ballė i goditi. Rakip Demoja ky djalė 30 vjeēar i pashėm, i shkathėt dhe i zoti nė pėrdorimin e pushkės dhe i papėrmbajtur nė guxim bashkė me luftėtarėt delvinjotė vazhduan sulmin.
Dhe aty majė shkėmbit dhe pėrballė deti lartohet me kėngė portreti i tij :

Kush u hodh proto i pari
Rakip demo bajraktari
kush u ngjit majės me gurė
Rakip Demua furtunė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:46 am

Periudha e Shpalljes sė Pavarėsisė

Kapitulli i IV

Ashtu si tė gjithė shqiptarėt qė pritėn Pavarėsinė e Shqipėrisė edhe fushėbardhasit pritėn me padurim ngritjen e flamurit nė Vlorė nga plaku Ismail Qemali. Edhe nė kėtė periudhė burrat dhe gratė e kėtij fshati kanė dhėnė kontiburin e tyre. Nė 1913 u vranė ga Fushėbardha katėr veta. Rustem Shalari, Muho Camo, Resul Peēi dhe Islam Kondi. Kėta u vranė nė Bejlaj tė Janinės nė luftė me grekun. Nė kėtė vit erdhėn komitėt grekė tė zaptonin Kurveleshin. Ata qėndruan nė Fushėbardhė, mblodhėn burrat e fshatit dhe i futėn nė katua, nė shtėpinė e Ferik Shalarit dhe i ngopėn me tė rrahur. Nė qershor tė vitit 1914 greku mori renvansh qė tė digjte tė gjithė Kurveleshin. Lufta filloi nė Qafė tė Skėrficės.
Fushėbardha iu bėri thirrje tė gjithė fshatrave tė Kurveleshit por nuk doli asnjė. Fshati Fushėbardhė mobilizoi 200 bura dhe luftuan 7 ditė dhe 7 netė saqė edhe populli tė largohej nga fshati dhe tė shkonte pėr nė Vlorė. Fshatarėt u nisėn dhe shkuan nga shkėmbi i Gjoke, Panjė, Vale drejt e nė Vlorė. Gjatė udhėtimit pėr nė Vlorė nė Vale lindi Ferjat zani. Nė kėtė luftė me grekun pėr tė mbrojtur fshatin dhe trojet e tij u vranė kėta burra nė Qafė tė Skėrficės nga 22- 26 qershor1914 Halil Sullo, Halil Nora, Dalip Kondi, Sejdi Baho, Riza Muho, Surja Tefa dhe Mete Jonuzi. Pra nė 1914 tė gjithė fushbardhasit ikėn pėr emigrim nė Vlorė, aty qėndruan familjarisht rreth 3 vjet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:46 am

Kur erdhėn nga Vlora i gjetėn shtėpitė tė djegura dhe njerėzit nxjerrin gozhdė tė vjetra dhe pėrkohėsisht ndėrtuan nga njė kasoile pėr tė banuar. Nė Vlorė populli vuajti shumė nga uria. Arritėn nė atė gjendje sa morėn krunde druri dhe e trazuan me miell pėr tė shtuar volumin e bukės. Greku kėrkonte Vorio-epirin deri te guri i Linecit, Sevaster. Nė kėto vite qė populli u kthye ishte i ligėshtuar, i vuajtur e telendisur nga uria. Nė atė periudhė vdiqėn shumė njerėz sidomos nga fisi i Kuēe. Nė kėtė kohė dolėn vaporėt me drithė nė sarandė. Njė djalė nga fshati se i kujt qe nuk dihet i foli Habip Maēit tek dergjej nė diell, gajasur pėr bukė dhe i thotė qe duall vaporėt nė Sarandė me drithė. Habipi iu pėrgjigj merr dogranė dhe krisė tė ikė fshati tė marrė bereqet. Ashtu u veprua fshatarėt ikėn e morėn drithė pėr tė ngrėnė nė Sarandė.
Nė vitin 1918-1919 fshati u afrua prej shtėpive tė tyre por i gjeti tė djegura. Me pėrpjekje e vuajtje tė mėdha iu dolėn pėr zot trojeve, ndėrtuan banesa tė reja, dhe me punė e mundime filluan tė prodhonin edhe bukėn dhe tė krijonin kushte fillestare por tė pranueshme pėr tė jetuar. Nė 1920 Shqipėria etnike organizoi Kongresin e Lushnjės. Nė atė kongres mori pjesė nga fshati ynė Feim Ēarēani dhe Manxhar Shalari e Lufto Kondi. Po kėtė vit u hap Lufta e Vlorės me italinė fashiste. Nė Luftėn e Vlorės 1920 morėn pjesė kėta burra: Dervish Kėrpaēi, Haxhi Nora, Manxhar Muho, Nebi Muho, Neshat Ēarēani, Avdul Ēarēani, Xhelo Baho, Manxhar Shalari, Rrapo Veliu, Myftar Veliu, Medi Uzeiri, Kasėm Golemi,Duro Zani, Murat Camo, Novruz Bello, Shaban Mema, Laze Caca, Zenel Onjea, Belul Onjea, Jupe Proda, Lufti Kondi dhe nė krye Ismail Nora etj. Nė Kongresin e Lushnjės u zgjodh kryeministėr Sulejman Delvina i cili qė atėherė caktoi edhe Tiranėn kryeqytet. Nė kėtė periudhė Zogu ishte ministėr i Brendshėm. Nė 1924 Zogu u bė kryeministėr pas Zogut erdhi nė fuqi Fan Noli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:47 am

Edhe ky qėndroi 6 muaj dhe pėrsėri u rikthye Zogu i cili qėndroi rreth 20 vjet domethėnė qė nga vitit 1924-1939. Nga fshati ynė antizogist doli buri me trimėri tė rrallė Ismail Nora tė cilin e vranė nė Gjirokastėr mė 1928. Nė rregjimin e zogur fshati ynė kishte kėta nėpunės: Feim Ēarēani, Bejer Proda, Tefik Mullai, Medi Shalari, Mahmut Nora, Gazi Kondi, Kamber Proda, Bajo Kazo dhe Fuart Muho. Regjimin e Zogut ashtu si tė gjithė shqiptarėt edhe fushėbardhasit e urrenin nga ligjet dhe taksat e egra dhe tė larta. Nė revoltat qė organizoi Hetem Totua kundėr rregjimit tė Zogut nga fshati ynė morėn pjesė kėta burra: Ameni Tefa dhe Fuat Muho. Gjatė kėsaj kohe banorėt e fshatit Fushėbardhė punonin duke shfrytėzuar atė pak tokė qė kishte dhe si destinacion kryesor kishin blektorinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:47 am

Viti 1939

Nė kėtė vit janė rrėzuar nga makina Bajo Kazo e Bejet Proda tė dy veshur xhandar me Zogun. Nga urrejtja pėr rregjimin e fashizmit italian pėr ligje tė papėrshtatshme pėr mirėqėnien e popullit edhe fushėbardhasit ishin pjesė e demostratave pėr tė mbrojtur trojet, flamurin kombėtar. Nė 1939 tė gjithė ata fushėbardhas qė ishin larguar si antizogist erdhėn pėrsėri nė Shqipėri siē janė : Feim Ēarēani, Fuat Muho etj. Nė demostrata kundėr Italisė nė Shkodėr nga Fushėbardha ishte pjesėmarrės: Kalem Golemi.Qeveria fashiste italiane emėroi qeverinė kukull me nė krye Shefqet Verlacin. Edhe kėtė qeveri e urrenin shqiptarėt. Nė vitin 1939 u formua partia ilegale Nacionaliste me nė krye Mit’hat Frashėrin. Nga fshati ynė morėn pjesė Njazi Ēarēani, Medi Shalari dhe Daut Ēarēani.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:47 am

Kontributi i fshati tonė, pjesmarrja e tij nė Luftėn Antifashistė Nacional Ēlirimtare 7 prill 1939 deri nė 9 mars 1945 kundėr pushtuesve nazifashistė.

Kapitulli i V

Qė fshati ynė u lidh me Luftėn Antifashiste Nacional Ēlirimtare kanė meritė bijtė e kėtij fshati siē janė Adil Ēarēani, Siri Ēarēani, Dilaver Poēi, Haris Shalari, Karafil Bello etj. Komanda e vendit u krijua me 15 janar 1944 ndėrsa komanda e grupit Vlorė-Gjirokastėr, komisar Hysni kapo, komandant Bedri Spahiu. Nė vitin 1940 Italia sulmoi Greqinė pėr tė marrė e zaptuar trojet shqiptare tė vendosura nė 1913. Nė kėtė luftė morėn pjesė edhe shumė shqiptarė sėbashku me italianėt. Nga fshati ynė ishin: Baēo Muho, Vexhir Dobro, Xhezo Proda, Maksut Muho, Fido Veliu etj. Nė nėntor 1940 u kthye nga greku Italia dhe shkuan tė dy fuqitė nė tokėn shqiptare sigurisht pa pėrjashtuar edhe tokėn e Fushėbardhės. U vendos dhe filloi lufta Italo-Greke nė Kurvelesh. Ajo lufė rėndoi mbi kėtė zonė dhe vazhdoi gjashtė muaj qė nga shtatori deri nė prill.
Nė kėtė luftė u vranė nga bombardimet nga fshati ynė kėta persona: Ēeno Maēi, Jupe Baho, Pronjo Nora, Hekuran Cama dhe Fadil Shalari, ky i fundit djalė 8 vjeēar. Me ardhjen e Italisė dhe grekut nė tokėn shqiptare Fushbardha u largua nga fshati dhe shkuan nė strehim nė shpellėn e Zhulit, pra e liruan fshatin se u mbush me grekė dhe italianė., shkuan atje pėr tu mbrojtur nga forcat armike. Nė shpellė lindi edhe Zhuli Tefa qė ėshtė edhe sot. Gjenerali grek i asaj lufte shkoi nė shtėpinė e Beshir Veliut ku vendosi artopalantin dhe foli me tė : Ushtarė grekė ! Tė mos bėni asnjė dėm si nė njerėz ashtu edhe nė bagėti, ndryshe do tė mbani pėrgjegjėsi !
Nė vitin 1941 u formua Partia Komuniste Shqiptare. Komunistėt e parė nga Fushėbardha ishin Adil Ēarēani, Dilaver Poēi ndėrsa nė vitin 1943 ishin Karafil Bello, Neshat Kondi, Nimet Veliu, Haris Shalari, Elmas Zerva dhe Islam Poēi. Nė vitin 1942 me organizimin dhe drejtimin e PKSH qė u formua nė 8 nėntor 1941 i tėrė populli shqiptar u ngrit nė luftė kundėr fashizmit dhe nazismit. Nė 16 shtator 1942 nė Pezė u mblodh gjithė inteligjenca shqiptare nė presidium u zgjodh Enver Hoxha dhe Abaz Kupi. Nė kėtė konferencė morėn pjesė nga fshati ynė Adil Ēarēani, Dilaver Poēi. Nė vitin 1942 dy oficerė tė mėsuar me Zogun, Bedri Spahiu e Ismail Golemi filluan takimet e konferenca me popullin nė teren qė nga fshatrat e Vlorės deri nė Fushėbardhė. Nė fshatin tonė ata erdhėn tė dy, i pari foli Bedri Spahiu. Ai foli nė mbėshtetje tė interesave tė popullit, me premtime, bėrje reforma, do ndihmojmė popullin pėr tė pėrmirėsuar jetėn etj premtime. Kėta ishin me pikėpamje tė ndryshme, Ismaili nacionalist dhe Bedriu komunist. Pas Bedriut e mori fjalėn Ismaili dhe iu tha: Popull i Fushėbardhės, Bedriu ua shtroi me vlezhnga karpuzi dhe alternativa e tij do tė fitojė, jona jo por ta dini mirė se ē’gjarpėr u mpleks Bedriu sot juve me kėto lajka, ju do tė venit tė mbyteshit nė lumė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 EmptyMon Jan 14, 2013 4:47 am

Po nė vitin 1942 u formua nė Fushėbardhė ēeta “Ēerēiz Topulli” me pėrbėrje nga burra dhe gra tė krahinės sė Kardhiqit. Nė kėtė ēetė morėn pjesė nga Fushėbardha kėta persona: Dilaver Poēi, komandant ēete me pseudonimin Ēakalli, Adil Ēarēani, Siri Ēarēani, Elmaz Zeruoi, Fido Veliu, Emro Kondi, Islam poēi, Bexhet Shalari, Lulo Nora, Muho Duka, Nishat Kondi, Nimet Veliu, Hariz shalari, Karafil Bello. Pllaka e krijimit tė ēetės “Ēerēiz Topulli” u bė nė Fushėbardhė por u mor dhe u vendos nė Prongji. Ēeta nisi aktivitetin e saj prej krahinės sė Kardhiqit deri nė Theollogo, Sarandė, duke prishur postat e Italisė. Kjo luftė u bė kundėr ushtrisė italiane me hapje depo drithi si nė Senic, Bajkaj, Aliko, Markat etj. Ai bereqet iu shpėrnda popullit, ēeta ēarmatosi postėn e karabinierisė nė Zminec. Atje realizoi shumė aksione kundėr pushtuesve italianė. Nė fund ēeta “Ēerēiz Topulli” inkuadrohet nė batalionin “Asim Zeneli” dhe mė vonė nė brigadėn e 6-tė Sulmuese dhe nė formacione tė tjera. Kėshilli i Gruas Antifashiste u krijua mė 17 janar 1943. Pėrbėhej nga kėto kėshilltare Rahmeni Ēarēani kryetare, Salihe Kondi, Hadė Shalari, Kali Kėrpaēi, Bajame Ēarēani dhe mė vonė deri nė vitin 1946 nga Hane Ēarēani, Feko Nora, Feko Golemi dhe Emine Kondi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: