Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:33 am


FUSHEBARDHA NE VITE
NGA QAMIL MUHO, LAZE NORAParathėnie

Fushėbardha ka marrė emrin qė kur ajo ėshtė krijuar.Quhet Fushėbardhė se ėshtė vend i shtruar me zallishte , pothuajse nė pėrgjithėsi aluvjonale.Ka ne qendėr njė shesh tė bukur ku ēdo mbasdite dalin banorėt ,ēlodhen dhe argėtohen pranė klubeve.Ndodhet 2 km mė poshtė se shpella e Zhulit , vendi ku kishte selinė qė banonte, drejtonte fiset ku organizonte dhe zhvillonte mbledhjet, merrte dhe zbatonte vendimet prijėsi i shquar Papė Zhuli. Lajmėrimin fiseve ua bėnte me anėn e dy kėmbanave tė mėdha qė kishte nė seli . Kėmbanat ishin me pėrbėrje floriri .
Fushėbardha ėshtė vend i shtruar , me njė terren tė bukur nė qendėr, me njė lumė nė mes qė ndan fshatin nė dy lagje. Ėshtė e veshur me pemė frutore, me kodra e brigje tė bukura nė tė katėr anėt, me burime uji tė ftohtė, nga kėta dy burime brenda fshatit dhe dy burime qė pėrbėjnė ujėsjellėsin qė furnizohet i tėrė fshati. Fushėbardha kur del nė qendėr , ku ka qenė xhamia ta ka qejfi ta shohėsh, ėshtė e bukur, ėshtė e bardhė, se edhe njerėzit qė banojnė atje tė bardhė i ka, nga ngjyra dhe nga zemra . Ata e duan njeri–tjetrin, e duan fshatin, e duan komshiun. Pėr klimė ėshtė pak e egėrr tri muaj dimėr, por e shkėlqyer si kamp pushimi tri stinėt e tjera tė vitit. Pėr kėto e tė tjera cilėsi kėshillojmė brezat qė do tė vijnė, tė mos ta braktisin fshatin por ta duan atė dhe ta ndėrtojnė e ta gjallėrojnė mė tej pėr ta bėrė mė tė bukur e tė begatshėm .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:33 am

Fshati Fushėbardhė ka lindur mbi njėqind djem e vajza, tė cilėt u arsimuan me aftėsitė pėrkatėse, me profile tė ndryshme dhe sot ndodhen nė punė, nėpėr fshatra e qytete tė Shqipėrisė. Njė pjesė e madhe e tyre janė larguar nė emigrim, jashtė atdheut si :Greqi, Itali, Amerikė, Angli, etj. Mė tepėr ata u larguan pėr nevoja familjare, pėr punėsim dhe shumica e tyre janė tė pajisur me dokumenta e punojnė normalisht .Kudo gjen tė rinj shqiptarė, nėpėr Europė. Shumica e kėtij brezi u largua tani nė vitet e tranzicionit. Me punėn konkrete ata sigurojnė tė ardhurat dhe nevojat e familjeve tė tyre. Ata pėrgjėrohen pėr fshatin, pėr vendlindjen e tyre. Ata vijnė ēdo vit me pushime, takohen dhe ēmallen me prindėrit, me shokėt, me shoqet dhe e gjallėrojnė fshatin .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:33 am

KAPITULLI I 1-rė

Origjina e fshatit Fushėbardhė, sipas gėjėdhėnave, sidomos dėgjuar nga tė moshuarit ėshtė: Tė gjitha fiset qė pėrbėjnė fshatin pothuajse nė pėrgjithėsi kanė ardhur nga perėndimi qė nė luftrat e perandorisė romake. Nė shpjegime flitet se tė shtyrė nga ato luftėra ata ikėn dhe dolėn nė bregdetin e Himarės. Nė ato zona tė bregdetit nuk u pranuan duke ju thėnė se kėto zona, ē’duken me sy janė zėnė nga ne himarjotėt por vazhdoni mė tutje dhe zini ose zaptoni tė tjera vende. Kėshtu qė fiset e Papė Zhulit dhe vet ai u strehuan nė gjirin e malit Gramati e Stravua (Shpella e Zhulit). Ato fise ushqeheshin dhe jetonin duke punuar dhe prodhuar bereqet nė marrlekė, gropa e Zhulit . Vaditja e tokės bėhej nga uji qė buronte tek shpella e Kakostamės. Emri Kakostamė ka mbetur se gratė e atyre fiseve venin e mbushnin ujė me stama tė bėra me baltė, tė cilat kanė qenė nė pėrdorim si model edhe mė vonė nė vitrat tona.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:34 am

Fisi tjetėr i drejtuar po nga Papė Zhuli u vendos nė gjunjėt e malit Hunda e Fierit , gryka e Lajthisė qė flitet edhe sot , ndėrsa fisi tjetėr u vendos nė shpellėn e Dhim Qurkut. Kėto dy fise tė vendosura nė grykėn e Lajthisė dhe nė Dhim Qurk jetonin duke punuar e prodhuar drithėrat e bukės nė tokat e Qafė Dardhės dhe tė Koēullatit , si dhe nė atė tė honit. Tė tri fiset tė udhėhequra nga Papė Zhuli

ndėrtuan kishėn nė vendin e quajtur Ēuka e Gjinikės mbi krua , ose burimin e Bidėrgjonit , rreth 500 m mė lart.Pėr nevoja imediate tė jetesės ata ndėrtuan nė grykėn e Mokrrės, mokrrėn e mullirit. Ndėrsa mė vonė ndėrtuan mullirin nė rrėzė tė Piriut. Ata qė u vendosėn nė Shpellė tė Zhulit e kishin mė larg mullirin, ndėrsa fiset e tjerė e kishin afėr se ishin karshi njeri–tjetrit .Pėr periudhėn qė flasim Shpella e Zhulit ishte si qendėr e fiseve nga ku merrnin udhėzime e vendime pėr tė jetuar, shėrbente pėr komunikim e vendimmarrje pėr tė gjitha fiset .
Nisur nga emrat e fiseve siē janė Gjothanas, Gjykec, Gjinas, Bidrėgjon, Nigėrrė etj , tregon se neve kemi qenė katolikė. Pra ishin kėta qė u popullarizuan dhe zunė vende banimi si e pėrmendėm mė lart. Kufi ato tė zėna nga papė Zhuli ndėrkohė qė fshatrat e tjera krijuar mė vonė zunė vende mė tej dhe sipas urdhėrit tė Papė Zhulit, domethėnė ashtu siē u thanė banorėt e bregdetit Papė Zhulit qė kėto zona i kemi zaptuar neve po vazhdo e kaloni mė tutje, tė njėjtin veprim bėri edhe Papa me zonėn kėtej Kardhiqit deri ku ne folėm, qė vendosuni mė tej se ē’shikojmė me sy janė tonat. Mbi kėtė bazė janė tė vendosura dhe kufijtė e fshatrave , p.sh : Maja e Pusit me Golemin, Lugu i Xhames me Kolonjėn, lumi i Piksit me Kardhiqin, si dhe Qafa e Shtufit Ēicili, Qafa e Mollės , Qafa e Shalaqes etj .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:34 am

Me Gjirokastrėn, Zonaku i Frėngut, Maja e Bacės, Maja e Pilloit, Qafa e Zastanit, Qafa e Lizaqurit deri te kisha e luvadhit qė ėshtė sot, kufi kėto tė vendosura me Vergoin pėrsėri me Vergoin nė fushė, Lumi i Gurrės , Kulla e Ēarēane, Memijari gjysma e kėtij tė fundit deri tek shtėpitė e Prode Verxhisht .
Me Kalasėn, Kroi i Lugjit i Fushėbardhės, Gryka e Mellėzės, udhės kodrės sė Bixhgos deri te ēezma nė lumė tė gutinės, pėrtej lumit tė Kalasės, maja e Hitos koqinovat tė dyja deri te mulliri i Hallushit.
Me Zhulatin pėrsėri, Mulliri i Vjetėr, Kakodhiq, Trapi i Hitos lart pėrroi, Qafa e Taroninės, Qafa e Bardhė, maja e Gjinazit, rruga nė majė tė Petroshit,shpella e Gjomėnzhos, shkėmbit kėnatėzs, pellgje, Piriu lart shtegu i Lakut maja kėtej lerės shtrungės e nė krua tė Lugjit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:34 am

Malet e fshatit Fushėbardhė Maja e Shtrungės, Llucės, Qafallauzi, Stravua, Gramatia, Skėrfica , Pilloi dhe Tisa e Baēa.Tė gjitha kėto kullota verore, ndėrsa dimėrore janė :
Vratomisnja ,maja e Luvadhit, Vranjova , Olena, Kopėr, Ledhe, Hito dhe dy Koqinosat. Katundi kullot e Fushėbardhės. Pra siē duket kėto janė tė lidhura me njėra–tjetrėn, kullotat dimėrore e ato verore si dhe blloqet e tokave pėr pėrdorime bujqėsore.
Me kėtė pasqyrim nėnkuptojmė se fshati Fushėbardhė ėshtė i lidhur qė nga banesat deri nė qafė tė Breshėrit me toka bujqėsore dhe kullota verore e dimėrore pa pasur asnjė tė huaj brenda kėtyre kufijėve. Flitet se Senica rrjedh nga Fushėbardha, gjithashtu Fushėvėrria pėrbėhet nga banorė tė Fushėbardhės, shkėputur e krijuar fshat qė nė vitin 1953 me kryetar kėshilli Shuquri Kėndezi e sekretar Qamil Muho.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:35 am

Lėvizja e fiseve pasardhėse
tė Pap Zhulit

Lekė Gjoni dhe Nikaēi zbritėn nė Fushėbardhė. Lekė Gjoni u vendos nė lagjen e Goleme dhe tė Zane, ndėrsa Nikaēi u vendos nė lagjen ku sot quhet Veliaj, Shalaraj deri nė rrėzė tė xhamisė . Kėta tė dy fise vendosėn e bėnė kishėn nė rreze tė Shėnmėrisė te shtėpia e Sabri Isufit (te metepi quhej nė atė kohė). Kurse fiset qė zunė vendbanimin nė Llagatur e Dhimqurk, zbritėn nė Zhulat. Lindja e tė dy fshatrave Zhulat e Fushėbardhė rrjedhin nga fiset e lartėpėrmendura tė ardhur dhe tė udhėhequr nga Pap Zhuli, i cili zuri vend qė nė fillim nė shpellėn e Pap Zhulit mbi Fushėbardhė dhe komandonte ato fise .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:35 am

Ka mendime se Zhulati ėshte mė i hershėm se Fushėbardha, por jo i argumentuar me saktėsi. Ndėrsa ne kemi dėgjuar dhe kemi formuar bindjen sė Zhulati ėshtė i krijuar nga zbritja e fiseve Dhimqurku e Llagaturi kurse Fushėbardha nga zbritja e fiseve Lekgjonaj dhe Nikaēaj. Me zbritjen e kėtyre fiseve qė zunė vend kėto dy fshatra u populluan dhe nga viti nė vit u rrit numri i banorėve. Qė kur u krijuan kėto dy fshatra nga fiset e lartpėrmendura dhe deri vonė fliteshin Zhulat i tejmė dhe Zhulat kėtej pėr Fushėbardhėn. Kaluan vitet dhe banesat e fshatrave po shtoheshin vazhdimisht, arritėn nė 250.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:35 am

Po pėrsėri vazhdonte emėrtimi i tyre Zhulati i tejmė dhe Zhulati i kėtejmė. Kėtė lakim ja dha mė tepėr Rrėzoma rajoni tej Skėrficės se shumė fshatra nga ai rajon burojnė nga Zhulati dhe Fushėbardha larguar kėta pėr tė pėrmirėsuar gjendjen ekonomike dhe sociale tė tyre. Nga tė dhėnat qė kemi grumbulluar na del se fshati Fushėbardhė ėshtė krijuar nė shekullin e 12-tė. Nė trevat e Pap Zhulit kur ai zuri vend nė shpellė dhe komandonte andej nga goja dhe zemra e banorėve tė kėtyre fshatrave dilte kėnga : “Tanė moj Tanė ngreu e zgjo babanė/ Muar dhentė e vanė kaptuan kaēullan / dash llajushin nė hell e kanė/ dhe mua lidhur mė kanė.Ngjarje e atyre viteve ose e asaj kohe tregon se nė shkėmb tė kenatzės, nė hon tė Gjomenxhos janė rrėzuar pesė vajza. Ato kishin vajtur atje pėr tė mbledhur boēka lisi pėr pėrdorim nė vend tė kėnahut. Tė detyruara nga elementė tė veēantė keqbėrės, ato nuk pranuan tė pėrdhunoheshin dhe vendosėn dhe u hodhėn nga shkėmbinė nė greminė, pra humbėn jetėn njėherė e pėrgjithmonė. Kėnga pėr vajzat fillon aty
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:36 am

Rinė shegė zhulia
Djem e nusė shumica
Djemtė lėftuan me kordhė
Nusėt nė shkėmbinj tu hodhė
Tė mos i zini me dorė
Gjinazit se ēu vėrvinė
Me jatagane u grinė
Mbet Marina kuterinė
Mbete moj pa djem e nuse
Ca u vranė ca nė hauze
Dhe tė ligut s’ju kėrruse

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:36 am

Papa Zhuli ka qenė njė burrė trim dhe me kurajo tė madhe. Nga fiset e Papa Zhulit larguar qė nė atė kohė ka edhe sot, si nė fshatin Kosta, Kakodhiq tė Delvinės si dhe nė Gusmar tė Kurveleshit etj po ashtu edhe nė Nivicė Bubar tė Sarandės.Nė kohėn e Zogut ka shkuar Mersin Gloēa dhe ka bėrė takim me banorėt e kėtyre trevave ku midis tė tjerave u ka thėnė qė kėto fisė tė Papa Zhulit mos i ngini se ndryshe do tu presim rrugėn nė Qafė tė Skėrficės. Nga ajo porosi ata i trajtuan dhe i pėrkrahėn mire nė ēdo kohė e situatė. Nga fshati i Fushėbardhės dhe Zhulatit janė krijuar edhe shumė fshatra tė Rrėzomės siē janė: Senica, Vergoi, Kalasa, Tatzati, Kopaēes e Palavli deri nė Bajkaj dhe Isarai. Prej Fushėbardhės u larguan nė vitin 1951-1955 dhe krijuan fshat tė ri nė Fushėvėrri. Fushėbardha njihet si fshat mė vete qė nga shekulli i 12-tė. Fshati Fushėbardhės ka qenė dhe ėshtė pjesė pėrbėrėse e zonės sė Kardhiqit, Fushėbardhė e Zhulat, pjesė e Labėrisė, nė lashtėsi kjo zonė varej nga prefektura e Delvinės dhe nėnprefektura. Emri Kurvelesh rrjedh nga fjala kureshje, fis arab. Njė kriminel Xhebel Elihimo arratiset nga Hexhozi dhe zbret nė krahinėn e Kurveleshit. Emri Kuresh ia tij fisi mbeti emri i gjithė Kurveleshit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:36 am

Lidhur me Pap Zhulin duam tė shtojmė edhe kėto pjesė tė dėgjuara. Ka mendime se Pap Zhuli ėshtė tjetėr nga Petro Zhulati por jo e vėrteta qėndron se Pap Zhuli ėshtė dhe jo Petro Zhulati. Ai ka qenė me qeli nė shpellė, te shpella e Zhulit mbi fshatin Fushė bardhė ai ka patur dy kamanda tė florinjta sipas gojėdhėnave qė flasin pėr kėtė. Papa ka qenė feudal nė vendin e vet. Nė trevat e para. Shpella e Zhulit mbi Fushėbardhė, pra ka qenė ambasador nė trevat qė pėrmendėm mė lart dhe ka patur toka deri nė Drino tė Gjinokastrės.Admimnistra e Pap zhulit ėshtė nė manastirin e Cepos, se nė ato kohra kishte vetėm dy manastire, njeri nė Cepo tjetri nė Dhrovjan. Pra Petro ose Pap Zhuli ishte ambsador nė kohėn e Aleks khomenit. Nė shekullin e X-XI erdhi ushtria venedikase nga perėndimi nėpėrmjet detit dhe kėrkoi Pap Zhulin tė bashkohej me tė. Ai bėri dy kuvende nė Fushėbardhė ashtu veproi u bashkua me ta dhe luftoi kundėr Kaurit (Bizantit). Duke luftuar kundėr Bizantit Pap Zhuli u vra sė bashku edhe me shumė trima tė tjerė qė ai kishte me vete. Kur e qante e ėma e tij i rradhiste kėto vargje ligjesh : Pap ēi bėre ata trima me kuaj si vetėtima/ me jatagan vrėngėllima.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:37 am

Pra nga tė gjitha kėto tė dhėna e tė dėgjuara del se fshatrat Zhulat dhe Fushėbardhė u krijuan nga pasardhėsit dhe fiset e Papa zhulit, se Papa u vra nė luftė nga bizantėt, por pasardhėsit e tij zbritėn dhe krijuan fshatrat nė shekullin e XII. Pasardhėsit e Papės qenė Aleksandėr Gjoni dhe Nikaēi. Sipas provave ose fakteve lagjia e Nikaēe Shesh – ka patur zhėrmėn qė flitet dhe sot , ndėrsa lagjia Lek Gjone ka patur domethėne Aleks Gjoni ka patur Gjolekė Gjomash deri tek shpella e Zhulit pra me tė ardhur poshtė krahu i djathtė ėshrė i Lekė Gjonit dhe krahu i majtė i Nikaēe. Nė fund tė shekullit tė XIV dhe fillimi i shekullit tė XV erdhi Turqia dhe e gjeti fshatin nė dy lagje i porsa krijuar edhe me kishė, te rrėza e Shėnmėrisė, te metepi. Mbi kėto tė dhėna Fushėbardha njihet si fshat nė shekullin XII-XIII. Kur erdhi Turqia gjeti dy lagje katolike, mblodhi priftėrinjtė dhe i vrau nė qafė tė Priftėrve. Na bėri xhaminė nė qendėr tė fshatit, nė kėtė kohė ne quhemi muslimanė.
Pap Zhuli i ardhur nga perėndimi dhe zuri vend nė shpellėn e Zhulit, mbi Fushėbardhėn, ishte njeri i rrallė, figurė e madhe, trim dhe personalitet i shquar.Kėnga qė shtegėtoi nė shekuj kanė shėrbyer vetėm gjashtė vargje, autentike e folklorit tė jugut tė Shqipėrisė.Qė nga fillimi i krijimit tė fshatrave Zhulat e Fushėbardhė ėshtė folur vazhdimisht Zhulati i tejmė dhe Zhulati i kėtejmė pėr Fushėbardhėn .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:37 am

Ja se si ėshtė shprehur populli qė nė lashtėsi me fjalė e me zemėr :

Lum o bir Petro Zhulati
Kali kuq sa gjysmė shpati
Me bizant tė zu inati
Ē’i bėre gjithė ata trima
Me kuajt si vetėtima
Jataganėt vrėngėllima
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:37 am

Eqerem Vlora shpjegon nė revistėn “Shenjėzat” se para kohės sė Kaurtit rronte nė Labėri njė prijės i shquar qė quhej Pap Zhuli. Nga mosha ishte pak i thinjur, por nga mendja dhe nga krahu ishte djalė i ri. Papė Zhuli ishte sunduesi, udhėheqėsi i vendit tė vet. Nė kohėn e tij erdhi nga deti njė ushtri e madhe. Anijet zbarkuan nė Vlorė e Sarandė , njerėz tė ēuditshėm me lesh nė kokė, si bisht kali. I udhėhiqte njė vigan i veshur me hekura, ushtarėt e tij erdhėn deri nė Fushėbardhė. I dėrguan Pap Zhulit qė nuk kemi ardhur pėr tė pushtuar, por pėr tė gjetur rrugė kalimi, pėr tė luftuar me mbretin e Kaurtit ( trupat bizantine ). Papa Zhuli mblodhi kuvendin e maleve. Derė mė derė kėrkoi nga njė burrė tė urtė. U mblodhėn burrat e fiseve nė Fushėbardhė , por nuk vendosėn dot asgjė . Atėherė Papa u kėrkoi normanėve tri ditė kohė pa e prekur njeri-tjetrin, mbas atij afati u mblodh kuvendi i maleve dhe ra dakort tė ndihmojė ushtarėt e huaj me komandantin e tyre kompetencat e Pap Zhulit tė shtohen akoma edhe nė pjesėn tjetėr tė krahinės . Pra deri nė shekullin e XIV kur ėshtė rishikuar kronika emri i Pap Zhulit nė krahinėn qė administrohej prej Manastirit tė Cepos ishte i arkivuar.Domosdo dhe kėnga kushtuar atij duhet tė jetė kėnduar nga bashkėfshatarėt e tij, tė cilėt e vizitonin shpesh kėtė manastir.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:38 am

Eqrem Vlora ka botuar nė Romė 1957, nė revistėn Shejėzat”. Ai thotė “Nė Shqipėrinė e jugut ka qenė njė veprim, njė ligj i zakonit ndėrmjet popullatave malore tė Labėrisė, Toskėrisė dhe Ēamėrisė. Si kudo edhe ky ligj i zakonit nuk ėshtė i shkruar rregullonte mundėsinė, jetėn dhe veprimtarinė e malėsorėve nė Labėri (lumi i Vlorės, Himarė, Kurvelesh). E quanin kanuni i Pap Zhulit, por pas viteve 1 700 u quajt kanuni i Idriz Sullit. Si kanuni i Lek Dukagjinit nė veri ashtu edhe kanuni i Pap Zhulit nė jug. Kėto kanune kanė buruar nga shpirti popullor shqiptar, nga nevoja qė ia imponuan kontradiktat nė tė cilat kanė jetuar e vepruar tė parėt tanė.Traditat e Pap Zhulit i ka vazhduar Idriz Sulli, professor Eqrem Ēabej shkruan: Thuhet se paranjė shekulli u patėn bashkuar dy tė parėt nga tė Labėrisė, Idriz sulli dhe Demir Dosti nga Kardhiqi pėr tė reformuar kanunin e vjetėr. Reforma do tė ketė patur lidhje me shkatėrrimin e ngadalte tė jetės sė hershme tė fisit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:38 am

Kėnga qė shtegėtoi nė shekuj
Mali malit seē i foli
poshtė pellgut as vėshtroni
nė Finiq nė ato anė
mizėria bėn hatanė
tuke britur, tuke vrarė
e shfarosi gjėn e gjallė
i tha Stavroi Pilloit
pa foli atij dragoit
tė marrė gurė nė dorė
poshtė pellgut tė qėllojė
ti vrasė e ti copėtojė
dhe dragoi kur dėgjoi
gurin sa mali lėshoi
gropė tė madhe vithoi
nisėn poshtė nė ato shkrepa
vret me harqe me shigjeta
me cekurė e jataganė
pėrtej detit ikėn e vanė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:38 am

Pra nuk e kam jetuar vet tė kaluarėn e herėshme por sigurisht me tė dėgjuar nga historianėt se e vėrteta duket dhe ėshtė kėshtu qė nuk janė dy po ėshtė njeri domethėnė jo Petro Zhulati po Pap zhuli dhe fshatrat Zhulat dhe Fushėbardhė janė krijuar nga fiset qė komandonte Papa nga selia e shpellės sė Zhulit. Nė vazhdim kjo qėndron se fiset Lekgjoni dhe Nikaēi zbritėn dhe formuan fshatin Fushėbardhė ndėrsa fiset Dedenik Lalėmadhi, Dhimqurk etj kanė formuar Zhulatin. Nga afėrsia fisnore dhe marrėdhėniet me njeri-tjetrin kanė bėrė qė deri edhe vonė nė vitet tona ėshtė folur Zhulat i tejm dhe Zhulat i kėtejm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:38 am

Ja edhe njė kėngė qė flet ose buron nga populli pėr trevat kryesisht pjesė e Zhulatit:

Dhimqurk e Llagaturė
kėrcet briri gur mbi gur
pėr mbi gur e breg mė breg
ziri shtigjet e Tepetė
se vjen i ligu pėrpjetė
mizė lisi porsi bletė
tė na rrjep e tė na djegė
nė lugje pėrtej nė urė
bam me hark e bam me gurė
armikut s’iu pėrulė kurrė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:39 am

Le tė zgjatemi edhe pak mė tepėr pėr kėtė ēėshtje. Njohja e vetvetes sė tė parėve tanė nė kėto troje ka tė ngjarė tė ketė marrė fund para fillimit tė pushtimit otoman ose midis dy pushtimeve, atij bizantin dhe otoman. Shkojmė drejt kėtij pėrcaktimi kohor, thotė gazetari Zeqir Cama nė njė shkrim nė gazetėn Fushbardha, se sipas traditė gojore tė pėrcjellė nė breza, referencat janė gjetur rrethkėsaj periudhe dhe epiqendra e kėsaj tradite mbeti emri i atij njeriu qė u bė proverbial nė tė gjithė Labėrinė, Papa Zhulit. Ky person nuk ėshtė njė sajesė hipotetike por njė njeri real, qė ka jetuar nė njė kohė tė caktuar, ka themeluar njė fshat dhe me mendjen tek bėmat e tij ka dalė nga ato sinore nė tė gjithė Labėriė.
Po kush ėshtė ky njeri qė paska bėrė kaq tė mira dhe nuk dihet koha saktėsisht, periudha nė tė cilėn ka jetuar, ėshtė vendas apo i ardhur dhe kush fshihet pas kėsaj nofke “Papa” ? Asgjė nuk ėshtė e dokumentuar rreth tij, gjithēka e thėnė ėshtė fragmentuar sipas gojėdhėnave ndėr breza. Njė nga burimet kryesore, e shkruar qė e sjellė kėtė njeri nė vėmendjen e pasardhėsve tė vet, ėshtė pohimi qė i bėn Eqrem bej Vlora nė njė nga botimet e tij tė hershme tė cilės i referohet edhe Fitim Ēaushi nė studimin “Kėngė qė shtegėtoi nė shekuj”. Personalitetin e Pap Zhulit ai e pėrmend nėpėrmjet njė gojėdhėne nė njė nga ngjarjet e luftrave normano-bizantine rreth fundit tė shekullit tė XI-XII nė tė cilėn Fushėbardha dhe Zhulati u pėrdorėn vetėm si rrugė kalimi dhe jo terren luftimi pėr tu futur nė thellėsi tė maleve tė Labėrisė. Nė studimin e vet Fitim Ēaushi, nuk merret direkt me figurėn e Pap Zhulit por me luftėtarin legjendar Petro Zhulati qė ende i kėndohet kėnga.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:39 am

Duke zbritur me durim dhe rigorozitet shkencor nėpėrmjet ballafaqimeve tė atyre pak vargjeve qė i kushtohen Petro Zhulatit me kėngė tė tjera tė kėtyre anėve autori studimit hedh dritė edhe mbi figurėn e Papa Zhulit. Mbas shumė ballafaqimeve, fakteve, deduksioneve, interpretimeve e supozimeve tė rastit ai sjell nė vėmendjen e lexuesit tre elegji tė kėnduara qė nga Zhulati e deri nė Lepenic tė Vlorės pėr figurėn e Petro Zhulatit. Seicila prej tyre shpalos cilėsitė mė tipike tė atij personalitetit historik duke e prurė Petro Zhulatin herė si burrė kuvendi e personalitet krahinor e herė si njė luftėtar tė madh. Me arsyetimin se kėto cilėsi mė shumė sesa tek njė luftėtar sado i dėgjuar do pėrligjeshin tek njė personalitet mė i afirmuar ndėr breza, siē ėshtė pėrfytyruar figura e Papa zhulit dhe mendojmė se ka tė drejtė. Papa zhuli s’ėshtė mė i vėrtetė por nofka e njė prifti me autoritet popullor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:39 am

Flitet se ai kishte dy vendbanime. Qėndronte nė shpellė tė Zhulit njė fortifikim natyror i pėrsosur pėr kohė luftėrash por shtėpia e tij nė fshatin e sapombledhur ishte kisha. Nuk dihet nė cilėn kishė nė Zhulat apo Fushėbardhė. Megjithatė ky fakt pak rėndėsi ka se mbase deri atėherė tė dyja ishin e fliteshin njė fshat, Zhulati i tejm dhe Zhulati i kėtejm. Por hipoteza se ka jetuar nė kishėn e Fushbardhės formatohet nė vėmendjen tonė nga njė dyshim i viteve tė mėpasme. Nė gėrmimet qė janė bėrė nė vendin e kishės pėr tė nxjerrė gurė pėr themelet e shtėpive tė reja fushėbardhas okular mė kanė pohuar se pikėrisht aty kanė gjetur skeletin e njė njeriu trupmadh. Gjymtyrėt e tij nga gjuri e poshtė ishin tė pėrmasave tė veēanta qė nuk i pėrqaseshin asnjeriu nga trupmėdhėnjtė e sotėm. Ndoshta ky ėshtė njė detaj rastėsor megjithatė na jep tė drejtė tė hamendėsojmė se ai skelet ėshtė i Pap Zhulit mbasi privilegjin e varrosjes nė truallin e ndėrtesės sė kishės para tė tjerėve duhet ta kishte ai si i pari i saj ?... Pėr tėbėrė mė tė besueshme kėtė hamendje po risjellim nė kujtesė kėngėn e Petro Zhulatit, vargu i dytė: Kali sa njė gjysmė shpat,i na ofron se ky skelet ndonėse nė kėngė na pėrmendet fiziku i kalorėsit, na jep pėrmasat e kalorėsit tė tij. Por a ėshtė vallė qė nė njė kalė tė tillė hiperbolik tė bjerė nė sy njė kalorės trupvogėl? Natyrisht njė detaj i tillė na shtyn tė ndriēojmė fizikun e kalorėsit Petros (Papa Zhulit).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:39 am

Mbi njė kalė sa gjysmė shpati fantazia popullore kėrkon tė shohė njė burrė tė dėgjuar jovetėm pėr trimėri por edhe tė bėshėm qė t’ia mbushė syrin nga ata qė u kėndohet kėnga pėrsė gjalli. Kisha ku mendohet se ka jetuar Pap Zhuli ka qenė nė rrėzė tė graves (Shėnmėrisė) pranė kroit qė mė vonė flitet kroi i Sabrie, te metepi. Thonė se u ndėrtua atje jo nga afėrsia e Shėnmėrisė por nga besimi i njerėzve se aty ishin mė pranė Zotit. Pikėrisht aty ku ishte ndėrtuar kisha qe prehri i Shėn mėrisė dhe kisha do tė ishte nė mbrojtje tė saj si nė prehėr tė nėnės prandaj nuk patėn frikė nga shkėmbinjtė qė u rrinin mbi kokė. Bile aty u bėnė banesat e para derisa u formua e tėrė lagjia qė e mori emrin lagje e Nikaēaj dhe ajo nėn krua tė kalit, lagjia Lekgjonaj. Sipas mentalitetit tė atėhershėm Shėn Mėria e ruante fshatin nga ēdo e keqe.
Flitej se nė majė tė saj ishin ca qėnie tė veēanta, tė padukshme bijat e Shėnmėrisė,”xhindet e mira a peritė” siē njiheshin nė kėto anė ( sepse emri zana a shtojzavalle nuk ėshtė pėrdorur).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:40 am

Ja si ėshtė kėnduar pėr to:
Kundruar mbi Shėnmėri
dymbėdhjetė kulumbri
tė dymbėdhjeta peri
ormisur lloi-lloi
dolli xhindia nga pėrroi
nėpėr dhėn tė mia shkoi
me pasqyrė mi verboi
mi gremisi e mi shoi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA EmptyMon Jan 14, 2013 4:40 am

Qė nga periudha e lashtėsisė lindėn kėngė pėr gaz e vajtime, pėr maraz e pėr hidhėrime pra kėnga pėr gėzim, tė qarit pėr hidhėrim. Bėjmė fjalė pėr periudhėn qė flitej ashtu siē ishte nė fakt Zhulati i tejm dhe Zhulati i kėtejm. Kėto fshatra kanė patur burra e gra me trimėri tė rralė qė nė ē’do kohė e nė ēdo ēast u kanė bėrė ballė ēdo lufte e ēdo beteje nė tė gjitha situatat. Kanė sakrifikuar jetėn dhe nga e drejta nuk janė tėrhequr. Edhe gratė nuk janė dorėzuar e mposhtur nga vėshtirėsitė e viteve e shekujve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 5Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: