Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

  E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:14 am

ZEMRA IME

zemra ime
e lodhur
e vetmuar
shpirti im
i tretur
i copėtuar

zemra ime
nė agun e dritės sė bardhė,
e nė muzgun e natės sė errėt
e harruar…!
se ngushėllon njeri.
zemra ime
e lėnduar,
nga dhembja e loti
pret, e pret nėpėr stinė
tė zgjedhurin e saj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:14 am


qė dhembjes t’i caktoj limitin e kufijtė
qė ta njomė me magjinė e dashurisė
tė shėroj plagėt
tė mos ndodhin tragjedi

zemėr e tharė e vrarė
nė pritje tė njeriut
qė ndalon lotėt
e hapė perdet e ėndrrės
me petalet e dėshirės
thithė nektarin e epshit
tė njė vashe,
qė pret ta filloi jetėn.

nė emėr tė dashurisė
tė fjalės,
tė njė premtimi…!?
zemra ime
qė s’mė takon mua!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:15 am

PĖR TY

i lash te gjitha
pėr ty…!
nė bulėzimin e parė tė jetės
dashuri e pa kohė ishte,
ēfarė rėndėsie ka po tė pendohem

e kaluara tė vret,
por, nuk rikthehet
ka diēka qė e ruaj si tė veēantė
qė mė lenė larg pendimit

si ta largojmė nga mendja
njė, por shumė dimensionale
dhembje,
dyshim,
mospėrfillje,
ndrydhje,
mos vlerėsim
qė sjellė dhembje,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:15 am

cila rrjedhje tė dėrgon drejt pendimit?
vetmi e dhembjes time
ėshtė mospėrfillja jote
qė rrėnjė tė pelinit lėshon
vullkan mendimesh tė trishta
ndjenjat rėndojnė kokėn, humbin gjumin
e secilėn qelizė tė trupit ngarkojnė

ē’ti bėjė zjarrit qė nė brendinė kallė,
ti se pėrfill prushin e ndjenjės
se vėshtron botėn si po ndryshon
s’dua qė dielli tė perėndoi
e as errėsirė s’dua
por mė zjarr e dritė dashurie
etjen e shpirtit
e epshin e ndjenjės
ta shuaj e qetėsoj
dhe lotin tė ma pushosh
derisa pėr ty
e pėr mua
s’ėshtė bėrė vonė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:15 amKRAH KĖRKOJ

M’i ke marrė tė gjitha
dhe copėn e qiellit tim rrudhė
ngushtove duke m’i ngulfat ndjenjat
qė as me ajėr, tė mos ngopem
asgjė s’mė ke lėnė
pos dhembjes…

unė pak kėrkova nga jeta
njė palė krih
ta pėrqafoj njė herė lirshėm
kaltėrsitė e qiellit
e tė shėtis si siluetė
mbi pellgje detesh,

tė ndjej shqetėsimin valėve,
e valėt se si dremitėn
tė shoqėrohem me pulėbardhat
e lirė...
plot ajėr e dritė

do tė rinohem dhe njė herė
sikur tė mė ktheheshin vitet e rinisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:15 am
NĖ DET

sot
jam e qetė,
nė dete,
me puhinė e lehtė tė erės
qė ngrohtėsisht ma ngacmon lėkurėn
flokun e faqet...!
cila ditė e jetės sime ėshtė...?

madhėshtore janė rrezet e ngrohta t’diellit
shpirtin ma relaksojnė
mė ndryshojnė,
mi largojnė mendimet e trishta
gjithēka verore, e ngrohte e ėmbėl

shėtisė bregdetit ngadalė
njė shenjė ēendini nė gishta nė zallin i hedhur
zemrėn...dhe inicialet e tij
si dėshmi e lumturisė
jeta ėshtė e bukur
ia vlen tė pėrballėsh me sfida
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:16 amflasė me veten,
e flas me valėn,
qė shpejt trembet e m’i fshinė dėshirat nė zall
dhe pėr njė herė nga tė gjitha anėt
sikur dėgjoj njė zė pėrbindėshi
s’mė lenė tė vazhdoi lumturia
mė akuzon se e mbyta trishtimin
s’jam ajo gocė, qė isha mė parė
megjithatė e qetė jam sot
nė det,
po vazhdoj tė lozi me puhinė e erės
me ndjenjėn e valės
dhe epshin tim prej Gruaje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:16 am

MĖ SHIKO

mė shiko
e me ndjejė
si jam katandisur

nė sytė e mi mund tė lexosh
gjithė mjerimin e dashurinė e botės
por duhet shikuar drejt
ti duhet tė ishe ai, qė ma ndal lotin
e buzėt t’mi shpalosh...
ta largosh dhembjen
qė ta asgjėsosh ndjenjėn e mos durimit
mė shiko me butėsinė e shpirtit,
mė freskinė e luleve
unė s’dua tė tė besoj
se zemra jote, nuk ndjen dhembje
qė nuk mund tė dhurosh ndjenjė dashurie
s’dua tė besoj, se je pa ndjenja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:17 am
pra, bėnė hapin e parė,
largo gurin qė ta mban peng dėshirėn
jepi krih buzėqeshjes, jetės
pėrqafoje tė bukurėn...
tė ndjeshmen,
po tė pres krahėhapur

mos u shndėrro nė gurė t’rėndė...
qė rėndon e rėndon dhembjen tonė
s’dua tė jesh as re e zezė,
qė sjellė vetėm mot tė ligė

pse...
asgjė s’ėshtė e bukur pėr Ty...!
kur gjithēka varėt nga Ti..!
‎mė shiko e shijo
me butėsinė e shpirtit,
mua gruan, qė digjem e dirgjem pėr TY

me shiko me zemėr, e mė shijo me shpirt
do e ndjesh pendimin
pėr lotėt e dhembjen,
qė s’ti tregova kurrė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:17 am


NĖSE ME DO
(kushtuar E. N. )

nė njė kohė,
me kokėn plot ėndrra pėr jetėn
papritmas,
pranė teje u gjenda
kur ty nuk tė njihja
nė sytė tu tė pėrlotur
njė pjesė tė qenies sime ngulita

ē’ėshtė vallė ky ndryshim
si tė jetė rinjohje,
nė njė kohė e orė tjetėr
e ndjejė,
sikur njeri tjetrit i kemi ngjarė.
nė kėtė mjegull dėshirash
si ta shpreh atė qė unė ndjejė
atė qė unė dėshiroj nga ti…!?
nė kopshtin e gjėrave tė ndaluara
ėshtė rėndė qė tė jetoshMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:18 amnga thellėsia e shpirtit, fjalėt burojnė
mos mė gjyko,
me fjalė tė rastėsisė
mė dhimbesh,
fatkeqėsia do tė pėrcjell nė jetė
nėse pėrfiton nga kjo dhembje qė shpirtin ma rėndon
do mbetesh grumbull i mėkatarėve
qė sillesh e pėshtillesh nė kurthin e intrigave

e jotja ėshtė, do a s’do tė kuptosh
e jotja ėshtė, do a s’do tė jetosh
e jotja ėshtė, do a s’do tė vėrtetėn ta pranosh
s’din, apo s’ke
ndjenjė tė dashurosh

s’ka dert edhe nėse mė quan tė bezdisshme
mendjen e shpirtin pėrherė i kam ke ti
nėse me donė…!?
mos mė harro shpirt…!
Shqipėri, Tiranė 15 prill 1999
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:19 am


LULJA E ĖNDRRĖS

nė ėndėrr jete, njė rrugė me lule shtruar
shtigje tė njoma nė gjelbėrim vezulluar
unė fillova andej nga mund tė ishte dashuria
andej ku mund tė ishte lumturia
andej ka me lehtėsi do t’i kaloja momentet e trishta
e ta ruaj lotin,...qė mos ta vret durimin
qė tė rri sa mė gjatė nė ėndėrr
ta shijoj bukurinė.

dhe nė ēdo hapėrrim
shok mund tė bėhet zhgėnjimi
dyshimi ta mbjell tė keqėn nė palcė e shpirt
t’i thuash mjaft vetes...e tė ndalesh hapin
nga frika se s’mund tė ruash
freskinė e luleve, qė mos tė vyshketMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:19 amvazhdimėsi kohėsh e stinėsh
veten e ripėrtėrijnė...duke ēelė, e pjekė farė e birė
lulja donė kujdes, ėshtė e ndjeshme
kėrkon butėsi dashurie...
ta ujitėsh, e ta duash me ndjenjėn e shpirtit

nė shtegtimin tim tė ėndrrės
shumėēka duhet tė mė shėrbej si mėsim
secili mund tė kuptoi gabimin e bėrė
e nė shenjė pendimi lypset pėrmirėsim
e jo aventurė me hapė njė shtegtim tė ri

s’ėshtė e sigurt se gjėrat do pėrsėriten
as ta ndalė lotin nė sytė e mi
e as tė garantoj pėr Lulen e ėndrrės qe s’do vyshket
njė ditė do vyshkesh, bashkė me mu dhe TI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:20 amBESIMI

tė besova ty..!

ta hapa portėn e zemrės
e nė burimet e lotit tim
tė lashė t’i kuptosh ngjyrat e dhembjes
kisha gabuar…!?

tė besova ty..!

tė pranova nė brendėsinė e shpirtit
palė-palė, t’i shfletove sekretet e mija
ngjyrat e kopshtit tė dėshirės,
thithe dhe aromėn...!
hapėsirat e kodrave tė dhembjes
e burimeve tė dashurisė

kisha gabuar…!?
tė besova ty...!

ti tradhtove mikpritjen e besimin e shpirtit tim
mike e pa besė…!
me lot nuk riparohen thyerjet
e pabesia, nė besė nuk kthehet

kot qanė…e falje kėrkon
krokodilėt qė derdhin lot gjithnjė janė tė uritur
kjo i bėn ata t’pa ngopshėm, e tė pa besė…
edhe tė tė fali
ku do ta gjesh fuqinė e pendimit?
unė nuk mund ta rikthej as qetėsinė e shpirtit
plagėt e dhembjet qė mi shkaktove
kurrė nuk mund ti shėrosh.

tė besova ty...!

gjithė jetėn do e vuaj gabimin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:21 am


KAM TĖ FTOHTĖ

Kam tė ftohtė,
edhe kur dielli po rrezaton
kam tė ftoftė,
me oxhakun e ndezur prush e flakė
trupi im dridhet, i akullt
kam tė ftohtė,
edhe nė krevat mbuluar me jorgan me pupla
kam tė ftoftė,
kur zhytem nė vorbullėn e kujtimeve
kam tė ftohtė,
kur ballafaqohem me dėshirėn
kam tė ftohtė,
edhe pse strehė dashurie mė ngre
kam tė ftohtė,
nga muret qė nuk mbajnė sekretin
kam tė ftohtė,
shtang jam bėrė, akull, s’ngrohem dot...?
pse kam tė ftoftė nga gjithēka
sikur vdekja tė aktronte me mua
unė ende jam gjallė
kam tė ftohtė,
qė tė jetoj, shpėtoj
duhet tė ngrohem me zjarr e dashuri
dua tė jetoj
kam tė ftohtė

dua tė jetoj.U VYSHKE
u vyshke ėndrra ime bashkė me premtimin
u vyshke rinia ime bashkė me heshtjen
u vyshke trėndafil nė dritaren time
u vyshke se lotin se duron ma
u vyshke se loti i mjelm rrėnjėn e thanė
u vyshke se tashmė loti ka ngrirė
u vyshke se forca tė ka lėnė
u vyshke se thinjat e rrudhat tė janė shtuar
u vyshke se ėndrrat e gėzimet tė janė mbaruar
u vyshke se s’kish qenė pėr ty jeta
u vyshke se kishe qenė e mallkuar
u vyshke se kurrė se dėgjove bilbilin
kėndoi pėr ty
u vyshke se nuk e shijove pranverėn
nė shpirtin e sytė e mi
u vyshke se zemrėn ta patėn helmua
e shikimin verbua
u vyshke dashurinė pa e kuptuar
u vyshke nga loti qe u shkri nė faqe e buzė
u vyshke pa tė prek e shiju.
u vyshke, duke mbet pjesė e kristaleve tė lotit
nėpėr stinė lulesh, t’i dhembje shprese...!

DO DOJA

eh,
sa do tė doja tė isha flutur
krahė shkruar e lehtė
s’prish punė dhe jetėshkurtėr
tu thithja nektarin luleve
secilėn lule ta shijoj
e t’i pėrkėdheli ato me shpirt

do tė doja, tė kam krahė tė fluturoja
drejt fantazisė
e tė pėrfundoja
jo shumė afėr lumturisė
qe t’i la hapėsirė jetės
me halle, probleme qė sjellė

eh, sikur tė ishte e mundur
do tė doja tė kaloja ylberin
do ndryshoja emrin
duke mos e mohuar vetveten

eh, sikur tė ishte e mundur
do tė doja te isha ujė nė shkretėtirė
qė tė ia lagia buzėt mėkatit
e pranverėn ta zė peng nė sytė e tij

eh, sikur tė ishte e mundur
do tė doja tė jam rreze dielli
rrugėt emigranteve t’ua rrezatoja
natėn t’u bėja ditė
e dhembjen e mallin pėr familjen e mėmėsinė
t’ua lehtėsoja

eh,
sikur tė ishte e mundur
do tė doja tė bėhesha flutur
ashtu e lehtė
e bukur
e pėrherė e lumtur
S’DUA FJALĖ TĖ MĖDHA

s’dua tė shkruaj fjalė tė mėdha, por
vargje tė pastra, tė thjeshta
qė mė dalin nga thellėsia e shpirtit
e qė burojnė nga zemra.

ti fare mirė i lexon
pse sytė e mi lotojnė
dhe kur s’mė sheh,
s’mė prek
e jemi pranė njeri tjetrit

shpesh nėpėr kopshtin tim sillesh
kalorės i vetmisė,
sikur s’mė njeh
ndjej se diēka s’po shkon
kthej kokėn pas,
e shoh e njoh hijen tėnde
se si hapėrron nė tė vjetrėn
ndoshta e gjithė jeta jonė ishte
vetėm iluzion
mall i gatuar nga dhembja
diēka e zjarrtė qė pėrherė e ndjej
qė shpirtin ma pėrvėlon

tė shoh me sy, e ndjej nė shpirt
edhe kur s’tė kam pranė
s’dua fjalė tė mėdha
por ngrohtėsinė tėnde
ti mė dėshiro, ti mė dashuro.


IV

dhe djalli maskohet nė fytyrė Engjėlli
...e humbur, e pushtuar nga ti,
sikur jam bėrė tjetėr Grua...TĖ PRES..

me dy duart ndrydhi gjinjtė,
faqet e buzėt prush
deri sa bisedoj me ty

tė pyes,
ē’kemi andej nga larg
kur do t’vish...!?

nė receptor
zėrin tėnd dėgjoj,
ai zė i mekur,
i largėt, aq i ftohtė
sa dhe pėrgjigjja,
s’e di,...!

dhe pėrsėri
dhembja fillon tė rėndojė
ē’ėshtė kjo qetėsi a indiferencė,
krejt ėshtė njė,
vuajtjet e mia s’i ndjen...

frutė qė u pjeka po thahem
pa u shijuar,
vetmia lotin po e shtjerr,
epshi im i kallur
po shuhet duke tė pritur ty,

e unė tė pres
deri nė amshim.ME FYTYRĖ ENGJĖLLI

mė ofrohesh me fytyrė engjėlli
nė vete fsheh djallin
mė prek…
mė ndjen…
mė shikon…

ėshtė ėndėrr a zhgėndėrr
krejt njė,
ti si hije qė vjen e shkon...
pa caktim kohe

e pėrsėrit sa herė ti do,
lojė e dhembjes…!
e ēakorduar pa skenarė
mė vėshtron
mė thėrret…
i afrohem…
e nė shpirt mė godet
injoranca

unė…
si nė gjendje kome
kafshoj inatin
pėrpijė dhembjen

sa tė vegjėl jemi…!?
s’ua humbim vlerėn gjėrave…?
duke mos njohur dashurinė..

mė bėhet si sy Gaforreje, mė ngufatin
e apokalips ndodh nė ato momente
dhe djalli maskohet nė fytyrė Engjėjsh
LOTI I NĖNĖS

Sot e pėrherė
sikur shoh Nėnėn time
si lotėt ia rėndojnė qepallat
Nėnėn qė lotėt e verbuan
ia shtuan rrudhat fytyrės sė saj.
pėr ata lot...
s’e pyeta asnjėherė,

lotėt nė sytė e saj..
janė lot tė shpirtit,
kanė tė njėjtėn dhembje..
kanė tė njėjtin fat
unė jam dhembja e lotit tė saj
pse ta pyes
pėr dhembjen
qė e njoh aq mirėMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:21 amnėnės...
pyetje nuk i bėj
se pėrse qanė...?
qaj nėnė, qajė
le ta zbraz qielli mjerimin e kohės,
le tė rrjedh lot dhe qielli i ndjenjės

se unė e ndjej peshėn e lotit tėnd
i shijoj ata lot si dhembjen
e lexoj ēdo ditė atė vragė tė njelmėt
pėrjetoj dhe unė, njėjtė si ti,
dhembjen tėnde, nėnė,
e trashėgove,
pėr ta binjakėzuar me ndjenjė e shpirt,
s’jemi ne fajtorė pėr fatin tonė tė zi


E HUMBUR E PUSHTUAR

e humbur,
e pushtuar nga ti,
sikur jam bėrė tjetėr grua
qė kaherė ka humbur
shkėlqimin e vajzėrisė,
nuk e di…!?
kush ma vodhi
kurajėn...
e ku mė mbeti forcė e shpresės
qė dhembja ma mundi

ndjehem e dobėt
si e pa ndjenjė,
e humbur,
e pushtuar nga TI…!?


KUJTIME FEMIJĖRORE

shtegtoj shtigjeve tė njohura mė parė,
gjurmė tė rėnda lanė hapat mbi barin e njomė
mes maje plepash, rrezet e diellit
pėrshėndeten me ne para perėndimit,
erė qė pėrkėdhel gjethet
sikur loz kukafshehtas me mua

qetėsi, heshtje,
kujtime fėmijėrore

mė bėhet se akoma dėgjoj zėra fėmijėsh
qė shėtisnin dikur nėpėr kėtė pyll
tė dendur, tė heshtur, e tė frikshėm


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:21 am
simfonia e degėve tė lisave
e kombinuar me zėra bilbilash
m’i rikujtuan ėndrrat...
por, sot eci e eci, ta pėrpijė kohėn, distancėn

e me zė tė lartė flas me vitet e mia
sikur tė dua ta largoj frikėn
e gjithė kėsaj madhėshtie t’natyrės dua t’i rrėfehem,
mė bėhet se koha u ndal nė ēastin ma intim,
njė zė imagjinar siē mė zgjon
nga kjo ekstazė e ndjesisė sė tė bukurės,

ku je ti..!?

ku je ti,...!?
qė dėshiron me zanat tė fluturosh

ku je ti..!?
me krihėt plot ėndrra e dėshira
ku je ti..!?
qė gjithė ēka t’ngarkoi jeta e pėrballove
ku je ti...!?
mos rri si e humbur
ku je ti...!?
mos lejo qė dikush ta thajė buzagazin e gėzimin
ku je ti..!?
qė mike e kishe hėnėn e diellin
ku je ti...!?
qė bota tė duket e vogėl
ku je ti..!?
qe nė pėllėmbė tė dorės
sikur mbaje sistemin e yjeve
ku je ti..!?
qė tash nė liqe lotėsh mund tė mbytesh

ku je ti,...!?
e bukura zanė e brigjeve,
bjeshkėve,
e fushės,
ti femra e penduar

kaluan vite e vite nga fėmijėria e lumtur,
nė hapa je e vonuar...
FTESĖ E NĖNĖS

telefonat..
nė receptor zėrin e Nėnės e dėgjoj,
vjen nga larg por i ėmbėl si gjithė herė
bijė, do vish...!?
pėr festėn e njėqind vjetorit tė pavarėsisė
tė presim nė kremten e mėmėsisė,
nė njėqind vjetorin e pavarėsisė

mendohem, si u bė kjo punė e jonė
njėqind vjet nė hapin e parė
pa lėviz,
si nxėnėsi i dobėt, qė pėrsėrit klasėn
si gjyshėrit e stėrgjyshėrit,
nė skamje,
nė varfėri
e nė vartėsi..!
poemė mjerimi migjenian...!
e mjerimi ėshtė ferri vetė,
qė nė heshtje po e kallė e shuan,
vėshtirė e kam
pėr tė festuarndodhė e mos ta di,
fjalėt tė mos kenė kuptim,
analizoj kohėn e kaluar
e lind dyshimi, vallė ne nuk jemi ēliruar
nga hije e orės sė keqe qė gjithmonė rri zgjuar
si ta kremtojmė pavarėsinė e mėmėsisė
kur mėmėsia jonė, s’na dha mundėsi
tė gėzohemi nė dheun tonė
e tė mos robtojmė nė mėrgim,
t’i pėrdhosim dije e diplomė
qė djersen e dijen tė na dhunojnė pėr ca lekė
e tė na hedhin nė rrugė, kur tė donė..

nga mėmėsia fėmijėt kėrkojnė punė e mundėsi,
Shqipėrinė time e dua si sytė
edhe pse forcė nuk kam, do vij,
bashkė nėna ime do ta kremtojmė
njėqind vjetorin e pavarėsisė
se mėmėsisė tonė.
RIKTHIMI IMAGJNAR NĖ BANKĖN SHKOLLORE

u riktheva pas shumė vitesh nė shkollė,
ulem nė bankė nė klasėn time
sikur tė jam fėmijė,
e po shpalosja, ėndėrroja...!

jetė rinore, jetė e nxėnėsit
tė qeshur me plot ėndrra e dėshira,
eh, sikur tė ishte e mundur edhe njė herė
tė rikthehem nė kohė
nė ato banka...!?

sa shpejt ra zilja, duhet tė fillojė mėsimi,
e gjetur para buzagazit e kureshtjes sė nxėnėsve.
Unė, tash mėsuesja e tyre,
Me sy plot shkėlqim e shpresė
PĖR vetėn e pėr ta


Siē mora shkumėsin dhe shkrova nė dėrrasėn e zezė
”dua te jem si ju...”
tė lumtur e tė buzėqeshur
ta shijoj rritėn qė mė ka munguar...!?

nxėnėsit mė shikonin me habi
e kureshtje...ēfarė thotė mėsuesja e Re
do na japėsh sot histori jete...
jo mbushur me dhembje e pelin,
ē’tu them, diēka tjetėr, pos gėnjeshtrės
ku ta marr gėzimin e lumturinė...!?
kur jeta s’na dhuroi...!

kryeni ju detyrat, ashtu si e ndjeni
duhet nė fund pėr t’iu vlerėsuar.
s’dua notė tė dobėt,
tė gjithė pėr sot, keni nota kaluese

sa herė i kujtoj hartimet e mia...
me tema tė imponuara
e tė ngjyrosura plot mashtrime,
ishte dhembje ajo kohė, e jo gėzime fėmijėrore

atė orė tė mėsimit tė pasdites
nxėnėsve tė mi u lashė temė tė lirė
qė tė mund lirshėm tė shprehin brengat e dėshirat,
ndoshta kur t’i lexojnė kėto vargje
lot do tu rrjedhin nė faqe...
nxėnėsit e mi qė u desha shumė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:22 amUNĖ E DHEMBJA-PESHONIM KOHĖN
(njė ndodhi e vėrtetė...)

zyrė nė mbretėrinė e pluhurit,
punėn e djersėn kėrkojnė llogaritė
shifrat e pluhurin duhet zbėrthye nė vlerė reale...
ėshtė mashtrim ky qė e herrė kotas kohėn...
e nisė punėn,
nė zyrėn e pushtuar nga pluhuri
e zhurma makinash
qe s’i ndalė as xhami i dyfishtė i dritares ,
nė kėtė pėrplasje tė gjėrave reale,
mė shumė inatosem me vetveten.

shiu qė fillon tė bie,
gjunjėt m’i kėput dhembja
ē’ėshtė kjo molisje e menjėhershme,
kjo mos dėshirė...
pėr tė humbur kohė,
shikimin kisha hedhur pėrtej dritares
tė shijoj shiun se si lozė me gjethet e barin

e dera ishte e hapur, ēelėsin nė bravė
nė zyrė e lirė, ishim tė vetme, unė e dhembja,
peshonim kohėn

rrapėllimė e pa zakontė
tremb veshėt e shikim

nga dera kishin hyrė pa pritė dy t’maskuar,
mbyllėn derėn me ēelės,
mė kėrcėnojnė.

Janė plaēkitės ordinerė a hajdutė tė zakonshėm,
Qė para syve tė mi,
lekėt e arkės kėrkojnė,
Na i jep tė gjitha, e hesht nėse e do jetėn;

hapėn sirtarin, nxorėn ca lekė,
rrezikoj...tė tjerat mbaj nė kasafortė.
tė pakėnaqur rebelohen mė shumė
mė godasin, mė godasin...
nga inati e kjo skenė trishtuese, lotėt mė pushtuan,

goditėn me shqelma e sėrish mė kėrcėnuan,
lekėt ose do tė tė therim nė fyt
me tė dėgjuar alarmin e sigurimit,
dhe njė tė hedhur ma dhanė
e nga dritarja u hodhėn, qė tė ikin...me lekė nė grusht

policisė si zakonisht,
asnjėherė s’i bėhet vonė...
as pėr lek,...
e as pėr dhembjen qė mė rrėnoj...
kėtė ngjarje t’dhembjes kurrė s’e harroj
sa herė dhembjen e peshoj nė kohė...
mė rikthehet trishtimi
dhe trupi me dridhet...!

FOSHNJA NĖN RRĖNOJA
‎(homazhe pėr fėmijėt e rėnė nga barbaria serbe
gjatė luftės nė Kosovė)

barbaria s’ka mėshirė
sė pari vret arsyen e vet,
pastaj tė gjitha krimet i bėn
nė arsyen e arritjes sė qėllimit,
armiq i bėhen dhe foshnjat
qė i varin nė s’ngija
e nė bark tė nėnės pa lind,
e nėn rrėnoja i varros

nėnat shqiptare kurrė nuk i harrojnė
zėrat, britmat e tė qarat e fėmijėve
nėn tanke, ēizme shkau
fėmijė, djem Kosove nėn rrėnoja
ishin nė flakė, tė vegjėl tė pamėkatnuar
ishin nė gjumė, nė djep me petka mbuluar
sipėr tij gurė e parmakė,
dėrrasat e djepit mbuluar me gjak

katil serb o i pabesė,
ogur zi e barbar,
a vriten fėmijėt engjėj
veē se janė shqiptar...!?
MIKUT

mė lejo tė tė quaj Mik
me dhembje e heshtje tė falėnderoj.
Mik i sinqertė, Mik
njė ditė
dorėn miqėsisht ta shtrėngoi.

hedh vėshtrimin nė horizont,
qielli nxirėt nga tė ftohtėt,
toka plasaritet nga tė thatit
e retė u derdhen nga mėrzia,
dhe kėsaj loje tė natyrės
dhe peshės sė dhembjes time
duhet t’i themi jetėtri shkronja…
tė besova,
fjalė e madhe, Mik,
tė mirat e botės po munda do tė t’i dhuroja,

pėr ty
portat hapur i mbaj
Miku pritet krahėhapur

mė fal o Mik…
nėse tė ngushtoj,
dhembjet e zemrės nėse t’i tregoj
thesarin tim tė vetėm qė kam
ėshtė fati qė jeta mė dhuroi..

me Mikun s’gabon tė rrėfehesh
apo ndihme e pėrkrahje tė kėrkosh,
ti nė sytė e mi tė gjitha i ke lexuar
sa zgjatė kjo miqėsi
e a mundet me u shuar..!?LARGIM I ZYMTĖSISĖ

retė e dendura janė shndėrruar nė mjegull,
diellin nga froni e larguan,
nė kėtė dridhje t’dhembjes
sa ndjej nevojė pėr ngrohėsi,
rrezatohem e ngrohem
mė rreze tė zjarrtė,

do ndodhin mrekulli
tė ma largojnė zymtėsinė,
e zgjon dėshirėn e shpirtit
t’i shpėrndajė retė e zeza
qoftė dhe t’i zbrazė nė shi,
do vjen sėrish mbretėria e diellit,
pėr tė gjithė do sjell ngrohtėsi,

e zemrės sime i duhet durim,
nė pritje tė lumturisė
e tė largimit tė zymtėsisė


PREMTIME ...
(pushtetarėve tė tė gjitha ngjyrimeve politike)

Si tufė zagarėsh endeni rrugėve, si tė tėrbuar,
tė uritur pėr njė copėz mish,
Nė gjakime tė trofeve
vampirėt e kohės moderne
vetėm dhurojnė premtime

nėpėr tubime promovuese,
tundin kokė e bisht,
premtojnė se do ndėrtojnė parajsėn nė tokė
premtime, shportė plot gėnjeshtra,
mashtrojnė ata, qė me sy plot shpresė
drejtohen nga ta,
i harrojnė lotėt e nėnave
pėr fėmijėt mbetur nėpėr kalim kufijsh klandestin,
gjithė ata qė tėrbimi i detit i mori nė pakshim,
dhembjet e vetmisė sė tyre,
dhembjet e kurbetēarėve
e ėndrrėn qė shtjerrin pėr ditė


kėta lugetėr modern hėngrėn tokėn e perspektiven e fėmijėve,
nė emėr tė popullit, e pėr popullin,
nė emėr tė halleve e dhembjeve
elektoratin e vizitojnė me ekskorde
e shtirėn, sikur po e pėrjetoni skamjen e vuajtjen
nga pallate e apartamente,
nėpėr shtėpi para rrėnimit
i kanė mbushur plot pano fushat
pėr ta fituar besimin e pėr tė mbledh vota,
gojėn plot premtime e demokraci

ah ky shkėlqim i mashtrimit
qė vret si nė kohėn migjeniane..
kėta mashtrues, tė zgjedhurit e popullit...?
mashtrues,
vrasės,
kriminel ordiner,
u bėnė vazhdimėsi,
pjesė e dhembjes sė madhe..
sikur pak kishim vuajtur...!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:23 am

MOS U FYENI

mos u fyeni pushtetarė
nėse ua qesim sheshi tė kėqijat,
ato qe s’kanė tė bėjnė me njerėzoren,
ju s’ndjeni dhembjen,
e as plagėt e pėrditshmėrisė tonė

s’dėgjoni rėnkimet,
e dhembjes, e urisė...!?
pėrpjekje pėr t’mbijetuar
as refrenet e “Legjendės sė misrit”
as tė “Tollumbave tė Lulit tė Vocėrr”
mjerimin e njerėzve tuaj
sikur, keni harruar t’frymoni shqip
ju o pushtetarė, mos ēuditeni
nėse dikush kėrkon njė grusht tė fortė
qė t’i bie malit...
pėr t’i shembė institucionet...!?
qė mbron ju dhe krimin e organizuar.
reale e dhembshme...!
e kohės qė ju po e vritni...
pse nuk i jepni...shansin tė resė

mos u fyeni
nėse kėrkojmė pėrmbytjen tuaj
ngase aq shumė na zhgėnjyet
ju tė zgjedhurit tanė,
ju drita e shpresės qė u kishim,
u bėtė plaga e dhembja jonė.
V

kėrkim jete mbi valė
e bukura e mbetur pa emėr,
nė vazon e shtėpisė sime,
lulja pa ujė, e vyshkur
E BUKURA
(nostalgji pėr atdheun-nga mėrgimi)

e bukura sikur kishte mbetur pa emėr
nė vazon e shtėpisė sime,
lulja pa ujitė, e vyshkur
i ngjallė lotėt e mi
dhe varreve tė mbetura pa vizitorė

e bukura e lumturia, sikur na i kishin mohuar
dhe mė parė,
ngase ne lindėm tė lakuar me dhembje,
me lodhje e kėrcenim urie, u rritem
gjymtyrėt duke i ngrohur me akuj strehėsh.

shpirti i pėrmbytur nė mjerim kohėsh
sikur tė ketė kaluar shekuj tė terė
nė errėsirė, kur shpresės ia kishin vjedhur
fijen e vetme tė rrezes sė diellit,

e bukura sikur kishte mbetur pa emėr
edhe lulja ėshtė vyshkur me mungesėn tonė,
por na ėshtė hapur njė dritare e ndritshme rreze shprese,
pėr kthimin tonė tė mbarė nė atdheun e shqipeve..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:23 am


KĖRKIM JETE MBI VALĖ
(poemė e arratisjes ilegale nga atdheu)

dhembja ka rrėnjėt e degėt e gjata,
totalitarizmi gjysmėshekullor
kur truri, palcėn e kurrizit e magjen
na e thanė, na e fshinė
nė emėr tė mirėqenies sė njeriut,
nė emėr tė barazisė sė klasave...!

me dekrete e ligje, na ndaluan dhe besimin nė krijuesin
ata, Demonėt, veten shpallėn Zot.
nė kafaze na futen, qė tė na kufizojnė mendjen
duke u pėrpjek, tė na fikin edhe shkėndijėn e fundit,
rrezen e ėndrrės e shpresės
ua mbyllėn shtigjet ditėve tė bardha tė jetės

Rrėnjėt e kėsaj dite, ushqime, dhembje e mjerimi
janė mė tė gjata, kalojnė kufijtė e dhembjes,
rrjetė e sė keqes qė ngulfat ka atdheun e shqipeve
mėmėdheu qė dirgjet, nė mosha e stinė
bashke me rininė e dėshirėn pėr jetėn,
e agime tė bardha tė ditės sė Re

pėr bukėn,
pėr dritėn,
pėr buzėqeshjen,
pėr lirinė,
pėr dashurinė...
pėr lutjen e Zotin.II

nė udhėkryqe kohe
sot duhet dhėnė fund dilemės
pėr t’u nis nė rrugėn e dhembjes,
rrugėn e vdekjes, a shpresės
enigmė qė s’i dihet fundi...!
pikėpyetje e madhe pa shpjegim,
qė vezullon nė horizont

nė kėtė kohė kur s’gjen peshojė
t’i matėsh gjėrat reale
pa u hamendur, rron a jo...!
do ndjehesh ma mirė.
qė ia provon rrezikut,
sytė nga qielli, kėrkon mėshirė
njė fije shpresė drite,
pėr vete, pėr familjen
nė kėrkim tė jetės sė Re
mbi shpindė tė valėve.III

ikėm nga shtėpia,...
natėn nė terr si tė ishim hajdut
nga shtėpia jonė, nga atdheu ynė
cilėt ishim nė numra,
apo figura shahu,
qė ngjasonim nė njerėz...!?
cilėt do jemi, e a do jemi nesėr...!?
dilemat qė rėndojnė, ...
por rrugėn duhet marrė
drejtė e nė det, nė shpindė tė valėve...
ikim sikur tė ishim tė huaj.
Si tė mos kishim votėr e as oxhak
djep, shtrat, nėnė e as babė

gjaku na ėshtė tharė nėpėr vena
nė pėrballje me valėt, me detin...
me dhembjen, e me jetėn...
nė rrugė pėr nė tokėn e premtuar
mbi valėn me tronditjen e jetės,
ngarkuar me frikė e dhembje
unė s’jam vetėm, me fėmijėt,
janė dhe mijėra e mijėra tė tjerė
qė shpresa pėr ditė tė Re
na i verboi sytė, i jemi hedhur valės
nė qė dje, sot, na kanė vrarė nė shpirt...
ata tė pa Zot e tė pafe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:24 am


IV

mbyll sytė,
vajzat mbaj pėr dore,
nė gomone mbi valė
e mpirė, asgjė ma s’mė bėn pėrshtypje
as e ditura, e as e pa ditura...!
sa e sa shpirta, plot shpresė e tė pa fajshėm,
s’arritėn tė zbresin nė portat e parajsės sė premtuar
mbetėn nė rrugė tė harruar,
rrugės sė ferrit, rrugės sė vdekjes.
qė s’e pėrfunduan kurrė

mendja lehtė peshon.
Tru as gjak s’i kanė mbetė,
frika,
a do mbėrrinim,
a do na hedhin nga skafi
kur e si do mbėrrimė
sikur dhe lutjet kishim harruar...
vetėm fjalėn O Zot...O Zot
atė qė me dekada u munduan ta poshtėrojnė e dhunojnė..

Zot, mėshirona ne,
hape rrugėn nėpėr kėto valė..
V

strajcė kujtimesh tė pėrziera me dhembje
tė shpresės sė thyer,
kripur me lotin e prindėrve qė i lamė duar tharė
e pafajėsinė e fėmijėve,..
qė nė duar i mbajmė e shtrėngojmė
pėr njė ėndėrr...
e jetė tė Re...!
a edhe shumė-shumė dhembje tė reja...!?

derisa mendja pėrplasej nė matje tė vdekjes a jetės
ndoshta fėmijėve gjithė kjo u ėshtė duk si lojė,
lojė nė skaf tė vdekjes, lojė me valėn...
kaltėrinė e detit...!
mirė qė s’e ndjejnė e as s’e dinė, kėtė rrugė tė vdekjes,
pėr qindra e qindra bashkėvendės
det o det, qė s’u ngope kurrė,
tė pamėshirshme, valėt tua pėrpinė aq shumė jetė
nė pėrmbytje tė madhe,
pėrfunduan rininė e shpresėn shumė djem e vajza
Rini e pėrmbytur, jetė e pa jetuarVI
nėntor i ftoftė,
uji i akullt e shpirt i ngrirė
bashkė me britmat e herėpashershme qė dėgjohen...
klithje vdekjeje...janė ato
qė skafistet mbajnė sekretin e tyre
fare s’ka..?
askush asgjė nga frika s’tregon
sikur jemi verbuar, e as s’dėgjojmė...
ata, kryeneēet, qė nuk dėgjojnė...
i hedhin nė Det..
histori e dhembjes pėrfundon nė kacafytje me valėt
a me asgjėsime nga ndonjė peshkaqen.
fat tė tillė, pat dhe njė i ri, njėzet e pesė vjeēar...
e hodhėn nė gomorja thellė nė det...
si njė gomone tė prishur
pėr ata, gjithė ne mendonin se ishte budalla

buzėt e trupi dridhej,
nga frika e tė ftohtit
nė pamundėsi tė ndihmės...
bėheshim se pranonim dhe skena tė tilla
prej budallait,
asnjeri s’mund tė vihet as nė shėrbim
tė kokės se vet.
nė kėtė natė tė errėt me njė gjysmė hėnė tė lodhur..
trupi pėrballet me valėt e vdekjes.

VII
bos tė krimit,...
qė merreshin me klandestin.
tė maskuar, me zė si tė thellė,
qė tė humbin ngjyrėn e deshifrimit
pėr tridhjetė minuta paralajmėrojnė arritjen
dhe fundin e tmerrit, thonė...!?
shiu i imtė qė binte
u bashkua me lot dhembjeje e gėzimi...
cili do jetė fundi i kėsaj maratone mbi valė...!

zė i thellė
urdhėr lėshoi
mbėrritėm, zbritni,
shpejtė, shpejtė...
duhet ecė
veshur nėpėr ujė,
edhe njė qind metra kėmbė
e s’ka ma...
nė tokėn e premtuar
ngjarje, si tė jetė skenar filmi
me aktorė tė dertit e dhembjes,
nėpėr det me rroba vesh,
panik, secili kėrkon njerėzit e vet...
mungon njė djalė i ri kryeneē
mėsohet se e kanė hedhur nė det.
,mallkoja veten pse gjendesha
nė ketė rrugė pa fund
enigmė...
pse?


VIII

e keqja e tmerri,..
s’kanė tė mbaruar kurrė
dhembje e ankth tjetėr filloi
,,dasmorėt” e priten me fishekzjarrė ardhjen e “krushqve”.
bllokuan kalimet,
shpresa pėrmbytėt,
nga njė batanije, dhuratė
sėrish na ngarkuan si mall
me anije tė shpejtė e tė sigurt...
pėr tri orė na zbarkuan nė Vlorė

janė kujtime tė trishta
qė gjatė gjithė jetės kujtoj
dhe atė djaloshin e ri...
tė preku thellėsitė e vdekjes
si qindra shqiptarė tė tjerė...

bashkė me natėn mė tė tmerrshme e frikshme
nė luftė me vdekjen pėr jetė tė Re
pėr ne, nė tokėn e premtuar
pėr t’iu rikthyer sėrish dhembjes
dhe tokės mėmė kokėulur

MACUKULLI
(rikthim nė fshatin e lindjes)

macukulli
vend i bukur ku jam lind...
male tė larta qė mė mbushin me drithėrimė malli...
trėndafila, qė mė japin erė frymėzimi
flladi, butėsisht fytyrėn freskon…
shtėpitė nė lartėsi mbuluar me rrasa
madhėshtore,
tė patundshme qėndrojnė

qetėsi, si mos tė ekzistojė njeri
s’dėgjohet kėnga,
buzėqeshja e tretur,
veē gurrė e kroit gurgullon
sikur ruan mallin e dhembjen pėr njerėzit e vet,

ofrohem si tė isha njė e huaj
tė pi ca gllėnjka ujė, etjen ta shuaj
n’shuplakė t’duarve mbush ujė,
ballin e djersitur nga lodhja freskoj
nga malli e dhembja shpėrthej nė vaj,
cila jam unė sot..?
aty nė shpat afėr kroi, sytė siē mė ranė
njė vajzė e vogėl bareshė ruan bagėtinė,
e vetmuar kohėn me qengja ndan,
buzagazi i saj engjėllor
mė rikthen nė fėmijėri,
pyes ēupėzėn bareshė
‘ku janė…rinia ka shkoi…!?’
e habitur nga ajo qė e pyes…!
ēupėza baresha sytė m’i hap,
dhembshėm fshanė
e thellė merr frymė
shkuan apo ikėn njėjtė ėshtė.
si t’ia bėj...!
nga kėto fjalė, unė fillova t’lundroj nėpėr kohė,
pėrgjigje qė s’ka fill e as mbarim,
dhembja troket nė portėn e shpirtit

si i harruam kėto bukuri tė virgjėra,
freskinė e bjeshkėve, se gurrėn qė rrjedhė
ujė t’cemtė,
mishin e shijshėm,
tė freskėt t’bagėtisė
bukurinė e virgjėr t’natyrės
mbetur shkret
qė t’pastron e t’shėron ndjenjė e mushkėri,
harruam fushat plot lule e arat me grurė si ar,
cakrrimin e gotave t’mbushura me raki e verė,
as kėngė s’mė kujtohet, as melodi e ēiftelisė…II

eh kohė…eh kohė,
seē paskeni ndryshuar
bashkė me mua…
shumė e shumė stine ikėn
ku shkova nė rrėmujė e zhurmė,
me gjak qė na u bė gjysmė ujė
tė sėmurė nga dhembja e kohės,
infektuar nga lakmia deri n’pafundėsi
thesarin qė kėrkuam se gjetėm…
pos tjetėrsimit, mashtrimit e vetmisė,

harruan varret…kėngėn e bilbilave
besė e bujari…
e fjalėn e urtarėve nėpėr oda t’kullave
buzė oxhakut, flakė, prush e hi,
e buzagazin e ėmbėl tė vashave e djemve malėsor
bashkė me koloritin e veshjeve tė kėsaj malėsie,
qė ku do qė shkoj me pėrcjellin si relikt


e sa do doja kur t’i hapja sytė,
mėngjesi kur tė agojė
tė shkoj ke burimi nė NARCE
e me ujėt e ftoftė kristal si dikur
t’i laja faqet
e t’qetėsoja shpirtin,
tė nis njė kėngė, t’i kėndoj lumturisė

largohemi si nga ėndrra,
duhet tė kthehemi,
ta lajmė nė rrjedhėn e mėngėn e vet
kroi me ujin mė tė mrekullueshėm nė botė...
Macukull fshati im i lindjes,
Macukull mė mungon...
Bashkė me varret e tė parėve e lisat shekullorė…!

AJO QĖ HAPĖRRONTE DREJT ERRĖSIRĖS
(vajzės 14 vjeēare nga pallati im qė tentoi tė vetėvritet)

vijnė
tė rėndė zhurmė hapash
tarracės sime,
si tė ishin hajdut
qė do vjedhin kokėn e harpit
e trembur ngritėm t’vrojtoj

sa e dhembshme, e tmerrshme!
njė gocė adoleshente
ia ka mbyllur shtigjet vetvetes,
hapėrron drejt errėsirės,
ta shuan dhembjen me vdekje,
o Zot,…ē’tronditje
‘ ē’bėn...?’
‘ēfarė tė ka ndodhur…?’
‘tė lutem, ik’ mė thotė..!
‘dua tė gjithave tu jap fund,
ta pėrpijė dritėn e jetės,
dua tė vdes’ mė tha;
trupi i saj dridhej
nė kėtė rrugė tė tmerrit t’zi,
dhe unė e tėra e pushtuar nė djersė tė ftoftė vdekjeje,
drejt saj si ngushėllim
i rrėfej dhe dhembjen time,
se si jeta as pėr mua s’ishte e drejtė
nė pikėn e vlimit tė tmerrit,
sekondat e fundit t’dhembjes pėrjetojmė
‘ja, nėse zgjidhje ėshtė, po hidhemi se bashku’
por vonė ėshtė ta kuptojmė se gabojmė,

ajo fytyrė engjėlli i pafajėsisė
mė thotė: ‘ik teta, ik
mos mė rri pranė
se mund tė tė akuzojnė si vrasėse,
ata qė s’e ndjejnė dashurinė njerėzore
nė kėtė teh jete,
arrita t’ia kapė e shtrėngoj dorėn
edhe tė pėrfundojmė bashkė,
ndoshta s’do ēajnė pėr ne tė dyja
e tė ikėsh tragjikisht,
do gėzosh
atė qė tė tradhtoi duke tė thėnė tė dua,
ti filiz e njomė i duhesh jetės,
qė tė lulėzosh sėrish nė pranverė
dhembjen do shėrosh me njė dashuri tė re
pa pas nevojė tė flijosh veten,
pėr tradhti tė tjetrit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:24 am

II

mė shpoj me shikim,
me ata sy plotė lot
depėrtoi nė mua ai shikim pafajėsie
mrekulli e vėrtetė,
qė dhe dhemb pėrherė e sot

goca qė dridhej e pėrlotur,
mu hodhe nė kraharorė
duke me shtrėnguar fort,
shpėrblim duke me dhėnė
dhembjen e sajė bashkė mė jetėn qė vijon

u ēlirua nga tmerri i njė tradhtie
qė rrugėt ia kishte mbyll
dhembje kjo e njė majit tė vitit dymijė e njė.
e lumtur qė shpėtuam dy jetė
se do bulėzojė njė dashuri e re.


PLAGĖ JETE
(motrės )

nė shtegtim tė jetės
vėshtirė tė kalėrosh atin e ėndrrės
duhet pranuar,
se rrėzimi e ngritja janė pjesė
e lojės sė pabarabartė

ditėt s’kalojnė dhe aq tė heshtura
por nė gabohemi,
ato lanė gjurmė nė ne e rreth nesh,
hapin plagė tė mėdha, herė-herė tė pashėrueshme.
tė mbysin me dhembje...!

e frikshme deri nė trishtim ėshtė prita,
si marrja nė thua nga vetvetja
mund tė rrezohesh, tė lėndohesh rėndėtė sėmuresh e ri-sėmuresh
lotin dikush duhet tė ta fshijė,
kot afron dashurinė, ai qė e shkel atė,
qė e vranė nė shpirt...!

nėpėr rėnie e ngritje tė jetės
njeriu ka nevojė pėr njeriun...
dhe njė copė zemėr
qė ndjen dhembje tė dashurojė
e mos tė i humb shpresėn jetės...
afėrsia e ndjenjės njerėzore sikur shėron,
me fjalė tė bėhet se tė shėrova
duke tė dhėnė kurajė pėr jetė
qė tė ta ndali lotin e dhembjes,
tė zhgėnjimit,
e tmerrin ta largoj

dhe nėse ndodh tė humbė nė hapa,
mos e humb shpresėn,
ēaste tė bukura mund tė tė trokasin nė derė;
zogu i lirė...mund tė kap lirshėm kaltėrsitė
dhe nga fshehtėsia e tė papriturės
del dikush qė nga shpirti me gjithė frymė
e thotė fjalėn e bukur
‘tė dua, shpirt’
e plagė e qetėsi i shėron.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:25 am
LULE E U VYSHKUR PARA KOHE
(kushtuar kunatės, qė u shua nga jeta ne moshėn 35 vjeēare)

‎trėndafil, pa hapur mirė petalet...
kur duhet shijuar aromė,
bukuri e shumėzuar gjenin
u vrave nga vesa e hershme.

e unė, qė ta lehtėsoj dhembjen, ta fshij lotin
qetas mos ta lė vetminė
tė tė thajė dhe ma shumė,
ditė e natė qėndroja pranė teje
erresha e zgjohesha, bashkė me dhembjen
me trishtimin e frikėn nė sytė tu,
nė tė cilėt tash veē ishte pikturuar peizazhi
i vyshkjes, tharjes, shuarjes;
jetė plot dhembje,
qė e dėshiroje ta jetosh
bashkė me ėndrrat qė po veniteshin nė errėsirė,
rini, e vyshkur para kohe
plot dashuri,
pėr fėmijėt,
pėr nėnėn...
pėr jetėn.

mė sheh nė sy,
s’mė flet
tė ėshtė ngrirė buzėqeshja
fjalėt ke murosur nė muranė
gurė nė heshtjen e thellė
nuk flet
as pėr shpresėn,
as pėr ėndrrėn,
as pėr dashurinė,

mė s’mund flasim,
as tė peshojmė e matim,
se sa peshė ka malli...
sa dhembje mban toka...!?
sa tėrbon dėshirėn,
filizin e trupit tėnd...!?
mė mbėshtetesh nė sup,
mė thua po iki nga kjo botė,
lotėt pėrforcojnė dhembjen,
i japin shijen e fundit dėshirės,
jetė e dhembjes, apo lojė?
si tė besoja se janė ēastet kritike,
se frymėmarrja do t’tradhtojė
duke pranuar dhe fundin.
mbėshtet nė supin tim,
e pa jetė...!
ti, dikur lule e bukur e njomė e plotė aromė.
tash lule e vyshkur para kohe,

e tash trupin e ftoftė
e rikthejmė, e mbjellim nė tokė
pėr tė mbirė lule nė pranverat nė vijim
nėpėr kalim kohe
qė mos t’harrojmė

kujtimet pėr ty, e ēmuara ime,
mė shoqėrojnė bashkė me frymėmarrjen,
mė bėhet siē tė ndjej, tė dėgjoj
pa harruar dhembjen,
lotin e dridhjet e zėrit,
kur emrat e fėmijėve i shqiptoj me mall,
shikimi yt i fundit,
sytė kur tu mbyllėn
qė pushove nė paqe,
mė shoqėrojnė
hapėrrimėve tė mia

nė imagjinare kohė...
jetė e skanuar nė kujtesė,
sikur me lot skalite njė medaljon, dėshirė
e porosi t’fundit...
nė fjalėn e pėrjetėsisė...
shtegtim i shkurtėr ishte ky
pėr njė Grua
fjalė e fundit - Jam NĖNĖ

KARRIGE E VJETĖR

karrige e vjetėr…njė shekull kaluar
ulem mbi tė e me gjithė peshėn e dhembjes,
lodhur e mėrzitur nga kėto pak vitet e mia
qė rėnde mbi kėtė karrige tė vjetėr peshoj
pėr njė moment, brof nė kėmbė u ngrita,
por u ula sėrish

mbyll sytė…dhe meditoj
cilėt njerėz janė ulur nė kėtė karrige tash e
njėqind e pesė vjet...?
sa peshė tė madhe tė mallit, dhembjes,
lotit e buzėqeshjes ka mbajtur...?
sa dashuri e puthje t’lumtura ka pėrjetuar..?
a sa fyerje e tradhti,…lot, ndarje...?

njė shekull e mė shumė…erė, furtunė, shi e diell,
e shpesh me gjethe tė zverdhura mbuluar,
nė kėtė ēast pushimi a dhembje,
mbi kėtė karrige shekullore,
dhe unė shumė rėndė rėndoj…
sa do kisha dėshiruar tė jem dashnore e lumtur
e puthje tė zjarrta,…
me tė zgjedhurin e zemrės t’i pėrjetoj

jam unė, qė u pėrkas atyre qė kishin dhembje
nga pėrditshmėria e jetės
dhe dashuri e pafat
qė kurrė s’trokiti nė portat e shpirtit,
ja kjo karrige ka lanė njė shekull mbas
e vlerėsuar ėshtė, e vlera e saj shtohet,
lis i fortė, i gdhendur e i shndėrruar nė vepėr
jetėgjatė, e me vlerė,..ma shume se gjithė njerėzit nėpėr vite

atė dru qėndrese shekullore
e mbaj nė kujtesė,
tė e ruani njerėz kėtė karrige
nuk lejon qė ta shkatėrrojmė ne, apo ta marrin
qoftė njerėz tė pushtetit-qoftė qeveritarė…
se ėshtė karrige e tė gjithėve, vlerė shekullore
qė stuhive, shiut, bores e diellit,…u bėri ballė…!
Qė po mė shėrben muaMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 EmptyThu Jan 03, 2013 3:25 am

...ia shtrėngoja duart fort, bėrtisja si e
marrė, ‘mos e lini tė vdesė'
PA KOMENT
kur pėrfundoi jeta

shikoja sytė e saj, se si shuheshin ngadalė
e lotėt kishin formuar njė vijė qė barten dhembje
me kėtė botė pėr tu ēmallė
ia shtrėngoja duart fort, bėrtisja si e marrė
‘mos e lini tė vdesė
duhet tė jetojė’

e mbėrthyer nga shikime tė heshtura
u shua shikim i ėmbėl i saj,
ai lot i fundit nė faqe,
ajo puthje e lehtė qė i dhashė,
mė godite rėndė nė shpirt
thikėn e dhembjes qė godit
kur pėrfundon jeta.

NJĖ LIBĖR I ELEGJISĖ DHE I KUJTESĖS QĖ DHEMB
Posa lexon pėr herė tė parė librin me poezi “Loti i Akullt” tė poetes Elsa Cenaj, tė krijohet pėrshtypja se ke tė besh me njė botė poetike nihiliste dhe pesimiste, por kjo ide vjen e ndryshohet sa me shumė qė lexuesi thellohet nė pėrmbajtjen, esencėn dhe fuqinė meditative tė autores. Ketė fakt e ilustron edhe vet poezia e saj e parė e titulluar ,,Mbijetoi”, e cila sikur dėshiron qė t’i paralajmėrojė lexuesit se edhe pse ndoshta jeta ndonjėherė tregohet e pa sinqertė me krijesėn njerėzore, hapi jetėsor nuk duhet tė ndalojė gjerė nė pėrmbushjen e misionit tė saj. Edhe pse nė parim poezitė ndjekin njė linjė tė rrėfimit tė ndjenjės sė pėrjetimit, sfidės, pėrballjes, shpresės e dashurisė qė dhemb, tė cilės hija i mbeti peng diku nė gjurmėt e jetės rinore, autorja brenda nėntekstit ngėrthen dhe shumė situata jetėsore tė pėrjetimeve tė cilat lexuesin e mishėrojmė me atė gjendje dhimbjeje e pėrjetimi. Ajo mundohet qė pėrmes vargut poetik t’i luftojė hipokrizitė e shekullit siē janė: mospėrfillja, injoranca, pėrbuzja, mungesa e dashurisė, indiferentizmi, josinqeriteti, egoizmi, harresa, e zemra e bėrė akull e gurė nga mungesa e dashurisė. Tė gjitha kėto autorja mundohet t’i luftojė me forcėn e pendės dhe zemrės qė ndjen e fal ligėsitė e kėsaj bote, tė cilat me kalimin e kohės asaj ia kanė krijuar ,,oqeanin’’ e saj tė dhembjes e mallėngjimit. Kjo dhimbje, e cila lexuesit tė pėrthelluar i krijon pėrshtypjen e njė ,,dhimbjeje moraliste’’, e cila nuk e kėrkon vetėm dobinė dhe interesin vetjak por kėrkon qė kjo dashuri, kjo mirėsi e ky sinqeritet tė shpėrndahet edhe me njerėzit e tjerė tė cilėt dhembja i kohės ua ka derdhur lotin mbi qepallat e tyre. Ėshtė kjo njė dashuri flijuese e cila e sheh shpėtimin pėrmes zgjimit shpirtėror, lotit, shpresės e vetėngushėllimit, tė cilat sė bashku edhe pse me lotin nė buzė kurrė nuk dinė tė mallkojnė shtegun e jetės dhe dashurisė. Poetja shpesh se si me vetėdeshirė i kėrkon reminishencat brenda qeniės sė saj, sikur ka dėshirė qė pėrmes lotit, dhembjes, e vetmisė ta ushqej thesarin e saj tė zemrės e cila zėmėr vuan e bashkėvuan si dikur, nė rininė e hershme, ku shpeshherė ka dėshirė tė shkrihet nė krahėt e dashurisė. Shkrirė nė puthje tė zjarrta dhe pėrvėluese, shpirti i autores shpesh di tė ikė nga vėshtrimi i botės dhe tė bėhet mike me vetminė e lumtur dhe heshtjen, e cila heshtje sjell trazimin mė tė zhurmshėm nė vijat e mendimit e kujtesės sė saj. Nė kėto valė shpirti, ajo bashkėbisedon me jetėn, shpresėn, mallėngjimin e durimin e hekurt e cila e dėrgon deri nė dialogje me Evėn Biblike e cila kurrė s’u vėrtetua se e kafshoi mollėn e ndaluar, i cili mėsim botės ia ka ngulfatur frymėn. Autoren shpesh e zė agimi dhe me qepallat e rėnduara e nga pagjumėsia, duke u munduar qė fatin e jetės sė saj ta rikthejė nė botėn e ėndrrės rinore, ku shpirti i lėnduar do tentonte ta jetonte njė jetė ndryshe, pa dhembje e pėrbuzje. Autorja ėndėrron tė jetojė nė njė kohė e stinė tjetėr, ku do ishte e lumtur, e lirė qė tė vrapojė fushave tė dėshirave nė horizontet e gjelbėruara, ku lumturia s’do kishte kurrė mbarim. Kjo ėshtė fusha e nostalgjisė e cila e shtyn autoren tė shprehet se “Loti ėshtė thesari im’’. Pastaj tė poezia “Dhe Loti” ky thesar qe e ka kalitur shpirtin e shumė krijuesve anekėnd botės artistike. Kėtė fushė pėrjetimesh mė sė miri e ilustrojnė vargjet e poetes:

ku dhembja e loti i kanė zėnė vend dashurisė
vetmia nė mua ka ngrit mure
si ta kaloj kėtė breg dėshpėrimi
dua t’i shijoj e prek sadopak gjėrat me ndjenjėn e shpirtit
tė mos mbetem boshe, e pa vlerė…
ku tė marr forcė e tė pėrballėm me tė kaluarėn e tė tashmen
me dhembjen qė kalit shpirtin miku im

Autorja nuk i anashkalon edhe temat me motive sociale ku ēiltėrsisht dhe natyrshėm shpalos plagėt familjare tė cilat nė mėnyrė zinxhirore krijojnė mozaikun e dhimbjeve duke krijuar njė Tablloid melankolie e cila situate breznitė dhe fėmijėt e pafajshėm i pėrcjellė si hije.

nė shtėpi e vetmuar
pa dorė burri e veē kalamaj e
grua, qė duhet tė pėrballesh
me pėrgjegjėsi t’burrit
s’ke kohė tė ankohesh kurrė
e as lotin ta fshish nga faqja

Poetja, e ngėrthyer nė situata tė ndryshme shpirtėrore e emocionale kėrkon qė me fuqinė e imagjinatės ta pėrqafojė Ylberin e jetės qė ta shijojė jetėn me tė gjitha bukuritė dhe dhuratat e saj. Ajo nuk dėshiron qė dhuratė e saj e vetme e jetės tė jetė dhembja por magjia e dashurisė e cila njeriun e katarzon, e ngushėllon dhe i jep shpresė pėr tė ardhmen. Ajo nuk dėshiron qė pjesa e qiellit tė saj tė jetė e tkurrur as e kufizuar, por shpirti i saj tė lundrojė i lirė drejt qiellit tė dėshirave dhe lumturisė, e cila lumturi do krijonte ringjalljen aq tė kėrkuar brenda ligjeve tė fshehta tė shpirtit rinor. Ja si shprehet tė poezia “Mė shiko”

pra ...bėj hapin e parė,
largo gurin qė ta mbanė peng dėshirėn,
jepi krahė buzėqeshjes, jetės.
pėrqafoje tė bukurėn...
tė ndjeshmen,
po tė pres krahėhapur,
mė shiko e shijo
me butėsinė e shpirtit,
mua gruan, qė dirgjem e dirgjem pėr TY
mė shiko me zemėr, e mė shijo me shpirt
do e ndjesh pendimin
pėr lotėt e dhembjen qė nuk ti tregova kurrė...

Pėrmes rrėfimit artistik autorja ka dėshirė tė shkrihet nė ”Lulen e ėndrrės’’, por jo nė lule zhgėnjimi qė nė vazhdimėsi vyshket brenda qiellit tė saj tė pėrjetimit, ku si shkak i kėsaj vuajtje del besnikėria nė dashuri.

tė besova ty..!
ta hapa portėn e zemrės
e nė burimet e lotit tim
tė lashė t’i kuptosh ngjyrat e dhembjes,
kisha gabuar

autorja ndjen tė ftohtė shpirti por edhe zjarr shpirti nė tė njėjtėn kohė, por ėshtė tė ftohtit e kohės e mallėngjimit qė drithėron brendinė e protagonistes, e cila kur lundron nė qiellin e kujtimit, ndjen se kjo stinė jete do e pėrcjellė ėndėrrimin e saj deri tė varri. Pa dashje, nė agun e asaj shprese mbillet vyshkja, kjo vyshkje nė kohė e cila shpeshherė nga malli kthen kokėn pas pėr mallin e saj tė largėt.
Shpeshherė autorja ndjenė se as fjala e gjallė e shndėrrimi nė flutur s’do ta shpėtojė nga shtegu i mallėngjimit e kujtesės, dhe si gjethe qė e bartė rrjedha e ujit dhe e dėrgon nė det nuk shpreson mė nė kthimin e saj nė gjurmėn e vjetėr. Ekziston njė ,,Pritje’’ malli e cila shpesh e lajthit dhe si fli shkrumbimi e dėshiron qenien e saj para magjisė sė dashurisė. Ajo dėshiron tė dhurohet nė njė kohė tjetėr tė sakrifikohet, tė moliset e gėzohet nga dėshira qė e pret me vite, ka dėshirė tė lajthitet se koha ikėn por shpresa ekziston, dhe se dielli i shpresės nė dashuri ende nuk ka perėnduar. Edhe pse fytyrėn e Engjėllit shpesh e nuhat te djalli i maskuar, autorja prapė shpreson nė dashuri. Shpreson nė dashurinė rinore, dashurinė e nėnės, tė familjes, tė njeriut e botės. Shpirti i saj nuk di tė fle, nuk di ta ndalojė ritmin, ngrohtėsinė, ritmin e shpresės, faljes e shuarjes. E pėrhumbur nė ėndrra fėmijėrore kėrkon lartėsimin nė shpresė, edhe pse hapi i kohės shpeshherė bėhet pengesė pėr ta gjakuar ėndrrėn. Ėshtė kjo shkrirje melankolike nė kohė e cila shpesh e kthen nė Shqipėrinė e saj tė vuajtur po edhe nė bankat e shkollės ku qepallat e saj filluan tė dridheshin nga ajri i ngrohtė i dashurisė se parė.

jetė rinore, jetė e nxėnėsit
tė qeshur me plot ėndrra e dėshira

Poeten e mundon dhe tundon largėsia, atė e vret kujtesa sa herė merr rrugėn e migrimit dhe si nė pasqyrė shpesh i pasqyrohen gjurmėt e jetės rinore por edhe vuajtjet e fėmijėve tė pafajshėm tė Kosovės qė s’e jetuan jetėn nga barbaria e luftės. Edhe pse e zhytur nė horizontet e melankolisė autorja nuk i ikėn dritės shpresuese e cila shprehet kėshtu:
mėmėdheu qė dirgjet, nė mosha e stinė
bashkė me rininė e dėshirėn pėr jetėn
e agime tė bardha tė ditės sė Re, e
pėr bukėn,
pėr dritėn,
pėr buzėqeshjen,
pėr lirinė,
pėr dashurinė...

Autorja, pėrmes vargut elegjiak dhe vendlindjes sė saj i kėndon MACUKULLIT, ku e rriti shtatin e ėndrrat, ku pėrjetoi ajrin e ėndrrėn vajzėrore, ku sytė e shtati i saj nuk kishin kufi e ku qielli vėshtrohet me hapin e shpresės.

nė shtegtim tė jetės
vėshtirė tė kalėrosh atin e ėndrrės
duhet pranuar,
se rrėzimi e ngritja janė pjesė
e lojės sė pabarabartė
nėpėr ngritjet e rėniet e jetės
njeriu ka nevojė pėr njeriun...
dhe njė copė zemėr.

Nga i gjithė ky mozaik i poezive, mund tė konkludojmė se poezitė e Elsa Cenajt pėrmbushin normėn letrare, artistike e estetike, tė cilat tė thėna tė shkruara me njė frymė e mbajnė gjallė emocionin e lexuesit, po me tė njėjtėn frymė e fuqi emocionale e shpirtėrore qė u shkruan.

RECENSENTI: Vilson Culaj,
Klinė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 3 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: