Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

  E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:08 am


pėr jetėn,
pėr bukurinė,
pėr dashurinė,
pėr lumturinė,
pėr atin e ėndrrės
qė kurrė s’u bė realitet.

eh, ē’farė kam...?
shumėēka ka ndodhur nėpėr mote
qė na bėnė kaq tė lodhur
kemi humbur gjithė bukurinė e gjėrave
mashtrojmė veten, nė kėtė panair vlerash
duke matė e ēmatė dhembjet tona
gabohemi, asgjė nuk do jetė si dikur
as ēka ndodhė nė vazhdim...!
....eh…dikur…!
Kur dashuria bulonte shpirt e zjarr prush buzėt
E kali endėse ngarkuar me shpresa hingėllonte, hingėllonte
Sikur pranvera tė zgjat pėrjetėsisht
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:08 amII

loti ėshtė thesari im
...ē’thesar, i vogėl, i njomė, i
kripur, i etur, i rendė, i ndritur...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:08 am


MBUSHI KUPĖN

mbushi kupėn
me helmin qė mė solli jeta
apo raki rrushi, uiski, verė
ti thajė kėto rrjedha loti,
qė burojnė nga fundi i vullkanit tė shpresės

sikur mos ta njoh veten time
sikur mos ta kuptoja injorancėn tėnde
do e kisha ma lehtė
sonte kur e shtjerrė deri nė pikėn e fundit
kupėn e dhembjes dhe kupėn me raki rrushi
as lotin s’do ua fali...

sonte s’dėshiroj ta prishi modestinė
e gjėrave qė mė rrethojnė
e as tė ankthit qė kam nė shpirt
mundohem tė them ca fjalė tė ėmbla,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:08 am

pėr njerėzit
pėr dashurinė
sa ma larg dhembjes,
sa ma larg tradhtisė

o miq, bashkoni dhe ju dhembjen tuaj me timen
e ju vazhdoni lumturinė
ndoshta nė agun e nesėrm edhe pėr mua
do kėtė njė rreze drite
njė ringjallje tė jetės
rikthim tė dashurisė...!

ndoshta njė herė tjetėr nė jetė
lotin do ia fali diellit
unė shtjerri kupėn plot helm
ta vras dhembjen e vetminė e kėsaj nate
s’mund u them gėzuar juve qė jeni tė lumtur
le tė mbetet kjo dhembje vetėm e imja
ju shijojeni lumturinė
as lotin s’do ua fali
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:09 amLOTI
lotin e kam t’vetmin thesar
me tė ngushėllohem e dhembjen ndaj
loti im i pastėr, i akullt
shoshit me tehun e shpirtit
e tharė nė rrezet e diellit
rrjedhė nga pafundėsia e ndjenjės
pėr ta ushqyer lulen e zemrės
e shpesh tharė nė rrezet e diellit
loti, miku im i vetmisė
mė shtinė nė rrugėtim tė ndjenjės…
e sėrish mė rikthen nė vetvete
qė mos t’i mbylli shtegun shpresės
mos ti mbylli derėn dashurisė…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:09 am


lotin e kam mik tė ngushtė
bashkė rrimė
e s’dehem dot.
bashkė kotemi nė ėndėrr,
bashkė zgjohemi…
bashkė, herė qajmė,
e herė i kėndojmė dashurisė
bashkė qajmė,
e bashkė i kėndojmė jetės

loti im ėshtė shumė i ēmuar
kristal qė buron nga thellėsia e shpirtit
shoqėron udhėtimin e dhembjes
ėshtė mik i ēmuar
qė nuk falet e as shitet

loti i akullt, i kristaltė
dashurinė vajton
qė rrjedhė i pastėr
si dashuria e bukuria e shpirtit
loti ėndrra e rinise sime e mbetur varė
qė zbrazėt e godet si rrufe plot dhembje
loti, dashuria ime e pėrjetshme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:09 am

LOTI THESARI IM

Loti...
thesar i vogėl, i njomė, i kripur,
i etur, i akullt, i rėnde, i ndritur, i!
buron nga shpirti
rrjedh e vijėzon rrugėn e jetės
zot thuama ē'faj kam bėrė
me shpirtin tim kaq e pa bindur,
mallkoj si mėkatare pa faj
mos zot,
nė kohė tė gabuar mė linde

lot i artė, rreze dielli
nėpėr faqe vezullon
si ngjyrat e ylberit,
galaktikė i shtohet qiellit!


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:09 am


kur jam e vetmuar,
atėherė kur peshoj dhembjen
me ty loti im dertohem,
hapi dhe zbrazi portat e mallit
pėr ta vėrshuar botėn e mėkatarėve
pėrmbytjet kane vlerė biblike...
me ty lot,
deri nė pėrjetėsi
ne si miq tė ngushtė qė jemi
nuk ia prishim njėri tjetrit
tė dy qeshem,
tė dy qajmė...
tė dy heshtėm,
ti njeri e unė lot!

pikė e vogėl.
e rėndė...e akullt
njė Glob!


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:09 am


DHE LOTI

sytė e mi burim lotėsh
ylber dhembje nė rreze t’diellit
humbur nė thellėsinė e errtė
tė kotėsisė sė kohės
jetės sė pa shijuar..!

vetėm trishtimi
mė ka mbetur
nė sytė e mi...!
hajdutėt e zemrave
mbrėmė i kish var nė litar
fytyrė e zbehtė
nė tė cilėn loti ka gravuruar erozion
qė moti ka harruar buzėqeshjen
Po tė rrėfehemi me shpirt
asgjė i shtrenjti im...!
pos vetmi e rėndė, e ditėve nė kalim
ku dhembja e loti i kanė zėnė vend dashurisė
vetmia nė mua ka ngritė mure
si ta kaloj kėtė breg dėshpėrimi
dua ti shijoj e preku me ndjenjėn e shpirtit sa do pak gjėrat
tė mos mbetem bosh, e pa vlerė…
ku tė marr forcė e tė pėrballėm me tė kaluarėn e tė tashmen
me dhembjen qė kalit shpirtin miku im
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:10 am

NDARJA

me lot u ndamė nė tė dy
pėrmallshėm u shikuam sy nė sy
doja tė thosha vetėm njė fjalė
nga zėmra; mos ik, ndal, ndal...!

ndarja ėshtė e dhembshme
len gjurmėt e vetmisė nėpėr kohė
janė ēaste tė vėshtira
trupi e goja janė mpirė
kurbetit kėsaj plagė tė vjetėr,
nuk iu gjeti kurim
tė pėrpiu shikimi i fėmijėve
dhembja qė ata ndjejnė nė shpirt
pėr babin e tyre tė dashur kurbetēiu
heshtje e rėndė, ndarje malli
lotėt u rrjedhin si shi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:10 am

i puthe me afshin e zemrės
e mallin e shpirtit
e me dhembje gjysmė vaj u fole,
mirė u pafshim o fėmijėt e mi
gruas nga turpi mezi i zgjatė dorėn
e akullt ndarja...
si do rrimė larg nga ti...?
e lotėt si pėrmbajnė
nėnėlokja plakė ulur nė shkallė
qajnė; burri, gruaja, fėmijėt
qielli ishte shpazė nė shi konop
asnjėri ta ngushėlloj tjetrin s’bėn ballė

nėnėlokja duarlidhur kryq,
loton e heshtur deri sa qėndron nė shkallė
fshanė e pėrpinė dhembje
e veē djali s’po thėrret
se din ē’mė thėnė kurbet
u nis,...u largua, shkoi
ndarja, siē ėshtė vet jeta vaj, lot e mall
se mendoja kurrė se do bėhet pjesė e jetės
vetminė time shoqėrojnė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:11 am

LARGĖSI QĖ SJELL DHEMBJE

larg je,
mungesa jote, sjell dhembje
koha qė s’tė kam parė,
po topit
ndjenjėn e shpirtit,
po vyshkė rininė malli
ka kohė, s’tė kam parė,
dhembja po shtegton drejt trishtimit

pėrzier ėshtė dėshira,
ėndrra e dhembja janė bėrė njė
dėshirat i dashur kanė tjetėr ngjyrė
po humb pėrjetėsisht njomėsi e rinisė

kotėsi,...
e ditėve dhe stinėve tė mija
zgjim i rėndė nga gjumi,
me trishtimin e ėndrrės mbyt nė lot
kur ti s’je pranė meje,
tė frymojmė sė bashku mėngjesit
sikur tė rrezatoi diellit, humb fuqinė shkėlqimi
pa forcė e dashuri...gjithēka ėshtė e rėndė

qė ta thyej dhembjen...e vragėn e vetmisė
njė gote uiski sa t’mi shtjerrojė lotėt
qetėsisht t’ma vranė shpirtin
ashtu si mungesa jote, e kjo largėsi
unė, rob i kujtimit pėr ty
e i largėsisė qė sjellė dhembje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:11 am


SHTJERRA GOTĖN

shtjerr gotėn me uiski, deri nė pikė
mbushi tjetrėn me lot qė tė ngre dolli
tė shprehim lirshėm, si asnjėherė mė parė
mė pėrqafo i dashur, mė pėrqafo fort.
edhe nėse toka qahet, nga pėrplasja me kometė
peshėn e trupit tėnd unė e mbaj
mė puth i dashur me mall rinie
tė tėrbohen vitet qė kemi mbi supe
Gjaku im po rrjedh ndėr vena pėr ty
mė ngroh, e akullin ma shkrijė nė shpirt
t’i verbojmė...ato sy gaforreje gjithandej
pse tė dua kaq shumė pse
se di...pse rrezatojnė lotėt dhe kėtė natė
kjo hėnė sikur ėshtė ndarė nė gjysmė,
lėmsh janė bėrė, e po kacafyten dėshirat
tė imituara nga vetvetja, si bombė do shpėrthejnė

para se tė ndodhin gjėrat qė si presim
pse dėshira mė ik, e buzėt mė puthin
lotin e akullt...!?
tė vetmin uiskin po e shijoj e ndjejė
nė vend tė epshit tėnd...!
qė i heshtur rrinė nė ketė orė.

dua tė jam me ty
agimin bashkė ta ndajmė
gjerė nė pafundėsi, nė pėrqafimin tėnd
mos tė ndjehem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:11 am


E VETMUAR

nė shtėpi e vetmuar,
pa dorė burri e veē kalama
grua, qė duhet tė pėrballesh
me pėrgjegjėsi t’burrit
s’ke kohė tė ankohesh kurrė
e as lotin ta fshish nga faqja
ditėt kalonin
vitet u bėnė si numra
iknin pa pas kuptim
fėmija rriten tė tharė nga malli pėr babin
e unė si qyqja nė degė
thava lulet me lot....!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:11 am

nė festa...nė ditėlindje
nė sėmundje e gėzim
i njėjti refren i dhembjes pėrsėritej
nga mungesa e tė zotit tė shtėpisė

refren i pėrhershėm i dhembjes
mami, kur babi do tė vij
ndjen dhe ai mall pėr ne
e zorshme si vetmia
pėrgjigjem t’u jap

fshehurazi i fshij lotėt
babin malli pėr ju po e kallė
pėr moment u riktheje buzagazin,
mungesėn kjo qė nuk plotėsohet me fjalė
buzėqeshjen malli e pėrcėllon
kurbeti, plagė qė pikon
ky vaj,
lot e mall qė gjithkėnd
e treti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:12 am


E BUKURA NĖ ĖNDĖRR

e bukur, ėndėrr shpesh dinė tė zgjojė
lėviz thotė, se jeta vazhdon
mos vajto,...s’erdhe, erdha
si valė-valė fillon tė fryjė era
qetė, qetė, anės sė lumit,
qė t’mos ua prishin nimfave muzėn
mos t’i zgjoj kujtimet qė sjellin dhembje,

ēfarė do ndodh po ti grumbullosh tė gjitha
do kacafytej e mira me tė keqėn
e mendja tė kėrkoj vendstrehim
qė ta shpėtoj kokėn pa aspirinė

shpesh nė horizonte ke synuar ta kapesh Ylberin
tė ia thithesh ngjyrat e tė ia sosesh burimet
tė mbaje nė vete...e ta kėrkosh pėrjetėsinė
qė ėndrrat t’i ngjyrosėsh sipas shijes e dėshirės
jeta dinė tė befasoi,
kėndshėm tė sjell ēudira.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:12 am


TĖ MOS QANI

kur tė vdes
ju lutem tė mos qani
se loti jam unė
s’mė nevojitet loti juaj,
s’dua tė u pėrmbyti e as tu mundoi
se dhembjen gjithnjė e kam tė freskėt
qė ma shkaktuat pėr sė gjalli

kur tė vdes,…dua
qė tė tretėm nė dhe,
por tė mos mė humb varri
epitafi im nė pllakėn e mermerit
tė shkruhet; Loti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:12 am

nė kėtė horizont dhembje e loti
mė lejoni t’u tregoj njė sekret
qė askush nuk e dinė
shpirti im tėrė jetėn ishte nė kėrkim
shtegtim i lehtė a i vėshtirė, qė kurrė s’ka ndalim
nė portin tim t’harrimit e t’dėshirės
lidhi plagėt e sėrish njė fillon udhėtim.

nė kėrkim tė dashurisė
do shėtisė qiell e yje
do gjejė atė, dashurinė e vėrtetė
qoftė nevoja,
dhe nė ferr mė u tretė

mos qani pėr mua u lutem kur tė vdes
se mjaft nė kėtė jetė qava,…
lotėt asnjėherė s’ditėn me u shtjerr

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:12 am

QANĖ FĖMIJA

qanė fėmija,
ngase i duket se ka lindur pa dėshirė
nė kohė dhembje, nė kohė mjerimi

qanė fėmija, ngase nuk e pyetėn
a do tė lind...nė ketė kohė?

qanė fėmija,
u nguten,...ia ngjiten emrin, qė se deshi
s’ka si tė pėrgjigjet...nė gjuhėn e urrejtjes
atė se urren..

qau fėmija,
pėr ta vazhduar grevėn
qė e kishte filluar nė embrionin e nėnės
gjithė jetėn do jetė nė grevė e protesta
e pėrfundon nė arkivol

qau fėmija,
shumė qau...!
nė kėtė jetė erdhi me vaj...

pėr tė mos u ndalur sė qari...
dhe zemra s’ju rrit ma shumė, se qau...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:13 am

I LASH

tė gjitha, i lash pėr ty
i lash...!
ish vegime adoleshence
u kėnaqa me aq sa kisha
tė pranova ashtu siē ishe
si desha frutat e pemės
u kėnaqa vetėm me hijen e saj
e skllavėrova trupin

pėr ty, i lash tė gjitha
i lash...!
zhgėnjimi po sjell kokė dhembje
pendimin do e bėjė shok
se e dua qiellin pa re
e tokėn pa shtregatė
urrej hipokrizinė e pabesinė
kisha dėgjuar....!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:13 am

se botė e tėrė sakrifikohet pėr dashurinė
e sakrificė u bėra,
kur nėpėr sprovat e jetės e kuptova.
ishte vonė, shumė vonė pėr tė gjitha
nė pafundėsinė e pritjes sė lotit
mbytur janė dėshirat
dhembja hedhė vallen e vet

ju rini adoleshente, a e pjekur
sa do tė dashuruar qė tė jeni
atė qė e humbeni njė herė
kurrė me s’do e gjeni
s'do u kthehet.

dashuria s’ėshtė leku
qė mos tė rrinė gjatė nė xhep
dashuria ėshtė jeta qė ia vlen
me sakrifikua, flijua pėr tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:13 am

KOMPOZIM I DHEMBJES

me bukurinė e shpirtit
mbledhė tingujt qė mė trishtojnė
ta kompozojmė himnin e jetės
gurgullimeve tė pafundme tė lotit

me gotėn e mbushur me verė tė zezė
shėtisė peizazhin e ngjyrave tė jetės
fshehur secilėn ditė e natė
lotin tim pi, qė ta thaj dhembjen...

sa herė i putha lotėt
putha dhimbjen e trishtimin
edhe pse buzėt mu plasariten
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:13 am


e ēuditshme ėshtė jeta
si sillet rreth ėndrrave
si fundi i gotės se zbrazėt.
qė ta zgjon dėshirėn.

reprizė e lotit
trishtim
e dhembje
durim
pritje
reprizė pa dashje

me verė dhembjen dua ta qetėsoj
kur stinė melankolie mė pushton
lulet prore mė xhelozojnė
njė zė sikur nga retė mė shfaqet
s’ke dhembje qė pinė verė pa mua
oh, me fal...eja, eja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:14 am


ndalo dhembjen, kthema gėzimin, shpirt
e shkėlqimin e humbur ngaherė nė sytė e mi
dhuratė do ta jap dhe njė gotė ty
ndihmomė ta kompozoj trishtimin e vetmisė
me gjethet e butėsinė e erės...
mundohem qė kėtė copėz re, ta zė mik
por mashtrimi sėrish ka vendosur barrikada
pengon komunikimin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 EmptyThu Jan 03, 2013 3:14 amIII

krah kėrkoj...
...asgjė s’mė ke lėnė
pos dhembjes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
 E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi    E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
E L S A C E N A J LOTI I AKULLT Poezi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: