Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 RRETH HOMOSEKSUALIZMIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anėtar
Anėtar
Mexhid Yvejsi

Male
Numri i postimeve : 429
Age : 68
Vendi : Gjakovė, Kosovė
Registration date : 04/05/2009

RRETH HOMOSEKSUALIZMIT Empty
MesazhTitulli: RRETH HOMOSEKSUALIZMIT   RRETH HOMOSEKSUALIZMIT EmptyThu Dec 20, 2012 8:15 pmMexhid YVEJSI, Gjakovė

RRETH HOMOSEKSUALIZMIT

“Homoseksualėt janė degjenerimi i shoqėrisė,
Evropa tė mos na i shesė si vlera.”
-Dritėro Agollii


Ēfarė ėshtė homoseksualizmi?

Homoseksualizmi ėshtė njė sjellje, tėrheqje ndaj gjinisė sė njėjtė...
Ėshtė njė nga tri kategoritė kryesore tė tėrheqjes seksuale krahas biseksualit dhe heteroseksualit....
Gjatė gjithė historisė sė shkruar njerėzore, nė kėtė jetė tokėsore, homoseksualizmi ėshtė gjykuar, dėnuar, por edhe ėshtė admiruar....
Qė nga fundi i shekullit 18-tė, kanė filluar lėvizjet pėr pranimin e tė drejtave tė homoseksualėve, duke pėrfshi edhe martesėn, sindikatat, punėsimin, kujdesin shėndetėsor, shėrbimin nė ushtri etj.
Studimet, hulumtimet qė janė bėrė nė botėn moderne Perendimore, nė veēanti njė hulumtim i vitit 2006, tregon se 20% e popullsisė ka ndjenja homoseksuale....
Qė tė shpjegohet qartė pse njė pjesė e popullsisė janė homoseksualė, kjo ende nuk ėshtė e qartė plotėsisht, thonė studiuesit, hulumtuesit...


Prejardhja e fjalės homoseksual


Fjala homoseksual ėshtė me prejardhje greke dhe latine. Rrjedh nga fjala greke Homos qė do tė thotė “e njėjtė”, pra qė ka lidhshmėri me gjininė e njėjtė... Ndėrsa fjala gej i referohet homoseksualėve tė gjinisė mashkullore, kurse fjala lesbiane apo lezbiejka i referohet gjinisė femėrore...
Fjala lesbiejk rrjedh prej greqishtes, qė ėshtė emri i ujdhesės Lesbos, ku poetja Sappho ka shkruar gjėrėsisht pėr marėdhėnjet e saja emocionale me vajzat e reja...Shkrimet e para rreth homoseksualėve

Shkrimi i parė i shtypur rreth homoseksualėve ėshtė ai i vitit 1869, qė ėshtė njė pamflet gjerman nga novelistja austriake Karl-Maria Kertbeny, por qė ėshtė njė publikim anonim....
Nė vitin 1879, Gustav Jager, nė librin e tij Discovery of the Soul (1880) (“Zbulimi i Shpirtit)”) i pėrdorė termat e Maria Kertbeny-t, sikur qė i pėrdorė pakėz mė vonė, me 1886, termat homoseksual dhe heteroseksual shkrimtari Richard von Krafft-Ebing, nė librin e tij me titull: “Psychopathia Sexualis”....

Debatet rreth homoseksualėve

Vite mė parė, nė shumė shtete tė botės, nė veēanti nė SH.B.A, zhvilloheshin debate rreth tė drejtave tė njeriut, veēanėrisht tė njerėzve me ngjyrė. Sot kemi debate, kinse mė tė civilizuar, nė tė cilat kėrkohet tė mos diskriminohen edhe ata persona qė kanė devijime seksuale, pra, pėr homoseksualėt, debate qė ka nisur edhe nė Shqipėri, Kosovė...
Nė Shqipėri, nė kushtet e globalizmit, Evropa dhe ShBA, meqė e kanė marrė pėrsipėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut, kėrkojnė ta imponojnė edhe tė drejtėn e tė qenurit homoseksual, nė emėr tė lirisė, qė nuk hynė kurrsesi nė mentalitetin e popullit tonė.
Me problemet e homoseksualitetit, sipas porosive tė perendimorėve, po merren disa pseudo-intelektual tė gazetave, radiove, nė veēanti tė mediave vizive, si edhe disa pėrfaqėsues e pėrfaqėsuese tė OJQ-ve, qė e paraqesin kėtė problem sikur tė jetė diēka nė trend, sikur ndonjė modė e re pėr t’u mbajtur nga shqiptarėt...
Me ē’ėshtjen e homoseksualėve po merren edhe ambasadorėt e vendeve perendimore, siē ėshtė Henk G.C. van den Dool, Ambasador i Mbretėrisė sė Hollandės nė Shqipėri, i cili, ndėr tė tjera, pėr revistėn “Psikostil”, Tiranė, tha:
”Nė Shqipėri, pyetjet si “ēfarė ėshtė homoseksualiteti?”, “kush janė homoseksualėt nė Shqipėri?”, “si jetojnė ata? “, “a janė ata ndryshe nga pjesa tjetėr e shoqėrisė? “ – janė pyetje tė cilat nuk janė drejtuar ndonjėherė nė mėnyrė tė hapur dhe direkte. Por pa bėrė pyetje thelbėsore ju nuk mund tė merrni pėrgjigje thelbėsore, tė thjeshta dhe tė drejtpėrdrejta. Dhe pa kėto pėrgjigje thelbėsore, homoseksualėt meshkuj nė Shqipėri mund tė portretizohen ende si njė kėrcėnim pėr krenarinė dhe vlerat kombėtare, si njė rezultat i dekadencės sė Evropės Perėndimore, njė patologji apo njė sėmundje, ndėrsa ekzistenca e femrave homoseksuale thjesht mohohet sepse presupozohet qė nuk i pėrshtatet imazhit tė gruas “sė denjė” shqiptare. Deklarata tė tilla, besoj, vijnė si rezultat i njė “paditurie/injorance” mbi ēėshtjet e homoseksualitetit, qė lidhen me strukturat patriarkale tradicionale tė shoqėrisė dhe tendencėn pėr t`i prezantuar kėto struktura si vlera kombėtare.
“Unė do tė inkurajoja tė gjithė zyrtarėt, politikanėt, tregtarėt, mėsuesit, doktorėt, tė gjithė ata qė janė tė pėrfshirė nė ēėshtjet sociale dhe publike, si dhe gjithsecilin nga individėt, qė tė familjarizohen me problemet me tė cilat pėrballen gratė dhe burrat homoseksualė nė Shqipėri, si dhe t’i kushtojnė vėmendje debateve bashkėkohore nė lidhje me gjininė dhe seksualitetin.
Unė do tė sfidoja dhe ftoja gjithsecilin pėr tė hapur sytė dhe pėr tė pėrqafuar homoseksualitetin pa frikė. Homoseksualiteti nuk ėshtė njė apati. Nuk ėshtė njė stil jetese. Nuk ėshtė njė modė apo aksesor, dhe padyshim qė nuk ėshtė njė sėmundje. Homoseksualiteti nuk ka lidhje me mėkatin apo shpėtimin e shpirtit. Unė e kam njohur dhe e respektoj Shqipėrinė si njė vend i cili e trajton ēdo mik tė ftuar si njė shok, pa i dhėnė rėndėsi se kush ėshtė apo nga vjen ai. Unė e kam njohur dhe e respektoj Shqipėrinė si njė vend ku gjithsecili ėshtė i lirė tė ushtrojė praktikat e veta fetare. Sigurisht ėshtė po kjo Shqipėri ku gjithsecili duhet tė jetė i lirė pėr tė qenė krenar dhe tė jetojė sipas orientimit tė vet seksual.
Unė shpresoj qė kur Shqiptarėt e sė ardhmes tė shohin mbrapa kėto vite, ata do tė shohin njė kohė kur i`u dha fund diskriminimit tė geive dhe lesbikėve – nuk ka rėndėsi nėse nė zyrė apo nė rrugė, nė shtėpi apo nė lagje. Ata do tė kenė mundėsinė tė shohin njė kohė kur Shqipėria si njė komb, mė nė fund, pranoi marrėdhėnien midis dy burrave apo dy grave si njė marrėdhėnie po aq reale dhe e admirueshme sa ajo midis njė gruaje dhe njė burri…”
Unė shpresoj qė dita nuk do tė jetė e largėt kur askush nuk do tė ketė frikė tė jetė gay nė Shqipėri. Kur askush nuk do tė ketė frikė tė ecė nėpėr rrugė kapur pas dore me personin qė dashuron….”Kush janė homoseksualėt?

Nė njė intervistė me Aristir Lumezin, poeti, shkrimtari i njohur, Dritėro Agolli tha: “Homoseksualėt janė degjenerimi i shoqėrisė, Evropa tė mos na i shesė si vlera.”
Shkrimtarin e madh e irriton ky debat dhe e cilėson tė imponuar nga Evropa. Sipas tij, mentaliteti dhe tradita jonė nuk toleron debate tė tilla, duke shtuar se nė fshatra janė vrarė pėr njė gjel tė cilin e kanė cilėsuar pederast. Dritėro Agolli ėshtė i prerė nė qėndrimin e tij dhe e cilėson homoseksualitetin degjenerim tė shoqėrisė, si njė shfaqje qė bie ndesh me ligjet e natyrės. Homoseksualėt janė degjenerim i shoqėrisė,
Homoseksualėt, tė urryer nė Bibėl dhe Kur’an


Ka shumė tė krishterė nė hemisferėn perendimore qė dėshirojnė, por edhe thojnė, se Bibla nuk e dėnon homoseksualizmin. Dėshirojnė qė Fjalėn e Zotit, tė Cilit i besojnė, ta ndryshojnė, por ajo qė ata thonė nė Bibėl nuk qėndron.
Nė Bibėl, si nė Besėlidhjen e Re, po ashtu, edhe nė Besėlidhjen e Re, homoseksualizmin jo vetėm qė cilėsohet si njė “vepėr e tmerrshme”, por edhe urdhėrohet tė ndėshkohet me vdekje...
Pėr homoseksualėt nė Besėlidhjen e Vjetėr shkruan:

“Mos bjer me mashkull siē bihet me femėr!
Ėshtė vepėr e tmerrshme!”
(Bibla, Besėlidhja e Vjetėr, Levitiku, 18:22)

“Nėse mashkulli bie me mashkull si bihet me femėr, tė dy bėjnė vepėr tė urryer, le tė ndėshkohen me vdekje...”
(Bibla, Besėlidhja e Vjetėr, Levitiku, 20:13)

Ndėrsa, nė Besėlidhjen e Re homoseksualizmi cilėsohet si padrejtėsi, tradhti, siē janė idhujtarėt, kurorėthyesit, vjedhėsit, pijanecat, cubat, tė cilėt nuk do tė kenė pjesė nė Mbretėrinė e Hyjit.

Kėshtu shkruan nė Besėlidhjen e Re:

“Athua nuk e dini se ata qė bėjnė padrejtėsi nuk do tė kenė pjesė nė Mbretėrinė e Hyjit? Mos u tradhtoni! As fėlligėshtarėt, as idhujtarėt, as kurorėthyesit, as homoseksualėt e ēdo lloji, as vjedhėsit, as pijanecat, as cubat nuk do tė kenė pjesė nė Mbretėrinė e Hyjit.”
Besėlidhja e Re, Kor.1, 6:9-10)Nė Kur’anin e madhnueshėsh pėrmendet pejgamberi Luti (a.s.), i cili iu kumtoi shpalljen nga Zoti dhe ftoi popullin tė jetojė sipas vlerave morale, por ata nuk iu bindėn, vazhduan jetėn e tyre homoseksuale dhe Krijuesi i shkatėrroi pranė Detit tė Vdekur, qė njihet nė histori si Sodoma dhe Gomora...
Kėrkimet, hulumtimet bashkohore kanė treguar se pohimet e Librave tė Shenjta, siē janė Besėlidhja e Vjetėr, Besėlidhja e Re dhe Kur’ani nuk janė tė pa arsye pėrsa i pėrket neveritjes dhe homofobisė ndaj homoseksualėve.
Ne, shqiptarėt, qė pranuam Krishterimin ndėr tė parėt nė Evropė, gjithashtu e pranuam Islamin me shumicė dėrmuese, kjo dėshmon se shoqėria shqiptare, me dy besimet mė tė pėrhapura nė rruzullin tokėsor, ėshtė e lidhur ngusht me moralin-etikėn kristiane-islame, nė lidhje me homofobinė ndaj kėsaj kategorie ndjenė neveri, sepse nuk ėshtė normale, sepse s’ka vlera morale...

Burimet kryesore:

1. LeVay, Simon (1996). Queer Science: The Use and Abuse of Research into Homosexuality. Cambridge: The MIT Press.
2. Billy JO, Tanfer K, Grady WR, Klepinger DH (1993). "The sexual behavior of men in the United States". Family Planning Perspectives 25 (2): 52–60.
3. Binson, Diane; Michaels, Stuart; Stall, Ron; Coates, Thomas J.; Gagnon, John H.; Catania, Joseph A. (1995). "Prevalence and Social Distribution of Men Who Have Sex with Men: United States and Its Urban Centers". The Journal of Sex Research 32 (3): 245–54.
4. Wellings, K., Field, J., Johnson, A., & Wadsworth, J. (1994). Sexual behavior in Britain: The national survey of sexual attitudes and lifestyles. London, UK: Penguin Books.
5. Minton, H. L. (1986). Femininity in men and masculinity in women: American psychiatry and psychology portray homosexuality in the 1930s, Journal of Homosexuality, 13(1), 1–21.
6. Terry, J. (1999). An American obsession: Science, medicine, and homosexuality in modern society. Chicago: University of Chicago Press
7. Mravack, Sally A. (July 2006)."Primary Care for Lesbians and Bisexual Women", American Family Physician 74 (2) p. 279–286..
8. www.revistapsikostil.com/index.php?...homofobia...
9. Shkrimi Shenjt, Besėlidhja e Vjetėr dhe Besėlidhja e Re,
Pėrktheu dhe shtjelloi Dom Simon Filipaj, Drita, Ferizaj, 1994.
10. KURANI i madhėrishėm, Pėrktheu kuptimin e tij nga gjuha arabe: Prof.Hasan I. Nahi, Pėrgatiti pėr botim: Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetėrimit Islam, Tiranė, 2006

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sahit Rexhepi
Fillestar/e
Fillestar/e
Sahit Rexhepi

Male
Numri i postimeve : 3
Age : 45
Vendi : viti
Registration date : 26/11/2013

RRETH HOMOSEKSUALIZMIT Empty
MesazhTitulli: Re: RRETH HOMOSEKSUALIZMIT   RRETH HOMOSEKSUALIZMIT EmptyWed Nov 27, 2013 7:07 pm

qa ki me thanė pėr homoseksualizmin.kur politikant e ton e kan ba m***.kur e kan aprovu ligjin nė kuvend pėr me mujt mu martu homoseksualcat ndėrmjet veti.ata politikant nėt martohen ndėrmjet veti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

RRETH HOMOSEKSUALIZMIT Empty
MesazhTitulli: Re: RRETH HOMOSEKSUALIZMIT   RRETH HOMOSEKSUALIZMIT EmptyTue Dec 03, 2013 1:06 am

shum fillozofi nuk ka as kjo nuk esht edhe aq tem eklatante e vetmja qe duhet te ket ligje te definuera nese kta ngacmojn te tjeret pa deshir e personit. ne perendim si nguc kush as kujt si bajn gje kta zhduken vet sepse nuk shumohen dhe se jan gjithni po thuj pakic dhe tek e fundit i ka fal zoti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

RRETH HOMOSEKSUALIZMIT Empty
MesazhTitulli: Re: RRETH HOMOSEKSUALIZMIT   RRETH HOMOSEKSUALIZMIT EmptyTue Dec 03, 2013 2:06 pm

kete ligj e miratojne ato vende ne evrope ku Politikanet jan vet Homoseksual e ne evrope ka Plot Politikana Homo..,edhe te ne e miratuan sepse me siguri kemi Politikan Homoseksual,po neve snaj ban as kultura jone as feja as Kombi!Ishmi Kombi me i mire dhe kishim nje kulture qe naj kishin lakmi te huajt para disa vitesh! Tash jemi ba ma zi se te pa fete,skem kulture skem karakter ,skem besim,skem patriotizem ,skem Atdhetarizem,skem asgja te mire! Kroacia psh.e hoqi ligjin per homos...me Referendum dhe se pyty Evropen Hiq.Putinit ja kam lakmi se nuk lejon ne vendin e tije qe Homo..te ken Status te veqant! Ne kosove kur te nderrohet Politika duhet qe kete ligj ta hjekin menjehere!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dodgjeka
Anėtar i ri
Anėtar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 80
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ėn penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

RRETH HOMOSEKSUALIZMIT Empty
MesazhTitulli: Re: RRETH HOMOSEKSUALIZMIT   RRETH HOMOSEKSUALIZMIT EmptyFri Dec 27, 2013 12:53 pm

Interesant asht kur i njeri fetar fanatik si Yvjesi e bjen temėn kudra homoseksualizmit e lesbizmit si mos ti kite fal Zoti,ose Allahu,si ne barabar.Si kan bā sexin ata asht puna e tyne se nuk mujn kudra Zotit.Nuk ka Kom as fe ēi nuk i ka dėrshe vetit nijerzit homosexual.Gjithėēka vjen Zoti e bjen i neruoshimi Yvejsi e ni je kudra tynet ater je edhe kudra Zotit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.gurraelecit.blogspot.com
Mexhid Yvejsi
Anėtar
Anėtar
Mexhid Yvejsi

Male
Numri i postimeve : 429
Age : 68
Vendi : Gjakovė, Kosovė
Registration date : 04/05/2009

RRETH HOMOSEKSUALIZMIT Empty
MesazhTitulli: Re: RRETH HOMOSEKSUALIZMIT   RRETH HOMOSEKSUALIZMIT EmptySat Dec 28, 2013 1:16 am

Pėrshėndetje dodgjeka, sipas emrit duket se jeni i krishter, katolik, kurse sa i pėrket temės Rreth Homoseksualizmit ja ēfarė thotė Bibla:Ēfarė thotė Bibla nė lidhje me homoseksualitetin? A ėshtė homoseksualiteti mėkat?

Pėrgjigje: Bibla na thotė vazhdimisht se homoseksualiteti ėshtė mėkat (Zanafilla 19:1-13; Levitiku 18:22; Romakėve 1:26-27; 1 Korintasve 6:9). Romakėve 1:26-27 na mėson nė mėnyrė specifike se homoseksualiteti ėshtė rezultat i mohimit tė Perėndisė dhe mosbindjes ndaj Perėndisė. Kur njė person vazhdon nė mėkat dhe nė mosbindje, Bibla na thotė se Perėndia “e dorėzon atė” nė vepra mė tė ulėta pėr t’i treguar atij se sa e kotė dhe sa e pashpresė ėshtė jeta larg Perėndisė. 1 Korintasve 6:9 shpall se homoseksualėt nuk do tė trashėgojnė mbretėrinė e Perėndisė.

Perėndia nuk e krijon njė njeri me dėshira homoseksuale. Bibla thotė se njė person bėhet homoseksual pėr shkak tė mėkatit (Romakėve 1:24-27) dhe mbi tė gjitha, pėr shkak tė zgjedhjes sė lirė. Njė person mund tė lindė me njė predispozicion mė tė lartė ndaj homoseksualitetit, ashtu sikundėr njerėzit nė pėrgjithėsi lindin tė prirur pėr dhunė dhe mėkate tė tjera. Kjo nuk e justifikon personin qė zgjedh tė mėkatojė duke u dhėnė pas dėshirave mėkatare. Nėse njė person lind me njė predispozicion mė tė lartė ndaj inatit / mllefit, a do tė thotė kjo se ai person mund tė jepet pas kėtyre dėshirave? Sigurisht qė jo! E njėjta gjė mund tė thuhet nė lidhje me homoseksualitetin.

Megjithatė, Bibla nuk e pėrshkruan homoseksualitetin si njė mėkat “mė tė madh” se mėkatet e tjera. Tė gjitha mėkatet janė shkelje pėr Perėndinė. Homoseksualiteti ėshtė vetėm njė prej gjėrave tė listuara tek 1 Korintasve 6:9-10 qė e ndan njė person nga mbretėria e Perėnidsė. Sipas Biblės, falja nga Perėndia ėshtė po aq e vlefshme pėr njė homoseksual sa ē‘ėshtė edhe pėr njė shkelės tė kurorės, adhurues idhujsh, vrasės, hajdut etj. Perėndia gjithashtu premton forcėn pėr tė fituar mbi mėkatin, duke pėrfshirė edhe homoseksualitetin, pėr tė gjithė ata qė besojnė nė Jezus Krishtin pėr shpėtim e tyre (1 Korintasve 6:11; 2 Korintasve 5:17).

Atėherė, kush ėshtė fanatik? Njeriu qysh ėshtė vet, ashtu i sheh tė tjerėt!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
stabili
Anėtar
Anėtar
stabili

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 61
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

RRETH HOMOSEKSUALIZMIT Empty
MesazhTitulli: Re: RRETH HOMOSEKSUALIZMIT   RRETH HOMOSEKSUALIZMIT EmptyFri Jan 03, 2014 4:12 pm

Homoseksualėt - lesbikat s'duhen gjykuar ! Ata nė tė vėrtetė duhen pėrkrahur sepse janė pėr tu dhimbsur ! Duke i pėrkrahur do tė cfarosen vetvetiu meqė nuk mund tė shumohen dhe tė lėnė pasardhės !
Pėr tu gjykuar ėshtė propaganda e kuazidemokracisė e cila nė emėr tė tė drejtave tė njeriut i manipulon kėta tė mjerė duke i ekspozuar sa mė shumė qė mundet !
Barazimi dhe drejtėsia janė nocione tė ndryshme, asesi jo identike. Ti barazosh kėta me tė tjerėt ėshtė si tė kėrkosh nga njerėzit qė zezakėt ti shofin si tė bardhė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

RRETH HOMOSEKSUALIZMIT Empty
MesazhTitulli: Re: RRETH HOMOSEKSUALIZMIT   RRETH HOMOSEKSUALIZMIT EmptyThu Feb 06, 2014 11:55 pm

Une ja kishna ba si Putini homoseksualeve,keta bien ne kundesrhtim me Zotin qe i ka krijue dhe natyren!Kafsha kafsh dhe nuk ban seks me te njeten gjini !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
RRETH HOMOSEKSUALIZMIT Empty
MesazhTitulli: Re: RRETH HOMOSEKSUALIZMIT   RRETH HOMOSEKSUALIZMIT Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
RRETH HOMOSEKSUALIZMIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: