Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 ISMAIL QEMALI-shpallja e pavarsisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
gentiana lohaj
Fillestar/e
Fillestar/e
gentiana lohaj

Female
Numri i postimeve : 3
Age : 23
Vendi : ferizaj
Registration date : 19/11/2012

ISMAIL QEMALI-shpallja e pavarsisė Empty
MesazhTitulli: ISMAIL QEMALI-shpallja e pavarsisė   ISMAIL QEMALI-shpallja e pavarsisė EmptyMon Nov 19, 2012 4:47 pm

Ismail Qemali - Shpallja e pavarsisė28 nėntor, 1912
U kthye me bashkėpunėtorėt e tij nė Shqipėri nga Trieste pėr nė Durrės e mė tej pėr nė Vlorė. Nė Vlorė kryesoi mbledhjen e Kuvendit Kombėtar[3] qė shpalli Pavarėsinė e Shqipėrisė mė 28 Nėntor 1912, ku ndėr Burrat e fortė erdhėn Isa Boletini, Mehmet Pashė Deralla, Dedė Gjo Luli dhe Sali Butka. U caktua kryetar i Qeverisė sė Pėrkohshme.

Nė politikėn e brendshme dhe tė jashtme tė qeverisė kombėtare u tregua i prirur pėr kompromise me ēifligarėt, pėr tė pėrfituar nga ndikimi qė gėzonin kėta nė shtresat e pasura e tė mesme, por edhe i vendosur pėr demokratizimin e jetės sė vendit. Qeveria e kryesuar nga Ismail Qemali, ndonėse nė kushte shumė tė vėshtira tė brendshme e tė jashtme, mori njė varg masash nė fushėn e ekonomisė, tė ndėrtimit shtetėror dhe tė kulturės kombėtare qė hapnin rrugėn e zhvillimit demokratik tė atdheut. Mbrojti pranė Komisionit Ndėrkombėtar tė Kontrollit dhe pranė kancelarive tė Fuqive tė Mėdha tė drejtat e ligjshme tė popullit shqiptar, tėrėsinė territoriale tė vendit. Me politikėn e tij ngjalli kundėrshtimin e rretheve konservatore e reaksionare, ku gjeti pėrplasje edhe nga bejlerė brėnda familjes sė tij.

Por munguan pėrfaqsues nga Ēamėria e nga Labėria. Nga tėrheqja e trupave nė mėnyrė spontane nga fronti mes Meēovės e Bezhanit me urdhėr tė oficerėve, ēoj nė masakrimin e 4,500 trupave shqiptare,- tė marrė nizamė. Nga ky ekzekutim i dezertorėve me urdhėr tė Xhavit Pashės, shifėr qė ca burime e ēojnė deri nė 7,000 djem, u humb njė pjesė e madhe e djalėrisė sė jugut me njė manovėr tė ēuditshme e njėkohėsisht fodulle, qė ushqehet me idenė se mes mbretit Jorgji e Ismail Qemali kishte njė plan, nga i cili andartet greke do merrnin gjithė jugun.

Me vendim tė kėtij Kuvendi u emėrua kryeministri i parė i Shqipėrisė, dhe ushtroi pushtet simbolik nė njė pjesė tė vogėl tė vendit pasi pjesa mė e madhe ishte pushtuar nga hordhitė serbo‑malazeze dhe greke. Dha dorėheqjen mė 22 janar 1914 pas tė ashtuquajturit komplot tė Beqir Grebenesė[5] dhe pushtetin ia "dorėzoi" Komisionit Ndėrkombėtar tė Kontrollit. Pas kėsaj u largua nga Shqipėria pėr nė Nicė tė Francės, pėr t`u kthyer disa muaj mė pas e pėr t'u larguar sėrish nė Itali. Vdes nė rrethana tė dyshimta nė Peruxhia tė Italisė mė 24 janar 1919.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gentiana lohaj
Fillestar/e
Fillestar/e
gentiana lohaj

Female
Numri i postimeve : 3
Age : 23
Vendi : ferizaj
Registration date : 19/11/2012

ISMAIL QEMALI-shpallja e pavarsisė Empty
MesazhTitulli: Re: ISMAIL QEMALI-shpallja e pavarsisė   ISMAIL QEMALI-shpallja e pavarsisė EmptyMon Nov 19, 2012 4:53 pm

ATDHEU

mora A-nė atit,
nė tė ishte dhe nėna,
i mora T-nė tokės,
nė tė ishte edhe zemra,
i mora D-nė detit,
nė tė ishte dhe qielli,
i mora H-nė hėnės,
nė tė ishte dhe dielli,
i mora E-nė erės,
nė tė ishte dhe shiu,
i mora U-nė ujit,
nė tė ish' dhe njeriu,
i lidha gjithė bashke
dhe gjeta,
ATDHEU-n.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ISMAIL QEMALI-shpallja e pavarsisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: