Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

  Kush ka qenė Skendėrbeu!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
shefqet
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 54
Age : 37
Vendi : drenice
Registration date : 18/11/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Sun Nov 11, 2012 8:33 pm

Atdhetar

Kete storje e ndegjova ne keto momente dhe ja vlejka me ndegjue .

Maks Velo qenka nje qen i poshter,qe Thaqit i thote se nuk paskan dashur te qohen ne lufte kundra sllaveve maqedonas,sepse keta jan zotera te ketij vendit,e shqiptaret skllever.

Ky qen gruan e vete e paska pasur agjente te sigurimit Enverist dhe me habit qe Enver e paska lene ne jete kete qen.Ketu shifet se Enveri nuk ka masakrue tradhetar,por atdhetar.
Menduh Thaqin as qe ja ipshin fjalen metode enveriste.
Drini ,nese Skenda ka vra tradhetar musliman ateherit,mire ua ka bere.
Por tradhetit e tri lufterave keta tradhetar tonet misliman,ortodoks e kretjen kush duhet mi masakrue ?Vetem une e kisha marr persiper dhe ti laj duart me gjakun e tradhetareve dhe tju peshurri mbi gjakun e tyre te prishte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Sun Nov 11, 2012 9:13 pm

Kunglli mbi uj nuk shkon gjithmon, nje dit kalbet, themi tek ne ne anadrin, o Shefqet.

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Sun Nov 11, 2012 10:07 pm

@shefqet
Nuk eshte vetem MAX VELO , por edhe gazetari i njejte edhe Fatos Ljuboja aty eshte sikurse qe eshte ne videon e temes , pra te njejtit faqezi .

@Fiona
Me vjen keq qe shkruan ashtu per shqiptaret qe kinse "kane dhunuar shkina" gje qe nuk eshte e vertete , ose jau kan kput veshin me jau vjedh vath't , une per vete skam degjuar .por nese qenka ashtu (qe nuk eshte tema ) atehere mbuloje me argumente , sjell donje link serioz qe shqiptaret paskan dhunu shkina ?

-Skenderbeu kishe edhe Musliman brenda ne familjen e tij (Hamza), nuk i vrau .
Me mire beni pytje vehtes njehere se sa Musliman kishte ne kohen e Skenderbeut para se te merrni mundin ti sulmoni figurat kombetare pa asnje argument , pervetem se te atyre qe mbajne anen e osmaneve dhe fallsifikojne historine .
Skenderbeu luftoi edhe kunder te Krishtereve , edhe kunder Brankovicit ,ashtu shkruajne librat ne kohen e tij dhe kot mundoheni .....Ai luftoi per Komb , he-i lumt shpata .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Mon Nov 12, 2012 10:22 pm

Cfar muhalifi shqiptaret pasken ber krime ndai grave serbe, kur paska qen Shqiperia e madhe, ia vlen te k yqesh ne forumin BK te lexosh kesi postime.
Athua nga i paska mesu keto histori antarja e nderit...?

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shefqet
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 54
Age : 37
Vendi : drenice
Registration date : 18/11/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Thu Nov 15, 2012 10:35 pm

Drini,atdhetar e xhem bash me Detektivin


O burra skemi bre histrori te shkrume e te mjeret na.

Histori po marrim nga turku,anglia,france ,vatikani
As nje lufte nuk ka qen e pastert ne bote historikishte.PO kam ndegjue nga pleqet,se kur ka ik serbia e pare,thojshin qe shkinave vathet nga veshi ua kan shkulur,dhe kan ik deshen e dathe.
Por keta serbet na kan kalue qindra here ma keq.
Lufterat nuk e kan bash qashtu siq mendoni se po qohemi me luftue mu ēlirue !Por niset lufta me marveshje ndermet dy paleve dhe ate nga nderkombetaret !Nese e shohin se e meritoin lirin ja japin,nese e shohin se jan popull si shtazet ja fusin edhe nje here roberin apo edhe dy e tri a kater here,e nese e shohin se nuk ka gje pozitive nga ai popull ka mundesi edhe me zhduk nga toka dhe ate vend e mbushin me popuj te tjere.Kete nuk e them nga koka ime ,por keshtue shkruhet tek nderkombetaret.
Kush eshte jurist i forte e dine se ēka shkruhet tek e drejta nderkombetare publike.

Drini ,nuk po me pergjigjesh ende ne ato pyetje qe ti parashtrova bre burr

A PO FRIGOHESH APO NUK DONE ME THENE TE VERTETEN

Ketu po ti parashtroi edhe nje here
Qeto tri luftera qe u zhvilluan si ne Kosove,iliride dhe ne luginen e presheves a na tradhetuan me luften e uēk es apo triumfuan
Jep argumente he burr se nuk te bejm gje nese e thua te verteten
Hajt qit allti perpjet se nuk bahet nomi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Fri Nov 16, 2012 3:58 am

Cito :
@Fiona
Me vjen keq qe shkruan ashtu per shqiptaret qe kinse "kane dhunuar shkina" gje qe nuk eshte e vertete , ose jau kan kput veshin me jau vjedh vath't , une per vete skam degjuar .por nese qenka ashtu (qe nuk eshte tema ) atehere mbuloje me argumente , sjell donje link serioz qe shqiptaret paskan dhunu shkina ?

-Skenderbeu kishe edhe Musliman brenda ne familjen e tij (Hamza), nuk i vrau .
Me mire beni pytje vehtes njehere se sa Musliman kishte ne kohen e Skenderbeut para se te merrni mundin ti sulmoni figurat kombetare pa asnje argument , pervetem se te atyre qe mbajne anen e osmaneve dhe fallsifikojne historine .
Skenderbeu luftoi edhe kunder te Krishtereve , edhe kunder Brankovicit ,ashtu shkruajne librat ne kohen e tij dhe kot mundoheni .....Ai luftoi per Komb , he-i lumt shpata .

Arber e verteta sado e hidhur te jet ajo duhet thuhet, nuk u ndiva krenare per ate ket te vertet qe thash, pa merak rri se edhe mua me dhemb fakti se sote nuk di ku ka gjyshi (nga babi)varrin se u masakru nga udba serbe atje ne kercov Sad ama per faktin se ne po behemi viktima cdo her e ceka ket gje .Se kan vjedh e kan dhunu ket e kan tregu brez pas brezi qe nga koha kur ishte e ashtu quajtura Shqiperie madhe ,kur hyri gjermani ca thon italjani qe pushtoj ballkanin?pra fshati Koloshin ishte i banuar me serbe (afer istogut eshte ) bageti e shum gjera tjera matrial u muaren shqiptaret nga aty mallin e kan shit ne Rahovec ateher si qender tregtar qe ishte .....

Shqiptaret edhe tokat i punonin thoshin me arme ne brez pa e pengu askush .....

Arber edhe ne luften e fundit jan perserit gjerat, ik shko ne kosova e shiko smund ti gjesh 10 familje se nuk kan konfisku ne pronat serbe mbase largimet te serbev .. ja un kam komshit e mi, besom edhe bageti edhe arme e shum shum gjera martiale i kan se i kan marr nga serbet dhe cfar kan ber ne fund i kan ven flaken shpive te serbve.A nuk esht kjo hakmarrje e PIST madje ? mua me perkujtojn serbet vetem emblem e tyre se kan ber ke shpija Ime Mad dhe me duket se aty sillen akoma ata manjak e jo te mar gjerat e tyre matriale te fus ne shpin time larg coft.


Ceshtja e skenderbeut eshte shum e nderlikuar Arber,madje ase pro krenaren nuk e kishte siq eshte tani.Mu nuk me interesojn osmanet ase nje popull tjeter un du te di historin e vertet te shqiptarve .Nuk duhet harruar se flasim per vitin 1400 .Historjan akoma nuk kan dal me nje vendim unik nga cili vend ishte skenderi dhe ne cfar date ka lind ne radh te par,pastaj te na flsin per luften e skenderit ?historiant vetem kan kopju te them historin e M.Barleti prift qe shkroi historin per skenderin ishte i pari
tjert e kan shkru si i esht pershtat atyre ne kohen komuniste.....mir tha ministri turk te rishikojm njeher historin pale te flasim ateher kush ishte hero e kush tradhtar.?


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Fri Nov 16, 2012 11:31 pm

PO shumica nuk e dijne Historine e vertet,sepse Historia e skenderbeut eshte shkruar nga keshilltari i tije personal Marlin Barleti,normal qe qdo keshilltare mbrone ate qe punon per te.ne kohen e Rrahman Morines keshilltaret e tije shkruanin mir per Rrahman Morinen.
Po shenimet Historianet flasin ndryshe nga se ne e spjegojme apo duam ti hijeshojme gjerat sipas deshires.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shefqet
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 54
Age : 37
Vendi : drenice
Registration date : 18/11/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Sat Nov 17, 2012 5:27 pm

Mos u ngutni he burr

Se historin po na shkruain ata qe na dogjen ska faj as Atdhetari as Drini es Detektivi
PO ja lexone kete artikull dhe arsyetnini edhe storjet qe patriotat me bateria ne etiketoin atdhetaret tradhetar,marre e kuku per neve .
https://www.youtube.com/watch?v=immORdwe6u8

https://www.youtube.com/watch?v=got42OzZsRg

A ka shqiptar ne Kanada qe e vret qenin Bahtir Hamzain qe shpif kundra atdhetareve siq jan; Isuf Gervalla,Kadri Manit,Haxhi Kuēit e tjereve.Dhe i etiketon si UDBASHA te serbise.

Nga ky spiun marrin informata te rreme dhe i shendrroin ne te verteta .Keta tradhetar kan emra e ata jan;
Avdi Ibrahimi dhe Reshat Badallaj,qe udhehiqen nga spiuni Bahtir Hamzai.

Reshat Badallaj jeton ne gjermani,dhe ky qen mburet qe paska qen organizator i uēk dhe na thote se luften e kemi fitue.A na u betuan se luften e kemi nis mi bashkuar trojet shqiptare!Dhe a nuk shihni shqiptar se si i keni punet e mjera?

Pse atehere Reshat Badallaj nuk shkon ne kosove,por bene huti me popull duke shkrue kinse per shpiunat e vete;pse nuk eshte ne kuvendin e Kosoves ???????????????Por qendron ne diaspore me detyra te zeza.
Keta kan krijuar trekendeshin,qe lidhe ; Gjermanin, e Kosoven bashk me Kanadan.


EDhe Avdi Ibrahimi vellezer shqiptar ka punue ne nje pune aq te ndishme ne mbrojtjen popullore te ish jugosllavise ne suhareke dhe ate qe nga vitit 1984 gjer ne vitin 1987.Dhe ja si na genjen se nga puna me hoqen sepse kam qen iredentist i denuar ne ushtrin jugosllave ne vitin 1981.

I denuar me 1981

I punsuar 1984 gjer me 1987
.........................................
Konkludoni me rradak e jo me byth
A paskan vdek Avni Rrustemat a?

A ua rroke koka o shqiptar,nuk e kishin marr ne pune serbet po te kishte qen kundra jugosllavise ?
Nese ka qen i denuar me 1981,pse serbet e morren ne pune ne MPP te jugosllavise,pas vitit 1981 ! Nuk e kan larguar serbet nga vendi i punes,por ky ka kerkuar nje gje te tille per me then qe edhe mua serbet me debuan si teprice teknologjike.Dhe si per detyre kishte qe ti shtine ne dore atdhetaret.Kete detyre e kishte ndaj meje,ku e aktivizoi edhe Reshat qen Badallen te me etiketoi njeri te udbes pa kurrefare argumenti.

Fleni shqiptar fleni se gjumi u rrit nje dite!
Nese nje uje nuk leviz vendit ate uje shqiptaret e pine,e pin edhe ujin e rrembishem siq jan te rrembyshem keta spiuna si Reshat Badallaj,Avdi Ibrahimi dhe Bahtir Hamza e qe mes ketyre gjinden Sulferat serboshqiptar.

Ky edhe mbas luftes ka qen ne KEK te Prizrenit i punesuar,ka marr ne pune nga komunat e tjera me ja rujte prapanicen.K me keta te punesuar kan vjedhe pronat shoqerore ne Prizren ,dhe ne ato prona kan ndertue ndertesa e shtepi qe Avdiut ilegalisht u bejne pagaesa si psh.Rexhep Pantina.Tani si serbia edhe qeveria e thaqit e ka debuar si serbet kinse si person" non grta".....Por me qellime ogurezeza.


Storjet e Bahtri Hamzes qe bazohet Reshat udbash Badallaj dhe Avdi Ibrahimi

000000000000000000000000000000000000000000000000000

Ne kete storje bazohet Reshat Badallaj duke e akuzuar atdhetarin Kadri Manin

https://www.youtube.com/watch?v=immORdwe6u8

.E din qen per cilet e kam fjalen, ku Reshat Badallaj ja ngjet te shkretiti Kadri Manit kinse ne podrume i paska egzekutuar.Reshat Badallaj bazohet me fjalet e nje qenit te juaj qe shkruan nga Kanadaja njefare Bahtir Hamza.
Ky qen edhe per mua si ti me shpifet duke thene se une paskam punue si polic ne suhareke dhe podujeve .Dhe ne Podujeve me paska punsue Veli Kuēi shoki yt Avdios Aliosi.Qe me kete Veliun ne stacionin e autobusave me provokojshit hajde na trego pse ti nuk te kendoin neper kenge e Osman Gegen Dervish Shaqa e kendon sepse ky e ka ngrite flamurin ne vitin 1968 neper suhareke .

Edhe ndaj meje Reshat Badallaj bazohet ne fjalet e Bahtir Hamzes kinse kam qen Polic ne Suhareke e ne Podujeve .Rrena dhe shpifje pa kripe.

Ja storja e Bahtri Hamzait ku bazohet Reshat shpiuni.

https://www.youtube.com/watch?v=got42OzZsRg

E ke nxite Reshat Budallen majmunin kinse Haxhiun e kan que udba mi nise demostratat ?
Mos more mos mu ban armik ?
PO Reshati vete deklaron,se ne vitin 1989 ka organizue dy mij demostrues per me shkue ne prishtine ne demostrata dhe nga demostruesit e tij ishin vrare dy te medhenje dhe nje femi.Ateherit Reshat Badallen e paska nxite udba me organizue demostrata.Dhe Reshat Badallaj paska gisht ne vrasjen e ketyre te tre Zhurjaneve dhe mbi gjakun e ketyre ky te shete atdhetarizem !Pse nuk e vran Reshat qenin serbet ?
Sepse edhe tani serbeve u nevoitet te ngrene m*** !!!..Reshati ja nisi kundra meje me shpifje duke mendue se nxjerr qime nga veza ,duke e ndegjuar Avdi Ibrahimin,dhe si shkas qe ne nje teme i thash se kusheriri i Reshatit Imri Badallaj ka marr per grua nxenesen e vete!Ky ma demanton kete,dhe thote se jo nxensen por studenten e vete.Pra siq thone pleqet jo buka por kulaqi....
.........
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shefqet
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 54
Age : 37
Vendi : drenice
Registration date : 18/11/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Sat Nov 17, 2012 5:28 pm

Mos u ngutni he burr

Se historin po na shkruain ata qe na dogjen ska faj as Atdhetari as Drini es Detektivi
PO ja lexone kete artikull dhe arsyetnini edhe storjet qe patriotat me bateria ne etiketoin atdhetaret tradhetar,marre e kuku per neve .
https://www.youtube.com/watch?v=immORdwe6u8

https://www.youtube.com/watch?v=got42OzZsRg

A ka shqiptar ne Kanada qe e vret qenin Bahtir Hamzain qe shpif kundra atdhetareve siq jan; Isuf Gervalla,Kadri Manit,Haxhi Kuēit e tjereve.Dhe i etiketon si UDBASHA te serbise.

Nga ky spiun marrin informata te rreme dhe i shendrroin ne te verteta .Keta tradhetar kan emra e ata jan;
Avdi Ibrahimi dhe Reshat Badallaj,qe udhehiqen nga spiuni Bahtir Hamzai.

Reshat Badallaj jeton ne gjermani,dhe ky qen mburet qe paska qen organizator i uēk dhe na thote se luften e kemi fitue.A na u betuan se luften e kemi nis mi bashkuar trojet shqiptare!Dhe a nuk shihni shqiptar se si i keni punet e mjera?

Pse atehere Reshat Badallaj nuk shkon ne kosove,por bene huti me popull duke shkrue kinse per shpiunat e vete;pse nuk eshte ne kuvendin e Kosoves ???????????????Por qendron ne diaspore me detyra te zeza.
Keta kan krijuar trekendeshin,qe lidhe ; Gjermanin, e Kosoven bashk me Kanadan.


EDhe Avdi Ibrahimi vellezer shqiptar ka punue ne nje pune aq te ndishme ne mbrojtjen popullore te ish jugosllavise ne suhareke dhe ate qe nga vitit 1984 gjer ne vitin 1987.Dhe ja si na genjen se nga puna me hoqen sepse kam qen iredentist i denuar ne ushtrin jugosllave ne vitin 1981.

I denuar me 1981

I punsuar 1984 gjer me 1987
.........................................
Konkludoni me rradak e jo me byth
A paskan vdek Avni Rrustemat a?

A ua rroke koka o shqiptar,nuk e kishin marr ne pune serbet po te kishte qen kundra jugosllavise ?
Nese ka qen i denuar me 1981,pse serbet e morren ne pune ne MPP te jugosllavise,pas vitit 1981 ! Nuk e kan larguar serbet nga vendi i punes,por ky ka kerkuar nje gje te tille per me then qe edhe mua serbet me debuan si teprice teknologjike.Dhe si per detyre kishte qe ti shtine ne dore atdhetaret.Kete detyre e kishte ndaj meje,ku e aktivizoi edhe Reshat qen Badallen te me etiketoi njeri te udbes pa kurrefare argumenti.

Fleni shqiptar fleni se gjumi u rrit nje dite!
Nese nje uje nuk leviz vendit ate uje shqiptaret e pine,e pin edhe ujin e rrembishem siq jan te rrembyshem keta spiuna si Reshat Badallaj,Avdi Ibrahimi dhe Bahtir Hamza e qe mes ketyre gjinden Sulferat serboshqiptar.

Ky edhe mbas luftes ka qen ne KEK te Prizrenit i punesuar,ka marr ne pune nga komunat e tjera me ja rujte prapanicen.K me keta te punesuar kan vjedhe pronat shoqerore ne Prizren ,dhe ne ato prona kan ndertue ndertesa e shtepi qe Avdiut ilegalisht u bejne pagaesa si psh.Rexhep Pantina.Tani si serbia edhe qeveria e thaqit e ka debuar si serbet kinse si person" non grta".....Por me qellime ogurezeza.


Storjet e Bahtri Hamzes qe bazohet Reshat udbash Badallaj dhe Avdi Ibrahimi

000000000000000000000000000000000000000000000000000

Ne kete storje bazohet Reshat Badallaj duke e akuzuar atdhetarin Kadri Manin

https://www.youtube.com/watch?v=immORdwe6u8

.E din qen per cilet e kam fjalen, ku Reshat Badallaj ja ngjet te shkretiti Kadri Manit kinse ne podrume i paska egzekutuar.Reshat Badallaj bazohet me fjalet e nje qenit te juaj qe shkruan nga Kanadaja njefare Bahtir Hamza.
Ky qen edhe per mua si ti me shpifet duke thene se une paskam punue si polic ne suhareke dhe podujeve .Dhe ne Podujeve me paska punsue Veli Kuēi shoki yt Avdios Aliosi.Qe me kete Veliun ne stacionin e autobusave me provokojshit hajde na trego pse ti nuk te kendoin neper kenge e Osman Gegen Dervish Shaqa e kendon sepse ky e ka ngrite flamurin ne vitin 1968 neper suhareke .

Edhe ndaj meje Reshat Badallaj bazohet ne fjalet e Bahtir Hamzes kinse kam qen Polic ne Suhareke e ne Podujeve .Rrena dhe shpifje pa kripe.

Ja storja e Bahtri Hamzait ku bazohet Reshat shpiuni.

https://www.youtube.com/watch?v=got42OzZsRg

E ke nxite Reshat Budallen majmunin kinse Haxhiun e kan que udba mi nise demostratat ?
Mos more mos mu ban armik ?
PO Reshati vete deklaron,se ne vitin 1989 ka organizue dy mij demostrues per me shkue ne prishtine ne demostrata dhe nga demostruesit e tij ishin vrare dy te medhenje dhe nje femi.Ateherit Reshat Badallen e paska nxite udba me organizue demostrata.Dhe Reshat Badallaj paska gisht ne vrasjen e ketyre te tre Zhurjaneve dhe mbi gjakun e ketyre ky te shete atdhetarizem !Pse nuk e vran Reshat qenin serbet ?
Sepse edhe tani serbeve u nevoitet te ngrene m*** !!!..Reshati ja nisi kundra meje me shpifje duke mendue se nxjerr qime nga veza ,duke e ndegjuar Avdi Ibrahimin,dhe si shkas qe ne nje teme i thash se kusheriri i Reshatit Imri Badallaj ka marr per grua nxenesen e vete!Ky ma demanton kete,dhe thote se jo nxensen por studenten e vete.Pra siq thone pleqet jo buka por kulaqi....
.........
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 58
Age : 50
Vendi : Pejė
Registration date : 14/12/2012

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Fri Dec 14, 2012 8:45 pm

Gjergj Kastrioti Skėnderbeu - Hero Kombėtar

Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu (6 maj 1405- 17 janar 1468) sintetizon njė epokė tė tėrė historike qė mori emrin e tij: luftėn njėshekullore kundėr pushtimit osman (fundi i shek. XIV - fundi i shek. XV). Nėn udhėheqjen e tij, lufta e shqiptarėve u ngrit nė njė shkallė mė tė lartė e mė tė organizuar dhe shėnoi njė kthesė vendimtare nė zhvillimin politik tė Shqipėrisė.
Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu ishte pėrfaqėsuesi mė konsekuent dhe mė i shquar i elitės drejtuese shqiptarė qė udhėhoqi mė vendosmėri frontin e luftės sė shqiptarėve kundėr pushtuesve osmanė. Ai realizoi tė parin bashkim tė shqiptarėve, Lidhjen Shqiptare tė Lezhės, e cila hapi rrugėn e krijimit tė shtetit tė pavarur shqiptar, themeluesi i tė cilit u bė ai vetė. Kujdes tė veēantė Skėnderbeu i kushtoi ruajtjes sė burimeve tė brendshme ekonomike, tek tė cilat u mbėshtet lufta. Duke fuqizuar mbrojtjen nė brezin kufitar, nė lindje e nė jug, ai i dha mundėsi banorėve tė viseve tė lira tė zhvillonin njė veprimtari ekonomike deri diku normale.
Krahas mbrojtjes sė vendit, Skėnderbeu i kushtoi vėmendje ēlirimit tė viseve tė pushtuara qė ndikoi nė formimin e mėtejshėm tė lidhjeve mė banorėt e kėtyre viseve dhe nė forcimin e bashkimin e tė gjithė popullit shqiptar. Aftėsitė e Skėnderbeut si burrė shteti spikatėn edhe nė marrėdhėniet me vendet e tjera. Duke pasur tė qartė sė rrezikut osman mund t’i bėhej ballė vetėm mė sukses vetėm me forca tė bashkuara, Skėnderbeu kėrkoi pareshtur pjesėmarrjen e vendeve evropiane nė luftė kundėr armikut tė pėrbashkėt.
Nė kushtet e pabarazisė sė theksuar ndėrmjet forcave osmane dhe atyre shqiptare, Skėnderbeu pėrpunoi strategjinė dhe taktikėn e tij luftarake, nė bazė tė sė cilės qėndronte mendimi se fitorja nuk mund tė varej nga numri i ushtarėve. Ai mbante armikun nė alarm tė pėrhershėm, i priste rrugėn e fuqizimet dhe, pasi e kishte futur nė kurth, e godiste me sulme tė fuqishme e tė befasishme.
Skėnderbeu u shndėrrua nė simbol tė luftės pėr liri e pavarėsi. Ai mbeti njė figurė e dashur pėr shqiptarėt edhe pas vdekjes sė tij. Kujtimi i tij mbeti gjithnjė i gjallė nėpėr kėngėt, gojėdhėnat e tregimet e shumta popullore qė i dhanė atij tiparet e njė figure legjendare.
Vepra dhe figura e Skėnderbeut kishte pėrmasa dhe rėndėsi evropiane. Ai u vlerėsua lart nga personalitetet e shquara evropiane tė kohės. Kėtė e dėshmon edhe fakti sė pėr Skėnderbeun ėshtė shkruar njė literaturė e shumėllojshme, prej qindra vėllimesh, tė botuara nė shumė gjuhė, dhe nė tė katėr anėt e botės. Ndėr autorėt shqiptarė janė Marin Barleti, Fan Noli, Sabri Godo, Fatos Daci.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 58
Age : 50
Vendi : Pejė
Registration date : 14/12/2012

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Sat Dec 15, 2012 12:51 am

Tema ėshtė Kush ka qenė Skėnderbeu!Antari i forumit shefqet ka dalur nga tema dhe po merret me do emra tjer, ēka ka lidhje kėtu nė kėtė temė tani emrat Jusf Gėrvalla,Kadri Mani,Haxhi Kuēi,Avdi Ibrahimi,Reshat Badallaj,Bahtir Hamza,ne youtube duket spikeri tuj sqaru se Haxhi Kuēi ėshtė spiuni i UDB-sė.Kurse ky shefqet nuk duket te jete emri i vėrtet ne tė cilin shkruan,por po duket se ėshtė vetė Haxhi Kuēi,ku kam lexuar shum shkrime kunder ketij far Haxhiut.Kam lexuar disa shkrime ku e demaskon Avdiu dhe Reshati Haxhiun,pėr shpifje,ofendime,sharje nga mė tė ndyra qė mund tė shkruaj njė njeri nė kushte normale,ky haxhiu ka pėrdorur dhe pėrdor qindra emra tė rrejshėm pėr ti pėrbaltur tė gjithė shqiptarėt.kėtu nė forumin "bashkimi kombetar",lexova disa komente nga shefqet dhe u shokova me fjalorin e ndyr qė po pėrdor,u shokova se ēka komenton pėr herion tonė kombėtar Skėndėrbeun.Po ju jap njė shkrim si mė poshte se ēka kanė shkruar kundėr Haxhi Kuēit,ku nė forum paraqitet me emri shefqet:

KUSH ĖSHTĖ SPIUNI I UDB-ĖS, QĖ FYEN HEROIN E KOMBIT, MEHĖ (RAMĖ) UKĖN*?266
Share
* Kush ishte Mehė Uka?

* Kush ngriti padi penale, pėr tradhėti, rrena, shpifje dhe bashkėpunim me Arkanin, kundėr ashkaliut Haxhi Kuēi?

* Perse ky gabel kėrkon vrasjen e tė gjithė shqiptarėve dhe komandanteve tė UĒK-ės?

* Si distancohet edhe vėllau i tij,nga kumbara i Arkanit?

* Me sa emra anonim paraqitet, ky spiun?

* Cili udbash e dergoi nė Prishtinė?

* Si e njoftoi Arkani, gabelin tė ik nga Kosova dhe perse thotė se ika nga shqiptarėt?

* Si genjen ky gabel se Akademiku Rexhep Qosja, kinse i ka thenė”Rrexohe njė bust serb dhe nerase tė vrasin unė do shkruaj liber”

* Si e punėsoi njė milic nė llotarinė jugosllave dhe si vodhi popullin, Haxhi Kuēi?

* Perse nė Suharekė dhe fshatrat pėrreth njihet si Haxhi Zeza dhe Haxhi Kuēka?

* Kėrkoni nė google: Video HAXHI KUĒI dhe me HAXHI KUQI DHE SHIHNI SE CILI ĖSHTĖ KY SPIUN ME DAMKĖ

Pėr Ju RESHAT BADALLAJ

Ehu, burra! Kėtyre ditėve, kumbara i Zhelko Razhnjatoviqit- Arkanit, kriminelit nderkombėtar dhe kasapit tė shqiptarėve, qė lėshoi kosen e vdekjes nė kokat shqiptare, Haxhi Kuēi, njė gabel (ai thotė se eshtė Ashkali), qė gjatė luftės e shoqėroi dhe e voziti me veturen “Mercedes”, ngjyrė portokalli nė tė mbyllur, nėpėr fshatrat e Kosoves e qė mė vonė u bė hataja e kasaphana, merrė guximin dhe nė internet, shpif dhe genjen paturpėsisht se HEROI I KOMBIT MEHĖ UKA, ka qenė tradhtar, ka spiunuar shokėt dhe ka bashkepunuar me Serbinė.

O TEMPORA, O MORES!

Na del njė gabel dhe spiun me damkė, Haxhi Kuēi, qė nė Suharekė e nė fshatrat perreth, njihet si Haxhi Zeza dhe Haxhi Kuēka, i zenė ngushtė, pranon se ka qenė kumbara e Arkanit, por “fajin” i“a hedh Ukė Bytyqit, kinse ai ia paska “futur” nė veturė,por tani Uka nuk flet mė sepse Ai ka ikur nga kjo botė, eshtė vrarė. Gjė qė nuk eshtė fare e vertetė sepse ka shumė deshmitar tė gjallė, se Haxhi zeza, ecte me fedellėk me Arkanin i fryer si gjel deti, duke futur lemeri nė popullatėn e atjeshme, duke thenė se askush tani nuk guxon te mė “nguc”.

Haxhi Kuēka, perpos kriminelit nderkombetar, Arkanit, qė preu nėna shqiptare me hanxhar, preu edhe koka foshnjash duke thithur tamblin nga krahrori e nenės, dhunoi e si eshtė mė zi, shoqėroi dhe voziti edhe pesė gjaksor tjerė, mjekėrpalarė, me gjasė zbatonin planin e Sreten Lukiqit “PATKOI”, per spastrimin etnik, tė shqiptarėve nga trojet e tyre. Por, Haxhi Zeza-Kuēka, thotė dhe e arsyeton se ata kanė qenė “Akademik?”. Po ē“deshen “akademiket” nė fshatrat e Suharekes? Si u futen vetem nė veturen e Haxhi Zezes dhe si ka mundėsi tė ulen brenda pesč dhe vozitesi gjashtė? Deri mė tani, ky hajvan, kurrė nuk tregoi se kush ishin “akademiket?”…

Spiuni me damkė, Haxhi Kuēka, klyshi i Arkanit, nuk ndalej me kaq, por, ky qen serbi, pėr nė fshatin Mushtisht, ka shoqėruar dhe vozitur me kengė serbe edhe nje ēetnik tjeter. Edhe ketė mundohet ta arsyeton dhe ta fus minaren nė thes, duke thenė se ky ka qenė vozites autobusi? Nejse, po e marrim rrenėn e keti faqeziu. Po si ka mundesi te shoqerohen vetem nga ky dhe vetem me veturen e tij edhe pse i“a terhoqen vrejtjen vazhdimisht shokėt, bile me njerin kishte pasur delikt verbal…

Argati i tij per interesa Serbe, daton heret, me shperthimin e Demonstratave Revulucionare-studentore ne vitin 1981, qė bėnė kthesė tė madhe historike nė kombin tonė… Dihet botėrisht, se UDB-ja serbosllave, e dergon si langua per tė nuhatur ferkemin e organizatoreve te Demonstratave. Ky gabel, thotė se ky e “nisi”, hajde rrenė hajde! Nga anet tona thuhet se eshtė turp per burrin me rre-genjyer. Por, Haxhi gabeli ka dy hektar surrat dhe nuk ka gajle se e jep njė hektar. Jam deshmitar dhe kam spjeguar me heret, se e nisi me Nazen, punetore e menzes, njė vajzė flokė gjatė, ngjyrė ari. Mirėpo e zėm se Haxhi gabeli!? Me kė? Kush ishin shoket tjerė? Ka shumė tė ngjarė se kur me arrestuan mua, Muharrem Mehmetaj, me derguan ne doren e UDB-asheve; Zenel Celina e Latif Dulla, me thanė: Kemi fakte, se ke qenė nė ball te Demonstratave. E ka parė maxhupi. Kush eshtė maxhupi e pyet Zenel qeni? Haxhia, pergjigjet Latif zagari. Doren nė zemer nuk e permendin mbemrin.

Sido qė tė jetė, propozoi tė shikohet VIDEO NĖ Y.TUBE DHE VETEM KLIKONI HAXHI KUĒI DHE KUQI, DHE SHIKONI BISEDEN ME Z. STUBLLEN. Se si dhe cka bisedon me te. Dhe sot, ky gabel, mundohet te KAP BAJRAKUN E LIRISĖ. TURP!

Ky duhet te rrefehet, se ke e kė e ka marrurr nė qafė. Nuk guxon, se nuk ka gjak shqiptari ndėr dej, sepse shumė te palara dalin…

Shtrohet njė pyetje shumė naive, por mendoni vetem pak dhe thirrne logjiken:SI KA MUNDESI NJĖ ORGANIZATOR I DEMONSTRATAVE QE TRONDITI THEMELET E JUGOSLLAVISĖ DHE MOS TĖ BURGOSET…? Kesaj nga anet tona i thuhet:KENI QENĖ BASHKĖPUNĖTOR I KASAPĖVE. Po tjetera, si ka mundesi, tė mos i “futet” njė therrė nė kembė dhe asnjė shuplakė fytyres! Keni parė Ju?M e siguri jo, vetem te Haxhi Kucka. Por keta, gjaksor kanė berė gosti me def e violinė. I perkujtojm keti gabeli, se perpos kazamateve serbosllave, qe u dergjen bijtėn dhe bijat me tė fortė te kombit, 700.000 (shtateqindemije) shqiptarė kaluan nepėr duartė e UDB-ĖS. KU ISHE TI HAXHI KUCKA SI “NISMETAR”? Ne cilin burg? Ne dorėn e cilit UDBASH? Fol, ku? Jepe nje fakt, nje deshmi. Vetem njė jo mė shumė… Nga 2500 spiuna qe Serbia kishte shperndarė nė Ballkan, 800 ishin vetėm nė Kosovė,ku ishe ti more Haxhi Zeza?

Kur shpertheu lufta e USHTRISĖ ĒLIRIMTARE TĖ KOSOVĖS, E UDHEHQUR NGA KOMANDANTI LEGJENDAR ADEM JASHARI, Haxhi Kucka, per yzmetin qe i“a kishte berė cetnikeve dhe klanit te Zemunit, Arkani e kishte premtuar se do ta bejne komandir milicije. Por, ushtria jonė e lavdishme, i ktheu mbrapsht bishat e karpateve ka kishin ardhur. HAXHI ZEZĖS I“U AFROHET LAKU RRETHĖ QAFES. Ketė haber, Haxhi qeni e merrė nga kumbara i tij ARKANI. Ik me bishtė nder vegė. Kalon ky zagar ne Itali. Atje e njohin shoket dhe nga friga, kalon ne Gjermani. Nė Gjermani, nuk la gje tė zezė, pa folur per UĒK-ėn, ketė e pranon edhe vetė gjurmoni me thellė ne deklaratat e tij. Gjermanėt, miqtė tanė e kuptojn se genjen dhe se ishte kalabrocionist, te sojit tė MATA HARIT, rrospie burrė dhe spiun e flakin si qen nė nė rrugė.

Nė Kosovė, nuk kishte ku tė kthehej se e priste fati i ESAT PASHĖS. Nė Kosovė, ia kishin lidhur teneqen ne bisht se KY ESHTĖ TRADHTAR. Ik nė Francė.

Dyshohet se me urdhėr tė Serbisė, kalon nė Francė. Atje ku eshtė strehuar:Karagjorgjeviqi, Ahmet Zogu, Esat Pashė Toptani, qė edhe sot e ka varrin tė ushtaret serb…

HAXHI KUĒI, SPIUNI I SERBISĖ VAZHDON KUNDER KOMBIT SHQIPTAR DHE ASNJĖ FJALĖ KUNDER ARKANIT

Ēuditėrisht, gabeli Haxhi Kucka, akoma edhe sot e kesaj dite, nuk ndrron kursin antishqiptar. Vazhdon tė mallkoj kombin tonė: Nuk ka komb shqiptar… duhet zhdukur ky komb sepse… tė gjithė shqiptarėt duhet futur ne njė gropė dhe duhet varrosur tė gjithė… komandantet e UĒK-ės, duhet zenė… duhet lidhur per banderi dhe duhet vrarė….

Ky gabel, asnjė ma te grimėn fjalė nuk e thotė kunder ēetnikeve dhe kunder kasapit boteror ARKANIT. Perse?

Pėr tė gjitha kėto qė i shkruam ne do t“ia JAPIM ORIGJINAL SE ĒKA THOTĖ AI VET DHE DO TĖ BINDUNI SE KUSH ESHTĖ KY TRADHTAR DHE SPIUN…

Se sa i poshter ka qenė dhe eshtė EDHE VELLAU I VETĖ DISTANCOHET. Ketė e pranon vet Haxhi Kuēka, ne letrėn qė iu drejtohet Xhemil Zeqirit, per ndihmė. Mikun tim XHEMIL ZEQIRIN E PRET NĖ BESĖ KY TRADHTAR I KOMBIT. Xhemil Zeqiri, eshtė atdhetar shumė i shquar i rrafshit kombetar. Terė jeten ja kushtoi atdheut dhe SHQIPERISĖ MĖMĖ. Gjithmonė kunder bandave sllavojugor. Kurrė nuk u tremb. Lufoi si lua. Harroi konak e prag shtepie. Jetoi syrgjyn gjallė dhe kurrė nuk ra pishman, qe nuk u rrit aty ku i kishte ra koka per tokė. Edhe sot nė pleqeri nuk ndalet. Gjithmonė nė ball tė furtunave. Amanet ja la djemeve dhe nipave kurrė mos u ndalni deri NĖ BASHKIMIN E TROJEVE TĖ ARBĖRIT… Ketė burrė e preu nė BESĖ, ky langua HAXHI ZEZA.

Ankohet dhe vajton se perse askush nga shqiptaret nuk i“a botojn shkarravinat e keti gabeli. Mendon se redaktoret, kryeredaktoret, moderatoret… tė shtypit tė shkruar dhe elektronik, se janė budallejn, tė botojn; rrena,shpifje, inskenime, propagandė antishqiptare…

Shumė sosh me thanė se automatikisht, emri i keti zagari nuk mund te futetn ne posten e tyre dhe tė gjithė e dijne si afro 100 emra te falsifikuar paraqitet:Shefqet, Perparim, Osman, Nengurra, Selim, migja preq… dhe sa naiv eshtė tė gjitha i plason ne ate antishqiptar…

Shih pėr kėtė, nė shkrimet e mia mundohet tė gje “qime nė ve”, ju betohem nė tė madhin Zot, vetem shikoni. Ne gabelit i themi: Ja ku eshtė ujku, gabeli kerkon ku eshtė ferkemi. Shkarravinat e keti gabeli,para ca ditesh, i“a dergova njė shkrimtari nė Shqiperi dhe ja se ēfarė pergjigje me dha: Reshat, mos humb kohė me kėtė njeri tė poshtėr… ky pranon se ka qenė dhe eshtė antikombetar dhe analfabet dhe po ta zė per tė madhe qė merresh me ketė vagabond…

Nderkaq, miku tjetėr, psikolog me profision A.G., thotė se ky njeri eshtė i SMURĖ MENTAL…

Haxhi Kuēka, thotė edhe ketė: Te gjitha shoqatat ne Gjermani i ka organizuar Serbia. Po,po, besoni edhe ketė e thotė. Merreni me mend. Ne si shoqate, perpos afro njėmilion marka qe derguam per luften, telefona celular ne Shtab, patem edhe anetar shoqate qe ranė ne fushen e nderit kunder cetnikeve dhe mercenareve rus…

Spiuni me damkė genjen se tani i ndjeri Kadri Mani, paska ngritur padi penale kunder meje. Ku, kur? Bene publike ta shohin.

Genjeshter e kulluar. Lere Kadri Manin. Ti ngre padi publike kunder meje. Se po te them publikisht, se ke vozitur Arkanin dhe shoqeruar, ngre padi penale qe po te them se ke vozitur pesė gjaksoret serbian, bene padi penale, se publikisht po te them se ke vozitur dhe shoqeruar,nje cetnik tjeter dhe ti thua se ka qene vozites autobusi, ngre padi penale se po te them se eshtė distancuar vellau i yt, qe e thua vet, ngre padi penal se po te them se je gabel e jo shqiptar, edhe pse thua se je ashkali, ngre padi penale, se po te them se ke keni dhene se nuk ka komb shqiptar, ngre padi penale, se publikisht po te them se keni thene se shiptaret pa dallim duhet varrosur me nje gropė, ngre padi penale more qeni serb, se publikisht po te them se keni thenė se

tė gjithė komandantet e UĒK-ės, zini lidhni per banderi dhe vritni, ngre padi penale kunder meje se si genjeni kinse te ka thenė Akademik Rexhep Qosja,hiqe njė bust serb dhe si te vrasin une do shkruaj liber per ty. S“te vjen turp more qen! Ngre padi penale kunder meje qe edhe kunder UCK-es, thoni se bashkepunoni me faktorin nderkombetar dhe zgerdhihesh si qen i zgjebosur, ngre padi penale edhe per ate qe thua vet se ke ikur nga shqiptaret dhe ma bahen shqiptaret…Ngre padi penale kunder meje se te kam then,se nje policė te ka punesuar ne Llotarin serbe dhe je akuzuar per HAJN. Ne nuk kemi frikė nga spiunet e zhupaneve dhe vojvodeve. Klyshi serb, Haxhi Kuci, flet per B. Hamzen. Pyete ate o klyshi serb se ka e ka burimin ajo? Perse per ty e jo per dike tjeter? Perse?Kurrė nuk i“u pergjigj pyetjeve te mia publike, qe ia bera lidhur me Arkanin. Kercente degė, ne degė si korb shetites. Ndjell kob e mort kunder kombit tonė. Akoma i bie kombanave te zisė kunder shqiptareve. Mos i ben pyetjeve mia bisht, ore hajvan! Kerkon te fus ne sherr me te tjeret,sepse eshtė i shkolluar dhe “shtavitur” nga UDBA SERBE. PO POPULLI NA NJEH TE GJITHEVE ORE GOMAR!

Unė, publikisht i kam thenė TRADHAR; Sylejman Limanit, gjykatesit hetues,Pjeter Pergjokes, gjyqtarit, tani avokat, Skender Morines, kryeprkuror publik, Mifail Ajazajt, drejtorit te burgut, tė gjithė udbasheve, Azem Vllasit, avokat dhe keshilltar i kryeministrit, te ngren padi penale kunder meje, vetem nje fjale eshtė shpifje. Nuk guxuan. Nuk guxuan,sepse kurre nė jeten time NUK KAM SHKRUAR PA FAKTE. UNĖ KAM EMER E MBIEMĖR: ME QUAJN RESHAT BADALLAJ,ZHUR

PADI PENALE PER TRADHETI DHE SHPIFJE KUNDER HAXHI KUĒKES KA NGRITUR AVDI IBRAHIMI

Avdi Ibrahimi, zavendeskomandant i Ruzhdi Saramatit, ne zonėn e Pashtrikut, lufetar i pashoq, qe luftoi kunder bandave cetniko-serbiane qe zotronte makinerin me moderne luftarake, nuk u tremb, nuk u terhoq. Me nje rast, para se te sulmohen nga aeroplanet luftarak, nga minahedhesit, nga te gjitha anet pate thene: Burra, ketu nuk duhen fjalet, ketu tani flet PUSHKA. Ketu luftohet deri ne vdekje. JA VDEKJE JA LIRI. Luftonte dhe kendonte kengen e Qerqiz Topullit…

Dhe shih per ketė, ky langua i klanit te Zemunit, shpif dhe rrenė edhe kunder keti. Avdiu, ngre padi penale, kunder keti klyshi. Doren ne zemer une personalisht nuk pajtohem,sepse ky klysh duhet denuar sipas MBROJTJES KOMBETARE SHQIPTARE E THEMELUAR NE SHKODER KU THUHET: TREDHTARET DUHET DENUAR PA GJYQ E PA AFAT…

Kjo qe eshtė e vertetė e madhe kerkoni ne google, denoncimin publik, kunder keti klyshi serb, per shpifje, rrena, njolosje…

Lexues te nderuar,

Po i botojm per Ju, se KUSH ĖSHTĖ HEROI I KOMBIT MEHĖ UKA?

Per veten time asnje fjale, vetem ca faksimile origjinale dhe se e din mire ky klysh serbe se ne lufte vetem nga konaku im ishin nen uniforne e kobandėn e Adem Jasharit, dhjetė burra dhe njė vajzė. Tevidja dhe Mirjeti nuk jane me dhe Kush ĖSHTĖ KLYSHI SERB HAXHI KUCI, SE CKA THOTĖ AI VET KUNDER KOMBIT TONĖ DHE… DHE MOS HARRONI KLIKONI NE GOOGLE VIDEO HAXHI KUĒI DHE KUQI. DEGJONI TE GJITHA BISEDAT E TIJ, FJALORIN GABELESH SI SI JU DREJTOHET AKADEMIKUT, CA VIDEO I KA SHLYERĖ…

VETEM KUJDES SE I TRISHTON FEMIJET ME SURRATIN E TI TE NJĖ MAXHUPI SERBIAN…

Ne jemi shume te hapur per kritikė, nuk jemi kunder fjales se lirė, por duhet te jepen fakte, per Mehen, Avdiun e te tjeret, e ne veqanti per KOMBIN TIM….

Mos harroni te shikoni edhe biseda tjera me shume njerzė, ne fjalorin maxhupesh, ku permend fjale me te rendat, qe nuk i perkasin elementeve te kultures shqiptare. Ndonese, e ka kulturen e vete te ashkaliut, eshtė puna e tij, por jo ne kulturen tonė dhe thote se nuk i botojn shkarravinat e tij…

Gabeli, kercnon edhe me vrasje, te vritet ky, ai e ai. se akoma kam ndihmen e Arkanit dhe krejt ne fund, BERE PUSHKĖN TOP E BIRI I SHKINĖS…

P.S. Mehė Uka, ka qenė dhenderri i autorit

Kesaj radhe kaq nga unė, RESHAT BADALLAJ, ne qender, ktheni majtas te xhamia e parė…

Gropa e Zhurit, dhjetor 2012

JA KUSH ISHTE MEHĖ UKA, QĖ FYEN KLYSHI I ARKANIT HAXHI KUĒI

(Meha ishte nder te paret qe e kishte kuptuar se per Kosovė po fryen veriu i sertė

Ne muzgun e kesaj date Meha kthehej nga njė mision tejet i rendėsishem kombėtar, per te bashkuar me njė trung Ushtrinė Ēlirimtare te Kosoves me Levizjen Kombetare per Ēlirimin e Kosovės

Meha ishte nder burrat me te fortė te kombit dhe kishte me se shumti autoritet ne ilegalitet

I urrente pa masė tradhtaret dhe frikacaket

Perse heshtin ata qe dikur krenoheshin me Mehen?

Shume shkolla,rruge,kaserma ushtarake, sheshe mbane emrin e ketij vigani dher se ne qender te Mitrovices, Meha ėshtė i ngulur ne Bronz,shendrit permendorja e Tij me doren ne kobure

Per nder te Mehe Ukes qe kishte datelindje dhe u vra ne dhjetor, e shkruajm kete shkrim te pakten per t“ia trazuar eshtrat se dikush mendon per ketė burrė.)

Sot, ndalemi ne vitin 1996 dhe numrat shendrrohen ne emer. Atė ditė Kosoven e ne veēanti Shalen e Bajgores e kishte kapluar zymtėsia.Atė ditė Kreshtėbardha e Barelit dukej hijerendė. Hijerendė dukej edhe shtepia e Ramė Hajdin Ramės, sepse kishte marrur kumtin se Mehen ia kishte vrarė milicia serbiane diku midis fshatit Lushtė e Braboniq nė jug-perendim tė Mitrovices. Ndodhi kjo ne muzgun e 29 dhjetorit te vitit 1996,qe kthehej nga njė mision tejet i rendesishem kombetar,bashkimin e UĒK-es dhe LKĒK-es, ne nje trung,qe Serbisė nuk i konvenonte. Lakorja e jetes se Tij nisi ne Shalė dhe vaji i parė foshnjarak i perzierė me KRISMA PUSHKESH. Ketu midis malesh e kreshtash te thepisura te Shales se Bajgores,Meha PIU UJIN BILUR tė ketyre bjeshkeve. Ketu u ushqye me MUSHTIN KOMBETAR NGA KRAHRORI I NĖNĖ GJYLĖS. Eh, ne keto vise lisat nuk pyesin sa ti leshojnė rrenjet thellė. Meha udhen e drites e nisi ne vendlindje,ndersa e vazhdoi ne Mitrovicė e Prishtinė, ku do te formohet dhe burrerohet ne periudhen ku shqiptaret e Kosoves do t“i perjetonin ngjarjet me te rendesishme ne historine e tyre te shumevuajtur, do te shprehej profesor Istrefi…

Nuk do mend se ish vrasja e ish te burgosurit politik, nga Shala e Bajgores eshte nje prej atyre vrasjeve me te mistershme, qe ka ngjare ne vitin 1996, ne Kosovė. Ėshtė kjo njė vrasje me njeqindenjė pikėpyetje, qė zgjon po kaq dilema.por e cila,misterin reth saj e thellon gjithnjė e me teper. Mirepo,kush ishte Mehė Uka dhe perse, ne fakt,vdekja e Tij ėshtė kaq e mistershme per opinionin publik nė Kosovė e mė gjerė?

Mehė Uka ishte njė i burgosur politik,femijė minatori,i cili gjatė viteve tė tetėdhjeta,praktikisht, tri herė u arrestua nga UDB-ja serbe,perkatesisht nga kuislinget shqiptarė,qe sherbenin ne to,po kaq herė u denua nga gjykata e instaluar serbe dhe per kete i mbajti me teper se nente vjete burg duke “shetitur” prej njė burgu ne burgun tjeter,prej nje kazamati ne kazamatin tjeter dhe duke i perjetuar keshtu te gjithe rrathet e ferrit serb.

Kur e mbaron vuajtjen e fundit te denimit,Mehė Uka,pa e humbur elanin e tij per jetė, gjithnjė optimist dhe i pa thyeshem,shkoi ne Prishtinė per ta vazhduar fakultetin. Madje, pikerisht, Meha ishte njeri prej nismetareve te parė te themelimit te Unionit te Studenteve te Pavarur te Universitetit te Prishtines, dhe kryetar i dytė i kesaj organizate te vetme studentore ne kete Univirsitet. Mirepo, me te mbaruar shkollimin, Mehė Uka nuk do te ndaloje ne Prishtinė, por do te kthehet ne vendlindje qe te punesohet ne shkollen e atjeshme tetevjecare ne cilesinė e arsimtarit. Ē“ėshtė e verteta, Mehė Uka e kishte arsyen e plotė per t“u kthyerė ne vendlindje dhe per te vepruar atje. Dihet se fshati i tij i lindjes ėshtė nje vend blektoral ne te cilin, ashtu sikurse ne shumicen e fshatrave te tjerė te kesaj ane jetojnė minatoret e “Trepēes” te Stantergut me familjet e tyre. Ne fakt, eshtė fjala per njė rajon te cilin, pas ēfaredo marrveshjeje Serbia ne te gjitha projektet e parasheh si teritor te saj…

Mu per kete arsye, shtepia e Mehė Ukės per pesė-gjashtė vjet ėshtė bastisur nga milicia serbiane dhe tradhtaret shqiptare me teper se tridhjete here,dhe po aq herė Meha ėshtė derguar ne milici, ku eshtė keqtrajtuar dhe kercnuar qe te mos punojė dhe, sic shpreheshin udbashet dhe langojtė kuisling shqiptarė “qe te le popullin rehat”. Mirepo, Mehė Uka ishte i pathyeshem.Andaj, te gjitha keto edhe e shtojnė mistorizitetin mbi vrasjen e Tij ne ate natė te acartė dimri…

TRUNGU I FAMILJES SE MEHĖ RAMĖ UKĖS

Legjenda e Mehė Ukės ka lindur nga vatrat familjare,sepse familja e Ukajve ka deshmuar brez pas brezi se njihet per qendresė heroike kunder te gjithė pushtuesve qe kanė dashur ta shkelin Kosoven me qizmen e okupatorit e ne veqanti kunder pushtuesve serbo-sllavė.Pra, historikisht Shala e Bajgores ėshtė njė vater e qendreses se vazhdueshme kunder ēdo pushtuesi e dhune. Pra, zakonisht, trimat lindin nga njė trung i forte qe ka traditė kryengritese,traditė atdhetare. Dhe nga trung i fortė ka lindur familja e Mehė Ukes. Po e bejme nje veshtrim kronologjik te kesaj familje…

Bali Ukė Bajgora, ka qenė trim i rrallė qė ne Shalė kishte udhehequr luften kunder pushtueseve, trimerin e Baliut e kishte lavdruar edhe ushtia e Stambollit. Si burrė kishte qenė shumė i zhvilluar, qe i perngjante kreshnikeve te lashtesisė, qe thonė se ishte perbirė femija neper krahun e gezofit te tij.

Ukshin Ukė Bajgora,ky trim ne historinė shqiptare njihet me emrin Ukshin Kovaēica. Deri sa ishte kaēak mali, nena e Mehes i kishte gatuar gjate tere kohes sa kishte luftuar kunder ēdo pushtuesi…

Edhe njė Mehė tjeter, Mehė Ukė Bajgora, kishte berė kerdi ne pushtuesit serb. Keshtuqe serbet kishin paguar para marramendse per ta vrarė Mehen…

Per Bislim Bajgoren, jane shume te paktė ata atdhetarė te cilet nuk kane lexuar,degjuar neper oda rrefime dhe kenge per kete trim me zė…

Hajdin Ukė Bajgora,babai i Ramė Ukes, gjyshi i Mehes, ra me pushkė ne dorė kunder serbeve…

MEHĖ UKA NISET NĖ UDHĖN E LIRISĖ

“… Detyra ime do tė jetė te mos hesht,

por tė mbrojė lirinė, e tė vdes para se tė shoh

fundin e saj”.

Bruti

Mehė Uka. ne vitin 1979, ende pa i mbushur 18-tė pranverat bie ne ilegalitet dhe nisė udhen e lirisė. Ne ketė vit, ende sundonte epoka e kultit tė qenit plak Titos, kur shumė zeshem farkohej “vellazerim-bashkimi” me serbianet, qe shqiptareve i“a kishin ngulur thiken prapa kurrizit qe kishte prekur mish e asht, ka pasur langoje shqiptare qe fotografin e satrapit Tito e kishin te ngulur ne baskin 16-teshe ne murin e odave. Dhe keta tradhtare te kombit i jepnin vetes te drejt te thonin se jane te barabartė me te tjeret,formohet ne Gjimnazin Matematikor te Prishtines njė grup tė rinjesh qe do te luftonte per zgjimin e ndjenjave te popullit shqiptar nga gjumi mashtrues ku i kishte vene politika titiste. Ne kete grup gjendej edhe Mehė Uka, i cili per shkak se manifestonte vullnet te pathyeshem per t“i bere rezistencė politikes gjenocidale qe aplikohej per degjenerimin dhe shtypjen e shqiptareve tri here u ndodh prapa grilave te burgut, pa e nderprerė pa asnjė ēast veprimtarinė e tij politike. Keshtu qe ne vitin 1979, Meha me shoket e grupit shperndajnė afishe me parullen kryesore:”Trepēa punon-Beogradi nderton!” dhe me tekst percjelles “profesorė tė nderuar, ua tregoni te verteten nxenesve!”. Djelmoshat guximtarė pas nentė muajsh arrin t“i zbulojė milicia shqiptaro-serbe, e cila e rrethon shtepinė e “nacionalisteve te mitur” Dhe keshtu rrumbullakson edhe nje aksion kunder shqiptareve duke arritur te kapė terė grupin. Por,meqe ishte fjala per nje grup, sipas ligjit, ” i kategorise se te mitureve” organet e SPB-es perpiqen te perdorin metoden “filtruese” Me qellim te spastrimit “te ndjenjave nacionaliste shqiptare” nga koka e ketyre djelmoshave. Kercnimet dhe keshillat qe te terhiqen nga rruga e “gabuar” nuk i japin rezultatet qe synonin organet e milicise serbiane,keshtu MEHĖ UKA SĖRISH MERRĖ UDHĖN KAH LIRIA!

Shperthimi i Demonstratave te vitit 1981, Mehė Ukėn e zenė si maturant ne Gjimnazin Matematikor ne Prishtinė. Demonstratat liridashese (kuislinget,langojt i quanin demonstrata klunderevulucionare.Shih per ketė, nje klysh shkine me emrin Musa Prushi,keto demonstrata i quajti demonstrata famekeqe, ky klysh kurve edhe sot mbrojti ligjet serbiane duke thene se ne shtetin e tij ne serbine okupuse nuk ka patur ligje denim me vdekje, ky nip shkau i tredhur nga amshuret te zhupaneve e vojvodeve, per heronjte e kombit,vetem pse kane qene anetare te LPK-es,vjelle vrere. Ky zog shkine eshte i familjes se Hysen Prushit,bashkepunetorit te devotshem serbiane,lexoni ne google. Ky i paguar serbiane,eshte nje korb shetites qe del me emra te ndryshem neper portale. Ne i kemi bere te fotokopjuara te gjitha shkarravinat te sojit te nje shkau qe nje dite te zene vend ne librin e ardhshem, origjinal se cka thote ai pa asnje nderhyrje…), Mehes i japin fuqi te pashtershme per t“u hudhur ne aksione. Qetesia shpirtrore Mehes iu kishte tretur qysh ne vitin e dyte te shkolles se mesme,duke i zavendsuar me ndenjat e ēiltera qe shperthenin dita-dites, Ai deshironte te shperndante mjegullen qe nje pjese te madhe te shqiptareve ua kishte verbuar sytė. Meha behej halė ne sy dhe prap e burgosin dhe denohet…

Dosjet e mfshehta te Mehes pergatiteshin nga kuislinget shqiptarė. Por Mehė Uka ishte i qartė: “Do te luftojė deri ne frymen e fundit per Kosoven Republikė”. Okupimi e mundonte shume Mehe Uken. Dhe, prandaj ai vazhdon serish me guxim te pashoq aktivitetin e tij per t“a bere te qarte armikut se KOSOVA ĖSHTĖ KOSOVĖ E ASSESI SERBI, sic pretendojn edhe sot qarqet shoveniste serbe…

Me 7 mars 1982,heret ne mengjes shtepin e keti patrioti e kishin rrethuar forca te shumeta e te tmerrshme policore serbiane dhe langoje te ndyre te kombit; 6 pjestarė te sigurimit, nje komion milice dhe 5 inspektor. Keta langoje gjate bastisjes ia konfiskojne cdo gje shqiptare Vendimi mbante nenshkrimin e tradhtarit te kombit,MEHMET MALIQIT, babait te Shkelzenit. Familja e Mehes njoftohet sipas vendimit nr. 71/82, se Meha eshte privuar nga liria,nenshkrimi ishte sipas zagarit,gjykatesit hetues, Rexhep Kacanikut…

Me pas Mehe Uka serish burgoset, kesaj radhe Meha arrestohet ne sherbimin uushtarak dhe vetem se pranon se eshte anetare I LEVIZJES POPULLORE TE KOSOVES DENOHET ME 7 VJET BURG. Ne grupin e trathtareve te kombit qe e denuan MEHĖ UKĖN ISHIN: HILMI ZHITIA, YMER OSAJ… Nga vuajtjet e shumta te keti vigani te popullit, mu kujtuan vargjet e Kadares:

Eh, burgjet e Korēes,shtatė palė shkallė,

Bir Fehim i nenes,tretur ne hapsanė.

Kush te shtron dyshekun, kush te hedh jorganė,

bir Fehim i nenes tretur ne hapsanė.

SI U VRA ISH – I BURGOSURI POLITIK MEHĖ UKA….???

Mė 29 dhjetor 1996, Mehė Uka, familjes se tij i kishte thenė se po shkonte ne Mitrovicė,ngase i kishte disa punė atje, porse,po atė natė,para darke do te kethehej ne shtepi,sepse vajza e Mehes kishte ditelindjen. Mirėpo, askush nga anetaret e familjes se tij nuk kishte menduar se kjo do te ishte hera e fundit qe do ta shohin Mehen te gjallė dhe se ky do te ishte udhetimi i tij i fundit per ne qytetin e minatoreve.

Pėr habi te familjes,do te kaloje ajo natė, pastaj edhe njė ditė edhe nje natė dhe njė ditė dhe njė natė tjeter, dhe ne diten e tretė dy milicė do te trokasin ne dyertė e familjes se Ramė Ukes ne fshatin malor ne Bajgorė. Djali i Mehes, Dardani dhe vajza Shota i kishin parė milicet – njeri i uniformuar e tjeteri civil, dhe i kishin bere zė babait te Mehes, Rames qe te dal dhe te shohė se per ēfarė kishin ardhur ata milicė.Milici i uniformuar e pyet:”A je ti babai i Mehė Ukes?” Plaku Ramė e pohon ketė duke pandehur se keta do t“ia bejnė ditur se sikur edhe shumė herė mė par,Mehen e tij e kishin ne arrest. Mirepo, i kesaj here ishte i kobeshem. “Djalin tend MEHEN E KE TE VDEKUR NE MORG TE PRISHTINĖS DHE MUND TA SHKONI E TA MERRNI”, kishte thenė milici serb me arragancė. “Ēka paska ndodhur me birin tim Mehen” – kishte pyetur Rama,duke i quajtur me vendosmeri – “te poshter e katil” – dhe pa e shprehur dhembjen e tij para miliceve te okupatorit. “Djali te ėshtė vrarė”, – i thote shkurt e troē milici i uniformuar. “Po kush e vrau djalin tim,or gjaksorė?”, pyet babai trim i Mehes dhe kerkon sakicėn per tė BĖRĖ HATANĖ…

Velleterit e Mehes, Rasimi e Baliu me te birin dhe nje dajė i Mehes, nisen per ne Prishtinė, hynė ne morgun e spitalit per ta indentifikuar kufomen e Mehes. E marrin atė nė njė arkivol dhe e kthejnė, tashmė te vdekur ne fshatin e lindjes ne Bajgorė. Varrimi i Mehes behet te nesermen ne Bajgorė dhe marrin pjesė bashkombasit e tij nga te gjitha viset e pushtuara shqiptare. Mirepo,dilemat megjitheketė lidhur me ate se si U VRA MEHĖ UKA NGELEN.

Ne fakt, lidhur me kete mund te parashtrohet vetem njė pyetje e thjeshtė:”A thua se si dhe ne ē“menyrė ne atė ēast dhe ne at vend u gjenden forca aq te medha policore bile edhe me “ninxha-kapela”, ne ate erresire ne mes fshatit Lushte dhe brabaniq ne jug-perendim te Mitrovices. Kur gjaksoret e vrane Mehen, askush nuk i ndodhi pranė. Me kete rast m“u kujtuan ca fragmente nga nje kengė popullore e Shqiperisė se jugut, e kenduar, pas ngjarjeve te 1981-it ne Kosove.

Shqiptari perballė shqiptareve

Armaten e Nishit O, djemtė e Kosoves

E kishit ne shpinė Nenat, qysh u qanė?

Perballė U.D.B.-nė Kur u morri plumbi,

Nė zemer lirinė Kush u ndodhej pranė??

Amanet baltė e Kosovės

Amanet po tė le

Ma mori plumbi i mizorit

Nėna s“di ku e ka varrin.

Mehė Uka pas vetes la bashkeshorten RESMIE BADALLAJ-UKA, djalin Dardanin, vajzat; Shoten dhe Arten dhe tre muaj pas vrasjes lindi DJALI QE E PAGEZUAN MEHĖ. Pra, NUK MBETI SOFRA THATĖ.

I QOFTĖ I LEHTĖ DHEU I LEHTĖ DHEU I SHQIPERISĖ MĖMĖ!

JA KUSH ĖSHTĖ KLYSHI SERB, HAXHI LATIF KUĒI

profili
mesazh
2006-06-26

minatori Haxhi l. Kuqi thotė:
26 Qershor 2006 @ 10:54 am

Si intelektuali si qobani
ēdo fjale qe flete shqiptari
nga shpirti i tije varg e vije
rrjedhin fliqesirat,me tradhetin

Dhe per fytyre nuk marrohet fare
ja merr gruan e vellaut
e ma e keqja e shet vatanin
e ne fund e vret kombin

Po ta kisha
forcen e zotit
ne nje grope
i kisha shtie te gjithe shqiptaret!

Nuk jane njerez me jetue
se tane botes ere t’keqe i kane leshue
i kan leshue shume te flliqta
rrofsh sa male ore KS.

Rrenca tradhetar u mbush bota
qe u mesuan nga shqiptaret
po t’me ngone kjo pari
ka ,ka shqiptar ne kete rruzull toksor
i kusha bere grumbull ne nje grpe
dhe per se gjalli ne dhe i kisha varrose

Sot tri kambe t’prishta ka bota
franca e albanija e gjermani e jan t’pa bese
qe te trija ore zot nuk e meritojn
me vazhdue ne kete TOKE!

minatori Haxhi l. Kuqi thotė:
26 Qershor 2006 @ 11:01 am

Sarkozi kerkon ndihme nga Toni Bleri

A qen bir qeni,vra njerez fukara
kush te shtini mi vra dy foshje,dy lule qe nuk e shejuan diten e rinise,edhe djalin time ma helmuat zoti juve franqezeve me shqiptar ua qift *****!Bashke me gjermanet!
A deshte qe ne france me ba revolucionin ,e mi shtie franqezet mu vra ne mese vedi ore pise,ore Jahudi polaku!Nuk ke faje ti ka faje populli franqez qe ta ka dhen shtetesin franqeze,dhe tani ne vend qe ti te jeton si fukara ne poloni hype ne karrike dhe rrasjau franqezeve!!!!Po,po dike kush e rrit ,ky ka me te mbyt!

minatori Haxhi l. Kuqi thotė:
26 Qershor 2006 @ 11:19 am

O Sali Berisha:Kur une nuk kam mundur mu bere i mire per shqiptar,qe veq qe nuk me ka dal shpyrti se vertete ēenka ēudi,jo ti ore kryeminister,por as Kadare,e as ZOTI me u ardhe shqiptareve ne mesin e tyre nuk ka me ju dokur i mire!!!Dhe shqiptaret ti dhine te gjitha te mirat,ti harrojn edhe kur ua shpeton jeten!U baltos e tere njerezia,eh dhashte perendia qe deri ne fund te ketije QERSHORIT rafte nje ASTEROID e jave qifte ***** tere botes,sepse pa i pasur borgj njerezis me perveluan:::Si shqiptaret ne radhe te pare,Gjermanet, e Franqezet!
Une nuk kam force mu rrok e me luftue ,me keto tri shtete,as nuk kam ushtri e polici e ua qift ***** i MADHI PERENDI,dhe faren e juaje mos lefte ku mbi kete TOKE!!!!
Zot i madh je perendi
qe ke force me bere ēdo gje
dhe ca dite pritni,pritni
se po u vjenen drejtesia.

Do te vajtoni per ndytesira
qe ja bete shoishoit
dhe per nje grosh leku
e masakruat vellaun!

Zot i madhe Perendi
ēka po pret
mbi kete milet
jepi haz me fuqin tende
dhe vrer vjelle mbi keta!

Po te lutem dite e nate
dhe fshamen ,malkimin skam me ndale
gjere sa te shoh qe po vepron
duke i kalle keta katila!

nese bahemi njeezi te medhenje
shqiptar vraponi me marr intervista
e t’mi pini fenat e mija ,
sepse nga shqiptaret ika,

JA FAXIMILET ORIGJINALE TĖ RESHAT BADALLAJT

KLIKO NE FOTOGRAFI PER TA HAPUR NE MADHSI ORGJINALE:

Forumist tė nderuar mė vjen pėshtir kur njerėz tė tipit tė Haxhis,kur fshihen prapa lloj-lloj emrash tė rrejshėm,e nė kėtė rast me emrin shefqet,pėr ta sharė e ofenduar
gjithė shqiptarin.Gjatė leximit tė kėtij shkrimi keni pėr tu shokuar se si ky bastard kėrkon ta vorrosė pėr sė gjalli gjithė kombin shqiptar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 58
Age : 50
Vendi : Pejė
Registration date : 14/12/2012

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Sat Dec 15, 2012 1:04 am

VIDEO: HAXHI KUĒI,QENI I ARKANIT LEH NGA FRANCA23
Share
Pėrgjigje Haxhi Kuēit,bashkėpunėtorit tė Zhelko Razhnjateviēit-Arkanit

HAXHI KUĒI,QENI I ARKANIT LEH NGA FRANCA


Autor Shkrimi: RESHAT BADALLAJ

Nga RESHAT BADALLAJ

* Nė shkrimet e mia nuk merret me temen, por nė ēdo shkrim thotė se”YMRI BADALLAJ E KA MARRE NXENĖSEN E VETĖ PĖR GRUA…”
* Haxhi Kuēi, taksist e shetiti Arkanin,kriminelin serbian nėpėr Kosovė dhe a ndodhi kasaphana nė kėto vende
* A thua e ka derguar Arkanin ne Zhur?
* Si e dergoi UDB-ja Haxhi Kuēin, si spiun ne vitin 1981, kur plasen Demonstratat dhe ky genjen se ka qenė organizator dhe SI KA MUNDESI TĖ MOS I HY ASNJĖ THERRĖ NĖ KĖMBĖ
* Si e vodhi Haxhi Kuēi popullin me lotari
* Perse deshtėn ta vrasin Haxhi Kuēin te UĒK-ės, sic thotė ai
* Haxhiu, ky langua thotė se ka kater diploma te shkollave te larta dhe te fakultetit juridik dhe ne fakt nuk e ka asnjė
* Perse e deboi Gjermania?
* Perse ne Francė Haxhi Kuēi shkruhet maxhup,por ai thotė ashkali dhe perse e ruan policia e atjeshme?
* Ky zagar thotė se ėshtė poet popullor
* Perse thotė ky klysh serbi se tė gjithė shqiptaret duhet vrarė
* Perse ky hajvan nuk ka te drejt tė kthehet ne Kosovė?
* Me se miri ky klysh shkau e demanton vetveten, shiko videot e tij,por kujdes femijet se mos trishtohen nga ky gabel
* Kujdes familjet shqiptare,sepse ky gabel therret ne familje dhe ndryshon zerin dhe prezentohet me emra anonim

Nga RESHAT BADALLAJ

Kėtė reagim po e fillojė me njė thenje tė shkrimtarit tė madh rus Dostojevskit, i kėshillonte njerėzit qė i janė nisur nė rrugė, tė mos gjuajnė me gurė ēdo qen qe leh me ta se vonohen. Edhe sot kjo eshtė shumė e vertetė, por kur ke tė bėsh me qen sokakesh, si nė kėtė rast, Haxhi Kuēi, ėshtė mė kuptimplote thenja popullore shqiptare “qenit tregoja shtagėn”, qė pastaj edhe kur tė ngordhin, te perdorish pėr ta shtyrė drejt njė grope qė tė mos kalbet vendi. Por, vendi nuk qelbet vetem prej ngordhesirava dhe mėrcinave tė pashpirt, por edhe prej atyre mercinave qė akoma kanė frymėmarrje por janė tė pamoral fare.
Soji i Haxhi Kuēit, pretendojnė tė jenė intelektual por janė injorant, pretendojnė tė jenė tė sinqert, por nė tė vertetė janė shpifės, trillues e bastard…
Gjatė jetes time, sa shkruaj mė ka ra hise tė polemizojė me intelektual,politikanė, si i thonė fjales me njerėz te kultures dhe te artit. Por, i kam kursyerė fjalet dhe i“u kam permbajtur elementeve te kulturės shqiptare. Ndonese nuk jemi pajtuar kemi mbetur miqė tė mirė, edhe sot e kesaj dite pimė kafe bashkė. Bile ne gusht te keti viti, njė mik erdhi ne konakun tim, per te mė bėrė pėr hair dasmen e djalit, qė nuk e kisha parė moti, por ne ndarje me tha:”Reshat, e fitove nga unė betejen…” Jo i thash. Nuk fitova unė, fituan faktet, fituam te dy, a nuk e sheh qe edhe tani jemi bashkė dhe u ndam me shterngim duarsh.
Por, doren nė zemer kunder tradhtareve te kombit kurrė nuk kam zgjedhur mjete. Kam tejkaluar edhe elementet e kultures se kombit tim.
Ēuditėrisht, ketė vit, mė ra hise tė polemizojė me dy tradhtarė qe edhe sot e kesaj dite e ushtrojn zanatin e vjetur kunder kombit shqiptar. Keta zagarė tė pushtuesit kurrė nuk reaguan publikisht si burrat. Shkarraviteshin me emra tebdil, tė maskuar me lloj-lloj nofkash. Ndonese gjithmonė kerkoja nga kėta qė tė dalin nė pazar siē dalin burrat. Deri kur i kapa me pelė perdore. Gjithmonė duke i“u falenderuar:moderatoreve,kryredaktoreve,drejtoreve, te shtypit te shkruar e elektronik, se nga vijnė.
Shih pėr kėtė, Haxhi Kuēi, nė Zeri i Kosoves, del me nofken Gjovani Antonio, ne Kosovarimedia me Nengurra, ne tung.ch me Rrahimi, ne kosovapress me Perparimi, ne Zemrashqiptare me Osman Zhuri, me kete nofkė ka dalur edhe nje spiun tjeter, ne prishtinapress dhe ne shume sosh mos t“i permendi me radhė.
Kur u kap me pelė perdore, s“pati qare pa e pranuar dhe te gjitha keto i barti ne portalin e ti privat. Ne cdo shkrim, nuk reagon rreth temes, psh, te Historiku i Flamurit, te Tradhtaret ne zonen kufitare… Kete e beri krejt me qellim i ndersyerė nga Beogradi qe te degjoj edhe frymemarrjen e atdhetareve. Dhe unė, shkrova shkrimin: BEOGRAD,LIDHI ZAGARET QE I KE LESHUAR RRUGEVE TE EVROPES…
Haxhi Kuēi, vozitesi dhe bashkepunetori i Arkanit, do te rrefej me poshtė, kurrė nuk me hodhi dorashken si burrat, e as qe kemi luajtur me ashik bashkė, por, kercente degė mė degė si korb shetites i paguar nga Serbia fashiste i biente kumbanave te mortit te kombit tonė dhe me njė vend thotė: … po tė kisha mundesi do ti varrosja te gjithe shqiptaret ne nje gropė, do ti vrisja te gjithe komandantet e UCK-es,… keshtu shprehet ky spiun me damkė. Kurrė nuk pati guxim publikisht T“I LIDH KIJET ME MUA…
KUSH ĖSHTĖ HAXHI KUĒI?
Haxhi Kuēi, eshtė pjella e Latif Krasniqit nga fshati Janqist i komunes se Malisheves. Latif Krasniqi me familje zhdryp ne sheher (zbret ne qytet),ne Suharekė. Jo vetem qe ndrron konak, por ndrron edhe gallapin (mbiemrin) dhe e merrė KUĒI. Duke e percjellur se kush eshte Haxhi Kuēi,ky tradhtarė dhe spiuni me damkė i kombit, ecem gjurmeve te tij, qe shane cdo gjė shqiptare,personalite me nam, psh. pėr Adem Demaēin, Simbolin e Restinces Shqiptare,eshtė kroat…
Haxhi Latif Kuēi, ka qenė bashkepunetori shumė i ngushtė i ZHELKO RAZHNATOVIĒ- ARKANIT. Haxhi Kuēi, qe ne popullaten e Suharekes, njihet si Haxhi ZEZA, qe edhe familja e tij e ngushtė janė distancuar nga ky sojsėz, ka punuar taksit. Se ishte burre shumė i poshter asnje kolegė i tij nuk kishte folur.
Kur kishte ardhur ARKANI nė Kosovė, pėr tė vrarė e per tė prerė shqiptaret si berrat, ishte i interesuar shumė per te pergatitur terenin PĖR KASAPHANĖ. Haxhi ZEZA e kishte vozitur vullnetarisht, jo vetem ne fshatrat e kesaj ane por ne shume fshatra te Kosoves etnikisht te pasterta. Gjė qė as vet Haxhiu nuk e mohon ketė,por e pranon. E pranon se nuk ka qare,sepse akoma janė njerzit e gjallė marrin frymė.
Zhelko Razhnatoviē-ARKANI, ka qenė kriminel nderkombetar. Kasapi i shqiptareve (jo vetem i shqiptareve), i lindur ne vitin 1952, djal i nje ushtaraku kriminel serb. Ky kasap i Ballkanit, e udhehoqi banden terroriste “TIGRAT”, qe ne Kosovė, preu e therri shqiptaret me hanxhar e sakicė (sopate), preu koka femijesh,dhunoi vajza e gra shqiptare,preu foshnja ne gji duke thithur tamlin e krahrorit tė nenės. Preu me hynxhar barkun e nenave shtatezena shqiptare (per te kuptuar me mire ti Haxhi spiuni-gratė me yzėr),duke vurė bast se ēka ka brenda djal apo vajzė. Therri plaka e njerzė sakat e djem HASRETI o hajvan!
Dhe, ketė kriminel te pashpit e shoqeronte dhe e voziste,ēuni i LATIF KRASNIQIT-KUĒI, HAXHI KUĒI,por sic thash mė lartė njihet ne ketė anė HAXHI ZEZA.
Tani popullata e atjeshme, nga ky spiun me damkė HAXHI KUĒ-ZEZA, po kerkon: Ku e ke vozitur ketė kriminel qe beri KASAPHANĖ ne ketė anė? Ēka keni biseduar me te? Neper cilat fshatra te Kosoves e keni derguar dhe aka ndodher HATAJA ne keto fshatra? A e ke derguar nė Zhur dhe ne zonen kufitare? Ēfarė emra i afrove Arkanit Haxhi Zeza? Perse nuk te foli asnjė taksist? Perse thoje se tani askush nuk guxon me mė “nguc” se e kam shpinen e fortė? Perse nuk ra pishman,por akoma i mallkon shqiptaret dhe kerkon t“i vrasish dhe te gjithe t“i fusesh ne nje gropė? Akoma nuk je ngopur me gjakun shqiptar more qen bir qeni!? Perse nuk i kerkove falje popullit tim more kelysh shkau…?
A din ti more hajvan, se atje po thonė se edhe xhenazen (kufomen), nuk do ta lene ne TOKĖ E ARBĖRIT, sepse qelbet ai vend.
Perse ecje me fėdellek, me ARKANIN, taman si Esat Pasha-Toptani, tradhtari i sojit tend, krejt me qellim te fusje temerr e lemėri ne popullaten e Kosoves. A sheh si ndryshojn kohrat ore qen shkau. I ku nena jote Serbi. Edhe ti ike bashke me ta ne theqafje. Ata kurre nuk do kthehen me, e as ti kurre as per se gjalli e as per se vdekuri ore edepsės. Avni Rrustemi e shtriu per tokė qenin Esat Pasha. A e din ku? Ne Francė.- Aty ku je ti. Ku te ruanė policia franceze. Perse…?
ĒKA THOTĖ SPIUNI I UDB-ĖS HAXHI KUĒI DHE SI GĖNJEN…?
Spiuni me damkė, Haxhi Kuēi, i kendon kenke vetes duke genjyerė publikisht fa fije turpi.Natyrisht se ky nuk ka fare turp sepse eshtė i zier safi nė kazanin e Beogradit dhe i shtafitur mirė neper kanalet famėkeqe te UDB-ĖS E OZNA-S. Thotė se eshtė gazetar,poet popullor, i diplomuat ne tri shkolla te larta dhe bile ne fakultet juridik. Eh, kuku medet! Vetem nje vertetohe. Mos me thuaj mi kane djekur, se behesh per hu biki,ore zagar i Serbisė. Spiuni i felliqur e me damkė ēetnikoserbian,Haxhi Kuēi, tenton te fus MINAREN NĖ THES.
Dhe jo rastesisht, ne Suharekė dhe fshatrat perreth thuhet se Haxhi Kuēi, eshtė:rrencė,spiun,dallaverxhi… per te cilat do ju japim fakte te pakontestueshme.
Ky spiun me emer te rrejshem dhe me diplomė te huaj, ne fshatin e thellė malor ne Sllapuzhan, fillon si mesues, por me te kuptuar se kush eshtė dhe me diplomė falese e flakin nga puna dhe sic thone me shqelma b… si njė gomer. E jo si genjen spiuni dhe langoi shka Haxhi Kuēi,si i papershtatshem. Genjeshter e kulluar o hajvan!
Spiuni i deshmuar i zhupaneve, Haxhi Kuēi, fillon dallaveren tjeter te radhes. Fillon punen ne nje kiosk ne Suharekė. I lindur per rrena,dallavere dhe hajn, Haxhi Kuēin desh e vranė me bukė ne gojė si qen te zgjebosur. Nje njeri,ne kete qytet,fiton lotari dhe Haxhiu shkon ne Prishtinė dhe e dergon personalisht, por parat ky bir qeni i fut ne xhepine tij. Shikoni videon e vet. Edhe pse mundohet te shlyej ca gjera.
Thote ky hajvan se eshte gazetar,poet, sic thote ai popullor, pos shikoni qe ky njeri nuk e njeh alfabetin e gjuhes shqipe, shikone dejtshkrimin dhe do t“a plasni gazit. Shikoni me nje vend ku thote:Bisedė informatike e jo informative…
UDB-JA SERBE E DERGON LANGOIN E VOJVODEVE, HAXHI KUĒIN NĖ PRISHTINĖ NĖ VITIN 1981 SI SPIUN
UDB-ja famėkeqe serbosllave, ne Kosovė, e kishte ngritur rrjetin e spiuneve taman si te marimanges. Kishte angazhur shume langoj kunder shqiptareve duke i dhene epitete te pameritueshme, si eshtė me zi. Me te dalluarit ishin qent e Titos,komunistat qe i besonin nje rusi me emrin Tito. Qent e keti rusi, shqipfolesit nuk linin gur e dru bashkė kunder popullates shqiptare te pambrojtur nga Serbia edhe pse zoteronte makinerin e luftes. Komunist te mirė titist nuk ka. Te rralle jane ata qe nuk kane gjynah. Zoti eshtė i madh.
Demonstratat e vitit 1981, benė kthesė tė madhe historike ne historinė e njerzimit. Serbia e krajlit e njihte mire rrezikun dhe angazhoi spiunet me te tmershem; ne teren,polici,ushteri,gjyqe,prekurori,politikė…
Te mos e zgjas shume se kam shkruar disa here. Por, kur plasi une isha aty. Ne anen e djathte,ku merrej buka sherbente nje grua me emrin Naze, keshtu e njihnim ne. Isha i ulur ne anen e majte me Miriman Mujen.Nje vajze e gjate, u ndodhe e para dhe kinse po fjaloset me Nazen e gjuajti buken dhe filloi. Une nuk mund te them se e nisa,se nuk e nisa. Turp eshte te genjehet. Ate dite, ne Prishtinė luante Partizani i Beogradit futboll. Kurre nuk ju ndava Demonstratave. Isha ne ball, e deshmon Lulije Kukaj, e anes Suharekes. Mjerisht, duhet ta them kete, se nga ana ime morrem pjese une dhe Hajredin Muja.
Kam thene dhe po e them publikisht se disa shokė flinin si lopė te Simici,nuk e prishen terezinė. E aspak nuk eshtė e vertete sic thote langoi serbian Haxhi Kuci. Ne u burgosem familjarisht, si pjesemarres aktiv te Demonstratave. Nderkaq, vositesi dhe besniku i kriminelit ēetnik-ARKANIT, HAXHI KUĒI do te merre bajrakun…
Pra, HAXHI KUĒIN E DERGON UDB-JA DHE OZN-A SPIUN, ja perse: Sic thote vete ky koshkrete shiko biseden me z. Stubllen.Perse te ky zoteri? Thua se ishte drejtor.Ē“kerkove aty? Si ka mundesi te nis ti Demonstrata dhe te mos burgosesh e ne u burgosem me mijera. Vetem 700.000 kaluam neper duarte e udbashesve dhe gjaksoreve, neper gjyqe e burgje, si nuk u zbulove ti si organizator? Si dole i palagur more qen bir qeni i krajl Nikolles e sternipi i Car Lazarit. Mos ta degjoj me kete fjale more zagar. Morre vesh. Morra thuaj. Ty atje te paska derguar UDBA SI AGJENT I FLLIQUR. Ke per te dhene edhe per kete llogari. Te mos ishe langua nuk thua se ke shkruar ne vjershe ēupa-ēupa nena dhe thua se je patrot. O qeni serb, familjet kane dhenė shume gjak per kete vend, jane dergjur neper kazamatet serosllave e ti ha m…. Mor qeni shka perse nuk te vjene turp e ta peshurrsha Serbinė!
Ne shkrimet e mia ja se ēka shkarravit:”Ymri Badallaj e ka marre nxenesen e vet per grua…” Ky spiun me damkė ja deformon edhe emrin e prof.dr Imriut. Eshtė shumė e vertet se prof.dr.Imriu eshtė martuar me ish studenten. Dr. Imriu tani ka femije me te dhe ka krijuar familje te shendosh. Dhe ē“te keqe ka more hajvan? Dhe ky langua i shkenisė,miku i Arkanit, Haxhi Kuēi, thotė… pyete Ymrie Beqen, qe ka qenė nzor pi kusherinit ton…” shprehte shoku i Zhelkos. Po cka ka tema me punet private more derri ta…. e kupton se ēka dua te them….
HAXHI LATIF KUĒI NDERRON KOMBIN SHKRUHET MAXHUP
Tradhetari i kombit shqipar, Haxhi Kuēi, tashme ka hyre ne kronologjine shqiptare si spiun, ik nga Kosova si spiun i Serbise, qe pranon vet,degjone me vemendje, ne Gjermani, nuk ka lene gje te zezė ne ketė tokė pa share e pa shpifur kunder kombit tone, kunder UĒK-ės dhe kunder komandanteve te tyre. Gjermania per shpifje te tilla dhe rrena te keti soji e debon nga kjo toke.
Spiuni, langua ēetnikoserbian,me emrin HAXHI KUĒI, detyrohet te ik ne Francė. Qeni atje shkruhet maxhup,por sic thote ai shkruhet ASHKALI. Nuk e di se cfare dallimi ka ashkaliu e maxhupi. Mendoj se ke bėrė mire, se taman te pershtatet nga zanati,kultura,surrati,fjalori. Per hajr!
Haxhi maxhupi ke shumė pyetje t“iu pergjigjesh popullit e mua. Por ama mos provo me rrena dhe dallavere sikur qe ke be me te tjeret se te une nuk te pijn uje. Shume borxh i ke Shqiperise Etnike. Akoma me tingllon ne vesh, klithma e nje plake qe mblodha per ty, ne gusht, ku tha: “Or bir, ai Haxhija dite te bardh mos paft. Zoti eshte i Madh or bir po thojn se nje djal atje ja lidhin per krevati si budall, le ta shehe se cka eshte evladi. Zoti i ardh akut ishalla…” Ketė selam e ke nga vendi dikur i yti. Mirė eshtė qe mendon te kthehesh atje, mos harro merre njė thes me veti per t“i mbledh eshtrat e DESHMOREVE DHE HERONJEVE TE KOMBIT…
Lexova ne shtypin elektronik dhe tė shkruar, se ndaj keti tradhtari,rrenci, shpitsi, eshtė ngritur padi penale. Kjo nuk eshtė mjaftė per ketė. Do te duhej tredhur,ose sterelizuar. Femijte e ti eshte mire te dergohen ne dializė, per t“ia nderruar gjakun.
Dhe krejt ne fund, kam nje pyetje: Kur e vranė Zhelko Razhnjetovicin-ARKANIN ne vitin 2000 a mbajte zi per tė?
Kesaj radhe kaq nga unė, RESHAT BADALLAJ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Sat Dec 15, 2012 11:27 pm

Cudi me kete HAXHI KUĒIN (Shefqet? ) !
Postimet i ka shkruar nga Franca pra !
Interesant .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 58
Age : 50
Vendi : Pejė
Registration date : 14/12/2012

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Sun Dec 16, 2012 1:06 pm


Pėr tė ja bėrė tė qartė shefqet dhe detektiv qė njollosin figurat e Kombit Shqiptar,dhe me apo padashje po bėhen pjesė e gėnjeshtarve spekulimeve e falsifikimeve sllave dhe greke e nė veēanti tė atyre serbe tė cilėt po hargjojnė miliona dollar pėr ti pėrvetėsuar figurat mė tė ndritshme kombėtare shqiptare siē janė KONSTANDINI I MADH,SKĖNDERBEU,KUKUZELIN,JISTULIANIN,e sė fundmi dhe GONXHE BOJAXHIUN humanistėn e madhe ndėrkombėtare NĖNĖ TEREZĖN.Shikoni mė poshtė shkrimin qė alarmon se shqiptarėt duhet ti lėnė inatet personale e religjioze dhe tė mirren mė vetėn e tyre dhe ti mbrojnė kudo ndodhen vlerat e tyre kombėtare shqiptare,nė kėtė rast ftoj edhe shefqet e detektiv nėse nuk ju ka bėrė gjaku uj ti kthehen vetės sė tyre dhe ti lėnė njollosjet e figurave tė ēmuara kombėtare shqiptare ti vlerėsoj shkenca historike.

Shoqatat japin alarmin, Serbia po na vjedh heroin

0 Pergjigje by Loverboy Published on 22-12-11 16:17
Serbia ėshtė duke bėrė ēdo gjė pėr tė pėrvetėsuar figurėn e madhe tė perandorit tė madh romak me origjinė dardane, Konstandinin e Madh. Pėr ta bėrė kėtė, shteti serb ėshtė duke bėrė fushatė tė ashpėr nė tė gjitha instancat botėrore, qė nga Vatikani e deri nė Hollivud, dhe pėr kėtė janė angazhuar jo vetėm presidenti i shtetit serb, por edhe tė gjitha institucionet shkencore e kulturore. Madje, shteti serb ka dhėnėn 100 milionė dollarė qė Hollivudi tė bėjė njė film me skenar tė njė serbi pėr Konstandinin e Madh, qė ky tė paraqitet si serb. Kėshtu u tha dje nė Tribunėn shkencore qė u mbajt nėn organizimin shoqatave "Gallabi", "Aton Pashku" , "Miqtė ė Amerikės", Unioni i letrarėve tė kryeqytetit, pėr figurėn e kėsaj figure botėrore, posaēėrisht mė rastin e 1700 vjetorit tė legalizimit tė krishterimit, po nga ky perandor. Po nė kėtė tribun ėshtė thėnė se njė grup hulumtuesish kanė ardhur ne pėrfundim se varri i Konstandinit tė Madh ėshtė diku nė Kosovė, por tė gjeturat e sakta do tė bėhen tė ditura vitin e ardhshėm, po nė njė aktivitet tė ngjashėm. Njė ndėr organizatorėt e kėtij aktiviteti, Frrok Kristaj, ėshtė shprehur se shoqėria shqiptare duhet tė shqetėsohet seriozisht me ofensivėn serbe pėr tė tjetėrsuar figurėn e heroit dhe ka shtuar se shteti serb me vite ėshtė duke u munduar tė pėrvetėsojė figurat tona heroike, si Skėnderbeun, Nėnė Terezėn, Kukuzelin, Jistulianin, e tė tjerė. Ai ua sheh pėr tė madhe institucioneve tona shkencore, si nė Kosovė ashtu edhe nė Shqipėri, qė nuk merren me ndriēimin e figurave tė njohura botėrore, qė dalin nga paraardhėsit tanė. Ai ka thėnė se nuk mund tė merret si shkas vendlindja e Konstandinit, Nishi i sotėm, qė ai tė paraqitet si serb, pasi, sipas Kristajt, dihet se nė kohėn kur lindi legalizuesi i krishterimin nė Perandorinė romake, Nishi ishte ndėr qytetet kryesore tė Dardanisė. "Por, ē't'i bėsh pasi shtetet shqiptare heshtin, sikur qė heshtin edhe akademitė tona, kurse akademitė sllave e greke shpifin e grabisin, kurse akademikėt tanė heshtin", ka thėnė Kristaj. Ndėrsa kryetari i shoqatės "Galabi", Islam Veliu, ėshtė shprehur se aktiviteti i sotėm pėr Konstandinin e Madh ėshtė vetėm fillimi i disa aktiviteteve qė nė ta ardhmen do tė organizohen pėr tė kujtuar figurėn e Konstandinit tė Madh. "Vitin e ardhshėm do tė mbahet njė simpozium shkencor, ndėrsa mė 2013, po nė Prishtinė, parashihet tė mbahet njė Konferencė ndėrkombėtare pėr figurėn e Konstandinit tė Madh", ka thėnė Valiu. Ndėrsa, nė referatin e tij, Besim Morina ėshtė shprehur se Konstandini i Madh, i dalė nga gjiri i popullit dardan, nė "Ediktin e Milanos", mė 313 e shpalli krishterimin fe zyrtare, duke u dhėnė fund persekutimeve tė krishterėve. "Pra, paqėsimi i Kishės si dhe mbarimi i pėrndjekjeve tė mėdha kundėr tė krishterėve mbajnė vulėn ilire, sikur e kanė theksuar studiuesit", ka pohuar Morina. Pėr Konstandinin e Madh dhe figurėn e tij, gjatė tribunės, folėn edhe studiues tė tjerė, si: Prend Buzhala, Ramadan Musliu, Arben Arifi, etj. //kosovasot
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 58
Age : 50
Vendi : Pejė
Registration date : 14/12/2012

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Mon Dec 31, 2012 1:14 pm

GJERGJ KASTRIOTI SKĖNDERBEU KA QENĖ DHE MBETET NJĖ NGA FIGURAT MĖ TĖ MĖDHA TĖ MBARĖ KOMBIT SHQIPTAR! TĖ GJITHĖ ATA NJERĖZ QĖ E DINĖ MIRĖ HISTORIN KANĖ RESPEKT TĖ VEĒANT PĖR tĖ MADHIN SKĖNDERBE!nDJEHEMI KRENAR TĖ GJITHĖ SHQUPTARET QE KEMI NJĖ HERO NĖ GJIRIN SHQIPTAR!LAVDI JETĖS DHE VEPRĖS HEROIKE TĖ GJERGJ KASTRIOTIT SKENDĖRBEUT!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mujota
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 23
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Mon Dec 31, 2012 3:01 pm

I mjere eshte ai popull qe ka nevoj per heronje!!Por Skenderbeu duhet dhe meriton te vlersohet sa me shume qe eshte e mundur!!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Tue Jan 01, 2013 11:26 pm

Edhe me i mjere eshte ai popull qe nuk di te vlersoi heronjet.

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mujota
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 23
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Tue Jan 01, 2013 11:57 pm

Por edhe me i mjerė eshte ai popull qe i vlerson shume heronjet dhe nuk mendon fare per viktimat!!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Thu Jan 03, 2013 10:49 pm

Dreni Drenova
po patrioti qe po na shitesh bre
paske perzi Nana tereza me skenderbeun
po a je i mjere a po ke mangu ne krye
Kjo e ngrata kurre si ka permend shqiptaret e ti ,haaaaa qesharak kane
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 58
Age : 50
Vendi : Pejė
Registration date : 14/12/2012

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Fri Jan 04, 2013 1:18 pm

Detektiv ti po paraqitesh sikur je shqiptari ma i madh ne botė.Unė vėrtet diēka tė tillė do ta dėshiroja nga ju.Ndoshta shkrimet qe kam publikuar nuk keni patur mundėsi ti lexoni nė tėrėsi.Unė kam permend se shoqata shqiptare po japin alarmin se si serbet po paguajnė miliona dollar pėr ti pėrvetėsuar figurat e mėdha tė kombit shqiptar.Nuk ėshtė edukat dhe as kulturė,por as nuk ėshtė nė traditėn tonė shqiptaren me sha dhe me ofendu,prandaj ndoshta edhe nuk del hapur me emėr e mbiemėr po fshihesh me nofkėn detektivi?Tė ftoj sinqerisht tė sillesh ndryshe dhe mos ofendo,por debato ashtu siē duhet debatuar dhe gjithēka qė ke fakte prezentoi publikisht dhe e vėrteta ėshtė e pranueshme pėr tė gjithė.Kurse ofendimi,fyerja,paraqitja se je dikushi janė tė palogjikshme dhe tė shkaktojnė dėm vetėm ty dhe askujt tjetėr.Personalisht repektoj tė gjithė ata qė thonė tė vėrtetėn,respektoj tė gjitha religjionet fetare,respektoj mendimin e lirė,po mendimi i lirė duhet tė thuhet me gjuhėn e fakteve dhe jo duke ofenduar ata qė nuk janė nė njė mendje me ty, apo me mua.Ne edhe mund tė mos pajtohemi nė shum gjėra,por nuk kemi nevoj ta fyejmė e ofendojmė njėri tjetrin.uroj qė tė keni shėndet tė mirė fizik e mendor.Se shqiptarėt mjaftė kanė hequr tė zit e ullirit ng armiqtė e tyre shekullor,duke u vrarė,masakruar,duke i sharė e ofenduar.Tė pakten ne shqiptarėt nė mes vete tė mos shahemi e fyhemi pa arsye.edhe unė nuk pajtohem me politikanėt qė nuk kujdesėn sa duhet pėr shqiptarin,por kujdesen vetėm pėr veten dhe familjet e tyre duke u pasuruar nga djersa e popullit tė varfėr.Por nėse fyejmė e ofendojmė ata vetėm vazhdojnė tė qėndrojnė nė pushtet spese i mbėshtesin edhe tė hujat pėr interesat e tyre.Shpresoj tė mė mirėkuptoni.Tė garantoj se kurrė nė jetėn time nuk kam qenė i mjerė dhe kurrė nuk do tė jem i till as nė tė ardhmėn.Ndėras mendjen dhe trurin e kam tė kthjellėt dhe kurrė as nuk mė ka munguar e as nuk do tė mė mungojė asgjė deri nė vdekje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Fri Jan 04, 2013 5:53 pm

kushe eshte shqiptare i madh apo i vogel per secilin flet puna e tije ,veprat etija dhe mundi qe ka be per Shqiptarizem.
As ti e as une nuk vleresojme punen e njeri tjetrit.
Po jane njerezit qe e dijne punen e secilit ,flasin veprat e jo fjalet.
me fjala e me kopalla na knaqen njerezit.
Mos u ofendo ne qoftese dikush kritikon tradhtaret bashkpunetoret e huaj dhe ata serbe.
Ofendohet vetem ai qe eshte i perlym me ato petka.
Une fare nuk merzitem pse me kritikon dikushe ,secilit nuk i üelqen njeri.
Per diken je i mir e per diken je i keq- eshte normal.
Te mires sduhet thene keq e as te keqes mire keshtu kam lind e do te vdes duke i emeruar gjerat ashtu siq jane.
Nuk dua te jem i mire per te keqijet per tradhtaret.
Kjo pune nuk me merzit hiq....ama..
kure flas shkruaj vetem me gjuhen e fakteve e jo me rrena siq thua ti.
Jam kritik dhe vete kritik-po nuk e dije politiken te lemoje njerez per interes se kam tradit familjare.
Pse te mos kritikoshe dhe ofendoshe njerzit qe jane per ofendim..
Sa per mue as nje dite disa politikan si kishna lan ne pushtet po dihet ku e kan vendin hajnat dhe kriminelet qe vjedhin popullin.PO fajet i ka populli gjumash dhe disa,,trima" patriot me bateri...qe vrapojne here ne ate parti e here ne tjetren ...
Une sjam i tille se po te jem ku me dijte qfare pozite do te ishna sote....
Do mbes i varfer e me zemer shqiptari funde e krye...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Fri Jan 04, 2013 7:10 pm

Per detektivin edhe Fionen ,
Si e komentoni kete fotografi nga nje autor i Krishtere per Skenderbeun , pasi qe jeni te bindur qe paska vrare Shqiptare-Musliman Skenderbeu :

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Sat Jan 05, 2013 1:33 am

Pse nuk pergjigjesh kur te pyeta o detektiv ?
Cka eshte puna jote qe gjdo teme devijon ?
Edhe njiher po te pyes , nga e din ti (qe nuk solle asnje argument) qe Skenderbeu paska qene gjysem shka e paska masakru shqiptar te perkatesise Muslimane ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Sat Jan 05, 2013 1:54 am

O Arber ke ndegju ate thenj, qe burri lidhet me fjalet qe thet, e bagetia me litar. Shikoje daten e hapjes se temes, dhe menyren se si eshte hap, ju nuk do keni pergjigjeje as nga antarja e nderit e as nga detektiv, pasi keta nuk kane argumente per shkrimet qe sjellin, thjesht keto jane vetum intriga se si te bastardoin forumin BK. Por jo vetum ket forum por edhe shume forume tjera shqipetare. Mirmbetshi
Mungesat i ke pa arsye ne formu.

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   Sat Jan 05, 2013 2:16 am

@Driniiiii
Pamvarsisht raporteve ne forum , mundohem te kem respekt te anetaret qe jemi edhe ndoshta nje kohe goxha te gjate ketu , por disi ka hy nje propagande e re perqarese , qe une besoj , qe shumica e tyre i bejne pa qellim te keq dhe nuk e dijne as vete qe jane propaganda sllavo-greke , derisa sa hodhen miliona dollare neper bote me shekuj per te pervetusuar Skenderbeun fqinjet , dhe sja dolen .
Tani tentimi tjeter i greko-sllaveve eshte , nepermes religjionit se normal qe "SKENDERBU U MUNGON TE TJEREVE , SKENDERBE NUK KANE TJERAT KOMBE " dhe ksi tema dezinformuese kohen e fundit lexon shpesh njeriu , qe duhet ndalur keta se eshte mjafte.
Skenderbeu i luftoi okupatoret , si Turq e sllave poashtu edhe italian , keto jane shkruar BARDH E ZI qe ne ate kohe .


Edituar pėr herė tė fundit nga Atdhetari nė Sat Jan 05, 2013 2:46 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Skendėrbeu!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kush ka qenė Skendėrbeu!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: