Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 28 SHTATOR 2012 "DITET E PLEJADES" PEGASI NE FIER

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

28 SHTATOR 2012 "DITET E PLEJADES" PEGASI NE FIER  Empty
MesazhTitulli: 28 SHTATOR 2012 "DITET E PLEJADES" PEGASI NE FIER    28 SHTATOR 2012 "DITET E PLEJADES" PEGASI NE FIER  EmptyWed Oct 03, 2012 8:49 pm

Nga Ditari i shkrimtarit

PEGASI BEN SHOW NE FIER

(Refleksione)
Nga Kristaq F. Shabani

Pegasi tregon se di tė emocionojė, tė flakandojė, tė tregojė se po ecėn nė rrugėn e mirėfillėsisė dhe tė shkėmbimi universal tė vlerave, tė kontributit pėr t'i pasqyruar kėto vlera, duke fituar njė simpati te veēantė ...
NJĖ PARAQITJE KREJT NDRYSHE, NJĖ TRAJTĖ DHE NJĖ FORMĖ E RE PEGASIT ... RISITĖ PEGASIANE AKTROJNĖ ..


ODEONI “SHATĖRVANI” I SHNDĖRRUAR NĖ NJĖ ODEON LETRAR QĖ TĖ KUJTON SHFAQJET E KLUBEVE POETIKE NĖ EVROPĖ DHE NĖ RUSI
NJĖ PĖRVOJĖ E RE E PARAQITJES...
Ishte njė auditor, ku poetet tėrhoqėn vemendje maksimale...

NE ODEONIN "SHATĖRVANI", i cili nga ne u quajt “Odeon letrar”, njė numėr rekord pjesėmarrėsish nė kėtė veprimtari pėrmastive tė organizuar kualitativisht nga LNPSHA "PEGASI” ALBANIA, nė bashkėpunim me BASHKINĖ E QYTETIT TĖ FIERIT... Njė ekspoze e librit "Pegasi Internacional”, ku mbizotėronte libri universal, jo vetėm i poetėve dhe e poeteve, shkrimtarėve dhe studiuesve tė Pegasit, brenda dhe jashtė vendit, por edhe tė autorėve Pegasiane nga shumė vende tė botės ... Njė kombinim harmonik midis letėrsisė, interpretimit, kėngės..., ku kėngėtarė tė pėrzgjedhur nga Fieri kėnduan nė mėnyrė mrekullore ...Por surprizė e madhe ishte kombinimi harmonik dhe interpretimi nga poeti DHIMITER MITI i nje kėnge te bukur lirike permetare, e cila impresionoi, dhe tė njė krijimi tė tij pėr Naimin. Po kėshtu intepretimet e poetėve ishin tė atij niveli, saqė dukej sikur ishte bėrė pėrgatitje paraprake...
Jo, zotėrinj dhe zonja, tė nderuar, njerėz tė artit dhe letėrsisė... Ishte bėrė njė pėrzgjedhje nga librat poetike tė kryepoezive, tė skicave ...
Prezenca e NėnēKryetarit tė Bashkisė, skulptorit dhe poetit HAXHI KALLUCI Ė.P.S, dhe i ZėvendėsPresidentes sė Lidhjes sė Krijuesve “ Pegasi”. MAJLINDA RAMA, ishte njė zbukurim i prezencės nė kėtė manifestim, tė cilėt me pėrkushtim dhe nė mėnyrė profesionale e serioze morėn pjesė gjallėsisht dy ditė nė kėtė veprimtari, ndėrkohė qė Majlinda ishte dhe nje nga nisiatoret e kėsaj veprimtarie .
Programi i menduar, mjaft mirė , paraqitja e tij dinjitoze dhe kualitetivisht nga poetja, pėrkthyesja Aleksandra Shabani ... Njė fjalė hyrėse nga Presidenti i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, e cila, nė mėnyrė tė sintetizuar, pėrmblidhte kontributin fierak total nė plane historike dhe letrare. Kjo fjalė hyrėse u ndoq me shumė vėmendje nga pjesėmarrėsit e shumtė... Interpretimi dinjitoz i studiueses Migena Arllati nga Gjakova i shpalosjes sė Surprizės, pėr shkrimtarin Ismail Kadare; interpretimet nga poezitė e Poetėve maja tė Kombit: Naim Frashėri, Andon Zako Ēajupi, Migjeni, Ndre Mjeda, Gjergj Fishta, Fan Noli, Dritėro Agolli e tjerė, sollėn impresione te shikuesit e shumtė. Po kėshtu sfilimi i librit UNIVERSAL... njė veēanti novacion...
Ėshtė pėr t’u pėrmendur pėr kėtė veprimtari organizimi me tre fokusime :
Fokusimi i parė: romancieri modern JAKOV XOXA, kumti i Prof. Assoc. Dr . Begzad Baliu “ Jakov Xoxa dhe Kosova”;
Fokusimi i dytė: shkrimtari , studiuesi Nasho Jorgaqi , pėr tė cilin u mbajtėn dy kumte sentencė nga poetja ANJEZA SAKAJ , kryetare e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA pėr Vlorėn, “Nasho Jorgaqi njė figurė shumėdimensionale nė letėrsinė shqipe” dhe njė kumtesė nga RAIMONDA MALECKA publiciste TIRANĖ me objekt:” Nasho Jorgaqi, prurėsi mė serioz i Fan S. Nolit “
Kėto kumte dhe tė tjerat qė u referuan nė kėtė odeon tė bukur, u ndoqėn me shumė kuriozitet nga pjesėmarrėsit e shumtė.... Madje, kėtu prezent ishte dhe vėllai i Prof. Nasho Jorgaqit, z. Frederik Jorgaqi.aktualisht Drejtor i kulturės dhe i Artit tė Fierit . Nga ky kontekst ky ky odeon shpesh herė u kthye nė njė odeon akademik. Vlen tė evidentohet kėtu edhe fjala pėrshėndetėse e z. Haxhi Kalluci.
*
Njė nga bukuritė mė tė mėdha tė kėsaj veprimtarie ishte “interpretimi poetik” i veēantė dhe me tone niveli i poeteve dhe poetėve pjesėmarrės si : Enrieta SinaĖ.P.s, Kristaq F. Shabani I.W.A, AOM, W.PS , Lumnije Thaēi Halili, Vasil Dede, Shefqet Dinaj ,Haxhi Kalluci W.P.S , Osmon Bojaxhi, Dhimitėr Miti Ė.P.S , Aleksandra Shabani U.P.L.I, W.P.S , Migena Arllati, Rajmonda Malecka, Rina Behari, Trėndelina Buja, Anjeza Sakaj, Vasil Zėra, Gentiola Sulko, Bujar Rama W.P.S , Migena Shameti, Elefteria Kallojeri W.P.S , Majlinda Rama W.P.S Engjėll Shametaj e tjerė , te cilėt me poezitė e tyre kushtuar “Ditėt e Plejadės” sollėn freskinė poetike, dinamizmin poetik, nivelin cilėsor tė prezantimit tė vetvetes, poezinė e sotme bashkėkohore..., koincizitetin e tjerė ...
Mbresa te jashtėzakonshme la te pjesėmarrėsit edhe poezia “ Plasaritje” e Kristaq F. Shabanit (nga vėllimi poetik “Pulsi i dhimbjes”) “Tirr, moj Merimangė tirr”, shkėputur nga vėllimi poetik “Nė gjumė i zura poeėt” i autorit Haxhi Kalluci ... apo “njė kafe me Naimin” i Dhimtėr Mitit ...e tjerė; skica poetike pėr Shqipėrinė , impresion dinamik i krijueses sė re Trėndelina Buja nga Kosova.
Shoqėrimi i interpretimit me melodi muzikore, si dhe krijimi i panoramės sė bukur me shkrim “uji” tė shatėrvanit, duartrokitjet e herėpasherėshme, vallėzimet pėrreth skenės sė ngritur; ndjekja me interes e veprimtarisė nga stacionet televizive tė qytetit te Fierit... ishin mbresive .
Duhet theksuar se nė kėtė veprimtari foli pėr pėrvojėn botuese tė Shtėpisė Botuese “ URA” KOSOVĖ, poeti Xhemė Karadaku, i cili ėshtė njėkohėsisht dhe drejtues i saj ... si dhe interpretoi dy poezi tė tij.

Po kėshtu nė kėtė veprimtari u paraqitėn dhe libra tė rinj sikundėr: “Korsia e hapur” 2, “Syri i fjalės “ i poetes Enrieta Sina “ Virtyti i thyer” (nė katėr gjuhė) i Kristaq F. Shabanit , “Dua tė vdes Shqip” i Hasan Qyqallės si dhe u lexuan disa sentenca nga pėrshėndetjet e simotrave te Pegasit nga SHBA, ITALI, BRAZIL, GREQI e tjera si dhe poezi te autorėve prestigjioze nga vende tė ndryshme tė Botės, anėtarė tė LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, tė cilėt pėrshėndetėn eventin nė kuadrin e 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė.
Gjatė veprimtarisė u dhanė dhe mendime tė vlefshme pėr kumtet e mbajtura dhe pėr veprimtarinė.
Nė fund tė kėtij eventi u kėndua kėnga “ I BUKUR JE, ATDHE”.

Pas pėrfundimit tė eventit te odeonit “Shatėrvani”, ku ishin vendosur dhe dy skulptura tė skulptorit Haxhi Kalluci, i cili kishte skulpturuar figura tė ndritshme tė historiografisė fierake , midis tyre dhe Liri Geron.... na u afruan shumė fierakė, tė cilėt uronin ne dhe Pegasin pėr kėtė veprimtari mbresėlėnėse. Midis tė tjerėve njė zonjė na u afrua, duke na thėnė: ‘Shumė bukur... Ju na detyruar me profesionalizmit tuaj t’ju ndiqnim me mjaft interes, pasi ju kishit njė formė dhe njė trajtim tjetėr paraqitjeje... dhe tė tėrhiqnit si magnet...Ndaj deri nė fund asnjė nuk lėvizi nga mjedisi, i cili u shndėrrua nė njė mjedis sa shlodhės, aq dhe absordues ”.
E falenderuam zonjėn dhe shumė tė tjerė tė tillė, tė cilėt na thoshnin: “Ju lumtė! Keni ditur tė pėrcillni vlera dhe tė tregoni se jemi njė Komb!”
Duhet pėrmendur se nė kėtė event ishte dhe poeti Maku Pone. Po kėshtu nderoi me praninė e saj shkrimtarja Naunka Lengo, Nėnkryetare e Unionit tė Shkrimtarėve tė Fierit .


Te “Dafina”

Nga odeoni “Shatėrvani” tė mjedisi i bukur “Dafina”, ku me shumė inteligjencė ishte plotformuar njė mjedis sa i kėndshėm , aq dhe spektakolar. E “fshehta” shplosej me gjithe bukurinė e saj ...
Ne fillimisht u vendosėm nė mjediset e jashtme tė lokalit “Dafina”, ku s’pushonin sė reshturi impresionet pėr pjeėn e veprimtarisė sė pėrfunduar . Me ne ishin dhe poeti Demir Korita , Nuredin Qato, Ėngjėll Shametaj, Vladimir Lulaj e tjerė, tė cilėt janė pjesėtarė tė grupit “Grupi i tė Enjtes”, tė cilėt mblidhen ēdo tė enjte nė lokalin “EDLIRA” tė Ėngjėll Shametaj. Me ne pėr tė vijuar pjesėn tjetėr tė veprimtarisė ishin dhe NēKryetari i bashkisė sė Fierit, zoti Kalluci,Drejtori i Kulturės , zoti Frederik Jorgaqi e tė tjerė .
* *
Nė kėtė darkim festiv interpretues tė lokalit “Dafina” u vijua me Fokusimin e Tretė tė programit, i cili parashikonte prezantime, kreatura tė poetėve, kėngė, vallėzime dhe shpalose analitike nga libri universal . U krijua njė mjedis, sa i kėndshėm aq dhe elegant, sa interpretues aq dhe dinamik, sa shlodhės aq dhe impresionant... Poetėt dhe shkrimtarėt pjesėmarrės treguan nivelin e tyre dhe pasionin pėr letėrsinė , folklorin , duke kėnduar edhe kėngė shumė tė bukura ... Madje pėrsėri kėtu poeti Dhimitėr Miti nga Pėrmeti, njė emėr i njohur ne letėrsisė pėrmetare dhe mė gjerė, jo vetėm qė recitoi poezitė e tij , por edhe kėndoi shumė bukur disa kėngė pėrmetare. Kėtė “linjė” tė bukur e ndoqi dhe poeti gjirokastrit, bardi popullor, kėngėtari i mirėnjohur lunxhot Vasil Zėra ...
Njė manifestim i simbolit, metaforės dhe aliteracionit ...

T ė vritet Bukuria ? Kortezh i vargjeve tė mia (“I vij rrotull Pomonės”)
*
Njė udhėtim i bukur natėn pėr te vendi i akomodimit

Udhtojmė nė qytetin e Fierit , i cili ka ndryshuar totalisht duke u kthyer nė njė qytet me “prerje” moderne, ku nisma krijuese individuale investuese ka projektuar dhe ndėrtuar vepra tė stilit tė sotėm ..., duke paraqitur njė fytyrė tjetėr. Ėshtė njė bum i vėrtetė ndėrtimesh , tė cilat ta kėnaqin syrin me arkitekturėn e tyre , me hapėsirėn , me bukurinė e tyre reflektuese...
Ndalemi te njė kompleks i arkitekturuar me shije tė veēantė dhe me objeksion : progresin dhe zhvillimin e jetės ..., nėpėrmjet edhe zhvilllimit infrastrukturor pėr turizmin...
Ne mjedisin e bukur tė kėtij kompleksi u pi njė kafe “poetike” . Ndėrkohė poetėt flisnin me entuziazėm pėr ditėn e parė, pėr mėnyrėn e organizimit, pėr aktivizmin e gjithsecilit , pėr paraqitjen, trajtat dhe gjetjet origjinale befasuese, shprehnin ndjesi dhe flisnin me tone shumė optimiste pėr tė nesėrmen... Kjo , pa dyshesė ishte njė analizė , apo njė bisedė konkluziv epėr ditėn e parė...
E veēanta e ėsaj dite ishte dhe intervista e dhėnė nė TV “APOLON” gazetarit ddhe poetit Bujar Rama , nė lidhje me LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, pak historik, konceptet e organogramės, shtrirja gjeografike, kontributi dhe reputacioni, organizimet e veprimtarive pėrmastive: Simpoziume, deri nė njė kongres letėrsie, objektet e tyre, kreatura deri nė botimin e kolanės ‘korsi e hapur” 1, 2 e vijim , Pegasiada 1, 2 e nė vijim gazetės “Pegasi”, revistės “Pegasi, Bukuria dhe Shėndeti nė fokus” e tjerė, shkėmbimet universale tė vlerave, ballafaqimi, nxitja e talenteve tė rinj, veprimtaria me ta, ndihmesa dhe kualifikimi , kurse trajnimi per rritje kualitative , marrja pjesė nė konkurse ndėrkombėtare , panair libri e tjerė . Gjithashtu nė kėtė intervistė u bė dhe njė ekspoze e kreaturės individulae, njohjes, titullimeve, u dhanė mendime pėr letėrsinė e mirėfilltė he u bė njė ekspoze pėr letėrsinė e nivelit, intelektuale, me koncepte novator etė bashkėkohėsisė e tjerė si dhe me pėrpjekjet pėr tė luftuar dhe konceptet e tabu , ndėrkaq tė shfaqura nė media .

Pėrfundimi i intervistės me vargjet :

Njerėz tė kontinentit tė rrudhur,
harrojeni Janusin lezet,
gjysmė tė rreckosur,
gjysmė Mbret... (“I vij rrotull Pomonės”)
justifikonte njė epilogim tė kėsaj intervistė ...

Fier , 28 shtator 2012
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
28 SHTATOR 2012 "DITET E PLEJADES" PEGASI NE FIER
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: