Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster Empty
MesazhTitulli: "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster   "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster EmptyFri Sep 21, 2012 5:45 pm

Nė kuadrin e Manifestimit “
29 shtatori 2012 , Dita e Ndryshimit

Ylli Ajdini, krijues i Degės sė LNPSHA “PEGASI” Gjirokastėr

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster Empty
MesazhTitulli: Re: "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster   "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster EmptyFri Sep 21, 2012 5:46 pm


Krakėllimė e Sorrave


Episod “vrasės”

Ai ishte duke ecur me nxitim nė krahun e djathtė tė rrugės, e cila tė ēonte nė drejtim tė xhamisė sė vjetėr tė qytetit dhe, thuajse, ndaloi, kur arriti para njė kryqėzimi rrugėsh. U duk, sikur vendosi tė kthehej mprapsht, por zgjodhi tė ecte pėrpara. Ndėrkaq, u fut pėr t’iu shmangur vapės, gjithsesi, aspak me mėdyshje, por as dhe me nxitim pėrgjatė njė ledhi veshur me shkurre dhe trėndafila tė egėr, i cili kalonte para murit me kangjella prej betoni tė stilit gotik e qė nga ana e vet rrethonte institucionin nga pjesa e sipėrme e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster Empty
MesazhTitulli: Re: "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster   "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster EmptyFri Sep 21, 2012 5:46 pm

- Hej, xhaxhi,… - u dėgjua me njė lloj naracizmi zėri i njėrit prej djemve, qė rrinte gjysmė i shtrirė fshehur pranė bustit tė ngritur, para fasadės dhe pas murit, nė mes tė gjelbėrimit dhe luleve tė mbjella simetrikisht. Mesoburri u ndal pakėz dhe pėrqėndroi vėmendjen.Ndėrkaq djali vijoi : - Ti di ē’ėshtė puthja?”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster Empty
MesazhTitulli: Re: "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster   "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster EmptyFri Sep 21, 2012 5:46 pm

Njė grim, pas pyetjes pati njė sundim tė heshtjes, por jo mungesė tė menduari.
Dhe se pėrsėri, pėr ēudi tė tjetrit, diku jo shumė larg “gjysmėshtririt”, nė mes tė pyetjes dhe pėrgjigjes, u dėgjua njė e qeshur, qė ishte mė shumė, si njė pėrbėrės karakteri, sesa si njė emocion njerėzor. Dhe e gjitha kjo, si pėr t’i dhėnė mė shumė dritė hijes sė kalimtarit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster Empty
MesazhTitulli: Re: "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster   "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster EmptyFri Sep 21, 2012 5:46 pm

Nė ēast pati dėshirėn t’u “pėrgjigjej” edhe ai me njė pyetje, por pėr kėtė nuk u shpejtua.
- Nuk e kam shkollėn tuaj, - u dėgjua mė nė fund, pas njė pauze, zėri i njeriut me kėmishė tė bardhė, tė cilit nuk erdhi, natyrisht, mirė nga pyetja dhe e qeshura , por ai vazhdoi ai me njė ironi tė padukshme: “Pyesni pėr kėtė njėri- tjetrin, ose mė mirė “Atė”, - dhe bėri me shėnjė pėr nga njeriu i derdhur nė bronz, qė s’ishte veēse gjuhėtari i shquar, emrin e sė cilit mbante, “ēuditėrisht”, ende instituti i qytetit tė vjetėr, ose ndryshe, siē e thėrrasin sot mė tė moshuarit, universitin e ri tė qytetit tė ndryshuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster Empty
MesazhTitulli: Re: "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster   "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster EmptyFri Sep 21, 2012 5:47 pm

Ndėrsa la pas hijen e rėndė tė blirit si dhe aromėn e parfumeve studentore, u ndodh, si pa e kuptuar nė rrugicėn me kalldrėm, ku dielli i pėrflaku paksa fytyrėn, por qė shpinėn ia la tė ftohtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster Empty
MesazhTitulli: Re: "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster   "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster EmptyFri Sep 21, 2012 5:47 pm

- “Edhe njė herė qė vendosa tė ndėrroja rrugėn, humba kohėn, - tha me vete dhe vendosi pėllėmbėn e dorės mbi vetulla pėr tė mbrojtur fytyrėn, thuajse pa rrudha nga rrezet e diellit tė drekės.
- Ishte njė veprim, i cili vazhdoi derisa ai dhe hija e tij u zhdukėn nė brendėsinė e hapėsirave, nga ku dielli dhe studentėt nuk dukeshin mė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster Empty
MesazhTitulli: Re: "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster   "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster EmptyFri Sep 21, 2012 5:47 pm

- Pėrgjatė gjithė rrugės qė ecte pėr tė arritur aty, ku duhej tė arrinte, ndjeu diēka si keqardhje, por qė shpejt dyshoi te kjo ndjenjė, ngaqė admirimi pėr shkencėtarin e bėri atė tė mos e kujtonte mė kohėn “e humbur”.
- Ecte i heshtur, por hera - herės shfaqte dhe ndonjė shqetėsim. Kėtė s’po ia vinte re askush. E gjithė rrugica kishte rėnė nė qetėsi tė rastėsishme. Nė hapėsirėn mbi ēatitė e dy-tre shtėpive me rasa guri, veē fluturonin, me krakėllimė disa sorra tė hallakatura.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster Empty
MesazhTitulli: Re: "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster   "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster EmptyFri Sep 21, 2012 5:47 pm

- Kėshtu, i vetmuar, si kaloi njė farė kohe tė mirė. Megjithėkėtė, admirimin dhe heshtjen e shoqėroi, i vetėjdishėm, me njė urrejtje pėr vetveten…
- As vet nuk e kuptoi pse kjo ndjesi i lindi nė ēastin, kur po shtypte butonin e ziles… Ndoshta dhe sepse iu kujtua, dhe pėr kėtė i erdhi pėrsėri turp nga vetja, pse ju pati thėnė pak mė parė studentėve: “Pyesni mė mirė atė…” dhe s’ju tha:
- ”Mė mirė ata..., “ duke aluduar pėr kėshillin “akademik”… Por ekzistonte dhe njė ndoshta tjetėr: Mund t’i kishte kėrkuar edhe vete bustit tė heshtur, qė tė largohej prej andej.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster Empty
MesazhTitulli: Re: "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster   "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster EmptyFri Sep 21, 2012 5:48 pm

- Por nuk pėrzgjodhi dhe nuk bėri as njėrėn dhe as tjetrėn, ngaqė vetė e kishte tė qartė tė anasjelltėn e arsyes, por edhe shumėllojshmėrinė e tyre. Sidoqoftė studentėt dhe studentet, zagushia dhe mendimet, nuk shqetėsuan mė, sepse, tashmė, kishte hyrė i qetė nė shtėpi dhe, sapo hyri, ai ndjeu, si zakonisht, puthjen e rrėmbyer tė fėmijėve, tė cilėt e bėnė tė harronte tė gjithė shqetėsimet e ditės. Megjithėkėtė, ai s’e harroi atė pyetje pėrbuzėse dhe atė tė qeshur ireale, tė cilat i gjykoi si elementė realė, por tė njė realiteti tė ēuditshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster Empty
MesazhTitulli: Re: "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster   "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster EmptyFri Sep 21, 2012 5:48 pm

- “Dėshira pėr tė mėsuar dhe duke pyetur, - mendoi,- s’qenkėrka gjithmonė argument i dėshirės pėr tė justifikuar diturinė si nevojė”.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster Empty
MesazhTitulli: Re: "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster   "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster EmptyFri Sep 21, 2012 5:48 pm

Duke e sistemuar edhe kėtė episod nė tufėn e kujtimeve qė i rėndonin shpirtin e la mė nė fund trupin tė pushonte i qetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
"Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster Empty
MesazhTitulli: Re: "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster   "Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Krakallima e sorrave " nga Ylli Ajdini,Gjirokaster
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: