Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Seminari pėr gjuhėn....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anėtar
Anėtar
Mexhid Yvejsi

Male
Numri i postimeve : 429
Age : 68
Vendi : Gjakovė, Kosovė
Registration date : 04/05/2009

Seminari pėr gjuhėn.... Empty
MesazhTitulli: Seminari pėr gjuhėn....   Seminari pėr gjuhėn.... EmptySat Aug 18, 2012 7:00 pm


Seminari 31 pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare


Ministri i Arsimit tė Kosovės, Ramė Buja, uron mirėseardhje pjesėmarrėsve tė Seminarit nė Prishtinė, Kosovė...

Para njė jave, nė Prishtinė, pikėrisht, me 13 gusht 2012, ka nisur punimet Seminari 31 pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare i cili ka sjellė nė kryeqytetin e Kosovės referues nga vende tė ndryshme tė botės.
Pėr dy javė rresht, nė Prishtinė studiues dhe albanologė nga vendet e ndryshme tė botės do tė diskutojnė pėr kulturėn, gjuhėn shqipe, dialektet e saj dhe zhvillimin e saj, krahas procesit tė globalizmit.
Hapjen e seminarit e bėri, Drejtori i Seminarit, Bardh Rugova, i cili tha se mė kėtė seminar synohet studimi i problemeve tė albanologjisė, por edhe krijim i kontakteve tė reja mė botėn.
Drejtori i Seminarit, Bardh Rugova, ndėr tė tjera tha edhe kėto:
“Seminari mundėson me vende dhe kultura tė tjera, mundėson pėrfaqėsimet kulturore tė albanologjisė nė botė dhe pėrkthime tė veprave tė gjuhės shqipe nė gjuhė tė ndryshme tė botės, ndikimi i dytė ėshtė ai arsimor dhe shkencor”.
Ndėrsa, Ministri i Shkencės dhe Teknologjisė, Ramė Buja dhe se pjesėmarrėsit e kėtij seminari ishin ambasadorė tė Kosovės nė skenėn ndėrkombėtare. Sipas ministrit Buja, me kėtė seminar tregohet mė shumė pėr kulturėn dhe gjuhėn shqipe.
“Ky seminar qė ėshtė i 31 pėsoi disa rėnie gjatė vitit 90-ta dhe e dimė pse. Ishte institucioni qė e mbajti gjallė kulturėn dhe traditėn kombėtare, dhe pėrmes njerėzve, miqve, dashamirėsve tė albanologjisė qė erdhėn kėtu ishin ambasadorėt mė kuptim plot pėr tė bartur atė qė duhet bartur dhe pasqyruar”, ka thėnė Buja.
Kurse, nė emėr tė Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Kosovės, akademik Pajazit Nushi tha se seminari pėrkundėr stuhive dhe propagandave armiqėsore, u bė institucion i pėrmasave ndėrkombėtare.
Mirėseardhje rreth 200 pjesėmarrėsve tė kėtij seminari u kanė uruar edhe ministri i Arsimit, Ramė Buja dhe kryetari i Prishtinės, Isa Mustafa.
"Miti serb i Kosovės" i Enver Mehmetit ishte titulli i kumtesės sė parė qė u lexua nė hapje tė Seminarit, ku pjesėmarrės janė rreth 200 studiues tė cilėt do tė jenė prezent gjatė 13 ditėve qė do tė zgjasė ky seminar.
Njė nga organizatorėt e Seminarit, profesori Bardh Rugova tha se edhe sivjet Seminari do tė ketė sesionin e gjuhėsisė, pėr tė cilin ėshtė caktuar tema "Gjuhėsia shqiptare (1912-2012)", si dhe atė tė letėrsisė qė kėtė vit do tė ketė pėr temė "Studimet letrare shqiptare (1912-2012)".
Punimet e seminarit i pėrshėndeti edhe zėvėndėsministri i Ministrisė sė Kulturės Rinisė dhe Sporteve, poeti, z.Hajdin Abazi...
Gjatė seminarit, vėmendja mė e madhe, do t'i kushtohet pėrvjetorit tė 100 tė shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė. Pėr kėtė do tė mbahet njė tryezė e veēantė e Seminarit, por edhe sesionet shkencore do tė jenė tė lidhura me kėtė ngjarje.

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Seminari pėr gjuhėn....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: