Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:53 pm

"DITET E PLEJADES" NE ERSEKE 15-16 GUSHT

Nje seance e kesaj veprimtarie do te evidentoje ne STARJE te Kolonjes bejtarin e degjuar
Hasan Zyko Kamberi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:54 pm

Hyrje

Nga pėrfaqsuesit mė tė shquar tė letėrsisė shqipe me alfabet arab ėshtė Hasan Zyko Kamberi. Tematika qė trajtoi ai nė vjershat laike, paraqet interes tė veēantė, sepse i bėri jehonė gjendjes shpirtėrore dhe pakėnaqėsisė sė masave fshatare mbi tė cilat rėndonte pesha e vuajtjeve dhe shfrytėzimi i egėr feudal. Pėr jetėn e H.Z.Kamberit dihet pak. Ishte nga fshati Starje i Kolonjės. Siē del nga ndonjė vjershė e tij, ka kaluar njė jetė tė varfėr e tė vėshtirė. Ka tė ngjarė tė ketė mėsuar nė ndonjė medrese. Mė 1789 mori pjesė si mercenar nė luftėn turko-austriake mbi Danub. Nė kėtė fushatė jo vetėm qė s'e rregulli dot gjendjen ekonomike, por edhe vuajti shumė, siē do e tregojė nė vjershėn "Seferi humajun„ (Lufta mbretėrore). Vdiq nė fillim tė shekullit XIX. Nga krijimtaria e Hasan Zyko Kamberit njihen 50-60 vjersha lirike. Shkroi edhe poezi fetare.
Rėndėsi tė veēantė kanė poezitė e tij me temė laike.
Ndryshe nga bejtexhinj tė tjerė, tė cilėt shpesh poetizuan zakone e mendėsi tė jetės orientale tė qyteteve e tė mjediseve feudale, H.Z.Kamberi nė kėto poezi pasqyroi jetėn e fshatit shqiptar tė shekullit tė XVIII, vuajtjet, pasigurinė dhe pakėnaqėsinė e fshatarėve. Me nota realiste gjejmė nė tė edhe njė frymė tė theksuar kritike e mospajtimi me realitetin, gjejmė dhembjen e poetit pėr gjendjen e njerėzve, qė s'u ecėn fati.
Njė nga vjershat me tipike ėshtė "Bahti im„ , ku autori shpreh pakėnaqėsinė ndaj jetės dhe ankohet pėr fatin(bahtin), qė s'e ndihmoi pėr tė marrė prona e pozita, siē ndodhi me disa tė tjerė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:54 pm

Zu Hasani e zihetė,
me baht e tij po prihetė,
vallė, ku rri e fshihetė,
qė s'punon, more bahti im.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:54 pm

Edhe vjersha "Seferi humajun„ (Lufta mbretėrore) shpreh po atė gjendje pakėnaqėsie e zhgėnjimi. Vėrtet kjo merr shkas nga pėrvoja e hidhur e vetė poetit nė fushatėn e vitit 1789, por, nė tė vėrtetė, nė tė zė vend njė shqetėsim mė i gjerė. Aty i bėhet jehonė pakėnaqėsisė sė pėrgjithshme tė vegjėlisė nga fushatat ushtarake tė osmanėve, qė njerėzve tė thjeshtė u sillnin vetėm fatkeqėsi dhe mjerim, kurse fitimet i pėrvetėsonin feudalėt e mėdhenj dhe komandantėt ushtarakė.
Pėr jetėn e varfėr e tė rėndė tė vegjėlisė fshatare flet edhe vjersha "Trahani„. Duke e shkruar me ironi tė hollė e humor therės pėr kėtė gjellė tė tė varfėrve, autori s'e fsheh dhembjen pėr mjerimin e tyre, pėr faktin brengosės se ishte lumturi kur arrinin tė shuanin urinė me trahana.

Tetė muaj gjithė ē'janė
Qė e zjejnė dhe e hanė
Fukarasė i mbanė hajanė(1)
Dritė kush gjeti trahanė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:55 pm

Notat e humorit, pėrzier me ankimin e poetit pėr fatin e tė rinjve, pėrshkojnė edhe vjershėn "Gjerdeku„. Nė tė cilėn pasqyrohen ēaste nga jeta dhe brengat e vajzave qė janė gati pėr martesė e qė s'e dinė ē'fat i pret, meqė i martojnė pa i pyetur. Por, veē kėsaj, ato i mundon edhe varfėria, ashtu siē i detyron edhe djemtė tė marrin rrugėn e kurbetit pėr tė siguruar tė hollat e nevojshme pėr martesė. Gjejmė nė tė edhe pėrshkrime zakonesh tė martesės, por mė tepėr shqetėsimin e tė rinjve dhe tė autorit pėr fatin e tyre.

Cupatė po bėjnė fiqiri(2)
"Vallė, ku e kemi takdir(3)?„
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:55 pm

I martojnė me pahir
Se umur(4) ndė dorė s'kanė. Edhe nė vjersha tė tjera, si "Gratė e va„ , "Hasani bėn shiqojet„(ankohet), "Vasijetnameja„(Testamenti) H.Z.Kamberi vė gishtin nė plagė tė ndryshme tė shoqėrisė sė atėhershme.
Por poezia e tij mė e fuqishme, ku prirja realiste e fryma kritike kanė gjetur shprehjen mė tė plotė ėshtė "Paraja„ ,
ajo ėshtė njė satirė e fuqishme e gjithė sistemit politik feudal, e korruptimit tė tij tė gjithanshėm, madje edhe vlera e njeriut matet jo me cilėsinė e virtytet e tij, por me paratė qė ka.
Kėto ide poeti is hfaq nėpėrmjet ironisė e sarkazmės therėse, qė godasin pa mėshirė gjithė piramidėn shtetėrore e shoqėrore, qė nga mbreti e veziri e gjer tek nėnpunėsi mė i thjeshtė.

Mbreti q'urdhėron dynjanė,
qė ka vėnė taraphanė(5)
e i presėnė paranė,
ia di kimenė parasė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:55 pm

Poeti nuk kursen as autoritetet mė tė larta tė fesė. Me sarkazėm tė guximshėm ai zbulon se prapa shenjtėrisė sė tyre tė shtirur fshihet njė shpirt i pangopur fitimi, qė i shtyn tė bėjnė padrejtėsi mė tė mėdha; e kanė ujdisur me djallin, siē shprehet poeti.
Patosi satirizues e demaskues zgjerohet edhe mė tej, kur poeti zbulon se nė atė shoqėri tė shthurrur nuk ekzistonte as drejtėsia mė e vogėl, se njerėzit e ligjit, kadilerėt, e shtrembėronin kėtė nė mėnyrėn mė tė paturpshme, vetėm pėr tė shtėnė nė dorė sa mė shumė para.

Kadiu, t'i rrėfesh paranė,
ters e vėrtit sherihanė(6),
pėr para ē'e shet t'anė,
ia di kimenė parasė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:55 pm

Funksion tė dukshėm ideoartistik ka vargu "ia di kimenė parasė„. Qė pėrsėritet si refren nė fund tė ēdo strofe. Ai pėrforcon idenė se nė atė shoqėri ku merret nėpėr kėmbė ēdo virtyt, ku njerėzit robotizohen e vuajnė, paraja ėshtė epiqendra e jetės. Vjersha tingėllon si njė satirė e fortė qė shpreh zemėrimin e fshatarėsisė shqiptare kundėr shfrytėzimit tė saj nė kushtet e sistemit feudal nė shuarje e sipėr. Kuptohet qė protesta e poetit ėshtė spontane, nuk shkon larg dhe ai shpesh bie nė fatalizėm.
Vjershat laike tė H.Z.Kamberit patėn pėrhapje tė gjerė nė popull, se ato prekėn plagė shoqėrore tė kohės. Veē kėsaj gjuha e tyre ėshtė mė e pastėr se e poetėve tė tjerė bejtexhinj. Vargu qė pėrdor, ėshtė tetėrrokshi i poezisė popullore.
H.Z.Kamberi qe poet i talentuar. Krijimet e tij i njihnin dhe i ēmonin edhe rilindėsit: Naimi, Samiu, Vretoja. Naimi shkruante: "Nė mes tė vjershėtorėve tė Shqipėrisė ka zėnė kryen Hasani i Zyko Kamberit„.
Me poezinė e H.Z.Kamberit, Z.Bastarit e ndonje tjetri duken shenjat e para tė realizmit nė poezinė shqiptare…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:55 pm

SHPJEGUES
1- Jetėn (shpirtin)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:56 pm

Hasan Zyko Kamberi lindi nė Starje tė Kolonjės nė gjysmėn e dytė tė shekullit tė XVIII. Pėr jetėn e tij nuk dihet shumė, pos qė ka kaluar njė jetė tė rėndė. Jeta e tij njihet e dihet mė shumė nėpėrmjet teksteve tė tij qė kanė edhe shenja autobiografike. Dihet se mori pjesė nė luftėn turko-austriake tė vitit 1789. Ka shėnime tė ketė improvizuar nė vargje njė lloj testamenti para se tė vdiste. Ka shkruar vjersha fetare filozofike, poema fetare e shkrime tė tjera qė kanė humbur. Mirėpo, vjershat e tij qė njihen sot nuk janė vjersha fetare, bile janė vjersha krejt laike. Hasan Zyko Kamberi, jo vetėm nė kuadėr tė Vjershėtarėve (Bejtexhinjėve), por pėrgjithėsisht nė letėrsinė shqipe, ėshtė shkrimtari i parė i modelit tė krijuesit kritik. Gjithė vepra e tij shquhet pėr praninė e madhe tė qėndrimit autorial pėr ēėshtjet qė shkruan, pėr problemet personale dhe problemet shoqėrore. Ky qėndrim bėhet elementi karakterizues i gjithė krijimtarisė sė tij nė vjersha. Pėr nga mėnyra e artikulimit tė kėtij qėndrimi dhe pėr preokupimet e tyre vjershat e Hasan Zyko Kamberit mund tė grupohen nė poezi personale me tė dhėna autobiografike si:

Bahti im,
Lufta mbretėrore
Ty bota zili tė kanė

Poezi me temė shoqėrore si:

Gjerdeku i vashės
Gratė e va,

Poezi satirike si:

Paraja,
Trahani
Munafiku.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:56 pm

Hasan Zyko Kamberi ėshtė vjershėtor i mungesave nė jetėn njerėzore, si kur merret me tema sociale, ashtu edhe me ēėshtje shpirtėrore. Vjersha Gjerdeku i vashės, tė cilėn Faik Konica e quante njė vepėr tė dalluar tė letėrsisė sė vjetėr shqipe, tregon shkallė-shkallė bashkimin e Djalit me Ēupėn, duke portretuar ambientin shoqėror dhe zjarminė e atyre qė duhet tė martohen. Nė mėnyrė alternative portretohen djali e ēupa, puna dhe mundimi i tyre pėr bashkim, qė nuk ėshtė vetėm social por edhe psiqik, pėr tė projektuar mė nė fund njė embrion tė lumturisė sė jetės njerėzore. Hasan Zyko Kamberi kritik e satirik shkėlqen nė vjersha tė tjera, pėr t’u bėrė satiriku i parė i letėrsisė shqipe. Nėse nė vjershat e tija tė para personale e shoqėrore ky autor ironizon edhe vetėveten, nė vjershat satirike ai nuk kursen askendin. Dy vjershat e tij Paraja dhe Trahani lidhen ndėr vete si vjersha tė situatave sociale, po edhe tė sprovimeve morale, duke i karakterizuar njė qėndrim autorial. Tė gjitha vjershat e Kamberit, duke qenė me frymė kritike ndaj dukurive shoqėrore, domosdo karakterizohen me shprehje tė ashpra, me njė shpėrthim deri nė pėrmbysje dhe me njė revoltė tė pėrhershme deri nė pėlcitje, si qėndrim autorial. Nė anėn tjetėr, pėr nga ndėrtimi formal i vargjeve janė tė njėnjėshme. Rregulla e tij krijuese ėshtė vjersha katėrshe me varg tetėrrokėsh dhe me skemėn e rimės aaab. Kjo ėshtė njė rregull e pėrgjithshme krijuese. Nė anėn tjetėr krijimi i vjershės sociale shpesh formalisht i afrohet tregimit dhe ka elemente tė poemave me subjekt e me rrjedhė kontinuitive, formė qė do tė shfaqet mė vonė nė letėrsinė shqipe. Me Hasan Zyko Kamberin nė letėrsinė shqipe kalohet nga modeli i lavdit nė modelin kritik dhe kjo duhet tė jetė vlera mė e madhe e vjershave tė kėtij autori.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:56 pm


From Wikipedia, the free ency

Hasan Zyko Kamberi was a distinguished bejtexhi writer of Albanian literature.
Overview
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:57 pm

He was born in the second half of the eighteenth century in Starje, a southern Albanian village near Kolonja at the foot of Mount Gramoz. All that is known of his life is that he took part in the Turkish-Austrian Battle of Smederevo on the Danube east of Belgrade in 1789 [1203 A.H.] in an army under the command of Ali Pasha Tepelena (1741–1822). He died a dervish, no doubt of the Bektashi sect, in his native village at the beginning of the nineteenth century. His tomb in Starja was turned into a shrine known locally as the turbeh of Baba Hasani.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:57 pm

Kamberi is one of the most commanding representatives of the Muslim tradition in Albanian literature, though his main work, a 200-page mecmua (verse collection), has disappeared. A manuscript of this collection is said to have been sent to Monastir (Bitola) in 1908-1910 to be published, but all traces of it have since been lost. Indeed little of his verse has survived and even less has been published. Of the works we do possess are: a short mevlud, a religious poem on the birth of the prophet Mohammed; about ten ilāhī; and over fifty secular poems.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:57 pm

Kamberi’s secular verse covers a wide range of themes. In his octosyllabic Sefer-i hümāyūn (The Felicitous Campaign) in thirty-three quatrains, he describes his participation in the above-mentioned Battle of Smederevo and gives a realistic account of the suffering it caused. In Bahti im (My fortune) and Vasijetnameja (The testament), Kamberi casts an ironic and sometimes bitter glance at the vagaries of fate and in particular at the misfortunes of his own life. Gjerdeku (The bridal chamber) portrays marriage customs in the countryside. It is not a pastoral idyll we encounter here, but a realistic account of the anguish and hardship of young women married off according to custom without being able to choose husbands for themselves, and the suffering of young men forced to go abroad to make a living. In Kamberi’s love lyrics, the author laments social conventions that inhibit passion and spontaneity. The most famous of his poems is Paraja (Money), a caustic condemnation of feudal corruption and at the same time perhaps the best piece of satirical verse in pre-twentieth century Albanian literature.
2- Mendohen, vrasin mendjen
3- Ku ėshtė thėnė pėr ne
4- Jetė
5- Institucioni qė pret monedhėn
6- Ligjin, gjyqin Hasan Zyko Kamber
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:58 pm

Poezi nga Hasan Zyko Kamberi

Paraja


Mbreti q'urdhėron dynjanė,
qė ka vėnė taraphanė,
e i presėnė paranė,
ja di kimenė parasė.

Dhe veziri,q'ėshtė veqil,
zė sikur tė bėnet' adil
e mos thotė dot kaly-kil.-
ja di kimenė parasė.

Sheh Islami,q'ep fetfanė,
qė di qitapėnė ē'thanė,
nukė kaēirdis paranė,
ja di kimenė parasė.

Myfti edhe myderizė
edhe kyrra e vaizė
kanė ujdisur' iblizė,-
ja din' kimenė parasė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:58 pm

Dhe kadiu i mehqemesė,
qė rri pipėr sixhadesė,
edhe shehu i teqesė
ja di kimenė parasė.

Dhe pashallarė,bejlerė,
edhe avamė tė tjerė,
pėr para apėnė krerė,
ja dinė kimenė parasė.

Kadiut,t'i rrėfesh paranė,
ters e vėrtit sherianė,
pėr para se ē'e shet t'anė,
ja di kimenė parasė ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:58 pm

Pėr para njeriu ēan denė,
pėr para ngrė muhabenė,
pėr para e humb xhenenė,-
ja di kimenė parasė ...

Paraja tė bėn tė rrihesh,
paraja tė bėn tė fshihesh,
paraja t'ep sedrė e ngrihesg,-
ja di kimenė parasė ...

Paraja njerin'e mundon,
e bije ndė balt',e rrėzon,
e bėn qeraxhi,e dėrgon,-
ja di kimenė parasė ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:58 pm

Paraja tė vdes,pa tė ngjall,
paraja tė sjell bihal;
pa para sikur je ndė zjarr,-
ja di kimenė parasė.

Paraja tė ngjall zemėrė,
tė marton e t'ep femėrė,
paraja tė shton emėrė,-
ja di kimenė parasė ...

Me pare i'hyn Qabesė
kush ka mbė turqėrit pjesė,
sheh mekamn' e Fatimesė,-
ja di kimenė parasė ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:59 pm

O moj paraja murdare,
qė bėn botėnė avare,
qė gjezdis posi zagare,-
ja di kimenė parasė ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:59 pm

Bahti im


Zu Hasani e zihetė,
me baht tė ti po prihetė:
vallė ku rri e fshihetė,
qė s'po punon,more bahti im?

Un' i mjeri kam bėrė aht
tė tė pyes,ty more baht:
sos u bėre vezir me taht,
qė s'punon,more bahti im?

Ndė je turk,ndė je me mėnt,
as mė rrėfe yzrinė tėnt,
as mos je haps nė ndonjė vėnt,
qė s'punon,more bahti im?

Ndė je ymmeti Muhamet,
mė rrėfe ē'ėsht ky hiqmet.
Mos je zaif e s'ke kyvet,
qė s'po punon,more bahti im?

Tė tė dije,mos je dembel?
Mos je hokabaz,qė qit mel?
Mos je shair e ēallidis tel,
qė s'punon,more bahti im?

A mos t'ėshtė zėnė mesi?
Mos tė ka zėnė pėrdhesi?
Mos t'ėshtė grisur thesi,
qė s'punon,more bahti im?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:59 pm

Vallė,mos kemi bedua,
qė s't'ecėn as ty,as mua?
Ndė je me din,as mė thua,
qė s'punon,more bahti im!...

Ah,bahti im rumbullaku,
pse qenke ti kaqė ahmaku?
Pse s'i ndihe kėti plaku,
qė s'punon,more bahti im?

Kur zėnė bota,punojnė,
turli punėra,ndėrtonjė,
ty valle ku tė dėrgojnė,
qė s'punon,more bahti im?...

Shokėtė punojnė me pluk,
gjetnė mėndafsh e pambuk,
ti pėshtille,kruhe si shup,
qė s'punon,more bahti im?

Shokė blenė iltizame,
marinė arsa e ilame,
ti po thua qysh tė hamė,
qė s'punon,more bahti im!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 9:59 pm

More bahti im i ndyrė,
i fėlliqur' e i pėshtyrė,
tė dije se ku ke hyrė!
As punon,more bahti im!...

Vėshto,bahn,tė mos pėrtojmė,
sa tė mujmė tė punojmė,
se djemtė do t'i martojmė:
As punon,more bahti im!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 10:00 pm

Trahani


More shokė,ndė kėtė alem
drejtė vete,ēupa e djem,
se pun' e ti s'hyn ndė kalem,-
dritė kush gjeti trahanė!

Aferim ē'bėri dėngozi,
muar qumėshtė prej kosi,
me miell e nakatosi,-
dritė kush gjeti trahanė!

Fort ka qėnė i diturė,
s'ka qėnė ndonjė i mitur;
dritė kush e ka gjetur,
dritė kush gjeti trahanė!

Tetė muaj gjith ē'janė,
qė e ziejnė e hanė,
fukarasė u mban hajanė,-
dritė kush gjeti trahanė!

Ēpejt ndė mėngjez pa ngriturė,
ndonse plak,ndonse i mitur
e kėrkojnė pa ngritur,-
dritė kush gjeti trahanė!

Tė mjerėtė hizmeqarė,
do tė ecin duke qarė,
cili pėr derr,cili pėr farė,-
dritė kush gjeti trahanė!

Ndė'atė shtėpi qė s'ka trahan,
gjithė ajo fėmijė po qan,
po Zotynė bėftė derman,-
dritė kush gjeti trahanė!

Si trahani gjellė nuk gjen,
kur ta hash berkunė ta nxen,
si vera t'ep qejf e tė nxen,-
dritė kush gjeti trahanė!

Trahanė kur e ndėrtojnė,
me qumėshtė e tyrazojnė,
me gjalpė e pėrvėlojnė,-
dritė kush gjeti trahanė!

Trahanė ta shtijesh ndė tas,
tė kesh edhe bukėnė has,
piperr' e zi t'ia bėsh takas,-
dritė kush gjeti trahanė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi EmptySun Aug 05, 2012 10:00 pm


Trahanė,ay qė merr vesh
ėshtė pėr ndė rixhal peshqesh,
kur ta ziesh ta bėsh pėrshesh,-
dritė kush gjeti trahanė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty
MesazhTitulli: Re: "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi   "DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"DITET E PLEJADES" NE fokus dhe Hasan Zyko Kamberi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: