Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: "HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani    "HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySun Aug 05, 2012 9:40 pm

PAK HISTORI
Kjo poezi eshte nje tregues sinjifikativ ..

Eshte krijuar ne vitin 1986 ne Gjirokaster
Shpesh nga "boshesia" permendet bol+ she+ viz+mi...
Pas nje " CINGlE" mbreme e permendi dhe nje i "moshuar" ne nje koment!.. Ndaj une sot po paraqes kete poezi ne kendveshtrimin tim te vitit 1986, kur, sapo kisha pak kohe qe isha tranferuar nga Tropoja ne Gjirokaster. Ne vitin 1980 bisedoja me gjyshin tim , te sapokthyer nga SHBA, i cili fliste me simpati te jashtezakonshme per gjigandin FAN S. NOLI . Gjyshi im ishte NOLIST, pasi dhe ne SHBA ishte prane tij ...
Mos harrojme ai ishte njohes shumegjuhesh, ndoshta kampion dhe kish perfunduar disa universitete... TURQI, GREQI,KANADA, SHBA..
Nga 90 vite qe jetoi vetem 25 vjet i kaloi ne vendin e tij, por gjuhen shqipe e thnate dhe te shkruarit shqip nje bukuri e rralle..

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani    "HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySun Aug 05, 2012 9:40 pm


HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR


1.
VERIU endet nė rrugė

me llafananėri akujsh,
nė kornizė stalaktitesh e stalagmitesh rrethuar. . .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani    "HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySun Aug 05, 2012 9:41 pm

2.
JUGU i vakėt,

harron pėrnjimendi se ka V, P, L,
ėndėrron kėmbėkryqas stinėn ngjyrėēeltė,…
Njeriu vihet nė mėdyshje tė ndaluar
kė tė pėrzgjedhė:
"KUBETĖ E FATIT "
APO "PALMAT MARRAMENDĖSE? . . . "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani    "HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySun Aug 05, 2012 9:41 pm

3.
Mė i pėlqyeri PERĖNDIMI,

jo se i zė firomėn Diellit,
jo se arkivolizon tė ikurėn:
Mė i kamuri nga plebejtė,
Kavalieri i darkave magjike tė epshit,
ka ēelėsin e artė tė Parajsės dhe tė Ferrit. . .
Pikėsynohet e ėndėrrohet nga njerėzit
e hipur nė Karroca Shprese,
qė rrotullojnė rrotat e drunjta
nė arenė gladiatori!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani    "HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySun Aug 05, 2012 9:41 pm

4.
LINDJA:

E pėlqyeshme vetėm pėr lindje dielli,
cicėrrima fėmijėsh e pėr tė gjitha lindjet. . .
I sjell nė botė lakuriq,
i shtyn me njė fjalė shkėputėse:
"Lamtumirė!. . . Ecni!. . . "
Njeriu lėshon: "SOS "
si anije nė mbytje,
Lindja - pėrtace e harruar,
mendon vetėm pėr shtatzaninė,
pėrrallėzėn e barkut tė fryrė!1, 2, 3..
Veriu i vė stėrkėmbėthin Jugut,
i shkel nojmėn Lindjes,
Jugu kėrkon tė darkojė e tė mbysė Lindjen ..
L Lindja nė mendjen e saj
L lėshon nė rrugė tė madhe Jugun,
Perėndimin. . .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani    "HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySun Aug 05, 2012 9:41 pm

4. . . . .PERĖNDIMI ēakėrqejf me sy larushė,

humbet nė rrėfimet e tė ikurve,
hera herės qesėndis Lindjen. . .
1
Horizonti dhėmbėzbardhur. . .

BOTUAR NE LIBRIN "KRYEFJALA E FATALES" ROMAN
SHTEPIA BOTUESE "THAMIRIS" ATHINE 1999
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
"HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani    "HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"HORIZONTI DHĖMBĖZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: