Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

  ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:39 pm

ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI

NGA KRISTAQ F. SHABANI

Xhojsi, kur shkroi “Uliksin”, shprehu ndjenjat e tij pastėrtisht duke parashtruar atė tė vėrtetė tė madhe sipas tij “ mė shumė respekt kishte pėr Uliksin dhe pėr njerėzit e botės sė lashtė, se sa pėr “njerėzit xhuxha e tė djallėzuar” tė epokės qė ai shkroi. Njė neveri e madhe e shprehur nė njė pikė kulmore... Kishte tė drejtė Xhojsi?!... Njerėzit janė pėrfshirė dhe shtyrė nė maskarada, duke u pėrdorur si protagonistė tė veprimit vrasės, apo tragjiko-komik. Rekuizita: Burra tė veshur si gra dhe gra tė veshura si burra, erotikė e shfrenuar dhe lulėzim i asaj “dogme”: “Turp pėr njė vajzė gjashtėmbėdhjetėvjeēare tė jetė e virgjėr”. Rrėfimet ekzotike dhe zhveshja nga “diktatura morale”, nudizmi deri nė majmunėri, orgjia e shfrenuar deri nė mbieksitim sillet si njė pėrbindėsh duke i hequr turpin Evropės sė Vjetėr, duke palosur “zakonet e saj morale”... Njė zhveshje e paprinciptė dhe e sėmurė, njė sėmundje e re, e dhimbshme, e ardhur mysafire nga tolerimi ekstrem dhe nga paaftėsia e atyre qė lėshonin pe, duke ndier disfatėn e pashmangshme! “Nderi i kornizuar” notonte nė ujė tė qelbur... Boshllėqet mbusheshin me erė plumbi... Nuk duhet konfoduar ajo qė po shkojmė drejt Evropės. Kemi hapur komēat nė orgjitė prezente: prost-u-cion, korrup+sion”, por shkojmė drejt pėrparimit ekonomik duke mposhtur fantazmat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:40 pm

Orgjia sfilon:
Rrėmujshėm,
Kapardisur nė mėnyrė
Ekzistente...
Sot yjet
Tė gjithė
Ranė nga qielli,
Ashtu tė plotė dhe lanė tė VIRGJĖR NATĖN!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:40 pm

Shkeputur nga libri '"Virtyti i Genjyer" libri i gjashte "Horoskopi sipas shenjave zoodiakale te yjeve te dijes " ese
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:40 pm

KUSH ISHTE XHEJMS XHOJS

Letėrsi moderne
Modernizmi paraqitet si shkak: i paknaqėsisė ndaj krijimtarisė tradicionale, atmosferės sė zymtėshpirtėrore, etj. Modernistėt preokupohen me tė qenėsishmen, kaosin, gjetjen e njeriut tė ri (i cilii kthehet esencės sė vet).Drejtimet e modernizmit:
futurizmi, ekspresionizmi, dadaizmi, kubizmi, imazhizmi,ekzistencializmi
; janė drejtime qė shpejt lindin dhe shpejt shuhen (zgjasin pak).
Biografia e modernistit Xhejms Xhojs
Lindi: mė 2 shkurt 1882 nė Dublin.
Familja: shumė fetare dhe nacionaliste.
Shkollimi: mėsimet e para ne njė
kolegj jezuit
(tė cilin e braktis pėr shkaqe financiare),vazhdon shkollimin falas nė njė kolegj tjetėr.1898 regjistrohet nė
Kolegjin Universitar tė Dublinit
(studion letėrsi dhe filozofi angleze, franceze dhe italiane
).Pėr shkak tė kundėrthėnieve me shoqėrinė dhe religjionin mė 1902 braktis Dublini dhe vendosetfillimisht nė Trieshtė,pastaj jeton edhe nė Romė Paris,Zyrih. Zhytet nė borxhe pasi ka bėrė rreth30 operacione nė sy.
Vdiq : mė 1941.
Krijimtaria letrare e Xhejms Xhojs
Ėshtė themelues i modernizmit.
Pėrdor “ pėrroin e ndėrgjegjes
”, teknikė e cila fshin raportin rrėfimtar-
lexues, me ē‟rast e bėn kėtė tė fundit tė jet protagonist i veprave tė tij. 1900-
Ese pėr dramėn “Fantazmat” e Henrik Ibsen
1907-
“Muzikė kamertale” (pėrmbl
edhje me 36 poezi)1914-
“Dublinasit” (pėrmbledhje me 15 novela)
1916-
“Portreti i artistit nė rini”(roman)
1922-
“Uliksi”(roman)
1939-
“Zgjimi i Fineganit”(roman)

Analizė e romanit “Portreti i artistit nė rini”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:41 pm

Tema
:
konsiderohet vepėr autobiografike pasiqė pėrshkruan jetėn e Stefan Dedalusit(kryepersonazh) qė nga fėmijėria e hershme e gjer nė moshėn 20 vjeēare, qė ėshtė krejt e njejtme atė tė Xhejms Xhojs.Paraqiten pėrvojat dhe konfrontimet gjithnjė e mė tė ashpra me realitetin shoqėror tė cilindetyrohet ta braktis pėr tė nisur njė jetė tė re,me ēka edhe pėrfundon ky libėr.
Analizė e romanit “Uliksi”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:41 pm

Ndėrtimi
: konsiderohet deri diku vazhdim i romanit “Portreti i artistit nė rini”.
Vepra ka 700 faqe pasiqė autori paraqet gjithėēka (qė nga
banalitetet
deri te
botėkuptimet politike, religjioze
etj) qė ka ndodhur brenda 18 orėve (pėr kėtė arsye libri ka
18 episode ) tė datės16 qershor 1904.18 episodet janė tė ndara nė 3 pjesė: I. 3 episode pėr Stefan Dedalusin, II. 12 episode pėrLeopold Blumin dhe III. 3 episode pėr rikthimin e S.D. dhe L.B. nėpėr shtėpitė e veta.Uliksi konsiderohet si paralele ironike e Odiseut tė Homerit, poashtu edhe personazhet e tijBlumi-Odiseu, Dedalusi-Telemaku, Moli-Penelopa (besnike) dhe si Kalispoja (provokative).Por ėshtė quajtur edhe si parodi e kėtij epi, psiqė te vepra Uliksi ėshtė krijuar njė anti-Odise, nukka madhėshti por vetėm pėrshkrime tė pėrditshmėrisė.
Subjekti : agjenti tregtar, me origjinė ēifute L.B. bredh nėpėr Dublin duke shkuar nė vende tėndryshme dhe duke takuar njerėz tė ndryshėm(pjesmarrja nė varrim, lindja e njė mikeshe,shkuarja me shoqėri tė dehurish nė shtėpi publike, takimi me S.D. etj)Ėshtė i martuar me Molin e cila ėshtė me origjinė spanjolle.Moli gjatė ditės pret nė shtėpi dashnorin e saj pėr tė cilin L.B. ėshtė nė dijeni por e miraton nėheshtje pasi edhe ai takohet me njė dashnore. Ata kanė njė vajzė e cila nuk jeton me ta, kanėpasur edhe njė djal i cili ka vdekur.Nga dėshira pėr tė gjetur djalė L.B.(babai fiktiv) takohet me S.D.(djali fiktiv).Stefan Dedalusi ėshtė mėsues nė njė shkollė private por atė ditė ai e braktis punėn pėr tė bredhurrrugėve tė Dublinit, ku edhe e takon L.B., tė cilin e zėvendėson me babain e tij pijanec dhebadiavxhi. Libri pėrfundon me monologun e Molit.
Personazhet
: gati tė gjithė personazhet e XH.XH. janė pasiv me sjellje shumė cikrrimtare dheinstinktive.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:42 pm

Leopol

Blum
: 38 vjeēar, babai me origjinė ēifute nga Hungaria.Ėshtė njė mikroborgjez i sjellshėm dhe i friksuar, i butė dhe i ėmbėl, baba dhe burrė i
kujdesshėm. Me dhimbje kujton babain dhe e vajton djalin(i vjen keq qė s‟lė trashėgimtar).
Sipas veprimeve del njė mediokėr, ka dituri tė pa sistemuara dhe ėshtė skeptic ndaj fesė.
Stefan

Dedalus: 22 vjeēar. Kujton marrdhėniet e kėqia me babain, farefisin, shokėt.Arrogant, tejambicioz, i ftoht dhe i pasigurt.
Moli

Blum
: bėhet e gjallė me monologun e saj(60 faqe).Ėshtė njė krijesė e paditur, e kufizuar me punė amvisėrie dhe me epshe tė shfrenuara
“Uliksi” i Xhejms Xhojsit – Daniel S. Burt
April 19, 2012 | Filed under: Ese,Kritike,Kryesore,Perkthime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:42 pm

Mendoj se ky libėr ėshtė shprehja mė e rėndėsishme e epokės moderne gjer mė tash; ėshtė njė libėr tė cilit tė gjithė i detyrohemi, dhe prej tė cilit askėrkush prej nesh nuk mund tė shpėtojė.

-T. S. Eliot, “Uliksi, Rend dhe mit”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:42 pm


Vetėm pak libra arrijnė tė ndryshojnė menjėmend konceptin se ēka ėshtė romani, se si mund tė lexohet dhe kuptohet ai. Don Kishoti, Lufta dhe Paqja, Nė kėrkim tė kohės sė humbur, tė gjithė kėto romane e bėjnė kėtė, dhe Uliksi duhet tė pėrfshihet nė kėtė grup veprash. Uliksi mund tė pėrshkruhet si njė shpėrthim imagjinate pasgoditjet e tė cilit vazhdojnė tė trandin. Tash tetėdhjetė vjetė pas botimit tė Uliksi, ne jemi, sikurse thotė studiuesi i Xhojsit Riēard Ellman, “duke mėsuar ende tė jemi bashkėkohėsit e Xhojsit, pėr me e kuptue pėrkthyesin tonė”. Ata qė nuk e kanė lexuar atė qė pa dyshim ėshtė romani mė i famshėm i shekullit 20-tė janė rritur tė mėsuar pėr ta parė Uliksin tė shenjuar si njė nga arritjet mė madhore tė romanit dhe shpesh vramenden prej lavdeve pafund ndaj librit, gjė qė duket mbytėse dhe friguese pėr shkrimtarė ende tė panjohur dhe tė paangazhuar. Kundėrshtarėt e Uliksit mbėshteten prej disa emrave tė njohur. D. H. Lawrence shihte nė libėr “Kurrgjė tjetėr pos njė pune tė madhe angarie dhe pėrzierje kėrcejsh lakrash me citate nga Bibla dhe gjithėēfarė, rrasur nė pijen e servirur prej njė mendjembrapshtėsie gazetareske tė stėrholluar.” H. G. Uells e quajti Uliksin “fund i vdekshėm”, dhe Virxhinia Woolf e etiketoi atė si “njė libėr pėr tė paedukuar, pėr tė fituar bukėn e gojės… libri i njė punėtori autodidakt”. Windham Lewis shihte vetėm nė zbrazėti thelbin e tij: “Njė mungesė kuptimi, boshėsi tė pėrmbatjes filozofike, varfėrinė e njė mėnyre tė re dhe trazuese vėzhgimi”, ndėrsa kritiku letrar Sovjetik Karl Radek e kritikonte rėndė romanin si shprehje zemėrate “grumbull plehėrash, pėrplot me krimba” Xhojsi ėshtė anatemuar si pornograf, anarkist, njė estet i vetėkėnaqur qė pėrmbysi traditėn e romanit duke lėnė pas vetėm rrėnojat e tij. Pasi dhunoi tė gjitha hamendjet dhe konceptimet e romanit, Xhojsi e zėvendėsoi atė qė humbi prej kėsaj me njė mjeshtėri tė shkėlqimtė teknike tė pėrdorur kaq kėmbėngulshėm deri sa edhe njė mbėshtetės i tij si Ford Madox Ford-i ankohej se “Jam i prirur tė mendoj se Zoti Xhojs po e ēon metodėn e tij drejt vdekjes”. Xhojsi vetė i shėrbeu nocionit qė marrėdhėnia mes romancierit dhe receptuesit kishte ndryshuar dhe se lexuesi duhet tė ngrihet nė nivelin e romanit tė tij sfidues, duke e njėjtėsuar lexuesin ideal si dikush qė vuan “ prej pagjumėsie ideale” dhe me gaz thoshte se ai pėrfshiu tek Uliksi “kaq shumė enigma dhe mistere qė mund t’i mbajnė tė zėnė profesorėt me punė shekuj me rradhė duke debatuar se ēka kishte dashur tė thoshte ai “Shumė sosh i kanė lėnė studiuesit tė vėrdallosen, ndėrsa kanė folur pėr teknikėn e mbajtjes sė vėmendjes sė lexuesit nė libra tė ndryshėm qė duke mė shumė tė ishin krijuar pėr t’u shijuar se sa studiuar, pėr t’u lexuar se sa rilexuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:43 pm

Ėshtė e kuptueshme kėsisoj, qė ata pjesa tjetėr e tė cilės nuk vihet nė rrezik ose pasioni i tė cilėve pėr mistere letrare nuk aq i mjaftueshėm sa tė arrij tė merret me Uliksin tė kėrkojnė konpensim tė sigurtė pėr punėn e tyre. Vendosja e Uliksit kaq lart nė rendin e veprave ka tė bėjė me bindjen se vlera madhore e tij nuk ka tė bėj me guximin e saj, me aluzionet e mistershme, apo piroteknikat e tij stilistike por me statusin e saj si njė nga dokumentet e epėrme njerėzore nė tė gjithė letėrsinė. As njė ditė tjetėr nuk ėshtė pėrshkruar kaq nė mėnyrė tė plotė dhe tė ndritshme sa 16 qershori 1904, ashtu si asnjė romancier tjetėr krijoi njė protagonist mė tė madh se sa Leopold Bloom-in, tė cilin kritiku Harold Bloom-i e quajti “figura mė e plotė nė fiksionin modern, nė mos me tė vėrtetė nė tė gjithė fiksionin perėndimor”. Si thelb i romanit ėshtė njė pėrceptim i pashoq i shumlarmishmėrisė sė jetės vetė. Si njė nga realistėt e provuar tė romanit, Xhojsi kuturisi mė tej se kushdo qė kishte provuar mė parė nė labirintin e ndėrlikuar tė pėrvojės moderne, ndėrsa si njė nga simbolistėt e epėrm tė romanit pėr tė hedhur dritė mbi shembujt e pafundmė tė tokėsorė tė ekzistencės me domethėnie universale. Romanet mė tė mėdha – Don Kishoti, Lufta dhe Paqja, Nė kėrkim tė kohės sė humbur, Shtėpia Zymtane- janė tė gjitha raste tė vecanta qė sintetizojnė gjithēka qė ekzistonte para tyre dhe krijojnė fundekrye konstrukte tė reja tė fiksionit. Uliksi pėrbėn njė arritje tė kėtillė, njė kremtim paradoksal, ēoroditės, dhe tė lavdishėm tė aftėsisė sė romancierit pėr tė nxjerrė kuptim prej kaosit, duke ripėrkufizuar nė mėnyrė tė skajshme mėnyrat dhe metodat e krijimit tė romanit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:43 pm

Fjalėt e fundit tė Uliksit, duke pasuar “Po-nė” jetėafirmuese tė Molli Blum-it formojnė vijėn: Trieste-Zyrih-Paris, 1914-1921, duke dėshmuar njė odise letrare jo mė pak me lakadredha dhe dinake se heroi epik modern i Xhojsit. Xhojsi mrekullohej prej Odisesė sė Homerit qysh nė fėmijėrinė e tij dhe e shihte temėn e udhėtimit tė kthimit tė Odisesė si “ mė tė bukurin, gjithėpėrfshirės…madhor, mė njerėzor, se ai i Hamletit, Don Kishotit, Dantes, Faustit…mė njerėzorin nė letėrsinė botėrore.” Pasi eksperimentoi nė tregimin “ Hiri” duke tė ndėrmendur Komedinė Hyjnore tė Dantes duke pėrdorur njė metodė strukturore pėrqeshėse kinse heroike. Xhojsi filloi tė ndėrkėmbej tiparet e epikės sė Homerit nėDublin nė njė ditė tė vetme qershori mė 1904, duke paraqitur si Uliksin e tij, njė agjent reklamash gazetash i shtresės sė mesme. Tek i shkruan njė miku mė 1920 nė mbarim tė romanite i cili ishte zgjeruar nė kėndvėshtrim dhe thelluar me njė metodė eksperimentale tė pėrpunuar, Xhojsi komentoi qė “Personazhi i Uliksit gjithmonė mė ka mrekulluar – qyshkur isha fėmijė. Imagjinoni, para pesėmbėdhjetė vjetėsh unė fillova ta shkruaj atė si njė tregim pėr Dublinasit! Kam punuar pėr shtatė vjet me kėtė libėr- djalli e marrtė! Gjithashtu ėshtė njė lloj enciklopedie. Qėllimi im ėshtė ta zhvendos mitin sub specie temporis nostri. Cdo lloj aventure (ēka do tė thotė, ēdo orė, ēdo organ, ēdo art i ndėrhturur dhe ndėrlidhur me skemėn strukturore tė sė tėrės) duhet jo vetėm tė kushtėzoj por madje tė krijoj teknikėn e tij.” Nėpėrmjet njė modelimi tė ndėrlikuar korrespondencash, paralelizmash, dhe kundėrtish, Xhojsi shpėrfaq aktivitetet dhe pėrvojat jo dramatike tė tre personazheve kryesorė- tė Uliksit, Leopold Bloom-it, Telemakut tė tij, Steven Dedalus, dhe tė Penelopės sė tij Molly Blum njė barasvlerėse moderne e epikės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:43 pm

homerike, njė dokumentar gjithėpėrfshirės dhe pėrmbledhje simbolike e njė kohe, vendi, dhe kulture. Mė sė mbrami duke u botuar nėParis nė 40 vjetorin e tij mė 1922, Uliksi pėr bėnte njė success de scandale. I ndaluar pėr t’u botuar dhe shpėrndarė nė Britaninė e madhe dhe SHBA ngase quhej i ndyrė. Uliksi do tė ushtronte pėr mė shumė se njė dekadė ndikimin e tij revolucionar me anė tė kopjeve tė paligjshme deri nė vendimin e njohur tė gjykatėsit lokal Amerikan John W Woolsey, i cili, duke deklaruar se “ ndėrsa nė disa vende efekti i Uliksit te lexuesi ėshtė deri diku purifikues, askund nuk duket tė jetė afrodiziak,” bėri qė tė heq shtrėngimet e pėrdoruara kundrejt romanit dhe hapi rrugėn pėr botimet nė Amerikė dhe mandej ato Britanike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:43 pm


Lexuesit e parė u trandėn nga realizmi i madh i romanit, ndėrkohė qė Uliksi pushtonte territore qė mė parė shiheshin si tė pakapshme pėr romancierin. Pėr shembull, ne shohim heroin e romanit, nė rutinėn e tij mėngjezore. Mė vonė Bloom do tė masturboj tek kqyr njė grua tė re pėr sė largu, dhe romani mbyllet me monologun e brendshėm tė Molly Bloomi-t tek ndėrmend historinė e saj seksuale, nė tė cilėn ėshtė pėrfshirė marrėdhėnia e saj me Blazes Boylan, tė cilėn ajo e kishte mirėpritur nė shtratin e vet do kohė mė parė po atė ditė. Sidoqoftė, mė shokuese, se sa le tė themi, se ēdo paraqitje e pakufizuar seksuale ose fizike, ėshtė ėshtė mėnyra se si i paraqet Xhojsi mendimet, shoqėrizimet dhe ndjenjat e tyre, tė cilat duket tė jenė tė paredaktuara dhe tė pėrzgjedhura tek rrjedhin me anė tė teknikės sė famshme tė pėrroit tė ndėrgjegjes me tė cilin ai eksperimentoi nė Portreti i artistit nė rini. Tek Uliksi kapituj tė tėrė regjistrojnė logjikėn e ndėrlikuar shpeshherė ēoroditėse tė personazheve tė tij, ndėrsa tė dhėna tė jetės urbane janė tė pėrziera me kujtesėn dhe emocionin. Duke shmanguar pengesėn kufizuese tė narratorit tė gjithėdijshėm, Xhojsi merret me personazhet e tij, nė njė mėnyrė shumė origjinale, nė tė cilėn gjėrat e rėndomta njerėzore dhe rrjeta e ndėrlikuar e vetė ndėrgjegjes arrin tė clirohet nė mėnyrė pėrtėritėse dhe sfiduese. Bloom-i ėshtė, kėsisoj, njė zėvndėsues i vėrtetė i Uliksit heroik, i cili rrok admirimin e lexuesve pavarėsisht nga talenteve tė tij mesatare, dėshtimeve tė dukshme, statusit tė tij prej burri tė tradhėtuar faqe botės, dhe arritjeve tė tij asfare madhore gjatė kėsaj dite tė rėndomtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:44 pm

Ėshtė bash kjo rėndomtėsi mė se e zakonshme qė e huton dhe mė sė fundi ia arrin tė mbaj pezull lexuesin e romanit. Nė njė libėr aq voluminoz, ku pothuajse nuk ndodh askurrgjė pėr me u mbajt mend, ndėrkohė qė Xhojsi i taks vetes sfidėn e tė pėrfshirit tė lexuesve tė tij nė aktivitetetet mė pak dramatike tė mundshme tė personazheve tė tij, bashkė me tė dhėna specifike tė jetės qytetare tė Dublinit. Xhojsi mund tė shpallte me kreni se nėse Dublini do tė shkatėrrohej, libri i tij mund tė pėrdorej fare mirė pėr rindėrtimin e tij. I formėsuar nė tetėmbėdhjetė episode pa numra, romani procedon kronologjikisht nėpėr njė ditė tė gjatė qershori ē’prej mėngjezit gjer nė mbrėmje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:44 pm

Secili segment ėshtė ėshtė njėsi kalime dhe lidhje tė shmangura prej njėrės tek tjetra tė cilat duhet tė bėhen nga njė lexues i cili duhet tė luaj njė rol aktiv nė bashkimin e pjesėve tė romanit. Tre episodet e para tė romanit ndjekin aktivitetet e mėngjezit tė riut Stephen Deadalus, historia e tė cilit rimerret prej Portret i artistit nė rini pas ekzilit tė tij tė dėshtuar parizien. Stephen-i paraqitet i tėhuajėsuar gjithnjė e mė shumė prej miqve tė tij, prej brezave mė rinj dhe mė tė vjetėr nė shkollėn ku punon, dhe mė sė fundi prej vetė botės. Vazhdimisht introspektiv, Stephen luhatet nė atdheun e tij Irlandez, duke mos zotėruar mėnyrėn pėr tė kapėrcyer hendekun e njė izolimi torturues. Nė skemėn homerike qė modelon romanin, ai ėshtė biri nė kėrkim tė tė atit pėr tė siguruar atėsinė dhe tė drejtėn e trashėgimisė, Telemaku nė kėrkim tė Uliksit ėshtė Leopold Bloom-i, e kundėrta e Stephen-it, i cili nė rrugė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:45 pm

thelbėsore mbush boshin ndjenjor tė pėrceptimit tė pamėshirshėm abstrakt tė Stephen-it, dhe shėrben si ati zėvendėsues, surrogat. Gjatė ditės sė tij Bloom-i do ta shoh veten nė njė odiseadė rrethore prej kohės kur largohet prej shtėpisė sė tij me punė tė ndryshme nėpėr qytet, duke pėrfshirė pjesėmarjen nė funeralin e njė miku, konfrontimin me njė nacionalist armiqėsor Irlandez nė njė bar, vizitėn nė njė maternitet, dhe sė fundi shpėtimi i Stephen-it prej shthurjes gjatė njė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:45 pm

mbrėmjeje. Megjithėse pėrroi i ndėrgjegjes ėshtė qendėrboshti i strategjisė narrative tė Xhojsit nė roman ka eksperimente tė tjerė tė vlertė qė filtrojnė pėrvojat e personazheve nėpėrmjet ligjėrimit gojor qė u pėrafrohen reportazheve tė gazetave, njė kompozim nė formė fuge, montazhi, njė parodi e zhvillimeve tė prozės angleze, dramės ekspresioniste, dhe pyetje- pėrgjigjeve kinse shkencore. Cdo pjesė ėshtė projektuar pėr tė zgjeruar ngjarjet e 16 Qershorit, 1904, nė njė domethėnie mė tė madhe. Sikurse epika moderne poetike e T.S.Eliotit “Tokė e shkretė” (1922) e cila i ngjan Uliksit, Xhojsi jep njė pėrkufizim tė ri tė narrativės nė tė cilėm vijueshmėria dhe kuptimi nxirren jo nė mėnyrė lineare me anė tė akteve dreamatike, por nėpėrmjet stukturave verbale tė ndėrlikuara, tė fragmentuara, aluzioneve dhe asociacioneve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:45 pm

Pėrgjatė ditės, udha qė pėrshkon Steven kryqėzohet me atė tė Bloom-it, the lakorja dramatike e romanit shkon drejt njė kulmi nė shtwpinw publike tw Bella Coheni-t, ku ndjesia e fajit tė tė Steven-it mbi vdekjen e tė ėmės dhe e Bloom-it pėr vdekjen e tė birit do tė krijoj njė lloj afėrsie. Stiveni e shoqėron Bloom-in nė rrugėn 7 Eccles por nuk i jepet tundimit pėr tė ndenjur pas ofertės sė Bloom-it. Romani mbyllet me Bloom-in e kthyer nė shtrat me tė shoqen, me mendimet pėrmbyllėse afirmuese tė Mollit pėr tė shoqin,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:46 pm

kthimin e pabujė, triumfues dhe fitoren e heroit dikur tė shpėrngulur dhe endacak. Bloomi mund tė ket statusin e heroit jo pėr shkak tė ndonjė arritjeje tė domethėnshme, nė rrethana qė nuk varen nga ai, e sheh veten nė rolin e njė tė huaji dhe budallai, por pėr shkak tė humanizmit, kureshtjes sė kėmbėngulėse dhe rropatėse ashtu si dhe pėfshirjes nė ndėrlikueshmėrinė e shumėfishtė tė pėrvojės nėpėr
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:46 pm

tė cilėn Xhojsi e bėn tė ket pėrgjatė ditės. Ėshtė mė sė fundi pasuria e kėsj pėrvoje qė e bėn Uliksin njė triumf tė tillė romanor. Pak romane tė tjera kanė depėrtuar kaq nė mėnyrė intime ose kaq habitshėm nė thellėsi tė ndėrgjegjes dhe kaosin e jetės moderne. Uliksi vėrteton faktin se jeta e zakonshme shfaq njė domethėnie epike nėpėrmjet fuqisė dhe gjenisė sė njė romancieri i cili i ēkyq tė fshehtat e tij dhe gjurmon modelet universale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jul 28, 2012 11:46 pm

Pėrktheu: Granit Zela
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
 ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI     ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ORGJIA STARTON NĖ FANTAZMAGORI NGA KRISTAQ F. SHABANI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: