Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

  ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani     ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySat Jul 28, 2012 11:32 pm

Poezi pegasiane


Poezia e “thekur” sociale

ANTITEMPULLI I QYQES
“ Kėngė” Qyqėzimi, modeli tjetėr i kurthit...
Nga Kristaq F. Shabani

1.
Ne qetėsinė time
tė lėvizshme,
nė njė ēast pritės
pėr tė kundruar
“pėrrallėn e fluturimit”,
nė njė sinjal tė arritjes
“Fluturim tė tej ėmbėl...”
Kėrkoja tė kėnaqja
njė herė tė vetme Syrin...
Prisja ēudinė :
“140 pėllumba
tė fluturonin ansamblisht
nga Tempulli
pėr nė hapėsirėn e Sovranit,
Sovran- kėmbėkėputurit pėr ecje ,
trullosur nga lėvizjet sizmike,
hapėsirės trupore llavėn pėrvėluese...
vullkanesh tė rremė ...
Hapėsirė e lėnė bosh
nga shmangja
dhe spostimi meridian...
Grenuiēit i merreshin mend
nga tabletat e gėlltitura:
140 pėrnjėherėsh ...
Ē‘kob i paskrumbullt!....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani     ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySat Jul 28, 2012 11:32 pm

2.
Hėna thoshnin do tė rriste madhėsinė ,
Ylberet do tė shfaqeshin shpesh
me ngjyrimet e ēuditshme....
ora e qiellit
do tė shpejtonte vrullshėm
lėvizjen e akrepave:
orė,
minutė,
sekondė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani     ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySat Jul 28, 2012 11:33 pm

3.
Befas:
U shfaq akti i kundėrt
mbi sytė profetikė...
Fallxheshat mbetėn stepur,
pėrplasėn filxhanet e luluar,
nė njė thyerje tėrė mllef...
s’u kishin dalė leximet
nė parashikimet e vijave tė kafesė;
Polet ngatėrruan vetveten
dhe emėrtimin....
Dita ndjeu azmėn pėrnjėherėsh ...
Mbi “Antitempull “
u ul njė Qyqe kokėmadhe,
e personifikuar vetėm nė pėrralla...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani     ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySat Jul 28, 2012 11:33 pm

4.
Nuk na ndahet kjo qyqe,
tash njėzet vjet,
me tė folurėn e saj
“ku-ku-ku-ku”,
ku vetėm e bukur mbetet
ndarja e rrokėsuar e ku –ku –sė..
Nuk na ndahet
as nė ngrėnien
e thatė tė mėngjesit,
As nė pirjet e kafesė,
As nė nevojat biologjike,
as nė thurrjen e ėndrrave...
Qyqja drejton
seancat e meditimeve
me stilin e saj ...
quajtur nga servilpolitologėt :
“I pėrkryer”...
Thamė se kishim shpėtuar,
Por kurthit
i flakėrojnė kurthimet ...
A mund tė shpėtohet
nga ky QYQĖZIM
Ku gjembi shpon
varfėrinė?!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani     ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySat Jul 28, 2012 11:33 pm

5.
U rrit zhgėnjimi ,
teksa 140 korba dhe sorra
krejt tė murrmė,
me fluturim “trajtė” korbi
dhe sorre
Me zėrin korb
e turfullim sorre
me klithmim nisės,
frap zezuan Tempullin
e kthyer nė Antitempull...
Hapėsira u hirėzua,
u zezua Dita,
Retė stisėn shiun
u shndėrrua Vera
nė njė dimėr tė egėr
plot ciklonesh
duke i kapur profetėt nė befasi...
dashuritė e vjetra nė divorc...
nga etja...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani     ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySat Jul 28, 2012 11:33 pm

6.
Koha lotonte mosarritjen ....
Pasardhėsit nuk donin
tė dilnin nga barqe nėnash :
Grevonin brenda tij pėr borxhin,
tek i priste
nė daljen e parė nė publik...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani     ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySat Jul 28, 2012 11:34 pm

7.
Pyesnin Profetėt: Si mund
tė shpėtohet nga kjo Qyqe,
nga kėta korba sorranė ,
mbytės tė Sovranit ,
humbės tė fronit ?”
Pyetje pa pėrgjigje
e mbetur nė njė mol tė braktisur
qyshkur nga prezencė anijesh...
Ah, Tempull i “Efesit” ,
po tė ridjeg pėr famė Qyqja !
Qyqja, “stėrmbesa e bariut famėdjegės
Erostrato ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani     ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySat Jul 28, 2012 11:34 pm

8.
Cili do tė jetė vallė
Aleksandri rindėrtues?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani     ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySat Jul 28, 2012 11:34 pm

9.
Qajnė tė “dyja” Afėrditė – Diana
deri atėherė ...

Poezi e botuar, viti 2012
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani     ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySat Jul 28, 2012 11:35 pm

Perikli Shuli E deri atehere !!!!!! Me qyqe neper qiej te vrenjtuar, ne kataklips , tundohe, barkbosh degjojme; ciklone nga deti me kohe te mire, pabesi... ne mengjes , si kuti te nje kolie te mbushur me shkrepse te dala mbi uje... Dhe ne rremujen e kesaj papastertie,frike .. se ndoshta, nje sorre ka shpetuar, po zeri saj , do te jete i ngjirur., ...Pellumba ēohen ne fluturim. Keta nuk ngrihen nga filxhanet e kafes, a tempujt e pabesise , po nga zeri i birbilit , qe u ēua te laj syte, nga universitetet qe dalin dallandyshe , nga ardhja pa kthim ne dhe te huaj, akrepat e ores te ngelur, takuar; Grenuici te filloje dhe nje here nga e para ...... Ne horizont re te bardha , duken .... 1....2....3..... Pentagram....Muzik pa kompozitor. Te faleminderit miku im, Kristaq, eshte nje poezi perle.... Respekt Kili...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani     ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySat Jul 28, 2012 11:35 pm

Begzad Baliu Urime Z. Kristaq, nje zgjedhje dhe nje gjetje e detajuar per vete historine.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani     ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySat Jul 28, 2012 11:36 pm

Jorgo Telo SHPOTITJET METAFORIKE me dimensionet e goteskut simbolik pasojne njėra-tjetrėn ng strofa nė strofė nga vargu nė varg, ku pasazhet mesazhore tronditėse drithėrojnė shpirtin e ēdo lexuesi tė ndjeshėm edhe mesatarisht... Lėre njerėzit me ndjeshmėri sipėrore... Mjerė gjithkush qė hera e ka pozicionuar jashtė Antitepullit...! Nderimet e mia, KRISTAQ!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani     ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySat Jul 28, 2012 11:36 pm

Gjergj Nikolla ‎140 pellumbat vitin tjeter do zevendesojne keta te tashmit qe as pendet nuk i kane te tilla,kane shume pigmente qe mua me irritojne e ma bejne iten krejt te shkurter...
Respekte PEGASIAN...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani     ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySat Jul 28, 2012 11:36 pm

Lulzim Hajdari E bukur, domethenese dhe realtive, Krahasim perfekte ..dhe sinjalizues... [Po desha te pyes miqte ne pergjithsi. Nderrimi tek neve ekziston si Vizjon, e Mendim..dhe larg Veprimit...Sepse po keta 140 pellumba pa pupla e pa bisht krejt..e pa Veze ...do te kunkurojn vitin tjeter...E per keta 140 do te shkojm te jargezuar e me buzeqeshje drejt kutiave te Zeza..e do perzgjidhen perseri Po nga Dora jone....Kjo ka 22 vjete qe ndodh ..Eshte faktike....dhe I keni aty ne qender.... Ju flm..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani     ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySat Jul 28, 2012 11:37 pm

Gentjan Banaj Besoj se eshte nje kengezim perfekt i realitetit social, kesaj shoqerie qe ne per dreq e jetojme perdite. Besoj, dhe kete e argumentoj katerciperisht qe eshte nje poezi antologjike ne universin e saj. Gjithcka qe ajo ngerthen, kuptim, ide, mesazh, gjindje, plotnine e 7 diteve, ngjyrave, urdheresave etj e realizon mrekullisht mire ne stil, gjuhe, figuracion etj. urime, mbreselenese dhe e kendhsme per cdo lexues ne kete realitet te mirefillte poetik-artistik....Urime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani     ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySat Jul 28, 2012 11:37 pm

Kristaq Shabani Ju faleminderit te gjitheve te kane shprehur pelqesen per kete poezi "te thekur" sociale, por ne veēanti atyre qe jane shprehur per te si: Perikli Shuli,Aferdita Kraja,Begzad Balliu, Jorgo Telo, Boriēi, Merita Smaja,Gjergji Nikolla, Lindita Prenga, Gentian Banaj. Lulezim Hajdari,. Pres mendime te tjera per kete krijim...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
 ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani     ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ANTITEMPULLI I QYQES, poezi nga Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: