Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Ali Podrimja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 23
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Ali Podrimja Empty
MesazhTitulli: Ali Podrimja   Ali Podrimja EmptySun Jul 22, 2012 1:24 pm

EPIKA

Me shekuj kam shitur gjakun
e rritur jam me gjakun e shitur
Me shekuj kam hėngėr me veten
e ditur s'kam tė qesh me veten e tepruar...
Miq,

Kosova ėshtė gjaku im qė nuk falet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Ali Podrimja Empty
MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   Ali Podrimja EmptySun Jul 22, 2012 10:52 pm

shpirti rahmet i pas kurr se njeva diq per vatani perpos do cicirrima, sa mej shit do libra me e siguru ekzistence,por nuk esht i vetum ne ket drejtim,po thuaj te rrall jan shkrimtar e akademik qe flasin apo prononcohen per vatan.

Ndesa shkiet rreshtohen neper pozicione gjithfaresh dhe gjithkah per atedheun e te mirat per popull te vet,vetum ktyne toneve sja nin zanin veq kur desin i shohim ne telivizion, duhet ta kuptojn shqiptart njiher e per gjithmon se :
Ndesh hyn ne valle dhe luj,ose rri ne nji qosh e vuj,vdekjen e ke te sigurt ashtu keshtu.

per deri sa se kuptojm ket, dot kem koké qareje, ngjitha aspektet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 23
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Ali Podrimja Empty
MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   Ali Podrimja EmptySun Jul 22, 2012 10:54 pm

Me falni por nuk pajtohem fare me ju.....

Unė, biri yt, Kosovė

Unė, biri yt, Kosovė t'i njoh dėshirat e heshtura,
t'i njoh ėndrrat, erėrat e fjetura me shekuj,
t'i njoh vuatjet, gėzimet, vdekjet,
t'i njoh lindjet e bardha, caqet e tuka tė kulluara;
ta di gjakun qė tė vlon nė gji,
dallgėn kur tė rrahė netėve t'pagjumta
e tė shpėrthej do si vullkan:-
mė mirė se kushdo tjetėr tė njoh, Kosovė.
Unė biri yt.

Ali Podrimja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Ali Podrimja Empty
MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   Ali Podrimja EmptySun Jul 22, 2012 11:03 pm

Po ku i gjete kto vargje, me shkru ky ka vepra shum te mdha pajtohem me ty por problemi qe shqiptart jan nji nder popujt nr nji ne evrop qe nuk lexojm, ktu esht defekti se ky ka len vepra,por kush nuk i lexon, vetum nese e shofim dhe e ndegjon ne TV apo media te shkruara,ktu esht problemi..

Per ket po tham duhet te dalin ne TV e gazeta,librat shtrejt shum...!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 23
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Ali Podrimja Empty
MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   Ali Podrimja EmptySun Jul 22, 2012 11:09 pm

Aha,jo ketu mire e ke mire e ke.......Libren mund ta kap me dy gishtrinje edhe nje tre vjeqar dhe ta mbaj ne duar,por kur nje i rritur ta lexoj nuk mund ta mbaj mbi supe peshen qe ka ai........Njeriu gjithemon famen me te madhe e fiton pas vdekjes.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 23
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Ali Podrimja Empty
MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   Ali Podrimja EmptySun Jul 22, 2012 11:10 pm

ME QENĖ

Tė jesh shqiptar
e vdekja tė mos tė gjejė
edhe nė skaj tė botės
e pamundur ėshtė

Tė jesh shqiptar
e ndonjė qen tė mos tė ndjek
deri nė varr
e pamundur ėshtė

Shqiptar tė jesh
botėn varr tė mos e kesh
e pamundur ėshtė
e pamundur

Nė trupin tim
plaga mė e thellė
sa mė afėr
Bregut
lum lumi nuk ėshtė nė linjė

Ali POdrimja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Ali Podrimja Empty
MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   Ali Podrimja EmptyMon Jul 23, 2012 9:10 am

Me e varfer poezia shqiptare, ngushellime familjareve dhe gjith lexuesit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 23
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Ali Podrimja Empty
MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   Ali Podrimja EmptyMon Jul 23, 2012 1:54 pm

Mėngjesi

Me cka tė tė peshoj
me sy apo me zemėr,
me cka?

Kaltria jote
botėn
zgjoi.

Me cka tė tė peshoj
me sy apo me zemėr,
me cka?

Źndrra jote
dritaret e jetės
m`i hapi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Ali Podrimja Empty
MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   Ali Podrimja EmptyFri Aug 03, 2012 9:00 pmPublikuar: 03.08.2012 - 15:34
Ali Podrimja ėshtė poeti ballkanas qė mė bukur se kushdo – si njė Naim – fatin kolektiv e bėri kėngė tė veten dhe brengat e veta, goditjet qė i dha fati, i universalizoi. Me lėkurėn e vet, siē thotė nė njė poezi, arnoi lėkurėn e atdheut. Ėshtė poeti mė instiktiv qė kemi, spontan dhe sfidues i sė pėrkryerjes teorike duke mbetur vetėm i natyrshėm, duke e bėrė poezinė natyrė, pra pėrkryerje. Aq sa parake, po kaq dhe moderne. Askush si Ai nuk i bashkoi kėto skaje. Thirri si poet qysh i ri, u bė kushtrimtar. Dhe zėrin e Tij e vuri nė gojėn e fisit, tė popullit. Donte lirinė tė ishte si e erėrave, e ujrave, ku dallgėt e joshnin si pėrqafimet, si e gjakut kur del nga plaga, lirinė, e cila nga e egėr, tė ishte madhėrim i arsyes dhe i dėshirave, por qė tė egrit e shekullit XX ia kishin shkelur ato duke e shndėrruar nė liri tė sė keqes dhe tė dhunės.Prandaj dhe ai u rreshtua me lėvizjen letrare qė do tė njihet me emrin “Vox”, e cila ngriti krye pėr tė nxjerrė letėrsinė nga kthetrat e realizmit socialist, ndersa mė vonė do tė shkruante dhe Himnin e UĒK-sė duke qenė vetė pjestar i njė UĒK-je tjetėr, asaj kulturore, pa vetėdijėn e sė cilės nuk mund tė arrihej ajo qė u arrit, tė mblidheshin ushtritė e botės sė pėrparuar pėr t’i dhėnė Kosovės lirinė dhe pavarėsinė.Presidenti i parė i Kosovės, Gandi i Ballkanit, Ibrahim Rugova, mik me Poetin, qė i kushtoi dhe njė poezi, zbuloi nė vargjet e tij pajtueshmėrinė e idealitetit me realitetin, qė kur nuk pėrputhen nė jetė, lindin tragjiken. Poezia e Podrimjes, sipas tij, ėshtė “rrėfim i pambyllur”, qė vazhdon nė ardhmėri.


Podrimja ėshtė poet i mungesave qė duhen pėrmbushur, tė atyre qė duan shpirt dhe drejtėsi. Pikėrisht pėr kėtė ai ndihej si vendi i tij, pa gjysmėn.Ndėrkaq poezia e Podrimjes dikur, ashtu si Ai vetė, mezi futeshin kėtej kufirit, rrallė dhe pak. Andej kufirit ishte e vėshtirė tė ishe shqiptar, kėtej ishte e vėshtirė tė ishe njeri. Kujtoj se si dikur lexonim ilegalisht librin e Tij “Hija e Tokės” dhe ē’gjenim nga Kosova i kalonim dorė mė dorė, pa e ditur se si qenė arratisur pėr kėtej. Se kur i botonin kėtu, pėr qėllime tė tjera, ishin tejet tė masakruara nga ata qė burgosnin poetė edhe pėr fajin pse kishin lexuar poezi nga Kosova, ku Podrimja ishte majė e veēantė, hijerėndė dhe madhėshtore, me borė dhe dritė marramėndėse, qė i bashkohej qiellit, perėndive tona. Dhe e kuptuam se edhe shqiptarėt dinė ta bėjnė poezinė e madhe pėrtej metodės vrastare tė socrealizmit.Kur ra perandoria komuniste dhe diktatura nė Shqipėri, Ali Podrimja po vinte shpesh e mė shpesh nė Tiranė, Shkodėr, Durrės, Sarandė, Butrint, Berat, Lezhė, kudo, nė panaire librash, nė pėrurime veprash apo thjesht vinte dhe -bashkė me lirinė – shihte se kėtu shtoheshin dhe librat e tij, lexuesit e tij, miqtė. Tekstet e Tij u bėnė literaturė shkollore.Ali Podrimja ishte shndėrruar tashmė nė emblemė tė kombit duke qenė dhe poeti shqiptar mė i pėrkthyeri nė botė.E pashė sė pari nė njė takim nė Gostivar, rreth 20 vjet mė parė, mė i thjeshti dhe mė i natyrshmi, sportiv, kur po shkonim tė vizitonim rrėnojat ku besohej se kishte qenė shtėpia e nėnės sė Skėnderbeut dhe ai nė njė copė letėr shkroi poezinė pėr vajtojsat e Rekės, tė cilat vetėm tė dielėn qanin shqip. Nė fakt ishte elegjia e Podrimjes pėr tkurrjen e atdheut. Pastaj vizituam njė tempull feje. Arkitekturė moderne. Anķ, bukur fort, tha Aliu, ta gėzoni, tani tė bėni dhe njė bibliotekė kėshtu. Tek ai ishte e fuqishme feja e dijes.Pėr herė tė fundit e pashė nė Prizren, para nja 20 ditėsh. Kishte ardhur me mikun e tij gazetarin Smajl Smaka dhe me zv/ministrin e kultures, Ajdin Abazi. Prapė Aliu mė i thjeshti ndėr ne dhe mė i natyrshmi. Pasi mbaroi diskutimin e Tij, me zė tė ngrohtė dhe familjar, kėrkoi tė lexonte dhe njė poezi, qė dukej sikur dilte jashtė asaj veprimtarie, si trill. Poezi pėr aktorin Bekim Fehmiu. Por ishim nė Prizrenin e tij, nė kryevendin. Vizituam dhe Shtėpinė e Lidhjes. Aliu dinte tė bashkonte dhe tė nderonte.Kujtuam Sarandėn, takimin e pakmėparshėm tė poetėve jonianė. Nė Butrint Podrimja nė Portat e Eneut, si njė dardan modern.Sa herė bunte nė Tiranė, sillte gjithmonė libra nga Kosova, mė shumė tė tė tjerėve, sidomos tė dėshmorėve, pėr tė na i dhuruar dhe kėrkonte tė takonte miqtė kudo, nė kafene, nė shtėpi, nė holle, donte Fatos Arapin dhe Xhevahir Spahiun, Pano Taēin, engjėllin plak qė u nda nga jeta para njė muaji, donte Kadarenė, Dritėroin, Bardhyl London, Bashkim Kuēukun, Sadik Bejkon, mė tė rinjtė, Arian Lekėn, Agron Tufėn, Gentian. Ēoēolin, etj, botues tė ndryshėm dhe fare thjesht, ēiltėr fare kėrkonte tė ndalej nė zyrėn e Berishės.A ke lėnė takim, baca Ali, e pyesja. Jo, pse bre, mė pret mua ai, jemi miq, dua ta pėrshėndes. Ose kishte dhe ndonjė porosi. Kurrė punė vetiake a kėrkesė, por ēėshtje ideale, mbarėkombėtare. Biseda vazhdonte e gėzuar dhe e mėnēur, pa protokoll, flitej dhe pėr poezinė edhe gjatė drekės.Aliu i shikonte njerėzit nė sy barabar, politika pėr atė ishte veprimtari e hapur, qė, kur i dukej mirė, e mbėshteste, pėrndryshe e shprehte obsionin e vet. Me urtėsi. Gjithēka nė dobi tė kombit. Ashtu si Poezia. Sepse edhe kombi pėr atė ishte intim dhe poetik. Dhe absolutisht qe e pritshme dhe e duhur qė politikanėt e lartė, burrat e dy shteteve shqiptare tė flisnin dhe ta vlerėsonin Podrimjen, se Ai kurorėn e Poetit parėsor e kishte marrė me kohė nga vetė populli qė lipset tė kėrkojė tė bėhet mė shumė pėr kulturėn dhe kujtesė historike. Me tė drejtė Berisha e quajti Podrimjen “Princin e letrave shqipe”.Poet buzė brigjeve homerike, poezia e tij ngjan dhe me ortekėt e Homerit mė tė fundit nė Ballkan, me Gjergj Fishtėn, gjithsesi me tė kundėrtėn e tij, se poemat e Podrimjes janė dramatikisht me pak vargje. Ėshtė hermetik po aq sa dhe kraharori i njeriut. I mjafton plaga pėr tė parė brenda. Dhe na duket sikur shohim mė shumė me plagėt, se sa me sytė.Ali Podrimja i pėrket njė populli martir, qė ndėrsa i kishte dhėnė botės njė kryetrim tė civilizimit perėndimor, Gjergj Kastrioti-Skėnderbeun, shtoi dhe njė Nėnė Terezė, e cila bėri profesion dashurinė ndaj gjithė njerėzimit, prandaj dhe poezia e tij ka fortėsinė e shpatės dhe pėrdėllimin e lutjeve tė shenjtores. Dhe ėshtė nė veprim.Para njė jave ka nisur pavdekėsia e Tij… *Fjala, me shkurtime, mbajtur nė ceremoninė mortore tė poetit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Ali Podrimja Empty
MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   Ali Podrimja Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ali Podrimja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: