Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE Empty
MesazhTitulli: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:21 pm

BILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE TE LNPSHA “PEGASI” , INSPIRUES DINAMIK I PROGRESIT, KAMPION I HUMANIZMIT, MJESHTĖR I PUBLICISTIKĖS, ANALIST PROFETIK, ORATOR I SHKĖLQYER
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:21 pm

GJIROKASTRA GJITHMONĖ KA PRODHUAR ”THARM” SHUMPLANĖSH... GJATĖ GJITHĖ HISTORISĖ SĖ SAJ SHEKULLORE. NĖ DY DEKADAT E FUNDIT NĖ GJIROKASTĖR U FANIT LIDHJA NDERKOMBETARE E POETĖVE SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE “PEGASI” ALBANIA, NJĖ LIDHJE MODERATORE LETRARE, E CILA NĖ GJIRIN E SAJ PĖRMBLEDH KRIJUES JO VETĖM NGA VENDI, POR EDHE NGA VENDET KU FLITET SHQIP SI DHE KA SHUMĖ POETĖ NGA 46 VENDE TĖ BOTĖS...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:21 pm

INTERNATIONAL ASSOCIATTION WRITERS AND POETS “PEGASI” ALBANIA


Lidhja Internacionale e Poetėve e Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA ėshtė njė bashkim me ideal” –botėn shkrimore dhe shkėmbimin universal tė vlerave nė fushėn e Letėrsisė me simotrat nė botė.
Ajo u krijua me nismėn e poetėve dhe shkrimtarėve dhe artistėve, tė cilėt janė anėtarė tė organizmave botėrore letrare (mbi bazėn ligjore tė Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi”Albania me vendimin 161, datė 23 korrik 1998 miratuar nga Gjykata e Faktit rrethit Gjirokastėr), e cila do tė jetė dhe dita e festimit tė evenimentit krijues).
Njė nga objeksionet mė tė rėndėsishme tė saj ėshtė:
Pėrhapja e vlerave reale letrare tė tė gjitha gjinive, artistike, konkurrimi, kristalizimi dhe pjesėmarrja nė Antologji pėrfaqėsuese, botimi i veprave prestigjioze, organizimi i Simpoziumeve nė fushėn letrare, i Pasnaireve Ndėrkombėtare tė LIBRIT, konkurseve nė gjini tė ndryshme letrare e artistike, dhėnie ēmimesh letrarė dhe tituj letrarė; zhvillimi i Konferencave deri nė Kongrese letrare ndėrkombėtarė me tematikė tė caktuar; propozime pėr ēmime dhe tituj ndėrkombėtarė si dhe botime poliglote letrare.
Qendrat e Lidhjes: Gjirokastra (kryesore), Tirana, Prishtina, ...
Vula e Lidhja Internacionale e Poetėve e Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA nė qendėr tė saj ka kalin fluturues simbolizim tė muzės.
Anėtarėt e Lidhjes Internacionale e Poetėve e Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA pajisen me kartė dentiteti.
Lidhja herė pas herė boton Antologji si dhe shfaq nė Internet botime tė anėtarėve dhe pėrkthime nė faqet pėrkatėse.
President i Lidhjes: Kristaq F. Shabani, shkrimtar, poet, botues, ALBANIA Sekretar i pergjithshem : Agron Shele, poet, shkrimtar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:21 pm

The International Association of the Poets, Writers and Artists “Pegasi” Albania is a union with the ideal – writing world and the Universal exchange of Values in the field of literature with its counterparts in the world.
It was founded with the initiative of the poets, writers and Artists, who are members of the international literary organisms (according to the law basis of the Authors “Pegasi” Albania with the decree 161, date 23 of July 1998 approved by the Court of Fact of Gjirokastra District), which will be the day of celebration of the creative event). One of its main objectives is:

Exchange of the real literary values of all genres, art, competition crystallization and participation on representative anthology, publishing of prestigious works, organization of the symposiums in the literary field, international book fairs, competitions in different literary and artistic genres, delivering of literary titles and prices; holding of conferences and International literary congresses with certain subjects; proposals for international prices and titles and literary publications in different languages.
Centers of the Associations: Gjirokastra (headquarters), Tirana, Prishtina...
In the center of the stamp of The International Association of the Poets, Writers and Artists “Pegasi” Albania is the flying horse a symbol of the muse. Members of the International Association of the Poets, Writers and Artists writers “Pegasi” are equipped with identity cards.
The association frequently publishes and shows in the internet publications and translations of the members.

President of the Association: Kristaq F. Shabani, writer, poet, editor, Gjirokastėr ALBANIA, Secretar General : Agron Shele, writer, poet

BILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE E LNPSHA “PEGASI” , INSPIRUES DINAMIK I PROGRESIT, KAMPION I HUMANIZMIT, MJESHTĖR I PUBLICISTIKĖS, ANALIST PROFETIK, ORATOR I SHKĖLQYER
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:22 pm

Bill Clinton

William "Bill" Jefferson Clinton lindi mė 19 gusht tė vitit 1946 nė Hope, Arkansas. Bill Klintoni ėshtė politikan dhe ishte kryetar shteti nė SHBA nė vitet 1993-2001.
Bill Klintoni gjatė kohės sė mandatit tė tij si kryetar i shtetit mė tė fortė nė botė ndikojė nė aprovimin dhe realizimin e vendimeve tė OKB pėr intervenimin e NATO-s nė Luftėn e Kosovės nė vitin 1999
Biografia
Bill Clinton, ose me emrin e plotė William Jefferson Blythe i IV, ėshtė lindur mė 19 gusht 1946 nė Hope nė shtetin federal Arkansas. Babain e tij Ėilliama Jeffersona Blythea i III-tė kurrė nuk e njohu , i cili ishte agjent tregtar dhe humbi jetėn nė njė fatkeqėsi komunikacioni, disa muaj para se tė lind Billi. Pas vdekjes sė babit, Billi dhe nėna e tij, kuptuan se babai i tij ishte i martuar edhe me sėpaku edhe tri gra tjera nė tė njėjtėn kohė dhe se Billi e kishte edhe njė vėlla dhe njė motėr nga babai , tė cilėt kurrė nuk i takoi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:22 pm

Bill Clinton nė fėmijėri
Pasi qė nėna e tij u martua, Billi e mori emrin William Jefferson Clinton. Si fėmij i vogėl Billi jetoi mė tė ėmėn, Virginia Cassidy Blythe, dhe me prindėrit e saj nė Hope. Kur Billi i mbushi njė vit, e ėma e tij shkoi Neė Orleans pėr t’u shkolluar pėr infermiere-anesteziologe dhe dy vitet nė vijim pėr Billin ishin kujdesur prindėrit e sė ėmės. Kur Billi i kishte mbushr 4 vjet, e ėma e tij ishte martuar me Rogera Clintonin, mė vonė shitės i automobilave nė Hope. Dy vite mė vonė prindėrit ishin shpėrngulur nė Hot Springs nė Arkansas.
Jeta pėr Billin dhe tė ėmėn e tij aspak nuk ishte e lehtė. Rogeri ishte alkoholist dhe bixhozxhi dhe shpesh paratė e fituara i humbiste, duke luajtur bixhoz, jo vetėm tė tija por edhe tė bashkėshortes sė tij.
Nganjėherė edhe e kishte rrahur gruan e tij, ndėrsa Billin dhe vėllain e tij mė tė vogėl Rojer Junorin, i cili kishte lindur nė vitin 1956 e keqtrajtonte.
Billi ishte shumė i lidhur me tė ėmėn e vet dhe ngandonjėherė ishte munduar ta mbronte tė ėmėn nga njerku, i cili e rrihte. Kjo e solli edhe deri te konfliktet serioze me njerkun e tij. Si nxėnės i shkollės sė mesme, Billi mė nė fund u pajtua me njerkun e tij, i cili kishte vdekur nga kanceri nė vitin 1967.
Clintoni dy vite vijoi shkollėn katoliko-romake, para se tė regjistrohet nė shkollėn publike nė Hot Springs. Ishte nxėnės tėrheqės dhe me sukses tė shkėlqyeshėm.
Nė vitin 1963, pas vitit tė parė tė gjimnazit, Clintoni ishte zgjedhur njėri nga dy pėrfaqsuesit nga Arkansasi nė programin e qeverisė pėr student nė Boys Nation.
Nė kuadėr tė kėtij programi ishte debatuar pėr tė drejta e qytetarėve. Me kėtė rast, nė kuadėr tė kėtij programi, takohet me kryetarin J.F. Kennedyem nė Shtėpinė e Bardhė.
Clintoni kreu gjimnazin nė vitin 1964 dhe u regjistrua nė universitetin Georgetoėn nė Ėashington, ku zgjoi interesim pėr marrėdhėniet ndėrkombtare. Gjatė gjith shkollimit ēdo herė ishte zgjedhur kujdestar i klasės. Gjatė shkollimi ishte i angazhur tė ndihmojė nė punėt e komitetit tė Senatit pėr punė tė jashtme, tė cilat i udhėhiqte senatori Ėilliam Fulbright, demokrati nga Arkanzasi.
Clintoni ishte admirues i tij, sepse kritikonte rreptė pėrzierjen amerikane nė luftėn e Vietnamit. Clintoni gjithashtu ishte simpatizues i lėvizjen zezake tė viteve tė 1960.
Pas vrasjes nė vitin 1968 Martin Luther King (disa ditė para se ta kryejė shkollimin), qė shkaktoi kryengritjen e zezakėve nė disa qytete amerikane, Clintoni ishte vullnetar pėr tė ndihmuar nė ushqim dhe veshmbathje pėr njerėzit qė kishin mbetur pa shtėpi.
Gjat vitit tė dytė tė studimeve Clintoni fitoi bursėn e Rhod dhe shkoi nė universitetin e Oxfordit nė Angli, ku i kaloi dy vite. Nė vitin 1970, Clintoni u regjistrua nė Fakultetin juridik nė Universitetin e Yale. Shkollimin e pagoi, duke punuar nė punė tė llojllojshme. Kėtu e takoi Hillary Diane Rodham nga Chicagoja. Clintoni diplomoi juridikun nė vitin 1973 dhe shkon nė Fayetteville nė Arkansas pėr tė ligjėruar nė fakultetin juridik tė Arkanzasit. Me Hillarin u martuan 19. 11. 1975 tė vetmin fėmijė kanė Chelsea Victoria Clinton tė lindur 27 shkurt 1980.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:22 pm

Karriera politike 1978-1992
Pas diplomimit nga Yale Laė School, Klinton u kthye nė Arkansas dhe u bė profesor nė Universitetin e Arkansas. Njė vit mė vonė, ai kandidoi pėr Shtėpinė e Pėrfaqėsuesve nė vitin 1974. John Paul Hammerschmidt mundi Klinton menėj diferencė tė vogėl 52-48%. Nė zgjedhjet e pėrgjithshme, Klinton u zgjodh nė Arkansas Prokurori i Pėrgjithshėm nė vitin 1976.
Klinton u zgjodh Guvernator i Arkansas nė 1978, duke e bėrė atė guvernator nė moshėn tridhjetė e dy. Ai ka punuar mbi reformėn arsimore dhe me gruan e Hillari udhėheq njė komitet tė suksesshme nė reformėn e kujdesit shėndetėsor urban.
Klinton u bashkua me Bruce Lindsey e fortė, mik i ligjit tė Ėright, Lindsey dhe Jennings, edhe pse ai kaloi shumicėn e dy viteve tė ardhshme tė punės pėr fushatėn e re e tij zgjedhore. Klinton u zgjodh guvernator dhe mbajtur pėrsėri punėn e tij pėr dhjetė vjet. Informacione tė tjera: zgjedhje Arkansas guvernatorit, 1982
Ai ndihmoi nė Arkansas transformojnė ekonominė e saj dhe tė pėrmirėsojė ndjeshėm sistemin arsimor shtetėror. Ai u bė njė figurė kryesore ndėr demokratėt e Re. Demokratėve tė Rinj, tė organizuar brenda Kėshillit tė Lidershipit Demokratik (DLC) ishin njė degė e Partisė Demokratike, qė bėri thirrje pėr reforma sociale dhe qeveri mė e vogėl, njė politikė tė mbėshtetur nga dy demokratėt dhe republikanėt. Ai shėrbeu si Kryetar i Shoqatės Kombėtare tė Guvernatorėve tė 1986-1987, duke e ēuar atė nė njė audiencė pėrtej Arkansas.
Klinton bėrė rritjen ekonomike, krijimin e vendeve tė punės dhe pėrmirėsimin e prioriteteve tė larta arsimore. Pėr tė moshuarit, ai u largua nga taksa e shitjes medikamente dhe rritur nė shtėpi pronė e pėrjashtimit tė taksave.
Nė fillim tė viteve 1980, Klinton e bėri reformėn e sistemit tė arsimit Arkansas njė pėrparėsi kryesore. Arsimi Arkansas Komiteti i Standardeve, i kryesuar nga gruaja e Klintonit, avokat dhe Legal Services Corporation karrige Hillary Rodham Clinton, sukses nė reformimin e sistemit arsimor, duke e shndėrruar atė nga mė tė keq nė popull, nė njė mė tė mirė. Kjo ėshtė konsideruar nga shumė arritje mė e madhe e governorship Klinton. Klinton dhe komisioneve janė pėrgjegjės pėr pėrmirėsimin e programeve arsimore shtetėrore, sidomos shpenzojnė mė shumė pėr shkollat, rritjen e mundėsive pėr fėmijėt e talentuar, njė rritje nė arsimin profesional, rritjen e pagave tė mėsimdhėnėsve, pėrfshirjen e njė shumėllojshmėri tė gjerė tė kurseve, si dhe testimi i detyrueshėm pėr mėsues qė aspirojnė edukatorėt.
Clinton nė personale dhe aktivitetet e biznesit gjatė viteve 1980 pėrfshinin transaksione, qė u bė bazė e hetimit Ėhiteėater, i cili mė vonė i ndjekur administrata e tij presidenciale. Pas hetimeve tė gjerė gjatė disa viteve, nuk u bėnė padi kundėr Clinton lidhur me vite nė Arkansas .
Zgjedhjet demokratike paraprake presidenciale tė 1988
Guvernatori dhe zonja Klinton marrė pjesė Darka nderuar Transmetimeve Kombėtar nė Shtėpinė e Bardhė me Presidentin Ronald Regan dhe zonja e parė Nancy Reagan, 1987. Megjithėse Guvernatori Klinton kishte pak tė bėjė me politikė kombėtare nė kohėn, Hillari Rodham kishte, disa vite mė parė, u pėrplasėn mbi financimin e Shėrbimeve Juridike Korporata me Presidentin Regan si kryesues organizatė, njė pozicion ajo u emėrua nga Presidenti Karter.
Nė vitin 1987 ka pasur spekulime tė medias Klinton do tė hyjė garė pas pastaj-Nju Jork Guvernatori Mario Cuomo nuk pranoi pėr tė kandiduar e para Demokratike kontrabandist Gary Hart u tėrhoq pėr shkak tė zbulimit tė pabesi martesore. Klinton vendosi tė mbetet si guvernator i Arkansas (pas konsideratė pėr kandidaturėn e mundshme tė Hillary Rodham Clinton pėr guvernator, favorizuar nė fillim, por vuri veton nė fund tė fundit, nga zonja e parė). [16] Pėr emėrimin, Guvernatori i Massachusetts Klinton miratoi Michael Dukakis. Megjithatė, ai dha adresėn e natės e hapjes nė 1988 Konventa Demokratike Kombėtare, e cila ishte nė televizion nė shkallė kombėtare, por ai u kritikua pėr gjatėsi. [30] Duke paraqitur veten si e moderuar dhe njė anėtar i krahut demokrat i ri i Partisė Demokratike, ai u drejtua moderuar Lidershipit Demokratik Kėshilli nė 1990 dhe 1991.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:23 pm

Fushata presidenciale 1992
Informacione tė tjera: Partia Demokratike (Shtetet e Bashkuara tė Amerikės) paraprake presidenciale, 1992, Shtetet e Bashkuara tė zgjedhjeve presidenciale, 1992, dhe Bill Klinton fushatė presidenciale, 1992
Pėr shkak tė daljes sė tij rinore ai u thirr shpesh "Boy Guvernatori". Nė konkursin e parė, grupi parlamentar i Ioėa, ai pėrfundoi njė shumė tė largėt e tretė tė Ioėa Harkin senatorin Tom. Gjatė fushatės pėr raportet Hampshire Neė fillore e njė ēėshtje jashtėmartesore me Lule Gennifer dalė nė sipėrfaqe. Si Klinton ra larg prapa ish-senatori Masaēusets Paul Tsongas nė sondazhet Neė Hampshire, [16] pas Super Boėl, Clinton dhe gruaja e tij Hillary shkoi nė 60 minuta pėr tė hedhur poshtė akuzat. Paraqitjen e tyre televizive ishte njė rrezik tė llogaritur por Klinton e rifitoi disa delegatė. Ai pėrfundoi e dyta nė Tsongas nė Neė Hampshire primar, por pas vjen keq nė votime dhe nė shifrat qė vijnė vetėm pėr tė fituar, mediat parė atė si njė fitore. Nė natėn e zgjedhjeve, Klinton etiketuar veten "Comeback Kid". Ai pėrfundoi kryesor Neė Hampshire nga njė pėrqindje tė madhe. [16]
Fituar ēmimet e madhe e Floridės dhe Texas dhe shumė paraprake Jugore Klinton dha njė shembull mjaft i madh delegat. Megjithatė, ish-guvernatori i Kalifornisė Jerry Broėn ishte shėnuar fitore dhe Klinton ka ende pėr tė fituar njė garė tė rėndėsishme jashtė e Jugut e tij amtare.
Me nuk e madhe e shtetit e Jugut tė mbetur, Klinton objektiv primar Neė York, i cili pėrmbante njė numėr tė madh tė delegatėve. Ai shėnoi njė fitore oshėtimė nė Neė York City dhe fitoi, derdhje imazhin e tij si njė kandidat rajonal. [31] Duke qenė shndėrruar nė kandidat konsensual, ai siguruar emėrimin e Partisė Demokratike, duke pėrfunduar me njė fitore nė shtetin e Jerry Broėn shtėpi e Kalifornisė. [16] Bill Clinton me Ross Perot, Pavarur, dhe Presidenti George HĖ Bush, Republikane, nė njė debat kombėtar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:24 pm

Klinton fitoi zgjedhjet presidenciale 1992
(43,0% tė votave) kundėr detyrė Republikan George HĖ Bush (37,4% tė votave) dhe miliarderin Ross Perot populiste, i cili u rendit si njė (18,9% i pavarur e votimit) pėr njė platformė tė fokusuar nė familje ēėshtjeve, njė pjesė e rėndėsishme e suksesit Klinton ishte rėnie e Bushit nė miratimin publik. Sepse ratings Bushit miratim ishin nė varg 80% gjatė Luftės sė Gjirit, ai u pėrshkrua si unbeatable. Mirėpo, kur Presidenti Bush nė kompromis me demokratėt nė njė pėrpjekje pėr tė ulur deficite Federale, ai reneged jo nė premtimin e tij pėr tė rritur taksat, duke dėmtuar vlerėsimin e tij miratim. Clinton Bush dėnoi nė mėnyrė tė pėrsėritur pėr tė bėrė njė premtim se ai nuk arriti tė mbajė. Nga koha e zgjedhjeve, ekonomia ishte e vėshtira dhe Bush vlerėsimin e tij pa miratimin peshė nė pak mbi 40%. Sė fundi, konservatorėt janė bashkuar mė parė nga anti-komunizmit, por me fund tė Luftės sė Ftohtė, partia mungonte njė ēėshtje e bashkimit. Kur Pat Buchanan dhe Pat Robertson drejtuar temat krishterė nė Konventėn Kombėtare Republikane, me Bush kritikuar Demokratėt pėr mosdhėnien e Perėndisė nga platforma e tyre, shumė u tjetėrsuar moderuar.Klinton pastaj vuri tė moderuar e tij, rekord "i ri demokrat" si guvernator i Arkansas , edhe pse disa nė anėn mė liberale tė partisė mbetur tė dyshimta. [34] Shumė demokratėt qė mbėshtetėn Ronald Reagan dhe Bush nė zgjedhjet e mėparshme kaloi besnikėrinė e tyre ndaj Klinton. Zgjedhjet e tij pėrfundoi dymbėdhjetė vitet e qeverisjes republikane tė Shtėpisė sė Bardhė, dhe njėzet e njėzet e katėr viteve tė mėparshme. Zgjedhjeve dha demokratėve kontrollin e plotė tė Kongresit tė Shteteve tė Bashkuara. Kjo ishte hera e parė qė kjo kishte ndodhur qė nga presidenca e Jimmy Carter nė fund tė viteve 1970.
Megjithatė, gjatė fushatės pyetjet e konfliktit tė interesit nė lidhje me biznesin e shtetit dhe tė fuqishme politikisht Rose Firma ligji, nė tė cilėn Hillary Rodham Clinton ishte njė partner, u ngrit. Klinton ruhet pyetje ishin tė dyshimtė pėr shkak se tė gjitha transaksionet me shtetit ishin zbritur para tė pėrcaktimit tė paguajė Hillari e fortė. [36] [15] shqetėsim i mėtejshėm u ngrit kur Bill Clinton njoftoi se, me Hillari, votuesit do tė marrė dy presidentėt "pėr ēmimin e njė ".
Kryesia, 1993-2001
1993-1997
Klinton u prezantua si Presidenti i 42 i Shteteve tė Bashkuara mė 20 janar, 1993.
Nė adresėn e tij tė parė ai deklaroi:
Demokracia jonė duhet tė jetė jo vetėm zili e botės, por motori i rinovimit tona. Nuk ka asgjė tė keqe me tė Amerikės se nuk mund tė shėrohet me atė qė ėshtė e drejtė me Amerikėn.
Menjėherė pas marrjes sė detyrės, Klinton tė nėnshkruar Familja dhe mjekėsore Lini Akti i 1993, i cili i kėrkoi punėdhėnėsit tė mėdha pėr tė lejuar punonjėsve pėr tė marrė pushim pa pagesė pėr tė shtatzėnisė apo njė gjendje tė rėndė shėndetėsore. Ndėrsa ky veprim ishte popullor, Klinton pėrpjekje pėr tė pėrmbushur njė premtim i fushatės e lejimit tė hapur meshkujt homoseksual dhe femrat pėr tė shėrbyer nė forcat e armatosura mori kritika nga u nis (pėr tė qenė shumė paraprake nė promovimin e tė drejtave homoseksual) dhe nga tė drejtė (tė cilėt kundėrshtuan ēdo pėrpjekje pėr tė lejuar homoseksualė pėr tė shėrbyer). Pas debatit shumė, Kongresi zbatuar "Mos pyet, mos i thoni" politikėn, duke deklaruar si homoseksualė pėr sa kohė mbajnė sekret seksualitetin e tyre, ata mund tė shėrbejė nė ushtarak. Disa avokatė tė drejtat e homoseksualėve kritikuar Klinton pėr tė mos shkuar aq larg sa dhe e akuzoi atė pėr premtimin e tij duke bėrė fushatė pėr tė marrė vota dhe kontributeve. [39] [40] Kėto avokatė mendojnė Klinton duhet tė ketė tė integruar ushtarake me urdhėr ekzekutiv, duke vėnė nė dukje Presidenti Harry Truman pėrdorur ekzekutiv qėllim qė tė racore desegregate forcat e armatosura. Mbrojtėsit e Klintonit argumentojnė njė urdhėr ekzekutiv mund tė ketė bėrė qė Senati Demokratike pėr tė shkruar pėrjashtimin e homoseksualėve nė ligj, potencialisht duke e bėrė tė vėshtirė pėr t'u integruar ushtarake nė tė ardhmen. [3] Mė vonė nė presidencėn e tij, nė vitin 1999, Clinton tha se ai nuk mendoj ēdo person serioz mund tė thonė se rruga politikė ishte zbatuar nuk ishte "jashtė vesh." [41]
Administrata Klinton filloi e parė zyrtare e internetit Shtėpinė e Bardhė mė 21 tetor, 1994. [42] [43] Kjo u pasua nga tre versionet e mė shumė, duke rezultuar nė edicionin e fundit filluar nė vitin 2000. [44] [45] internetit nė Shtėpinė e Bardhė u pjesė e njė lėvizje mė tė gjerė tė administratės Klinton nė drejtim tė ėeb-bazė tė komunikimit. Sipas Robert Longley ", Klinton dhe Gore ishin pėrgjegjės pėr tė shtypur pothuajse tė gjitha agjencitė federale, sistemin gjyqėsor tė SHBA dhe ushtrinė amerikane mbi internetin, kėshtu hapjen e qeverisė e Amerikės pėr mė shumė shtetas tė Amerikės se kurrė mė parė. Mė 17 korrik, 1996, Presidenti Klinton lėshoi Ekzekutiv Rendit 13.011 - Ministri federal i Teknologjisė sė Informacionit, urdhėrimin krerėt e tė gjitha agjencive federale tė shfrytėzojė plotėsisht teknologjinė e informacionit pėr tė informacionit tė agjencisė lehtė tė qasshme pėr publikun. "[46] Bill Clinton me Ambasadorin Harry Shvarc i cili negocioi heqjen e sanksioneve tė mbetura nė Afrikėn e Jugut
Gjithashtu nė vitin 1993, Klinton controversially mbėshtetur ratifikimin e Marrėveshjes sė Amerikės sė Veriut pėr Tregti tė Lirė nga Senati Amerikan. Klinton, sė bashku me shumicėn e aleatėve tė tij Demokratike Leadership Komiteti, i mbėshtetur fuqimisht masat e tregtisė sė lirė, nuk ka mbetur, megjithatė, tė fortė-mosmarrėveshje brenda partisė. Opozitės kryesisht erdhėn nga anti-republikanėve tregtisė, demokratėt proteksionist dhe pėrkrahėsit e Ross Perot. Ligji u miratua shtėpi me 234 vota kundėr 200 kundėrshtuar (132 republikanėt dhe demokratėt 102 votimit nė favor, 156 demokratėt, 43 republikanėt, tė pavarur dhe 1 kundėr). Traktati u ratifikua pastaj nga Senati dhe nėnshkruar nė ligj nga Presidenti mė 1 janar, 1994. [47]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:24 pm

Klinton Bill Brady nėnshkruan nė ligj mė 30 nėntor, 1993, i cili vuri njė pesė-ditore periudhė pritje pėr blerjet pistoletė. Ai gjithashtu zgjeruar Income Tax Credit Earned, njė subvencion pėr punėtorė tė ardhura tė ulėta. [29]
Njė nga pikat mė tė shquar nė axhendėn legjislative Klinton ishte rezultat i njė grup pune tė kryesuar nga Hillary Clinton, e cila ishte njė reformė e kujdesit shėndetėsor plan qė synon arritjen e mbulimit universale nėpėrmjet njė plani tė kujdesit shėndetėsor kombėtar. Edhe pse fillimisht i pranuar nė qarqet politike, ai u ndėshkua nė fund tė fundit edhe nga opozita e organizuar nga konservatorėt, Shoqata Mjekėsore Amerikane, dhe industrinė e sigurimit shėndetėsor. Megjithatė, Xhon F. Harris, njė biograf i Klintonit, shtetet programi dėshtuar pėr shkak tė mungesės sė koordinimit brenda Shtėpinė e Bardhė. Pavarėsisht mbajtjes sė partisė sė tij njė shumicė nė Kongres, pėrpjekje pėr tė krijuar njė sistem kombėtar tė kujdesit shėndetėsor nė fund tė fundit vdekur. Kjo ishte humbja e parė kryesore legjislative tė administratės Klinton. Dy muaj mė vonė, pas dy vjet e kontrollit tė Partisė Demokratike, Demokratėt humbi kontrollin e Kongresit nė zgjedhjet afatmesme nė vitin 1994, pėr herė tė parė nė dyzet vjet.
Klinton nėnshkroi Omnibus Buxheti Pajtimi Akti i 1993, nė gusht tė vitit 1993, qė miratoi Kongresi pa njė votim Republikane. Ėshtė shkurtuar taksat pėr pesėmbėdhjetė milion familjet me tė ardhura tė ulėta, ka bėrė shkurtime tė taksave nė dispozicion tė 90% tė bizneseve tė vogla, dhe e ngriti taksat pėr 1,2% mė tė pasura tė tatimpaguesve. [49] Pėrveē kėsaj, pėrmes zbatimit tė kufizimeve tė shpenzimeve, ėshtė e mandatuar buxhet tė balancuar pėr njė numėr vitesh.
Nė 1997 Senatorėt Ted Kennedy, njė demokrat, dhe Orrin Hatch, njė republikan, bashkuar me Hillary Rodham Clinton dhe stafin e saj dhe arriti nė miratimin e legjislacionit formimin shėndetėsor tė fėmijėve Programi i Sigurimeve, mė e madhe (e suksesshme) reformėn e kujdesit shėndetėsor nė vitet e Klinton Kryesisė. Kjo njėjtė tė vitit Hillari Klinton shepherded Miratimi dhe Familjet e sigurt Akti pėrmes Kongresit dhe dy vjet mė vonė Rodham Clinton arriti tė ndihmuar tė kalojė Foster Care Akti i Pavarėsisė. Bill Clinton mbėshtet dy ligjeve si dhe nėnshkruar dy prej tyre nė ligj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:25 pm

“ETHNOS” *Revista “IKONES”, datė 10. 01.2010
-BILL KLINTON
Nė tė gjashtėdhjetat e tij ish Presidenti i SHBA, “Zotria i zonjės” nga tė gjejė rikuptimin e jetės, ndėrkaq ēdo kėrkesė pėr tė thėnė mendimin e tij pėr situiatėn botėrore kushton mbi 150 mijė dollarė .
Te revista “Ikones” foli pėr tė ardhmen e Planetit.
Mua personalisht mė ēuditi fakti i kėsaj shume kaq astronomike, shpėrblimi pėr tė dhėnė njė intervistė, qė, po tė mos e kisha lexuar vetė, asqė mund ta konceptoja dot e le tė mendoja se mund tė bėhej fjalė pėr njė shumė tė tillė marramendėse. Nė kėtė revistė thuhet nė sintezė se Bill Klintoni u mėsua tė jetojė dhe pa shijen e pushtetit tė tij nė hije tė bashkėshortes sė tij, ish Presidenti i SHBA duket se zotėron zanatin e jetės. Orator i veēantė, prandaj edhe ėshtė shumė i kėrkuar, por edhe “i shtrenjtė” botėrisht dhe, duke pasur gjithė kohėn e lirė nė dispozicion tė tij. Pikėpamjet e tij pėr Planetin janė tė shtrenjta.
Nė kėtė intervistė i bėhen pyetje interesante, por pėrgjigjet janė me interesante.
Ēfarė surpriza na presin nė vitin 2010?
Na thoni tre libra, qė keni lexuar kohėt e fundit?
A ka zona qė nuk i keni vizituar e do tė dėshironit tė shkonit?
Se kush ėshtė Bill Klintoni ne kemi folur gjerėsisht nė kėtė libėr, por duhet thėnė se ai ėshtė orator, karizmatik, i zoti tė flasė pėr gjithēka edhe pėr fenė, shkencėn, fiset, akoma dhe pėr natyrėn e shpirtit njerėzor.
Kur flet mundohet tė ndėrlidh tema nė pamje tė parėndėsishme nė njė rrėfim publik, si asnjė udhėheqės tjetėr i brezit tė tij
Nė fondacionin”CLINTON GLOBAL INITIATIVES” Klinton mbledh ēdo vit nė New York qindra udhėheqės e afaraistė, shkencėtarė si dhe qindra udhėheqės e afaristė, shkenėtarė si dhe star tė Hollivudit, tė cilėt nuk flasin thjesht pėr problemet e botės, por pėrpiqen qė tė bėjnė diēka pėr t’i zgjidhur ato.
Pyetja e parė : “Viti 2008 nuk kishim parashikuar krizėn ekonomike, qė do tė vinte si dhe 2009 nuk parashikuam demonstratat masive nė Iran. Ēfarė surpriza na presin nė vitin 2010?
Duhet tė kemi vėmendjen tonė tonė tė kthyer nė ato treva tė planetit, ku mund tė ndodhė njė analogji politike tė krizės. Ekzistojnė probleme dhe dobėsi, tė cilat nuk bėhen direkt tė ndijshem, sepse njerėzit presin qė secila ditė tė jetė kopje e mė tė pėrparshmes. Nė njė mjedis dinamik si i sotmi duhet gjithmonė tė punojmė pėr tė mirėn dhe tė pėrgatitemi pėr tė keqen”.
Pėrgjigjja e pyetjes sė dytė:
“Lexoj librin e H.J Brands “Njė tradhtari tė klasės sė tij” jeta e privilegjuar pakuptim e Franklin Rusveltit, gjithashtu njė biografi tė Grabriel Garcia Markes dhe njėkohsiosht mbarova librin e Xosua Kuper”.
“Pse ērregullsia botėrore na ēudit vazhdimisht e ēfarė mund tė bėjmė pėr tė.
Pėrgjigja e pyetjes sė tretė:
“Dua tė shkoj nė Mongoli dhe tė bėj hipizėm nė stepat qė tė ndiej se i pėrkas presidencės radikale tė Xenkis Hanit, natyrisht pa vrarė njeri.
Dua tė shkoj nėn Antarkditė. Do tė dėshiroja tė marr Hilarin tė hipim nė Kilimanxharo, deri sa aty ekziston dėbora”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:25 pm


Shprehjen e fundit, e nėnvizoj, do tė dėshiroja, besoj se e kupton mirė lexuesi, ēfarė do tė thotė Billi, se nuk bėhet fjalė pėr njė shaka, qė ka brenda dhe romantizmin, por njė shqetėsim serioz tė Bill Klintonit, qė lidhet me krizėn ekologjike nė tėrėsi dhe konkretisht me ngrohjen globale tė planetit.
Bill Klinton ka situatėn politike botėrore nė pėllėmbė tė dorės dhe e ndjek atė nė dinamikė; ėshtė i kėnduar, para lexon vazhdimisht, bėn analiza, pėrgjithėsime shumė tė sakta, parashikon dhe ecurinė e mėtejshme tė zhvillimeve politike dhe ekonomike shoqėrore tė planetit.
Do tė dėshiroja tė citoja edhe njė herė mesazhin e tij:
“Nė njė mjedis dinamik si ky i sotmi, duhet gjithmonė tė punojmė pėr mė tė mirėn dhe tė pėrgatitemi pėr mė tė kėqen”.
Foto: NE KUADRIN E DITELINDJES SE LNPSHA " PEGASI" ALBANIA BILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE TE LNPSHA “PEGASI” , INSPIRUES DINAMIK I PROGRESIT, KAMPION I HUMANIZMIT, MJESHTĖR I PUBLICISTIKĖS, ANALIST PROFETIK, ORATOR I SHKĖLQYER GJIROKASTRA GJITHMONĖ KA PRODHUAR ”THARM” SHUMPLANĖSH... GJATĖ GJITHĖ HISTORISĖ SĖ SAJ SHEKULLORE. NĖ DY DEKADAT E FUNDIT NĖ GJIROKASTĖR U FANIT LIDHJA NDERKOMBETARE E POETĖVE SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE “PEGASI” ALBANIA, NJĖ LIDHJE MODERATORE LETRARE, E CILA NĖ GJIRIN E SAJ PĖRMBLEDH KRIJUES JO VETĖM NGA VENDI, POR EDHE NGA VENDET KU FLITET SHQIP SI DHE KA SHUMĖ POETĖ NGA 46 VENDE TĖ BOTĖS... INTERNATIONAL ASSOCIATTION WRITERS AND POETS “PEGASI” ALBANIA Lidhja Internacionale e Poetėve e Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA ėshtė njė bashkim me ideal” –botėn shkrimore dhe shkėmbimin universal tė vlerave nė fushėn e Letėrsisė me simotrat nė botė. Ajo u krijua me nismėn e poetėve dhe shkrimtarėve dhe artistėve, tė cilėt janė anėtarė tė organizmave botėrore letrare (mbi bazėn ligjore tė Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi”Albania me vendimin 161, datė 23 korrik 1998 miratuar nga Gjykata e Faktit rrethit Gjirokastėr), e cila do tė jetė dhe dita e festimit tė evenimentit krijues). Njė nga objeksionet mė tė rėndėsishme tė saj ėshtė: Pėrhapja e vlerave reale letrare tė tė gjitha gjinive, artistike, konkurrimi, kristalizimi dhe pjesėmarrja nė Antologji pėrfaqėsuese, botimi i veprave prestigjioze, organizimi i Simpoziumeve nė fushėn letrare, i Pasnaireve Ndėrkombėtare tė LIBRIT, konkurseve nė gjini tė ndryshme letrare e artistike, dhėnie ēmimesh letrarė dhe tituj letrarė; zhvillimi i Konferencave deri nė Kongrese letrare ndėrkombėtarė me tematikė tė caktuar; propozime pėr ēmime dhe tituj ndėrkombėtarė si dhe botime poliglote letrare. Qendrat e Lidhjes: Gjirokastra (kryesore), Tirana, Prishtina, ... Vula e Lidhja Internacionale e Poetėve e Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA nė qendėr tė saj ka kalin fluturues simbolizim tė muzės. Anėtarėt e Lidhjes Internacionale e Poetėve e Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA pajisen me kartė dentiteti. Lidhja herė pas herė boton Antologji si dhe shfaq nė Internet botime tė anėtarėve dhe pėrkthime nė faqet pėrkatėse. President i Lidhjes: Kristaq F. Shabani, shkrimtar, poet, botues, ALBANIA Sekretar i pergjithshem : Agron Shele, poet, shkrimtar The International Association of the Poets, Writers and Artists “Pegasi” Albania is a union with the ideal – writing world and the Universal exchange of Values in the field of literature with its counterparts in the world. It was founded with the initiative of the poets, writers and Artists, who are members of the international literary organisms (according to the law basis of the Authors “Pegasi” Albania with the decree 161, date 23 of July 1998 approved by the Court of Fact of Gjirokastra District), which will be the day of celebration of the creative event). One of its main objectives is: Exchange of the real literary values of all genres, art, competition crystallization and participation on representative anthology, publishing of prestigious works, organization of the symposiums in the literary field, international book fairs, competitions in different literary and artistic genres, delivering of literary titles and prices; holding of conferences and International literary congresses with certain subjects; proposals for international prices and titles and literary publications in different languages. Centers of the Associations: Gjirokastra (headquarters), Tirana, Prishtina... In the center of the stamp of The International Association of the Poets, Writers and Artists “Pegasi” Albania is the flying horse a symbol of the muse. Members of the International Association of the Poets, Writers and Artists writers “Pegasi” are equipped with identity cards. The association frequently publishes and shows in the internet publications and translations of the members. President of the Association: Kristaq F. Shabani, writer, poet, editor, Gjirokastėr ALBANIA, Secretar General : Agron Shele, writer, poet BILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE E LNPSHA “PEGASI” , INSPIRUES DINAMIK I PROGRESIT, KAMPION I HUMANIZMIT, MJESHTĖR I PUBLICISTIKĖS, ANALIST PROFETIK, ORATOR I SHKĖLQYER Bill Clinton William "Bill" Jefferson Clinton lindi mė 19 gusht tė vitit 1946 nė Hope, Arkansas. Bill Klintoni ėshtė politikan dhe ishte kryetar shteti nė SHBA nė vitet 1993-2001. Bill Klintoni gjatė kohės sė mandatit tė tij si kryetar i shtetit mė tė fortė nė botė ndikojė nė aprovimin dhe realizimin e vendimeve tė OKB pėr intervenimin e NATO-s nė Luftėn e Kosovės nė vitin 1999 Biografia Bill Clinton, ose me emrin e plotė William Jefferson Blythe i IV, ėshtė lindur mė 19 gusht 1946 nė Hope nė shtetin federal Arkansas. Babain e tij Ėilliama Jeffersona Blythea i III-tė kurrė nuk e njohu , i cili ishte agjent tregtar dhe humbi jetėn nė njė fatkeqėsi komunikacioni, disa muaj para se tė lind Billi. Pas vdekjes sė babit, Billi dhe nėna e tij, kuptuan se babai i tij ishte i martuar edhe me sėpaku edhe tri gra tjera nė tė njėjtėn kohė dhe se Billi e kishte edhe njė vėlla dhe njė motėr nga babai , tė cilėt kurrė nuk i takoi. Bill Clinton nė fėmijėri Pasi qė nėna e tij u martua, Billi e mori emrin William Jefferson Clinton. Si fėmij i vogėl Billi jetoi mė tė ėmėn, Virginia Cassidy Blythe, dhe me prindėrit e saj nė Hope. Kur Billi i mbushi njė vit, e ėma e tij shkoi Neė Orleans pėr t’u shkolluar pėr infermiere-anesteziologe dhe dy vitet nė vijim pėr Billin ishin kujdesur prindėrit e sė ėmės. Kur Billi i kishte mbushr 4 vjet, e ėma e tij ishte martuar me Rogera Clintonin, mė vonė shitės i automobilave nė Hope. Dy vite mė vonė prindėrit ishin shpėrngulur nė Hot Springs nė Arkansas. Jeta pėr Billin dhe tė ėmėn e tij aspak nuk ishte e lehtė. Rogeri ishte alkoholist dhe bixhozxhi dhe shpesh paratė e fituara i humbiste, duke luajtur bixhoz, jo vetėm tė tija por edhe tė bashkėshortes sė tij. Nganjėherė edhe e kishte rrahur gruan e tij, ndėrsa Billin dhe vėllain e tij mė tė vogėl Rojer Junorin, i cili kishte lindur nė vitin 1956 e keqtrajtonte. Billi ishte shumė i lidhur me tė ėmėn e vet dhe ngandonjėherė ishte munduar ta mbronte tė ėmėn nga njerku, i cili e rrihte. Kjo e solli edhe deri te konfliktet serioze me njerkun e tij. Si nxėnės i shkollės sė mesme, Billi mė nė fund u pajtua me njerkun e tij, i cili kishte vdekur nga kanceri nė vitin 1967. Clintoni dy vite vijoi shkollėn katoliko-romake, para se tė regjistrohet nė shkollėn publike nė Hot Springs. Ishte nxėnės tėrheqės dhe me sukses tė shkėlqyeshėm. Nė vitin 1963, pas vitit tė parė tė gjimnazit, Clintoni ishte zgjedhur njėri nga dy pėrfaqsuesit nga Arkansasi nė programin e qeverisė pėr student nė Boys Nation. Nė kuadėr tė kėtij programi ishte debatuar pėr tė drejta e qytetarėve. Me kėtė rast, nė kuadėr tė kėtij programi, takohet me kryetarin J.F. Kennedyem nė Shtėpinė e Bardhė. Clintoni kreu gjimnazin nė vitin 1964 dhe u regjistrua nė universitetin Georgetoėn nė Ėashington, ku zgjoi interesim pėr marrėdhėniet ndėrkombtare. Gjatė gjith shkollimit ēdo herė ishte zgjedhur kujdestar i klasės. Gjatė shkollimi ishte i angazhur tė ndihmojė nė punėt e komitetit tė Senatit pėr punė tė jashtme, tė cilat i udhėhiqte senatori Ėilliam Fulbright, demokrati nga Arkanzasi. Clintoni ishte admirues i tij, sepse kritikonte rreptė pėrzierjen amerikane nė luftėn e Vietnamit. Clintoni gjithashtu ishte simpatizues i lėvizjen zezake tė viteve tė 1960. Pas vrasjes nė vitin 1968 Martin Luther King (disa ditė para se ta kryejė shkollimin), qė shkaktoi kryengritjen e zezakėve nė disa qytete amerikane, Clintoni ishte vullnetar pėr tė ndihmuar nė ushqim dhe veshmbathje pėr njerėzit qė kishin mbetur pa shtėpi. Gjat vitit tė dytė tė studimeve Clintoni fitoi bursėn e Rhod dhe shkoi nė universitetin e Oxfordit nė Angli, ku i kaloi dy vite. Nė vitin 1970, Clintoni u regjistrua nė Fakultetin juridik nė Universitetin e Yale. Shkollimin e pagoi, duke punuar nė punė tė llojllojshme. Kėtu e takoi Hillary Diane Rodham nga Chicagoja. Clintoni diplomoi juridikun nė vitin 1973 dhe shkon nė Fayetteville nė Arkansas pėr tė ligjėruar nė fakultetin juridik tė Arkanzasit. Me Hillarin u martuan 19. 11. 1975 tė vetmin fėmijė kanė Chelsea Victoria Clinton tė lindur 27 shkurt 1980. Guvernatori Clinton me kryetarin e atėhershėm Jimmyjem Carterom Karriera politike 1978-1992 Pas diplomimit nga Yale Laė School, Klinton u kthye nė Arkansas dhe u bė profesor nė Universitetin e Arkansas. Njė vit mė vonė, ai kandidoi pėr Shtėpinė e Pėrfaqėsuesve nė vitin 1974. John Paul Hammerschmidt mundi Klinton menėj diferencė tė vogėl 52-48%. Nė zgjedhjet e pėrgjithshme, Klinton u zgjodh nė Arkansas Prokurori i Pėrgjithshėm nė vitin 1976. Klinton u zgjodh Guvernator i Arkansas nė 1978, duke e bėrė atė guvernator nė moshėn tridhjetė e dy. Ai ka punuar mbi reformėn arsimore dhe me gruan e Hillari udhėheq njė komitet tė suksesshme nė reformėn e kujdesit shėndetėsor urban. Klinton u bashkua me Bruce Lindsey e fortė, mik i ligjit tė Ėright, Lindsey dhe Jennings, edhe pse ai kaloi shumicėn e dy viteve tė ardhshme tė punės pėr fushatėn e re e tij zgjedhore. Klinton u zgjodh guvernator dhe mbajtur pėrsėri punėn e tij pėr dhjetė vjet. Informacione tė tjera: zgjedhje Arkansas guvernatorit, 1982 Ai ndihmoi nė Arkansas transformojnė ekonominė e saj dhe tė pėrmirėsojė ndjeshėm sistemin arsimor shtetėror. Ai u bė njė figurė kryesore ndėr demokratėt e Re. Demokratėve tė Rinj, tė organizuar brenda Kėshillit tė Lidershipit Demokratik (DLC) ishin njė degė e Partisė Demokratike, qė bėri thirrje pėr reforma sociale dhe qeveri mė e vogėl, njė politikė tė mbėshtetur nga dy demokratėt dhe republikanėt. Ai shėrbeu si Kryetar i Shoqatės Kombėtare tė Guvernatorėve tė 1986-1987, duke e ēuar atė nė njė audiencė pėrtej Arkansas. Klinton bėrė rritjen ekonomike, krijimin e vendeve tė punės dhe pėrmirėsimin e prioriteteve tė larta arsimore. Pėr tė moshuarit, ai u largua nga taksa e shitjes medikamente dhe rritur nė shtėpi pronė e pėrjashtimit tė taksave. Nė fillim tė viteve 1980, Klinton e bėri reformėn e sistemit tė arsimit Arkansas njė pėrparėsi kryesore. Arsimi Arkansas Komiteti i Standardeve, i kryesuar nga gruaja e Klintonit, avokat dhe Legal Services Corporation karrige Hillary Rodham Clinton, sukses nė reformimin e sistemit arsimor, duke e shndėrruar atė nga mė tė keq nė popull, nė njė mė tė mirė. Kjo ėshtė konsideruar nga shumė arritje mė e madhe e governorship Klinton. Klinton dhe komisioneve janė pėrgjegjės pėr pėrmirėsimin e programeve arsimore shtetėrore, sidomos shpenzojnė mė shumė pėr shkollat, rritjen e mundėsive pėr fėmijėt e talentuar, njė rritje nė arsimin profesional, rritjen e pagave tė mėsimdhėnėsve, pėrfshirjen e njė shumėllojshmėri tė gjerė tė kurseve, si dhe testimi i detyrueshėm pėr mėsues qė aspirojnė edukatorėt. Clinton nė personale dhe aktivitetet e biznesit gjatė viteve 1980 pėrfshinin transaksione, qė u bė bazė e hetimit Ėhiteėater, i cili mė vonė i ndjekur administrata e tij presidenciale. Pas hetimeve tė gjerė gjatė disa viteve, nuk u bėnė padi kundėr Clinton lidhur me vite nė Arkansas . Zgjedhjet demokratike paraprake presidenciale tė 1988 Guvernatori dhe zonja Klinton marrė pjesė Darka nderuar Transmetimeve Kombėtar nė Shtėpinė e Bardhė me Presidentin Ronald Regan dhe zonja e parė Nancy Reagan, 1987. Megjithėse Guvernatori Klinton kishte pak tė bėjė me politikė kombėtare nė kohėn, Hillari Rodham kishte, disa vite mė parė, u pėrplasėn mbi financimin e Shėrbimeve Juridike Korporata me Presidentin Regan si kryesues organizatė, njė pozicion ajo u emėrua nga Presidenti Karter. Nė vitin 1987 ka pasur spekulime tė medias Klinton do tė hyjė garė pas pastaj-Nju Jork Guvernatori Mario Cuomo nuk pranoi pėr tė kandiduar e para Demokratike kontrabandist Gary Hart u tėrhoq pėr shkak tė zbulimit tė pabesi martesore. Klinton vendosi tė mbetet si guvernator i Arkansas (pas konsideratė pėr kandidaturėn e mundshme tė Hillary Rodham Clinton pėr guvernator, favorizuar nė fillim, por vuri veton nė fund tė fundit, nga zonja e parė). [16] Pėr emėrimin, Guvernatori i Massachusetts Klinton miratoi Michael Dukakis. Megjithatė, ai dha adresėn e natės e hapjes nė 1988 Konventa Demokratike Kombėtare, e cila ishte nė televizion nė shkallė kombėtare, por ai u kritikua pėr gjatėsi. [30] Duke paraqitur veten si e moderuar dhe njė anėtar i krahut demokrat i ri i Partisė Demokratike, ai u drejtua moderuar Lidershipit Demokratik Kėshilli nė 1990 dhe 1991. Fushata presidenciale 1992 Informacione tė tjera: Partia Demokratike (Shtetet e Bashkuara tė Amerikės) paraprake presidenciale, 1992, Shtetet e Bashkuara tė zgjedhjeve presidenciale, 1992, dhe Bill Klinton fushatė presidenciale, 1992 Pėr shkak tė daljes sė tij rinore ai u thirr shpesh "Boy Guvernatori". Nė konkursin e parė, grupi parlamentar i Ioėa, ai pėrfundoi njė shumė tė largėt e tretė tė Ioėa Harkin senatorin Tom. Gjatė fushatės pėr raportet Hampshire Neė fillore e njė ēėshtje jashtėmartesore me Lule Gennifer dalė nė sipėrfaqe. Si Klinton ra larg prapa ish-senatori Masaēusets Paul Tsongas nė sondazhet Neė Hampshire, [16] pas Super Boėl, Clinton dhe gruaja e tij Hillary shkoi nė 60 minuta pėr tė hedhur poshtė akuzat. Paraqitjen e tyre televizive ishte njė rrezik tė llogaritur por Klinton e rifitoi disa delegatė. Ai pėrfundoi e dyta nė Tsongas nė Neė Hampshire primar, por pas vjen keq nė votime dhe nė shifrat qė vijnė vetėm pėr tė fituar, mediat parė atė si njė fitore. Nė natėn e zgjedhjeve, Klinton etiketuar veten "Comeback Kid". Ai pėrfundoi kryesor Neė Hampshire nga njė pėrqindje tė madhe. [16] Fituar ēmimet e madhe e Floridės dhe Texas dhe shumė paraprake Jugore Klinton dha njė shembull mjaft i madh delegat. Megjithatė, ish-guvernatori i Kalifornisė Jerry Broėn ishte shėnuar fitore dhe Klinton ka ende pėr tė fituar njė garė tė rėndėsishme jashtė e Jugut e tij amtare. Me nuk e madhe e shtetit e Jugut tė mbetur, Klinton objektiv primar Neė York, i cili pėrmbante njė numėr tė madh tė delegatėve. Ai shėnoi njė fitore oshėtimė nė Neė York City dhe fitoi, derdhje imazhin e tij si njė kandidat rajonal. [31] Duke qenė shndėrruar nė kandidat konsensual, ai siguruar emėrimin e Partisė Demokratike, duke pėrfunduar me njė fitore nė shtetin e Jerry Broėn shtėpi e Kalifornisė. [16] Bill Clinton me Ross Perot, Pavarur, dhe Presidenti George HĖ Bush, Republikane, nė njė debat kombėtar. Klinton fitoi zgjedhjet presidenciale 1992 (43,0% tė votave) kundėr detyrė Republikan George HĖ Bush (37,4% tė votave) dhe miliarderin Ross Perot populiste, i cili u rendit si njė (18,9% i pavarur e votimit) pėr njė platformė tė fokusuar nė familje ēėshtjeve, njė pjesė e rėndėsishme e suksesit Klinton ishte rėnie e Bushit nė miratimin publik. Sepse ratings Bushit miratim ishin nė varg 80% gjatė Luftės sė Gjirit, ai u pėrshkrua si unbeatable. Mirėpo, kur Presidenti Bush nė kompromis me demokratėt nė njė pėrpjekje pėr tė ulur deficite Federale, ai reneged jo nė premtimin e tij pėr tė rritur taksat, duke dėmtuar vlerėsimin e tij miratim. Clinton Bush dėnoi nė mėnyrė tė pėrsėritur pėr tė bėrė njė premtim se ai nuk arriti tė mbajė. Nga koha e zgjedhjeve, ekonomia ishte e vėshtira dhe Bush vlerėsimin e tij pa miratimin peshė nė pak mbi 40%. Sė fundi, konservatorėt janė bashkuar mė parė nga anti-komunizmit, por me fund tė Luftės sė Ftohtė, partia mungonte njė ēėshtje e bashkimit. Kur Pat Buchanan dhe Pat Robertson drejtuar temat krishterė nė Konventėn Kombėtare Republikane, me Bush kritikuar Demokratėt pėr mosdhėnien e Perėndisė nga platforma e tyre, shumė u tjetėrsuar moderuar.Klinton pastaj vuri tė moderuar e tij, rekord "i ri demokrat" si guvernator i Arkansas , edhe pse disa nė anėn mė liberale tė partisė mbetur tė dyshimta. [34] Shumė demokratėt qė mbėshtetėn Ronald Reagan dhe Bush nė zgjedhjet e mėparshme kaloi besnikėrinė e tyre ndaj Klinton. Zgjedhjet e tij pėrfundoi dymbėdhjetė vitet e qeverisjes republikane tė Shtėpisė sė Bardhė, dhe njėzet e njėzet e katėr viteve tė mėparshme. Zgjedhjeve dha demokratėve kontrollin e plotė tė Kongresit tė Shteteve tė Bashkuara. Kjo ishte hera e parė qė kjo kishte ndodhur qė nga presidenca e Jimmy Carter nė fund tė viteve 1970. Megjithatė, gjatė fushatės pyetjet e konfliktit tė interesit nė lidhje me biznesin e shtetit dhe tė fuqishme politikisht Rose Firma ligji, nė tė cilėn Hillary Rodham Clinton ishte njė partner, u ngrit. Klinton ruhet pyetje ishin tė dyshimtė pėr shkak se tė gjitha transaksionet me shtetit ishin zbritur para tė pėrcaktimit tė paguajė Hillari e fortė. [36] [15] shqetėsim i mėtejshėm u ngrit kur Bill Clinton njoftoi se, me Hillari, votuesit do tė marrė dy presidentėt "pėr ēmimin e njė ". Kryesia, 1993-2001 1993-1997 Klinton u prezantua si Presidenti i 42 i Shteteve tė Bashkuara mė 20 janar, 1993. Nė adresėn e tij tė parė ai deklaroi: Demokracia jonė duhet tė jetė jo vetėm zili e botės, por motori i rinovimit tona. Nuk ka asgjė tė keqe me tė Amerikės se nuk mund tė shėrohet me atė qė ėshtė e drejtė me Amerikėn. Menjėherė pas marrjes sė detyrės, Klinton tė nėnshkruar Familja dhe mjekėsore Lini Akti i 1993, i cili i kėrkoi punėdhėnėsit tė mėdha pėr tė lejuar punonjėsve pėr tė marrė pushim pa pagesė pėr tė shtatzėnisė apo njė gjendje tė rėndė shėndetėsore. Ndėrsa ky veprim ishte popullor, Klinton pėrpjekje pėr tė pėrmbushur njė premtim i fushatės e lejimit tė hapur meshkujt homoseksual dhe femrat pėr tė shėrbyer nė forcat e armatosura mori kritika nga u nis (pėr tė qenė shumė paraprake nė promovimin e tė drejtave homoseksual) dhe nga tė drejtė (tė cilėt kundėrshtuan ēdo pėrpjekje pėr tė lejuar homoseksualė pėr tė shėrbyer). Pas debatit shumė, Kongresi zbatuar "Mos pyet, mos i thoni" politikėn, duke deklaruar si homoseksualė pėr sa kohė mbajnė sekret seksualitetin e tyre, ata mund tė shėrbejė nė ushtarak. Disa avokatė tė drejtat e homoseksualėve kritikuar Klinton pėr tė mos shkuar aq larg sa dhe e akuzoi atė pėr premtimin e tij duke bėrė fushatė pėr tė marrė vota dhe kontributeve. [39] [40] Kėto avokatė mendojnė Klinton duhet tė ketė tė integruar ushtarake me urdhėr ekzekutiv, duke vėnė nė dukje Presidenti Harry Truman pėrdorur ekzekutiv qėllim qė tė racore desegregate forcat e armatosura. Mbrojtėsit e Klintonit argumentojnė njė urdhėr ekzekutiv mund tė ketė bėrė qė Senati Demokratike pėr tė shkruar pėrjashtimin e homoseksualėve nė ligj, potencialisht duke e bėrė tė vėshtirė pėr t'u integruar ushtarake nė tė ardhmen. [3] Mė vonė nė presidencėn e tij, nė vitin 1999, Clinton tha se ai nuk mendoj ēdo person serioz mund tė thonė se rruga politikė ishte zbatuar nuk ishte "jashtė vesh." [41] Administrata Klinton filloi e parė zyrtare e internetit Shtėpinė e Bardhė mė 21 tetor, 1994. [42] [43] Kjo u pasua nga tre versionet e mė shumė, duke rezultuar nė edicionin e fundit filluar nė vitin 2000. [44] [45] internetit nė Shtėpinė e Bardhė u pjesė e njė lėvizje mė tė gjerė tė administratės Klinton nė drejtim tė ėeb-bazė tė komunikimit. Sipas Robert Longley ", Klinton dhe Gore ishin pėrgjegjės pėr tė shtypur pothuajse tė gjitha agjencitė federale, sistemin gjyqėsor tė SHBA dhe ushtrinė amerikane mbi internetin, kėshtu hapjen e qeverisė e Amerikės pėr mė shumė shtetas tė Amerikės se kurrė mė parė. Mė 17 korrik, 1996, Presidenti Klinton lėshoi Ekzekutiv Rendit 13.011 - Ministri federal i Teknologjisė sė Informacionit, urdhėrimin krerėt e tė gjitha agjencive federale tė shfrytėzojė plotėsisht teknologjinė e informacionit pėr tė informacionit tė agjencisė lehtė tė qasshme pėr publikun. "[46] Bill Clinton me Ambasadorin Harry Shvarc i cili negocioi heqjen e sanksioneve tė mbetura nė Afrikėn e Jugut Gjithashtu nė vitin 1993, Klinton controversially mbėshtetur ratifikimin e Marrėveshjes sė Amerikės sė Veriut pėr Tregti tė Lirė nga Senati Amerikan. Klinton, sė bashku me shumicėn e aleatėve tė tij Demokratike Leadership Komiteti, i mbėshtetur fuqimisht masat e tregtisė sė lirė, nuk ka mbetur, megjithatė, tė fortė-mosmarrėveshje brenda partisė. Opozitės kryesisht erdhėn nga anti-republikanėve tregtisė, demokratėt proteksionist dhe pėrkrahėsit e Ross Perot. Ligji u miratua shtėpi me 234 vota kundėr 200 kundėrshtuar (132 republikanėt dhe demokratėt 102 votimit nė favor, 156 demokratėt, 43 republikanėt, tė pavarur dhe 1 kundėr). Traktati u ratifikua pastaj nga Senati dhe nėnshkruar nė ligj nga Presidenti mė 1 janar, 1994. [47] Klinton Bill Brady nėnshkruan nė ligj mė 30 nėntor, 1993, i cili vuri njė pesė-ditore periudhė pritje pėr blerjet pistoletė. Ai gjithashtu zgjeruar Income Tax Credit Earned, njė subvencion pėr punėtorė tė ardhura tė ulėta. [29] Njė nga pikat mė tė shquar nė axhendėn legjislative Klinton ishte rezultat i njė grup pune tė kryesuar nga Hillary Clinton, e cila ishte njė reformė e kujdesit shėndetėsor plan qė synon arritjen e mbulimit universale nėpėrmjet njė plani tė kujdesit shėndetėsor kombėtar. Edhe pse fillimisht i pranuar nė qarqet politike, ai u ndėshkua nė fund tė fundit edhe nga opozita e organizuar nga konservatorėt, Shoqata Mjekėsore Amerikane, dhe industrinė e sigurimit shėndetėsor. Megjithatė, Xhon F. Harris, njė biograf i Klintonit, shtetet programi dėshtuar pėr shkak tė mungesės sė koordinimit brenda Shtėpinė e Bardhė. Pavarėsisht mbajtjes sė partisė sė tij njė shumicė nė Kongres, pėrpjekje pėr tė krijuar njė sistem kombėtar tė kujdesit shėndetėsor nė fund tė fundit vdekur. Kjo ishte humbja e parė kryesore legjislative tė administratės Klinton. Dy muaj mė vonė, pas dy vjet e kontrollit tė Partisė Demokratike, Demokratėt humbi kontrollin e Kongresit nė zgjedhjet afatmesme nė vitin 1994, pėr herė tė parė nė dyzet vjet. Klinton nėnshkroi Omnibus Buxheti Pajtimi Akti i 1993, nė gusht tė vitit 1993, qė miratoi Kongresi pa njė votim Republikane. Ėshtė shkurtuar taksat pėr pesėmbėdhjetė milion familjet me tė ardhura tė ulėta, ka bėrė shkurtime tė taksave nė dispozicion tė 90% tė bizneseve tė vogla, dhe e ngriti taksat pėr 1,2% mė tė pasura tė tatimpaguesve. [49] Pėrveē kėsaj, pėrmes zbatimit tė kufizimeve tė shpenzimeve, ėshtė e mandatuar buxhet tė balancuar pėr njė numėr vitesh. Nė 1997 Senatorėt Ted Kennedy, njė demokrat, dhe Orrin Hatch, njė republikan, bashkuar me Hillary Rodham Clinton dhe stafin e saj dhe arriti nė miratimin e legjislacionit formimin shėndetėsor tė fėmijėve Programi i Sigurimeve, mė e madhe (e suksesshme) reformėn e kujdesit shėndetėsor nė vitet e Klinton Kryesisė. Kjo njėjtė tė vitit Hillari Klinton shepherded Miratimi dhe Familjet e sigurt Akti pėrmes Kongresit dhe dy vjet mė vonė Rodham Clinton arriti tė ndihmuar tė kalojė Foster Care Akti i Pavarėsisė. Bill Clinton mbėshtet dy ligjeve si dhe nėnshkruar dy prej tyre nė ligj. “ETHNOS” *Revista “IKONES”, datė 10. 01.2010 -BILL KLINTON Nė tė gjashtėdhjetat e tij ish Presidenti i SHBA, “Zotria i zonjės” nga tė gjejė rikuptimin e jetės, ndėrkaq ēdo kėrkesė pėr tė thėnė mendimin e tij pėr situiatėn botėrore kushton mbi 150 mijė dollarė . Te revista “Ikones” foli pėr tė ardhmen e Planetit. Mua personalisht mė ēuditi fakti i kėsaj shume kaq astronomike, shpėrblimi pėr tė dhėnė njė intervistė, qė, po tė mos e kisha lexuar vetė, asqė mund ta konceptoja dot e le tė mendoja se mund tė bėhej fjalė pėr njė shumė tė tillė marramendėse. Nė kėtė revistė thuhet nė sintezė se Bill Klintoni u mėsua tė jetojė dhe pa shijen e pushtetit tė tij nė hije tė bashkėshortes sė tij, ish Presidenti i SHBA duket se zotėron zanatin e jetės. Orator i veēantė, prandaj edhe ėshtė shumė i kėrkuar, por edhe “i shtrenjtė” botėrisht dhe, duke pasur gjithė kohėn e lirė nė dispozicion tė tij. Pikėpamjet e tij pėr Planetin janė tė shtrenjta. Nė kėtė intervistė i bėhen pyetje interesante, por pėrgjigjet janė me interesante. Ēfarė surpriza na presin nė vitin 2010? Na thoni tre libra, qė keni lexuar kohėt e fundit? A ka zona qė nuk i keni vizituar e do tė dėshironit tė shkonit? Se kush ėshtė Bill Klintoni ne kemi folur gjerėsisht nė kėtė libėr, por duhet thėnė se ai ėshtė orator, karizmatik, i zoti tė flasė pėr gjithēka edhe pėr fenė, shkencėn, fiset, akoma dhe pėr natyrėn e shpirtit njerėzor. Kur flet mundohet tė ndėrlidh tema nė pamje tė parėndėsishme nė njė rrėfim publik, si asnjė udhėheqės tjetėr i brezit tė tij Nė fondacionin”CLINTON GLOBAL INITIATIVES” Klinton mbledh ēdo vit nė New York qindra udhėheqės e afaraistė, shkencėtarė si dhe qindra udhėheqės e afaristė, shkenėtarė si dhe star tė Hollivudit, tė cilėt nuk flasin thjesht pėr problemet e botės, por pėrpiqen qė tė bėjnė diēka pėr t’i zgjidhur ato. Pyetja e parė : “Viti 2008 nuk kishim parashikuar krizėn ekonomike, qė do tė vinte si dhe 2009 nuk parashikuam demonstratat masive nė Iran. Ēfarė surpriza na presin nė vitin 2010? Duhet tė kemi vėmendjen tonė tonė tė kthyer nė ato treva tė planetit, ku mund tė ndodhė njė analogji politike tė krizės. Ekzistojnė probleme dhe dobėsi, tė cilat nuk bėhen direkt tė ndijshem, sepse njerėzit presin qė secila ditė tė jetė kopje e mė tė pėrparshmes. Nė njė mjedis dinamik si i sotmi duhet gjithmonė tė punojmė pėr tė mirėn dhe tė pėrgatitemi pėr tė keqen”. Pėrgjigjja e pyetjes sė dytė: “Lexoj librin e H.J Brands “Njė tradhtari tė klasės sė tij” jeta e privilegjuar pakuptim e Franklin Rusveltit, gjithashtu njė biografi tė Grabriel Garcia Markes dhe njėkohsiosht mbarova librin e Xosua Kuper”. “Pse ērregullsia botėrore na ēudit vazhdimisht e ēfarė mund tė bėjmė pėr tė. Pėrgjigja e pyetjes sė tretė: “Dua tė shkoj nė Mongoli dhe tė bėj hipizėm nė stepat qė tė ndiej se i pėrkas presidencės radikale tė Xenkis Hanit, natyrisht pa vrarė njeri. Dua tė shkoj nėn Antarkditė. Do tė dėshiroja tė marr Hilarin tė hipim nė Kilimanxharo, deri sa aty ekziston dėbora”. Shprehjen e fundit, e nėnvizoj, do tė dėshiroja, besoj se e kupton mirė lexuesi, ēfarė do tė thotė Billi, se nuk bėhet fjalė pėr njė shaka, qė ka brenda dhe romantizmin, por njė shqetėsim serioz tė Bill Klintonit, qė lidhet me krizėn ekologjike nė tėrėsi dhe konkretisht me ngrohjen globale tė planetit. Bill Klinton ka situatėn politike botėrore nė pėllėmbė tė dorės dhe e ndjek atė nė dinamikė; ėshtė i kėnduar, para lexon vazhdimisht, bėn analiza, pėrgjithėsime shumė tė sakta, parashikon dhe ecurinė e mėtejshme tė zhvillimeve politike dhe ekonomike shoqėrore tė planetit. Do tė dėshiroja tė citoja edhe njė herė mesazhin e tij: “Nė njė mjedis dinamik si ky i sotmi, duhet gjithmonė tė punojmė pėr mė tė mirėn dhe tė pėrgatitemi pėr mė tė kėqen”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJĖ NGA EMBLEMAT NJERĖZORE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: