Bashkimi Kombtar
Mir se erdh n forum " Bashkimi Kombtar "
Qndro i lidhur me ne ! Disponim te kndshm t kontribojm pr kombin larg ofendimet dhe znkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 coptimi

Shko posht 
AutoriMesazh
dodgjeka
Antar i ri
Antar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 80
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir n penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

coptimi Empty
MesazhTitulli: coptimi   coptimi EmptySat Jul 21, 2012 11:56 am

Coptimin e ka b Kosova e Shqipnija i e ka prnua gjeverin e Kosoves e jo populli por politika,prsat e Shqiptarit
Mbrapsht n krye Shko posht
http://www.gurraelecit.blogspot.com
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

coptimi Empty
MesazhTitulli: Re: coptimi   coptimi EmptySat Jul 21, 2012 12:03 pm

Tungjatjeta o burri i Malsis.
Mbrapsht n krye Shko posht
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 24
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

coptimi Empty
MesazhTitulli: Re: coptimi   coptimi EmptySat Jul 21, 2012 1:42 pm
Kuvendi i Berlinit
Deh! oj Zn, t t' kjosha true!
A thue din ti me m'kallxue,
Se 'k ndj tue bumbullue
Andej larg kah Rumelija,
Ka' ajo Plevna e Bulgarija?
A kjen topa a ve kjen gjm,
Qi u dridh toka asht nn km?
Besa,jo, pra nuk kjen gjm
Qi u dridh toka ashtu nn km;
Por kjen topat e Russ,
Kjen havanet e Turks
Qi bumbulluen fushs s' Rumels,
Nt e dit tue rrah p d,
Rumeln t' tn n' gjak tue e l
Kah na u pr Turku me Shkj,
Me Miskov Turku ka' u pr.
Rrmej gjaku shkulm mb dh:
Si mjer Zmra e atyne nnave,
Qi i pa'n djelmt atyne neve,
Perse kryet nn gryk t' havanave,
Kur t rrahin kta batare,
S' i bn nierit, jo nji pare.
Bre m z 'dhe pat per t' ndoll,
Pse tue u rras kje Shkjau n'Stamboll,
Me zhb Mbretin m' post te vet;
Ve se u rn Krajlat ndermjet,
Edhe pushka tashti prni.
Sod t'shtatt Krajlit e Sulltani
N' at Berlin na jn bashkue,
Na kan nise me e bisedue
Se si pnen me e vendue,
Per ma v paq edhe bes,
Per me shue luft e ngatrres,
Zmer t' keqe, mn e res,
Tue ngul gr, tue ngul kuf,
Per gjith vend, per gjith mbretn,
Giat Balkanit m' Dt te Z.
Por tue kn se bes e f
Nuk po kisht', jo, sod mbi dh,
E se forti, n' arm merthye,
Aj po kisht' gjithmon arsye,
Un tue e pas jam kt do frig
Ser na bn ndo' i pn e lig
Per Shqypn e per Shqyptar:
Ke kta s' kan miq as kumar,
Qi me e fol per ta nji fjal,
Qi me h atyzot me u dal,
Pse, edhe qe, qaj Knjaz Nikolla,
Lshue dollamen pola-pola,
E me 'i strug t gjn d pllm,
Me ' kosh rrethe neper km,
Shkye shallvarsh mb kup te ginit
Me ju dhimt gurit e drunit:
Aj po u del Krajlave para,
E me fjal e dokrra t' mara
Po ja nis at me kj,
Se aj tok buke nuk po k,
Bjeshk e vrr se at i jn th:
I jn tha e i jn shkrumue,
Te tn shkam e rras e lmue,
Pa nji kallz, pa nji shkop drje,
Sa qi poplli, rreshkun je,
Asht ka' i del prej Cernagore,
Po s' i u lshue nji tok gratore,
Si, bjen fjala, toka arbnore.
Toka arbnore,tok me nm
(Bl me pash e shit me pllm,
Pashi argjand, pllma flor,)
N' da per bjeshk e n' da per vrr,
N' da per dhn e n' da per dh,
Si per buk, si per tagj
Si per pn, si per tregt.
Edhe Krajlat po e ndigionin,
Po e ndigiojn- as s'po e qortojn;
Ve se bashk me Mbret t' Stambolls,
Po na i napin dor Nikolls,
Me mrr Plav, me mrr Guci,
Me mrr Shkodren me Malci,
Dr k dn vendi me Dr:
Si at Zoti m' a marroft,
Mbret,a Krajl, a kushdo kjoft,
Qi v dor m'leter m i pari
Vendit t' vet me dal Shqyptari,
Ase rob me ndj nen Shkj,
Pag e t' dheta atij tue i l!
Se, per Zotin- kjoft levdue!-
Per pa u b gjaku der m' gi,
Kurr Shqypnn a'kem' per t'a lshue.
Se kur t' mrret, vall, Shqypnija,
Flak do t' ndezet rrokullija,
E do t' binden fiset t' tna
Kah bjen dielli e kah mrr hna.
Gjaku i jon, po, k me vlue,
Nama e jon, po, k me ushtue,
Ka me i shkue m' vesh Perends,
Edhe i lumi, n'frym t' idhns,
M' vend Europian k me e vr:
Te tn n' gjak k per t' a l.
Kr ka ndie qaj Knjaz Nikolla,
Se at Europa edhe Stambolla
Dor i dhnkan mb Shqypn,
Me dale cubi nji zotni:
V kapicen m'njanin s,
Se ' hjedh e ' k lodrue,
Se ' dhe kangs ' i a k fillue,
Porsi krushku tue Vallzue!
Lum e lum, po, i biri i Shkins,
Se nder ksolla te Cetins,
N' ato koh qi kan me ardh,
K me ngrn aj buk t bardh,
K me z aj mish taroit,
K me p, po vn prej poit,
N' t d faqet me i plas gjaku,
Kacadr me i ndj mustaku.
N Cetin mandej k dal,
Pl Milanit k ue fjal:
More Pl, more yi djal,
Nji sahat mos t' bjsh me u ndal,
Por fluturo si gjeraina,
Edhe peja ke Cetina;
Pse due t' ap un t' nji ushtr:
Ps taborre djelm t r,
T 'tn Sokola l n' Mal t' Z,
Per me i qit un n' at Shqypn:
N' Hot e n' Grud, n' Plav e n'Guc
E ato vende me m'i shtrue,
Se ato Krajlat m' i dhan mue,
Me shkel m' to gjith si t due.
E mandej, si per nji jav
T' m'i kesh shtrue Guc e Plav,
M'beh t'm 'i bijsh Lekve t' Malcs,
Si njaj ujku prej puss,
E me shpat e me konop.
T m'i bjsh mue Lekt per Shkop,
Edh vendin, gjn e giat,
T'm'a pushtojsh der m'Prrue te Tht.
Pse, si shtrue t'a kem' Malcn,
T' kem' mrr Plaven e Gucn,
At her na po t' rrasna n' Shkoder,
Tue lujt valle e tue kcye loder,
Si ata mzat neper lm,
Pa na h kund ferr n km.
Pl Milani thot nji fjal:
Njeksaj pn vshtir me i dal;
Se p'r 'i jav s' shtrohet Malcija,
Se as me pushk s' mrret Shqypnija.
Vnu shj. po, fjalve t' mija,
E mos nguc grnzat me krande,
Perse nguc te zezen t' ande,
Pse edhe jasht n' ket pn k marr:
Per p t' pas kush gjak as varr,
Nuk thot Zoti, as s'e ep kanni
N vend t' huej me h perdhni.
Jo, po, m' thuej n zjarm me rrn,
Me i r - detit n e m' n,
Se n' fjal t' ande atje do t' veta;
Por n'Shqypn, besa, s'mund t' veta.
Qeshi Knjazi vesh e m' vesh,
Se ti knke-o burr prej nesh:
Knke burr ve me ngrn pshesh,
Q' se i a nis me m' predikue,
Thue se 'i grue vet kam qillue
Qi me u trm prej fjalve t' ueja,
Per ka m' flet, per vende t' hueja
Jo, po, mir do t' isht' per t
Kamelef me v ti n' krye,
Me lshue mjekren dr nen gj,
E me dal Pop ti n' Mal t' Z
Per n' mos da ti n' shp me shkue
Me njit furken porsi grue,
E aty n' der, ndj mb ndo'i krroqe,
Me tjerr m'bosht me t'ande shoqe,
Tuj u z me t n' shull:
Se per luft s'u dashtke gj.
Sa per luft sht Mark Milani
Burr si motit, trim si luani,
Qi edh ushtrs ka per t' m' i pr,
Per me shtrue Plav e Guc,
Per me shkel Lek e Malc.
Edhe Shkoders mrend me i h;
Me i h mrenda me bajrak:
Me b Shkodren Karadak.
Ksht tha Knjazi e lshoi kushtrimin,
Per me mledh n'ushtr burrnimin.
Pingroi Zna neper molla:
Hajde! hajde! or, Knjaz Nikolla,
Se pak giat j sht me fjal:
Se vjen moti per kadal:
Se s' din nieri k mund t' dal,
Po kje 'imend se lshon aj vrapin
M t madh se t' a kt hapin:
Si, me gias, ti don m' e lshue,
Q' se nder mend ty t' sht ngujue
Ne Guc nji ushtr me e ue,
Shqyptarn nji her pa e pvet:
A thue e lshon Gucn e shkret,
A thue e lshon Malcn e ngrat,
Per pa i shpraz d pushk m' te that.
Me Shqyptar, more Nikoll,
Mundet nieri ngusht me ndoll,
Po s'u shkoi aj mrend per mik;
Se ata l kishin elik,
E v s kishin me dek,
M'erz a m' tok me pas me i prek,
S' ka shka bn nder ta i huej'!
Se ata gjall s' i shtrohen kuej,
N' dasht t'jt Knjaz, a n'dasht t'jt Mbret;
Se at Mbret po ishin n' dh t' vet:
Fort gabon kush i gerget!
Mbrapsht n krye Shko posht
dodgjeka
Antar i ri
Antar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 80
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir n penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

coptimi Empty
MesazhTitulli: Re: coptimi   coptimi EmptyMon Jul 23, 2012 9:15 am

Tijesha mir pr ty e t'lumt goja e lapisi.Falemineres i e shkrove n'dialektin e Malsis se rrall po tokon me kvt jekt Malsoren.Falemineres pr jekto vijera.Vizitoje Blogun e Dodgjeks:>gurraelecit.blogspot.com<
Mbrapsht n krye Shko posht
http://www.gurraelecit.blogspot.com
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 24
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

coptimi Empty
MesazhTitulli: Re: coptimi   coptimi EmptyMon Jul 23, 2012 1:50 pm

Me nder qofsh.....
Mbrapsht n krye Shko posht
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 24
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

coptimi Empty
MesazhTitulli: Re: coptimi   coptimi EmptyMon Jul 23, 2012 2:43 pm

A po me mire te them thuaj faleminderit Gjergj Fishtes qe e ka shkruajtur Lahuten e Malcis ne dialektin tuaj......
Mbrapsht n krye Shko posht
xhema
Antar i Suksesshm
Antar i Suksesshm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

coptimi Empty
MesazhTitulli: Re: coptimi   coptimi EmptyWed Aug 01, 2012 11:31 pm

ai coptimin ja paskemi gatu vetes tash po shifet kjart se qfar budall tek jemi po e tham prej zemrimi por shkie e maqedon e grek nuk paskan edhe shum faj,qysh kum mendu gjer me tani.
Ruje zot shqiprin prej shqiptarve se prej hasmit ruhet ve...! kjo qenka me domethanje te madhe.....i madhi KONICA.......)))
Mbrapsht n krye Shko posht
dodgjeka
Antar i ri
Antar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 80
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir n penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

coptimi Empty
MesazhTitulli: Re: coptimi   coptimi EmptyThu Aug 02, 2012 9:19 am

Kapa tha i Malsor i urt:Gjithmon ja kem vu fajin dikuj tjeter,per me blua fajin e vet
Mbrapsht n krye Shko posht
http://www.gurraelecit.blogspot.com
xhema
Antar i Suksesshm
Antar i Suksesshm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

coptimi Empty
MesazhTitulli: Re: coptimi   coptimi EmptyFri Aug 03, 2012 11:13 am

Nbaz gjith prametrave te tanishem dhe konkludimeve vendore dhe nderkombetare se qeshtja shqitare te zgjidhet me dialog e dplomaci esht e kot,sepse gjith kto lufta ne per shtetet arabe,me siguri dhe Ruset dot ta bejn mundsisht nji gje te till me aletet e vet per teju hakmarre Amerikes e Evroper keshtu qe fati po na rrok ne shqiptarve.
Ose duhet te i falim tok shkive, siq po shifet se politikualt tan e kan sgjedh tkurrjen e trojeve tona, qe mos tia prishin rahatin vetes dhe femijve te vet milionerve te rinj.

Slav e grek e maqedon kurr ma ligsht sjan kan per kthimin e trojeve tona, po mvaret prej prijsve tan se si dhe ka dot ta trasoj qeshtejen shqiptare....))

Nese met vertet besojm vetum pak ne zot dhe dojm dhe at pak atdheun metvertet koha ka ardh, qka un mendoj se potencial kem apo ma mir te them se mjafton per riberjen e Shqipris komplet me trojet veta. mbetet te shifet ne nji koh te shkurter se si dot rrjedhin gjerat per me sakt...!
Mbrapsht n krye Shko posht
dodgjeka
Antar i ri
Antar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 80
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir n penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

coptimi Empty
MesazhTitulli: Re: coptimi   coptimi EmptyFri Aug 03, 2012 3:01 pm

Nuk besoj n'shtringa i neruoshimi Xhema
Mbrapsht n krye Shko posht
http://www.gurraelecit.blogspot.com
Sponsored content
coptimi Empty
MesazhTitulli: Re: coptimi   coptimi Empty

Mbrapsht n krye Shko posht
 
coptimi
Mbrapsht n krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi
Bashkimi Kombtar :: Shqiptart-
Krce tek: