Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:48 pm

Data 11 korrik 2012

Nga ditari i shkrimtarit

Takim edhe si bashkėpunėtor me tė drejta tė barabarta i ABI (INSTITUTIT BIOGRAFIK AMERIKAN dhe IBC (INSTITUTIT BIOGRAFIK TĖ KEMBRIXHIT ANGLI ), nė procesin e kėrkimit tė kontributit njerėzor
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:50 pm

ENERGJIA ĒLIRON INTELIGJENCĖ...

Rastėsia , takim me shkrimtarin Astrit Kosturi
nga Kristaq F. Shabani

*
Hyrėsi e kėtij takimi tė beftė, por energjik

Ditė tė mbushura me emocione, kur takohesh befas me krijuesit e kontributit,
( sikundėr ėshtė dhe krijuesi tashmė i afirmuar Astrit Kosturi), tė cilėt, pėrveē se janė tė talentuar dhe veprimojnė nė fushėn letrare, apo publicistikė, japin kontributin e tyre tė organizuar edhe nė aspektin politik dhe kėndvėshtrimin e progresivitetit te vendit …
Nė ditėn e pėrvjetorit tė Poetit tonė Kombėtar Andon Zako Ēajupit, (data 11 korrik 1930 ditėvdekja e tij ) zhvillova disa takime nė Tiranė me krijues tė kėtij spektri kreativ. Njėri prej syresh ishte dhe zoti Astrit Kosturi, shkrimtar, publicist ... Njė bisedė e gjallė , e plotuar. Nė kėtė takim u fokusua sė pari poeti i madh kombėtar Andon Zako Ēajupi, pėr tė cilin theksova, midis tė tjerave se ėshtė njė Poet i madh, njė ideator dhe aktor potent i Rilindjes Kombetare Shqiptare . E pėrkujtuan veprėn madhore shumėplanshme tė Poetit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:50 pm

1. Energjia ēliron inteligjencė

Mandej u diskutua sesi krijuesi, poeti, shkrimtari mund tė tė lozė njė rol tė madh nė politikė dhe shembulla tė tilla ka tė mjaftė… U bashkuam nė idenė se shkrimtarėt ushqejnė me idetė e tyre edhe “politikėn”, e paraqesin atė nė veprat e tyre, nėpėrmjet protagonistėve , personazheve leėvizės. Gjithashtu u ndalėm veēanėrisht nė aftėsinė qė ka “MAJA E MPREHTE E LAPSIT” pėr tė pasqtruar realitetin, pėr ta nxitur shoqėrinė tė rrokė progresivitetin nėpėrmjet analizės dhe sintezės sė gjendjes. U fol per evente te tilla tė LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, pėrvojat , gjetjet dhe organizimet kombėtare dhe ndėrkombėtare nė fushėne Letėrsisė, Kulturės dhe Artit…
Impulset qė duhet tė japin idetė e reja dhe realizimet .
U theksua gjithashtu se Energjia intelektuale ēliron gjithmonė inteligjencė…
Gjithashtu u diskutua pėr kreaturėn vetiake dhe rezultatet e arritura si dhe pėr mjaft probleme te tjera pėr Letėrsinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:51 pm

2. Kundrimi i syrit tė mėndjes pėr njė shpalosje tė ideve dhe pyetėsia pėr ecurinė…

Zoti Kosturi, pėrvese na njohu me kreaturėne tij dhe suksesin e arritur nė kėtė lėmė, na njohu dhe me LDSH , PARTI KJO E LEVIZJES PĖR DREJTĖSI E SHQIPTARĖVE, TĖ CILĖN AI E DREJTON…
DUKE SHPALOSUR PLAFORMĖN, PROGRAMIN SI DHE VEPRIMTARITĖ E ORGANIZUARA PĖR FORCIMIN ORGANIZATIV DHE VEPRIMIN ME EFEKT POZITIV TĖ KĖSAJ PARTIE…
E ndoqa me interes nė shpjegimet e tij si dhe u njoha me gazetėn e Partisė sė tij. Ishte numri i parė ... Po kėshtu interesante ishin edh e shkrimet e tij analitike nė median e shkruar nė Shqipėri, ku trajtoheshin njė mori problemesh dhe hidheshin ide origjinale pėr ecurinė e proceve nė kahje te pozitiviteti... Kryesorja ishte se materialet ishin “intriguese” , tė shkruara me kulturė profesionale , por edhe me kulturė tė gjerė politike ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:54 pm

3. Mendime tė pėrsjellura nė vemendjen time, nėpėrmjet shpjegimeve

Dėgjoja me kureshtje shpjegimet e zotit Kosturi, pasi doja tė dilja nė pėrfundesė, sesi njė krijues, shkrimtar a poet qoftė, mund tė arrijė me aftėsitė e tij tė drejtojė njė forcė politike me nivel dhe kulturė; si njė drejtues i tillė do tė ishtė mbushamendės, si do tė realizonte atė platformė partiake me ide tė njė lėvizjeje me drejtėsi, nė kohėn kur drejtėsia ėshtė pushtuar dhe kurthuar nga padrejtėsia; si do tė precipitonte pėr tė ringjallur Profetėt e vrarė, apo tė ndalonte “majmunėt “ qė po i kacavirren qiellit..., si do tė thithte specialistėt dhe profesionalėt afėr vetes, si do tė shkrinte “inteligjencėn” , e cila ka ngrirė nga paarsyeja dhe nga logjika spostuese...; si do tė elimononte thirrjet dhe prezantimet e antigjendjes si tė suksesshme... Cila ishte psikologjia aktive e tranformimit, psikologjia e “luftės” kundėr atakut kardiak , tė shkaktuar nga korrupsioni galopant; metodat dhe format qė do tė pėrdoreshin pėr njė kulturim dhe arsim real nė njė dritim real.... Si do tė daloheshin masakrimet pronore, akaparimi i vlerave, merita profesionale , frimi i tė rinjve, ndikimi i Letėrsisė , Kulturės dhe Artit nė jetėn shoqėrore si dhe njė mori problemesh tė cilat kėnė tė bėjnė me jetesėn e shqiptarėve tė pezmatuar dhe mezi shtyjnė ditėt pėr njė minijetesė...
Mė interesonte dhe lėvizja nė kah tė kėmbėnguljes pėr tė mundėsuar hyrjen e vendit nė Evropė... dhe “partneritetit “politik pėr ecurinė e vendit midis aktorėve .
Duhet theksuar se niveli kulturor dhe militantizmi, plotėsimi i dėshirave tė tyre nė maksimumin e mundshėm, sjell stanjacionin...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:54 pm

4. Serioziteti i trajtimit i Kosturit tė problematikės sė kohės dhe “terapia “ aktive “ pėr kurimin e femomeneve tė drejtimit dhe rritjes sė nivelit tė jetesės...

Kundrova elementėt e mėsipėrm, por edhe shumė tė tjera ..Vėrejta njė seriozitet mendimi tė Kosturit dhe pyesja veten: “A do tė mundet ky njeri energjik tė krijojė njė lėvizje tė tillė dhe ta drejtojė atė me zotėsi?”
Koha do ta tregojė kėtė..
Vetė nuk kam dėshiruar tė bėj pjesė nė partitė politike shqiptare , por tė jap kontribut tė madh nė ēdo drejtim si intektual, si shkrimtar, tė jem dashamirės, por kjo s’do tė thotė qė s’njoh ecuritė , ngėrēet dhe tė gjitha fenomenet prezente qė ngrėēojnė ... nė kėtė aspėkt mundtė them me kurajė se ndoshta jam ekspert...
Kryesorja ėshtė se shihet “pasurimi i vetvetes” dhe jo pasurimi dhe progresiviteti i vendit...
Nejse ... le tė kthehemi te z. Astrit Kosturi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:54 pm

5. Pyetėsitė pėr liderėt ....

Njė bashkėbisėdim interesant u zhvillua pėr figurėn qė duhet tė ketė njė lider i njė partie, apo i njė lėvizjeje, kulturimi, arsimimi, energjia, intelektualizmi, indulgjentja, afrimiteti me njerėzit, si duhet tė veprohet pėr paraqitjen e figurės sė liderit e tjera ...
U konkludua se lideri qė rrjedh nga ky nivel, si nė rastin e shkrimtarit, krijuesit , rrjedh nga kreativiteti, pra nga aftėsia, procesi i pandalshėm i tė krijuarit dhe idetė janė tė pranishme... Ky proces kreativ lot rol edhe nė besimin dhe pėrkrahjen , pasi bėn emėr ... A duhet publikuar figura e liderit… Po , duhet propaganduar , me qėllim qė tė hapet rruga , tė ndriēohet rruga dhe tė progresohet nė rrugė… Partitė kanė nevojė pėr liderė tė vėrtetė dhe jo tė krijuar me “plastelinė” dhe tė formatuar me trajta dhe tė tėrhequr nga”gryka”! Lideri nė kėtė mėnyrė ėshtė fals…
Lideri duhet tė jetė njė modul udhėheqės aktiv dhe i bindur nė vetevete se mund tė shkojė deri nė fund tė misionit...
U diskutua edhe pėr frytshmėrinė dhe shėmbėllyrėn… e tjerė ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:55 pm

6. Dhurimet e mia dhe pozimet e sensit shqėror pėr tė treguar praninė e njė bashkėbisedimi interesant ...

I dhurova dy libra tė mi : “VIRTYTI I GĖNJYER” , antologji gjashtėtip me zhanre tė ndryshme letrare si dhe librin tim poetik ‘VIRTYTI I THYER” ku, pėrveē gjuhės shqipe, libri ėshtė i pėrkthyer dhe nė tri gjuhė tė tjera: anglisht, italisht dhe greqisht, formate kėto tė librit universal qė lidhja jonė i ka bėrė tashmė nė modė, pėr shkėmbimin universal tė vlerave...
Po kėshtu i dhurova dhe Revistėn “PEGASI, BUKURIA DHE SHĖNDETI NĖ FOKUS”, njė revistė me njė kahje tė re dhe njė kompozicion po tė ri nė trajtimin e pėrmbajtjes sė saj shumėplanshe...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:55 pm

7. Pak pėr veprimtaritė e LNPSHA ‘PEGASI” ALBANIA

Bėra njė ekspoze tė Lidhjes dhe tė veprimtarisė sė saj. Ai kishte dijeni pėr kėtė veprimtari dhe kjo mė emocionoi..., madje dhe pėr veprimtarinė e fundit tė zhvilluar nė Tiranė ‘POETI DHE LUMTURIA” qė pėr fat tė keq tonin , Televizionet nuk e propagandojnė , pasi kėrkojnė shpėrblesėn , duke humbur veprimtari novatore tė mirėorganizuara...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:55 pm

Nė kėtė kontekst Kosturi donte tė dinte edhe pėr veprimtaritė e planifikuara tė Pegasit, ku midis tė tjerash i pėrmenda vijimi i lėvizjes pegasiane “Ē‘ėshtė Lumturia” , apo “Ditėt e Plejadės “ veprimtari pėrmastive kjo, e cila zhvillohet nga LNPSHA “PEGASI” ALBANIA dhe “PEGASI” KOSOVA, nė bashkėpunim me Bashkitė e disa qyteteve tė Shqipėrisė dhe tė Kosovės, nė kuadrin e 100 vjetorit tė shpalljes sė Pavarėsisė; veprimtarinė tjetėr tė pėrbotshme ” 100000 poetėt e Botės pėr ndryshim” qė do tė zhvillohet nė mbi 100 shtate dhe mbi 600 qendra nė tė njėtėn orė tė datės 29 shtator 2012 , e cila sipas nesh ėshtė kthyer nė njė “OKB POETIKE” pėr vetė hapėsirėn e shtrirjes dhe tė ideve , ku ne jemi dhe bashkėnisiatorė tė kėsaj lėvizjeje tė madhe .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:56 pm

Mbyllėsi
Si gjithmonė mė pėlqejnė fotografitė dhe blici u shkreh natyrshėm katėr herė, duke fiksoi takimin...
Po kėshtu bashkėbisedimin tonė e shoqėruan poezitė, tė cilat ilustronin idetė qė hidheshin nė takim... Kjo e bėri takimin tė bukur...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: