Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 60
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI - Faqe 2 EmptyThu Mar 07, 2013 8:48 am

[quote="begishe_gashi@hotmail.com"]UQK eja NE FLAK BARUTI

pyje te larta e qufrra shumė
prej Drenice ne Junik
po kercasin po shkon flakė
UQKeja pa u ndal

Ne Prekaz lufton ADEMI
edhe rojet anemban
i rrethuar me tenka e topa
vdekja e tij nuk shuhej kurr

Prej JUNIKU e ne LLapushnik
luftojnė trima me trimeresha
jeta e tyre qe qelik
sikur shiu me breshera

trimi i madh ishte Ramushi
nuk u lodh duke luftue
brez pas brezi vepra e tij
ka me u shkru ne histori

ne Likoc gjejnė strehim
bejn pregatitje per luftim
Fehmi Rama trim i madh
me armikun luftoi per ball

po gjemojnė bjeshket ne LLapushnik
trimat fare nuk frigohen
Fehmiu e GJeva po luftojn
pa u lodh e pa u frigue
armet prej dore nuk i lshojn
te gjithė me vdek e me u farueBegishe Gashi [/quotePERSERITJA E VITEVE HARRESA JO E PRILLIT

Neper vite po valvitem
me halle te mdha londrojmė
rreth e qark botes i sillem
por vuajtja mbretron me mall

ah sikur sot te qendronim
ne ato tortura te hatashme
sikur ndezja e tymit qe dukej
e njerzit duke torturuar
gra me femij ne duar

shpesh dal ne shetitje
ne vendin ku gjemonin nėnat
zemra me shpejton te rrahurit
i paramendoi femijet e ndar

e mallkoi atė vit te kaluar
qe na la te vuanim qdoher
me mall natyren e shiqojmė
jetėn me vuajtje kalojmė

tani malli na ka kaplue
lotet kan fillu te shterren
eshtrat e tyre nuk dihen
mbetem ne pritje e mallengjime
vuajmė per jetėn e tyre
barbaret mbeteshin te mallkuar

jetojmė e vuajm e mallkojmė
per burra pleq e te rinjė
qdo herė na mbesin ne kujtim
e ma jeta nuk ka kthim

jemi shqipetar nuk ėshtė per qudi
kemi vuajt pleq gra e femijė
vuajtje shumė perjetuam
por atdheun nuk e lshuam . BEGISHE GASHI


LOTI I NENES FEMIU I MASAKRUAR

Nėna me lot nė sy
si shiu qe binte pa u ndal
loton mbi femijė
duke ia cituar disa fjalė

po te vajtoi zemra po loton
nė ketė rini qe jeta tu shua
i mallkoi shumė ato bisha
qe jetėn sta lan me vazhdua

syt etu tu mbyllen per jetė
femiria jote perfundoi
nėna qdo ditė ne zemer te mban
femirin tende qdoherė ta kujton

biri im lavdi te qoftė gjaku
qe derdhe ne kėtė tokė te lavderuar
i urrej ata qe nuk paten meshirė
ne dur te mia te lan te masakruar
BEGISHE GASHI


PENDIMI


Mos e shiqo jetėn te njianshme
gėzimin e haren mos e le anesh
lumturin e jetes mos e lejo
qe askush ta ndyej e ta ngacmoi

RRi e qet ne lumturin e femijerisė
qe njolla te bardha te mbesin ne trup
e mos te pengoi pendimi
e tė nxihet petku i femirisė


shiqoje jetėn ne largesi
qe petku i bardhė te ze vend
caku i lumturisė mos te gervishet
hareja e gezimi te mbesin perhėr


jeta qe nuk shifet por pendohesh
ėshtė njeriu me petkun e zi
gervishja e ka berė te vetėn
njeriu ma nuk ka dobi

ma ne fund te jetės
vjen vdekja me pendime
e pendimet marrin fund
petku i bardhė ėshtė gervishur me te ziun
e aty mbetėt jetė pendimi BEGISHE GASHI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 60
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI - Faqe 2 EmptyThu Mar 07, 2013 8:51 am

begishe_gashi@hotmail.com shkruajti:
[img][/img]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 60
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI - Faqe 2 EmptyThu Mar 07, 2013 8:52 am

begishe_gashi@hotmail.com shkruajti:
begishe_gashi@hotmail.com shkruajti:
[img][/img]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: