Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:07 pm

16 korrik 2012
Magjite e qytetit tone GJIROKASTRES
(ILUSTRIMI ME FOTO: GJIROKASTRA)

VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI

*
LNPSHA “PEGASI” ALBANIA NĖ VEPRIMTARINĖ E MADHE PEGASIANE “Ē‘ĖSHTĖ LUMTURIA “ NĖ KUADRIN “ SHTATĖ DITĖT E BUKUR ATĖ JAVĖS” QĖ DO TĖ ZHVILLOHET NĖ GJIROKASTĖR MĖ DATĖN 25 KORRIK
, KU DO TĖ MARRIN PJESĖ EDHE POETĖ NGA TIRANA DO TĖ EVIDENTOJĖ E SHPALOSĖ VEPRIMTARINĖ SHUMĖPLANSHE TĖ POETES GJIROKASTRITE VITORI KOTONI, ANĖTARE E LIDHJES…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:07 pm

Sentenca poetike te Vitori Kotonit, poeteshes gjirokastrite

Tė puth ty nėnė, tė puth ty prag,
Unė zemrėn lė te ti,
Nė kurbet do tė iki larg,
por pritmė, se prapė do tė vij!


*
Veē njė herė buzėt e mia,
po t'i kishe prekur,
Nė pjalm e nektar
do tė kishe vdekur...


*
Ndaj ti, o njeri,
ėshtė mirė ta dish:
po mė preke emrin
unė e mbroj si bishė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:08 pm

VITORI KOTONI, GJIROKASTĖR
Nje cekje e veprimtarise se saj

Njė femėr pėrfaqėsuese, e cila shkruan poezi me ndjenjė, duke kėrkuar dhe fanitur mandej ēuditė e magjisė gjirokastrite... Kundron me njė shikim shumė dinamik , por edhe tė menduar ... Njė grua me njė botė madhore, e cila me objeksionet e saj ka zanafilluar nė Gjirokastėr turizmin familjar, ka nxitur pasqyrimin real tė traditės sė punimit ornamental me grep, dru dhe ekspozesė sė librit nė njė kėnd –ekspoze nė shtėpinė Kotoni; ku me art pasqyrohet tradita gjirokastrite nė jetesė, nė artin kulinar, nė traditėn e sjelljes dhe tė veshjes... Dhe kjo pėrforcon atė bukurim dhe stil aq tė pėlqyer tė turistėve tė huaj dhe vendas, qė vizitojnė Gjirokastrėn, tė cilėt kanė lėnė shėnime tė kėtij kohėqėndrimi nė libra impresionesh vizitorėsh, qė, pothuajse, janė nga i gjithė Globi... Janė mbi tre tė tillė, tė cilėt do tė shėrbejnė nesėr pėr tė nismuar shkrimin e njė historie tė turizmit familjar, me dėshmi okulare. Nė kėto libra pasqyrohet kėndvėshtrimi i turistėve, emocionet qė kanė ndjerė nė kontakt me qytetin, pėrshtypjet e jetesės dhe kujdesit maksimal tėrė etikė dhe tė rregullit e disiplinės nė kėtė shtėpi karakteristike , e cila pret e pėrcjell njerėz me nivel tė lartė kulturor... Nė kėtė shtėpi kanė “hyrė” gjuhėt e Botės... Dhe atje me njė shėrbesė niveli, Vitoria , siē i thėrrasin shkurt Vita dhe bashkėshorti i saj i palodhur Haxhiu flasin “anglisht” dhe s’rreshtin, duke u treguar ēuditė gjirokastrite..., shpalosin vlerat e mėdha tė “perandorisė arkitekturore “gjirokastrite...
Kaq tė shumtė turistėt... kaq tė shumta impresionet, kaq tė shumta objektivat, kaq tė shumta pėrgėzimet...
Njė album i bukur qė nė substratin e tij pėrmban njė punė pasionante tė Vitorisė, Haxhiut dhe tė fėmijėve tė tyre, tė cilėt sė toku me dy piktorė tė ardhur nga bota lanė me penelin e tyre piktura murale nė shkollėn 9 vjeēare “URANI RUMBO” nė Gjirokastėr...
Vitoria ėshtė njė AMBASADORE E PAQES reale , e cila propagandon realitetin , bukurinė, mrekullinė dhe aftėsinė gjirokastrite tė spikatur. E zonja dhe pėr tė shkruar, pėr tė pasqyruar kėtė realitet dhe dinjitet , VITORIA poete, grua, artiste , publiciste spikat jo vetėm nė Gjirokastėr , por shumė mė gjerė.
Fatkeqėsisht ne nuk i kundrojmė arritjet tona dhe nuk i shikojmė me syrin qė duhet, kur tė aftėt i kemi nė gjirin tonė dhe hedhin vėshtrimin larg, duke e minimizuar prezencėn aktive... tė huajt e kanė vėrejtur kėtė dhe madje kanė shkruar deri nė vendet nordike pėr punėn dhe talentin e saj. Njė Tv fancez, kohėt e fundit, ka marrė njė intervistė nė kontekstin turistik nga Vitoria, e cila me shumė profesionalizėm ka paraqitur ecurinė, detajet dhe objektivat e sė ardhmes...
A s’duhet tė fokusohet veprimtaria e kėsaj gruaje dhe tė jepen emisione, jo vetėm nė TV e Gjirokastrės, por edhe mė gjerė?!...
Heshtjes duhet t'i jepet fund... Pegasi nuk te "fal"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:09 pm

Fragment nga revista norvegjeze

Hello,
After we visited you last October, I wrote an article in a Norwegian Magasin called "Vi Menn" (that means "We Men").

As you will see you are mentioned on page 2: "For overnatting anbefales f.eks Kotoni House ....." That means:
For bed and breakfast we recommend Kotoni House in one of the houses that have got grants from EU for
taking care of one of the oldes houses in Gjirokastra.
The host Haxhi and the hostess Vittori Kotoni have a fantastic way of receiving guests. You will immediately be invited in for coffee and cakes and will be guided around the city in the best possible way.

To morrow we are going once again to Albania and Vlora and will stay there until June 18.2011.

We hope you are well and that we will meet also this year.

Best wishes from Annhild and Ivar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:09 pm

PUTHJA JOTE MĖ VDES, MĖ NGJALL….
Nga Kristaq F. Shabani

Fanitja e poeteshės gjirokastrite Vitori Kotoni nuk ėshtė e tanishme dhe rastėsishme. Ajo, pas botimit tė librit tė parė poetik, sprovoi nė korsi poetike me librin e saj tė dytė " Kėnga dhe loti im" me njė substrat mė dinamik, pasi pėrndritjet, frymėmarrjet, gjallimi, pėrshtypėzimet, largėsia ndaj vendlindjes, pėrmallimi e mbartėn nė krahėrim ėndrre dhe ėndėrrimi dhe pėrvijuan kėtė poetizėm mbėshtetur nė tabanin e ndritshėM popullor tė trevės, duke fituar njė poezi tė kultivuar, tė ndjeshme, tėrė efekte pėrcjelljeje, ngrohtėsie dhe reflektimi, mesazhuese qė tė detyron tė ndalesh dhe tė shpalosėsh njė mori raportesh dinamike, ku kryefjala e tyre ėshtė raporti i ngrohtė dashuror, i cili nxjerr nė pah, pa u lodhur e tunduar, ardhmėrinė duke u kujdesur pėr gjelbėrim tė saj e diellėzim...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:10 pm

Nė kėtė vėllim poetik ndjenja merr trajtė hapėsirėgjerė, e ndikuar nga ēuditėsia dhe magjizmi i qytetit lindės dhe befasues, ku magjia prodhohet kudo nė ēdo materie, madje dhe tė gurtė qė shpirtėzon, thur, qendis, rrėfen, pikturon dhe qė ėshtė pjesė materiale po e shpirt e kalasė dhe e princeshės sė saj trimėreshė, Argjiro dhe tė gjitha femrat e kėtij qyteti janė tė tilla; malli ėshtė fluturues, lėvizės, sa nė njė skaj nė tjetrin dhe dy pronorėt "Unė dhe Ti" lėvizin nė fushėn e busullės me ndjesitė e prezencės sensibilizuese, sensibile tė zhivės "ndjenjė"... , e cila kurrė nuk rri nė gjendje qetėsie, por ngacmon, markon dhe pėrcjell ngacmime malli, ndjenjė, dashurimi, afrimiteti, humanizmi, qėndrimi, virtyti, tradite, kėngėrimi, lotimi, mallimi, krenimi, qėndrimi..., marrim puthėrimi..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:10 pm

Stilistika mundohet tė qendise dhe te vesh me penj muline ngjyrore poetikėn e kėtij vėllimi kėnge dhe lotimi, digjen ndjenjat flakė e zjarr, kur gjumi flė mbi qerpik, porsi rrezja fshehtas erdhe, terri i natės pėrvėlim, vuajta magjinė, mė ngrohin shpirtin, si vera e vjetėr..., gėrshetgjarpėrushe, ēika dielli larė, kur shkon te burimi, shtatė fshatra ndez zjarr..., tė vdekurit nė ėndėrr, tė gjallėt nė jetė.., pa ty jeta ferr mė ėshtė dukur, Ti je gabimi mė bukur..., yjet i ndezėm, hėnėn e zbritėm, lule ēeli moti nga buzėqeshja e saj, si dy copėza meteori tė shuar, me vetėtimėn e syve tė tu.., strall qė ndez flakė prushin...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:10 pm

Hyni nė kėto vargje te prushta … tė kėtij vėllimi poetik i kahjes lirike…


1. Nėpėr natėn e paanė

Nėpėr natėn e paanė,
kur gjumi flė mbi qerpik,
Hajde ngadalė e mė rri pranė,
mė shtrėngo e mos ik.

Nėpėr natėn rozė pa fund,
digjen ndjenjat flakė ė zjarr,
Nėpėr puthje le tė humb,
herė si llavė, herė si nektar.

Nėpėr ėndėrr botėn kam ,
kur me duar m'i prek gjinjtė,
Nė u zgjofsha e s'tė kam pranė,
mos i hapsha kurrė mė sytė!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:10 pm

2. Ē'do tė doja kėtė natė ...

Fjalėt e tua mė tė ėmbla se mjalti,
ma ngrohin shpirtin si vera e vjetėr,
e ēdo tė doja unė i ngrati
buzėn ... gjoksin... dhe ... asgjė mė tepėr!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:11 pm

3. Nė ėndėrr

Mė puthe zjarr e vetėtimė
e ike si nė valle,
Tė ndoqa pas me pėrgjėrim,
por hapin nuk e ndale....

Mė thėrret, vrapon , tė ndjek nga pas,
lėndinave pa fund,
Jam e lumtur, tėrė gaz...
Kush qenka vallė si unė?


Vrapoj, kėrcej nėpėr korije,
mbi lule e mbi bar,
Me njė kurorė nusėrie,
gjithė margaritar.

Nė altar nuse yll e dritė,
Ti mė i bukuri dhėndėr...
Por troket mėngjesi i pashpirt,
mė zgjoi nga e bukura ėndėrr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:11 pm

4. Do tė doja

Do tė doja, shpirti im,
tė ishte rreze,
Tė tė puth me adhurim,
syēkat nė mėngjese.

Doja tė isha, shpirti im,
Zogu kėngėtar,
Tė tė zgjoja ēdo agim,
me yllin polar.

Doja tė isha, shpirti im,
tė isha fllad e erė,
Tė lozja pa pushim
me flokun e verdhė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:11 pm

5. I thashė jetės

I thashė jetės:" Tė dua, tė dua!"
Ajo buzėgaz ma ktheu:" Qėndro me mua!..."
I thashė vdekjes:" Ik tė urrej!"
Tėrė inat mė tha: "Prapė do tė tė gjej..."
Unė e di jeta me vdekjen dhe ndėnė gurė
bashkėjetojnė, ēdo ditė, ēdo ēast,
por unė s'do tė vdes kurrė,
pa lėnė emrin pas!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:11 pm

6. Heshtje

Heshtjes ia vodha fjalėt,
pėr tė thėnė "Lamtumirė",
por pėrsėri heshta...
Sa e vėshtirė!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:12 pm

7. Nata

Nata zuri tė gdhihet,
syri kėrkon gjumė,
Po ty nuk tė flihet,
s'mund tė flė as unė..

Seē e lodhėm natėn,
nė dhomėn e vjetėr,
Sa fikim njė zjarr ,
"fap" ndezim njė tjetėr...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:12 pm


8. Armiku

Fjalėn e armikut
pėr bazė mos e merr,
Po s'ta ēau me kthetra,
do tė grisė si ferrė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:12 pm

9. Jam..jam, sepse jam nėnė

Unė jam kėngė, jam melodi,
jam melhem e qetėsi,
Fjalė e ėmbėl, si sherbet,
zemėr e madhe, sa njė det.

Nė katėr stinėt jam behar,
jam mėsuesja mė e parė
Jam shėrim, kur plaga dhėmb,
gjoks -jastėk pėr hallin tėnd.

Jam bėrthamė e sė vėrtetės,
jam burim i vetė jetės
Jam e butė si delja rudė
Luaneshė, kush mė pret rrugė.

Jam buzėqeshja mirėsia,
Urtėsia , dlirėsia,
jam urrejtja, dashuria,
Une jam rrezja, unė jam dritė
Dashuri mbi dashuritė.

Jam familja, jam unė vatra,
unė jam lufta , unė jam paqja
Univers , Diell...
Jam, jam... jam , sepse jam Nėnė...


Hėnė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:12 pm

10. Mall

O rreze e diellit,
mė merr nė krahėt e tua,
Tė shoh Gjirokastrėn
dhe njerėzit qė dua.

Njė ēast do tė ndalem,
nė syrin e hėnės,
Tė mė shpjerė larg
nė krahėt e Nėnės.

Yll mė yll do tė shkoj,
nėpėr Yllėsi,
Rrugėn t'u ndriēoj
fėmijėve tė mi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:13 pm

11. Dallga

T'i moj dallgė, qė puth shkėmbinjtė, pa pushim,
ēoma kėngėn, ēoma lotin, larg nė vendin tim...
Moj dallgė lozonjare, dallgė mal
ēoma larg nė bregun tim gjithė kėtė mall.
dallgėt e mallit dot s'i mbaj, nuk jam det,
Jam njeri malli mė mbyt, malli po mė vret.
Kur tė puthėsh bregun atje nė Shqipėri.
Merrmė nė shpinė, si pulėbardhė, dhe lermė aty.
Oh, moj dallgė qofsh bekuar, dallgė e pa anė,
ti i ndan dhe i bashkon tėrė brigjet tanė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:13 pm

12. Kėnga dhe loti im

O vendlindja ime, Gjirokastra plakė,
e dua ēdo gur tė kalldrėmit tėnd...
I dua anetė buzėmbrmjeve nė prag
dhe mikpritjen tėnde qė tė lė pa mend.

Gjirokastra ime, o fisnikja ime,
mrekulli nė botė, si ty s'ka tė tjerė,
me kurorė dafine, lavdi e nderime,
mbretėreshė stolisur mbi malin e Gjerė.

Gjirokastra ime, mjalt, vendlindja ime,
me njerėz punėtorė si bletėt nė zgjua,
vij e pėrmalluar dhe mijėra kujtime,
rrjedhin tė kristalta si krojet e tua.

Nė ato kalldrėme, takoj fėmininė,
herė ēamarroke e herė qengj nė shpat,
Me borė nga Ēajupi ti ma lave synė,
nėpėr djepe kėngėsh ne hodhėm shtat.

Gjirokastra ime, larg teje jam sot,
zemrėn ma djeg zjarr, malli nė mėrgim,
Me ty brenda shpirtit refugjat nė botė
o vendlindja ime, kėnga dhe loti im!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:13 pm

13. Tė na tretė balta jote

Pse t'u shter buzėqeshja,
kėnga nė buzė mbeti,
Shqipėri, moj nėnė,
tė vrau kurbeti!

Bijtė e tu me halle,
tė hapėn shumė plagė,
Ca mbetėn nė male,
ca humbėn nė dallgė.

Malet ngrenė pickama,
Dita qan me bote,
Pėr tė mbjetuar
humbėn nėpėr botė.

Por zemra tek ty,
Shqipėri na mbeti,
se ti je vetė mjalti,
kripa dhe lezeti!

Rrugė pa rrugė kurbetit,
mall e yll na ndoqe,
Shqipėri, moj nėnė,
na treti balta jote.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyTue Jul 17, 2012 12:14 pm

http://www.phillipmartin.info/webpage/travel/europe/text_albania_gjiro4.htm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 60
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyFri Feb 15, 2013 10:17 am

[img][/img]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 60
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyFri Feb 15, 2013 10:18 am

[img][/img]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 60
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyWed Mar 06, 2013 8:40 am

shpresa


kam shumė shpresė
te perendia
se kosova kedhtu mos tmbes
te ndertohet te lulzohet
me gjithė shpresė

ndoshta do te vij nji ditė
qe tna qiti ne dritė
te na sjell nji bashkim
mos te mbesin femijet jetim

se bashkimi e vllaznimi
do na sjellin fatbardhsi
ajo ditė do te vij
por na skemi per ta mbrri

qe kosova do te ndertohet
edhe ndarja do tmergohet
do bashkohemi me shqiperi
ta gezojm nji ardhmeri

te mirat do te vijn
do largohet erresira
lum ai qe do ta arrij
ta perjetoi ketė lumturi

me shekuj kemi prit
bashkim me Shqiperi
do bashkojm kombin ton
do bashkojm trojet tona
do bashkojm gjuhen tonė
do i bashkojm te gjitha shkronjat

kjo ditė do te arrij
do largohej erresira
dielli ma fort do rrezoi
lum ai qe do ta perjetoi
Begishe GashiPRILLI NE KRIZMA

ditė zie e mallkim
ne atė vend plot me brigje
burra gra e femij
te rrethuar nga armiqet

qdo te behet ne ketė vend
a do te vdesim a kemi shpetim
na fillun me na rreshtu
burra te ndar e gra nvazhdim

filluam rrugen ne qetesi
disa gra me disa femijė
shumė burra po i ndajn
per femijė nėnat po qajnė

pas dhjetė metrash qe kaluam
krizma te mdha u ndegjuan
filluan gratė te lotojnė
se trupi i tyre aty pushon


ah ju krizma qe po ndiheni
djemt e ri sot po i vrani
skemi armė e fuqi
mu ndal hakun me ja u kthy

ata u vran mu ne kėtė vend
trupi i tyre per jetė pushoi
por duhet te mbahemi
mos derdhim lot
atdheut ti dalim zot

kudo atė tokė qe e shkelem
kujtonim per gjithė shqipetar
mendja qdo herė na rrinte
per ata te vrar. Begishe Gashi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 60
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI EmptyWed Mar 06, 2013 8:59 am

UQK eja NE FLAK BARUTI

pyje te larta e qufrra shumė
prej Drenice ne Junik
po kercasin po shkon flakė
UQKeja pa u ndal

Ne Prekaz lufton ADEMI
edhe rojet anemban
i rrethuar me tenka e topa
vdekja e tij nuk shuhej kurr

Prej JUNIKU e ne LLapushnik
luftojnė trima me trimeresha
jeta e tyre qe qelik
sikur shiu me breshera

trimi i madh ishte Ramushi
nuk u lodh duke luftue
brez pas brezi vepra e tij
ka me u shkru ne histori

ne Likoc gjejnė strehim
bejn pregatitje per luftim
Fehmi Rama trim i madh
me armikun luftoi per ball

po gjemojnė bjeshket ne LLapushnik
trimat fare nuk frigohen
Fehmiu e GJeva po luftojn
pa u lodh e pa u frigue
armet prej dore nuk i lshojn
te gjithė me vdek e me u farue
Begishe Gashi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: