Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Wed Feb 13, 2008 6:43 am

Katundari mbetet katundar ai thotė; burri burr e gruja gru... oj gru qitma ni ēaj.

A e keni pa atė emisionin nė njė katund ... ku gruja ja ka dhanė besėn burrit edhe kur tė des burri tre muaj ka me ja dėrgu ēajin te vorri ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Mon Mar 03, 2008 4:58 pm

Eshte e vertet se behet dallim i madh mes qytetareve dhe katundareve.
Qytetaret mendojne se katundaret jane njerez te pa gdhendur, jane te pa emancipuar.
Katundaret mendojne se qytetaret jane njerez te shpelare per nga morali.
Keto bindje dhe dallime kane egzistuar qysh moti.
Se pse eshte keshtu kjo une nuk mund ta dij.
Por nga ana tjeter katundaret jane njerez te dhene pas puneve te fshatit, jane njerez me te ngrohte, me mikprites.
Qytetaret jane njerez te dhen pas punes shteterore, jane me te ftohte, dhe jo shum mikprites.


E konsideroj pėr turp tė flasim pėr dallime katundar-qytetar nė shoqėrinė tonė shqiptare.
Se as s`mund tė egzistojnė qytetarėt pa katundat, e as katundarėt pa qytetar.
Pse nė Kosovė mungojnė kushtet dhe fshatrat tona kanė mbetur tė pa zhvilluara, kjo edhe mund tė diskutohet, por jo diskutimet tė shkojnė nė dallime tė hapura dhe nėnqmim tė katundarėve apo qytetarėve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
beri
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1237
Registration date : 11/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Mon Mar 03, 2008 5:17 pm

une per veti kam jetu nje kohe ne sloveni e gjeja e paq qe me ka ra ne sy eshte se sty nuk ben dalime ne mes te " katundarve edhe qytetarve" por te ne me shum i bejn kushtet e dobeta te infrastruktures qe njerzit te ndihen keshtu te ndar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Wed Mar 05, 2008 1:38 am

Ata qe perdorin ne menyre ironike termin "katundar" ndoshta nuk e kuptojne por jane njerzite me se paku te qytetruar ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Wed Mar 05, 2008 1:40 am

Euridika nje pyetje vlen per te gjithe antaret Very Happy

Pse nje thenje thuhet;

O,fshatar i qytetruar .????

Kush ma spjegon me gjersishte kete thenje.!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Wed Mar 05, 2008 2:04 am

Beton po me vje keq por une nuk e paskam degjuar kete thenje ,sidoqofte , po nisem nga ajo pozitivja ..

"mendja te bene me shume ose me pak te qytetruar jo vendbanimi "
po ju le radhen te tjerve te shtjellojne kete thenje
nderime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Wed Mar 05, 2008 2:27 am

Beton, shkurte do te pergjigjem per kete thenje " O fshatar i qytetruar". Kjo " o fshatar..." nenkupton qe ai person eshte nga fshati, pra ka lindur dhe jeton ne fshat, kurse pjesa tjeter "...i qytetruar" nenkupton se perkunder asaj qe ka lind dhe jeton ne fshate, ka kultur dhe edukat te mirfillte sa qe nuk dallon prej nje tipik qytetari.
Sepse i qytetruar nuk dmth vetem te lindesh dhe te jeton ne qytet, assesi jo. Por, i qytetruar eshte ai person ( mendoj une) qe pamvarisht se ku ka lindur dhe jeton, nese ka kultur komunikimi, sjellje te duhura, menyra se si flete, menyra se si ec etj etj, gjitha keto e bejn te qytetruar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Wed Mar 05, 2008 2:32 am

Beton unė mendojė edhe anėn tjetėr tė medales qė e tha Premtimi dhe ėshtė me vend thėnja e tij.
Kurse ana tjetėr e medales ėshtė;

Kur njė fshatar del nė arė pėr tė punuar dhe ėshtė dembel dhe nuk dinė kah tė ja nis i thonė tė tjerėt qė dinė: " O fshatar i qytetruar".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Wed Mar 05, 2008 3:03 am

Kur njė fshatar del nė arė pėr tė punuar dhe ėshtė dembel dhe nuk dinė kah tė ja nis i thonė tė tjerėt qė dinė: " O fshatar i qytetruar".

Ha ha ha Sofra kjo e bukur fare fort me pelqeu aman,njeashtu me pelqeu ajo e Premtimit edhe e Euridika ju falemenderoj te gjithve jeni shume po shume te mire.

Oj lulija jone me limona kush na ka inatin ju thefte kemba.


Edituar pėr herė tė fundit nga Beton nė Fri Mar 21, 2008 3:51 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Fri Mar 21, 2008 3:36 am

Ku ka me mire se te punoish ne Qytet e te pushoish ne Katund.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Albea
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Mar 22, 2008 2:12 am

Mendoj se kjo dallim behet ne tere globin,sado qe themi se nuk duhet bere, a nuk eshte fakt qe kjo teme eshte hapur.
Ka njerz qe thone se fshataret jane njerz te pagdhendur,prapambetur,injorant etj por ka nga qytetare qe jane te tille, pra cdo kund ekzistojne njerz te tille edhe ne fashat, qytet,.Ndershmeri,akultura,civilizimi,sinqeriteti etj si ne fshat si ne qytet jane te mire per njeriun qe ben dallime per nga mendja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Tue Apr 15, 2008 11:35 pm

Te jesh katundar eshte mire = gjithēka = BIO..!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Apr 19, 2008 8:45 pm

Ka dallim ne mes termit katundare dhe qytetar?????????!!!!!!!

apo:

A kan ndonje ngjajshmeri termi katundar dhe qytetar?

Sepse keto dy terme dallojn shum njera me tjetren, bile nuk kan kurrfarre ngjajshmerie, mendoj une.

Pastaj ne tekst shtjellohet tjeter gje, flitet per nje fenomen i cili eshte shfaqur ne shoqerin tone.

tek e fundit: Katundari jeton ne fshat qytetari ne qytet, mos te flasim per tjerat dallim, se ka shume, mendoj se nuk duhet te shtrohet pyetja keshtu sepse po pyet se a kan dallim dy gjera qe nuk kan fare ngjajshmeri.

Ju pershndes te gjithve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 42
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Jun 21, 2008 2:09 pm

Ska me katund jete o jete u knaqem ne katund Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Jun 21, 2008 2:18 pm

Qytetar he qytetar, te mbet mendja ne are, kur shkon te bleje ne pazar...

Qytetari e done vetem legenin nga fshati, i kujtohet kur lakohet ti laje kembet ne qytet.... ehhhhh katunar e qytetar, nje jemi bere bree. Arrow


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Sat Jun 21, 2008 8:35 pm, edituar 3 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Jun 21, 2008 2:21 pm

Sofra shkruajti:
Qytetar he qytetar te mbet mendja ne are e ngutu shko blej ne Pazare....

Arrow haha sa kam qeshur me kete..


Nuk ka dallim aspak,edhe pse per disa gjera do i vecoja Katundaret sepse jane shume shume mikeprites,shume zemergjere,e qe rrall kete e gjen tek ndonje qytetare..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
interesant
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 606
Age : 33
Vendi : Tokė
Registration date : 11/04/2008

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Jun 21, 2008 2:22 pm

Mendoj se ky dallim behet vetem prej njerezve lokalist dhe injorant te cilet mundohen qe ta ngritin vehten e tyre duke i nenqmuar te tjeret.

Ke katundar qe eshte me qytetar se qytetari, dhe ke qytetar qe eshte me katundar sesa katundari.

Dmth sipas mendimit tim ky dallim eshte jo i duhur dhe nuk duhet te jete prezent aspak tek ne, sepse e dim kontributin e fshatareve qe i kan dhene vendit tone ne cdo aspekt .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Jun 21, 2008 2:31 pm

Kosovarja shkruajti:
Sofra shkruajti:
Qytetar he qytetar te mbet mendja ne are e ngutu shko blej ne Pazare....

Arrow haha sa kam qeshur me kete..


Nuk ka dallim aspak,edhe pse per disa gjera do i vecoja Katundaret sepse jane shume shume mikeprites,shume zemergjere,e qe rrall kete e gjen tek ndonje qytetare..


Ku ku bre Kosovare edhe une them se jane mikpritsa shume bile shpesh them Shocked ...ah legen bre. Wink

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
luan mreti
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Jun 21, 2008 8:03 pm

nuk ka dalim ne jem njerz.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
eri M
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Jun 21, 2008 8:19 pm

Sipas kėngės popullore qė kėndohet nė kėto anėt tona dallimi bėhet kėshtu :

Sherliu i verdhė si xhenaze
katundari trandafili taze !


Sherliu - qytetari
i verdhė - i sarit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Jun 21, 2008 8:43 pm

"sheherlia kurre pushke se qite, as ne darsem as per vatan"
eshte nje thenia qe e kam degju ne "komedine katundare e sheherli"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
akrepi
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Numri i postimeve : 84
Registration date : 16/06/2008

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sun Jun 22, 2008 12:04 am

DALLIM SKA SE KREJT KATUNDART JANE BE QYTETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sun Jun 22, 2008 3:52 pm

Dallimi i Fshatarit ne katund dhe i qytetarit ne fshat esht? edhe kjo Pytje e pa dhendur?

Kur te shkon fshatari te dikush ne qytet me ndejt ata qytetaret e moderuar s etepermi e pysin,Qka je ne horoskop hahah

Kur te shkon qytetari ne fshat, e pusin? Sa lop i ke hahaha


Dallimi ndermjet Katundarit dhe Sheherlis eshe qe ne muhabetin par. Lopa dhe horoskopi... apo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Mon Jun 23, 2008 11:56 pm

Kushtet e veshtira dhe pamundesia e shkollimit eshte e vertete qe ne nje pjese te fshatrave e bejne me te veshtire shkollimin e njerzve ,pastaj distancat e medha prej qyteteve ,pamundesi banimi e shkollimi ..nejse mos t'i permend tani te gjitha e te behem e teprt
une mendoj se ky dallim nuk duhet te egzistoj ,pa marr parasyshe se a pyet njeri apo tjetri ,secili i ka proekupimet e veta dhe per to normalisht bisedon ..dhe kjo eshte e rendesishme dhe normale
secili njeri deshiron te flas per ate qe eshte me i mire ne te ,apo per ate qe e ka me per zemer .

Njerėz me kulturė ka si nė fshat si nė qytet ,e po ashtu edhe tė pa kullture prandaj mendoj se nuk duhet paragjykuar njerėzit se jan nga fshati apo qyteti ,ata qe bėjnė kėtė dallim pėr mendimin tim nuk janė tė qytetruar ,pa marr parasyshe ku jetojnė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Argent
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 244
Age : 41
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Tue Aug 19, 2008 10:57 pm

Nuk ka rendesi te jeshe katundar apo qytatar me rendesi eshte te jesh (fshatar Very Happy),ka rendesi cfare njeriu eshte por jo nga eshte !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Zonė e lirė :: Tema tė ndryshme-
Kėrce tek: