Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Fri Oct 26, 2007 6:55 pm

Ha ha Sofra sa kam qesh me kete se eshte nje realitet i hidhur, sepse nuk do duhej te kete aspak dallim, mirpo e shoh se ne shume familje edhe tek martesa luan rol, shumica e nenave qe jane "sheherlike" nuk duan qe vajzat e tyre te martohen neper fshatra ,sepse arsyeja Nuk e kam qiken per Katund:P Mirpo une sa kam vizituar Fshatra te ndryshme ,sepse sic tha edhe Azzurra edhe une jam nje ish fshatare ,mirpo kushtet jane 80% me te mira per jetese, ne dallim me qytetin sic p.sh ke cdo qe te fresket nga ushqimet,duke filluar nga patatet,domatet e shume e shume ushqime tjera ,ndersa ne qytet e merr mirpo pasi qe fillon te kalbet haha ,keshtu qe mendoj se edhe fshati ka shume perparsi

...By Kosovarja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
meli
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 842
Age : 34
Vendi : diku ne gyrbet
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Fri Oct 26, 2007 9:40 pm

Une mendoi Sofra se ka dallim per te mire katundi apo fshati si vend eshte fjala,ka qytetar qe i hedh mbeturinat prej dritare,edhe me sa kam kuptuar une nuk behet fjal per vendin QYTET dhe FSHAT por per katundar dhe qytetar.
Rendesi ka njeri nuk ka dallim katunar qytetar mvaret krej t se si eshte personi kultura e ti .
Po e ceki nje thenje:
Njeru kur te lind eshte 1
Me fillore eshte 10
Me gjimnaz eshte 100
Me fakultet eshte 1000
Po qe nuk eshte 1 tjerat mbesin ooo do te thot nje hiq
Kshtu qe nuk ka rendesi vendi as shkolla, asnjera nuk te ben njeri ne qoft se nuk je.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Fri Oct 26, 2007 10:56 pm

Meli e kisha mė shumė me shaka.

Kosovare thuaj nėnės ēka e ke mė sė shumti mėrzi prite nė shtėpi ha ha ha.....

..ndėgjone sheherli dhe katundar


  1. Hashim Shala & Tahir Drenica Video - Sheherli e Katunar
  2. Hashim Shala, Tahir Drenica & Aida Baraku - Leze, Leze

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Fri Oct 26, 2007 11:17 pm

Sofra boll mir e paske qellu ka dallim se pėrpara ju ka ardh era pleh e tash asht njejt si qytet edhe fshat asht jeta ma me mir ne fshat se qytet po qka ti bajsh tė gjith pi ikin ne qytet a qytetart tash duhet tė ikin ne fashatra qė tė jetojn me qet .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Oct 27, 2007 12:25 am

Keto 34 gjera vlejne per te gjithe,mirpo me shume per mua dhe Azzurren sepse i kemi rrenjet Katundare,mirpo jemi krenare apo jo ?
35 sene qi duhet mi dite per jeten n'katun

1. Kur thushe zastoje,kojshija pernime t'marrin vesh ku e ki fjalen.
2. Din me mjele lopen n'15 menyra.
3. Pa marre parasysh qysh dokesh me 20 vjet t'martojne.
4. Me qu ferk me najkon,mas veti i ki 6 vllazni,8 djem t'migjs edhe gjysen e katunit.
5. Me ardhe n'sheher t'doket trip edhe knaqesh ni jave me qat sen.
6. Kejte sheherliket t'doken femna t'qarta.
7. S'ki probleme qa me veshe se ton diten je n'arre e mas 8 aksham n'shpi.
8. Bile 4-5 here n'jave han sene t'saqit.
9. S'ki qa me shku neper ben afa e interexa se qa se marron n'shpi e merr n'zadrug t'katunit veresije.
10.Party i thushe kur mledhen burrat n'ode e i pijne ka 18 qaja t'rone edhe dy boksa kaqak magjari.
11.T'doket interesant me pa Naim Abazin a Mahmut Feratin live. 12.Bohesh babe per here t'katert me 25 vjet.
13.S'ki nevoje me majte n'men ditlindje t'fmive,t'nones a babes a vllaznive a motrave.
14.S'hargjitesh me ble dhurata mu per at fakt se s'ki nevoje me ja majte n'men kerkujte ditlindjen.
15.Kejte veglave t'arres ja u din emnat prej teslice dej te grabulja.
16.Ni vlla e ka emnin gjithqysh Leutrim edhe ni moter Marigona.
18.Me t'thone naj femen qi e ka emnin Zana i thushe - rrospija qi tuk je.
19.Qysh prej moshes 10 vjecare ki dite mi grah traktorit.
20.Qysh bebe ni mujsh je shku n'opqin t'nones n'prikolice t'traktorit.
21.Plaku katunit osht edhe milic edhe mjek edhe gjykats edhe msus.
22.Nese kojshija marron diqka,ti duhesh me marru ma t'qart edhe ma t'madhe edhe ma t'forte.
23.Kejte n'klase i ki kusheri ja vllazen e motra.
24.Nuk kan nevoje mu bo merak pleqt ku e ki motren se kurre so dale jasht pragut t'deres.
25.Kur veshe dikush kule n'dasem,nuk t'doket najsen me keshe. 26.Ja u ki inate sheherlive.
27.Sheherlite ta kan inati.
28.Qfardo muzike qi s'ka qiteli nuk osht muzike.
29.Nihere n'vjet t'vjen vllau i madh prej Gjermanije edhe djali i mixhs prej Zvicrre e knaqesh ty e ngu Dj Bobo edhe Modern Talking. 3
0.Ferken ma t'madhe e ki kur lopa hin n'arre t'kojshise.
31.Je kone n'sheher edhe tash jeta n'katun po t'doket palidhje. 32.Vendose me shite pasunine n'katun edhe me ble banese n'sheher.
33.Bahesh n'sheher me traktor.
34.Ja u merr inati sheherlive edhe ma shume.
35.Vendose me banu midis shehri njejte si qysh ki banu n'katun veq per inati t'sheherlive.


Azzurra special moter jane per ty dhe mua haha dhe te gjithe ata qe e ndiejne veten se kane rrenjet nga Fshati.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Oct 27, 2007 9:14 am

Moter ja ke qillu te gjitha por kishe harr dishka ja po i shtoj une

Qika kurt fejohet nuk duhet me pa burrin deri ne dite te martese

Tash ka dal moda se qikat po doj burr me letra se po doj me shku ne shfajcari hahahaKur te behesh nuse duhet mu zgju me heret mbi te gjitha ne ora 4 te mengjesit me fshi rrugen e te mahalles, se per ndryshe zgjohet nusa e kojshis me heter se ti e ti pastaj i ke punet keq me vjerren se ja ke marru fytyrn hahahaha

Kur te rrin unlet duhet me nejt tek dera e jo ne midis apo ne krye te dhomes

Nuk duhet me pi qaj apo kafe bashk me vjerrin e vjerren se eshte turb

Edhe femija i 2 vjeq te kumandon

Ne mbramje duhet nga vjerra deri tek me i vogli i shtepis me ja u la kembet edhe kepuct perjashte, se perndryshe thon nusja pa maryfet qenka

mbrenda 1 viti martes duhet mi lind 2 femij edhe ata djem bile se me lind qika jan te gjitha te ders huj e nuk vun dy pare iq

nese don me vazhdu shkollen ne katund thon qe je rrespie e kurv

Nese ke shoqeri me mashkuj i ke met babas ne der se askush nuk vjen me te lyp

nese ne darsem shkon pak e lyme me kozmetik ja filloj me them kjo ne keto dite kam me u grabite

Kur te ecosh rruges duhet me mbajt koken ulet edhe mos me qesh se per ndryshe te thoj q'ke dal me lyp burre


[/b]Kosovare ka edhe shume te tjera ma nuk kam kohe tash hahahaha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Oct 27, 2007 11:59 am

DY NGJYRA JETE-QYTETAR DHE FSHATAR

Ėshtė mirė qė inicohen kėto tema,sa pėr tė shprehur mendimet.Mė heret ėshtė inicuar tema"Jam krenarė qė jam shqiptarė",e cila ndėrlidhet me kėtė temė,qytetar-fshatarė,apo katundar!Pra qytetar-fshatar,me njė fjalė shqiptarė,dhe jemi krenarė qė jemi shqiptarė.Tani ne nuk jemi pak,ata sa jemi nuk do kishin vend qytetet,sikur mos tė kishim edhe fshatrat.Tė qenunit krenarė pse je qytetar dhepse je fshatarė kanė ekzistuar kaherė,tė cilat sot mė duken se kanė kaluar.Mbajė mend kur fshatari zbriste nė qytet,qytetari pėr ta pėrulur pak i thoshte:Ku je katundarė,kurse fshatari ia kthente nė kėmbė e nė dorė,qe ku je ti zorragji!!!Dallimet kanė qenė,portani duket se janė flakur.Tėqenunit qytetar nuk edij pse ishte si mė privilegj,ndoshta ata llogaritnin vetėn pak mė tė civilizuar,ndoshta pse kishin shitoret mė afėr edhe pse nuk kishin aq para,pastaj trenin,spitalin.....Njė njeri punonte nė qytet,pėr tė mbajtur 7-8 anėtarė,kuptohet nė fshat punonin tė gjithė dhe jetonin mė mirė,por qė duhej mė shumė punė!Psh.Prishtina qė ėshtė kryeqyteti i Kosovės i ngjante njė fshati tė sotėm,e cila njė hov zhvillimi pat marrur viteve 1970-1980,dhe thuajse sot aty ka ngelur.Tė qenunit me rrėnjė qytetar nė Kosovė ishte njė krenari e gabuar,trashėguar nga pushtuesit qė nambajtėn me shekuj.Ata zaptuan administrimin nė pak qytete si ishin atėherė Novobėrda,Prizreni,Gjilani dhe Prishtina,dhe tani neve nalanė dobėsitė e kulturės pushtuese dhe barbarizmat.Ta zėmė pushtuesi turk pretendonte qė njeriu qė jetonte nė qytet duhej tė i pėrshtatej civilizimit tė administratės sė tyre dhe tė zotonte turqishten!Pasi iku turku nga ne,shqiptarėt garonin nė qytetrimin rrėnjėsor si kusht se kush flet turqisht ėshtė qytetar me rrėnjė,edhe pse tė gjithė flisnin njė turqishte tė gjymtuar,qka fatkeqėsisht edhe sot e pėrdorin nė disa qytete.Dallimet u flakėn,kur njerėzit filluan tė arsimohen,dhe tė ndėrtojnė personalitetin dhe vetėdijen e tyre.Padyshim se jeta diku bėhėt mė e mirė nė fshat,diku mė e mirė nė qytet,mirėpo arsimimi ishte ai qė namungonte,pate nuk i dallonim mirė gjėrat,qė sot falė zotit mund tė matemi edhe me evropianėt,si njerėz tė arsimuar nė tė gjitha lėmitė.Tani termi qytetarė-fshatarė nuk do duhej tė bėnte dallime nė shoqėri,sikur mos tė na mundonte njė dukuri mjaft e shėmtuar.Pas luftės shumė fshatra u shpėrngulen tėrsisht dhe erdhen i zunė frymėn qyteteve,e qė mė sė shumėti ngulfaten Prishtinėn,tė cilėt unė i quaj pa adresė,pra qytetar pa adresė.Pse?Ata nuk kanė shumica shtėpi tė tyre nė qytet,po ose paguajnė qira,ose dikush u ka ofruar banim falas.Kėta qytetar pa adresė ngarkojnė shumė Prishtinėn,e cila ishte e ngarkuar edhe pa ta.Ata nuk kanė vende pune,pa punė vėshtirė jetohet,vėshtirė shkollohet...Ata i lanė pasoja edhe Kosovės,erdhėn pa adresė,lanė me hektarė toka pune tė djerra dhe tani vuajnė pėr bukė.Lėre qė ata vuajnė,por Kosova i detyrohet mė tė pa dėshirueshmės Vojvodinės,nga ajo kėrkon bukė,kurse ajo ose tė bojkoton,ose tė dyfishon ēmimet!Pse?Sepse pa drithėra nuk ka bukė,drithėrat nuk bėhen pa punuar tokat.A kanė drejtpeshuar hapin e tyre mirė qytetarėt pa adresė qė lanė tokat e djerra?Kjo mė ka munduar shpesh.Kohėn kur isha nė Kosovė bėra disa biseda mu nė tregun e prishtinės me fshatarėt qė kanė lėnė tokat dhekanė ardhur nė Prishtinė tė bėjnė jetė pa adresė.Fillimisht mendova tėi botoj nė Prishtinė,por nuk ja dola,nga se desha tė qmallem me njerėz tė aferm dhe as qė i mora tė i pregadis.Kur erdha nė perendim i botova nė gazetat shqipe qė botohen nė perendim me titull"DYNGJYRA JETE".Shkrimet tregojnė qartė se fshatari qė erdhi pas lufte nė qytet,nuk ka bėrė planifikimin si tė jetoj atje,por ka hy symbyllur nga dėshira tė jetoj nė qytet.Tani sa po gjeta ne inqizimin e njė kasete bisedėn e njėrės nga bisedat
me fshatarin tonė nė tregun e Prishtinės,dhe po e japi paasnjė intervenim,ashtu si eka dhėnė ai:

Zotėriu M.N
Iu afrova dhe e pėrshėndeta:Mirė dita zotėri:Ai mu pėrgjegj-tu ngatė me t“mier!
Si jeni zotėri e pyeta?Ai mu pėrgjegj:Vallha kurqysh,ktu bre njeri smun me kanė mier hiq,nuk po jetohet,as nuk din njeriu nga ja nisė,as ruana zo bre piss ėhane krejt veq ishalla i madhi zot e banė mier.
Prej nga jeni zotėrinjė e pyeta?Valla jam pej Prapashtice

MIRė;JU ATJE SIGURISHT KENI PASUR SHTėPI Tė BUKUR;TOKė PUNE,?Po valla,edhe shumė bile,nja 6 ekterr tokė,e tre a kater mal,e tavanaj bukur do frymė gja,e i lam valla erdhem nė Prishtinė:Po pse e lat fshatin e pyeta?M.N,pėrgjigjet:Po valla kushtet bre kurqysh,shkolla pak larg,zadruga pak larg,tavanaj ambullanta ska hiq ktu,edhe shum1% punė bre u mytshim tuj punue,e kurgja ndritė nuk qitshim.

Po kėtu si jetoni,e pyeta?
M.N,pėrgjigjet,valahi ktu kurqysh,po punoj me nje kolic npazar,per 50 cent turra kush ka nevoj me bajt diqka,po u mushė po na e marrin nėpėr thoj punen,ska punė jo!!

PO fėmijėt si janė me mėsime? -e pyeta
N.M,pėrgjigjet:Thmija,per thmi po vet,aa?Vallha nuk jam tuj que hiq nė shkollė,ato libra ,lapca,fleta,tana shtrejt mixho,spo kemi,edhe thmia qitu npazar me mue po punojnė me kolica,sa pėr ni kashatė.
Po mirė,me shėndetin si jeni?
M.N,kurqysh,bash nifar kokerdhoki pom dhem qitu,kurriz a qka pi thoni,spo muj me u drejtue!
A evizitoni mjekun,barnatoret,sa ju ndihmon mjeku,medikamentet?
M.N,shuj,shuj,mos hi atje mixho,une spo kam pare per buk,jo me ble ilaqne,a e di sa shtrejt jane ato.


Kjo mė bėri tė mendoj thell,fshatari thotė se nuk kishte kushte tė jetonte nė fshat,se shkollat i kishin larg,kurse kėtu nė qytet nuk i qon nė shkollė fare,se nuk ka ambulanca nė fshat,kurse kėtu nė qytet nuk shkon te mjeku fare,se atje i kishte shitoret larg,kėtu para hunde,por nuk ka para,se ka lėnė hektarė toke tė djerrė nė fshat,e punon nė treg me karrocė pėr 50 cent,etj......Kėta janė qytetarėt e pa adresė.

Ndryshe dallimi qytetarė-fshatarė sot nuk duhet tė ekzistoj,sė paku pėr njerėz me njė personalitet tė ndėrtuar.Ne duhet tė kemi njė kulturė qytetrimi,kudo qė jetojmė nė fshat,apo qytet.Tė jetojmė me krenarinė shqiptare.Njeriu pa njė imazh tė mirė nuk dallon jetoj nė qytet,fshat,apo qoftė edhe nė Njujork.Sot ne shqiptarėt jemi shpėrnda nėpėr evropė,dhe duhet bėrė shumė,shumė punė tė mira pėr tė vėrejtur i huaji se jenjkė shqiptarė me imazh,kurse duhet vetėm njė sjelleje e vogėl pa hijeshije,sa pėr tė drejtuar gishtin,nuk tė quan asqytetar♪7,as fshatarė,por KosovaAlbaner.Erėndėsishme ėshtė tė jesh njeri i formuar me gjitha tiparet,andaj si njeri i qmuar zgjidh ku do tė jetosh,nė qytet,apo nė fshat-jeto si njeri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Oct 27, 2007 12:41 pm

Shaban nje katundare e ka shume veshtir te jeton ne qytet me te vertet po te them kur u mesu te punon e ti ket te gjitha gjerat ushqimore te vetet, po filloj nga qumeshti e po mbaroj tek buka.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Oct 27, 2007 12:49 pm

po,tani kemi mundesi tėzgjedhim ku tė jetojmė,nė qytet apo nė fshat,mė parė kjo mundėsi ishte e vogėl.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrebelja
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Oct 27, 2007 1:07 pm

edhe une jam nga fshati por vijoj mesimet ne qytet ,shum njerz qe jetojn ne qytet ju duket vetja e lart ama nuk e din se edhe ata vet e kan pas preiardhjen nga katundi ,e na shesin mend se qyteti pa fshat as qe mund te jetoj,psh ne shkollen time fshatart jan ata qe e mbajn shkollen ata qe tregojn suksese me te medha e disa kishe na ma te nelt ama qe jan ma posht se na se din valla une jam krenare pse kjo esht jeta ime smund ta ndryshoj sado we mundohem njerzit me njohin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Oct 27, 2007 1:15 pm

Te lumtė rrebele,ne jemi krenar qė jemi shqiptar,pa marrė parasyshė fshatarė apo qytetarė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Oct 27, 2007 2:07 pm

Shaban Cakolli:
Me p'lqeu shume mendimi juaj respekt.

Eshte me se e vertet se ē'do qytet para shume pak viteve ka qen nje fshat i sodit.
Mendoj se eshte nje smundje e pazhvilluar tek shume qe jetoin ne Fshatra e ju ka shpik ne koke pa fare arsye te ikje e te jeton ne qytet.
Por te ja leme kohes te tjerat, kam lexuar Historin e Romes te Italis.
Roma eshte nje qytet qe futet ne Historin botrore,qyteti i Romes eshte nje qytet qe ka kaluar nje milion banore i pari ne Bote,por sote nese viziton Romen e soteme te gjithe ata qe shume vite me pare jane shperngul nga fshatrat, ata jane perseri qe mundohet edhe te pa munduren ta bejen te mundur qe te k'thehen neper Fshatra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Oct 27, 2007 2:44 pm

rrebelja shkruajti:
edhe une jam nga fshati por vijoj mesimet ne qytet ,shum njerz qe jetojn ne qytet ju duket vetja e lart ama nuk e din se edhe ata vet e kan pas preiardhjen nga katundi ,e na shesin mend se qyteti pa fshat as qe mund te jetoj,psh ne shkollen time fshatart jan ata qe e mbajn shkollen ata qe tregojn suksese me te medha e disa kishe na ma te nelt ama qe jan ma posht se na se din valla une jam krenare pse kjo esht jeta ime smund ta ndryshoj sado we mundohem njerzit me njohin

[/b]Rrebele jam me mendimin tend moter, se fshati ka te gjitha te mirat qe te duhen per nje jete te shendoshe,mirpo ajo e vetmja qe me pengon eshte vijimi i mesimit dhe udhetimi qe duhet bere qe te ndjekesh mesimet,Kjo eshte perparesia kryesore e qytetit,pra institucionet shkollore e kam fjalen per fakultet i jane me afer ,ndersa per te gjitha te tjerat do martohesha ne fshate dhe do isha shume me e lumtur sesa nje jete ne qytet .[b]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Oct 27, 2007 7:20 pm

Siq e kam shkruar me lare edhe une jam ish fshatare,qe disa vite para luftes jetoj ne qytet.
Por dua te them disha qe kurr nuk kam pas turb qe jam fshatare gjithmon kam ecur me koke te larte siq po eci edhe ketu ne perendim qe jam krenare q'jam shqiptare.
Para se te jem fshatare jam edhe une nje person kam nje edukat nje kulture sipas traditave kam sjelljet e mija.
Mendimi ime eshte se para se te vlersoj nje individ duhet me u mendu pak.

Kam lexu nje mendim te Shabanit ku ju ka pergjegj pyetje xilit
Azzurra pse nuk flet????Prgj Shabani...Pse sepse Azzurra 3 her po mendonyte 1 her po fliste...

Pra te mendona 3 her e nje her te flasim se ateher jemi te sigur se q'far po thojm.

Katundi (fshati)ka edhe privilegjin e tij.. ja disa gjera
1...Ajri eshte me i paste
2...Kur vjen pranvera e shen gjithe bukurin e natyres gjelbrinin e gjetheve
3...Uji eshte me i paster sepse vjen nga malet te larta
4...Ushqimi eshte gjithmon i fresket sepse e ki ne kopshtin tem te mbjellur
5...Nuk i paguan mbeturinat
6...Nuk i paguan ujin
7...Q'do feste eshte me e bukur se ne qytet
9...Q'do darsem eshte me shyret se ne qytet
10...Nuk jeton ne zhurem por ne qetesi.

Fshatar apo qytetar jemi te gjithe persona jemi te gjithe krijesa te "Zotit".
Ne fund edhe dishka
[/b]Nje qytetar qe i rrejt perardhjem fshatare nuk mund te beht kurr sheherli apo qytetar....per deri sa nje shqiptare edhe pse linfģd ne perendim nuk mundet te jet as italian as zvicrran por as gjerman se rrrejet i ka shqioptar.[b]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Oct 27, 2007 10:43 pm

I dalloj keto 2 fjale,

katunari jeton ne KATUND

ndersa

qytetari ne QYTET


Por qe mjerisht tek ne kudo ne shoqeri njelloset katundaret, kjo eshte mungesa e kultures dhe mentaliteti i ulet i shoqerise. Perndryshe kthehuni nga e kaluara, fetyrat me te medha, njerezit me te medhenj te Kombit vijne nga katundet, por kjo eshte edhe sot prezente nese analizoni figurat me te njohura te dekades qe po e jetojme, per te perfunduar me temen rasti me i mire qe ju te bindeni me katundaret apo qytetaret eshte lufta e fundit ne Kosove e cila ne gjiun e saj (edhe deshmore) dukshem ka pase me teper katundare se sa qytetare.

pershendetje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Oct 27, 2007 10:50 pm

Besa-besė,e pėrkrahu plotėsisht mendimin tuaj tė shprehur kaq drejt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrebelja
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Fri Nov 02, 2007 6:15 pm

valla boll te mir jena boll na kqyrin shtremt qytetart po mua tybe ma nin po flas per qytetin tim po na jena ma t mir breeeeeeeeee
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
drenusha
Anėtar
Anėtar


Numri i postimeve : 201
Registration date : 23/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Fri Nov 02, 2007 6:20 pm

une mendoj se tere njerzit nuk mund te jen qytetare, qyteti pa katundin ,nuk ka jete ashtu dhe dhe katundi pa qytetin katundi eshte, nji fortifikat e qytetit, dhe nuk nen cmohet njeri katundar apo fshatarake cmohen cilcit e njeriut dhe cdo njeri qe jeton banon ne fashat, duhet te jet krenare per vendin qe eka rritur dhe edukuare .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Nov 03, 2007 12:44 am

S'pari then q'jam krenare q'jam ish fshatare....

Para se te jemi katunare apo qytetare jemi persoma me kulture,edukat respekt me karakter,e pastaj jemi nje katunare apo fshatare.

Kur kam jetuar ende ne katund nuk e kam ndiher veten kurr te ulure,sepse kam pas nje sjelljse nje edukat e cila me ka lejuar te jem krenare.

Mendimi ime eshte se te jesh nje ish katunare eshte nje + plus per veteveten, sepse ne katund meson shume gjera se ne qytet,prandaj per q'do gje ne jete jam e gatshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sy kaltri
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Nov 03, 2007 1:12 am

edhe pse jam i lindur nė qytet
kam dėshir tė jetoj nė Fshat por ne Fshatin tim nuk jeton as njė Familje me shku diten njeriu Frigohet aty qe nuk kalon as kush aty

me pelqejn Fshatrat shum dhe jeta ėshtė ma e mir nė Fshat se sa Nė qytet kur isha nė Luftė nė vitin 1998 nė Drenicė mezi pritsha me Fjet nė synxher se jemi mesu ne tresh nė shtėpi aty me pushonte trupi ne synxher si qingj kam fjet shum herė
dhe as nuk ke shpenzime si kemi ne qytet nė mėngjes me Bismilah doren ne kulet me ble gjera
nė fshat mban Bagėti ke qumshtin , Koson , Djathin , Mazen , Vezė te freskėta
nė qytet me bo me ble Pulen ti qesin mend prej Kokes me dergu ne shtepi na i prishi Lulet ne Oborr telashe bohesh


hahahahahahhahahahah
tung me respekt nga Xili
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Nov 03, 2007 1:14 am

une mendoj se katundaret jane ma burra se sheherlitė xili, a eshte keshtu a jo?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
drenusha
Anėtar
Anėtar


Numri i postimeve : 201
Registration date : 23/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Nov 03, 2007 1:18 am

hahah xili ec ne fshat mabj nja 100dele dhe behs mbret i vetvehetes ,keshtu ku ka me fshat ajri eshte me gjindra here ma i mire ne kemi then per qytetaret zorraqit e prishtines ,keshtu edhe une jam rritur ne fashat nji fshat me nji naytre me gjelbrim ,ku as gje kurr nuk na ka mungue ,e sod more xili qytetin e duan vetem dembelat e sidomos grat se duan fshatin fare .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Nov 03, 2007 1:32 am

Mendimi ime q'katunaret jan me te respektuar se qytetaret (ju lutem pa ofendim)sepse nje katunare ku te zgjohet ne mengjes duhet me ju then nje lagje a fjet, a o zjove mirese perndryshe e mjera ti me mire ik prej katundi se nuk je nje qike e respektuar hahahahaha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
drenusha
Anėtar
Anėtar


Numri i postimeve : 201
Registration date : 23/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Nov 03, 2007 1:35 am

azzurra eh katunare ku ka me mire je katunare me tana te mirat po cdo te besh ne qytet ne se je ne banese te ziret fryma dhe mule ne emrgjenc keshtu ne katund moj me te te tera qe veq qumshti i dallendyshes mungon .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Nov 03, 2007 7:21 am

Ēkas po nijka njeriu sot edhe me u krenu me kanė katunar ha ha ha ... mjafton me ra njė katunar nė qytet edhe menjėhere ke me e dallu prej sheherlis se duhet me i mshel huntė se ja ka hangėr hudra, ja i vjen era "pleh" qe u dasht me ua hjek Lopve ja e dallon se tan ditėn ka punu nėpėr ara nė diell e tuj vadit arat me speca e lakna e me ua pa sherrin me na lan pa uj edhe neve nė shehėr .... po ku ja sheh hajrin katunarve sot qe kur tė vjen nė sheher krejt i rreshkt prej dilli tuj ua ba femnave ssssss oj zemėr ku po e lona sot.

Ha ha ha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 5Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Zonė e lirė :: Tema tė ndryshme-
Kėrce tek: