Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "Lutje" ekzorciste per SOT ...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Lutje" ekzorciste per SOT ... Empty
MesazhTitulli: "Lutje" ekzorciste per SOT ...   "Lutje" ekzorciste per SOT ... EmptySun Jun 17, 2012 9:41 pm

Lutje ekzorciste per SOT ...

A ka ekzorciste qe te marrin mendjen dhe te shtyjne per te votuar per t a?!
Sot , ē’mund te ndodhe te fqinji yne historik, GREQIA?
Nga Kristaq F. Shabani

Alarmime , hamendesi : “Greqia do te dale nga Eurozona?”
Analiste, udheheqes shtetesh, specialiste pyesin dhe analizojne....
Vete greket ēfare thone?
E thane radhen e pare me votimin e tyre...
Po sot ? Po sot ?! Ne Zgjedhjen e tyre te Dyte ?!
Kane vene mend apo do te japin mend...

Ndoshta heren e pare ne procesin e votimit ishin te alarmuar nga masat shtrenguese dhe reformat... Tashme kane pasur kohe te reflektojne...

Kush e “ndihmoje” Greqine qe te perqafonte kete gjendje ?
Evropa “ndihmat financiare te kthyeshme” i shpeshtoi dhe Greqia e rriti katerciperisht BORXHIN...
Ne kete praktike te zmadhimit te borxhit kush fiton dhe kush humbet?!
Radikalet e majte po pwrdorin demagogjine , per t’u liruar nga reformat , borxhi....
Por neser a do te gabohet perseri?
Kush fiton dhe kush humbet po te dale Greqia nga Europa?
Nje dalje e Greqise nga Eurozona eshte nje fatalitet per te , nje kthim prapa... , por edhe ne ndikim negativ te te tjeret...
Qeverite greke e pergatiten vete kete gjendje amullie dhe Evropa e “impulsoi” po vete kete gjendje. Vendi qe nuk del kurre nga kriza a e kupton kete krize?
A ekziston planifikimi? Apo ai eshte nje parim , nocion i panjohur ne kete sistem?!...
Mendoj se ka shume te menēur ne Greqi qe dine si duhet vepruar...
Neser merret mire vesh...ndoshta qe ne mesnaten e sotme, te dieles...
Greqia ka pervoje Evrope...
A do te kete ne rast negative gjyqesime si te “Sokratit “ qe gjithmone riperseriten?
DALJA NGA EUROZONA ESHTE NJE TRUK APO NJE REALITET ?
TE LENE TE DALESH KUR DUAN DHE JO KUR DO ?! N e kete rast vepron ligji i Ndervarjes i kondicionuar nga BORXHI I JASHTEM MARRAMENDES...

Hipokrati ka dale ne skene...


Material ilustrativ....

Kohėt antike

Duke filluar nga shekulli V para erės sė re, ērregullimet mendore, sidomos ato me karakteristika psikotike, konsideroheshin me origjinė mbinatyrore. Kjo pikėpamje ekzistonte si nė Greqinė e lashtė, po ashtu edhe nė Romėn antike.
Hipokrati

BABΑΙ I I MJEKĖSISE, HIPOKRATI
Ky jetoi mbi 100 vjeē. Lindi nė qytetin Meropi, te ishullit Kos nė vitin 460 ose 459 para erės sonė dhe vdiq nė Larisė tė Thesalisė, rreth viteve 375-351• Vepra e tij pėrmblidhet nė “Corput Hipocraticum” dhe ka 72 libra.
Aty gjen libra mbi dietėn, aforizma pėr mjetet e punės sė mjekut, mbi plagėt dhe ulēerėn, prognozėn, sėmundjet kirurgjikale, prognozėn, sėmundjet kirurgjike, mjekėsinė e lashtė, libėr mbi ajrin, ujin dhe vendct.
Nė shkrimet etike pėrmendet dhe "Betimi i Hipokratit", i cili recitohej nga mjekėt nė prag tė fillimit tė punės.
Vepra iu botua sė pari arabisht dhe, mė pas, nė Romė (1525). Krijoi shumė tcrma sėmundjesh si: pneumonia, epilepsia, apopleksia etj. Mėsimet e Hipokratit janė mjaft tė rėndėsishme dhe nė themel tė shkencės mjekėsore; madje disa sosh edhe sot e kėsaj dite.


Dorėshkrimet mė tė hershme rreth ērregullimeve mendore janė tė shkruara nga grekėt. Nė shekullin IV para erės sė re, Hipokrati parashtroi teorinė se anormalitetet fiziologjike mund tė jenė shkak i ērregullimeve mendore. Sido qė tė jetė, zhvillimi i mėtejmė i kėsaj pikėpamjeje, pushoi pak kohė mė pas, si rezultat i rėnies sė Perandorisė Romake. Liderėt religjiozė dhe tė tjerėt filluan pėrsėri qė tė pėrdornin versionet e mėhershme tė ekzorcizmit, pėr t’i trajtuar sėmundjet mendore, ku shpesh nėnkuptoheshin edhe metoda nga mė barbaret.

Ekzorcizmi dhe raporti i tij me religjionin dhe psikiatrinė

Ekzocizmi (nga latinishtja ‘exorcismus’, si dhe nga greqishtja ‘exorkizein’ – bėj be, kėrkoj solemnisht) ėshtė njė praktikė e dėbimit tė demonėve apo shpirtrave tė tjerė tė kėqij nga njė person apo vend, tė cilin ata besohet se e kanė pushtuar. Kjo praktikė ėshtė goxha e vjetėr dhe ėshtė pjesė e njė sistemi tė besimit tė shumė kulturave dhe religjioneve.


Filmi "The Exorcist" e bėri ekzorcizmin "aktual" pėr kohėn tonė

Personi qė bėn ekzorcizmin, i njohur si ekzorcist, shpesh ėshtė klerik, apo person qė besohet se ka aftėsi apo fuqi tė veēanta. Ekzorcisti mund tė pėrdorė lutje dhe material tjetėr fetar, si psh formula tė ndryshme, ikona, gjeste, simbole, hajmali, etj. Ekzorcisti shpesh fton Zotin, Krishtin si , ose edhe engjėj tė tjerė tė ndryshėm qė tė intervenojnė nė ekzorcizėm.
Marrė nė pėrgjithėsi, personat e pushtuar nga djajtė nuk konsiderohen si tė kėqij nė vetvete (sui generis), e as tė pėrgjegjshėm pėr veprat e tyre, pėr kėtė shkak, ekzorcistėt e konsiderojnė kėtė praktikė mė shumė si trajtim shėrues, sesa si ndėshkim. Pėr kėtė shkak, rėndom nuk ushtrohet dhunė ndaj personit tė pushtuar nga djajtė, me pėrjashtim tė lidhjes sė tij, nė rast se ėshtė i dhunshėm.
Foto: Lutje ekzorciste per SOT ... A ka ekzorciste qe te marrin mendjen dhe te shtyjne per te votuar per t a?! Sot , ē’mund te ndodhe te fqinji yne historik, GREQIA? Nga Kristaq F. Shabani Alarmime , hamendesi : “Greqia do te dale nga Eurozona?” Analiste, udheheqes shtetesh, specialiste pyesin dhe analizojne.... Vete greket ēfare thone? E thane radhen e pare me votimin e tyre... Po sot ? Po sot ?! Ne Zgjedhjen e tyre te Dyte ?! Kane vene mend apo do te japin mend... Ndoshta heren e pare ne procesin e votimit ishin te alarmuar nga masat shtrenguese dhe reformat... Tashme kane pasur kohe te reflektojne... Kush e “ndihmoje” Greqine qe te perqafonte kete gjendje ? Evropa “ndihmat financiare te kthyeshme” i shpeshtoi dhe Greqia e rriti katerciperisht BORXHIN... Ne kete praktike te zmadhimit te borxhit kush fiton dhe kush humbet?! Radikalet e majte po pwrdorin demagogjine , per t’u liruar nga reformat , borxhi.... Por neser a do te gabohet perseri? Kush fiton dhe kush humbet po te dale Greqia nga Europa? Nje dalje e Greqise nga Eurozona eshte nje fatalitet per te , nje kthim prapa... , por edhe ne ndikim negativ te te tjeret... Qeverite greke e pergatiten vete kete gjendje amullie dhe Evropa e “impulsoi” po vete kete gjendje. Vendi qe nuk del kurre nga kriza a e kupton kete krize? A ekziston planifikimi? Apo ai eshte nje parim , nocion i panjohur ne kete sistem?!... Mendoj se ka shume te menēur ne Greqi qe dine si duhet vepruar... Neser merret mire vesh...ndoshta qe ne mesnaten e sotme, te dieles... Greqia ka pervoje Evrope... A do te kete ne rast negative gjyqesime si te “Sokratit “ qe gjithmone riperseriten? DALJA NGA EUROZONA ESHTE NJE TRUK APO NJE REALITET ? TE LENE TE DALESH KUR DUAN DHE JO KUR DO ?! N e kete rast vepron ligji i Ndervarjes i kondicionuar nga BORXHI I JASHTEM MARRAMENDES... Hipokrati ka dale ne skene... Material ilustrativ.... Kohėt antike Duke filluar nga shekulli V para erės sė re, ērregullimet mendore, sidomos ato me karakteristika psikotike, konsideroheshin me origjinė mbinatyrore. Kjo pikėpamje ekzistonte si nė Greqinė e lashtė, po ashtu edhe nė Romėn antike. Hipokrati BABΑΙ I I MJEKĖSISE, HIPOKRATI Ky jetoi mbi 100 vjeē. Lindi nė qytetin Meropi, te ishullit Kos nė vitin 460 ose 459 para erės sonė dhe vdiq nė Larisė tė Thesalisė, rreth viteve 375-351• Vepra e tij pėrmblidhet nė “Corput Hipocraticum” dhe ka 72 libra. Aty gjen libra mbi dietėn, aforizma pėr mjetet e punės sė mjekut, mbi plagėt dhe ulēerėn, prognozėn, sėmundjet kirurgjikale, prognozėn, sėmundjet kirurgjike, mjekėsinė e lashtė, libėr mbi ajrin, ujin dhe vendct. Nė shkrimet etike pėrmendet dhe "Betimi i Hipokratit", i cili recitohej nga mjekėt nė prag tė fillimit tė punės. Vepra iu botua sė pari arabisht dhe, mė pas, nė Romė (1525). Krijoi shumė tcrma sėmundjesh si: pneumonia, epilepsia, apopleksia etj. Mėsimet e Hipokratit janė mjaft tė rėndėsishme dhe nė themel tė shkencės mjekėsore; madje disa sosh edhe sot e kėsaj dite. Dorėshkrimet mė tė hershme rreth ērregullimeve mendore janė tė shkruara nga grekėt. Nė shekullin IV para erės sė re, Hipokrati parashtroi teorinė se anormalitetet fiziologjike mund tė jenė shkak i ērregullimeve mendore. Sido qė tė jetė, zhvillimi i mėtejmė i kėsaj pikėpamjeje, pushoi pak kohė mė pas, si rezultat i rėnies sė Perandorisė Romake. Liderėt religjiozė dhe tė tjerėt filluan pėrsėri qė tė pėrdornin versionet e mėhershme tė ekzorcizmit, pėr t’i trajtuar sėmundjet mendore, ku shpesh nėnkuptoheshin edhe metoda nga mė barbaret. Ekzorcizmi dhe raporti i tij me religjionin dhe psikiatrinė Ekzocizmi (nga latinishtja ‘exorcismus’, si dhe nga greqishtja ‘exorkizein’ – bėj be, kėrkoj solemnisht) ėshtė njė praktikė e dėbimit tė demonėve apo shpirtrave tė tjerė tė kėqij nga njė person apo vend, tė cilin ata besohet se e kanė pushtuar. Kjo praktikė ėshtė goxha e vjetėr dhe ėshtė pjesė e njė sistemi tė besimit tė shumė kulturave dhe religjioneve. Filmi "The Exorcist" e bėri ekzorcizmin "aktual" pėr kohėn tonė Personi qė bėn ekzorcizmin, i njohur si ekzorcist, shpesh ėshtė klerik, apo person qė besohet se ka aftėsi apo fuqi tė veēanta. Ekzorcisti mund tė pėrdorė lutje dhe material tjetėr fetar, si psh formula tė ndryshme, ikona, gjeste, simbole, hajmali, etj. Ekzorcisti shpesh fton Zotin, Krishtin si , ose edhe engjėj tė tjerė tė ndryshėm qė tė intervenojnė nė ekzorcizėm. Marrė nė pėrgjithėsi, personat e pushtuar nga djajtė nuk konsiderohen si tė kėqij nė vetvete (sui generis), e as tė pėrgjegjshėm pėr veprat e tyre, pėr kėtė shkak, ekzorcistėt e konsiderojnė kėtė praktikė mė shumė si trajtim shėrues, sesa si ndėshkim. Pėr kėtė shkak, rėndom nuk ushtrohet dhunė ndaj personit tė pushtuar nga djajtė, me pėrjashtim tė lidhjes sė tij, nė rast se ėshtė i dhunshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
"Lutje" ekzorciste per SOT ...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: