Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 8:55 pm

Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ …

nga Kristaq F. Shabani


POEMTHI I ZINXHIRIT


1. X+y

Meditoj rrugės...
Lehin "qentė’...
Lehje e tejkaluar nė 4/4…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 8:55 pm

2.k.

Prek humanen
nė njėsi tregtare ....
Lehin listat...
“Ham-hum, hum - ham” ...
Se si mė ngjan
nė kėtė pėrhumbje,
ku kėngėron kėnga:
”Mish - mash, mash - mish...
me dy refrenė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 8:56 pm

3. a x s = ”suk...”

“Metisėt” gėrmojnė “kazanet”..
Aty kėtu
dhe ndonjė i bardhė i nxirė...
i lyer me bojė mosmirėqenie...
Shpallje pėr shfaqe teatri
asqė mund tė mendohet mė ...
Aktorėt lėvizin tė pirė,
si tė ēmendur ,
mbuluar nga flokėt e stėrmėdhenj...
Pauzistėt lėnė me keqardhje karriket...
Dhe thėnia : ‘Ishtė dikur i mirė...”
Qesh me njė prerje barku...”

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 8:56 pm


4. R : M= sh

Zhurmojnė klubet
nga kafepirėsit ,
tė rinj kafepirės ...
tė reja lyerllastuar pėr ballim
dhe nismim ēnderimi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 8:56 pm

5. P x p

...Ku e kanė fshehur nderin?
Ndėn mengė?
Nė buzėqeshjen shtirėse?
Nė phashin tokėsor?

U hodh nė greminė
nė njė vdekshmėri 100%“
rrėfen statistika...
dhe loton syri i popullit ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 8:57 pm

6. Algė ..... amebė

Gjuajtės seksivė
lehin "lajmet "...
Njeriu vlen sa njė arush ....
i qendisur... tėrė push ...
nė njė qendastėri tėrėsisht private
ku konturohet:
Kali i madh,
Kali i Drunjtė,
Luani pa pendė...
dhe Zonja e Parė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 8:57 pm

7. V vetėm v.....

Koroboēkat gogoliane
tejvarrin “pamjen”
nė njė shelg lotues
qan ardhwrinė...
Dancojnė kalibrikisht
Salonet dhe bizhuteritė
e pėrvetėsuara “gabimisht”.
Pretendim “mondan”
Simbolizojnė vetėm Alpet...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 8:57 pm

8. Y… i rėnė kokėposhtė

Papritmas mė zgjaten
dy duar lypsare…
Portofoli qahet
nė lemeri tė plotė....
“Aman , zotėri pesė lėkė! ...

Lypja ime e fundit ...
Se sot zgjidhet Presidenti
Hallet e lypsare nė aktin e fundit..”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 8:58 pm

8/1 Cigarciganet ...

Meitet thithin cigaret ...
Dyshoj pėr pėrmbajtjen...
Duhani a qenkėrka kryefjalė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 8:58 pm

9. G 2 dhe E …

Lajm i fundit :
“Evropa kėrkon tė futet tek ne…
Ndaj u stacionuan dy dekada…’
Analistėt pėrqeshin vetveten
Tek shpėrblehen pėr minutat ...
Imponimi i gazmohet bustit
nė shtatore militante..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 8:58 pm

10.A.......O..... U Aoooouuuua!

Pesė ”tė ikura nga rruga”
pėrcjellin shqetėsimin:
Si do t’i ushqejnė fėmijėt
e lindur nė “maternitetin” e rrugės ?
Mė “vjetrani” i Globit
partiton me klithmin ligji...
nė njė koncert rruge
me emėr tė huajtur…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 8:59 pm

11. SHMVK….

Ej, ti atje shkundu,
ē’mė je kthye rnė shurdhmemec,
syverbėr…
krahėprėrė , kėmbėprerė…
S’mėsove kurrė
si e humbe pasurinė ,
ta pronėsuan “syzet” ,
e ligjėruar pėrmes
moszgjuarėsisė tėnde...

Bindovilat po ējerrin faqet…
Grataēielat lėshojnė tymin
tė akaparojnė qiejt...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 8:59 pm


12. G nė Def...

Nėpėr qiell uturon vargu migjenian
“A ke grusht?”
“Pse?”
“Nė rrėznajė : Grushti i dorės mbytėse!”
Qesharakizėm : ”Njėshi e ka rritur qyshkur shtatin!
Meshohet tashmė nė qiell...

E lutura e deformuar ikur nga Toka...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 9:00 pm

13. Doni.... i qetė dhe A. XH

Nė kėtė kasaphanė pa ēelės
Numri... nėn Njėshin e bukur
S’e ka idenė e simbolikės...
Zvarritet rrėshqanthi nė rrugicėn tėrė myshqe...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 9:00 pm


14. Qeni im nė gjenialiet ...

Meditoj rrugės...
Lehin qentė...
Njė lehje e tejkaluar nė 4/4…

Mė afrohet qeni im Gjeni tinas,
mė pėrshpėrit nė veshin e dhjathtė:
“Janė marrosur qentė,
s’njohin as identitetin e tyre “qen”!”

Qenushė tė tjerė mblidhen nė shesh:
“Kėrkojnė tė drejtat…
Njė javė u ka munguar racioni i mishit”…
Qeni im “Gjeni’ mė afrohet pėrsėri,
Do tė mė pėrsėritė diē nė vesh…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 9:01 pm

15. Dy veshet nė grindje…

Afroj pėrsėri tė djathtin…
Mė thotė prerė : “Jo tė djathtin…
Tė majtin….”
“E pse ? Ta dėgjoi i Djathti,
t’ia thotė tė Majtit...”.
Qenushi im Gjeni :
”S’bien kurrė nė ujdi...
Mashtrojnė: vetveten, njėri - tjetrin...”...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 9:01 pm

16. Sinoptika

Lehjet s’mund ta zgjedhin tė parin e tyre…
Fytyrave ambasadore varur hajmalia…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 9:02 pm

17. K u l t u r i m ?!

Kulturimi ka emigruar,
Spostuar,
Shtatin rritur vemjet…
Arin e Verdhė e pickoi njė bletė...
Kortezh apo .... vijim jete nėn urdhėr...
Mbetur me njė bronke....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 9:02 pm

18. r r e t h

Kokėvarur ...pickohen ....
Rrethi i 13 ka hapur siparin...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 9:04 pm

18/1. Zinxhiri....

Njė tellall me sa ka nė grykė bėrtet :
”Kush do zinxhirė nga ju qentė
t’i drejtohet
Qytezės sė ZINXHIRAVE...
Mall i sjellė nga pėrtej deteve prej “floriri”...
Lirė dhe mirė…
Do tė habiteni
nė 100 vjetorin e Pavarėsisė…
Nxitoni koncerti pėr violinė
dhe orkestėr ju mirėseurdhėron…
E paraprit njė lojė Ping-Pongu…
S..J…A…M…I…R…G…A
Njė ikje pėrsėprapthi nė 4/5”…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 9:04 pm

19. Pika, pikė …copė e ēikė...

Kaq emra pėr kandidat
nė njė regjistėr
”DASHAMIRĖS”...
Regjistro dhe ti emrin ,
pastaj shmangu...
Telenovelė ADRIATIKU...
E ē’rėndėsi kanė xhepzbraztėt,
xhepgrisurit...?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    Tue Jun 12, 2012 9:05 pm

20. Epilog

Lajmi fundit:
Hap sytė nė kėtė terr...
Dhe nėse sytė i ke tė shkėlqimtė,
Ndihesh nė verbėrinė e Hashekut…
Po kėrkojmė tėrfilin me katėr fletė!...
Ritual mbytės nė rrojsirė:
Ham-hum, mah- muh, amh, uhm...
Hhaumn....
Qeni im "Gjeni" Qesh:
“Bashkoi dy veshėt...
Mund ta bėja shumė mirė
dhe unė President!“
Gagaēėt hapin buzėt...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ecejak: TĖRFIL ME KATĖR FLETĖ … poemth
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: