Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: "Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani   "Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani EmptyWed May 23, 2012 11:52 am

Dita e Plejadės

Mėshtekna e "Djalltė"
nga Kristaq F. Shabani
shkruar nė qytetin e Bajram Currit nė vitin 1980


MESHTEKNA E “DJALLTĖ”

“Ta lumsha atė sy, oj burrnesha ime dhe E ATYRE, Gjysmėn e syrit me gjithė Syrin...”
Sytė e vėnė si binokla bien nga njerkėza, krisin si qelq konkav . “Ta puthsha atė dorė qė prek prushin e nxehtė dhe kthehet nė refren...” “Ėshtė njė mėshteknė diku. Gjysmėn e trupit ia ka ndarė mė dysh Vilari i Verdhė, por gjysma e mėshteknės ka dygjysmėbijėza...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani   "Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani EmptyWed May 23, 2012 11:52 am

Limfa e tyre si gjak lėviz nėpėr trupin njė. Thanė se e priste tharja; thanė se kanibalėt ishin mprehur tė thithnin LIMFĖN- GJAK; thanė dhe Legjendat dridhnin belin hollak;
thanė dhe pėr inat tė tyre tė katra jepnin dhe merrnin me trungun amė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani   "Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani EmptyWed May 23, 2012 11:53 am

Erdhėn dhe u prenė dorėn pėr tė marrė unazat*, erdhėn dhe u prenė veshėt* pėr tė marrė vathėt*, gurmazėt* pėr tė bėrė pronė stolitė e shtojzovalleve...
Erdhėn dhe bajonetat e shkaut*1) mijėvjeēar shpuan barqet e nėnave qė fara e keqe tė zhdukej,.. Harresa tė mbillte Lulet e “MOSHARRESĖS”... Por, ēuditėrisht duart rimerrnin unazat, Veshėt vathėt e florinjtė, Gurmazet u kthenin qafave tė nimfave stolitė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani   "Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani EmptyWed May 23, 2012 11:53 am

Nėnat lindnin fėmijėt nė bjeshkė midis boronicave*...
Zajet e lumenjve buronin nėn mėshteknė. Fijet e barit krenoheshin... Njerėzit e “tė ardhurit” rritnin bishtin e rudimentuar... Kullat merreshin vesh me kodin e tyre me Mėshteknėn,... Nė burimin poshtė saj vranė njėzetė vitet e Zojės*, e ndaj Nuni e pagėzoi kroin me tė njėjtin emėr,...
Vinin dhe iknin tė trembur deri nė kufijtė e Maksimumit,... Nė kurmet e tyre frika rregjistronte elementė fatalė. Temperaturat ziheshin si dy grinjare,... Mė i Mėnēuri i shkaut trumbetonte: “O i madhi i Krajlve*, dėmi na vjen nga njė Pemė e Madhe me trung tė fuqishėm, e cila ēuditėrisht ka zgjerim mė tė madh se shumė “aizbergė”, qė e ndriēon pėrveē Diellit qė duket edhe njė diell tjetėr pėrveē Hėnės qė njohim dhe njė Hėnė tjetėr, pėrveē Yjeve qė njohim edhe disa tė tjerė, pėrveē... Pema ka rrėnjė tė jashtėzakonshme futur nė nėntokė dhe deri ku ato shtrihen ka vetėm njė profil,...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani   "Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani EmptyWed May 23, 2012 11:53 am

Krajli e ndėrpreu Profetin dhe nė zemėrim tė madh i tha: “ Ku ėshtė ajo pemė e mallkuar t’i pres trungun qė sot?!” Profeti iu pėrgjigj: “Ajo pemė nuk pritet se ka trungun nė katėr shtete...”
“Mos u ēmende, Profet, ku ka trungje tė tilla!”
Dhe njė qeshje qesendisėse shpėrtheu:
“U marrua Profeti, u marrua Profeti... Koka t’i pritet para pemės!”
Por, s’ishte e thėnė, zėmėrimit i vuri stėrkėmbth logjika;
“Kush e dinte Pemėn fantazmė, pėrveē atij, Profetit?!...”
“E keqja e madhe ėshtė se po preve pjesėn e trungut nga ana qė e kemi pronė, vetėm pas pak orėsh prapė do tė jetė rritur”.
“Kjo qenka pemė kuēedėr me katėr kokė, po i preve njėrėn prapė ringjallet... Kjo s’qenka pemė, por pemė e Djalltė!...” Krajli nxihej nė fytyrėn e nxirė, brenda tij vullkane qė veē nxirrnin llavė, “Si mund tė mposhtte Mėshteknėn e Bardhė?!...”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani   "Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani EmptyWed May 23, 2012 11:53 am

“Profet, mė thuaj ku ėshtė kjo Pemė, tė nis sejmenėt pėr ta prerė...”
Profeti s’u nxitua... U mendua pak, pastaj hodhi sytė mbi hartė,... Njė shenjė vendosi nė njė Majė. Mėshtekna papritmas tek shenja profetike u lartėsua mbi hartėn e Murin e ndriēuar... As nė skenat mė tė bukura s’kishte ndodhur tė shfaqej sakaq njė Aktore...
“E dėgjova bisedėn tuaj fshehur tek harta, ndaj papritur vetė u shfaqa,... Tė pres tek vendi i lindjes kur tė duash; tė pres plot gjethe, paēka se po afron vjeshta,... Gjethet e mia s’janė kurrė tė verdha!... Tė pres siē tė kam pritur nė vite, shekuj, paēka se ty pak jetė tė ka mbetur, o Krajl i prapė!” Krajli s’po besonte te sytė, sa fliste pema shfaqej njė Shqiponjė,... “Ēfarė lidhje tė kishte kjo pemė me kėtė simbol?”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani   "Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani EmptyWed May 23, 2012 11:53 am

U mat tė fliste, por s’mundi. Pema nga Harta sakaq humbi. Dhe xhindosja i erdhi nė ēast:
“Profet, mos po luan Pemėn e lartė?... Mos po mė sjell nė Hartė magjinė, qė frikė e madhe tė mė kapi,dhe i tulatur tė mbetem nė brinjė,... Shqiponja kufijtė e saj tė hapė?”
Dhe ndodhi si nė ēuditė rruzullore Mbikonfigurimi u kontura real.
Buzėqeshte MĖSHTEKNA E BARDHĖ, bashkonte rrėnjėzimet e mėnjanuara...
S’kishte ndodhur as nė legjenda, Bijėza gjente nėnėn e saj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani   "Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani EmptyWed May 23, 2012 11:54 am

Shėnim:1. * armikut,
*
Nė kėtė rast pėrmendet veprimet shtazarake tė serbėve ne Malėsinė e Gjakovės, tė cilėt kėto ndėrmarrje gjaksore i kanė realizuar gjatė tentativave tė shumta pėr tė pushtuar trojet legjitime shqiptare.
Autori ka shėrbyer nė kėtė trevė.
* Njė lloj bime, e cila ka vlera kurative.
* Nė Mejdan nė pjerrėsitė e Malit tė Begaj, afėr malit tė Shpikut ėshtė njė krua, qė quhet “Kroi i Zojės”, i cili ka historinė e tij tė trimtė.
* Udhėheqėsi i serbėve, i cili vihej nė krye tė formacioneve luftarake pėr tė realizuar operacionet pushtuese. * kurm- trup.

Marre nga Antologjia vetiake "VIRTYTI I GENJYER" i autorit , gjashtetip
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
"Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani   "Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Mėshtekna e "Djalltė" nga Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: