Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI   "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI EmptyWed May 23, 2012 11:46 am

PENTAGRAM LOTI


NGA KRISTAQ F. SHABANI

ELEGJIA POETIKE E ĖNGJĖLLESHAVE...

1. Oj medet , si ndodhka kėshtu !?...

Krisi kupa qiellore
nga stėrdhimbja ,
lotimi nė shtrat ujėvarė :
“del nga shtrate shpirti”!

Pasthirrmat dhimbėse
u lėshuan fytyrėshqyera...
pėr luleshqerrat...
Humnera nė lotim
pėr bukurinė “mortore”...
tė ēikave tona tė tejbukura...

Na i keni ngrėnė me sy oj , te mirat...
Oj medet , si ndodhka kėshtu !
Dhe kur pa, nė ditė MAJI?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI   "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI EmptyWed May 23, 2012 11:47 am


2. Pentagram loti...

Mort, mortje ...murtajė...
Sillet e pėrsillet kjo vrastare
Nė kurmin e tokės sime ...
Nga fushat nė pllajnajė
pėrmbushur me legjenda
dhe shtojzovalle...
sytė e tyre qajnė si frymorė ,
qajnė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI   "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI EmptyWed May 23, 2012 11:47 am

3. 11, 22, 33, 44...

Njėmbėdhjeta
do tė rriste nesėr
vetveten
nė 22,
33,
44,
ndoshta dhe mė shumė...
do tė nxiste lindjet nė vatėr,
nė demografinė e rritjes...
dhe nga pema e jeshiltė
do tė diamantizonin gonxhet...


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI   "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI EmptyWed May 23, 2012 11:47 am

4. Drama e Kryekujės...

Lotėt e prenė nė mes
gazmendin dhe ėndrrėn,
nė qiell u kurorėzua
njė lulesė gjigande
pėrcjellėse ...
shoqėruar nga ligjėrimi...
Lumi theu
nga piknaja shtratin,
vari dhimbshėm
bistakėt... pemnaja....

Malet pėrrreth u drodhėn
Kushedi sa herė nė trup
dhe u tėrmetėzuan;
nė teatrot antike
shfaqej drama e Kryekujės...
Kiromantet diē kishin parashikuar
Nė kėtė “sinoptikė” anti udhėtim
Me terma vrastare...
Pse fati vritet nga anti i tij?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI   "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI EmptyWed May 23, 2012 11:48 am

5. Loton me sytė e qelqtė...


Eh, shpirtra
tė marrė parakohe nė parajsė...
sybukra, symbyllura
nė cepet e syve , pas ikjes ,
shfaqur projektet
e ardhmėrisė sė ėndėrruar,
tashmė tė fikura,
ėndėrrimet i morėt me vete
lėksione tė tėra pėr gjuhėn,
letrat e shqipes...
u vratė nė njė kotėsirė tė hirtė
me ngjyrim humb +nerė...
Shqiponja sillet e pėrsillet
nė homezhe nderimi...
loton me sytė e qelqtė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI   "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI EmptyWed May 23, 2012 11:48 am

6. Kryenėna shton rrudhėn...

Po pėrgatiten 11 trandafila ,
njėmbėdhjetė ylberizime...
t’u qėndrojnė te koka yjeve tė ikur ,
pa marrė lejė nga jeta ...
Nė tokė
kthyer nė mermerė
tė shndritshėm ...

Mbi krye hedh shiritin
e zezėhijes trishti, zija...
Kryenėna shton rrudhėn...
duron veten...
Kryeatdheu
s’e heq vėshtrimin nga Kryepika...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI   "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI EmptyWed May 23, 2012 11:48 am

7. Kaq e lehtė na qenkėrka ikja?!

Si u vritka
kaq beftė bukuria?
Si u shndėrruaka aq lehtė
nė gjymtyrė pa frymė?...
Ē’tmerr kordon zi!

Kaq tė pafat qenkemi
Sa ēdo ditė mortja
na merr frymė?!
Kaq e lehtė
na qenkėrka ikja
Dhe livadhit
i kėputen lule tė reja...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI   "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI EmptyWed May 23, 2012 11:49 am


8. Si mundet....?

Ah , si mundet ajo baltė
Tė mbulojė fytyrat
e ēikave tė njoma?!
Si mundet ajo tokė
tė vdekėrojė
gjallesat e ndritura ?!
Si mundet tė mosfrymojnė
nėn sipėrfaqen e saj
Zojat e bukura?!
E di, do t’i plasin damarėt
Nga koha e dhimbjes!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI   "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI EmptyWed May 23, 2012 11:49 am

Dhe morti e lotėt
s’na ndahen ?
Frymorėt kėrcėnohen
Nga pasjellja,...
I pėrhershėm
nė rrugėtim lotimi
dhe Shamizezat
s’po na hiqen nga ditėt
me kuje nga mė tė ēuditshmet ...
Na kanė mallkuarėt
tė pazotėt ,
Ne tė Merituarve,
Ne tė Lashtėve tė TOKĖS:
Tė humbim gjithmonė
gjak rrugės!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI   "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI EmptyWed May 23, 2012 11:49 am

9. Gjak nė fuqi tė tetė ...

Mjaft mė vrastare e inatosur,
me marrje gjaku
na ke lodhur....,
sa edhe pėr mllefet e tė tjerėve
gjak kemi derdhur,
edhe pėr t’i mbrojtur tė tjerėt
kemi derdhur,
edhe pėr tė mbrojtur identitetin
kemi derdhur,
edhe pėr tė mbrojtur sipėrfaqen tonė
kemi derdhur...
dhe pėr gjak+marrjet
gjak kemi derdhur;
kemi derdhur edhe per numrin 6...
edhe pėr tetė ĒUDIRAT e botės ...
Mjaft mė !
Mjaft mė , vrastare,
vrastarė tė pangopur!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI   "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI EmptyWed May 23, 2012 11:50 am


10. Epilog apelimi

Tė ngrihemi
tė gjithė nė kėmbė,
Tė ndalim gjakun,
Ikjet e kota
t’i ndėrpresim ...
Vėllezėr e motra...
N e jemi Kombi
qė s’duhet mė tė qajmė ,
por vetėm tė gazmendojmė,
tė qeshim!...
Kjo poezi eshte e botuar..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
"PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI   "PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"PENTAGRAM LOTI" nga KRISTAQ F. SHABANI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: