Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "Toka, sa pak ujė…" Reportazh nga Yllka XERXA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Toka, sa pak ujė…" Reportazh  nga   Yllka XERXA Empty
MesazhTitulli: "Toka, sa pak ujė…" Reportazh nga Yllka XERXA   "Toka, sa pak ujė…" Reportazh  nga   Yllka XERXA EmptySat May 19, 2012 2:01 am

Reportazh
Yllka XERXA
Toka, sa pak ujė…
Njė studim i Institutit Amerikan tė Gjeologjisė, vėren se prania e ujit nė Tokė, ėshtė aq e papėrfillshme, saqė do tė mjaftonte njė “rreth” me diametėr 1384.035 kilometėr pėr ta mbledhur tė gjithin nė tė njėjtin vend.Tė gjithė kemi mėsuar nė tavolinat e shkollės, apo kemi dėgjuar mė vonė se 70 pėrqind e sipėrfaqes sė planetit tonė, ėshtė e mbuluar nga uji dhe vetėm 30 pėrqind ėshtė tera.Pikėrisht pėr shkak tė kėtij pėrkufizimi, shumė prej nesh kanė krijuar pėrshtypjen se pjesa mė e madhe e planetit ėshtė e pėrbėrė nga uji, por jo; jemi gabuar.Njė studim i Institutit Amerikan tė Gjeologjisė, vėren se prania e ujit nė Tokė, ėshtė aq e papėrfillshme, saqė do tė mjaftonte njė “rreth” me diametėr 1384.035 kilometėr pėr ta mbledhur tė gjithin nė tė njėjtin vend.Pak mė shumė se 96 pėrqind e ujit tė planetit tonė, ndodhet nė oqeane qė pėrbėn sasinė e ujit tė kripur, 3 pėrqind e pak ndodhet i grumbulluar tek liqenet, lumenjtė, nė ajėr nė formė resh, dhe nė organizmat e gjallė qė popullojnė tokėn, pėrfshirė edhe njeriun.
“Toka ėshtė njė planet me ujė, shpesh e quajmė i lagėsht. Por jo aq sa na duket ne. E gjithė sasia e ujit, nė oqeane, nė thellėsi tė tokės, nė formė liqenesh e lumenjsh, nė atmosferė nė formė resh dhe nė trupat e gjallesave, do tė grumbullohej fare mirė nė njė glob me diametėr 1384.035 kilometra”, thotė Instituti Amerikan i Gjeologjisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
"Toka, sa pak ujė…" Reportazh nga Yllka XERXA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: