Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Njė ėndėrr mė shumė ėshtė sot,Shqipėri e Re , ngaYllka XERXA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Njė ėndėrr mė shumė ėshtė sot,Shqipėri e Re , ngaYllka XERXA Empty
MesazhTitulli: Njė ėndėrr mė shumė ėshtė sot,Shqipėri e Re , ngaYllka XERXA   Njė ėndėrr mė shumė ėshtė sot,Shqipėri e Re , ngaYllka XERXA EmptySat May 19, 2012 1:59 am

Reportazh

Njė ėndėrr mė shumė ėshtė sot,Shqipėria e Re

nga Yllka XERXA

-Shqipėria e Re ėshtė njė kerkesė dhe nevojė imediate e pėrditėshme e ēdo familjeje shqiptare.
-Shqiperia e Re ėshtė njė pėrmbledhje atributesh dhe kontributesh, idesh dhe projektesh pėrsonale te ēdokujt, te cilat kėrkojnė njė bosht, njė shtyllė kurrizore, pėr tu kapur pas saj dhe pėr tu kthyer nė gjymtyrė te njė trupi qė mbartė nė vetvete dhe pėrcjell po ashtu, energjitė me pozitive te mundshme.
-Shqipėria e Re, ėshtė Shqipėria e begatė. Ėshtė Shqipėria ku te gjithė kanė nj vend pune, ku te gjithė kanė shansė dhe mundėsi te barabarta.
- Shqipėria e re, ėshtė Shqipėria e mundėsive dhe potencialeve te panumėrta pėr ēdo pėrson. Ėshtė Shqipėria vitale dhe dinamike qė vendos nė levizje dhe nuk pengon sipėrmarresit. Shqipėria e Re, ėshtė Shqipėria e solidaritetit me mė te dobėtit, si dhe me shtresat nė nevojė. Shqiperia e Re eshte Shqiperia e Perkujdesjes Sociale per familjet ne veshtiresi ekonomike. Shqipėria e Re ėshtė Shqipėria qė kujdeset pėr tė rinjtė. Ėshtė Shqipėria qė kujdeset pėr shkollimin dhe punėsimin e tyre.
-Shqipėria e Re, po ashtu ėshtė Shqipėria qė kujdeset, pėr te gjithė ata tė rinjė qė duan te krijojnė familjet e tyre, nė siguri te plotė pėr te drejten e jetės dhe te banimit. Banesa pėr ēdo familje nė shtetin e Shqipėrisė se Re duhet te jetė e garantuar nga shteti, me njė kredi te butė dhe te pėrballueshme me pune te ndershme nga kėto familje. (Kjo kredi mund te kėtė disa forma shlyerje, si nė cash, apo nė natyrė, me punė ose angazhime te tjera nė dobi te shtetit.) -Shqipėria e Re ėshtė njė projekt qė ka te bėjė me ndertimin e njė sistemi shoqėror shumė funksional, te moralshėm, te drejtė, produktiv dhe sa me afėr njerėzve e familjeve shqiptare.
-Shqipėria e Re ėshtė njė sistem nė bazėn e te cilit qėndron siguria pėr jetėn, siguria pėr pronėn, siguria pėr qendrueshmėrinė e gjithēkaje qė lidhet me jetėn e cdo pėrsoni. Sistemi shendetėsor, sistemi edukativ dhe arsimor duhet te jetė nė sherbim maksimal te pėrmbushjes se kėtij qėllimi. Modeli amerikan i gėrshetuar me modelet me te mira te vendeve nordike ėshtė modeli mė i mirė. per tu pėrshtatur me Shqipėrinė e Re.
-Shqiperia e Re, ėshtė Shqipėria qė ka nė baze te funksionimit te shoqerise, disiplinen dhe kulturen e punes, respektin pėr dinjitetin njėrėzor, si dhe shtetin Ligjor.
-Shqipėria e Re, ėshtė Shqipėria me sistemin amerikan te sigurisė, dhe te forcave te armatosura. Policia duhet tė kėtė sistemin amerikan, me FBI si model funksionimi dhe kontributi pėr sigurinė e ēdo komuniteti dhe familjeje, si nė fshat ashtu edhe nė qytet.
-Shqipėria e Re ėshtė Shqipėria me sistemin amerikan te Drejtėsisė, dhe po ashtu tė Drejtimit tė shtetit.
Njė shtet Presidencial tipik Amerikan do te ishte mė i pėrshtatshem pėr Shqipėrinė e Re.
Parlamenti duhet te kėtė modelin amerikan te Kongresit dhe Senatit.
-Shqipėria e Re ėshtė Shqipėria e vlerave me te mira. Ėshtė Shqipėria e harmonisė fetare, ėshtė Shqipėria e respektit pėr ēdo racė, popull, si dhe vend tjetėr. Ėshtė Shqipėria po ashtu qė i pėrcjell dhe i shpėrndan kėto vlera edhe ne vendet e tjera fqinjė e me gjėr. Shqipėria e Re, ėshtė Shqipėria pa komplekse, ėshtė Shqipėria dinjitoze qė mund te jap kontributin e saj nė paqen botėrore si njė urė lidhjeje mes vendeve te lindjes dhe pėrendimit, mes te krishtėreve, hebrenjeve dhe –Shqipėria e Re ėshtė Shqipėria me politikane konstruktive, me sipėrmarrės dinamike dhe optimiste, me punonjės te disiplinuar, si dhe me shtetas mikpritės, dashamirės dhe te kulturuar. Shqipėria e Re, ėshtė Shqipėria me studente serioze, dhe shtetare te moralshem e te pėrkushtuar. Shqipėria e Re ėshtė Shqipėria qė respekton dhe ruan vlerat kombėtare, por nė te njėjten kohė promovon dhe kultivon njė mentalitet te ri, modern dhe perparimtar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Njė ėndėrr mė shumė ėshtė sot,Shqipėri e Re , ngaYllka XERXA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: