Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!" Empty
MesazhTitulli: PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!"   PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!" EmptyWed May 09, 2012 7:38 pm

7 MAJI
URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE TĖ LUMTURA, ALEKSANDRA!”


Njė ditė e magjikshme pėr familjen sot , pasi maji ėshtė i lidhur ngushtėsisht me familjen tonė…. Qė nė mėngjes herėt , pas kundrimit tė hėnės mė tė plotė se e plota, pas humorit tė mbrėmshėm , dita lindi plot diell dhe gezimi u sipėrua ….
Qirinjtė u ndezėn brof tė gjithė … duke dhėnė pamjen festive nė shtėpi, tė kombinuar me njė tufėzim trėndafileėsh tė ngjyrimeve tė ndryshme …Njė parėsi trėndafil Stambolli , tė cilin e ka sjellė strėgjyshi im, Aleks, nga Stambolli nė fshatin e lindjes Lliar , Zagori , qysh ne maj tė vitit 1892, plot 120 vjet mė parė … Kemi mbjellė nga ky trėndafil nė kopshtin tonė trėndafilor. kėtu nė Gjirokastėr…
Dhe urimi filloi : Aleksandra sot ka ditėlindjen e saj ... Njė ditė urimore, entuziaste...
Me qindra urime nga mikesha , miq dhe tė afėrm... Gazmend, pėrkujdesje dhe shkrepėtima vargjesh tė reja , mendime tė nisura nė rrugė..., drekim festiv ...
Dhe nė kėto ēaste, m’u kujtua nje poezi , e cila ėshtė shkruar , kur ajo ishte ende shumė e vogėl dhe konkurronte me mua , duke mė thėnė se dhe unė shkruaj... poezi, skica tė vogla .. Unė qeshja ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!" Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!"   PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!" EmptyWed May 09, 2012 7:39 pm

*

“Sa tė pasur janė njerėzit nė shpirtin e tyre kanė tė gjitha stinėt.”
Autori
Pėrkushtesė

Vėshtrimi i saj mė magjeps
dhe me qerpikė mė thotė: “Mos…
Nuk je vetėm ti poet
dhe unė si ti me vargjet loz…!”

Kristaq F.Shabani “Stina e pestė”

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!" Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!"   PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!" EmptyWed May 09, 2012 7:39 pm

Mė vonė ajo filloi tė shkruajė shumė , tė dallohet nė shkollėn 8 vjeēare , nė gjimnaz , duke ēuditur me aftėsinė e saj mėsuesit e gjuhės dhe tė letėrsisė dhe unė ndjeja ecurinė e rritjes sė saj nė lėtėrsi e duke parashikuar me horoskopi poetike se do tė ecte ...
Sa qė njė ditė lindi dhe libri i saj poetik i parė i suksesshėm “Skulpturė dėshire nė qiell manovrimi”. Kur ky libėr i ra nė dorė njė poeteje me zė nė Shqipėri dhe kur mori vesh se Aleksandra ėshtė vajza ime, mė tha: “Kėtė libėr e kam lexuar me njė frymė... S’kam lexuar kaq vjet njė pėrmbledhje tė tillė poetike. Ėshtė talent , ndaj duhet pėrkujdesur....”. Kėtė unė e dija , por m’u bė qejfi qė ma tha dhe mikja ime, poete e njohur nė Shqipėri. Aleksandra kundrohet nga ana ime, por ajo do qė gjithēka tė mbajė firmėn kreative tė saj ... Dhe kėtė e ka arritur. Unė kam pėrvojė tė madhe nė letėrsi dhe kam pikėtakuar shumė poetė dhe poete jo vetėm nė vend , por edhe mė gjerė... Tashmė ka botuar librin e dytė dhe ėshtė nė proces botimi libri i tretė i saj poetik... Ka pėrgatitur pėr botim librin “TERESINKA PEREIRA FLET SHQIP”, njė pėrkthim i bukur elegant i kėaj poete nė shqip me njė pėrkujdesje tė jashtėzakonshme... Ka pėrkthyer me qindra poetė nga anglishtja nė shqip dhe dua tė them shumė profesionalisht, por edhe shumė poetė nga italishtja nė shqip dhe nga shqipja nė italisht... Janė qindra libra tė pėrkthyera.... Ėshtė njė kolanė e tėrė ...
Nė tė gjitha veprimtaritė madhore tė Pegasit e ka treguar katėrcipėrisht veten nė Simpoziume dhe Kongres, ku ka lojtur role parėsore.... Ka ndjekur veprimtaritė nė Shqipėri, Kosovė, maqedoni, Mal tė Zi, Greqi e gjetkė.... Ėshtė sot anėtare e Ė.P.S dhe U.P.L.I (SHBA)... E ftuar nė sa esa ngjarje letrare qė zhvillohen sot nė Botė...
Emri i saj sot ėshtė shėnuar nė mjaft antologji, qė janė botuar jashtė vendit , si nė Rumani, Greqi, Itali, Turqi , Indi e tjera... Madje ka prekur dhe ēmime tė mėdhenj...
AJO ĖSHTĖ E PASIONUAR PAS NADIA CELLA POP, TERESINKA PEREIRĖS, FLORENTIN SMANDARACHES E SHUMĖ TĖ TJERĖVE, qė janė poetė niveli sot nė botėn letrare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!" Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!"   PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!" EmptyWed May 09, 2012 7:39 pm

Urimet tona nė kėtė ditė pastorale ishin:
“Dhe njėqind vite tė tjera tė lumtura!” Ishte ky urimi im , i nėnės sė saj , vėllait dhe i gjithė tė ardhmėve...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!" Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!"   PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!" EmptyWed May 09, 2012 7:41 pm

Mira Dudi URIME ALEKSANDRA\

Dafina Kastrati urime zemra te puth fort

Engjellushe Papajshyti urime jetofsh sa me gjate sa me e lumtur.

Filip Meksi Edhe ne jemi pjese e ketij gezimi te madh te Familjes Shabani,dhe i urojme nga zemra ta Gezoje Ditelindjen,plot shendet,gezime e lumturi,ne jete dhe se bashku me Prinderit dhe te gjithe te dashurit e saj te zemres,si dhe me nje fat e mbaresi se shpejti.

Alide Lloga Nje perkushtim nga yt ate, krenohu qe ke nje baba te tille, qe dij te ndaje kohen e te shkruaj kaq bukur per ty. Gezuar dhe shume suksese ne karriere!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!" Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!"   PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!" EmptyWed May 09, 2012 7:48 pm

Naxhije Doci Urime dhe shume shendet e gezime ne jete.

Tone Deda Te uroj dhe 100 vite te tjera Alexandra.

Tone Deda Je vajze e mrekullueshme.

Fajojo Kevin KE LINDUR ME FAT,,TE SHOQEROFT CDO DITE TE JETES TENDE TE GJATE LUMTURIA FAMILJARE! URIMET ME TE MIRA! GEZUAR SHUME DITE SI KJO!

Jozefina Traboini Urime dhe 100 plot suksekse Aleksandra

Bilall Maliqi Urime dhe 100 tė tjera dhe suksese nė jetė...

Arif Halimaj
urime edhe 100 ditelindje tjera,shendet,pace,lumturi dhe shume suksese ne te gjitha saferat e jetes.

Xhelal Luca Qofsh e lumtur dhe per njeqind vjet moj bija ime .

Gjon Necaj jete te gjate dhe te lumtur,Aleksandra ! Suksese ne krijimtari.T'u realizofshin te gjitha enderrat e tua rinore.

Rolanda Xhihani Urimet me te mira e suksese pafundesisht vajzes tuaj Alexandra ne jete e ne krijimtari i nderuar mik!Paste sa me shume vite te lumtura ne jeten e saj!Rrofshi e e shijofshi!

Nini Mano ·
Kristaq, urime per vajzen, qofte me jete te gjate, plot suksese dhe dashuri rrethuar, URIME!

Miftar Ziba ·
URIME dhe shum te tjera me gezime

Mehmet Shehu · Nė shoqėri me Rami Kamberi dhe 33 tė tjerė
edhe 100 pranvera te tjera festofsh

Xhemajl Rudi Jetofsh gjithmone me shendet e suksese pafund mike!

Rami Kamberi Uroj qe pranvere pas pranvere te lartesojne shtatin tend dhe jetes te ecish vertikalishte me gjuhen e guximit e dashurise per te sfiduar shikimet qe ngulfatin te bukuren. Ziti te bekofte me qinndra pranvera. Gezuar.

Sherife Thaqi Urime Aleksandra - shendeti - fati dhe lumturia te pėrcjellshin nė ēdo hap tė jetes

Roland Lushi Gezuar ditelindjen! Suksese ne jete.

Shqiponja Duro Gėzuar Ditėlindjen !!! Fati tė dritoftė !!!

Perikli Shuli Gezuar dhe 100 pranvera te lumtura ne jeten tuaje ..sukses te metejshme dhe te uroj me shpirt ,FATE . ne te gjitha fushat e jetes ,,perzemersisht .kili...!

Flutura Maēi shume urime nga Tirana per Sandren dhe familjen e saj te mrekullueshme ne kete dite te shenuar te pervjetorit te lindjes!vargjet e tua jane te thella dhe plot ngjyra jete.perqafime,klm ,bye


edhe,njeqind.vjece.nuk,e.di,.sa,mbushe.po.e.paske.ditlindjen.pernjehere.me.vajzen.time

Laura Sahitaj Urime !

Klodiana Kullolli URIME! EDHE 100 PRANVERA TE BUKURA!

Merita Smaja Urime ne kete dite te lindjes dhe shume suksese ne jete e krijmtari!


Venka Capa Edhe shume pranvera Sandra , gezuar .

Agron Shele Urimet me te perzemerta per ditelindjen Aleksandra , edhe 100-Pranvera te tjera dhe deshira te plotesuara!

Osmon Bojaxhiu Te uroj sa te kesh jete shendet, dashuri dhe lumturi dhe pas ketyre vijne vet sukseset...!

Arsim Halili uurime ditelindja mike

Nikoll Ndok Ulndreaj Edhe 1oo vjet te tjera jete te gjate e te lumtur Sandra! Ndesa... komentit tuaj miku im Kristaq nuk kam fjale as ti heq, as ti shtoj, veēse ta neneshkruaj me deshire. Gjirokastera pse te mos kete edhe nje Kadare femer... e kete ua gerentoj me dore ne bibel se do te jete Aleksandera.

Kristaq Shabani I nderuar Ulndreaj ne pozicionin qe jam nuk kam ndermend te bej krahasime, por faktet , prezenca, niveli flet qartesisht dhe matjet apo barazvleftesite jane parashikime dhe ne parashikime kemi... Ju e dini qe u ne s'para bej shaka... Kete e kam treguar ne perballjet e mia.... me konkurrues dinjitoze boterore dhe natyrisht jam profetik dhe e di ku eshte Aleksandra... dhe nxitja dhe kritika ime nuk do t'i mungoje... Ju falenderoj !

Nikoll Ndok Ulndreaj Nje profil i percaktuar poetik Aleksandra. Ajo eshte e ardhmja e poetikes moderne Shqiptare. Poezia e saj eshte nje leksion poetik per brezin e ri e te vjeter te poeteve... Atmosfera poetike e krijuar nga ana e saj ne Kongresin e Pegasi-t ishte e magjishme.. Ajo eshte e etur per udhetim te gjate se brenda ne shpirt ka univeresin e muzes poetike. Poezia e saj eshte shperthim vullkanik ne majat me te larta te letersise shqiptare... Un i uroi suksese te me tejshme mikes time Aleksandra !


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!" Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!"   PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!" Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJĖQIND VITE ALEKSANDRA!"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: