Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

  Pėrndritje e Universit tė Ri... Nga Kristaq F. Shabani

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   Pėrndritje e Universit tė Ri... Nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Pėrndritje e Universit tė Ri... Nga Kristaq F. Shabani       Pėrndritje e Universit tė Ri... Nga Kristaq F. Shabani EmptyWed May 09, 2012 7:31 pm

BASHKOHĖSI

SKICIM KUSHTUAR DRANE XHAJIT, ARTISTES SE SHQUAR
SHKODĖR, 21 PRILL 2012

Pėrndritje e Universit tė Ri...
Nga Kristaq F. Shabani

Salla e teatrit nė ēast shkėlqeu... Njė shkėlqim diamantor... Njė shkėlqim i fildishtė qė rrallė herė ndodh... Iu pėrndrit fizionomia Teatrit tek kundroi Artisten e Popullit, kur po ngjitej nė skenė me atė bukurinė e vajzės sė dikurshme dhe artisten tjetėr bukurore shkodrane ... Pyetjet nxitonin, njėra pas tjetrės, tė zinin radhė nė panelin mrekullues, i cili dritoi nė madhėhstinė e gjetjes ... Skena u kthye nė njė pėrndritje dritash ylberore... dhe u ravijėzua nė njė shandan mondan ēuditbėrės, nė qendėrzim tė skenės, i varur dhe, nė dy krahėt, njė selvi me pikėrritje qiellore. Ndėrsa nė krahun tjetėr njė palmė guximtare …
Sytė e tė ardhurve nga larg dhe nga afėr u shndėrruan nė xixillonja folėse dhe flisnin me njė gjuhė me tinguj drite. Kuptesa e saj nga krijuesit ishte nė maksimumin e mundėsisė. U duk sikur, nė atė ēast solemn, urgani i pandėrprerė nxori pak buzėn e tij dhe pėrzgjodhi fjalėn e guximtė... Ishtė po ajo frazė e mbrujtur nė njė apelim tė konturuar... shekullor, po ajo thirrje e zjarrmuar, po ai ton goditės, po ajo shprehėsi profetike, po ajo gjetje e kėrkuar dhe bukurore... “Gjeniu ….”- thirrėn tė gjithė …. E quajti veten Millosh + Gjeni… E quajtėn dhe tė tjerėt dhe e meritoi...
Ne ēast u fikėn, me vetėdashje, dritat e skenės dhe u dėgjua njė melodi perėndore... si dhe njė bilbilim po perėndor... Pas pak njė fanitje spektakolare: ... Po ngjiteshin nė skenė aktorė, artistė, kompozitorė, kėngėtare, krijues shkodranė... Njė Panteon Diellor... Dhe, si nė magji, Magjikja stisi njė hark triumfi me skeptėr tė dafinazuar... Shpėrthyen duartrokitje zemre dhe shpirti njėkohėsisht...
Njė pėrqafim i simbolizuar... Njė zjarrmi i pėrcjellė Shqipėria, Kosova, Turqia Maqedonia, Mali i Zi, Greqi, Rumania, India, SHBA, Suedia, Irani, Italia, Kroacia, Belgjika, Bosnjė Hercegovina, Malta, LUGINA E PRESHEVĖS E tjerė ... gjithe Diaspore... Njė lidhėsi epalidhur kurrė kėshtu ...nėlėtėrsi dhe nė Art... Qindra kėtu dhe tė tjerė tė shumtė nė paralele dhe meridiane tė ardhur me mesazhe dhe pėrshėndetje .... pėr K O N G R E S I N PEGASIAN ....
Midis tyre njė njeri profetik me njė emėr tė bukur, E D M O N D...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   Pėrndritje e Universit tė Ri... Nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrndritje e Universit tė Ri... Nga Kristaq F. Shabani       Pėrndritje e Universit tė Ri... Nga Kristaq F. Shabani EmptyWed May 09, 2012 7:31 pm

*
Zėrat melodiozė u bashkuan nė njė dhe krijuan njė melodicitet ėngjėllor...
Pegasi pėr herė tė parė frymonte nė qytetin e shekujve tė artit me VITRNĖN ... Rozafa ende rrėfente pėr murrimin e hilesėsė madhe...Nusja e re ende rėnkonte nė jetėn e pėrtejjetės.
Ora historike me tik- taket e saj ndihej nė pozicion tepėr komod...
U fanit horizonti me katėr pikat e tij nė njė GLOB TĖ LULUAR …
Tė gjithė zunė vendet e tyre pėrkatėse.. U kthyen tė mėdhenjtė nė spektatorė... Midis tyre dhe Argjiroja .... Poet Xhelalin s’e mbante vendi ... Madhėshti u ul kėmbėkryq .... dhe sfilonte...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   Pėrndritje e Universit tė Ri... Nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrndritje e Universit tė Ri... Nga Kristaq F. Shabani       Pėrndritje e Universit tė Ri... Nga Kristaq F. Shabani EmptyWed May 09, 2012 7:33 pm


Njė stimul dashamirės pegasian hapi flatrat: Drane Xhajit, kėsaj artiste tė madhe, iu akordua titulli i lartė i kėsaj Lidhje Ndėrkombėtare : ” Artiste e Shquar”...
Nė atė ēast teatri me dy bronket e tij frymoi dhe fizionomia e tij u ngazėllye... si nė akte gazmendi tė paparė... Kompozitoni i Parė interpretoi nė pianon shekullore njė pjesė dinamike, e cila i detyroi spektatorėt “ krijues dhe artistė” tė vallėzonin qiellsisht...
Aktorja Drane Xhaj shpėrtheu nė interpretim me vargjet e saj tėrė ndjenjė, ngrohtėsi, duke iu drejtuar vendlindjes sė saj tė madhėrishme, njė thurrėsi kurore pėr shpirtin dhe zemrėn e pamatur hapėsirėgjerė tė Shkodrės... Lulesa tė mėdha shpėrthyen nga shandanėt ... Tė gjithė papritmas u transformuan nė njė kurorėzim luleshumėngjyrėshe, shumėndriēuese...
Pėrqafimi i parė ishte ai i Aktores sė Popullit, Margarita Xhepa...
Dhe puthja e parė pas kėtij titulli tė lartė, po i saj ...
Dukej sikur putheshin tė gjitha rolet e kėtyre dy aktoreve ...
Sytė e tė dyjave ngjanin me njė dyrefleksim vėshtrimor e shpirtėror tė paparė ... Edhe gjestet, artikulacionet e tyre interpretonin...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   Pėrndritje e Universit tė Ri... Nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrndritje e Universit tė Ri... Nga Kristaq F. Shabani       Pėrndritje e Universit tė Ri... Nga Kristaq F. Shabani EmptyWed May 09, 2012 7:34 pm

Shkrepetijnė njė sėrė vetėtimash e, pas pak, nė skenė u tejvar njė ylber...
”Ē’tė ishte?” pyeti Profeti, i stepur nė njė anė tė sallės... Pastaj tha me vete: ‘Sot ka tė drejtė... Ėshtė dita e tij ...”...
Teatri ”Migjeni”, nė ēast ishte mbushur i tėri...: Krijuesit e gjallė dhe ata qė kishin kohė qė kishin shkuar nė tejparajsė ndodheshin aty ...
Drania, Margarita dhe Merita po pėrqafoheshin me Shtojzovallet...
Blicet shkrepeshin...
Kishte ndodhur kėshtu apo mos ndoshta ishte njė zjarrmi emocioni...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   Pėrndritje e Universit tė Ri... Nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrndritje e Universit tė Ri... Nga Kristaq F. Shabani       Pėrndritje e Universit tė Ri... Nga Kristaq F. Shabani EmptyWed May 09, 2012 7:34 pm

Papritmas nga njė pikė u shfaq njė skicim i projektuar ...
Tė jetė e vėrteė?!
Tė ishte e vėrtetė kjo ”diagramė” e ēuditshme ...
S’kishe pse tė dyshoje....
Mbi skenė u projektua Dielli, Hėna, Yjet...
N ė Teatrin “Migjeni“ u ul U N I V E R S I .... me njė Diell tjetėr, njė Hėnė tjetėr, Yje tė tjerė .... dhe “YJĖLLESHA TĖ TJERA”


Gjirokastėr, 8 maj 2012
E shkruar te kalaja e Argjiros, duke tejkundruar magjinė gjirokastrite
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
   Pėrndritje e Universit tė Ri... Nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrndritje e Universit tė Ri... Nga Kristaq F. Shabani       Pėrndritje e Universit tė Ri... Nga Kristaq F. Shabani Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pėrndritje e Universit tė Ri... Nga Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: