Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI Empty
MesazhTitulli: GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI    GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI EmptyMon May 07, 2012 8:35 pm

Lidhja Ndėrkombėtare e Poeteve , Shkrimtarėve dhe Artistėve
“PEGASI” ALBANIA
The International Association of Poets , Writers and Artists “PEGASI” ALBANIA
UNIVERSITETI “ VITRINA” TIRANĖ

Jemi tė gjithė ėngjėj…
Ejani tė bashkojmė krahėt dhe tė fluturojmė sė bashku...

DATA 13 PRILL 2011

Ekspoze e librit “Pegasi” Internacional
FOKUSIM SPECIAL
*HOMAZH NDERIMI DHE ANALITIKĖ PĖR VEPRĖN PUBLICISTIKE TĖ PUBLICISTIT, POETIT GJIROKASTRIT XHEVAT KALAJXHI “ABRAHAM LINKOLN”1, “XHON KENEDI”2. KAMPION I PAQES DHE LIRISE (PROGRAM I VEĒANTĖ) DINO ĒIĒO, Ė.P.S
*FJALA HYRĖSE “OBLIGIM DHE NDERIM, HOMAZHIM I NJĖ FIGURE TĖ NDRITUR PUBLICISTIKE”
MAJLINDA RAMA , Z/VEND/PRESIDENTE ELIDHJES SE KRIJUESVE “PEGASI” ALBANIA
*REFERIM: “NJE JETE PLOT DINAMIKE, XHEVAT KALLAJXHIU, PUBLICIST, STUDIUES, POET DHE ROMANCIER” DINO ĒIĒO Z/VENDESPRESIDENT I LIDHJES SE KRIJEUSVE “PEGASI” ALBANIA

*NJE PARAQITJE E SHKRURTĖR E KRIJIMTARISE LETRARE TE XHEVAT KALLAJXHIUT(PERMBLEDHJE HUMORISTIKE”PER TE QESHUR”NY 1978
“LARG ATDHEUT” ROMAN VOLUMINOZ; DY VELLIMET POETIKE “LOT DHE SHPRESA”, “TINGELLIMET E ZEMRES”
*
KUMTIME FOKUSIME I DY VEPRAVE BIOGRAFIKE (MONOGRAFI)
“LINKOLN” DHE “XHON KENEDI”
*“TE ZHVILLOJME VETEN NEPERMJET VETVETES”
KRISTAQ F. SHABANI PRESIDENT I LNPSHA “PEGASI “ ALBANIA

*“XHON KENEDI, KAMPION I PAQES DHE I LIRISE”
KRISTO STOJA, KRYETAR I DEGES SE LIDHJES SE KRIJEUSVE “PEASI” GJIROKASTER

*MATERIAL ILUSTRATIV DHE INTERPRETATIM TE KRIJIMTARISE SE XHEVAT KALLAJXHI NXENESET E SHKOLLES 9 VJEĒARE “ANDON ZAKO ĒAJUPI” GJIROKASTER.

*PERSHENDETJA E KRYETARIT TE BASHKISE SE QYTETIT TE GJIROKASTRES Z. FLAMUR BIME
FJALA E AUDITORIT

*FJALA PERSHENDETESE E NIPIT TE TE XHEVAT KALLAJXHI, ILIR KALAJXHI

*AKORDIMI I TITULLIT TE LARTE “ANETAR NDERI I LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
MOTIVACIONI” PER KONTRIBUT TE SHQUAR NE LEMIN PUBLICISTIK; NE FUSHEN MONOGRAFIKE DUKE REALIZUAR MONOGRAFI MADHORE PER DY KAMPIONETE PAQES DHE TE LIRISE, ISH PRESIDENTET E SHBA ABRAHAM LINKOLM DHE XHON KENEDI,BURRA TE RRALLE SHTETI JO VETEM TE SHBA , POR TE BOTES, PER SHQUARJEN DHE NE FUSHEN LETRARE DUKE REALIZUAR VEPRA DI NJITOZE…”

*DHENIE E TITULLIT TĖ LARTĖ ”ANĖTAR NDERI I LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, PUBLICISTIT, POETIT XHEVAT KALLAJXHI (PAS VDEKJES) DJALIT TĖ TIJ ILIR KALLAJXHI QĖ PĖRKUJDESET PĖR BOTIMIN E KOLANĖS SĖ VEPRAVE.
SPONSOR I VEPRIMTARISE: ILIR KALLAJXHI

*SHPALLJE E POETIT KOMBĖTAR ANDON ZAKO ĒAJUPI(PAS VDEKJES) “NDERI I LNPSHA PEGASI” ALBANIA

Pragsimpozium NDERKOMBETAR “LIRIZMI NE LETERSI”
REFLEKTIM NGA SIMPOZIUMI III NDERKOMBETAR “MUZA POETIKE PEGASI 2011” ME OBJEKT “MAGJIA E PERKTHIMIT”
SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH PREZANTIME DHE ANALITIKA PĖR VEPRAT:
NADIA CELLA POP (RUMANI), KANDIDATE PĖR ĒMIMIN NOBEL(RUMANI)
“FUNDOSJET E ANIJES TĖ NGADALSUARA” ALEKSANDRA SHABANI Ė.P.S
“SHIPĖRECKS DELAYED” VOLUM MULTILINGV
SHEFQETE GOLSALCI, (KOSOVĖ) “VLIME THELLĖSISH” (ANGLISHT, ITALISHT) MIMOZA LLAVDANITI (KUMT)
VASSILIKI KALAHANI I.Ė.A “MĖ DJEG EROSI I QIELLIT” (THE LOVE OF THE SKY BURNS ME...” KUMT NGA MARGARITA FRONIMADHI- MATAĒI KORINTH (GREQI)
LETA KUCOHERAI.IWA (GREQI) “KOHA E PĖRJETSHME” (ETERNAL TIME, IL TEMPO ETERNO)
JOTA FOTIADHU I.Ė.A(GREQI) “ME ZOGJTE E BARDHE TĖ QIELLIT”(ĖITH THEĖHITEBIRDS OF THE SKY, CON GLI UCCELI BIANCHI DEL CIELO)
GIAN PIERO STEFANONI(ITALI)”GEOGRAFIA DEL MATTINO” KUMT
IRO ALEKSANDHRAKI I.Ė.A (GREQI) “PUTHĖRUAR ME YJET E SHENJTĖ”(SHQIP. ITALISHT, ANGLISHT)
NEBIH BUNJAKU “PRUSHĖRIMĖ BUZĖSH” KUMT NGA DASHNOR SELIMI Ė.P.S
DOMENICO DE FELICE (ITALI) “ALBERI?” KUMT NGA ALEKSANDRA SHABANI (MAJLINDA)
“HASIJE HOTI “TE VIJĖ AI ĒAST” KUMT SHEZAIR KOKO, POET ALBANIA
“FLLAD NDJENJASH” POEZI NGA PRANVERA RUKA , KUMT NGA IVANA DERVISHI
“O, MARGARITA, KU JE “ JORGO S.TELO KUMT NGA KOZETA ZYLO
SURPRIZA E DITĖS “ DHE NJĖ QIND VJET TĖ TJERĖ POETE MIMOZA SALI”
POEZI NĖ ANGLISHT, SHQIP DHE ITALISHT NGA POETJA
MIMOZA SALI (ITALI)
“DHE NJEQIND VJET TĖ TJERĖ POETE HASIJE SELISHTA KRYEZIU”
7.”TRE VĖLLIME POETIKE TĖ POETES HASIJE SELISHTA “ZJARRI MITIK” , “URTĖSIA MISTIKE” “ Il fuoco mitico “Poesia “Mystical ėisdom” poems KUMT NGA MIRADIJE RAMIQI W.P.S (KOSOVĖ)
“FJALA RUAN KUJTIMIN” veper e autorit NEXHAT REXHA
KUMT NGA SABIT RUSTEMI

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI Empty
MesazhTitulli: Re: GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI    GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI EmptyMon May 07, 2012 8:36 pm

Fjala hyrėse e Z/presidentes sė Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi” Albania, poetes Majlinda Rama W.P.S Fier


Tė nderuar pjesėmarrės nė kėtė homazhim nderimi pėr njė nga personalitetet e publicistikės shqiptare Xhevat Kallajxhi, drejtorin e gazetės emėrmadhe ”DEMOKRATIA”, njė sy i hapur pėr sytė e mbyllur, njė dinamikė publicistike pėr tė lėvizur nė drejtim tė agimit… publicisti qė shkroi vepra tė tilla “Linkoln”, ”Xhjon Kenedi” Kampioni i Lirisė dhe Paqes, veprėn “Skenderbeu”, vellimet poetike “Lot e shpresė”, Tingėllimė e zemrės” e tjera , publicist, monograf, poet dhe romancier.
E parė nga sy kureshtarė kreatura e Xhevat Kallajxhi ploton njė krijues lėvrues disagjinish (gazetari, studjues, analist, poet). Pra nė kėtė aspekt Xhevat Kallajxhi, duke studiuar veprat e tij, ndeshesh me njė shkrimtar, e cili ka evidentuar epokėn, ku jetoi, nė tė gjithė kompleksitetin e vet, por edhe pikėsynimet e tij tė qarta pėr ecurinė. Vepra e tij ėshtė njė pasuri qė duhet tė mbahet nė bibliotekat tona dhe tė shfletohet. Pasioni i nipit tė tij, Ilir Kallajxhi, ėshtė pėr t’u admiruar pėr botimin e veprės sė tij tė plotė. Kjo vepėr ėshtė pėrgatitur pė rbotim nga studiuesi Alqi Jani, i cili njėkohėsisht ėshtė dhe anėtar i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA.
Duke ēelur kėtė veprimtari, jam shumė e obliguar tė shpreh se, analiza e sotme do tė hedhė akoma mė shumė dritė nė analitikėn e veprimtarisė dhe nė krijimtarinė e Xhevat Kallajxhi.
Veprimtarine e sotme e deklaroj tė hapur.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI Empty
MesazhTitulli: Re: GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI    GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI EmptyMon May 07, 2012 8:36 pm

PĖRSHĖNDETJE EVENTIT

Tė nderuar shkrimtarė, poetė dhe artistė nga Shqipėria dhe nga Kosova,
Jam shumė i emoncionuar pėr organizimin me njė program tė veēantė niveli tė veprimtarisė ”NDERIM DHE HOMAZH PĖR XHEVAT KALLAJXHI” NGA LNPSHA “PEGASI” ALBANIA NĖ KĖTĖ PRAGSIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR”LIRIZMI NĖ LETĖRSI, QĖ HAP NjĖ SIPAR TĖ BUKUR SOT. Nderimi qė Ju po realizoni sot, ėshtė njė nderim pėr tė gjithė ne tė afėrmit e tij, por njėkohėsisht njė pėrvijim respekti dhe nderimi pėr qytetin tone, Gjirokastėr. Me njė kujdes tė madh unė po realizoj me pėrkushtim, sė toku me SHOQATĖN ATDHETARE KULTURORE “DIELLI” BOTIMIN E TĖ GJITHA VEPRAVE TĖ XHEVAT KALLAJXHIUT, QĖ KĖTO TĖ BĖHEN PRONĖ INTELEKTUALE E TĖ GJITHĖ NJERĖZVE, TĖ CILĖT ASPIROJNĖ PĖR KULTURIM, PROGRES SHOQĖROR DHE OBLIGIMI TYRE ĖSHTĖ NJOHJA E HISTORISĖ SĖ VENDIT DHE TĖ ARTYRE QĖ BĖNĖ HISTORINĖ.
XHEVAT KALLAJXHIU GJATĖ GJITHĖ JETĖS SĖ TIJ u pėrkthushtua dhe luftoi pėr njė demokraci tė vėrtetė. Qė nė rininė e tij tė hershme ideoi dhe vuri nė funksionim mediatik gazetėn “DEMOKRATIA”, e cila luajti njė rol tė madh nė emancipimin shoqėror, por edhe tregoi nivelin e e konkurrimit tė mendimit intelektual publicistik tė asaj kohe, njė mendim tė kthjellėt pėr ecje dhe progres tė vensdit. Kjo rrugė e nisur bėri qė Xhevati tė gjejė shpejt aftėsinė e tij dhe tė rrezatojė talentin si dhe, padyshim, tė nxirrte nė pah vlerat dhe pikėsynimet e tij. Ai kontribuoi nė publicistikėn shqiptare , nė qeverisjen vendore brenda dhe jashte vendit, si dhe arriti qė tė jetė zėri i parė i “violinės” nė aspiratėn e shqiptarėve duke qenė nė dhe nė ”Zėrin e Amerikės”… Jeta e tij shumėplanshe pasqyrohet e plotė nė veprėn e tij. Vetė vepra e tij flet pėr pjekurinė e trajtimit, pėr tematikėn e larmishme, pėr forcėn e analizės, pėr portretizimin dhe personifikimin real tė figurave tė mėdha tė botės. Pėr kėtė veprimtari tė tij dhe ne jemi krenarė ndaj do tė luftojmė qė t’i botojmė tė gjitha veprat e tij. Ju falenderoj tė nderuar miq pėr kėtė evidentim tuajin. Me lejoni tė falenderoj gjithė miqtė prezentė nė kėtė veprimtari dhe t’u uroj atyre suksese nė jeten e tyre dhe nė prurje tė reja nė krimtarie. Po kėshtu pėrfitoj nga rasti tė falėnderoj Presidencėn e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA qė evidenton me menēuri njerėz tė tillė tė pėrkushtimit.
I juaji Ilir Kalajxhi
Itali 13.04.2011


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI Empty
MesazhTitulli: Re: GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI    GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: