Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI Empty
MesazhTitulli: GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI    GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI EmptyMon May 07, 2012 8:35 pm

Lidhja Ndërkombëtare e Poeteve , Shkrimtarëve dhe Artistëve
“PEGASI” ALBANIA
The International Association of Poets , Writers and Artists “PEGASI” ALBANIA
UNIVERSITETI “ VITRINA” TIRANË

Jemi të gjithë ëngjëj…
Ejani të bashkojmë krahët dhe të fluturojmë së bashku...

DATA 13 PRILL 2011

Ekspoze e librit “Pegasi” Internacional
FOKUSIM SPECIAL
*HOMAZH NDERIMI DHE ANALITIKË PËR VEPRËN PUBLICISTIKE TË PUBLICISTIT, POETIT GJIROKASTRIT XHEVAT KALAJXHI “ABRAHAM LINKOLN”1, “XHON KENEDI”2. KAMPION I PAQES DHE LIRISE (PROGRAM I VEÇANTË) DINO ÇIÇO, Ë.P.S
*FJALA HYRËSE “OBLIGIM DHE NDERIM, HOMAZHIM I NJË FIGURE TË NDRITUR PUBLICISTIKE”
MAJLINDA RAMA , Z/VEND/PRESIDENTE ELIDHJES SE KRIJUESVE “PEGASI” ALBANIA
*REFERIM: “NJE JETE PLOT DINAMIKE, XHEVAT KALLAJXHIU, PUBLICIST, STUDIUES, POET DHE ROMANCIER” DINO ÇIÇO Z/VENDESPRESIDENT I LIDHJES SE KRIJEUSVE “PEGASI” ALBANIA

*NJE PARAQITJE E SHKRURTËR E KRIJIMTARISE LETRARE TE XHEVAT KALLAJXHIUT(PERMBLEDHJE HUMORISTIKE”PER TE QESHUR”NY 1978
“LARG ATDHEUT” ROMAN VOLUMINOZ; DY VELLIMET POETIKE “LOT DHE SHPRESA”, “TINGELLIMET E ZEMRES”
*
KUMTIME FOKUSIME I DY VEPRAVE BIOGRAFIKE (MONOGRAFI)
“LINKOLN” DHE “XHON KENEDI”
*“TE ZHVILLOJME VETEN NEPERMJET VETVETES”
KRISTAQ F. SHABANI PRESIDENT I LNPSHA “PEGASI “ ALBANIA

*“XHON KENEDI, KAMPION I PAQES DHE I LIRISE”
KRISTO STOJA, KRYETAR I DEGES SE LIDHJES SE KRIJEUSVE “PEASI” GJIROKASTER

*MATERIAL ILUSTRATIV DHE INTERPRETATIM TE KRIJIMTARISE SE XHEVAT KALLAJXHI NXENESET E SHKOLLES 9 VJEÇARE “ANDON ZAKO ÇAJUPI” GJIROKASTER.

*PERSHENDETJA E KRYETARIT TE BASHKISE SE QYTETIT TE GJIROKASTRES Z. FLAMUR BIME
FJALA E AUDITORIT

*FJALA PERSHENDETESE E NIPIT TE TE XHEVAT KALLAJXHI, ILIR KALAJXHI

*AKORDIMI I TITULLIT TE LARTE “ANETAR NDERI I LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
MOTIVACIONI” PER KONTRIBUT TE SHQUAR NE LEMIN PUBLICISTIK; NE FUSHEN MONOGRAFIKE DUKE REALIZUAR MONOGRAFI MADHORE PER DY KAMPIONETE PAQES DHE TE LIRISE, ISH PRESIDENTET E SHBA ABRAHAM LINKOLM DHE XHON KENEDI,BURRA TE RRALLE SHTETI JO VETEM TE SHBA , POR TE BOTES, PER SHQUARJEN DHE NE FUSHEN LETRARE DUKE REALIZUAR VEPRA DI NJITOZE…”

*DHENIE E TITULLIT TË LARTË ”ANËTAR NDERI I LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, PUBLICISTIT, POETIT XHEVAT KALLAJXHI (PAS VDEKJES) DJALIT TË TIJ ILIR KALLAJXHI QË PËRKUJDESET PËR BOTIMIN E KOLANËS SË VEPRAVE.
SPONSOR I VEPRIMTARISE: ILIR KALLAJXHI

*SHPALLJE E POETIT KOMBËTAR ANDON ZAKO ÇAJUPI(PAS VDEKJES) “NDERI I LNPSHA PEGASI” ALBANIA

Pragsimpozium NDERKOMBETAR “LIRIZMI NE LETERSI”
REFLEKTIM NGA SIMPOZIUMI III NDERKOMBETAR “MUZA POETIKE PEGASI 2011” ME OBJEKT “MAGJIA E PERKTHIMIT”
SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH PREZANTIME DHE ANALITIKA PËR VEPRAT:
NADIA CELLA POP (RUMANI), KANDIDATE PËR ÇMIMIN NOBEL(RUMANI)
“FUNDOSJET E ANIJES TË NGADALSUARA” ALEKSANDRA SHABANI Ë.P.S
“SHIPËRECKS DELAYED” VOLUM MULTILINGV
SHEFQETE GOLSALCI, (KOSOVË) “VLIME THELLËSISH” (ANGLISHT, ITALISHT) MIMOZA LLAVDANITI (KUMT)
VASSILIKI KALAHANI I.Ë.A “MË DJEG EROSI I QIELLIT” (THE LOVE OF THE SKY BURNS ME...” KUMT NGA MARGARITA FRONIMADHI- MATAÇI KORINTH (GREQI)
LETA KUCOHERAI.IWA (GREQI) “KOHA E PËRJETSHME” (ETERNAL TIME, IL TEMPO ETERNO)
JOTA FOTIADHU I.Ë.A(GREQI) “ME ZOGJTE E BARDHE TË QIELLIT”(ËITH THEËHITEBIRDS OF THE SKY, CON GLI UCCELI BIANCHI DEL CIELO)
GIAN PIERO STEFANONI(ITALI)”GEOGRAFIA DEL MATTINO” KUMT
IRO ALEKSANDHRAKI I.Ë.A (GREQI) “PUTHËRUAR ME YJET E SHENJTË”(SHQIP. ITALISHT, ANGLISHT)
NEBIH BUNJAKU “PRUSHËRIMË BUZËSH” KUMT NGA DASHNOR SELIMI Ë.P.S
DOMENICO DE FELICE (ITALI) “ALBERI?” KUMT NGA ALEKSANDRA SHABANI (MAJLINDA)
“HASIJE HOTI “TE VIJË AI ÇAST” KUMT SHEZAIR KOKO, POET ALBANIA
“FLLAD NDJENJASH” POEZI NGA PRANVERA RUKA , KUMT NGA IVANA DERVISHI
“O, MARGARITA, KU JE “ JORGO S.TELO KUMT NGA KOZETA ZYLO
SURPRIZA E DITËS “ DHE NJË QIND VJET TË TJERË POETE MIMOZA SALI”
POEZI NË ANGLISHT, SHQIP DHE ITALISHT NGA POETJA
MIMOZA SALI (ITALI)
“DHE NJEQIND VJET TË TJERË POETE HASIJE SELISHTA KRYEZIU”
7.”TRE VËLLIME POETIKE TË POETES HASIJE SELISHTA “ZJARRI MITIK” , “URTËSIA MISTIKE” “ Il fuoco mitico “Poesia “Mystical ëisdom” poems KUMT NGA MIRADIJE RAMIQI W.P.S (KOSOVË)
“FJALA RUAN KUJTIMIN” veper e autorit NEXHAT REXHA
KUMT NGA SABIT RUSTEMI

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI Empty
MesazhTitulli: Re: GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI    GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI EmptyMon May 07, 2012 8:36 pm

Fjala hyrëse e Z/presidentes së Lidhjes së Krijuesve “Pegasi” Albania, poetes Majlinda Rama W.P.S Fier


Të nderuar pjesëmarrës në këtë homazhim nderimi për një nga personalitetet e publicistikës shqiptare Xhevat Kallajxhi, drejtorin e gazetës emërmadhe ”DEMOKRATIA”, një sy i hapur për sytë e mbyllur, një dinamikë publicistike për të lëvizur në drejtim të agimit… publicisti që shkroi vepra të tilla “Linkoln”, ”Xhjon Kenedi” Kampioni i Lirisë dhe Paqes, veprën “Skenderbeu”, vellimet poetike “Lot e shpresë”, Tingëllimë e zemrës” e tjera , publicist, monograf, poet dhe romancier.
E parë nga sy kureshtarë kreatura e Xhevat Kallajxhi ploton një krijues lëvrues disagjinish (gazetari, studjues, analist, poet). Pra në këtë aspekt Xhevat Kallajxhi, duke studiuar veprat e tij, ndeshesh me një shkrimtar, e cili ka evidentuar epokën, ku jetoi, në të gjithë kompleksitetin e vet, por edhe pikësynimet e tij të qarta për ecurinë. Vepra e tij është një pasuri që duhet të mbahet në bibliotekat tona dhe të shfletohet. Pasioni i nipit të tij, Ilir Kallajxhi, është për t’u admiruar për botimin e veprës së tij të plotë. Kjo vepër është përgatitur pë rbotim nga studiuesi Alqi Jani, i cili njëkohësisht është dhe anëtar i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA.
Duke çelur këtë veprimtari, jam shumë e obliguar të shpreh se, analiza e sotme do të hedhë akoma më shumë dritë në analitikën e veprimtarisë dhe në krijimtarinë e Xhevat Kallajxhi.
Veprimtarine e sotme e deklaroj të hapur.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI Empty
MesazhTitulli: Re: GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI    GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI EmptyMon May 07, 2012 8:36 pm

PËRSHËNDETJE EVENTIT

Të nderuar shkrimtarë, poetë dhe artistë nga Shqipëria dhe nga Kosova,
Jam shumë i emoncionuar për organizimin me një program të veçantë niveli të veprimtarisë ”NDERIM DHE HOMAZH PËR XHEVAT KALLAJXHI” NGA LNPSHA “PEGASI” ALBANIA NË KËTË PRAGSIMPOZIUM NDËRKOMBËTAR”LIRIZMI NË LETËRSI, QË HAP NjË SIPAR TË BUKUR SOT. Nderimi që Ju po realizoni sot, është një nderim për të gjithë ne të afërmit e tij, por njëkohësisht një përvijim respekti dhe nderimi për qytetin tone, Gjirokastër. Me një kujdes të madh unë po realizoj me përkushtim, së toku me SHOQATËN ATDHETARE KULTURORE “DIELLI” BOTIMIN E TË GJITHA VEPRAVE TË XHEVAT KALLAJXHIUT, QË KËTO TË BËHEN PRONË INTELEKTUALE E TË GJITHË NJERËZVE, TË CILËT ASPIROJNË PËR KULTURIM, PROGRES SHOQËROR DHE OBLIGIMI TYRE ËSHTË NJOHJA E HISTORISË SË VENDIT DHE TË ARTYRE QË BËNË HISTORINË.
XHEVAT KALLAJXHIU GJATË GJITHË JETËS SË TIJ u përkthushtua dhe luftoi për një demokraci të vërtetë. Që në rininë e tij të hershme ideoi dhe vuri në funksionim mediatik gazetën “DEMOKRATIA”, e cila luajti një rol të madh në emancipimin shoqëror, por edhe tregoi nivelin e e konkurrimit të mendimit intelektual publicistik të asaj kohe, një mendim të kthjellët për ecje dhe progres të vensdit. Kjo rrugë e nisur bëri që Xhevati të gjejë shpejt aftësinë e tij dhe të rrezatojë talentin si dhe, padyshim, të nxirrte në pah vlerat dhe pikësynimet e tij. Ai kontribuoi në publicistikën shqiptare , në qeverisjen vendore brenda dhe jashte vendit, si dhe arriti që të jetë zëri i parë i “violinës” në aspiratën e shqiptarëve duke qenë në dhe në ”Zërin e Amerikës”… Jeta e tij shumëplanshe pasqyrohet e plotë në veprën e tij. Vetë vepra e tij flet për pjekurinë e trajtimit, për tematikën e larmishme, për forcën e analizës, për portretizimin dhe personifikimin real të figurave të mëdha të botës. Për këtë veprimtari të tij dhe ne jemi krenarë ndaj do të luftojmë që t’i botojmë të gjitha veprat e tij. Ju falenderoj të nderuar miq për këtë evidentim tuajin. Me lejoni të falenderoj gjithë miqtë prezentë në këtë veprimtari dhe t’u uroj atyre suksese në jeten e tyre dhe në prurje të reja në krimtarie. Po kështu përfitoj nga rasti të falënderoj Presidencën e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA që evidenton me mençuri njerëz të tillë të përkushtimit.
I juaji Ilir Kalajxhi
Itali 13.04.2011


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI Empty
MesazhTitulli: Re: GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI    GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
GJRIROKASTER, I FOKUSUAR XHEVAT KALLAJXHI
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: