Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 EmptyMon May 07, 2012 7:05 pm


2. Potenca e Fjalės

Fjala ėshtė diamanti i tė folurės dhe tė tė shkruarit. “E para ėshtė fjala!” pėrkufizon Bibla. Ky pėrkufizim total ka treguar epėrsinė e vet qė nga krijimi i botės dhe qė kur filloi predominimi i fjalės ndaj sinjaleve. Nuk po zgjatemi me gjėra tė njohura si tė folurit e fjalės, intonacioni i saj, tė shkruarit, sepse kėto janė tė njohura. Do tė ndalemi te potenca (forca) e fjalės. Po kėshtu kėtė forcė do ta zbėrthejmė nė fushėn qė na intereson Letėrsinė.
Sot shfrytėzohet sė tepėrmi potenca e artit tė fjalės. Njė vepėr potente s’diskutohet, ka tėrėsi fjalės tė ndėrthurura, tė pleksura, tė ngjyruara, tė dritėzuara, tė hijezuara, tė veshura me emocione dykahėsh me prezencė tė tharmit, por nė sipėrfaqen e “tė shkruarit” ka dhe fjalė meite, tė verdhura,nė prag ikjeje, fjalė nė pragardhjeje qė janė sythime tė veēanta e tė nevojshme… Fjalėt e stilizuara nuk mund tė kuptohen pa prezencėn e gjithė ngjyrymeve sepse vetėm kėshtu kuptohet universializmi i fjalės, shkėmbimi i vlerės, kjo e ndėrlidhur me semantikėn (anėn kuptimore) si dhe me rolin qė lujnė fjalėt nė fraza, periudha, kapituj, akte, pjesė,…
Nė njė vepėr letrare qė plotėson kėtė kontekst nė kuptimin e vėrtetė jo tė fluturimit dhe tė retushimit fjala zgjidhet, pėrsėri zgjidhet dhe kalon nė njė proces tė rėndėsishėm qė quhet pėrzgjedhje. Njė gjuhė qė ka pasuri fjalėsh, pasuri kualitative qė sundojnė figurat, simbolet qė kanė pėrdorim elastik siguron njė pėrdorim kursimtativ dhe kualitativ tė fjalės, e cila varet nga aftėsia e shkrimtarit, poetit pėr t’i dhėnė kualitetin dhe gjallėrinė nė dy kahjet e pėrdorimit si edhe nė kahjen e qėndrimit tė vetė autorit ndaj pėrmbajtjes sė veprės.
Vepra me pėrzgjedhje tė tillė fjalėsh ka shkėlqim dhe lexuesit apo vetė studiuesit gjejnė fushė tė gjerė veprimi plot nerv ku binden dhe kėnaqen estetikisht. Qė tė arrihet nė kėto vepra kėrkohet qė vetė pėrfaqėsuesit e botės shkrimore, ata qė kėrkojnė tė lėnė diēka, duhet tė pėrpiqen shumė. E drejtė ėshtė se guximi apo tė guxuarit nė letėrsi ėshtė diēka serioze, por e shton seriozitetin bukuria tėrėsore e veprės. Tashmė ka shumė vepra tė sforcuara pėr tė cilat autorėt nuk konsultohen me njerėzit e letrave, specialistėt pėr tė dhėnė dhe ata mendime. Nuk mund tė rimėzojė kushdo, nuk mund tė thurė vargje tė shndritshme kushdo qė ka dėshirė e pasion pėr tė bėrė emėr… Nuk mund tė bėhen vargje me fjalė tė thata, prolikse nė tė gjitha strofat. Kėsaj i thonė tė ngjitėsh vetėm fjalė. Kėsaj praktike duhet t’i jepet fund dhe tė operohet me vargje poetike plot ngjyrim pėr tė cilėt duhet tė rrish gjatė qė t’i provosh nė rast se ke atė qė quhet talent, apo dhunti! Sa e hijshme ėshtė parabola e mėposhtme: “Njė bujkeshė kishte mbjellė njė lloj gruri tė quajtur Kutruvel qė zogu ia dinte anėn si ta boshatiste kallirin. Bujkesha e mbolli grurin, por kur shkoi pėr ta vjelė nuk gjeti asnjė kokėrr gruri nė kalli dhe filloi tė thoshte: “Ah, more Kutruvel, ē’mė bėrė!” “
Ne poetėt, shkrimtarėt, njerėzit e letrave duhet tė prodhojmė vepra tė bukura, qė tė mbeten dhe jo tė na i marrė si grurin Kutruvel zogu i ēuditshėm i zhdukjes sė farės. Pra, njė vepėr me fjalė tė pėrzgjedhur, me forcė tė madhe fjale hyjnore qė kėtė e jep vetėm fjala figurative, e bukur, dinamike e kukll qė i flet syri e buza e bukur mund tė bėjė plotimin e kėsaj dėshire qė e kanė gjithė shkrimtarėt. Por nuk mund ta harrijnė gjithmonė se dhe potenca e fjalės ka probabilitetin e saj goditės. Nga ne kėrkohet latimi i fjalės, ose siē thuhet gdhendja e saj, pėrllogaritja nė vendosje nė arkitekturėn e tė shkruarit ė sidomos nė poezi qė ėshtė gjinia mė e vėshtirė… Shėmbėlltyrė pozitive e kėsaj ėshtė pėrvoja e shkrimtarėve tė mėdhenj, e nobelistėve.
Duhet tė hiqet dorė nga dhėnia apo stimulimi me ēmime i veprave mediokre qė ndodh shumė rėndom tek ne dhe aplikohet shpesh pėr tė kėnaqur miqėsi dhe qė paracaktohet qysh mė parė pa filluar konkurimi i vlerės.
Shembull i pozitivitetit ėshtė juria e madhe e dhėnies sė ēmimit “NOBEL”, e cila po tė shikosh se kujt ua jep ēmimet befasohesh se pėrcaktuese ėshtė dhe kjo qė parashtruam ne mė sipėr: Potenca e fjalės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 EmptyMon May 07, 2012 7:05 pm

3. Kėshillimi moral
Fjalėformimi, studiuesit dhe Universiteti

Shpesh ndodh, qė njerėz qė hiqen si studiues dhe madje kanė marrė edhe tituj tė lartė nė Tiranė nė fusha tė tilla tė kėrkimit si: “kokėqyp, kokėbosh, kokėlėmsh, kokėgdhė, kokėmollė, ... (vijon refreni i hulumtimit tė kokėve deri te kokėderr) duan tė krijojnė “ndėrprerje”, tė tregojnė se dikush ėshtė futur nė “fushėn e e tyre studimore” pa tė drejtė, pėrdorin autorizmin “leksikologjik” dhe pronėsinė e lėvrimit e tė krijimit tė fjlalėformimeve tė reja. (Jashtė vendit thonė qė sa shpejt merret titulli nė Shqipėri!) Mė e keqja ėshtė se kėta studiues pa prodhimtari studimore mund tė jenė kampionė tė “pronėsimit tė departamenteve gjuhėsore” qė drejtojnė apo qė japin leksione nė Shkolla “ tė larta” tė vendit. Kur dalin nė emisione televizive dhe i dėgjon teleshikuesi, tashmė me vizion, krijohet akt komik pėr pėrgatitjen e tyre. Vetėkuptohet qė nuk janė tė gjithė nė tė njėjtėn gjendje, sepse ka kuadro specialistė tė zotė, tė mirėfilltė dhe qė shkėlqejnė nė profesionin e tyre. Kėtė fakt e pėrmendim, sepse ėshtė bota shkrimore ajo qė pasuron pėrditė dhe me mjaft vullnet gjuhėn e pasur shqipe. Me kėtė gjuhė mund tė bėsh ēudira, sepse “rrėnjėzimi” i saj, thellėsia e rrėnjėve tė saj ėshtė e pushtetshme. Studiuesit e mirėfilltė dhe jo ata qė janė “spaletizuar” dhe qė s’kanė “punuar” nė arėn e gjuhės me shatė. Shqipėria ka mjaft gjuhėtarė tė zotė, tė spikatur, tė cilėt i kanė dhėnė shumė gjuhės shqipe. E, mbi tė gjithė, Gjirokastra ndien krenari legjitime pėr Profesor Eqrem Ēabej. Universiteti i Gjirokastrės ka zhvilluar sesion shkencor pėr kėtė korife tė gjuhės shqipe me pjesėmarrje edhe tė albanologėve nga vendet e tjera dhe nga trevat shqiptare, por nismat e ndėrmarra s’duhet tė fiken. Studentėt qė vijojnė studimet nė Universitetin e Gjirokastrės duhet tė ndihen krenarė qė do tė “profilizohen” nė kėtė Universitet me njė emėr tė madh, por edhe “trupa akademike” qė ka marrė pėrgjegjėsinė pėr tė mbajtur tė gjallė Universitetin duhet tė jetė nė nivelin e lartė.
Mendojmė se ėshtė e pamjaftueshme puna qė bėhet pėr tė njohur letėrsinė e pas viteteve ’90, letėrsinė pluraliste, tė mendimit tė lirė, pa “klishe” e “ganxha”, sepse edhe pedagogėt nuk kanė pėrgatitje tė mjaftueshme dhe autoritare pėr tė analizuar kėtė letėrsi qė po buis vrullshėm nė Shqipėri. Nuk mund tė shkohet mė me praktika tė vjetra tė “kritiēizmit” dhe mbi baza sipėrfaqėsore e metodologji, qė kanė dalė nga “moda” . Universiteti duhet tė lidhet me krijuesit e fjalės, ata qė japin kontribut nė letėrsi dhe mandej studiuesit e mirėfilltė (flasim pėr tė mirėfilltėt) tė angazhohen me metodėn efikase pėr tė hulumtuar dhe pėr tė propozuar e pėr tė pasuruar Fjalorin e Gjuhės shqipe. Konstatojmė se nuk evidentohen fjalėformimet e reja tė theksit tė figurshėm, tė cilat tė emoncionojnė.
Ėshtė kohė qė katedrat dhe departamentet tė lėvizin dhe jo tė “mjekėrzohen” pėr tė dhėnė shembuj tė kulmeve gjuhėsore, apo tė shėmbullėzojnė “figura tė lėmit gjuhėsor”, tė cilėt kanė qenė tė ditur! Pamja e jashtme e tyre nuk shpreh “thelbin”
Ne shkojmė drejt pėrmirėsimit tė gjendjes dhe ky vend kėrkon studiues tė afirmuar dhe njė bashkėpunim tė frytshėm studiues, shkrimtar, mėsimdhėnės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 EmptyMon May 07, 2012 7:06 pm

4. Poezia ėshtė sentencė figurative
Flitet shpesh pėr poezinė, vlerėn e saj, por pėrgjithėsimi ėshtė mbizotėrues ndaj detajit dhe dhėnies sė kontributit nė kėtė “pistė figuracioni”, ku mendimi duhet tė jetė i njė shkalle tė lartė. Thuhet qė poezia shkruhet, por mendoj se poezia ėshtė njė “akt i dhuruar” nė ēaste magjie, ndaj shkallinat e saj tė larta nuk arrihen nga tė gjithė, qė e provojnė “startimin “ poetik, njė nga “tentimet” mė tė vėshtira. Rėndom thuhet shpesh: “Shkruaj poezi…” Kjo ėshtė njė shprehje qė pohon diēka, por nuk tregon “cilėsinė” poetike.
Poezia ėshtė ngacmim i realitetit, i qiellit, i mendimit, i pamjes , i konturimit, i tė dukurės, i prurjes dhe i arkitekturimit, lidhjes, ngjyrimit, eklipsit, ylberit, tallazitjes…
Njė nga elementėt mė pikantė tė poezisė ėshtė fjala e figurshme, e ndritshme , e cila kalon nė njė proces “kategorizimi e pėrzgjedhje” tė detyruar. Kėshtu mund tė flitet pėr konceptimin dhe shtrirjen nė linja tė asaj qė tė ka pėrshtypėzuar dhe tė ka barrėzuar mendėrisht pėr tė hedhurit nė pentagramin poetik tė ndjenjės ( apo lindja me konturim), me spontaneitet pėr rikthimin e detyruar pėr tė marrė ndjesitė dhe aprovimin e shqisave pjesėmarrėse tė organizimit, jo vetėm tė jashtme, por tė brendshme! Kjo do tė thotė qė poezia tė mbajė njė “dietė” figurative…
Poezia ėshtė sentencė. Ajo nuk pranon stėrgjatime, shtrirje pa intuitė, me tjerrje tė panevojshme. Kėrkon metodėn e kėrkimit nė hapėsirėn mendimore pėr tė gjetur yllėsinė… Mesazhi nuk jepet fare zbuluar , por ai duhet tė ketė aftėsi tė tillė paraqitėse si njė “kriptogram” qė kėrkon zgjidhje me gjimnastikė mendore. Poezia, duke patur nė brendėsi “arteriet” e figurės sė zgjedhur tė fituar me konkurrimin latim, mbart me vete emocionin e autorit si dhe sjell shpėrthimin pasthirrmor tė tė dashuruarit me poezinė. Aftėsia pėrcjellėse duhet tė “sfilojė” me pamjen e saj magjepse tė demonstrimit.
Poezia ka nė dejet e veta tė papriturėn e kėndshme tė krijuar pa sforco dhe jo me njė konceptim tė standartizuar kompozicional, por me ritėm, bindje, seleksionim, mbetje… dhe pozicionim tė sė bukurės mbresalėnėse. Ajo varion dhe fanitet me fizionominė individuale pa provuar huazimin apo krijimin mbi gjeturinė e tjetrit, duke lėnė hapėsirėn e origjinalitetit. Zbulesa e njė objekti nė tėrėsinė e tij qysh nė zanafillė tė asaj qė e motivon poezi, do tė thotė qė nervi poetik fillon dhe mbaron nė njė PIKĖ NISJE rrafshuese e vlerės. Tė shkruash poezi do tė thotė tė reflektosh nė kualitetin tėnd. Poezia me forcėn e saj emocionale, qė shpesh e fsheh dhe tregohet e “ftohtė”, kur ndalesh nė stacione moskuptimi e tregon “enigmėn” me rikuptim pak tė vonėt, por tė tė freskon, pra tė ngroh. Ky ėshtė njė qėllim i zbuluar me inteligjencė…
Jo pa qėllim rreshtova kėto mendime individuale dhe “precipitime” pėrvoje poetike pėr tė treguar se poezia nuk ėshtė lojė “kukafshehti. Ajo kėrkon zbėrthimin e figurės nėpėrmjet vendosjes nė provė tė intelektit “tė dyfishtė”. Tė ndjesh poezinė do tė thotė tė respektosh kualitetin… Lidhja e Krijuesve “PEGASI” me qendėr nė Gjirokastėr dhe me shtrirje tashmė tė gjerė dhe me njohje jashtė shtetit ka bėrė punė tė programuar pėr zbulimin e talenteve dhe impulsimin e tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 EmptyMon May 07, 2012 7:06 pm

Problemore qė u diskutua nė seancė tė veēantė tė LNPSHA :PEGASI"
5. Kėrkohet ngritje e zėrit tė tė gjithėve krijuesve dhe pėrgjegjshmėri tė madhe tė tyre

TĖ BĖJMĖ TERAPI TĖ SĖMUNDJES SĖ “MOSVLERĖSIMIT TĖ LETĖRSISĖ “

Kristaq F. Shabani

Krijuesit nė “kėnetėn” e mosvlerėsimit shtetėror

Krijuesit shqiptarė, kudo ku ndodhen nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni, Mal tė Zi e Diasporė po pėrjetojnė njė mostrajtim tė vėrtetė nė kontekstin financiar. Njė papėrgjegjshmėri qeverish ndaj krijuesve, tė cilėt janė nė zbulesė tė pėrhershme tė fakteve historike, tė shkruarjes sė historisė sė kėtij kombi tė vjetėr, tė pasurimit tonalitativ tė poezisė dhe tė prozės shqipe, tė kontributit nė fjalėsin shqiptar nė krijesėn e qindra dhe mijėrave neologjizmave pasuruese tė gjuhės… Kėrkesa dhe projekte tė bukur, fitimprurėse nė aspektin moral, letrar, shoqėror tė shoqėrisė, hartohen dhe paraqiten nė Ministritė e Kulturės tė vendeve tė ndryshme, por kėto projekte shihen me syrin e NJERKĖS dhe fitojnė miniprojekte nga kėshilllat artistike tė kėtyre Ministrive, tė cilėt hapin “buxhetime “ pėr minin… veprimtari tė vockėla, fare tė vockėla dhe fitojnė miliona…, tė cilat dirigjohen nga mjeshtra “tė artit”… TRE SIMPOZIUME NDĖRKOMBĖTARE PĖRMASTIVE TĖ LNSHPA”PEGASI” ALBANIA DHE ASNJĖ CENT, KUR NĖ KĖTO VEPRIMTARI MARRIN PJESĖ POETĖ PĖRMASTIVĖ… Sa mirė veprojnė shtete tė tjera (institucione, ku janė punėsuar disa nga poetėt pjesėmarrės nė kėto evente tonat), tė cilėt kėrkojnė ftesat dhe programet e veprimtarive. Kur shikojnė seriozitet dhe programe niveli paguajnė tė gjitha shpenzimet e Simpoziumeve tė poetėve pjesėmarrės. Kėshtu ndodhi vjet me Qipron, Anglinė , Turqinė, Greqinė e tjerė…
Vlerėsimi i kėtyre veprimtarive nga LSHAN OHAJO SHBA (I.Ė.A) kontribut nė letėrsinė moderne botėrore, por ēfarė thonė kėshillat artistike tė miratimit tė projekteve….

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 EmptyMon May 07, 2012 7:06 pm

Krijuesit japin dhurata si “babagjyshėt”

Krijuesit tė detyruar tė japin dhurata si babagjyshėt e VITIT TĖ RI… Deri kur kėshtu ma…?(Pyetėsi migjeniane).
Po ne? Ne jemi “babagjyshė”, qė duhet tė japin falas librin, tė cilin e kemi arkitekturuar me mendje dhe me financime private. Duhet tė ēojmė libra nė Biblioteka Kombėtare dhe ato tė qyteteve, duhet tė dhurojmė libra nė institucione e tjera... Gjithmonė krijuesi i dėmtuar.

A ka shtėpi botuese tė vėrteta me identitet nė Shqipėri?

Shėnjat ortografike drejt shpartallimti tė plotė. Po gjuhėtarėt ku janė ?! Janė tulatur apo fshehur?
Po shtėpitė botuese, mund tė quhen tė tilla nė Shqipėri? Asqė mund tė quhen tė tilla. Shtėpi botuese me “redaktorė dhe punonjės tė vjetėr”, drejtorė tė ashquajtur tė Shtėpive botuese, qė pėrflakim korrektorėt letrarė, tė cilėt, pėr shkak tė modernizmit, po heqin shėnjat ortografike tė gjuhės… Njė ēmenduri e pėrmasave drastike, njė torturim gjuhėsor, njė mani me pirueta tė helmėta! Ky fantazim dhe veprim mediokėr duhet tė ndalohet. Bashkohėsia nuk thotė: “Hiqni shenjat e pikėsimit dhe t’u mėsoni shtrembėr gjuhėn pasardhėsve… Gjuhėtarėt, tė cilėt po mungojnė, apo po friken tė thonė fjalėn e tyre pėr kėto ndodhi, janė tė tulatur dhe mbajnė vetėm “spaletat” profesoriale, doktoriale nė fushėn gjuhėsore… qė t’i pėrdorin nesėr pėr shtesė pensionare pėr kontribut gjuhėsor (ky motivimi), apo pėr kontribut shkatėrresė gjuhėsore! Ky Motivimi i vėrtetė!
Ē’ndodh kėshtu me kėta tė tulatur, qė thonė kėrkojnė mineral nė pasurinė gjuhėsore dhe nuk munden…

(Eksperimente tė tilla mund tė bėhen, por tė shkruhet “Ndalohet leximi i kėtyre librave nga nxėnėsit dhe studentėt). Lejohet leximi nga ata qė kanė njohuri tė forta gjuhėsore e sidomos njohuri tė mira drejtshkrimore tė gjuhės!)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 EmptyMon May 07, 2012 7:07 pm

Panaire gjysmake dhe distribuim i keq i librit

Panaire gjysmake, ku marrin pjesė dhe krijuesit, qė nuk kanė tė bėjnė fare me krijimin. Detyrimisht letėrsia e madhe e ka prejardhjne nga mediokriteti. Pa mediokritet nė letėrsi nuk ka zhvillim tė letėrsisė dhe konkurrim vlerash. Tė gjithė duan tė bėjnė poezi, tė gjithė “pozojnė”, por varet si pozojnė… Pozimi kėrkon krehje tė bukur…

A ka distribuim tė librit, a ka vlerėsim tė vlerave tė vėrteta tė librit? A ka konkurrim vlerash? Shumė krijues tė vjetėr hiqen specialist ė tė mirėfilltė. Po janė tė tillė, por tė asaj qė kaloi… Kushedi sa krijues tė rinj janė marrė nė qafė nga kėta krijues tė “vjetėr”, qė veprojnė me pjesėn e vjetėr tė kokės, sepse mekanizmi lėvizės pėr tė renė nuk u ka ardhur ende…
Ka botues me nivel tė dobėt kulturor, pa arsim pėrkatės, por qė kanė marrė liēenca aktiviteti...!!!

Ekzistenca e pėrkthyesve e papėrligjur

Nė Shqipėri ka pėrkthyes tė talentuar nė disa gjuhė , potencialė, tė cilėt pėrpiqen tė kenė dypozicionimin, qė ėshtė i nevojshėm pėr tė realizuar pėrkthime niveli tė njohės nė mėyrė saktike tė dy gjuhėt qė do tė ndėrvaren dhe do tė transmetohen dhe qė pėrkthyesi tė jetė mjeshtėr edhe si poet e shkrimtar. Raste tė tilla ka patur letėrsia shqiptare dhe mė parė. Por kėta pėrkthyes duan ndihmė pėr tė krijuar pėrvojėn e tyre.

Fryrje tė mėdha dhe mentalitete tė gabuara

Ekzistenaca e mentalitetit se unė jam i madh, unė jam poet apo shkrimtar niveli ėshtė e hapur dhe e pėrshfaqur si mentalitet dhe, ēuditėrisht, kėtė e thonė ata, qė mezi njihen nga qyteti apo “lagjja” e tyre, kur nuk kanė konceptim e shkėmbimit universal tė vlerave dhe lėnie e shenjave nė kėtė shkėmb!…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 EmptyMon May 07, 2012 7:07 pm

Fryrje tė mėdha
Njė mani, qė po vuajmė tė gjithė, nė shėrbesė tė impulsimit apo tė nxitjes… Flitet me mendime dhe
sugjestionime” personale”, duke pėrdorur mendime tė karakterit sipėror, (i)e shkėlqyer, risi e re nė letėrsi, me njė vepėr “krijues dhe krijuese qe i pėrket tė ardhmes”, kontribut nė fushėn e letėrsisė shqipe… e tė tjera tė tjera profka si kėto lavde me kėmbė prej rėre… Marrja e pozicionit apo e bėrjes sė poezisė sė Madhėshtisė, duke sulmuar ata qė kanė kokrra… pėr tė ngjitur ndonjė shkallė. Profka, sajime meskine nė dėm tė letėrsisė…. Pėr poezi tė shkallesės sipėrore diskutohet dhe Kadareja, pa le tė tjerėt, tė cilėt kanė bluajtur “frazime” nė ato qė a mundtė quhen apo motivohen si vepra letrare. Ėshtė koha tė bėjmė kujdes se mos vrasim letersinė tonė dhe tė pėrdorim selektivitetin e nevojshėm, por kjo nuk do tė thotė qė tė ndalohet e shkruara, por vepra e mire duhet tė “triorohet”.


• Pėrftesa e librashitėsve mbi krijuesin

Keqsjellje e librarive me krijuesit ėshtė e ekzagjeruar. Librashitėsit, kur krijojnė lidhėsitė me krijuesit pėr distribuimin, tregtimin e librit, kėrkojnė me insistim tė rritin artificialisht ēmimin ose tė pėrftojnė shumė mė tepėr ata, se krijuesi i tyre… Ky ėshtė anormalitet dhe meskinitet dhe vjedhje faqas nė dėm tė krijuesit dhe nė favor tė njė tregtari , ndoshta dhe tė rėndomtė!

Ekzistenca e mendimit negative tė pasurimit tė fondeve librove…

Ekzistenca e mendimit se bibliotekat le t’i pasurojnė vetė krijuesit, nė rast se dėshirojnė, qė “produktet” e tyre letrare t’u jetojnė gjatė, ėshtė njė mentalitet meskin dhe vrasės. Shteti duhet tė blejė kėtė produkt mendimor letrar, historik e tjerė dhe t’i vendosė nė pasurinė e tij, thesarin e trasmetimit tė dijeve pasardhėsve... Ėshtė bėrė njė sėmundje e pėrgjithshme, qė nuk akordohen fonde pėr trurin dhe fondi libror i bibliotekave ngelet nė vend , stepet e tjerė… Nėpėrmjet internetit sot ka lidhėsi dhe gjallėri tė madhe.

Vetėm nė vitin 2009 -2010 janė dhuruar mbi shumė libra tė gjinive tė ndryshme.
Ėshtė koha kur duhet tė bėjmė kujdes dhe tė tregojmė se ne krijuesit e vėrtetė jemi vitalė dhe synojmė progresivitetin e shoqėrisė dhezhvillimin tėrėsor tė vendit. Ndaj kėrkohet nėj bashkėpunim serioz dhe njė veprimtari e gjerė dhe me nerv.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 EmptyMon May 07, 2012 7:09 pm

Instituti Albanologjik i Prishtinės nuk e ka ndėrprerė veprimtarinė e tij studiuese asnjėherė

Simpoziumin ndėrkombėtar mė datėn 18 prill e pėrshėndeti Prof. Dr. Zymer Neziri
Instituti Albanologjik Prishtinė

Tė nderuar shkrimtarė, poetė, studiues , artistė pjesėmarrės nė kėtė Simpozium Ndėrkombėtar tė Pegas Internacional nga tė gjitha viset e Atdheut, mėrgata dhe deri nga SHBA. Kam nderin t’ju pėrshėndes pėr praninė tuaj kėtu nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės dhe nė mėnyrė tė veēantė poetin dhe shkrimtarin Kristaq F. Shabani, Presidentin e Pegas Internacional.
Pėr ata qė vinė pėr herė tė parė kėtu do tė dėshiroja t’ju jepja njė informacion tė shkurtė pėr historikun dhe veprimtarinė e kėtij Instituti. Nė kėtė institut studiohet letėrsia, poezia lirike , epike dhe ajo gojore. Kjo dhe ju duhet t’ju gėzojė. Sipas organizimit ne kemi degė tė veēanta tė studimit: Degėn e Folklorit dhe tė Etimologjisė, Degėn e Letėrsisė dhe tė Historisė. Gjithashtu brenda kėtyre degėve ka sektorė tė specializuar tė studimit. Instituti ynė Albanologjik ėshtė njė ndėr mė tė vjetėrit nė Botė nė kėtė cep tė Ballkanit. Ai ėshtė krijuar nė vitin 1953, por kaloi nė peripeci dhe nė vitin 1955 u mbyll, pėr t’u rihapur sėrish nė vitin 1957, pėr t’u mbyllur sėrish nė vitet 1980 , pėrsėri u rihap, pėrsėri u mbyll nė vitin 1994 dhe duke u rihapur nė vitin 1999 e duke vijuar veprimtarinė e tij tė gjithanshme tė studimit tė jetės, traditės sė popullit tonė. Pavarėsisht nga ndėrprerjet, hapjet dhe rihapjet tė ndodhura pėr arsye historike, studimi i jetės, traditės dhe gjithēka je tė popullit tonė nuk ėshtė ndalur kurrė. Studiuesit kanė punuar me pėrkushtim nė fushat e tyre. Pra punan ė kėtė Institut Albanologjik nuk ėshtė ndėrprerė asnjėherė. Nė kėtė institut kanė punuar mjaft studiues tė talentuar dhe tė zotė. Janė realizuar studime tė profilizuara nė fushat e ndryshme, sipas degėve qė parashtruam mė lart. Nė kėtė kuadėr ėshtė realizaur me profesionalizėm edhe studimi i letėrsisė, zhvillimet e saj sipas etapave. Nė kėtė kuadėr qė nga krijimi ka mbi 400 vėllime tė publikuar nė libra tė veēantė studimorė, monografikė. Dua t’ju gėzoj duke ju thėnė qė janė botuar deri tashmė 40 “Gjurmime Albanologjike“ dhe 20 prej tyre qė nga viti 1971. Kjo ėshtė realizuar nga puna pėrkushtuese e studiuesve, tė cilėt gjithmonė janė “prodhuar” dhe vijojnė tė dalin shumė tė aftė nė fusha studiuese qė janė studiues tė rinj qė kanė dalė nga Universiteti i Prishtinės, qė shumė prej syresh ndodhen dhe kėtu nė sallė.
Dua t’u them se Instituti, nė kėto momente, ka probleme nė aspektin finaciar pėr tė realizuar projektet e tij nė fushėn studimore, por shpresojmė qė kėto probleme me ndihmesėn e Qeverisė tė kalohen.
Ju pėrshendes dhe njėherė dhe ju falenderoj qė pėrzgjodhėt sot Institutin tonė pėr tė zhvilluar punimet e kėtij Simpoziumi tė rėndėsishėm qė pasqyron edhe veprimtarinė e letersisė sonė kombėtare pėr Lirizmin nė Letėrsi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 EmptyMon May 07, 2012 7:10 pm


Universiteti “Vitrina” universitet moderator dhe me pikėsynime tė larta ecurie dhe progresi nė njė binom harmonik

Bashkėpunimi i frytshėm nė realizimin e sipėrmarrjeve tė tilla pėrmastive

Bashkėpunimi dhe bashkėrendimi pėr tė realizuar njė Simpozium tė kėtij niveli me njė programim tė saktė, tė qartė dhe modern ėshtė padyshesė edhe merita e padiskutueshme e Universitetit “VITRINA”, e cila u shpreh:
- nė bashkėrendimin dhe koordinimin e programit tė pėrbashkėt, nė futjen e mjaft elementėve dinamikė profesionalė, koncertalė, interpretues, intervistues, dancues, ekspozues;
- nė pjesėmarrjen direkte me kumtime profesionalė dhe ndjekje profesionale tė seancave tė Simpoziumit gjatė gjithė punimeve duke evlerėsuar totalisht;
interesim pėr nėj pjesėmarrje akademike, tė stafit akademik tė Universitetit si dhe angazhimit tė studentėve nė pėrpikmėrinė e zhvillimit tė opunimeve tė Simpoziumit dhe gėrshetimin e gjallesės sė mjedisit , ambienteve;
nė pėrgatitjen e ekspozitave dinjitoze dhe demonstrimit tė yre si dhe pjesėmarrjes intelektuale nėkėto ekspozime:
nė vėnien nė eficencė tė krijimeve moderator etė grupeve dhe tė kėngėve popullor etė tarditės popullore si dhe tė njė disiplinimi dhe harmonizimi tė koincizitetit tė punimeve ;
- nė pėrgatitjen e mjediseve, rekuizimin e sallave dhe organizimin e pritjeve spektakolare ;
- nė asistencėn fonike, filmike, fotografike, reklamuese;
nė realizimin e etikės mirėsjellore ;
- nė organizmin me nivel tė Panairit Ekspoze, duke i dhnė parėsi librit letrar dhe universitar;
- nė njė paraqitje progresive tė rritjes dinamike tė niveleve letrare...
- Nė pėrgatitjen e njė entuziazmi nė pritjen e krijuesve
- Njė mbėshtetje logjistike e veprimtarisė nė tė gjitha komponetet, duke pėrfshirė reklamimet, kancelarinė etjera, udhėtimet gjatė katėr ditėve tė veprimtarisė Tiranė Prishtinė;
- nė sipėrmarrjen e botimit tė librave : “Pegasiada” 2 (botimi pėrbashkėt) me kumtet e Simpoziumit Ndėrkombėtar, “Rrugėtim Profil Pegasi Internaciona”, ‘Refleksione letrare” , “Sfilatė e mendimit kritik modern” dhe “Teresinka Pereira flet shqip” , tė cilatdo tė paraprijnėėprgatitjet pėr Kongresin 1 Ndėrkombėtar”Muza Poetike Pegasi Internacional prill 2012”
Njė kontribu tė madh me mendim tė moderuar dhe protagonizėm profesional dhanė z. Edmond Vlashaj, Drejtori i pėrgjithshėm i Universitetit “Vitrina”, rektori i Universitetit “Vitrina” Prof. Dr. Mario Kedhi, Zv. Rektori Dr. Teki Kuri, Drejtori i Veprimtarive Kulturore tė Universitetit “Vitrina” z. Leonard Vlashaj, zonja Elona Hasimllari dhe koordinatorja e Universitetit “Vitrina “ nė Kosovė zj. Yllka Xerxa.

Pėr kėtė profesionalizėm dhe ndihmesė kualifikuese z. EDMOND VLASHAJ U NDERUA ME TITULLIN E LARTĖ “NDERI I LNPSHA “PEGASI” ALBANIA SI DHE ZGJODH NĖ STRUKTURAT E LNPSHA “PEGASI” ALBANIA NĖ KONFERENCĖN E JASHTĖZAKONSHME TĖ LNPSHA A “PEGASI” ALBANIA ZHVILLUAR NĖ DATĖN 18 PRILL 2011 NĖ PRISHTINĖ.
-

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 EmptyMon May 07, 2012 7:10 pm

Deklarata pėr Paqen Universale e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

Mbajtur nė Simpoziumin Ndėrkombėtar nė Tiranė dhe Prishtinė nga poetja Kozeta Zavalani, Tiranė

Ne krijuesit, qė pėrfaqėsojmė kombe tė ndryshme, duke kapėrcyer te gjitha prejardhjet fetare, kulturore, politike, profesionale dhe ato shoqėrore, duhet tė behemi njė pjese thelbėsore e udhėheqjes sė procesit te paqes, me aftėsitė artdashėse e krijuese qė na karakterizojnė, si ushqyes dhe moderatorė tė tė bukurės e progresives, kudo nė botė.
Ne krijuesit, tė bindur se kėndveshtrimet e ashpra politike, te pazbutura e me zemra false, nuk lqne vend per lėvizjet per paqe aq urgjentisht te nevojshme; deklarojme se:
1. Vendosim tė bėhemi shembull me njė dashuri qė fal, duke u lejuar atyre jetėve qė ne prekim ēdo ditė - nė shtėpi dhe komunitetet tona dhe nė botė - tė pėrfshihen nga njė dashuri e tillė; dhe
2. Angazhohemi tė bėhemi paqebėrės, sepse vetėm nėpėrmjet zemrės joegoiste tė njeriut, qė kujdeset thellė pėr tė gjithė, paqja mund te shfaqet; dhe
3. Nxisim tė gjithė udheheqėsit nė rajon dhe botė tė mbėshteten mbi forcėn e faljes dhe mjetet e pajtimit, dhe tė punojnė me kurajo, pėr tė zgjidhur konfliktet dhe tė ndėrtojnė paqen botėrore; dhe
4. Vendosim tė zgjerojmė "Urėn e Paqes" dhe tė ndėrtojmė partneritete pėr paqen, lirinė, barazinė dhe bollėkun; dhe
kėrkojmė tė bashkohemi si motra e vėllezėr dhe tė mbėshtesim qeveritė qė tė punojnė sė bashku me kurajė pėr tė ndėrtuar familje, komunitete dhe kombe tė paqes, kudo nė Botė.
Ndaj pėr kėtė: Bėni sot ndryshimin e mundshėm qė tė pėrfitojnė tė gjithė.
Behuni pjesė e fuqisė qė shtrin krahėt dhe krijon njė botė tė re.
Hiqni dorė nga rinumėrimi i padrejtėsive tė kaluara.
Ndaloni kėrkesėn ndaj tė tjerėve pėr tė fituar pushtet.
Bėhuni tė fuqishėm, duke i dhėnė fund nėpėrkėmbjes.
Pushoni sė mbajturi kryqin e rėndė, pasi Jezusi vuajti pėr tė lehtėsuar barrėn tuaj. Ngrihuni dhe lehtėsoni ngarkesėn tuaj!
Hiqni dorė nga gjykimi qė i bėn tė tjerėt pėrgjegjės pėr ju.
Pushoni sė vajtuari pėr fatin tuaj.
Hiqni dorė nga zemėrimet dhe brengosjet e kaluara dhe shėrojini plagėt e vjetra duke falur.Ēdo kohė qė ju i vini gishtin e fajėsimit, jeni duke i mohuar vetes vetė fuqinė dhe pushtetin tuaj.
Ju nuk jeni i shtypuri; perveēse kur e zgjidhni vetė kėtė.
Hiqni dorė nga e kaluara dhe jetoni nė tė tashmen.
Zotėroni madhėshtine tuaj tė brendshme shpirtėrore.
Vlerėsoni trashėgiminė tuaj, por mos e mbani atė si njė flamur vuajtje.
Jini krenarė pėr trashėgiminė tuaj, por mos jetoni nė betejat e sė kaluarės shumė tė largėt.
Pėrgatitni rrugėn pėr brezin e ri.
Ky kalim kohe, ky pasazh, do t’u sjellė tė tjerėve njė fillim tė ri tė realitetit – njė fillim nė tė cilin ne i shohim bashkėqeniet tona njerėzore si thelbe shpirtėrore dhe qenie tė dashura qė ata janė. Ne do t’i shohim si vėllezėr dhe motra - bashkėshpirtrat tanė tė dashur, tė cilėt gabimisht i patėm identifikuar si armiq. Ēfarė ditė e shenjtė do tė jetė, kur ne t’i flakim tutje brengat tona, t’i hedhim shpatat dhe tė pėrqafohemi. Ne jemi njė familje, nga i njėjti burim, me tė njėjtin fat.
Atėhere pse ne nuk dėshirojmė ta shohim kėtė?
Ėshtė koha qė tė heqim dorė nga ndarjet e tė gjitha llojeve: fetare, politike, raciale dhe nga tė gjitha pozicionet qė i bėjnė njerėzit tė marrin anė tė ndryshme. Ėshtė koha pėr tė lėvizur drejt njė niveli tė ri global, pikėrisht pėr atė ēka ne jemi: njė planet, njė botė, njė familje diversiteti, krijimtarie plot bukuri e shkėlqim.
E kudo mes nesh tė mbretėrojė dashuria e paqja!
Ne krijuesit me krijimtarinė tonė do tė vijojmė tė japim mesazhe tė mėdha paqeje dhe respektim tė tė drejtave njerėzore pėr ecuri sa mė tė shpejtė nė paqen universale , pasi njerėzimi e meriton kėtė “dhuratė “ qiellore”.
Kėshtu dhe vetėm kėshtu midis nesh do tė mbretėrojė Dashuria dhe Paqja Universale...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 EmptyMon May 07, 2012 7:10 pm

Postimpozium
Ndėrsa nė sfera tė jetės flitet pėr rolin e femrės nė shoqėri, pjesėmarrjen e saj dinamike nė Simpoziumin Ndėrkombėtar “LIRIZMI NĖ LETĖRSI” iu dha pėrparėsi kėtij roli nė sfonin teoriko-praktik
Evidente
Roli i gruas nė letėrsi
N ė kėtė simpozium kumtuan krijuese tė sferave tė ndryshme dhe krijuese potente tė pėrgatitura, njė gjetje edukshme e lementit dhe nėj ėprzgjedhje e saj
Nga Jozefina Traboini, Sekretare e Presidences LNPSHA “PEGASI” ALBANIA per etikėn letrare

Nė Simpoziumin e madh tė letėrsisė i zhvilluar gjatė 13-18 prill 2011(Gjirokastėr, Tiranė , Prishtinė) dhe sidomos te Universiteti “Vitrina”, nė lidhje me objektin “Lirizmi nė Letėrsi dhe Profil Pegasi Internacional” u manifestua katėrcipėrisht prezenca, sharmi poetik dhe femėror i krijueseve poetente nė tė gjitha aspektet . U shprehen mesazhe tė plota me vlera rreth asaj veprimtarie pėrmastive, me nėj pamje mjaft ceremoniale cilėsore, ku spikatėn nė parje dhe dėgjim merita komunikuese, ndjenja tė mėdha poetike, figuracione stilistike tė pėrshkruara me njė mjeshtri nga krijimtaritė e ndryshme origjinale qė u paraqitėn me finesė nė atė “Simpozium”, sidomos nė lidhje me krijimtarinė e femrės shqiptare nė letėrsi.
“Struktura” poetike dhe etika e gruas nė letėrsi besoj se ka synime tė mėdha, duke ofruar njė rol tė madh nė emancipimin e shoqėrisė, duke plotėsuar njė kontribut tė ēmuar nė historinė tonė kombėtare. Nė Simpoziumin Ndėrkombėtar “Muza Poetike Pegasi 2011”e objekt “Lrizmi nė Lėtėrsi dhe Rrugėtim Profil Pegasi Internacional” u paraqitėn vlerėsime reale nė rolin letrar tė femrės, duke treguar dhe njė herė barazimin mendor tė shquar. Duhet theksuar se ishte bėrė njė parapregatitje publikimi pėr krijimtarinė e femrės krijuese nė rrugėtimin profil Pegasi Internacional, njė gjetje e bukur e Presidencės sė LNPSHA “PEGASI” Albania. Veprimtaria krijuese e femrės krijuese shfaqi tendencat nė zbulimin e anėve tė pazbuluar tė feminilitetit qė ėshtė nėj proces sa i vėshtirė dhe i bukur. Ky “rrugėtim “ i bukur profili kaloi nėpėrmjet paraqitjeve nė forume, media dhe filmime tė posaēme...
Duke dėgjuar e ndjekur kumtet e atyre krijueseve vitale, tė cilat recitonin e ligjėronin nė kumtesat e tyre rreth letersisė botėrore dha asaj shqiptare ndjeje njė krenari tė ligjshme. Do tė me pėlqente shumė qė femra si njė “prijėse e mendimit” tė frymėzojnė njerėzimin, qė shoqėria jonė tė ndėrtojė njė pasqyrim dashuror ashtu si ajo ka pėr femijėn, prindėrit pėr njerėzit.
Nė pėrgjithėsi tė shndėrrohet nė vullnet, nė dėshminė pėr tė respektuar vlerat e saja kudo, dhe qė nė atė “Simpozium” u paraqitėn me modesti, elitarizėm dhe rafinatesė nga tė gjithė ato pjesmarrėse.
“Simpoziumi Pegasi 2011” shpalosi aspektin material letrar duke e zbukuruar me protagoniste qė ispiruan artin letrar si “mitin e kohės”.
Krijueset letrare nė atė Simpozium i dhanė njė krenari, njė domethėnie njė argument mė shumė rėndėsi mbrojtjes sė intelektit dhe talentit qė ka gruaja jonė e kohės sė sotme bashkėkohore, e cila ėshtė protagoniste eprogresivitetit social dhe mendor. U tregua i frymėmarrė me tė dy bronket aspekti shpirtėror pėr statusin e civilizuar, fitimii njė liri tė madhe i gruas dhe sidomos asaj qė krijon dhe kontribuon, sepse tė shkruarit, sipas meje duhet tė jetė i lirė, sepse ėshtė i” shenjtė” dhe frymėzues. Krijuesja ka nėj cilėsi tė dukshme dhe tė spikatur pasi ajo ka njė kėndvėshtrim tė mprehtė ėpr tė pasqyruar realitetin dhe pėr tė ėprcaktuar ardhmėrinė. Pėr kėtė qė them ka faktė tė shumtė ilustrues....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 EmptyMon May 07, 2012 7:11 pm

Fenomeni krijuese dhe fenomeni “grua” ka shumė stade qė duhet tė veprojnė nė pėrputhje me ndėrgjegjen dhe qė mė shkathtėsi ngjit shkallėt . Diskriminimi i saj nė kohė tė sotme duhet tė jetė i largėt, i paimagjinueshėm, nuk duhet tė jetė njė subjektivizėm, sepse arsyeja, qė ajo mbart mbijeton gjithmonė. Qytetėrimi i saj ka ecur me kohėn dhe madje avancues me tė. Ajo ėshtė shumėkonkurruese nė krijimtarinė e saj dhe nė vlerėn krijimtare.
Gruaja sot nė demokraci ka programin e saj. Ajo respekton njė kategori tė jetės prandaj dhe kjo “Muze poetike “qė u zhvillua hodhi parametra, njė bazė themelore do ta quaja “Europiane “ nė zhvillimin e saj gjinore.
Ku gėrshėtimi prefesional evidenton edhe njė herė integrimin e femrės krijuese reale si kompetente nė tė gjitha sferat e jetės dhe prurėse e mendimit tė avancuar pėr kohėn.
Admirova dhe ishte njė kėnaqėsi e madhe pėr mua, dukė dėgjuar zėrin e papėrsėritshėm tė poetes sonė tė madhe tek fliste pėr “lirizmin nė lerėrsi” duke paraqitur njė raport historik tė mrekullueshėm tė Kozeta Zavalanit., apo shkrimtares nga Bostoni tė Ledi Stilos, dhe poetės sė ardhur nga Gjermania Seveme Fetiqit, si dhe Miradije Ramiqit, Violeta Allmuēės, Majlinda Ramės, Enrieta Sinės, Flutura Maēēit, Hasije Selishtės, Shefqete Gosalcit, Rezarta Podes, Anis Velaj, Yllka Filipit, Shqipe Hasanit, Aleksandra Shabanit, Irena Gjonit, tė cilat me pėrformancėn e tyre pėr artin letrar treguan se femra krijuese si njė shtyllė nė shoqėri, lufton gjithnjė pėr tė mirėn e njerėzimit dhe shpėrndan mesazhe paqeje pėrjetuese.
Femra krijuese nė apsektin botėror ka arritur lartėsi tė ėmdha dhe kjo mudntė faktohet edhe me prezencėn e fjalės sė shkruar cilėsore dhe tė kumtuar tė Presidentes sė I.Ė.A
Teresinka Pereira, poetes rumune Nadia Cella Popp, poetes zelandeze Prime , poeteve greke Leta Kucohera, Vasiliki Kalahani, Jota Fotiadhi e tjerė.
Duhet theksuar se femr akrijuese e shpreh gjenialitetine saj aktiv nė pjesėmarrjen e saj tė lėvri it nė shumė gjini.
Gjeneraliteti i gruas, femrės krijuese ėshtė bota qė plotėsohet me mendjen dhė veprėn e saj.
Dhe natyrisht madhėshtia dhe merita mė e madhe shkon pėr Presidentin e e LNPSHA “PEGASI” Albania, drejtuesin dhe organizatorin e kėtij Simpoziumi poetin, shkrimtarin, mendjendriturin, njeriun shumė tė kulturuar Kristaq F. Shabani. Mė kėto kategori njerėzish tė ditur shoqėria jonė do ecė gjithnjė pėrpara duke i treguar asaj dhe rolin e pazėvendėsueshėm tė gruas qė ka nė botėn tonė tė madhe

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 EmptyMon May 07, 2012 7:11 pm

Kush fajėsohet pėr INTEGRIMIN E VONUAR?

nga KRISTAQ F. SHABANI

Integrimi nė kuptimin semantik ėshtė njė fjalėz e bukur qė shumkush e ka dėgjuar dhe e dėgjon, por qė ka edhe moskuptimin e saj. Duke qenė pėrfaqėsues ligjitim i Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi” si dhe pėrfaqėsues i botės shkrimore, dua tė evidentoj se Letėrsia, Arti, muzika, futbolli magjik janė integruar nė Evropė, por politika “stonon”. Ne kemi njė karakteristikė qė mė e profilizuar ėshtė tek politikanėt me tė bėrit e tyre “politikė”. Mosavancimi nė procesin integrues mund tė ciklohet me fenomenin e “PENGIMIT TĖ VETVETES”. Ne kemi aftėsi tė ēuditshme tė jemi tė profilizuar pėr tė vėnė “stėrkėmbthe” vetvetes, ndėrsa te vendet e tjera ne tė impulsojmė. Ēuditėrisht kėshtu ndodhin kėto akte me aktrime politike! Jo pa qėllim, qė nė fillesė bėra njė pyetje pėr INSITUTIN E STUDIMEVE NDĖRKOMBĖTARE dhe plan programet e tij, duke evidentuar atė qė ēfarė roli ka kryer nė realitetin “planin tonė kombėtar” duke dhėnė efektivitetin. Ėshtė shėmbėlltyrė fakti evident qė shqiptarėt e emigruar janė futur nė procesin integrues nė vendet e BE nė mėnyrė shumė normale dhe tė menduar.
Ne vijojmė tė sfilojmė nė podiume: Kryqėzim dijeje (nė auditoret e Universiteteve), nė qeverisjen vendore, nė ushtrimin nė kahje negativiteti tė kompentencave qeverisėse dhe ato pėrfaqėsuese, nė moszbatimin e ligjėsisė juridike, nė gllabėrimin e fondeve tė akorduara, duke realizuar “privatizimin” e funksioneve shtetėror. Elementėt “malformues” pėr integrim evropian. Kjo ndodh se nuk merren mendimet e inteligjencės reale, por ata qė “formojnė” qeverisjet dhe rotacionet. I njėjti fenomen ndodh edhe me Shoqėrinė Civile, ku merren mendime tė njė shoqėrie tė krijuar nė mėnyrė artifice, apo tė krijuar artificialisht pėr tė shėrbyer shtetarėve.
Njė karakteristikė tjetėr e veēantė ėshtė se ne varemi dhe e tregojmė haptas hierarkinė vartėse, duke humbur pavarėsinė qė duhet ta kemi, kjo siguron dhe inferioritetin shumėplanėsh, duke evidentuar se nuk shfaqim aftėsinė, qė nė Piramidėn tonė shoqėrore intelektuale e gjen me bollėk. Edhe nė organizmat vendore si nė qytet apo qark, prefekturė nuk vendosen njerėz tė plotformuar, por qė shpėrblehen dhe nuk kanė arsim pėrkatės e si rrjedhojė edhe listat pėr zgjedhjet hartohen tė mangėta! Kjo ėshtė pėr t’u ēuditur. Ku janė organizmat e zgjedhura apo tė emėruara, me ēfarė merren, duke mos justifikuar edhe shpėrblesėn e taksambledhėsve shqiptarė. Pra integrimin nuk e ka vetėm Evropa nė dorė, por edhe ne, qė nuk realizojmė dot pėrfaqėsimin. Sot u hap njė horizont i vogėl, i cili do tė zgjerohet edhe me substratin qė mbart kjo gazetė e re e Institutit, kur shumė shoqata apo lidhje kėtu nė Gjirokastėr kanė gazeta qė tash 10 vjet? Po Bashkia?! Qarku?! Prefektura si komunikojnė me popullin?! Ne shpesh kėnaqemi me emigrantėt tanė qė punojnė nė vende tė Bashkimit Evropian dhe llogaritin ē’potencial financiar na sjellin! Kjo ėshtė fare pak pėr zhvillimin.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 EmptyMon May 07, 2012 7:11 pm

LĖVRIMI I PROEMĖS NĖ PĖRGJITHĖSI DHE ASAJ LIRILKE NĖ VEēANTII NJĖ MODUL, PREFERENCĖ POETIKE HAPĖSIRĖGJERĖ”

Nga Kristaq Shabani I.Ė.A, Ė.P.S LNPSHA “PEGASI”

Nė vėllimet poetike tė kohėve tė fundit njė nga dukuritė fanitėse ėshtė ndeshja e proemės si njė gjini e veēantė poetike. Nuk kemi ndėrmend tė bėjmė historik pėr proemat, kohėn e lėvrimit tė tyre nga shumė krijues gjatė kohrave, por tė evidentojmė praninė e tyre nė vėllimet ebotuara gjayė plurimendimit. Veēse ėshtė e nevojshme tė dimė qė proema si gjini ėshtė shumė e vjetėr. Ajo gjen pėrdorim sidomos nė letėrsinė franceze e tjerė.
“Pėr mua, thelbi i poezisė nuk ėshtė muzikaliteti metrik, - thotė Pierre Alferi, - por ėshtė poeticiteti, mendimi dhe ndjenja me intesitet tė lartė, imazhi shkrepėtitės, befasues”.
Jean Orizet ka shkruar: “Veē kėsaj vallė a do ta dimė ndonjėherė ē’ėshtė poezia? Prej kohėsh, janė rrekur ta pėrkufizojnė shumė veta. Ata kanė kapur veē njė shkėndijė nga ky zjarr i madh, i gjallė. Si mund ta pėrkufizosh zjarrin? Poezia, ajo e vėrteta, ngaherė ka qenė thelbi i njeriut.”.
Njohėsit e letėrsisė e dinė se proema nė prozė ėshtė mė e hershme se krijimtaria e Ponge-it. Nė kuadėr tė letėrsisė sonė, proema nė prozė ka shkruar qysh nė shekullin XIX miku i Guillaume Apollinaire-it, Faik Konica. Kėtė formė poetike, e ndeshim edhe nė krijimtarinė e Fan Nolit, Hil Mosit, Gjikami-t. Kemi bindjen se shkėlqimin mė tė madh proemat nė prozė e ka arritur te “Drania” Martin Canaj, njėherėsh njė kryevepėr e kėtij poeti dhe e letėrsisė shqiptare.
Kryeneēėsia pėr ta detyruar poezinė tonė tė ecte me hap rreshtor, na kujton njė varg tė Paul Morand-it “Nuk duhet t’i vėsh fjalėt nė kolonė pėr katėr…” Me substancėn dhe fakturėn e saj epike, proema ka pėrparėrsi ndaj lirizmit narcistik apo minimalist. Pra proema ėshtė njė formė e veēantė poezie qė ka tė drejtėn e saj tė qytetėrimit tė ekzistojė edhe nė letėrsinė tonė.
Proema s’ėshtė gjė tjetėr veēse poezi nė prozė, qė ka vijė melodike, ritėm, rimim tė padukshėm dhe intonacion tė brendshėm dhe i shkon mė sė miri interpretimit dramatik.
Edhe gjatė periudhės qė shkoi pak poetė e kanė pėrdorur proemėn, pasi konsiderohej si tė shkruar “tabu”, e pakonceptuar mirė, si prozaizėm, prolikse, e tjerė, por mė e theksuar kjo vėrehet nė letėrsinė shqipe tek veprat e botuara kohėt e fundit me titull “Proema” tė Andon Paplekės. Si rrejdhojė e privilegjit dhe ekontaktimit tė kahershėm me gjininė letrare proemė uėn e kam lėvruar atė te “Virtyt i gėnjyer” Gjashtėtip, Antologji vetiake, si dhe te romani “Kryefjala e Fatales”, duke e ravijėzuar ndjeshėm edhe nėveprat e tjera tė kohėvetė fundit. Duhet theksuar se nė tė kaluarėn tipėzime tė tilla gjinish konsideroheshin moderniste dhe tė pakuptueshme duke sulmuar haptaz autorėt e ndryshėm, tė cilėt nuk i lejonin tė krijonin sipas linjės sė sponteitetit, duke i bindur pėr tė ecur nė korsi tė programuara. Kėto forma quheshin tė sforcuara dhe aspak bindėse dhe tė pabotueshme. Tashmė shfaqet ka shfaqėri tė proemės lirike , ku poeti shprehet lirshėm dhe “ thotė ēka i ndjen shpirti nė “lidhatimin” rrugimor lirik...Siē e shprehėm dhenmė lart nė kėtė radhitje tė menduar , proema kėrkon aftėsi lėvruese dhe nuk ėshtė aq e thjeshte sa mund tė mendohet, pėr tė shprehur substancėn letrare me njė gjuhė koncize dhe figuracion tė pranishėm, e punuar tėrėsisht me njė stil tė gjetur
Duke u nisur nga fakti qė nė auditorin e nderuar ka edhe tė tillė, qė nuk kanė informacion pėr proemat,por ka edhe prej syresh qė nė kreaturėn e tyre kanė prezenca tė proemave , ėshtė njė nga pikėsynimet e kėtij Simpoziumi qė tė zhvillohet debat pėr proemėn lirike dhe pse nė veprimtaritė e tjera madhore tė organizohet dhe miting i madh poetik pėr kėtė gjini tė bukur , tė kahershme letrare.
Vijimi i lėvrimit tė proemave, mendoj se do tė bėhet njė dukuri prezente e krijuesve tė Lidhjes sonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: