Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 6:32 pm

15 prill 2011 (ditė e premte) universiteti “VITRINA” TIRANĖ

Fjala pėrshėndetėse nė hapjen e Siparit tė SIMPOZIUMIT NDĖRKOMBĖTAR “LIRIZMI NĖ LETĖRSI” I LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

Tė nderuar, miq tė veēantė tė Artit magjik tė fjalės ngjyrore, tė shpirtit dinamik e tė bukuruar!
Tė nderuar poetė e studiues nga vendi dhe vende tė ndryshme tė Botės!
Tė nderuar bashkėnismėtarė tė Universitetit “Vitrina” Tiranė pėr kėtė eveniment rėndėsor dhe historik pėr Letėrsinė!
I nderuari Kryetari i Akademisė sė Republikės sė Shqipėrisė zoti Gudar Beqiraj!
I nderuari ZēDrejtor i Institutit Albanologjik tė Shqipėerisė zoti Prof. Dr. Beqir Meta, akademik!
I nderuari prof. Dr. Emil Lafe, akademik, gjuhėtar!
I nderuari zoti Primo Shllaku, Drejtor i Institutit tė Promovimit tė vlerave tė reja Tiranė..

I nderuari Rektor i Universitetit emėrbukuror dhe realizator “Vitrina” Prof. Dr. Mario Kedhi dhe ZēRektor Dr. Teki Kurti!
I nderuar Drejtori i Pėrgjithshėm i Universitetit “VITRINA” zoti EDMOND VLASHAJ qė mundėsuat prezantimin e vlerave tė reja nė fushėn letrare…
Sakrificat, shpesh herė janė tė bukura e sidomos, kur arkitekturohen pėr artin e figurimit!

Tė gjithė ju, qė jeni sot kėtu dhe disa qė s ‘janė ėshtė e pamundur tė mos jeni shqiptuar nė shqip dhe nė nė gjuhėt e tjera gjeniale. Sė pari, doja tė falėnderoja Ju, qė jeni sot kėtu duke sakrifikuar pėr njė gjė tė shenjtė dhe tė adhurueshme, tė falėnderoj gjithashtu tė gjithė poetėt dhe poetet kudo nė botė, tė cilėt dhanė ndihmesėn e tyre me intelektin dhe kapacitetet e tyre mendore si: znj. Teresinka Pereira (Ohajo SHBA), Beniamin Uzon, Handa Sendoo (Mongoli), Adolf Shvjedēikov (Rusi, Los Anxhelos), Nadia Cella -Pop (Rumani), Patrick Sammut (Malta), Panajota Zaloni,Dino Kubati, Dimitri P. Kranioti (Greqi), Cristina Akeza Santos (Brazil), Jose Roberto Seki (Brazil), Alejandra Craules Breton (Meksikė), Fransua Azuela (Bolivi); konsideratėn e lartė pėr Sekretarin General tė Poetas Del Mundo, zotin Luiz Aranzo, i cili shprehu gatishmėrinė e tij pėr pjesėmarrje, por i papranishėm pėr mungesė, si gjithmonė, financiare pėr poetėt qė janė ngjitur nė majat e organizmave letrarė botėrorė, Giovanna di Volti Lombardi (ALIAS Australi), Choi Shealung, poeten e mrekullueshme kineze e tjera. Janė tė pranishėm sot kėtu me kumtet e tyre si: Nadia Cella - Pop, Patrich Sammut qė, pėr arsye familjare serioze, nuk mundėn tė marrin pjesė nė kėtė Simpozium. Jam i obliguar tė falėnderoj punėn e shkėlqyer te Prof. Dr. Florentin Smarandache, i cili, pėrveē kumtit, ka dėrguar pėr Panairin Ndėrkombėtar librat e tij pėr letėrsinė paradoksale.
Ja ēfarė bėn letėrsia: ajo bashkon, dinamizon, shpejton nė progres, hap sytė e atyre qė e ndjekin, tė verbėrit i syzon, gjuhėprerėt i bėn tė lodrojnė me fjalėn e figurshme, sakatėt i ēsakatėzon… Jo mė kot njė parabolė e pasurisė sime kreative thotė: “Sakatėria nuk ėshtė sakatėri, kur nė trup njė pjesė tė mungon, sakatėria ėshtė sakatėri, kur truri lėviz nga vendi i tij (te “Kryefjala e Fatales”roman). Dua qė nė emrin tuaj tė pėrshėndes gjithė pasionanėt e letėrsisė, tė gjithė krijuesit kudo qė janė, tė gjithė tė pranishmit, tė cilėt e duan letėrsinė dhe tė gjithė ata qė kanė dhėnė kontribut pėr ecje tė vrullshme tė letėrsisė. Ne kemi njė shpirt shumė tė madh, tė bukur dhe shumė tė pasur. Shpirti i bukuruar kurrė nuk vdes. Shembuj tė tillė ka mb
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 6:36 pm

mbare ne botė.
Ja Molieri, ja Leon Tolstoi, ja Kadareja, Agolli, Elitis, Seferi dhe shumė plejada jetėsore…
Prilli ėshtė nė gjysmesėn e tij, nė shpėrthesė lulimi, kur po celebrohet njė eveniment, qė mund tė pėrvijohet e tė rrugėtohet nė tė ardhmen me njė pėrsėritje gjithnjė e mė tė bukur. Ėshtė njė pėrsėritje e bukur katėrherėshe nė njė pėrvijim tipik poetik dhe shtimi i njė pėrvoje tė madhe nė fushėn e letrave dhe shkėmbimit universal tė vlerave…
“MUZA POETIKE PEGASI” ėshtė shpalosur tri herė dhe po hap siparin shpalosja e katėrt . Tė gjitha kėto shpalosje vlerash kanė qenė tė synuara dhe tė arritura…: “Pėr njė frymėmarrje ndryshe nė Letėrsi”, “Poezia bashkėkohore” , ”Magjia e Pėrkthimit” dhe ja tek vimė sot te “LIRIZMMI NE LETERSI dhe RRUGĖTIM PROFIL “PEGASI “INTERNACIONA” , NJĖ GJETJE KJO E FUNDIT PER TĖ DUKURUAR E BUKURUAR VLERAT E KRIJUARA.

NE E KEMI NISUR DHE KONFIGURUAR KĖTĖ VEPRIMTARI TĖ PĖRVITSHME NGA IDETĖ E LINDURA NĖ QYTETIN KREATOR me zemėr tė pavdekshme, me imagjinatė lartėsuese, fantazi pjellore, fantazi konturore dhe pushtetshmėrues nė shtatė kodrime tipike, ngjasuese me njė javė inteligjente –hėnė - e diel dhe pėrsėritje tė magjikshme, Gjirokastra.
Idetė kanė shpėrthyer bukurishėm nga kraharori malėgjerė, pėrcillė nga mjaltizmi gojor dhe fonik, nga arkitektura e montuar me shpirt urim i mirėseardhjes: “ Erdhėt nė kėtė qytet, tashmė dimė ne se si t’ju shtojmė kėnaqėsitė nė kraharorėt tuaj tė ndjeshėm, nė sytė tuaj vėzhgues… Kur tė largoheni, duke parė kėtė hapėsirė fanitėse, kėtė ngjitje qiellore, kėtė pėrshtashmėri releviore, kėtė dritim menēurie, do tė prodhoni skicime, tregime, reportazhe , dedikime…
Dhe kėshtu ka ndodhur. Vjet sa e cekėm njė ditė tė bukur prilli Tiranėn , por qė do tė mbahet mend pėr kontributin e madh qė dha Universiteti
”Vitrina” nė konkretizimin e sukseshėm tė evenimentit dhe me plot tė drejtė dita e katėrt e Simpoziumit tė vjetshėm u quajt “Kapaku i floririt i Magjisė sė Pėrkthimit”. Ju faleminderit per kėtė. Dhe sot nis startimin njė event i ri…
Dhe ju poetė, shkrimtarė, studiues, publicistė, artistė, pedagogė dhe talente tė rinj qė jeni sot tė pranishėm kėtu nė kėtė Universitet vlerash dhe ata, qė s’mundėn tė vinin nga distancat e largėta, paēka nga dėshirat e mėdha pėr tė qenė sot kėtu, kanė ardhur me kumtet e tyre, me vargjet e derdhura nė pėrshėndetjet, me librat dhe antologjitė, ku kanė thėnė gjithēka ndjeshėm … Tirana, kryeqyteti i Shqipėrisė, zbukurohet dhe me fjalėn e tė pavdekshmėve, sadopak nga kjo prezencė poetike e njerėzve krijues tė fantazisė madhore e projektive, qiellore e tokėsore, tė cilėt dimensionojnė mendimin , produktojnė ardhmėrinė , evidentojnė figurshėm lindėsinė e sė resė…
Njė ardhje e tillė poetike ėshtė thellėsisht e ndjeshme nė qytete tė kulturuara me kapacitete tė praktizuar e tė vendosur nė pika madhėshtie historie e plot tradita si Tirana. Kėtu, nė kėtė arkitekturė figurative dinamike, apo nė kėtė libėr gjigand me gėrma, me formate tė habitshme, ku formati emblematik i kudruar nga qielli, nga toka, nga afėr dhe larg tė mbreson, tė stopon tė kėndvėshtrosh e tė lexosh “anuaret”, tė ēelėsh arkivat me ēelės hijerėndė.
Artėzimi i fjalės shqipe i kombinuar me tė folurit nė gjuhė dinamike, kryezonja do tė tregojnė se rrugėtimi i shkėmbimit universal tė vlerave do tė ndrijė shpirtrat tanė dhe do tė provojė se ne, mė mirė se kushdo, dimė tė merremi vesh njėri me tjetrin, dimė tė universalizojmė vlerat, shquhemi pėr ecuri, pasi jemi tė aftė dhe tė shkolluar me politikėn mė tė guximshme mė dritėdhėnie, pa hijėzime, politikėn letrare… Ne jemi ajka e ajkės dhe shoqėria duhet tė kthejė vėshtrimin nga ne, pasi e ardhmja e saj pa prezencėn e bollėkut tonė kualitativ shoqėror dhe progresiv kėnetėzohet, rakitikėzohet…, asfikėsohet.
Veprimtaritė tona janė pėrgėzuar dhe quajtur si kontribute nė letersinė e sotme moderne botėrore. Ky ėshtė fakt real dhe i shkruar.
Nė kėtė Simpozium ka plot prurje tė reja tė evidentuara, prezencė akademike, studiues, plot talent qė tė mrekullojnė me pasurinė e tyre kreative. Kjo tregon se lajtmotivi ynė pegasian: “ Jemi tė gjithė Ėngjėj… Ejani tė bashkojmė krahėt dhe tė fluturojmė sė bashku” ėshtė i motivuar qendrueshėm .
Dua tė pėrgėzoj nė emėr tė Presidencės sė LNPSHA “PEGASI” ALBANIA krijimin e LPSHA “PEGASI” KOSOVA, njė gjetje e re moderatore e krijuesve kosovare dhe me tė ardhme. Njė krijim i tillė shton shkėmbimin universal tė vlerave si dhe konkurrimin letra e artistik.
Udhėtim tė mbarė nismės sonė tė bukur, nė hapėrimin e katėrt tė motivuar me objekt “LIRIZMI NĖ LETĖRSI”.
Nė mėngjes ēelėn mijėra lule (poezi), duke gazmuar dhe sytė lotuese tė shumė njerėzve kudo nė BOTĖ… Ne dimė tė depertojmė te njėri- tjetri dhe nė shpirtin njerėzor me njė diplomaci lirike…
SIMPOZIUMIN E KATĖRT “MUZA POETIKE PEGASI 2011” E DEKLAROJ TĖ HAPUR…Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 6:36 pm

NE E KEMI NISUR DHE KONFIGURUAR KĖTĖ VEPRIMTARI TĖ PĖRVITSHME NGA IDETĖ E LINDURA NĖ QYTETIN KREATOR me zemėr tė pavdekshme, me imagjinatė lartėsuese, fantazi pjellore, fantazi konturore dhe pushtetshmėrues nė shtatė kodrime tipike, ngjasuese me njė javė inteligjente –hėnė - e diel dhe pėrsėritje tė magjikshme, Gjirokastra.
Idetė kanė shpėrthyer bukurishėm nga kraharori malėgjerė, pėrcillė nga mjaltizmi gojor dhe fonik, nga arkitektura e montuar me shpirt urim i mirėseardhjes: “ Erdhėt nė kėtė qytet, tashmė dimė ne se si t’ju shtojmė kėnaqėsitė nė kraharorėt tuaj tė ndjeshėm, nė sytė tuaj vėzhgues… Kur tė largoheni, duke parė kėtė hapėsirė fanitėse, kėtė ngjitje qiellore, kėtė pėrshtashmėri releviore, kėtė dritim menēurie, do tė prodhoni skicime, tregime, reportazhe , dedikime…
Dhe kėshtu ka ndodhur. Vjet sa e cekėm njė ditė tė bukur prilli Tiranėn , por qė do tė mbahet mend pėr kontributin e madh qė dha Universiteti
”Vitrina” nė konkretizimin e sukseshėm tė evenimentit dhe me plot tė drejtė dita e katėrt e Simpoziumit tė vjetshėm u quajt “Kapaku i floririt i Magjisė sė Pėrkthimit”. Ju faleminderit per kėtė. Dhe sot nis startimin njė event i ri…
Dhe ju poetė, shkrimtarė, studiues, publicistė, artistė, pedagogė dhe talente tė rinj qė jeni sot tė pranishėm kėtu nė kėtė Universitet vlerash dhe ata, qė s’mundėn tė vinin nga distancat e largėta, paēka nga dėshirat e mėdha pėr tė qenė sot kėtu, kanė ardhur me kumtet e tyre, me vargjet e derdhura nė pėrshėndetjet, me librat dhe antologjitė, ku kanė thėnė gjithēka ndjeshėm … Tirana, kryeqyteti i Shqipėrisė, zbukurohet dhe me fjalėn e tė pavdekshmėve, sadopak nga kjo prezencė poetike e njerėzve krijues tė fantazisė madhore e projektive, qiellore e tokėsore, tė cilėt dimensionojnė mendimin , produktojnė ardhmėrinė , evidentojnė figurshėm lindėsinė e sė resė…
Njė ardhje e tillė poetike ėshtė thellėsisht e ndjeshme nė qytete tė kulturuara me kapacitete tė praktizuar e tė vendosur nė pika madhėshtie historie e plot tradita si Tirana. Kėtu, nė kėtė arkitekturė figurative dinamike, apo nė kėtė libėr gjigand me gėrma, me formate tė habitshme, ku formati emblematik i kudruar nga qielli, nga toka, nga afėr dhe larg tė mbreson, tė stopon tė kėndvėshtrosh e tė lexosh “anuaret”, tė ēelėsh arkivat me ēelės hijerėndė.
Artėzimi i fjalės shqipe i kombinuar me tė folurit nė gjuhė dinamike, kryezonja do tė tregojnė se rrugėtimi i shkėmbimit universal tė vlerave do tė ndrijė shpirtrat tanė dhe do tė provojė se ne, mė mirė se kushdo, dimė tė merremi vesh njėri me tjetrin, dimė tė universalizojmė vlerat, shquhemi pėr ecuri, pasi jemi tė aftė dhe tė shkolluar me politikėn mė tė guximshme mė dritėdhėnie, pa hijėzime, politikėn letrare… Ne jemi ajka e ajkės dhe shoqėria duhet tė kthejė vėshtrimin nga ne, pasi e ardhmja e saj pa prezencėn e bollėkut tonė kualitativ shoqėror dhe progresiv kėnetėzohet, rakitikėzohet…, asfikėsohet.
Veprimtaritė tona janė pėrgėzuar dhe quajtur si kontribute nė letersinė e sotme moderne botėrore. Ky ėshtė fakt real dhe i shkruar.
Nė kėtė Simpozium ka plot prurje tė reja tė evidentuara, prezencė akademike, studiues, plot talent qė tė mrekullojnė me pasurinė e tyre kreative. Kjo tregon se lajtmotivi ynė pegasian: “ Jemi tė gjithė Ėngjėj… Ejani tė bashkojmė krahėt dhe tė fluturojmė sė bashku” ėshtė i motivuar qendrueshėm .
Dua tė pėrgėzoj nė emėr tė Presidencės sė LNPSHA “PEGASI” ALBANIA krijimin e LPSHA “PEGASI” KOSOVA, njė gjetje e re moderatore e krijuesve kosovare dhe me tė ardhme. Njė krijim i tillė shton shkėmbimin universal tė vlerave si dhe konkurrimin letra e artistik.
Udhėtim tė mbarė nismės sonė tė bukur, nė hapėrimin e katėrt tė motivuar me objekt “LIRIZMI NĖ LETĖRSI”.
Nė mėngjes ēelėn mijėra lule (poezi), duke gazmuar dhe sytė lotuese tė shumė njerėzve kudo nė BOTĖ… Ne dimė tė depertojmė te njėri- tjetri dhe nė shpirtin njerėzor me njė diplomaci lirike…
SIMPOZIUMIN E KATĖRT “MUZA POETIKE PEGASI 2011” E DEKLAROJ TĖ HAPUR…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 6:37 pm

Simpozium Ndėrkombėtar “LIRIZMI NĖ LETĖRSI DHE RRUGĖTIMI PROFIL PEGASI INTERNACIONAL”
Njė simpozium qė u shndėrrua nė “Kongres”
Nga Kristaq F. Shabani, poet, shkrimtar

President i Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve , Shkrimtarėve dhe Artistėve”PEGASI” ALBANIA
Anetar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve Ndėrkombėtarė(I.W.A)
Anėtar i Lidhjes sė Poetėve Bashkėkohorė(W.P.S)Larmiteti nė tė gjitha notat e pentagramit:

(KONTAKTE, PRITJE, GUIDĖ POETIKE, UDHĖTIME NĖPĖR VIRGJĖRINĖ SHQIPTARE , TAKIME, HOMAZHIME, KUMTE, ANALITIKA, PROFILE, PROMOVIME, PANAIRE-EKSPOZE TĖ LIBRIT, VIZITA NĖ MJEDISE ARTI, GALERI , MUZEUME, SHFAQJE, KONCERTE, FJALĖ POETIKE, MITING POETIK,DEBATE LIRIKE, KAFE POETIKE, KONTAKT ME LEXUES , PROMOVIME LIBRASH NĖ BIBLIOTEKA, DHURIME LIBRASH, KOMUNIKIME, DHĖNIE STIMUJSH, ĒMIME, DANCIME POETIKE, INTERVISTA , DREKIME DHE DARKIME POETIKE, KONKURRIME, DEKLARATĖ UNIVERSALE )
Hyrėsi
Pas njė veprimtarie pėrmastive, detyrimisht ndien njė sadisfaksion tė madh shumėplanėsh emotiv, emocional… Hedh vėshtrimin mendor nė pėrsjelljen e njė realizimi me konture dhe parametra filmikė… Parametron atė ēka ke menduar dhe atė ēka munde tė realizosh. Njė kombinim harmonik: autor, regjisor, skenarist, protagonist paraqitės, interpretatues… Njė veprimtari me plotėsi ngjyrimesh e imagjinuar nė fantazi, por e realizuar me njė aftėsi bindėse…
Tė organizohet njė Simpozium tė tillė Ndėrkombėtar si “Lirizmi nė Letėrsi dhe Rrugėtim Profil Pegasi Internacional” duhet, para sė gjithash, tė ideosh, tė programosh dhe tė inskenosh bukurishėm deri nė detajet mė tė imta, duke startuar mirė nė korsi qė nga fillesa. Nė mendėsinė tėnde dhe tė bashkėpunėtorėve tė futėsh zjarrmimin impulsues dhe tė sjellėsh ndriēimin e ēdo momenti. Ka patur dhe mė parė pėrpjekje pėr realizime tė tilla, por fatkeqėsisht trajtesa klasike, mungesa e informimit, kuadraturat e mbylluara nuk mund tė krijonin lidhėsi. Mandej mungonte dhe vizioni pėr realizacione tė tilla.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 6:37 pm

Njė kėndvėshtrim ndryshe paraqitėse:
Kumte tė drejtuara nė bazė tė njė pyetsori dinamik dhe hapėsmendimor, hapėsdimensional orientues; dhėnia parėsi e mendimit dhe ecurisė progresive tė trajtesės me njė optike ndryshe tė analizės dhe tė deduksionimit. Thithja e specialistėve tashmė qė kanė ecuri nė mendimin kritik me novacion, qė janėtė pranishėm brenda lidhjes, duke pėrjashtuar “ ndėrtimet” mbi baza thatėsire…; kombinim tė tyre me mendimin poetik tė vrullshėm, me mėsimdhėnėsit e letėrsisė nė rangje tė ndryshme, staf akademik qė pėrpiqet pėr arritshmėri dhe hulumtime nė sfera tė reja. Njė kombinim harmonik midis studiuesve tė rangut botėror dhe atyre tė Shqipėrisė e Kosovės, Fyrom, Mal i Zi, tė lidhjeve tė krijuesve shqiptarė nė diasporė, por edhe vendeve tė ndryshme. Nė kėtė Simpozum referuan: Teresinka Pereira presidente e I.W.A SHBA, Prof. Florentin Smandarache Universiteti Meksiko SHBA, Nadia Cella Pop Rumani, Patrich Sammut Maltė, Hadaa Sendoo Mongoli, Kuldeep S. Srivastava I.W.A Indi, Patricia Prime is a poet based in Neė Zealand, Zelandė e Re, Jota Fotiadhu I.W.A, Panajota Zaloni I.W.A , Eftihia Kapardheli I.W.A, Iro Aleksandhraki I.W.A , Vasiliki Kalahani I.W.A, Leta Kucohera I.W.A e tjerė, pena dhe mendimtarė tė spikatur. Vlen tė pėrmenden kėtu kumti konciz “ Lirizmi nė poetikė” i Teresinka Pereires... si dhe analizat deduksionale tė Patrich Sammut Maltė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 6:38 pm

Si rrjedhojė e novacionit dhe kėndvėshtrimit nė Simpozium patėn shpėrthesa mjaft dinamike kumte e referenca tė tilla si : “Baza epike e letėrsisė shqipe dhe lirizmi i vonuar i saj” nga Prof. Begzad Balliu, studiues Universiteti Prishtinė; “Universaliteti i lirizmit Lasgushian nė Letėrsinė Shqipe” nga Agron Shele WPS (Belgjike), “Mes imazheve dhe mirazheve nė poezinė lirike tė Buzėdhelprit” nga ALISA VELAJ, pedagoge nė Universitetin “Aleksandėr Moisiu” Durrės, “Lirizmi nė letėrsinė shqipe tė Krijuesve tė ish RJ tė Maqedonisė” nga Dr. Nehas Sopaj,Ė. P.S Universiteti i Shkupit, “Lirizmi dhe folėsi lirik” (Mendimi kritik i lirizmit modern letrar, ku duhet tė mbeshtetet, pėrvoja, risi dhe dinamikė trajtese”) nga Prend Buzhalla, shkrimtar, poet, studiues, kritik Kosovė, “Mirėfillėsia lirike dhe ndikesa e ndihmesa, influenca nė jetėn shpirtėrore, morale tė njė vendi “Rushit Ramabaja W.P.S, shkrimtar, poet KOSOVE, “Klasikja dhe modernizmi nė lirizmin letrar ” nga Majlinda Rama W.P.S , “PEGASIADA” 1 njė libėr shumėplanėsh pasqyrues” nga Enertin Dheskali, pedagog nė Universitetin e Vlorės; “Ndikimi i faktorėve psikologjikė nė performancėn e Poezisė (letėrsisė)– Fenomeni Burn-aut” nga Rezarta Pode, Pedagoge e Psikologjisė nė Universitetin “KRISTAL” Tiranė, “Pleksje rrėnjėsh e degėsh pėrmidis lirizmit nė letėrsi e folklor ” nga Jorgo S. TELO W.P.S ALBANIA , “ ‘Lyrical typology of Frederik Rreshpja’s poetry” , “Tipologjia lirike e poezisė sė Frederik Rreshpjes “ nga Dr. Gjovalin Kola (BRUSSELS-BELGIUM), « Shkrepėtimėt e para lirike deri te Lirizmi i madh grek, njė pėrsiatje e shkurtėr » nga Leta Kucohera I.W.A, Vasiliki Kalahani I.W.A, Eftihia Kapardheli(GREQI) ; « Pėrkthimi i shpirtit nė nocione vizuale-TOMAS TRANSTRÖMER » nga Qerim Raqi , poet , Suedi ; “Mendimi kritik i lirizmit modern letrar, ku duhet tė mbėshtetet, pėrvoja, risi dhe dinamikė trajtese” nga Ndue Ukaj SUEDI, ”Lirika moderne gjermane” nga Remzi Salihu, poet, kritik Shkup, ”Lirika moderne indiane” nga Kuldeep S. Srivastava I.W.A INDI, “Lirika moderne ruse” nga Dr. Adolf ADOLF ShvjedēikovI.Ė.A, Ė.P.S RUSI (LOS ANXHELOS), « Roli i fjalėsit (Gjuhės) nė figurimin, simbolizimin lirik nė krijimtarinė letrare» nga Brikena Smajli, poete, pegagoge nė nė Universitetin « Kristal » Tiranė , Prof. Dr. Thoma Dhima, Pr. Dr. Artur Lamaj, Universiteti « Eqrem Ēabej » Gjirokastėr ; “Lirizmi, shfaqje, dukuri apo pėrshkruese nė gjininė e dramės?” Lediana Stillo Paja (USA, “Stylistic diversity, aliving phenomenon shaping the individuality” Patrick Sammut, Malta, I.W.A Vice-President Maltese Poets Association (founded 1975) PATRICH SAMMUT , ZĖVENDĖS PRESIDENTE I LIDHJES SE POETĖVE MALTEZĖ, « Poezia lirike rumune e parė nė kėndvėshtrimin e njė krijuesi dhe studiuesi » Nadia Cella Pop I.Ė.A (Kandidate pėr ĒMIMIN « NOBEL » RUMANI), « Aspekte lirike nė poezinė sureale tė Paul Van Ostaijen » « Aspecten van het Belgische lyrisme dankzij het Surealisme van Paul van Ostaijen » Shqiponja Duro (Leuven-BELGIUM), “Lirizmi nė lėtėrsinė qipriote »Nase Yasin I.Ė.A, Ahmet Omeraga (QIPRO), “Pėrfaqėsuesit tipike tė lirizmit turk” Attila Elustun TURQI, “Lirizmi nė Letėrsinė dashurore” Rami Kamberi poet, kritik FYROM; “Lirika e krijuesve shqiptare ne Gjermani, karakteristika krijimi (lirika e mėrgatės)”Seveme Fetiqi, Gjermani,
“Karaktistika tė njė lirizmi spontan nė krijimtari” nga Kozeta Zavalani W.P.S ; ”Njė persiatje nė poezinė lirike kosovare: “Poeti i lojėrave ekstravagante dhe i metaforave tė magjishme poetike” Nebih BUNJAKU Ė.P.S ; "Aftėsia pėrkthyese nė pėrsjelljen lirike nė gjuhėn shqipe" Rudina Ēupi pėrkthyese, Albania, “Lirika poetike dhe piktura, peizazhi ( e trajtuar mbi lirikėn e Lasgush Poradecit” Ma Miradije Ramiqi W.P.S , Kosovė, « Lirizmi i syrit dhe i shpirtit i shprehur edhe nė kuptimin aforizmik» nga Syriha Ademovi, mėsuese, poete Shkodėr, Albania, “Kombinimi i letėrsisė lirike me ilustrimin dhe artin dramatik dhe figurativ” Merita Smaja, Drane Xhaj, Shkodėr, ALBANIA, « Roli qė luan media elektronike (Tv dhe radio) dhe ajo e shkruar nė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 6:38 pm

prezantimin e krijimit lirik tė krijuesve » Demir Gjergji, poet, Radio Tirana ; "Lirizmi nė gjininė e prozės” Violeta Allmuēa Albania, “ Disa aspekte tė epikės historike nė kėngėt popullore shqiptare” nga Agim Gashi Gjermani, ”Nocione tė etikės letrare nė poezinė lirike” nga Jozefina Traboini.

KUMTE SPECIALE TE SIMPOZIUMIT
*“Letėrsia paradoksale, kėndvėshtrim i ri dhe nė aspektin lirik” nga Prof. Dr. Florentin Smarandache Universiteti MEKSIKO, SHBA.
Kumt: “Koncepti im; Dashuria dhe Poezia ” Teresinka Pereira PRESIDENTE E I.W.A SHBA
* “Ta ruajmė gjuhėn:”Ah, kjo gjuha arbėrishte, Ėshtė gjuhė trimėrishte…”
* Kėshillimi moral , Fjalėformimi, studiuesit dhe Universiteti
* “Poezia ėshtė sentencė figurative
* “Lėvrimi i proemės nė pėrgjithėsi dhe asaj lirike nė veēanti njė modul, preferencė hapėsirėgjerė...” Kristaq Shabani I.Ė.A, Ė.P.S LNPSHA “PEGASI”
*“Krizantemė, lule bardhė e vjeshtės, hajk paradoksal burimor nga njė gjuhė gjeniale... Sa e njohim gjuhėn ...” nga Kristaq F. Shabani I.W.A. W. P.S
U trajtuan: “Personazhi, kryesor apo grupim personazhesh nė njė vepėr tė letėrsisė sė kahjes lirike...”, “Stili mė efikas i tė paraqiturės lirike nė letėrsinė kosovare”, “Larmiteti nė letėrsinė lirike”, “Ndjenjėsorja dhe dinamikja nė letėrsinė lirike ”, “Lirika brenda vetes dhe tejvetes”, “Mendimi kritik i lirizmit modern letrar, ku duhet tė mbėshtetet, pėrvoja, risi dhe dinamikė trajtese” “Moraliteti dhe amoraliteti” “Qėndrimi ndaj kompozicionit” “Inaktiviteti dhe energjitizmi” “Lirėsia dhe meditiviteti” ,“Pozitivizmi dhe realiteti”, “Narrativja dhe figurimi” , “Proza poetike lirike” “ Tharmi lirik i poezisė “ “Ndėrthyrje e lirikes me epiken” e tjera.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 6:53 pm


Kumtuesit u shquan pėr pėrgatitjen e tyre tė lartė dhe paraqitjen me mjaft seriozitet tė punimeve tė tyre, tė cilat, pas referencės, iu nėnshtruan njė debati tė sfondit lirik. Tėrėpėrfshirja e pėrfaqėsuesve tė lėvrimit lirik me emėr si Lasgush Poradeci, Ismail Kadare, Dritėro Agolli, Frederik Reshpja e tė tjerėve mė tė rinj pėrfaqėsues si dhe tė pėrfaqėsuesve tė mėdhenjė tė botės lirike si Sergej Esenin , apo mė tė rinjve si Adolf Shvjedēikov ishte njė gjeturi e Simpoziumit.
Spikati:
*Evidentimi i lirikėve tė mėdhenj pėrfaqėsues tė letėrsisė bashkėkohore, afėritė, ndryshesat dhe arritjet reflektuan nė njė bisedė tė qartė konkludive.
*Njė kombinim harmonik i kumtimeve me materiale ilustrative tė shfaqura nė mėnyrė filmike me projektor dha njė shpjegim tėrėsor tė pėrmbledhur konciz.
*Simpoziumi i Katėrt dėshmoi pėr pėrsjelljen e risisė sė organizimit dhe tė trajtesės duke nxjerrė nė pah seriozitetin e kėsaj sipėrmarrje tė madhe. Pothuaj tė gjitha kumtet e referuara sillnin pėrvoja tė reja studimi dhe trajtimi, duke pėrdorė metodėn e analizė-sintezės dhe daljes nė pėrfundime thelbėsore logjike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 6:55 pm

U pėrshfaqėn dhe u vunė nė tryezė mendimore:

Grupimi dhe ndarėsia
Vėshtirėsia e grupimeve dhe e prejardhjes sė mendimit tė arsyetuar pėrmes njė analize individuale dhe “baraziviteti” i mendimeve nė njė pėrcaktim tė vlefshėm ishte njė nga fenomenet e kėtij Simpoziumi. U hodhėn nė analizė shumė mendime dhe mandej u konkludua nė njė pėrcaktim tė vetėm. Nga ana tjetėr qėndronte barriera e mendimit tė ndarėsisė, e pėrjashtimit, e qėndrimit nė tė vetėn dhe mopjesėmarrjes nė mendimin analitik. Disa krijues kanė preferencat e tyre ekzistenciale, tė cilat respektohen nga tė tjerėt. Ata mendojnė se duke u grupuar humbasin pavarėsinė e tyre ... dhe futen nė tutelė, qė letėrsia e sotme bashkėkohore me format e saj tė gjetura e pėrjashton kėtė... Kėtė mendim dhe qėndrim e reflektojnė krijuesit, tė cilėt nuk u pėlqen puna dhe veprimi nė grup..., duke menduar se me punė individuale dhe pa shkėmbim e konkurrim vlere nė grup mund tė pėrfaqėsojnė bindshėm vetveten...
Simpoziumi u shpreh pėr qenien prezente tė grupimeve tė krijuesve pėr tė rritur konkurrimin dhe shkėmbimin universal tė vlerave, por edhe u vlerėsua katėrcipėrisht lirėsia e veprimtarisė individuale, bazim ky pėr ecuri nė shfaqjen pėrmastive tė veēorive individuale talentore. Grupimi dhe formate tė tilla veprimore janė tė nevojshme pėr tė shprehur talentin dhe pėr tė konkurruar nėpėrmjet krijimit dhe shpalosjes sė vlerės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 6:57 pm


Grupimi dhe shpleksja

Duke u nisur nga realiteti prezent i bėrthamės dhe i shtrirėsisė sė Lidhjes edhe kjo lidhje ka nė pikėpamje strukturore grupimin e saj, pėrfshirjen e poetėve, shkrimtarėve, artistėve, krijuesve, studiuesve, publicistėve e tjerė, tė cilėt nė bazė tė vullnetit dhe dėshirimit janė grupuar pėr tė thėnė e shprehur talentin e tyre... Por duhet theksuar se ky grupim ka pikėsynime tė qarta dhe vetėm me katėr veprimtari tė mėdha pėrmastive ka arritur tė bėjė njė bashkim qėndrimor dhe tė japė kontribut nė letėrsinė kombėtare, por edhe tė shquhet denjėsisht edhe pėr atė kontribut sado nė arenėn e letėrsisė ndėrkombėtare... Njė grupim me mendim tė ri ėshtė pėrfaqėsues dhe prezent nė mendimin bashkėkohor. Kjo ėshtė faktuar nė kėtė veprimtari edhe nė Tiranė edhe Prishtinė. Pjesėmarrja nė veprimtari ndėrkombėtare qė do tė zhvillohen edhe kėtė vit, si Kongresi i 22 Botėror nė Larisa tė Greqisė, ku do tė marrin pjesė krijues tė LNPSHA “PEGASI” Albania dhe LPSHA “PEGASI” KOSOVA ku, nė njė program tė larmishėm do tė shkėmbejnė pėrvojat me rreth 200 poetė nga gjithė Bota. Pra kjo ėshtė efiēenca e njė grupimi dinjitoz dhe tė moderuar, gjė qė kjo s’ėshtė realizuar kurrė mė parė.
Pėrmastiviteti i kėsaj veprimtarie u shpreh edhe nė “anketimin mendimor me krijuesit“ tė organizuar nga LNPSHA “PEGASI”, pas pėrfundimit tė Simpoziumit, ku shumė krijues tė fushave tė ndryshme, kėrkuan bashkimin me grupimin pegasian.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 7:00 pm

Indiferenca dhe kulti i madhėshtisė

Nga disa krijues ka indiferencė nė pjesėmarrje tė grupuar thjesht, duke u nisur nga formati i pėrfaqėsimit vetiak apo nga mentaliteti se ne jemi tė parėt, tė pakrahasueshmit, kemi dhėnė nė fushėn letrare... Kjo ėshtė dhe njė stepje (tulatje) e tyre para njė koloriti krijuesish qė po futen fuqishėm nė letėrsinė kombėtare. Ata kėrkojnė tė ruajnė privilegjet dhe “ofiqet” letrare tė menduara se “ne jemi”, ne “avancojmė”, “ne njohim fushėn e letrave”, duke u thyer pra nga mendimi i konsoliduar i “kultit “ tė madhėshtisė pa konkurrim, ose i tė mėsuarit nė odėn e lavdeve, edhe tė pamerituara. Frikimi i daljes tė tė rinjve dhe prurjet e reja i stepin, i vendosin nė pozicione tė mefshta, nė mohues tė lulimit tė prurjevetė reja... Por , ne respektojmė tė gjitha zhvillimet, prurjen e reja pėrpjekjet qė bėhen edhe nga krijues dhe studiues tė konsoliduar qė me veprimtarinė e tyre kreative po i japin letėrsisė kombėtare nė tė gjitha drejtimet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 7:00 pm

Realiteti dhe mundėsia
Cili ėshtė realiteti prezent i formateve tė grupimeve tė krijuesve nė Shqipėri? Ekzistencė prezente, aktive e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, e vetmja organizmė letrare e kėtij niveli nė Republikėn e Shqipėrisė, e cila ėshtė futur nė historikun e kontribut tė letėrsisė shqiptare dhe mė gjerė, duke bashkėvepruar e shkėmbyer vlerat me organizmat mė tė mėdha letrare nė Botė. Falė LNPSHA janė anėtarėsuar nė Ė.P.S rreth 60 anėtarė nga Shqipėria, Kosova , Mali i Zi, Fyrom... Krahas kėsaj nė Shqipėri ėshtė ekzistente prania e shoqatave tė qyteteve apo klubeve tė shkrimtarėve me grupime tė vogla krijeusish, tė cilėt kanė programe dhe mundohen tė gjallojnė jetėn letrare tė qyteteve(rretheve ) apo qarqeve. Duhet thėnė se tė gjitha kėto forma ekzistente letrare duan tė tregojnė veten , por ndihmesa ndaj tyre ėshtė e dobėt dhe nė aspektin financiar dhe nuk mund tė dalin jashtė kufijve tė qytetit tė tyre, ku veprojnė ose pak mė gjerė. Projektet letrare tė kėtyre organizmave letrare nuk merren nė konsideratė nga organet e larta tė qeverisjes qė pėrgjigjen pėr Kulturėn dhe Letėrsinė..., qoftė edhe nga qeverisjet vendore.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 7:01 pm

Mėnjanimi dhe vetlavdėrimi vetiak

Ėshtė vėrejtur njė mani, ku mendimi i ashquajtur “akademik” rri i mėnjanuar nė trajtesėn vetiake brenda mureve “akademike, universitare, institucionale”. Shpesh herė ata qė quhen mėsimdhėnėsit e lėndės sė letėrsisė, leksiondhėnėsit nė universitet, punonjėsit shkencorė merren me njė veprimtari jo tė thelluar dhe konkrete pėr tė sjellė informacion tė nevojshėm, qoftė edhe pėr objektin e Simpoziumit tė katėrt Ndėrkombėtar... Merren vetėm me ato ēka ka nė librat teorikė, tė studiuesve tė dikurshėm tė mirėfilltė dhe ngelen po kėtu, pa e novatorizuar dhe pa e shembėllzuar me informacion tė ri tė poezisė bashkėkohore lirike. Kjo mund tė shprehet edhe pėr drejtime tė tjera tė letėrsisė. Pėr shkelje nė hapėsira tė reja, asqė mund tė mendohet.... Stafi prezent i Universiteteve nė Katedrat e Letėrsisė Shqipe, ngandonjėherė shfaqet nė njė inkompentencė tė toleruar. Kjo shprehi duket edhe nė prezencėn e kėsaj “fjale” nė veprimtaritė pėrmastive, apo nė pėrgatitjet qė zhvillohen nė projekte tė ndryshme, ku ka radhitje frazash dhe pak konkretėsi e analizė deduksionale e pastaj asqė mund tė flitet pėr “novacione “ dhe prurje.
Ekziston njė vetėlavdėrim vetiak dhe njė pompim po vetiak se ne kemi lartėsi paraqitjeje... duke shfrytėzuar vetėn emėrimin , titullimin, qė jepet rėndom pa kritere ndonjėherė , siē ndodh nė Shqipėri, apo qenien e “ushtrimit” tė profesionit, nė kuptesėn e thjeshtė nė universitet apo dikaster... Por ky konstatim nė debatet lirike tė organizuar nė Simpoziumin Ndėrkombėtar “MUZA POETIKE PEGASI 2011” “LIRIZMI NĖ LETĖRSI DHE RRUGĖTIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL” ishte i qėndrueshėm. Tėharrja e e mendimit profesional, tėrheqja e studiuesve tė rinj me mendim kritik letrar premtues dhe nė rritje ishte njė nga objektivat e Simpoziumit, duke i nxjerrė ata nė “bangon “ provuese e duke u dhėnė mundėsinė e provės, tė arritjes, tė konkurrimit, tė shprehėsisė, tė vėrshimit, tė prurjes sė mendimit kritik me njė stil dhe metodė avancuese dhe me njė “kompozicion” dhe arkitekturė origjinale, pėr tė shtratėzuar e shtatėzuar “mendimin kritik modern... Kjo ishte njė arritje, e cila, e kombinuar me profesionalizmin e studiuesve seriozė tė letėrsisė, dha efektin e vet. Liria dhe qėndrimi ndaj kėsaj ēėshtje, natyrisht, hap porta dhe dashje pa dashje oponencon me mendimin proliks, nė pamje “akademik” , por qė kurrė nuk ka lidhėsi me kėtė profesionalisht dhe nivelor...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 7:01 pm

Nėnvleftėsimi dhe realiteti

Njė nga pėrfundesat e Simpoziumit ishte dhe ekzistenca e nėnvleftėsimit tė prurjeve tė reja nė pėrgjithėsi dhe tė lirizmit nė veēanti, kjo e iniciuar nga “megalomania” prezente e disa krijuesve qė falė edhe ndihmesės sė dhėnė nė sistemin e mėparshėm kanė fituar “ngrėnien e mesit “ tė barit...
Nė Simpozium u evidentuan prurjet e reja lirike, krijues tė rinj tė talentuar , tė cilėt u evidentuan dhe do tė evidentohen edhe nė RRUGĖTIMIN PROFIL PEGASI INTERNACIONAL, i cili vijon deri nė mars tė vitit 2012.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 7:01 pm

Komercialiteti kumtimor

Simpoziumi tregoi se poetėt nė kohėt e sotme me tė cilėt pėrvijohet njė letėrsi ndryshe janė mė “tė fortė”se kritikėt e quajtur dhe qė merren pėrditshmėrisht me kritikė dhe mendimi kritik ėshtė ai mė paraprirės i binomit poet+kritik, i cili u shfaq katėrcipėrisht nė ditėt simpoziuminale tė zhvilluara. Kritikėt “dejure” janė tė mbetur nė “klasė”. Organizatorėt e Simpoziumit kėrkuan tė afronin pranė vetes dhe kritikė”tė afirmuar” pėr tė realizuar kumte, por kjo nuk pati realizime, ose pati fare pak, pėr arsye se trajtesa e njė kumti me mendim kritik ishte e sipėrfaqėshme nga kėta pėrfaqėsues, tė cilėt si rrjedhojė e pranisė tė njė mendimi tė ri dhe format tjetėr u stopuan...nga risia.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 7:02 pm

Formaliteti dhe nėpėrkėmbja , mosbesimi

Nė fushėn lirike, pavarėsisht nga spikatėria e prurjeve janė shumė krijues tė talentuar, por edhe tė rėndomtė, tė cilėt gjithmonė shkruajnė, por Simpoziumi mbajti qėndrim tė drejtė duke u bazuar nė esenė e mėposhtme, e cila rihapi horizont trajtimi dhe pozicionim qėndrimi tė lirė...

“GRAFOLOGJIA”

Pėrmbysje “olimpesh” nė tė shkruar. Asgjė e keqe nuk vjen nga e shkruara, por nga privimi i saj. Shpesh dėgjohet e debatohet se shumė “po shkruajnė” dhe po bėhen njerėz tė letrave... Ky mendim apo kjo mėnyrė tė konceptuari paraqet rrezikshmėri pėr tė privuar njė tė drejtė universale tė njeriut qė tė pėrdorojė njė tė drejtė tė dhėnė. Njė shoqėri, mendoj unė, duke u aktivizuar me mė shumė forca krijuese shkrimore ėshtė mė e guxuar dhe mė e fituar, sepse “hedh” historinė e saj pėr ta transmetuar nė breza. Vėrejmė njė vėrshim tė njerėzve pėr tė shkruar kujtimet e jetės, duke e lidhur me epokėn qė jetuan. Kjo ėshtė njė gjė e mirė, por kėto vepra kėrkojnė edhe kontroll tė imėt pėr tė rritur cilėsinė e tyre nga njerėz dhe njė staf specialistėsh me qėllime qė tė mos prodhohet “byk” shoqėror. Kjo pa censurė. Shpesh herė njerėz tė letrave kanė botė tė ngushtė, tė cilėn e shfaqin pėr tė tjerė tė panjohur qė botojnė veprat e tyre. Nuk duhet tė shqetėsohemi pėr kėto startime qė vetėm kanė fillimin... Nė konkurrimin e madh do tė “filtrojė” gjithēka. Sipas mendjes sė disave: “Atyre qė nuk iu dha mundėsia pėr t’u arsimuar dhe qė kanė prirje pėr tė shkruar duhet tė stacionohen dhe tė lusin tė tjerėt pėr tė nxjerrė nė pah veprat e tyre”. Kėshtu mund tė vazhdohej gjatė, por nė kėtė rast e nė raste tė tjera duhet t’i jepet parėsi “grafologjisė”. Transmetimi nė kėto kohėra moderne bėhet me mjete dhe aparatura tė sofistikuara, tė cilat e realizojnė qėllimin e tyre reklamues dhe pėrmbajtjen lėndore e bėjnė mė tė njohur nė njė njėsi kohe tė vogėl me njė informacion i shpejtė… Pse tė mos harmonizojnė njerėzit nė fushėn e shkrimeve, por tė pėrvetėsojnė thėnien e Erazmit tė Roterdamit se heroizmi ėshtė jashtė natyrės sime... Pse tė mos mbrohet gjithēka e krijuar, gjithēka mbarėnjerėzore te Njeriu?! Nga ana tjetėr te kjo “grafologji” nuk duhet tė besohet verbėrisht duke marrė doping antireal, duke tė zėnė njėkohėsisht etja edhe kllapia. Vetėkuptohet se tė gjitha botimet kanė dhe mangėsira tė theksuara qė nuk diktohen vetėm nga ata qė “pėrqeshin” Kasandrėn apo teatrizojnė, duke shpėrthyer nė gjeste komike e duke u personalizuar kėtyre “grafologėve” disfatizmin...
Marrė nga “Virtyti i thyer” i Kristaq F. Shabanit ( LIBRI I VI “HOROSKOPI SIPAS SHENJAVE ZOODIAKALE TĖ YJEVE TĖ DIJES”. ESE`
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 7:02 pm


Simpoziumi arriti nė qėllimin e tij final:

Demonstrim i qėllimit dhe arritja e synimeve, tėrheqja e vėmendjes pėr njė njė largim nga klasicizmi lirik, por dhe njėkohėsisht dhe evidentimi i ecurisė nė fushėn lirike; dhėnia e pėrshfaqjeve realizuese tė njė lirizmi me trajtesė moderne, duke e lidhur me fenomenet e ecurisė sė jetės dhe me krijimin dhe lulėzimin e fenomeneve tė sensit pozitiv, karakteristikave dhe niveleve tė reja tė jetimit, tė lidhjes dhe tė mundėsisė…; dhėnia e njė pasqyrimi lirike tė kėsaj ecurie. Ilustrimet e pėrdorura ishin mbushamendėse, pasi dhe mendimi kritik i ndjekur kishte risi trajtese dhe kėndvėshtrimi, duke ndjekur njė linjė tė re me njė aftėsi mė thelbėsore…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 7:02 pm

Cekje e postodernizmit lirik

Postmodernizmi kėrkon stile tė shumfishta nė formė kolazhi. Qėllesa e tij zėvendėsimi i shoqėrisė sė mėpėrparshme tardicionale me njeė shoqėri postmoderniteti. Kjo e prejardhur nga fazimet dhe kulmet industriale, nga pėrmasa e cilėsisė urbane si dhe nga prezenca e racionalizmit. Po kėshtu njė qėndrim tjetėr nė lidhje me konceptimin realitet: koncepti i realitetit absolut(realiteti n ia jep lexuesi asaj ēka lexon. Subjektivia baza e vėrtetė pėr tė arritur te e vėrteta universale. E rėndėsishme ėshtė pasrrėfimėria.
Kjo letėrsi posmoderne ka prezencė cektėsinė, ahistorinė(johistorik fenomeni dhe i rastit), pakohėsinė dhe konceptin pėr botėn si koncept ideologjik. Nė qendėrzim figurat konsumuese. I rėndėsishėm promovimi kreativ... edhe brenda Lidhjes ka krijuesė, tė cilėt realizojnė kreaturė tė tillė.

LNPSHA “PEGASI” ALBANIA ndodhet pėrpara kongresit 5 ditor, i cili mund tė zhvillohet nė njė hapėsirė tė madhe gjeografike nė Republikėn e Shqipėrisė,(por edhe nė Malin e Zi, Kosovė dhe FYROM, Greqi) me njė program tė qartė, tė larmishėm dhe shumė specifik... Gjithmonė nė bashkėpunim madhor me Universitetin “VITRINA” .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 7:03 pm

SI U ARRIT REALIZIMI I PROGRAMIT TĖ EVENTIT ?

Pėr tė realizuar programin e ideuar u pėrdor njė regjisurė e “fshehur” dhe njė interpretim i bazuar nė talentin vetiak tė ēdo poeti, i cili kumtoi, intepretoi kumtin, mori pjesė nė debatet e programuara lirike, shfaqi lirshėm mendime, u gazmua dhe zbėrtheu kodet e fshehta tė pikturave tė ekspozuara nė tri ekspozita ndryshe (2 nė Tiranė dhe 1 nė Prishtinė), kontaktoi me libra nė panairin ekspoze dhe autografoi librat e veta, u njoh me poetė dhe krijues tė panjohur mė parė, zgjeroi informacionin pėr lėvizjet letrare jo vetėm nė Shqipėri, Ballkan, por edhe Evropė e Botė; prezenca e krijuesve nga vende tė ndryshme, tė cilėt dhanė nė formė “recetative “ si veprohej dhe procedohej ne lidhjet e tyre, pra kjo ishte njė shkėmbim pėrvoje; u rrit mė shumė horizonti nė thithjen (absordimin e materialeve filmike ilustruese), u la hapėsirė shkėmbimit tė pėrvojės etike... Gjithashtu organizmi kulturor i pirjes mondane “kafesė inteligjente e sfondit lirik” midis pushimeve nė tingujt melodikė dhe krijimit tė mjediseve relaksive poetike dha efekt shlodhės dhe pėrqėndrim tė proceseve volitive pė rinkuadrim total nė ndjekje tė punimeve tė Simpoziumit... Aktivizim nė plane personale, shfrytėzim i talentit dhe “pazazhimi” pikturor i piktore-poetes sė talentuar Flutura Maēi, e cila portretizoi mbi 15 portrete tė pjesėmarrėsve nė Simpozium, duke realizuar njė suprizim tė kendshėm...
Veēanėsi e kėtij Simpoziumi ishin drekat e pėrgatitura me program koncertiv. Pjesėmarrja e kėngėtarit Franēesk Radi, kėngėtares shkodrane, poete kėngėtares Shefqete Gosalci, interpretuesit mjek Aristotel Gushi, shpėrthye gazmisht mjedisin modern tė Universitetit “Vitrina” , ku u organizuan drekimet...
Kombinimi me grupin e kėngėve dhe valleve tė Universitetit, tė interpetuesve si dhe interpretime tė krijimeve vetiake tė krijuesve nė mitingje poetike me pjesėmarrje masive jo vetėm tė krijuesve, por edhe tė stafit tė Universitetit “VITRINA” si dhe tė studentėve.
Pjesėmarrja aktive dhe filmim intesiv e me seriozitet profesional i Simpoziumit nga kameramanė tė kryesuar nga profesionisti Nasi Bisha dhe realizimi i filmit ”SIMPOZIUMI NDERKOMBETAR “MUZA POETIKE PEGASI 2011”LIRIZMI NĖ LETĖRSI DHE RRUGĖTIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL”. Fiksim aktiv fotografik i momenteve prezantuese si nė Gjirokastėr, Tiranė dhe Prishtinė. Kujtesa filmike pasqyrohet nė 5 DVD, tė cilat pasurojnė kujtesėn filmike tė veprimtarive... U dhanė intervista nė RTSH si dhe u transmetuan fragmente nga Simpoziumi (dita e katėrt dhe e tretė ) nė Prishtinė nga RT 21 i Kosovės.

Aplikimet e intervistės intesive me personalitete gjatė simpoziumit pėr ēėshtje thelbėsore nga Tv prezente si dhe ndjekja me seriozitet maksimal i punimeve tė poetit dhe redaktorit tė Radio Tirana z. Demir Gjergji si dhe dhenie e mjaft emisioneve nga ana e tij pėr zhvillimin e punimeve tė Simpoziumit ka ndikuar nė rritjen pėrmastivetė njohjes.
Po kėshtu dhėnia e informacionit nga Presidenca e Lidhjes dhe e Universitetit “VITRINA” ka ndikuar nė njohjen e kėsaj veprimtarie. Ėshtė realizuar njė shfrytėzim maksimal i medias sė shkruar brenda dhe jashtė vendit , prezencės sė mjaft forumeve letrarė e tjera.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 7:03 pm

Panairi Ekspoze i Librit Internacional

U organizua kėtė vit me dimensione mė tė ėmdha dhe qėndroi i hapur dy ditė nė mjedit e kendshme tė universitetit “Vitrina”, ku pjesėmarrėsit u njohėn me prezencėn e librit letrar si dhe me librin universitar. Kjo ekspoze tėrhoqi vėmendjen e stafit akademik, tė krijuesve, tė pjesėmarrėsve si dhe tė studentėve tė universitetit. Ky panair ekspoze shėrbeu pėr shkembimin universal tė vlerave. Ēdo krijues ekspozoi kreaturėn e tij , dhuroi kėtė kreaturė te Biblioteka e Universitetit nė mėyrė individuale , por edhe LNPSHA “PEGASI” ALBANIA i dhuroi kėsaj biblioteke njė sasi tė konsiderueshme librash. Shumė lidhej nderkombėtare tė Italisė, Greqisė, SHBA, Turqi, Rumani kishin dėrguar libra, revista letrare enksa pėr kėtė Panair – Ekspoze, i cili nė njė format tjetėr u organizua dhe nė Prishtinė, ku nga Prof. Ass,Dr. Begzad Baliu me pjesėmarrje direkte edhe te grupit letrar “Papa Kristo Negovani” i ngritur nė kėtė Universitet u prezantua kolana e Prof. Rexhep Qoses , tė paraprirė me njė kumt “Sartri i Kohės sonė “ tė kumtuar po nga Prof.as.Dr. Begzad Balliu.
Ėshtė menduar qė tė organizohet njė Panair Libri “Pegasi 2011” nė Tiranė nė bashkėveprimtė pandėrprerė me Universitetin “Vitrina” nė njė hapėsirė kohore 2-3 ditore, ku do tė marrin pjesė Lidhjet e Shkrimtarėve, Poetėve, jo vetėm nga vendet pėrreth Shqipėrisė, por edhe Lidhjet e shkrimtarėve nga diaspora, ku do tė prezantohen , promovohen vlerat e librave tė krijuesve nė njė hapėsirė tė madhe gjeografike me pjesėmarrje tė mbi 4000 autorėve, jo vetėm nga rajoni, por edhe nga vendet e tjera... Kjo do t’i japi njė impuls librit, kėtij “menēuriatori dinamik, i cili pasuron dijen njerėzore...nė linjėn e vet dhe nuk shter forcėn asnjėherė. Ky Panair do tė nxjerrė nė pah kontaktin direkt krijues-lexues dhe do tė japė kontribut nė njohjene librit tė autorėve, qė shpesh fshihen nė “mėnga”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 7:03 pm

MITINGU I MADH POETIK (INTERPRETATIM TE NJE POEZIE KONKURRUESE)

Njė Miting i madh poetik u zhvillua dhe nė amfiteatrin e pallatit tė Rinisė nė Prishtinė, ku pėrveē poetėve morėn pjesė dhe pėrfaqėsues tė lartė tė letėrsisė kosovare si poeti dhe shkrimtari Adem Demaēi, Kryetar i LSHK, Porf. Dr. Agim Vinca, poeti Avdyl Kadolli , antėr i Kryesisė sė LSHK dhe redaktor i revistės « Metafora », organ i LSHK, Prof.Assoc Dr. Begzad Baliu si dhe personalitete tė tjera. Nė Simpozium nė tė gjitha ditėt mori pjesė Poeti dhe shkrimtari Primo Shllaku, Drejtor i Institutit tė Promovimit tė vlerave Tiranė. Duhet theksuar se punimet e Simpoziumit edhe nė Prishtinė u ndoqėn nga Drejtori i Pėrgjithshėm i Universitetit « VITRINA » z. Edmond Vlashaj edhe nga koordinatorja e kėtij Universiteti nė Prishtinė Yllka Xerxa . Nė kėtė Miting poetik tė programuar me njė program plot larmitet u interpretuan mbi 70 poezi tė pėrzgjedhura si dhe u interpretuan pjesė pianistike.
Dita e katėrt i Simpoziumit nė Prishtinė u zhvillua nė Sallėn e leksioneve tė Institutit Albanologjik Prishtinė, ku nė punimet e kėtij Simpoziumi tė kėsaj dite mori pjesė Prof. Dr. Zymer Neziri, Instituti Albanologjik Prishtinė. Duhet theksuar se miratimi i kėrkesės pėr ligjėrimin eveprimit tė LPSHA « PEGASI » Kosova ishte nėj gjethjje dhe nėj risi nėveprimtarinė letrare tė Kosovės. Dhe qė nė fillesė Kjo lidhje vepron dhe nė bashkėpunim realizon njė Simpozium Ndėrkombėtar.
Juria e krij
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 7:04 pm

Gjetje tė reja
Lulėzimi i njė shpirti tejhuman

*Protagonizėm nė kohė tė reja, shėmbėlltyrė e njė bote tė madhe shpirtėrore dhe femėrore

*Manifestim i pėrkyer i njė trinomi: poete-kėngėtare dhe organizatore
Ngjarjet e mėdha nxjerrin nė pah figura qė demonstrojnė vrullshėm dhe tregojnė se mundėsitė shpirtėrore janė tė mėdha
*Prurje tė reja nė Pegas qė do e thonė atė, tė cilėn ndiejnė me shpirt, duke flakur mėndjemadhėsinė rėndom tė disa gjoja personaliteteve tė krijuara nė mėnyrė artifice mė formate”letrare” plasteline…
*Duhet theksuar se disa poetė, krijues treguan botėn e tyre tė vogėl edhe nė Prishtinė, duke mos patur guximin tė takohen nė dy ditėt e mėdha me Presidencėn e Lidhjes NPSHA “PEGASI” Albania , kur pėr ta ėshtė bėrė ēmos anėtarėsimi nė organizma botėrore falė Pegasit dhe po pėr ta janė bėrė bėrė publikime dhe dhėnė mendime kritike pėr kreaturėne tyre……
*Shefqete Gosalci tregoi njė shėmbėlltyrė pozitive modeli se si duhet tė jetė njė krijuese shqiptare…
*Aftėsia dhe elegancė letrare lirike me Simpoziumin e madh Ndėrkombėtar fiton shumė pikė, mėndjemadhėsia humbet shumė pikė…
*Dashakeqėt sulmojnė figura, qė po pėrmastohen dhe po konkurrojnė poetikisht me pena tė nivelit botėror nė konkurset e organizuara, sidomos nė konkursin e fundit tė LNPSHA “PEGASI” ALBANIA me juri ndėrkombėtare, kur po kristalizohen fituesit dhe dy nga kėto fituese pėr fat tė mirė janė kosovare, qė ndoshta deri mė sot janė parė me syrin e njerkės dhe nuk janė vlerėsuar veprat e tyre…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 7:04 pm

Pegasi nė kėrkim tė talenteve qė kėrkojnė ecurinė dhe progresivitetin…

Ditėlindja ėshtė ngjarje e rėndėsishme jetėsore, e cila tregon gazmimin e ardhjes nė jetė dhe konsiderohet me tė drejtė si dita mė e lumturuar dhe mė e kryefjalėzuar e njeriut…Kėtė ditė njeriu e kthen me tė drejtė nė ditė festive qė, kėtė entuziazėm, kėtė emocion shpėrthyes ndjenjėsor kėrkon ta pėrjetojė fuqimisht me forcė mbartėse emocionale tė kėsaj dite. Pjesėmarrės nė kėtė festim ėshtė vetja dhe vetvetja , tė afėrmit, shoqėria dhe miqėsia…. Pra kjo ditė ka forcė mė tė madhe , kur kthehet nė njė festim shoqėror si nė kėtė rast…
Sot ėshtė 6 maj dhe nė kėtė ditė kanė lindur shumė njerėz, por unė do tė veēoja prurjen e kėsaj dite ; daljen nė ajri tė poetes Shefqete Gosalci nga Prishtina.
Gjashtė muajt e fundit doli nė pah dhe spikati edhe nė plan kombėtar kjo vajzė e hekurt, e bukur, dinjitoze, poete, kėngėtare dhe e shquar si organizatore e veprimtarive tė mėdha pėrmastive si Simpoziumi Ndėrkombėtar “Lirizmi nė Lėtėrsi dhe Rrugėtim Profil Pegasi Internacional” i zhvilluar mė13 -18 prill 2011 nė njė rrugėtim profesional kreativ dhe studimor: Gjirokastėr, Tiranė – Prishtinė. Shefqetja ishte protagoniste e kėsaj veprimtarie tė madhe, duke u angazhuar sė toku me Hasije Selishta – Kryeziun (Presidente e LPSHA “PEGASI” KOSOVA), Nebi Bunjakun, ProfAssoc. Dr. Begzad Balliun, Nexhat Rexhen, But Jakun, Prend Buzhallėn e tjerė pėr tė realizuar pėr herė tė parė nė Prishtinė, kryeqytetin e Kosovės dy ditė tė rėndėsishme tė Simpoziumit tė IV Ndėrkombėtar, i cili, krahas tė tjerave, tregoi se si Letėrsia shqipe realizon me njė aftėsi tė ēuditshme me politikė letrare moderne bashkimin dhe supermacinė letrare, shmang ndasitė, klanet, mburrjet, podiumet, zėrat e para dhe tė dyta tė “violinave”, kumtimin komercial, paraqitjen ndryshe moderisht tė njė Simpoziumi me njė pėrmbajtje tė thelluar, prezencėn e njė lirizmi tė moderuar, duke respektuar tejet lirizmin e deritanishėm e duke hedhur piketa tė reja pėr ardhmėrinė… Njė komunikim buzėqeshės, shumė human, i shprehur me komunikim, kumte kėngė, vizitė, kontakt, debat, interpretatim, …
Gjirokastra nė pamjet sekuencive kronikale tė dhėna pėr PRAGSIMPOZIUM e njohu mirė kush ishte SHEFQETE GOSALCI, e cila fitoi admirimin pėr fjalėn e thėnė dhe figurėn e kėnduar…
Jo vetėm kumtoi nė Tiranė, por ngriti peshė nė kėmbė universitetin “VITRINA” stafin akademik, poetė, poete, studiues, krijues, studentė, pjesėmarrės nė kėtė Simpozium tė madh ndėrkombėtar, duke befasuar edhe profesionistė tė tipit “Franēesko Radi” pjesėmarrėrs nė koncertin e ditės sė parė, njė koncert relaksiv, i spikatur me plot tė papritura pegaistė – vitrinas, ku u shfaq edhe Mjeku kirurg gjirokastrit Aristotel Gushi me aftėsitė e tij tė ēuditshme talentore tė interpretatimit, duke dhėnė dhe ky njė kumtim kėngėtor lirik “Mjeksėia dhe lirikja”. Shefqete Gosalci dinamikėzoi dhe kudo nė tė gjitha veprimtaritė e ndėrmarra dhe pjesėmarrėse si nė ekspozitėn “Ndjenjė” tė piktorit Gjovalin Paci nė Universitetin “VITRINA”, “Bolero” tė Miradije Ramiqit, nė Tiranė nė Muzeun Historik Kombėtar, nė ekspozitėn personale”LOJA” tė piktorit tė talentuar Nysret Salihamixhiqi me origjinė nga Mitrovica…
Edhe nė pritjet festive Shefqetja shndriu…
Asqė mund tė realizohej Simpoziumi nė Prishtinė, nė rast se poetja Hasije Selishta Kryeziu nuk do tė gjente mbeėshtetjen e kėsaj vajze dinamike, e cila mori kontakte me personalitetet kosovare tė fushės sė letrave, me Drejtoritė e Muzeut Historik tė Kosovės, Galerisė sė Arteve, me Bibliotekėn “Hivzi Sulejmani”, me Drejtorinė e Pallatit tė Rinisė dhe Institutin Albanologjik”, ku Simpoziumi zhvilloi seancat e tij…Duhet theksuar dhe aftėsia pėr tė marrė pjesė nė kėto ditė simpoziumiale edhe tė pianistes ndėrkombėtare Lule Elezi apo sopranos Besa Shugiēi… si dhe tė njė grupi interpretues tė shkollės “Preng Jakova”, grupi Lorenc Antoni, me pėrbėrje: Lum Haxhijakupi, Endrit Zharku, Valdrin Maxhuni, tė cilėt interpretuan pjesėn “DIVERTIMENTO” nga Moxarti; Afėrdita Baftia luajti pjesė me violinė si dhe tė recituesve tė tjerė nė Prishtinė…Poetja Gosalci u qėndroi poetėve tė ardhur nga Ballkani dhe disa vende tė tjera tė Botės me buzėn nė gaz dhe madje udhėrrefeu nė Muzeun Historik, duke lojtur edhe rolin e cicerones e duke spikatur nė njohuritė e saj pėr historinė e vendit… Po kėshtu edhe nė drejtimin e njė séance ajo shfaqi vlerat e veta, duke e treguar veten se ėshtė dhe njė organizatore e denjė. Si rrjedhojė e kėtij gjallimi, e kėtij pėrkushtimi, e kėtij diapoazoni mendor dhe praktik me plot tė drejtė ajo u zgjodh nė mėnyrė unanime Sekretare e Pėrgjithshme e Lidhjes sė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” KOSOVA, njė lidhje e miratuar nė datėn 15 prill 2011, sipas ligjit tė Republikės sė Kosovės pėr funksionimin dhe veprimin e shoqatave, lidhjeve jo fitim prurėve…
Dalja nė skenė tė letėrsisė tė kėsaj lidhje do tė hedhė hapa konstruktivė pėr pėrmastimin dhe njohjen e letersisė shqipe kudo nė botė. Ndoshta dikush mund ta shohė me syrin e njerkės kėtė Lidhje dhe kėtė Sekretare, apo Presidenten e saj, por koha do ta vėrtetojė sesa e drejtė ishte dalja nė pah e saj. Qysh nė veprimtarinė e saj tė parė kjo lidhje, nė harmoni tė plotė me Lidhjen Ndėrkombėtare tė Poetėve , Shkrimtarėve dhe Artistėve “Pegasi” Albania tregoi vlera dhe Kryetari i Lidhjes sė Skrimtarėve tė KOSOVĖS, zoti Adem Demaēi e shprehu qartė kėtė hap tė fortė nė fjalėn e tij pėrshėndetėse dhe pėr ditėn e parė tė simpoziumit, ku u befasua nga programi, kumtet dhe spektakli letrar i realizuar atje, ku poetėt nė Mitingun e madh poetik morėn pjesė me krijimet e tyre mė tė mira pėrpara njė jurie elitare me nė krye poetin dhe studiuesin Primo Shllaku, aktualisht Drejtor i Institutit tė Promovimit tė vlerave nė Tiranė…
Shefqetja ndodhet edhe para njė evenimenti tė saj. Sė shpejti do tė dalė nė qarkullim libri i saj poetik “Vėlim thellėsish”nė dy gjuhė (anglisht, italisht), i cili do tė tregojė edhe vlerat e poezisė sė saj nė aspektin e shkėmbimit tė kėtyre vlerave nė kontekstin universal…
6 maj sot dhe Shefqete Gosalci feston ditėlindjen e saj… Pranė saj “festojnė “ figurshėm gjithė poetėt pegasianė kudo, qė ndodhen sot nė Botė dhe i urojnė asaj jetė tė gjatė, tė bukur, pėrkushtuese dhe vizionare…

Festimi i ditėlindjeve me njė “stil” poetik i programuar dhe nė Simpoziumin Ndėrkombėtar ishtė njė risi. U organizuan ceremoniale tė mėdha nė Gjirokastėr pėr ditėlindjet e Hasije Selishta Kryeziut, Mimoza Sali dhe nė Tiranė nė Universitetin “Vitrina” pėr poeten e re kosovare nga Prizreni Mirlinda Musaj.

PRESIDENCA E LIDHJES NDĖRKOMBĖTARE TĖ POETĖVE , SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE “PEGASI “ ALBANIA
Gjirokastėr, Albania 6 maj 2011

PRESIDENCA E LIDHJES SĖ POETĖVE SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE “PEGASI” KOSOVA
Prishtinė, Kosovė 6 MAJ 2011
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 7:05 pm

« LIRIZMI NĖ ARTIN MAGJIK TE FILMIT » ju dha parėsi kėtij drejtimi nė sajė tė filmimeve tė realizuara qysh mė parė , nė Simpoziumet e para , POĖER POINT tė pėrgatitur pėr LNPSHA « PEGASI » ALBANIA, profilet e realizuara gjatė rrugėtimit e tjerė.
E rėndėsishme ishte kujtesa e veprimtarisė sė madhe nėėpėrmjet fotografive tė shumta tė blicuara pėr zhvillimin e punimeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    Mon May 07, 2012 7:05 pm

Rėndėsi Simpoziumi i kushtoi:
1. Ta ruajmė gjuhėn “Ah, kjo gjuha arbėrishte,
Ėshtė gjuhė trimėrishte…

Qė tė lartėsohej gjuha deri kėtu u deshėn pėrpjekje, humbje, pėrplasje, mani tė lulėzuara, dashakeqėsi, “ndrydhje” coptim gėrmash pėrdorim gijotinash, eliminime fizike, projekte antikultirimi; notim nė analfabetizėm qė prodhon bisqe e kėto degė e kurora paditurie …
Por, sidoqoftė, tashmė ėshtė arritur nė njė lartėsi tė paparė. Gjuhėtarėt tanė me emėr dhe gjuhėtarėt e huaj qė u bashkuan nė njė front tė pėrbashkėt pėr tė zbuluar te shqipja diamantet dhe qė dolėn nė definacione tė mėdha qė ne i pėrdoruam nė siparin e shfaqes sė kėtij organi:“Perėndia e Shqiptarėve Ė SHTĖ SHQIPJA”, apo ‘Shqipja si gjuhė gjeniale.” Shqipja ėshtė gjuhė e njė populli qė gjithmonė ka qenė i privuar nga liria, por qė nuk i ka pushuar kurrė pėrpjekjet pėr tė ruajtur konturet tokėsore dhe gjuhėn e tij tė bukur. Paēka nga pėrpjekjet makabre pėr tė ndaluar njė gjuhė, pėr tė prerė njė gjuhė kaq tė pasur, nuk u mundėsua kurrė njė gjė e tillė. Ēuditėrisht populli ynė paēka se nuk ju dha mundėsia tė shkruaj herėt me alfabetin e vet gjuhėn e bukur u profesionalizua kujtesa e tij,e cila u pėrcoll nga njė brez nė brezin tjetėr me njė aftėsi tė veēantė mrekullore.Pėrpjekjet e tij u konkretizuan nė dy shekujt qė kaluan ku gjuha jonė shkoi gjjithmonė drejt gradintit rritės si dhe njehėsimi tė saj pasurimi letrar.Brenda kėtyre shekujve sidomos u bė njė pėrparim i madh nė drejtim tė krijimit tė veprave letrare me tema madhore tė cilat padyshim janė fond i artė nė ‘Altarin e Krijimit Shqiptar’.Nė kėtė altar futen tė gjitha veprat e ‘prodhuara’ edhe nė vendet ku banojnė shqiptarėt. Lidhjet e krijuesve “PEGASI”
tashmė ,tė gjitha organizmat letrare janė hedhur nė njė veprimtari tė mirėfilltė pėr ta ruajtur dhe pasuruar gjuhėn.Ėshtė njė pėrpjekje e bukur dhe e mirė ku mjaft autorė dhe krijojnė dhe botojnė veprat e tyre nė shqipen e bukur si nė: Kosovė,
letrare.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJIROKASTER LNPSHA PEGASI ALBANIA SIMPOZIUM IV NDERKOMBETAR
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: