Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Nė Kosovė u shėnua Dita Kombėtare e Personave tė Pagjetur

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 429
Age : 68
Vendi : Gjakovė, Kosovė
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Nė Kosovė u shėnua Dita Kombėtare e Personave tė Pagjetur   Fri Apr 27, 2012 11:01 pm


Mexhid YVEJSI, Gjakovė

Nė Kosovė u shėnua Dita Kombėtare e Personave tė Pagjetur

Ditėn e premte, mė 27 prill 2012, nė Kosovė u shėnue Dita Kombėtare e Personave tė Pagjetur, ndėrkohė qė ende nuk dihet fati i 1781 personave, tė cilėt janė zhdukur gjatė luftės sė viteve 1998-1999.
Dr. Haki Kasumi, kryetar i Asociacionit tė Familjeve tė Personave tė Pagjetur, thotė se numri i tė pagjeturve, i cili figuron 13 vjet pas luftės, mbetet ende i madh, ndėrkohė qė i ka kritikuar institucionet vendore dhe ato ndėrkombėtare pėr angazhim, sipas tij, jo tė mjaftueshėm nė zbardhjen e fatit tė personave tė pagjetur.
“Ata nė mėnyrė deklarative, me fjalė, po thonė se po bėjnė shumė, por realisht, pėrderisa mungojnė rezultatet dhe pėrderisa ėshtė gjithė kjo pakėnaqėsi te familjarėt, automatikisht nėnkuptohet se ata nuk janė kah bėjnė sa duhet dhe sa munden tė bėjnė”, thotė ai.
Dita e tė pagjeturve nė Kosovė simbolizon ditėn e 27 prillit tė vitit 1999, kur nė fshatin Meje, afėr Gjakovės, ka ndodhur masakra mė e madhe ndaj civilėve shqiptarė nga ana e forcave serbe.
Atė ditė, forcat serbe kishin ndarė nga kolonat e njerėzve tė pėrndjekur nga shtėpitė e tyre 377 civilė shqiptarė, tė cilėt mė pas ishin zhdukur pa gjurmė.

Masakra e Mejes, afėr Gjakovės

Para 13-tė viteve mė 27 prill 1999 forcat serbe rrethuan “Reken e Keqe” dhe “Lugun e Carragojės” nė rrethinėn e Gjakovės. Brenda disa orėve u krye ekzekutimi mė makabėr dhe masakra mė e madhe nė luftėn e Kosovės, gjatl viteve 1998-1999.
Nė njė operacion tė planifikuar u ndėrprenė tė gjitha rrugėt duke lėnė tė hapura vetėm dy rrugė nė drejtim tė Mejes. Grumbullimi i meshkujve nė grupe nga mosha 15 – 60 vjeēare filloi nė orėt e hershme tė mėngjesit, nė njė bilanc tė tmerrshėm u goditėn 15 fshatra tė rrethit tė Gjakovės duke i ekzekutuar tė gjithė meshkujt shtėpi pėr shtėpi. Njėsitet e Ushtrisė Serbe, policia, beretat e kuqe, paramilatarėt, fqinjtė e maskuar krijuan kordonin me imazhet e Srebrenicės duke ekzekutuar 377 meshkuj shqiptarė nė atė qė njihet si dita e festės sė Jugosllavisė sė fundit e cila nėn vallen e gjakut ishte krijuar me lojėrat e juristėve tė Millosheviqit me 27 prill 1992. Atė ditė asnjėri nga tė ndalurit nuk arriti tė dilte i gjallė nga “Srebrenica e Kosovės”.
Para 13-tė viteve mė 27 prill 1999 forcat serbe rrethuan “Reken e Keqe” dhe “Lugun e Carragojės” nė rrethinėn e Gjakovės. Brenda disa orėve u krye ekzekutimi mė makabėr dhe masakra mė e madhe nė luftėn e Kosovės.
Nė njė operacion tė planifikuar u ndėrprenė tė gjitha rrugėt duke lėnė tė hapura vetėm dy rrugė nė drejtim tė Mejes. Grumbullimi i meshkujve nė grupe nga mosha 15 – 60 vjeēare filloi nė orėt e hershme tė mėngjesit, nė njė bilanc tė tmerrshėm u goditėn 15 fshatra tė rrethit tė Gjakovės duke i ekzekutuar tė gjithė meshkujt shtėpi pėr shtėpi. Njėsitet e Ushtrisė Serbe, policia, beretat e kuqe, paramilatarėt, fqinjtė e maskuar krijuan kordonin me imazhet e Srebrenicės duke ekzekutuar 377 meshkuj shqiptarė nė atė qė njhet si dita e festės sė Jugosllavisė sė fundit e cila nėn vallen e gjakut ishte krijuar me lojėrat e juristėve tė Millosheviqit me 27 prill 1992. Atė ditė asnjėri nga tė ndalurit nuk arriti tė dilte i gjallė nga “Srebrenica e Kosovės”.
Pas luftės, gjatė viteve 1999-2001 njė pjesė e tyre ėshtė gjetur nė varreza tė ndryshme masive nė Kosovė dhe pėr tė tjerėt janė marrur informata se gjenden nė Serbi. Mirėpo edhe pėrkundėr kėrkesave nga Qeveria e Kosovės tė nxitura nga shoqata tė ndryshme humanitare dhe tė afėrmeve tė tė ndjerėve organet serbe kanė zhagitur dorėzimin e tyre.
Dėshmorėve tė ramė nė kėtė masakėr iu ėshtė ngritur Qendra Pėrkujtimore 27 Prilli nė Lėndinėn e Pikėllimit nė fshatin Meje tė Gjakovės.
Besim Abdyli, rapsod popullor, nga rrethi i Gjakovės, e ka thurrė njė poezi prekėse pėr kėtė masakėr, e qė e kėndon, por secilin e bėn tė derdhė lotė, tė vajton...!

MASAKRA E MEJĖS

Me mallė zemre, o me lotė shpirti,
unė kėsaj kange, o po ja nisi!
Plotė me lotė, kėta sytė e mi,
po i ndėrroj gishtat n’kėtė qifteli.
M’u kujtua, o 14 prilli (1999),
sa kishte nis’ o kangėn bylbyli,
e ja ndali, o shkāu – katili.
Ditė pranvere e filluar,
plotė me zemėr, o tė pikėlluar.
Ishte tėrbuar o shkāu i zi,
ishte vėrsul’ o mbi shqiptari!
Hajmedet, po mbledhė gra, rob e thėmijė,
po mbledhė pleqė e po mbledhė tė ri:
prej Dobroshi e Juniki,
Nivokazi e Molliqi,
Batushė, Shizhmon e Rracaj,
Sheremet, Dallashaj e Pacaj
N’shumė dredhina janė mundue,
n’kėto katunde, o shpirt me p’shtue!
Luejke shkāu, o me tradhėti,
t’tonė me dalė, o pėr Shqipni!
Po nė Meje kur kanė mbėrri,
Aeroplanat kanė ardhė pėrmbģ,
disa njerėz, o i ka damtue,
tymi e flaka, o i ka mbulue,
Muerren gjāmėn, o gra e fėmijė
Britma e tyre, o n’gjynah me t’shtī
Na ndihmo, o Perėndi!
Shihź shkījet shka kanė punue!
thonė: kolonėn me e ndalue!
- Pėr Prizren ju thanė me shkue!
shumė kanė rrźh’ e turturue
N’Bishtazin, o kur kanė shkue,
Shkījet kolonėn, e kanė ndalue,
Aeroplanat o tuj fluturue,
m’i sh’iptarė, o ata kanė gjue’
shumė traktorat i kanė shkatėrrue,
plotė me njerėz, qysh kanė qillue,
“Korbat e zi”, o i kanė rrethue,
thonė kufini āsht ndalue!
Aiii, e kanė marrė gjāmėn o t’tonė robnija…
“- Hajmedet, o ku na m’eten thėmija
Kudo vajė, kudo piskamė,
” – Ku t’kam babė, o ku t’kam nanė!?
– O ku je motėr, o ku je vėlla!?
Mā tmerrim, o pėr nč nuk ka!
Disa trupa, o t’pėrgjysmuar,
shumė pa k’ām’ e shumė pa duer,
Shumė u dogjen n’flakė e n’prush,
s’ka shka bān, medet – kurkush!
M’falni vėllazėn, s’muj duroj mā!
Kėta shqiptarė nė gjak janė lā,
asnjėherė pėr né s’do t’vdesin,
O n’zemra tona pėrjetė do t’mbesin!

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Nė Kosovė u shėnua Dita Kombėtare e Personave tė Pagjetur
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: