Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

  SHQIPĖRI NGA POETI ERUDIT DINO KOUBATIS

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   SHQIPĖRI NGA  POETI ERUDIT  DINO KOUBATIS  Empty
MesazhTitulli: SHQIPĖRI NGA POETI ERUDIT DINO KOUBATIS       SHQIPĖRI NGA  POETI ERUDIT  DINO KOUBATIS  EmptyFri Apr 13, 2012 2:54 am

DINO KOUBATIS ,SALAMINE, ATHINE, GREQI
I NJOHUR NGA TE GJITHE , ERUDIT ,I CILI KA DHENE KONTRIBUT NE KETO RRUGETIME TE BUKURA PEGASIANE ...
KY SHKRIMTAR , KY ARTIST GJITHEPLANESH I KA KENDUAR ME POEZINE E TIJ EDHE SHQIPERISE,... KA SHKRUAR LIBRA PER SHQIPERINE DHE NJE PREJ SYRESH ESHTE "DUKE UDHETUAR NE SHQIPERI" NJE KRYEPUBLICISTIKE ....

KAM PASUR DESHIRE QE TE PERKTHEJA NGA GREQISHTJA POEZINE E TIJ, E CILA MUND TE QUHET NJE ODE KENGE.. ESHTE BERE NJE TENTATIVE PER TA PERKTHYER , POR THEM SE JO NE ATE SHQIPERIM POETIK TE DUHUR...

PO E SJELL TASHME PERKTHIMIN E KESAJ POEZIE PLOT NERV, PLOT DASHURI, KU DINO KUBATISIT, MIKUT TONE I KENDON SHPIRTI DHE ZEMRA...

KJO POEZI DO TE RECITOHET NE DITEN E PARE TE KONGRESIT NE TIRANE , NEUNIVERSITETIN "VITRINA" NG AAKTORET E TALENTUARA, ARTISTET E SHQUARA MERITA SMAJA DHE DANA XHAJ.....
DINO KOUBATIS


SHQIPĖRI


Shqipėri,
Kapėrceva lėndinalulet e tua
Kapėrceva malet e tua,
njoha tokėn tėnde, lumenjtė e tu
Ndjeva ēuditėesi nga natyra jote,
nga detet kaltėrorė pikturues dantellash;
admirova greminat, kataraktet, lumenjtė
madhėshtoret fusha , gėmushat, ullishtet
dhe hapėsirėn qiellore tėnde,
ngjasim mbulesembrojtese tė popullit tėnd
krenar e tė fortuar.

Shqipėri,
Paksa dija pėr historinė tėnde,
pėr popullin tėnd, dija paksa…
Hapėrova mbi rrugicat,
brenda rrugėve tė tua,
jetova frymėmarrjen e shtėpive tė popullit tėnd,
njoha traditoren qė koha gdhendi ,
ndjeva gazmendet , dhimbėsitė
dhe tė tuat virtyte,
pėrpjekjadėn e njė populli
qė i pėrngjason vendit tim;
pėrndjeva drithmimin e tokave tė tua pjellore,
thirrėsinė e jetės buruese nga zemra jote, pėrjetova.

Shqipėri,
Fare pak dija pėr baltėn tėnde
Pak dija pėr damarėt e tu.
Dėgjova kėngėndjenjėshumėn tė zogjve endacakė,
U mahnita me murmuritjet e jetės nė gjethezat e saj,
Sinfoninė qiellore tė pėrrrenjve,
shushurimė e erės sjellėse tė shpresimit tė populli tėnd,
Thith e frymėmerr tashmė, ajrin e lirisė;
Dėgjova gjithė fshehtėsitė ditė - natė tė natyrės
qė tė mban pėrkėdhelisht gjirit .

Shqipėri,
Dija pak pėr muzikalitetin tėnd,
pėr odat e tua, dija fare pak .
Kundrova fushat e tua, qytetet e tua, fshatrat e tu
Pashė liqenet e tu, kopshtet , rrugicat, yjet,
netė tė tėra kundrova,
profetizova ardhmėrinė nė kupėn qirellore
edhe nė hapėsirat kozmike e dallova tė ardhmen,
ndjeva se lexova nė sytė e bijėve dhe bijave tė tua
vėrtetėsinė, nderin dhe besėdhėnien...


Shqipėri ,
paksa dija pėr popullin tėnd,
pak dijeni kisha pėr shpirtin tėnd
Hapėrova, dėgjova, “vrapova“pashė shumė,
kuvendova, dėgjova, rashė nė mendime,
kėngėrova kėngėn tėnde
tė dėshpėrimit dhe tė gazmendit.
Kėrceva nė ritmin e zemrės tėnde
i bėra tė miat problemet e tua ,
u mendova shumė pėr ato,
u drithėrova nga emocioni,
derdha lot nga dhimbja,
bukėn tėnde e hėngra,
piva i ngazėllyer ujin tėnd.Shqipėri,
Ndjej siguri qė tė dua ...E pėrktheu nga origjinali nga libri ”Duke udhėtuar nė Shqipėri“
Kristaq F. Shabani, GJIROKASTER , ALBANIA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
SHQIPĖRI NGA POETI ERUDIT DINO KOUBATIS
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: