Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ilaēi pėr kancerin shitet ekskluzivisht nė Kubė dhe Shqipėri

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Ilaēi pėr kancerin shitet ekskluzivisht nė Kubė dhe Shqipėri   Mon Apr 09, 2012 10:53 pm

Ilaēi pėr kancerin shitet ekskluzivisht nė Kubė dhe Shqipėri

Ilaēi pėr kancerin shitet ekskluzivisht nė Kubė dhe ShqipėriTiranė, 5 qershor – Njė ilaē qė kuron kancerin dhe jo vetėm atė por edhe njė varg sėmundjesh tė tjera, pa bujė, por plot efekt pozitiv dhe pa asnjė efekt anėsor, po shitet nė Shqipėri, duke mbledhur qytetarė nga vende tė ndryshme tė BE-sė. Janė me qindra njerėz qė po zbarkojnė nė Shqipėri, duke mbėrritur nė rrugėn “Irfan Tomini” nė Tiranė, ku i ėshtė dhėnė edhe adresa e njė qendre mjekėsore, ku tregtohet nėn rregulla strikte ilaēi ēudibėrės.
Medikamenti e ka origjinėn nga Kuba dhe ai ėshtė Vitadox, ose i njohur edhe si Escoglu. Ky medikament qė nga vitet ’80 njihet vetėm nė Kubė si ilaē qė shėron tė sėmurėt me lloje tė ndryshme kanceri, si femra ashtu dhe meshkuj. Po ashtu, ky ilaē ka veti kurative edhe pėr sėmundje tė tjera qė shkaktojnė vdekjen e njerėzve apo i stėrmundojnė ata nė vuajtje kronike.
Nė Tiranė kėto ditė kanė mbėrritur dy shtetas italianė, intelektualė tė njohur nė Itali, njėri prej tyre vite mė parė gazetar. Aldo Di Tomassi dhe Francesco Angeleri, duke folur me agjencinė e lajmeve NOA, treguan se kėtė fillimjavė mbėrritėn me dy qėllime nė Tiranė, sė pari pėr tė blerė ilaēin e famshėm Vitadox, qė nė Itali dhe asnjė vend tjetėr tė Evropės nuk tregtohet dhe, sė dyti, pėr turizėm dentar. Tė ftuar nė kryeqytetin shqiptar nga Viaggiare e Sorridere, Di Tomassi dhe Angeleri pohojnė se udhėtimi i tyre, nė fakt, ishte i destinuar pėr nė Kubė, por nė minutėn e fundit ndryshoi pėr nė Shqipėri.
Kėshtu dy italianėt kanė arritur tė gjejnė nė Tiranė ilaēin e shumėkėrkuar dhe kėto ditė po bėjnė edhe kurim tė dhėmbėve nė njė klinikė nė kryeqytet, duke kaluar edhe disa ditė pushimi nė zonat mė piktoreske tė Tiranės, Durrėsit, etj.
“Ne kemi njerėz tė afėrm qė vuajnė nga tumori dhe duke mėsuar para disa kohėsh se ekziston njė ilaē i cili shėron kėtė sėmundje tė tmerrshme qė po vret pėrditė shumė njerėz, filluam ta blejmė duke e porositur me miq italianė qė lėvizin enkas nė Kubė pėr ta blerė atė. Ky ilaē e ka dhėnė efektin e vet”, tha Aldo Di Tomassi, i cili ka vjehrrin qė vuan nga tumori, por edhe sėmundje tė tjera.
“Imagjinoni, vjehrri im vuante nga tumori dhe qė kur nisi tė marrė kėtė ilaē me origjinė kubaneze, ėshtė pėrmirėsuar shumė. Madje ai vuante nga astma dhe mbante flakonin nė ēdo moment e tani e ka hequr. Nė kėto kushte, kur ilaēi po i shkaktonte pėrmirėsim, vendosa tė nisem bashkė me mikun tim Francesco pėr nė Kubė. Por, nė ēastet e fundit mėsuam pėrmes internetit se nė Shqipėri, nė Tiranė, ndodhej pėrfaqėsia evropiane e tregtimit tė kėtij ilaēi”, pohoi Aldo.
Ndėrkohė, njė ditė mė parė, sė bashku me mikun e tij, ata kanė shkuar nė klinikė dhe kanė blerė 18 flakonė me kosto secili 118 euro, duke sqaruar se i blenė jo vetėm pėr vjehrrin e tij dhe gruan e mikut tė tij por edhe pėr disa miq e fqinjė qė gjithashtu vuajnė nga kanceri.
Sakaq, edhe media italiane ėshtė duke i kushtuar njė jehonė tė gjerė faktit se ilaēi qė vjen nga helmi i akrepit po dynd italianė dhe evropianė tė tjerė drejt Shqipėrisė.
Nėn titullin “Italianėt me kancer, pelegrinazh nė Shqipėri pėr helmin e akrepit qė i shėron”, e pėrditshmja italiane Il Quotidiano shkruan se “italianėt, pacientė me kancer, janė nisur pėr gjueti nė Shqipėri nė lidhje me mjekėsinė natyrore, konkretisht pėr tė gjetur ilaēin shėrues qė rrjedh nga helmi i akrepit blu”.
Ky ilaē ende nuk ėshtė testuar apo miratuar nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės apo Bashkimi Evropian.
“Janė sė paku 25 njerėz tė sėmurė qė kanė mbėrritur nė Shqipėri vetė si persona, ndėrsa shumė tė tjerė, kanė kontaktuar me miqtė dhe tė njohurit, tė gatshėm pėr tė vepruar si ndėrmjetės”, tha pėr mediet italiane, njė italian i cili jeton dhe punon nė Shqipėri, por dėshiron tė mbetet anonim.
Sipas mjekėve, fjala ėshtė pėr njė substancė natyrore, tė nxjerrė pikėrisht nga njė helm i akrepit, i cili na qenka serum kundėr njė serie tumoresh.
Dėshmitė e pacientėve qė tregojnė pėr kurėn e tij janė tė shumta, e megjithatė ka ende njė lloj dyshimi rreth kėsaj substance, e cila ende nuk ėshtė miratuar nga “Food and Drug Administration” (FDA amerikane), apo nga Agjencia Evropiane e Ilaēeve (Ema).
“Shtegtimi” i italianėve nė Shqipėri filloi pasi kompania farmaceutike kubaneze, “’Labiofam”, prodhuese e substancės Escozul, e gjetur nga biologu Kuban Bordier, i cili nė vitet ‘80 zbuloi “pronėsinė” anti-tumoriale tė toksinės sė akrepit, nuk e shpėrndan mė falas ‘Vidatox C-30” ndaj tė huajve, tė cilėt prej vitesh udhėtojnė nė Kubė pėr ta marrė atė.
Dhe “Labiofam”, nė fakt, ka hyrė nė njė marrėveshje me “Pharma-Matrix” nė Shqipėri.
Kjo kompani, e cila nė faqen e saj tė internetit shfaqet si pėrfaqėsues zyrtar i “Labiofam” nė Shqipėri, shet produktin nė 30 ml pėr 118 €.
Pėr kėtė arsye, zgjedhja e Shqipėrisė prej pacientėve italianė me kancer nuk duket tė jetė e rastit, pasi Shqipėria ende nuk ėshtė pjesė e BE-sė dhe nuk i nėnshtrohet ligjeve evropiane.
“Pharma-Matrix” ėshtė e regjistruar mė 23 shkurt 2011 nė Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit (QKR), me qendėr nė Tiranė, dhe ka filluar tė kryejė marketingun e produktit nė fjalė.
Pėrfaqėsues i vetėm i kompanisė figuron Francesco Matteucci, ndėrsa pėrfaqėsuesi ligjor do tė jetė shtetasi shqiptar, Thoma Janco.
“Rekomandohet marrja e 20 pikave nė ditė, tė ndara nė dy doza me pesė pika dhe 1 me 6”, sqaroi ai.
Nga e gjithė kjo histori, pritet njė fluks i mijėra italianėve nė Shqipėri nė muajt e ardhshėm, shkruan agjencia shqiptare NOA, e cila nė fund jep edhe njė fusnotė.

Shėnim: NOA – Agjencia Kombėtare e Lajmeve, duke publikuar kėtė raport, ka pėr qėllim vetėm tė informojė publikun shqiptar mbi ekzistencėn e njė medikamenti qė kuron njė sėmundje tė rėndė siē ėshtė kanceri.
NOA nuk nxit askėnd qė tė blejė medikamentin nė fjalė, nė tė kundėrt kėshillon qė tė interesuarit tė konsultohen me mjekėt specialistė dhe tė marrė informacione mė tė gjera rreth medikamentit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Ilaēi pėr kancerin shitet ekskluzivisht nė Kubė dhe Shqipėri   Mon Apr 09, 2012 10:55 pm

Per ata qe kane nevoj mund te kontaktojne ketu :

http://www.facebook.com/people/Pharma-Matrix-Albania/100002270643407?sk=wall

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Helmi i akrepit, italianėt zbarkojnė nė Shqipėri

Panorama

e Mėrkurė, Qershor 8th, 2011


Mediat italiane i kanė bėrė jo pak jehonė ditėt e fundit. Rrugėtimi i shpresės qė ēdo vit dėrgonte nė Kubė 35 mijė italianė tė sėmurė me kancer, tashmė ėshtė transferuar nė Tiranė.Ka rreth njė muaj qė dhjetėra pacientė vijnė personalisht pėr tė marrė produktin “ēudibėrės”. Quhet Vidatox-30 CH dhe prodhohet vetėm nė Kubė. Bėhet fjalė pėr njė substancė 100% natyrale tė nxjerrė nga helmi i akrepit tė kaltėr. Mjekėt kubanezė qė kanė zbuluar formulėn, japin garancinė pėr efikasitetin e tij kundėr njė sėrė tumoresh. Dėshmitė e pacientėve flasin pėr rezultate pozitive, reduktim tė masės tumorale, ndalim tė metastazave apo lehtėsim tė dhimbjeve. Por, pavarėsisht studimeve nė mbi 20 mijė pacientė, tė kryera nė shtetin kubanez, Europa ka qenė skeptike ndaj kėtij produkti. Ndoshta pėr shkak tė origjinės sė tij komuniste dhe embargos sė vendosur ndaj kėtij shteti. Nė BE Vidatox-30 CH nuk ka arritur tė marrė certifikimet qė e lejojnė tė shitet lirshėm nė farmaci. Kuadri ligjor e burokracitė nuk lejojnė regjistrimin e kėtij produkti nė kontinentin e vjetėr.

Pelegrinazhi nga Kuba nė Shqipėri
Nė kėto kushte, mijėra persona tė sėmurė me kancer, kryesisht italianė, tė kėshilluar nga mjekėt onkologė, apo tė informuar pėr preparatin, kanė udhėtuar drejt Kubės pėr ta siguruar. Pėr shkak tė distancės, udhėtime tė tilla kanė kosto jo tė vogėl. Shpenzimet e rrugės zakonisht i kapėrcejnė 1500-2000 euro, ēka pėr shumė persona qė vuajnė nga tumoret ėshtė njė shumė jo e vogėl parash. Aq mė shumė po tė mendosh qė duhet tė ktheheshin sėrish pėr tė marrė dozat e reja tė trajtimit. Disa, madje, nuk kanė arritur t’ia dalin. Duke parė interesin nė rritje pėr antihelmin ēudibėrės tė akrepit tė kaltėr, ėshtė menduar njė zgjidhje e zgjuar. Shqipėria ka marrė ekskluzivitetin pėr tė gjithė Europėn. Ligji nuk e pengon hedhjen nė treg tė kėtij produkti homeopatik (i pėrket mjekėsisė alternative, ose, siē quhet te ne, popullore). Vidatoxi ėshtė i tillė. Nė kėtė mėnyrė, vendi ynė prej njė muaji po pėrjeton njė turizėm tė vėrtetė shėndetėsor. Pelegrinazhi i italianėve nė kėrkim tė shpresės pėr tė lehtėsuar sėmundjen sa vjen e shtohet. Kėrkesat dhe porositė nuk kanė tė ndalur. Nėse zgjerohet edhe mė, mund t’i sjellė shtetit shqiptar miliona euro fitime, pasi kompania qė e sjell i paguan shtetit TVSH-nė. Por gjithmonė, aty ku bėhet shumė zhurmė, nisin edhe problemet. E, kėto ditė, pėr “Pharma-Matrix”, kompaninė qė sjell Vidatoxin nė Shqipėri, nuk kanė qenė fort tė qeta. Megjithatė, pėrfaqėsuesit e kėsaj kompanie duket se zotėrojnė tė gjitha argumentet ligjore pėr t’i hapur rrugėn tregtimit tė ilaēit qė lufton tumoret. Ata e quajnė kėtė ilaē njė pasuri kombėtare jo vetėm nė nivel human, por edhe material.Por skepticizmi tek ne bėhet edhe mė i madh se gjetkė.

Nipi i Fidel Kastros zgjedh Tiranėn
“Labiofam” ėshtė kompania farmaceutike kubaneze qė prodhon Vidatoxin. Nė krye tė saj ėshtė nipi i kreut tė shtetit kubanez, Fidel Kastro, i cili prej 12 vitesh e konsumon vetė kėtė substancė. Ajo u pagėzua si “Escozul” nga biologu kubanez Misael Bordier, qė nė vitet ’80 pikasi aftėsinė antitumorale tė helmit tė akrepit dhe realizoi eksperimente mbi kafshėt pėrpara se ta bėnte me pacientėt. Nė fillim Vidatox C-30 u shpėrnda falas dhe pasi informacioni pėr vetitė e tij kuruese u shpėrnda vrullshėm, tė huajt nisėn t’i drejtohen Kubės pėr ta siguruar. Prej pak muajsh “Labiofam” ka nėnshkruar njė marrėveshje me “Pharma-Matrix” nė Shqipėri. Kjo kompani, pėrfaqėsuesja zyrtare e “Labiofam” nė vendin tonė, e shet produktin Vidatox-30 ml rreth 118 euro. Nga sa bėjnė me dije krerėt e kompanisė, nėse dikush do ta blejė tė njėjtin produkt nė Kubė, do tė paguajė mė shtrenjtė. Ai kushton 156 euro nė Havana. Zgjedhja e Shqipėrisė nuk ėshtė e rastėsishme, pasi jemi ende jashtė bashkėsisė europiane e, pėr rrjedhojė, nuk kemi rregullat strikte tė vendosura prej tyre. Vidatox ėshtė ėshtė regjistruar nga Enti Rregullator kuban pėr kontrollin e cilėsisė sė ilaēeve, por jo nga agjencitė amerikane apo europiane. (Ndoshta edhe pėr shkak tė embargos ndaj Kubės). Nė certifikatėn lėshuar pėr eksportin dokumentohet se produktet janė 100% natyrale dhe janė tė pėrshtatshme pėr t’u konsumuar nga njerėzit. “Pharma-Matrix” ka nisur punėn prej njė muaji, ndėrsa kompania ėshtė regjistruar nė QKR mė 23 shkurt tė kėtij viti. Po kėshtu, janė kryer analizat nga Qendra e Kontrollit tė Barnave, e cila, duke u mbėshtetur nė Ligjin Nr. 9323, datė 25.11.2004 “Pėr barnat dhe shėrbimin farmaceutik nė RSH”, argumenton se produktet homeopatike, ose siē quhen ndryshe, alternativa natyrale apo popullore, nuk kanė nevojė tė regjistrohen. Deri kėtu ėshtė gjithēka nė rregull. Por, pas publikimit tė lajmit nė media, autoritetet shqiptare tė Shėndetėsisė janė bėrė pak konfuzė. Pasi pėr mjekėsinė homeopatike (popullore) ekziston njė vakum ligjor e, pėrpos kėsaj, nuk ka mjekė tė mirėfilltė tė certifikuar.

Ministria dhe Urdhri i Mjekut
Nga drejtori i Drejtorisė Farmaceutike nė Ministrinė e Shėndetėsisė, Ahmed Hysa, ėshtė dhėnė dy ditė mė parė njė deklaratė, e cila, sipas pėrfaqėsuesve tė “Pharma-Matrix”, ėshtė kontradiktore. Sipas tij, barnat homeopatike qytetarėt janė tė lirė t’i pėrdorin. Ligji nuk kėrkon regjistrimin e tyre. Por, ndėrkaq, Hysa ėshtė shprehur se doganat nuk duhet tė lejonin hyrjen e produktit. Pėrfaqėsuesit e kompanisė i kanė cilėsuar absurde kėto deklarata dhe tė pabazuara nė ligj. Dje, nė ambientet e kompanisė “Pharma-Matrix” kanė kryer inspektimet edhe pėrfaqėsuesit e Urdhrit tė Mjekut. Ata kanė kėrkuar licencimin e mjekėve tė specializuar nė homeopati, ndėrkohė qė pėrfaqėsuesit e “Pharma-Matrix” sqarojnė se ata nuk japin receta pėr pacientėt, por vetėm tregtojnė produktin. “Receta qė kėshillon pėrdorimin e tij jepet nga mjekėt onkologė kryesisht italianė dhe ne thjesht shohim kartelėn klinike dhe shesim produktin, prandaj kėto pengesa janė krejtėsisht burokratike”, thanė pėrfaqėsuesit e “Pharma-Matrix”. Sipas tyre, nuk ka asnjė klauzolė ligjore qė tė pengojė aktivitetin e nisur, mbi tė gjitha, kur garancia pėr produktet ėshtė maksimale.

Studimet ndėrkombėtare

Sipas mjekėve tė huaj, janė rreth 176 vepra tė botuara nga institucione ndėrkombėtare, tė cilat jo vetėm kanė studiuar efektet e helmit tė akrepit nė tumoret e trurit, por edhe pėr dhimbjen nė pėrgjithėsi. Punimet janė botuar tė gjitha nė revista biologjike, farmakologji molekulare me vlerė tė madhe shkencore. Nga sa theksohet nė sajtin zyrtar tė “Pharma-matrix”, studimet e kryera tek pacientėt dėshmojnė se niveli i qelizave kancerogjene ėshtė reduktuar ndjeshėm tek pacientėt tė cilėt e kanė pėrdorur preparatin. Mjekė tė njohur italianė u japin receta pacientėve, tė cilėt tashmė nuk duhet tė udhėtojnė deri nė Kubė.

Faqet on-line

“Vidatox” ėshtė protagonist i faqeve tė shumta tė internetit nė gjuhėn spanjolle, italiane dhe angleze. Ajo gėzon disa grupe nė “Facebook”, me mijėra anėtarėsime dhe dėshmi familjare tė klientėve qė e kanė marrė kėtė ilaē jashtė ēdo protokolli. Mjafton tė lexosh dėshmi on-line, pėr tė shikuar se e kanė pėrdorur persona me tumor nė gjak, nė mushkri apo nė veshkė. Sipas asaj qė thuhet, helmi duhet tė ketė efekte pozitive. Fjala ėshtė pėrhapur vrullshėm edhe falė internetit. Nga ditėt e para tė majit, janė tė shumtė italianėt e mbėrritur nė Tiranė pėr tė siguruar “Vidatox”. Nėpėr grupet e “Facebook”-ut apo “Twitter”-it janė mbledhur mijėra anėtarė.

Ligji Shqiptar

Sipas ligjit shqiptar, tė gjitha barnat homeopatike nuk kėrkojnė regjistrim pėr t’u futur nė Shqipėri. Kėtė pėrmbajnė edhe rregulloret e ndryshme tė Qendrės sė Kontrollit tė Barnave dhe Ministrisė sė Shėndetėsisė. Ato paguajnė tatime dhe taksa mė tė larta se barnat e tjera tė regjistruara, por nuk ka asnjė klauzolė ligjore qė ta ndalojė importin e tyre. Kjo ėshtė edhe njė nga arsyet pse pėr shkak tė embargos europiane Shqipėria ėshtė zgjedhur si vendi qė ka ekskluzivitetin e shpėrndarjes sė produktit.

Si pėrdoret produkti

Nė recetat qė tregojnė pacientėt, zakonisht mjekėt pėrshkruajnė marrjen e 20-30 pikave nė ditė pėr tė sėmurėt me tumore. Ato ndahen nė dy faza, ku pacienti merr 5 pika dhe njė tė tretė prej 6 pikash. Por, ky preparat mund tė merret edhe si parandalues me 3-4 pika nė ditė, nga qytetarėt qė janė tė shėndetshėm. Jo tė gjitha pikat mund tė merren nė njė kohė. Nuk duhet tė hash 30 minuta pėrpara dhe 30 minuta pasi merr kėtė preparat. Ėshtė njė preparat 100 % natyral, i cili ka nė pėrmbajtje njė dozė fare tė vogėl tė helmit tė akrepit tė kaltėr. Kjo dozė ėshtė sa 1/30 milionta e sasisė sė preparatit. Produkti merret nga pacienti pėr njė periudhė 4-mujorė gjatė njė viti. Pastaj kura mund tė ripėrsėritet

Ēfarė ėshtė preparati me helmin e akrepit

Nė Kubė, helmi i akrepit tė kaltėr (Rhopalurus junceus) ėshtė pėrdorur pėr qėllime terapeutike qė prej shekullit tė nėntėmbėdhjetė, kur ajo krijoi tė ashtuquajturin “vaj i akrepit”, i cili pėrdorej pėr trajtimin e problemeve urinare. Pas viteve ’80, nisi studimi i pėrbėrjes sė helmit tė akrepit dhe ndikimit tė tij mbi qelizat e tumorit. “Labiofam” (kompani shtetėrore farmaceutike kubane) zbuloi formulėn dhe preparati fillimisht u pagėzua si “Escozul”, nga biologu kubanez Misael Bordier. Ishte ai qė nė vitet ’80 pikasi aftėsinė antitumoriale tė helmit tė akrepit dhe realizoi eksperimente mbi kafshėt, pėrpara se ta bėnte me pacientėt. Ai ėshtė i ambalazhuar nė shishe 30 ml dhe kushton 118 euro nė Shqipėri dhe 156 euro nė Kubė. Nė fillim, “Vidatox C-30″ u shpėrnda falas dhe, pasi informacioni pėr vetitė e tij kuruese u shpėrnda vrullshėm, tė huajt nisėn t’i drejtohen Kubės pėr ta siguruar. Produkti i prodhuar nė vitet ‘80 tashmė ka dalė nga tregu dhe ėshtė zėvendėsuar nga njė i ri. Por, sipas burimeve jo zyrtare, trafikantė tė ndryshėm e blejnė atė nė Kubė dhe e sheshin pėr 800-1000 euro nė vendet europiane, kryesisht nė Itali. “Vidatox C-30″ ėshtė njė produkt 100 % natyral dhe i certifikuar nga shteti kubanez pėr pėrdorim tė lirė nga qytetarėt, pasi nuk ka efekte anėsore. Nė studimin e kryer me mbi 10 mijė persona, ka rezultuar se ky preparat lufton qelizat kancerogjene duke ēuar deri nė zvogėlimin e masės tumorale.ZIRINA LLAMBRO

http://www.panorama.com.al/sociale/h...ne-ne-shqiperi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Ilaēi pėr kancerin shitet ekskluzivisht nė Kubė dhe Shqipėri   Mon Apr 09, 2012 11:00 pm

Rr. Irfan Tomini Nr. 30/1
Tirana
Albania
1019
(0039)3935992323 (ITALIA)
00355(0)692415842
http://www.pharmamatrix.net/en/


==========================================

Shum e vertet me kryetarin e Kubes :
Fidel Kastros te cilin ky ilaē e ka bere te pavdekshem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ilaēi pėr kancerin shitet ekskluzivisht nė Kubė dhe Shqipėri   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ilaēi pėr kancerin shitet ekskluzivisht nė Kubė dhe Shqipėri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: