Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 28 NĖNTORI - RECITAL

Shko poshtė 
AutoriMesazh
urtesia
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 52
Vendi : Dardani
Registration date : 02/06/2010

MesazhTitulli: 28 NĖNTORI - RECITAL   Thu Mar 29, 2012 9:23 am

„ 28 N Ė N D U E R „

S K E N A R I
I PROGRAMIT PĖR DITĖN E FLAMURIT
1. DRAMATIZIM


2. __________________________: JU MĖ LINI TĖ FLAS UNĖ


3. __________________________: SKĖNDERBEU ( prap.bjen kushtrimi)


4. __________________________: I. QEMALI ( rrexho muliqi )


5. __________________________: ADEM JASHARI (kushtrimi UĒK)


6. K O R I: HIMNI KOMBĖTAR


7. R E C I T A L I: MOS HAROJMĖ


8. K L A S A E IV 1: PAVARĖSIA


9. R E C I T A L I: SHQIPĖRIN E DUA


10. K O R I: PO VIJNĖ KRUSHQIT


11. R E C I T A L I: ĒU MBUSH MALI


12. GRUPI I VALLEVE: SHOTA


13. Mbyllja e programit

_____________:

Ju mė lini tė flas unė, tė flas ashtu siē mė ka hije, nė bunacė e nė furtunė,
Tė flas ashtu fije fije, tė them fjal vjershėrije, plot me frymė shqiptarie.
Prej pikash loti vesė e ndritur, aty ku shqiponja fole ka ngritur
Dhe flamurin pėr ne e fali, qė tė pshtjell kryet, Shqiptari.
LEZHĖ, 28 NĖNDUER 1443.


SKENDERBEU :

"Kapedanė dhe ushtarė trima.
Ashtu si ju kujtonja, ashtu ju gjeta.
Jam i lumtur, qė mund t'ju hap zemrėn time.
Kur mė ftuat, kisha nė zemėr poatė dėshirė qė kishi edhe ju.
Ėshtė ēudi qė trima, kryelartė si ju, tė rritur nė liri, duruat kaq kohė robėrin.
Ka njė tė vėrtet: LIRINĖ NUK UA SOLLA UNĖ, ATĖ E GJETA NĖ MESIN TUAJ.
Kėtė mbretėri, kėtė qytet, nuk ua dhashė unė, por ju gjeta t'armatosur, dhe lirinė e kishit kudo, nė krahėror, nė ballė, nė shpata e nė shtat.
Si gardjan besnikė tė emėruar prej tim eti, ju mė vėnduat mbi krye kėtė kunorė, ju ma dhatė nė dorė kėtė shpatė, ju mė bėtė zot tė kėsaj mbretėrie, tė cilėn ma ruajtėt me aq besė, me aqė kujdes dhe me aq mundime.
Shpjermėni tani, qė me ndihmėn e pėrėndisė, tė ēlirojmė tėrė Shqipėrinė. Pjesėn mė tė madhe tė luftės e mbaruat: Kruja dhe e tėrė krahina e saj u fitua; Dibra dhe malėsitė u bashkuan me ne.
Njė gjė duhet tė keni nėr mėnt: nė mos e marrshim Janinėn, asnjė nga ne s'duhet tė kthehet i gjallė.
Ngrehni flamurin pėrpara dhe rrėfehuni burra si pėrherė.
dhashtė pėrėndia, qė tani dhe tutje tė na ndihmojė dhe do tė na nxjerrė faqebardhė.


_____________:

“...28 Nenduer 1912!

Ditė vjeshte. Qielli i mbuluar me re tė rėnda.
...Ėshtė caktuar ora tre e gjysėm, delegatėt e popullit filluan tė vijnė nė shtėpinė e Xhemil beut.
Njė nga njė hynė shumė burra t’ardhur nga gjitha viset e tokės shqiptare. Gegė e toskė, muhamedanė e tė krishterė, delegatė tė Kosovės e Ēamėrisė, tė bregut tė detit dhe tė Shkodrės jetike, tė Korēės sė bukur e tė Malėsisė sė Gjakovės. Nga Dugagjini, Pazari i ri, Plava me Gusi, Presheva me Karadak. Tė gjitha krahinat janė pėrfaqėsuar.
Tre e tridhjet minuta. Hapet mbledhja !

_____________:

”Motra dhe vėllezėr , bijė e djem tė shqipes nėnė“.
Sot do tju rrėfej njė tė fshehtė qė gjatė kohė e mbaj me vete.
Mė 28 nėnduer tė vitit 1443 , Gjergj Kastrioti, Skėnderbeu, nė kėtė datė, nga malli pėr atdhenė, lirinė dhe Shqipėrinė, ngriti flamurin kombėtar.
“Populli na zgjodhi, dhe na dėrgoi nė kėtė kuvend, qė tė vendosim pėr shpėtimin e atdheut. Shpėtimi ėshtė njė, i vetėm: LIRIA. Andaj, duke u mbėshtetur mbi tė drejtat e shenjta dhe vullnetin e patundun tė popullit, na delegatėt e kėtij kuvendi, e shpallim Shqipėrinė, mbret e shtet mė vete, tė lirė e tė mosvarme..
Statisti : “Rroftė Shqipėria”
Tani e tutje, me ndihmėn e pėrėndisė, tė ndėrtojmė Shqipėrinė. Pjesa mė e madhe u ēlirua. Kruja dhe tėrė krahina e saj u fitua; Dibra dhe malėsitė u bashkuan me ne.
Njė gjė duhet tė keni ndėr mend. Isa Boletinin e kam lėnė nė kryeqytetin e vilajetit tė Kosovės, andaj nė mos e marrshim Shkupin, asnjė nga ne s'duhet tė kthehet i gjallė.
ngrehni flamurin pėrpara dhe rrėfehuni burra si pėrherė.

______________ : Bacė, O bacė ! Po vijn lajmėtarėt e Isa Boletinit.

_____________:

Motra dhe vėllezėr,
E nderuara familje Jashari,
Tepėr tė respektuara familje tė dėshmorėve, tė dashur qytetar, banor tė Kosovės.
Duke iu pėrgjigjur thirrjes sė popullit;
Duke riafirmuar dėshirėn tonė, pėr tu integruar nė familjen euroatlantike,
Duke rikujtuar vitet e konfliktit dhe dhunės nė Kosovė, qė shqetėsuan ndėrgjegjen e popujve tė civilizuar ;
Jemi Mirėnjohės ! Qė bota iu bashkangjit kėrkesės sonė dhe nė vitin 1999, intervenoi, duke hequr qeverisjen e Sėrbisė mbi Kosovėn,
Jemi Krenarė, qė Kosova me kohė ka zhvilluar institucione funksionale.
Konfirmojm se rekomandimet e tė dėrguarit special tė Kombeve tė Bashkuara, janė nė vijė me standardet mė tė larta europiane pėr qeverisjen e mirė,
Zotoemi qė njėher e pėrgjithmon tė zgjedhim statusin tonė .
Duke nderuar gjithė burrat dhe nėnat kosovare, qė bėnė sakrifica tė mėdha, pėr tė ndėrtuar njė tė ardhme mė tė mirė pėr Kosovėn,
Duke kujtuar pėrgjegjėsinė e amanetit tė etėrve tanė


Ne, Jusuf Gėrvalla, Adem Jashari, Ukshin Hoti, Femi Agani, Zair Pajaziti dhe shumė tė tjerė, qė sot vetėm me shpirtė jemi nė mesin tuaj, sivjet me 17 shkurt 2008, shpallim Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran.
P PĖLLUMB, NGA VENDET E LARGĖTA,
NĖ SQEP, LETRĖN E MBAJTA,
MBI OQEANE FLUTUROVA
PREKAZIT IA DĖRGOVA.

A ARBĖRESH E KAM EMRIN,
I VJETĖR NĖ HISTORI,
MALL PĖR TY SHQIPĖRI,
MBETĖM NĖ ITALI!

V VLORA MĖ THĖRRASIN,
VALĖT MĖ TUNDASIN,
DJE ISMAIL QEMALIN,
SOT ADEM JASHARIN.

A ARVANITAS MĖ PAGĖZUAN,
MĖ VRAN E MĖ COPTUAN,
KUFIRIN E KAM PRAN,
MĖ KTHENI NĖ VATAN.

R REPUBLIKĖ E KAM EMRIN,
N’DARDANI E KAM VENDIN,
N’KOSOVĖ KAM LINDĖ,
HAPI DYERT ILIRIDĖ.

Ė ĖNDĖRR MĖ KISHIT,
PLOT 96 VJET,
POR MĖ 17 SHKURT,
U BĖRA - R E A L I T E T!

S SOKOLESHĖ MĖ QUAJNĖ,
MĖ THĖRRASIN EDHE SORKADHE,
UNĖ JAM AJO "NUSJA"
PĖR DASMĖN E MADHE!
I I L I R – EMĖR NĖ HISTORI,
DALLMAT, ALBAN E DARDAN ,
JANĖ NJĖ FIS, KANĖ NJĖ FARĖ,
ME NJĖ FJAL, JANĖ SHQIPTAR.

A ARLIND! MĖ THIRRI NĖNA,
" ERDHI PAVARĖSIA!"
" URIME KJO DITĖ, KJO ORĖ
POR, PA 28 NĖNTOR.

• BAC U KRY. ... NJĖ FAQE NĖ HISTORI, HISTORIA VAZHDON.


__________________:
Mos harojmė shekullin e kaluar, Mijra zemra janė pėrvėluar
Gjėrė e gjatė ėshtė shkruar, pėr Kosovėn e trazuar.
__________________: Nė kėtė shekull kjo politikė, Mrekulli, e them pa frikė,
__________________: Kjo politkė lugate shtrigė, Dhelpėr dinake, kuēedėr e ligė.
__________________: Faroj njerėz me qindra mijė, I madh e vogėl duhet ta dijė
__________________: Fol, moj botė e qytetėrimit, pėrse po shkulej kjo racė e trimit.
__________________: Kosovė oj tokė e jonė, Bujare, trime, ke qenė gjithmonė
__________________:
Kurban u bėre si nė ditė bajrami,
Kur nė Ballkan vritej vetėm shqipėtari.
__________________:
Ty moj Kosovė, e madhe shpresė
Nė ty mbahet fjalė dhe besė,
Njėri krah i Shqiperise!
Je foleja e Trimėrisė!
__________________:
Pjesa mė e madhe e Shqipėrisė
I u dha Serbit e Greqisė
Vetėm ni ardht keq Perėndisė
Pėr atė gjakun e foshnjėrisė,
( Toka e ndezur – K.Roshi: Ani biro, ani ani …)
___________________
ishte njė ditė , qė pellasgjitė , posi njė dritė, mbuluan dhenė,
dual nga Azia, si mizėria dhe me ania, u hodhė nė denė.
___________________
pas pakė herė, duke pėrzjerė, ca me tė tjerė, bėnė elinėt,
duke ndarė, syresh njė farė, si ka tė ngjarė, bėri llatinėt.
___________________
edhe tė tjerėt, mė me nderėt, tė papėrzjerėt, pellasgjinj mbenė
maqedhoninjtė, e ilirinjtė, e mollosinjtė, gjith' ata qenė.
___________________
dhe ata, janė prindėrit tanė, pastaj na thanė, na shqiptarė
mundim tė themi, ne, ata jemi, atė gjak kemi, si mė parė.
___________________
thot' herodoti, n’ tomor zoti, shtėpi qėmoti, kishte dhodhonė
eshtė mė e vjetėr, nga ēdo tjetėr, shumė mė tepėr, kjo gjuha jonė.
___________________
ne kurdoherė, burra me nderė, edhe tė vlerė, jemi treguar;
me grekėrinė, mbar persinė, me gjith' Azinė, kemi lėftuar.
___________________
me Lekėn vamė, mundėm daranė, datėn i dhamė, gjithė azisė
burr' u dėftuam, tė gjith' i thyem, pėrmbys e kthyem fron' e Persisė.
___________________
tė tėrė dhenė, den' e sterenė, sa kombe qenė, nė kėmb i vumė
dhe mbretėruam kudo qė shkuam, tekdo lėftuam, vėndin e zumė.
___________________
me pirron vamė, romės i ramė, llatint' i vramė, i tmeruam;
me Skėnderbenė , turqve sa qenė, u dhamė dhenė, i dėbuam.
___________________
kush i goditi, posi petriti, e i ēuditi turqit, barbarėt?
bota s'guxonte qė t'u qėndronte, po kush lėftonte? Ne, shqipėtarėt.
___________________
pastaj ndryshuam, nuk kuptuam, dhe nuk e ēmuam, tė mirėn tonė
gjakun nėpėr botė, e derdhėm kotė, njeri ē'tė thotė? Nuk ishte thėnė!
___________________
n’Jemen pėr Turqin, argat pėr Greqin, arbreshėt zunė Italin
po Shqipėrinė? si s'u menduam?
pėr kė lėftuam? neve ē'fituam? ē'kemi taninė?
___________________
Ē'thot' ajo, e ve e gjorė,
Mbretėreshė, pa kurorė
Faqe ējerrur, lesh lėshuar,
Shpirt e zėmėr, pėrvėluar;
Gjysm' e vdekur: "O Shqiptarė,
Nėnės mos ia bėni varrė!"
Qan e lutet nėn' e mjerė,
Kėrkon vatrėn edhe nderė,
Do lirinė dhe atdhenė,
Siē'e pat me Skėnderbenė,
___________________
Shqipėrin e dua se jam shqipėtar
Kosovėn e dua se jam kosovar
Maqedonin e dua se jam : …
Jam pjes e kėtij flamuri
___________________
Flet shqiponja nė flamur,
Mbeta n’udhė kryq e pėrmbi urė
Shikoj nė lindje,
Shikoj n’perendim,
Bashkimi kombėtar, i vetmi shpėtim.
___________________
E dua babanė, E dua mamanė,
E dua motrėn, E dua vėllanė,
E dua jetėn, E dua lirinė,
Gjitha gjeneratat duam Pavarėsinė.
___________________
Jam gjashtėdhjet e teta.
Me gėzim tė kufizuar.
Me ditė tė zeza.
Pa flamur nė duar .
___________________
Jam tetėdhjet e njishi
Pa faj, e pa hak
Ecėm nėpėr ferra
Ecėm nėpėr gjak.
__________________
Jam tetėdhjet e nėnda
Me dyer tė shkollės mbyll’
Flakadan demostratash
Nė mars e nė prill.
__________________
Gjenerata ime,
gjenerat ardhmėrie,
si lule pranverore,
si mollė dimėrore .
__________________
Lulet i ēel nė tė parėn stinė,
Kopshtit i shton bukurinė.
__________________
Edhe mollat kanė emra, po sikur fėmitė
Xhufke, Rrakaqe, moll Tetove, qė rriten n“Iliridė
__________________
Shpesh na kujtojnė edhe historinė,
Se rrėnjėt e tyre prekin lashtėsinė.
__________________
Ka molla tė verdha, Tė kuqe, molla ēali,
ka dhe molla t“egra qė rriten mes mali.
__________________
Ca molla piqen edhe nė Ēamėri,
por njė e pikėlluar rri nė kufi.
__________________
Edhe nėpėr dasma nė ēdo shtet e vend
Gjithnjė Mollė e Kuqe, tė kemi nė mend
__________________
Jemi nė mes tė sė djeshmės e tė sė nesėrmės
Dje ishim pėr tė sotmen.
Sot po jetojmė nga se ishim dje
Nesėr dhėntė Zoti do tė jetė mė mire
__________________
Shqipėri! moj nėna ime,
Mė ke rritur me thėrrime!
Shqipėri! tė qofsha falė,
Tė kam nėnė e mė ke djalė
K O R I: Po vijn krushqit
__________________
Ē'u mbush mali me dėborė,
Ē'u mbush deti me pamporė,
Sec u mbush e e jona Vlorė,
Plot me krushq e me dasmorė.
_________________
Nuk jane krushq edhe dasmorė,
Janė Toskė e Malsorė
Me flamur tė kuq nė dorė
Si dhėndurė me kurorė.
__________________
Ē'u zbardhė malet, ē'u zbardhė:
Nga cdo anė sec na ardhė
Shqipėtaret gunė bardhė.
Sec na ardhė palė pale
__________________
Dyke rrutulluar fush e mal,
Kush me kėmb' e kush me kalė,
Kush mė shpejt, kush mė ngadalė:
Kush i lum e kush i gjorė
Kanė zbritur mun nė Vlorė,
__________________ Ē'ka qė ēan rrufeja retė?
__________________ Vjen Smaili trim me fletė,
__________________ Fluturon posi shigjetė.
__________________ Thonė, po vjen drejt nė Vlorė,
__________________ Me flamur tė kuq nė dorė
__________________ Me flamurin e lirisė , N'ate thelb tė Shqipėrisė:
__________________ Thonė, ėshtė vet i tretė,
__________________ Thonė, ėshtė vet i tetė,
__________________ sot ėshtė njėzetetetė
__________________ Rrofsh moj Shqipėri pėrjetė!
__________________
Une e dua Shqipėrinė, qė nga Korca e Vraninė,
Ku del bujku qė me natė, me parmendė dhe me shatė,
__________________
Une e dua Shqiperinė, qė nga Shkupi gjer n’ Janinė,
E drejta e barabartė, gjuhė e shqipes, shkronjė e artė.
__________________
Thonin pėrpara, por thonė edhe tani
Njė shqiptarė dy parti.
Pse jo, gjitha punėt nga dy i kemi
Flamurin me dy ngjyra, Shqiponjėn me dy krena
Qiftelinė me dy tela, Thikėn me dy teha
Njė trup me dy degė, Gjysma toskė, tjetra gegė
Dy kėsula:
Rumbullake dhe tė rafsha
Ku rrafsha mos u vrafsha
Tė paēa mos tė qafsha
__________________
Pėrveē dyshit ėshtė njė njish
Nuk na duhet e ndarė nė dysh
Do tė vdesim qė tė jetojmė
Njė je nėnė Shqipėria jonė.
__________________
Fėmija pa nėnė , si nata pa hėnė
Kush thot ska Shypni, softė faqe zi
__________________
Kush haron dėshmorėt, nė jetė e marshin horėt
Kush nuk nderon Flamurin, mbi vorrė, shkulja gurin
__________________
Kush nuk njeh ushtrinė, e gėzoftė tradhėtinė
Kush nuk din gjuhėn e vet, qoftė hibrid gjithmon e jetė.
__________________
Se Zoti vet e tha me gojė,
Qė kombet shuhen pėrmbi dhč,
Po Shqipėria do tė rrojė,
Se pėr tė luftojmė ne
___________________
S'jemi grekėr as bullgarė,
Asgjė tjetėr nuk jemi,
Jemi vetėm shqipėtarė,
Kėtė emėr nderrė e kemi.
___________________
Ky emėr ėshtė shum' i mirė,
Se mė s'jemi tė gėnjyer,
Nukė jemi n'errėsirė,
E njohmė gjėn' e vjyer.
___________________
T’braktisim nėnėn tonė
E tė marim njė shtrigė!
Zoti mos e pastė thėnė!
Punė e keqe, shumė e ligė.
___________________
Se njerėzit gjithė do vdesin,
Por jeta s'mbetet shkretė,
Gjuha, mėmėdheu mbesin
Tė patundurė pėrjetė.
__________________:
O Zot i madh dhe i vėrtetė
Qė krijove ēka shohėm nė jetė,
Falna gjithė mirėsitė,
Epna dituri e dritė,
__________________:
Zot! mbrona besėn, dashurin' e miqėsinė,
Epna dėshirė tė mėsojmė, e tė mira tė punojmė,
T’bėhemi tė urtė e tė qetė, Shqipėtarė tė vėrtetė.
___________________
Nė gjuhė shqype bota mbar
ka me ju njohte se ē'fis ju kini,
ka me ju njohte per shqyptare;
burra n'za, sikurse jini.
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
Trashigim, qi na la i Pari,
Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
___________________
Edhč atij i u thaftė, po, goja,
Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
Flet, e t'veten lźn mbas dore.
___________________ FLAMUR: Kuvendi i Lezhės
___________________ KUSHTETUT: Lidhja e Prizrenit
___________________ GJUHĖ: Kongresi i Manastirit
___________________ BETIM: PĖR ZOT E ATDHE
___________________
Andaj, me zėmėr tė gėzuar
Dhe me gjithė shpirt uroni!
Zotėrinjt' e zotėruar,
Gjithė pėrnjėherė thoni:
___________________

RROFTĖ E QOFTE SHQIPERIA
KOMBI DHE GJUHA JONĖ
NA PRIFTĖ MENĒURIA
NDIHMĖS PAĒIM ZONĖ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
28 NĖNTORI - RECITAL
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Art dhe Kulturė-
Kėrce tek: