Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 LNPSHA “PEGASI’, ndihma teurapike ne vobektesine mendimore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI’,  ndihma teurapike ne vobektesine mendimore Empty
MesazhTitulli: LNPSHA “PEGASI’, ndihma teurapike ne vobektesine mendimore   LNPSHA “PEGASI’,  ndihma teurapike ne vobektesine mendimore EmptySun Mar 25, 2012 9:47 pm

KRIJOHET FUNKSIONUESE NĖ LNPSHA “PEGASI’ ALBANIA “KATEDRA” E NDIHMĖS TEURAPIKE NĖ VOBEGĖSINĖ MENDIMORE DHE
E PSIKOANALIZĖS KRIJUESE
TIRANE , Date 23.03.2012

Presidenca e LNPSHA ”PEGASI” ALBANIA, nė kuadrin e Kongresit Ndėrkombėtar ndėrmerr njė nismė tė re nė drejtim tė mendimit, pėrcjelljes sė tij realisht te ēdo krijues pėr tė “anketuar” vetveten, pėr t’u ballafaquar me vlerėn e vertetė tė krijimit, nivelin e saj, … me lajtmotivin : “Sa afėr je, sa larg je, si duhet tė vazhdosh e si duhet tė “kurohesh” . Kjo ėshtė e ndėrlidhur mendimin profesional, e jo me atė si e ndjen apo e pėrdor, e pėrcjell lėvdatėn ireale, tė pameritur … si diletant i mendimit kritik.
Duke grupuar krijues tė mirėfilltė me shumė pėrvojė nė fushėn e letrave, nė gamėn shumėgjinish: psikologė, sociologė, leksiokologė, etimologė, semantologė, sociolinguistė, studiues , historiologė letrarė, neurologė krijues, juristė ligjorė e tjerė... , duke qenė kėshtu nė staf “Pegasi” nė ndihmesė tė vobektėve apo “ tė sėmurėve “ nė mendim, duke dhėnė ndihmesė, si njė natyrshmėri e ndihmės tė njerėzve nė nevojė, por, nė kėtė rast, nė aspektin mendimor, pėr “kurim mendimor”, nėpėrmjet njė terapie intensive “medikamentesh mjekuese lartėsuese mendimore …, qė ėshtė shumė rezultative dhe arrin kthjellimin e freskim trunor pėr tė pėrcaktuar qartė “pozicionimin ku je, si je… dhe synimin qė ke” … Madje, do tė jepen edhe instruktime tė nevojshme “teurapike” . Ėshtė njė TERAPI INTESIVE KURATIVE ….
Ky ėshtė njė hap progresiv, qė hidhet nė kėtė proces mendimor, pasi, shpesh herė, ka vakėsi nė kreaturė, duke prodhuar krijimtari prolikse , pa nerv, nė dhėnien e mendimeve, nė tepėrime, nė mburrje - lėvdime preferancive tė pabazuara nė talent , nė dhėnien e titujve fluturimthi, nė moskompentencė profesionale pėr shpėrndarje ēmimesh, e ndėrvarur kjo nga moskulturimi nė fushėn e studimit dhe njohjes sė gjinive…: nė quajtjen e disave si poetė apo shkrimtarė tė vertetė qė nuk kanė lidhje tė mirėfilltė me letėrsinė, “studiues tė mirėfilltė tė linjės, kur nuk kanė asnjė kontakt me tė…, nė quajtjen poetė tė atyre, qė kanė dėshirė tė shkruajnė, por pompohen me seriozitet …, nė quajtjen e vetes “artist”, kur nuk je i tillė, por je nė hapaparat…, nė krijimin e pompozitetit fals, nė marramendėsinė dhe profilkotėsinė se “jam i pėrmbushur”, apo poet, kur s’ke dalė ende nė arenė…; nė mos konkurrim tė vlerės dhe nė ballafaqim konkret me atė qė ke dhėnė apo jep…
Shumė klube letrare funksionojnė nė gjithė territorin e kombit shqiptar? Po sa efikase janė ato, sa pėrfaqėsuese, si e ndėrtojnė veprimtarinė, si i realizojne botimet, a kanė vlerė universale, a mundėsojnė kontaktin letrar me nivel, a pėrgjithėsojnė, a konkurrojnė realisht… e tjera. Shihet njė pėrsėritje e paprincipė e asaj, qė sheh pėrvitshėm, pa frymėmarrje tė re… tė njėjtėt pa ide ripėrsėritin veten thatė dhe kryejnė veprimtari tė thata. Kėtė e kemi vėzhguar nė Kosovė, nė Maqedoni, nė Shqipėri e tjerė…
Nė manifestimet e zhvilluara, apo siē i quajnė “ORĖ LETRARE” , njė “atavizėm quajtjeje”, e cila tė kujton orėt letrare tė letėrsisė , tė cilat ishin tė programuara pas pėrfundimit tė studimit tė njė shkrimtari, ku me njė temė tė caktuar veprimoheshin gjithė nxėnėsit me njė pjesėmarrje aktive ose pasive, e ndėrvarur nga drejtuesi i mėsimit tė letėrsisė, ata, qė kanė botuar madje dhe shumė libra, paraqiten thatė, nuk pėrzgjedhin nga vėllimet e tyre tė shumta, njė poezi pėrfaqėsuese; madje ndesh edhe nė kėtė “ qė unė nuk konkurroj, por recitoj njė krijim , pasi kam fituar ēmim vjet, duke marrė pozat e njė triumfuesi… Po ē’ndodh ? Edhe poetė reputativė bien nė gabime tė pafalshme, duke vepruar me inkopentencė dhe pėrkrahin dhe japin ēmime ajrore…

Ai, qė e meriton duhet tė marrė ēmim, por juria duhet tė jetė kompentente , e nivelit, duke diskutuar materialin lėndor paraqitės… dhe tė bier prehė e mendimit jo profesional, diletant…
Kjo metodė duhet tė kurohet urgjentisht … , pasi u jepen ēmime tė pameritueshmėve, atyre qė janė mprapa nė kreaturė… , me formatime krijimesh tė dala nga moda…
Nė Lidhjen Ndėrkombėtare tė Poetėve, Shkrimtarėve, Poetėve dhe Artistėve para do tė funksionojė njė “katedėr e tillė” , e cila nėpėrmjet formave, mėnyrave , trajtave tė larme do tė realizojė kėtė mision…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
LNPSHA “PEGASI’, ndihma teurapike ne vobektesine mendimore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: