Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Antologji me poezi shqipe: "Lotėt e Virgjėr"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anėtar
Anėtar
Mexhid Yvejsi

Male
Numri i postimeve : 429
Age : 68
Vendi : Gjakovė, Kosovė
Registration date : 04/05/2009

Antologji me poezi shqipe: "Lotėt e Virgjėr" Empty
MesazhTitulli: Antologji me poezi shqipe: "Lotėt e Virgjėr"   Antologji me poezi shqipe: "Lotėt e Virgjėr" EmptySun Mar 18, 2012 1:19 pmBotime tė reja: LOTĖT E VIRGJĖR
ANTOLOGJI ME POEZI SHQIPE
Agim Mato – Fatmir Terziu


Kėto ditė doli nė dritė libri me titull:

”LOTĖT E VIRGJĖR”

Ky libėr i ri ėshtė njė antologji:

ANTOLOGJI ME POEZI SHQIPE
Botuar nga “APCO”
8 Mars 2012

Kjo antologji ėshtė ideuar dhe realizuar nga:
Agim MATO dhe Fatmir TERZIU

Libri u kushtohet nėnave, motrave dhe vajzave.

Nė kėtė projekt kanė marrė pjesė 143 poetė, nga tė gjitha trojet shqiptare, emrat dhe poezitė e tyre janė si vijon:

1. Abdyl Kadolli: Nana Fatė
2. Adem Zaplluzha: Mė mungojnė duart e nėnės
3. Adivije Hoxha: Nėnės sime
4. Adnan Mehmeti: Nėnės
5. Agim Bajrami: Nėnės
6. Agim Gjakova: Erdhe moj nėnė nga Gjakova
7. Agim Mato: Nė pragun e shtėpive tona
8. Agim Shehu: …Si ėndėr
9. Albana Subashi: Asaj
10. Albert Habazaj: Nėnave u falet Vlora
11. Albina Idrizi: Kur qeshte nėna ime
12. Aleko Likaj: I shkruaj nėnės
13. Ali Podrimja: Dashuria
14. Alma Begaj: Flokėargjenda
15. Andrea M. Krateli: Nėnė
16. Andrea Zarballa: Gjumi
17. Anila Toto: Nėnė
18. Arqile V. Gjata: Nė kopshtin e dashurisė sonė
19. Astrit Ēerma: Mirė se ardhe...
20. Bajame Hoxha-Ēeliku: Nėnės
21. Bardhyl Maliqi: Gjyshja...
22. Beatriēe Balliēi: Harpa
23. Bilall Maliqi: Nėna ime
24. Brixhilda Ndini: Elegji
25. Brunilda S. Boēova: E ėmbla “Nėnė”!
26. Burhanedin Xhemaili: Zėri i largėt
27. Dalan Luzaj: Nėnės
28. Diana Halili Lika: Me gjuhėn e nėnės sime do tė flas
29. Diellza Bajrami: Asaj
30. Dini Muēa: Me ēarēafin e vetmisė
31. Drita Ademi (Beqiri): Ju, nuk e njihni Nėnėn time
32. Dritėro Agolli: Vdekja e nėnės
33. Duro Mustafai: Ėshtė nėna
34. Edmond Shallvari: Shlyerja e mėkatit
35. Enkeleda Ristani: Mungesė
36. Fatbardha Myslimaj Xhani: Unė do tė kujdesem ...
37. Faslli Haliti: Nėna
38. Faslli Canaj: Nėnės
39. Fatmir Terziu: Sonet nė ditėlindjen e nėnės sime
40. Fatmiroshe Xhemali: A mundem, Nėnė?
41. Fatos Arapi: Vdekja e gjyshes
42. Fran Ukcama: Zogu i zbardhur
43. Fuat Memeli: Meraku i nėnės
44. Gėzim Llojdia: Tė gjithė flasin pėr Amandėn
45. Gjon Neēaj: Kujtim
46. Halil Haxhosaj: Triptik pėr nėnėn
47. Halil Xani: Pėr nėnėn
48. Have Halitaj-Elezaj: Oh Nėnė
49. Hekuran Halili: Bisedė me Bardhėn
50. Hivzi Sulejmani: Plagė shpirti
51. Ilir Kalemaj: Pėrjetėsisht aty
52. Iliriana Sulkuqi: Letėr nėnės me internet…(!)
53. Irena Gjoni: Tek oborri i fėmijėrisė sime
54. Irena Vreto: Gruas
55. Ismail Kadare: Pa ty
56. Izet Abdyli: Nėna ka njė lutje
57. Jona Merjo: Nė mbrėmje
58. Juela Meēani: Nėnės time
59. Julia Gjika: Asnjėherė s’ėshtė mjaft
60. Kalosh Ēeliku: Vetėm Unė tė pi me verė
61. Klodian Kojashi: Stina e parė
62. Kostaq Duka: Bėjmė sikur
63. Konstandin Dhamo: Nėna Terezė
64. Kozeta Keze Zylo: Pėr tė ėmblėn, flokargjendėn time...
65. Kozeta Zavalani: Udhėrrėfyeset e mia
66. Kristaq Turtulli: Nėnės sime
67. Laureta Roshi: E bukura nėna ime…
68. Lediana Kapaj: Nuk ēmallem dot moj nėnė!
69. Leon Lekaj: Nanės
70. Lida Lazaj: Nė erė
71. Linditė Ramushi: Mė lėr tė psherėtijė…
72. Liridona Shehu: Nėnė
73. Luan Ēipi: Nė ditėlindjen e gruas
74. Luan Xhuli: Pėr nėnėn
75. Lulzim Logu: Duart e nėnės time.
76. Lumo Kalleshi: Derdhen vetėtimat
77. Marjet Ēulla: Ti je ėngjėlli im
78. Merita Bajraktari Mccormack: Sonte
79. Mėhill Velaj: “…ku flejnė ėngjėjt…’
80. Mihal Gjergji: Nėnės
81. Milianov Kallupi: I vura pėrpara kuajt e erės
82. Miltiadh Davidhi: Gjyshe Gora
83. Mimoza Ahmeti: Mama dhe bijtė
84. Murat Gecaj: Poezia ime e parė
85. Myrteza Mara: Mos u lodh
86. Myrvete Mehmeti: Nėnės
87. Naim Berisha: Nuk ėshtė trill
88. Ndrek Gjini: Pse kaq vonė biri im?
89. Neki Lulaj: Erdha nėnė
90. Nexhip Bashllari: Lermė pak!...
91. Nikolla Spathari: Nėna
92. Nijazi Mripa: Femra kosovare
93. Novruz Abilekaj: Nėna
94. Nuhi Vinca: Dhe zemrės i vura njė gur
95. Nuri Plaku: Ti je rrudha ime
96. Ornela Musabelliu: Nėnės sime
97. Petraq Kote: Ti erdhe pėrgjysmė
98. Petraq Risto: Ikja e nёnёs99. Koēi Petriti: Balada e Nėnės
100. Pėllumb Ēuni: Edhe kėtė verė
101. Pėrparim Hysi: Elegji pėr nėnėn
102. Pozaet Qose: Pritje…
103. Preē Zogaj: Pushim pėr nėnėn
104. Puntorie Ziba: Vaj pėr nėnėn
105. Qazim Shemaj: Nuk harrojnė karafilat e kuq
106. Raimonda Moisiu: Nėna
107. Reshat Kripa: Kėrkoj varr pėr tim atė
108. Rexhep Polisi: Nėnė
109. Rina Mitkolli: Nėnės sime
110. Rizah Sheqiri: Mall pėr gjyshen
111. Rozi Theohari: Nėnė Tereza
112. Sabit Rrustemi: Nanė
113. Sadie Kryeziu Bejtullahu: Ti o Nėnė...
114. Sami Gjoka: Ti s'kujtohesh mė pėr tė
115. Sami Islami: Nėna ime
116. Sazan Goliku: Nёna
117. Sejdi Berisha: Mbi varr tė nėnės
118. Sinan Kėrpaēi Xhepi sekret
119. Skėnder Rusi: Kur vdiqa unė
120. Spiro Xhavara: Gruaja? ...po, po, gruaja!
121. Syriha Ademovi: Larg, nė kupėn e mallit…
122. Shadije Hotnjani: Bekimi i nėnės
123. Shejmondė Paēarada: E shenjtė e kėsaj bote
124. Timo Mėrkuri: Ninulla e fundit
125. Thanas Jani: Mbeta ikjehumbur
126. Thani Naqo: Nė mullarin me bar
127. Uran Krasniqi: Express urim nėnės pėr ditėlindje
128. Vangjel Zafirati: Trupi yt
129. Vangjush Ziko: Vilmas
130. Vasil Tabaku: Femėr
131. Vaso Papaj: Ti je ėngjėlli im
132. Venka Capa: Nėpėr rrudhat e dhimbjes
133. Vilhelme Vranari Haxhiraj: Ku je... nėna ime?!
134. Visar Zhiti: Jetoj nė syrin tėnd
135. Vojsava Nelo: Ikja e nėnės
136. Vullnet Mato: Letėr nėnės
137. Xhavit Gasa: Syri dhe zemra e nėnės
138. Xheladin Mjeku: Nėna Ajshe mallkon ata qė i ndanė
139. Xhevahir Cirongu: “Nėnė”
140. Xhevat Latifi: Vjeshta nė ninėzėn tėnde
141. Ylber Merdani: Luēianės
142. Yllka Sheqiri: Pa titull
143. Zeqir Lushaj: Nana…, u nis vet

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Antologji me poezi shqipe: "Lotėt e Virgjėr"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: