Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese Empty
MesazhTitulli: CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese    CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese EmptyMon Feb 20, 2012 2:04 pm

CEZ,MEE Realistika dhe opinioni klientor...
fillim trajtese


PRONARIT TĖ KOMPANISĖ CEZ TIRANĖ
SHĖRBIMIT KLIENTOR
PĖR DIJENI MINISTRIT TĖ EKONOMISĖ DHE ENERGJITIKĖS Z. NASIP NAĒO
TIRANĖ

Njė odise e gjatė tundimi, mosprofesionalizmi dhe indisiplinimi. Pavarėsisht se kėto ēėshtje janė ngritur edhe nga mediat e shkruara dhe vizive , si dhe janė trajtuar nga deputė tė veēantė, ende s’ka pėrmirėsim, por vijon tė ndodh kėshtu, si nė rastin protagonist tė mėposhėtm:
CEZ po shfaqet , sikur nuk do tė punojė nė Shqipėri, ose sikur ėshtė “padron” dhe tė keqpėrdorė klientėt e vet...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese Empty
MesazhTitulli: Re: CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese    CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese EmptyMon Feb 20, 2012 2:04 pm

Qė prej janarit e deri nė prill tė vitit 2011 s’kanė punuar sė reshturi kėrkesat e mia pėr faturėn tatimore Shitje Energji Elektrike tė CEZ me mua Klientin Kristaq Shabani, Gjirokastėr, qytet, lagjja “18 Shtatori”. Faturat e janarit, shkurtit erdhėn vetėm me njė taksė televizori, tė cilat, sipas rregullave i pagova menjėhere, pasi ne jemi disiplinuar me kėtė etikė dhe korrektesė… Ndėrkohė organizova ballafaqim direkt me regjistruesen, tė cilės i kam marrė edhe firmėn pėrkatėse dhe qė ėshtė shprehur se, kėto janė dhėnė nė Tiranė, por sistemi nuk i ka regjistruar! U kontaktua me pėrgjegjesin e OSSH dhe ai bėri relacionin pėrkatės. Mandej u ankimua te njė farė Elda, pėr kėtė ēėshtje, e cila mė tha se pėrgjigjja e ankesės vjen pėr 7-10 ditė!
Pėr t’u siguruar pėr kėtė kontaktova dhe me pėrgjegjesen e Shėrbimit Klientor tė Gjirokastrės, e cila mė pohoi se ishte neglizhimi i tyre dhe do tė zgjidhej nė afat e me parėsi kjo ankesė.
Kaluan 10 ditė dhe faturat nuk erdhėn as nė janar e as nė shkurt.
Njė veprimtari krej e papėrgjegjshme, e shkrehur, e padisiplinuar! Ndėrkohė, ēdo dite nė zyrat e CEZ shihje me dhjetra klientė, qė vuanin njė torturė tė jashtėzakonshme, mosfatura, fatura me debit ekstrem, njė rritje tė mėllefit dhe tė pakėnaqėsisė, fryrje dhe zgjidhjet minore…Njerėzit arritėn nė kulmin mė tė lartė tė mallkimit! Vetė punonjėsit e OSSH-sė dhe tė CEZ thoshnin se kėtu ka njė ērregullim total,… dhe nuk merr kurrė zgjidhje! Njė humbje e madhe besimi te “enti” i vetvetes!
Vetėm, si rrjedhojė e ankesave tė mia dhe ballafaqimit konkret me punonjės tė paaftė tė tė linjave tė shėrbesės nė CEZ, u arrit qė nė mars mė erdhi fatura, ku pagova 700 kWh, rreth, nė mos gabohem 10000 lekė tė reja, tė cilėn e pagova nė mars, pra njė muaj para me qėllim qė tė tregoja devotshmėrinė time dhe rregullsinė si klient... U bisedua qė ndonjė sasi tjetėr, e cila ishte konsmuar gjatė kėtyre muajve dhe qė nuk ishte pasqyruar, do tė llogaritej pothuaj e gjitha me vlerė 7.70 lekė , ose dhe 3 muaj x 300kWh me vleftėn 7.70 lekė dhe pjesa tjetėr me 13.50 lekė. Kėshtu u ra nė dakortėsi , pasi iu hodh faji matėsit, qė ndryshoka me aftėsi “elasike”...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese Empty
MesazhTitulli: Re: CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese    CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese EmptyMon Feb 20, 2012 2:05 pm

Por nė Faturėn tatimore tė muajit Prill ndodhi ēudia “CEZ”!

Fatura ime kishte kėtė konsumim pėr periudhėn 08.03.2011 deri mė 15.04 1710 kWh, njė konsumim gjigant, i cili, kurrsesi, nuk mund tė konsumohet nga njė familje shqiptare me njė sipėrfaqe tė vogėl banimi dhe pikėrisht nė fillesėn e njė pranvere tė ngrohtė?!
Llogaritjet ishin:
1710.00 21.345.00

Tarifa e parė 300.00 x 7.70 2.310.00
Tarifa e dytė 1410.00 x 13.50 19.035.00

Plus TVSH 20% 4.269.00
Taksa e televizorit 100.00
Gjithsej 25.714.00

Pėr kėtė faturė galopante dhe anormale, shkova dhe u ankova te Dega juaj e CEZ nė Gjirokastėr, (pasi tentova disa herė pėr tė marrė numrat Tuaj tė telefonit tė faturės, tė cilėt , sipas meje dhe tė tjerėve, qė i kanė provuar janė ineksistentė pėr zgjidhje problemi , pėr formalitet sjelljeje (etike); bėra ankesėn dhe mė thanė shprehimisht: “Do tė prisni pėrgjigjen e ankesės dhe nuk do tė bėni asnjė likujdim dhe nuk do tė keni asnjė debit“.
Tė dukej nė ēdo rast, sikur komunikoje me mosekzisencėn dhe moskompetencėn!...Personazhe tėrheqės pėr romane e sidomos pėr ne qė kėrkojmė tė tillė nė jetėn e pėrditshme! Edhe fytyrat e bukura mpakeshin dhe bukuroheshin! CEZ ngjante si njė kuskutė verdhacuke, qė, pas marrjes sė lėngut limfatik dhe klorofilės punonjėsve tė vet, kėrkonte t’ua merrte dhe shqiptarėve
dhe t’i metizonte, kur ministria pėrkatėse, apo enti, nuk lozte rolin e vet kontrollues dhe mbrojtrės!
Po ēuditėrisht u shfaq debiti debil i psikopatisė aktive, pa ardhur asnjė pėrgjigje i kėrkesės sime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese Empty
MesazhTitulli: Re: CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese    CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese EmptyMon Feb 20, 2012 2:05 pm

Ju shumė mirė keni hapur shėrbimin klientor, por kėtė shėrbim e keni tė zhveshur, tė lakuriqėzuar krejtėsisht nga kompentencat. Ata (punonjės) janė thjeshtė disa ”postues” dokumentash, tė cilėt, mė shumė i ngjajnė “mumjeve”, sesa njerėzve aktivė, kėtė e deklamojnė dhe vetė me tėrėsinė volitive.Shqipėtarėt e zotė i kthyet nė tė tillė! Tė vėshtrojnė me sy tė venitur, kur ju i propogandoni e reklamoni si profesionistė tė sė ardhmes! Gjepurina ornamentale!
Ēdo muaj i kam ngjatjetur dhe kam pritur njė pėrgjigje tė thjeshtė tė njė kėrkese..., ankese. Pse nuk u kėrkoni llogari dhe nuk i keni nė stilin e punės masat administrative pėr Pėrgjegjėsat apo Zyrat e Zgjidhjes sė Kėrkesave dhe Ankesave tė popullit? Zoti Pronar i CEZ, kėshtu them se nuk e keni tė gjatė! Padashje ose me dashje ju bini nė faje fataliteti! Madje, dua tė them se keni vjelur edhe debite debile , duke i kėrcėnuar klientėt me prerje drite, vetėm pėr fajin tuaj dhe nuk keni marrė masa pėr tė ērregulltit e mospagesave?
Kur vijonte rritja galopante e debitit tim dhe vete kėta tė venitur (shėrbimi klientor) e fshinin me njė gjest grafik nė faturėn time debitin, duke mė thėnė se s’kisha punė me kėtė, por duhet pritur pėrgjigja.... Pastaj shoh njė moskoordinim tė veprimeve edhe kėtu nė bazė , pasi Dega e CEZIT kėtu duhet tė lidhet mirė me Shėrbimin postar, qė ka marrė pėrsipėr kontraktalisht tė kreditojnė pagesat e konsumatorėve nėpėrmjet Bankave...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese Empty
MesazhTitulli: Re: CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese    CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese EmptyMon Feb 20, 2012 2:06 pm

Por me e keqja konstatuese ndodhi kėto kohėt e fundit, e lidhur me problemin qė ngrita mė lart, kur mė thanė qė je debitor edhe pėr muajin gusht dhe shtator 2011... Libreza ime kishte pagesat pėrkatėse, vulat , firmat pėr realizimin e pagimit korrekt nė Postėn e Lagjes, ku banoj... Sipas Cez kėta dy muaj nuk ishin kredituar?! Absurditeti vallėzonte debitin debil tė CEZIT!
Atėhere pyes si qytetar: “Pse s’ka disiplinim? Ē’ėshtė kjo sorrollatje, zoti Pronar? Ne kemi banuar nė vende tė komunitetit evropian dhe anomali tė kėsaj natyre, asqė kemi parė qoftė edhe nė njė rast tė vetėm! (Sikur tė kishte ndodhur nė vendin tėnd nė Ēeki do tė ta kishin hequr licensėn pėr dy orė me kėtė keqsjeėllje!) Kėrkesa- ankesat atje zgjidhen me shpejtesi tė madhe kohe nga ata qė duan tė kenė vendet e punės... Kėshtu duhet tė jetė dhe nė Ēeki... dhe kėtu ėshtė sė nė jemi tė shėtitur pėr shkak tė profesionit!”
*
Para ca ditėsh u fotokopjua libreza dhe u nis te qendra juaj nė Tiranė,
si fakt kokėfortė dhe qė duhet tė mos ta trajtoni debitin si debil dhe tė procedoni profesionalisht! Pse krijohen kaq ankesa dhe nuk u jepet pėrgjigje? Kush e lejon kėtė CEZ qė tė sorrollatė klientėt e rregullt dhe tė ndershėm tė kėtij vendi, duke i debituar apriori e pa asnjė arsye, rregull, etikė njerėzit? Ku e gjen kėtė forcė e produkt korruptiv?
Pse Ministria e Energjitikės rri e bėn sehir nė kėtė katrahurė tė diktuar, e cila kalon nė diagramė regresive?
Pse vjojnė kėto eksperimente me tė ndershmit dhe tolerohen ata, qė kanė vite qė s’paguajnė energjinė dhe shfrytėzojnė faljet e mėdha tė fushatave elektorale, tė cilat falin, por e vjelin shumė shpejt nga falja? Pse kjo ndarėsi ca tė nėnės dhe tė njerkės, kur ligji ėshtė ligj?!
Ndryshojani fizionominė CEZIT, sepse me kėtė fizionomi s’e ka tė gjatė!... Pronarė tė CEZ: Silluni buzėqeshjen punonjėsve tuaj dhe mos i lini me fytyrėn vrarėlije dhe me sy tė venitur! Mos provokoni ndėrgjegjen e kėtij populli!
Gjatė kėsaj odiseje tė gjatė kam vėnė re me qindra e qindra njerėz, tė cilėt kanė ankesa mė tė larta pėr evidentime fiktive, pėr rritje tė ngarkesave, pėr konsumime, kur nė shtėpitė e tyre ka vite qė ėshtė prerė drita elektrike, ose kanė vdekur pronarėt dhe kur ende u shkon taksa e televizorit e tjerė.
Shumė kanė shtėpi nė fshatra edhe nė rrethin e Gjirokastrės , por qė nė dimėr banojnė nė qytet dhe, kur shkojnė nė verė apo nė vjeshtė nė shtėpinė e fshatit, ndezin QIRINJ. Vijnė dhe nga qytetet e tjera tė vendit, kanė NOSTALGJI pėr vendlndjen, kanė shtėpitė e tyre dhe duan t’i hapin... CEZI UA PRET KĖTĖ NOSTALGJI dhe u thotė : “Jetoni me qirinj!” Ata nuk kanė driė nė shtėpi dhe u thotė : “Keni s’keni dritė, televizori ju punon! Paguani taksėn”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese Empty
MesazhTitulli: Re: CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese    CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese EmptyMon Feb 20, 2012 2:06 pm

Qesha me vete, kur njė fshatar lab, i emigruar me shtėpi tė mbyllur e pa dritė, u tha: “Keni tė drejetė , duhet paguar! Kjo ėshtė pėrvojė e mirė... Duhet qė Qeveria tė na sjellė sa mė shumė tė ngjashėm si CEZI se do tė na veli nga taksat!”
Njė rast tjetėr mė i avancuar: Babai nė varrin e djalit tė rėnė aksidentalisht kishte vendosur njė llampė, pėr tė cilin i shkonte fatura e energjisė, por s’mėnoi se pas pak i erdhi dhe taksa e televizorit “varrit”...
O TEMPORA! O MORES!
*
Thuhej dhe u propogandua se, kur erdhi CEZ energjisė elektrike do t’i vinte BUZĖQESHJA, por tashmė mallkojnė atė qė e solli CEZIN!... Kush e gjeti dhe kush ishte autori vallė?!... Njė pyetje e vėshtirė retorike!...
Ndaj duhet operuar shpejt , pa u trashur shumė...
Pale kasetat e jashtme mbi muret (apo kabinat e vockėla ) qė tė bėjnė gjėmėn. Ato janė vendosur pa rregull dhe nė mure tė jashtme tė Apartamenteve 27 cm, pa asnjė rregull tė sigurimit teknik dhe qė janė nga ēasti nė ēast kėrcėnim eksplozicioni pėr apartamentet e privatizuara tė qytetarėve, kur dihet praktika se si duhet tė vendosen ato dhe ku vendosen... jetė familjes tė tėra nė rrezik , kujdesi pėr njerėzit ėshtė nė rrezik katastrofal... Pale mandej lihen paēelėsa dhe nė mėshirė tė fatit. CEZ duhet tė marrė urgjent pėr kėto raste dhe t’u paguajė pronarėve e apartamenteve taksė pėr kėto kaseta tė vendosura nė pronat e tyre... Kjo ėshtė loja !...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese Empty
MesazhTitulli: Re: CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese    CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese EmptyMon Feb 20, 2012 2:06 pm

Κtheni besimin te Zyrat tuaja “SHERBIM PER KLIENTIN” tė mos quhen siē thonė kohėt e fundit “RREZIKU PĖR KLIENTIN”, si u shpreh njė avokat , qė I njeh mirė ligjet dhe qė ka kaq kohė qė nuk zgjidh dot problemin q ėka me CEZ!
Kohėt e fundit kėtu nė Gjirokastėr dritat ikin dhe vinė , duke rrezikuar totalisht pajisjet shtėpijake tė blerė me shumė djersė nga qytetarėt e duke dalė shumė prej tyre jashtė pėrdorimit nė kėtė lojė kukafshehtas ….
Pres pėrgjigje sa mė shpejt pėr kėtė problem akut dhe pėr ndryshim gjendjeje , nė rast tė kundėrt do tė ndjek tė gjitha aftėsitė e mia pėr zgjidhjen e kėtij problemi.
Duke iu drejtuar gjithė organizmave ndėrkombėtare, duke mos lejuar nėpėrkėmbjen e figurės sime tė vlerėsuar nga bota.

KRISTAQ F. SHABANI, poet, shkrimtar, studiues, estet
Anėtar i Lidhjes sė Shkrimatrėve I.W.A (Ohajo SHBA) Anėtar i W.P.S
President i Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGAS” ALBANIA
Kryetar i Kėshillit Koordinativ tė SHOQĖRISĖ CIVILE TĖ TREVAVE TĖ JUGUT TĖ SHQIPĖRISĖ.Njeriu i Vitit 2011, i shpallur nga Instituti Biografik Amerikan
I pėrzgjedhur ndėr 2000 intelektualėt e shekullit 21 nga Instituti Biografik Anglez i Cembrixhit
Fitues i “Medalje e Artė e Kontributit pėr Shqipėrinė” nga USA
I nominuar pėr “URDHĖR AMERIKAN I MERITĖS”
I nominuar pėr bashkėpunėtor me Institutin Biografik Amerikan
Korrespodent i revistės letraro - shkencore ”LA PORTA DEL UOMO“ pėr SHQIPĖRINĖ
Gjirokastėr, Albania 20 shkurt 2012Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese Empty
MesazhTitulli: Re: CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese    CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
CEZ, MEE Realistika dhe opinioni klientor, fillim trajtese
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Ekonomia-
Kėrce tek: