Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Lumo
Fillestar/e
Fillestar/e
Lumo

Male
Numri i postimeve : 54
Age : 69
Vendi : SHBA
Registration date : 06/09/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptySun Feb 19, 2012 10:42 am

I nderumi Drini, te qeshtejet personale perpos ineteresit politik, ideologjike, hyjen dhe gjena tjera, me te renda se luftes per pushtet. Njera ashete nga ata, ose te dyja?!
Ju pershendes taneve

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptySun Feb 19, 2012 2:35 pm

Te dyjat o Lumo te dyjat, shqiptaret u vran neper shekuj, kush vrau Bac Bajramin Hasn Prishtinen Luligj Gurakuqin, kush vrau Shaban Polluzhen Ymer Berishen Xhem Gostivarin, e mira e mira shqiptar te vertet.
Kush vrau Vllezrit Gervall, Kdri Zeken Enver Hadrin e shum shum te tjer, shqiptaret o Lumo shqiptaret vran dhe vazdoin te vrasin e rrafin edhe sot per interesa te ulta shum te ulta vetum e vetum se ata mendoin ndryshe .
Lumo miku im kam ndegju pleqrit duke then se aty ku ka razi-unitet-paitim, aty ka dhe bereqet-zhvillim. Ne shqiptarve eshte duke na mungu unitet kudo.
Mirmbetshi miku im.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyMon Feb 20, 2012 7:43 pm

shqiptari vrau shqiptarin..
tradhtaret vrane patriotet se bashku me armiqt
dhe ska te ndalur sepse pushtetin gjithnje tradhtaret dhe servilet pe kan
atdhetaret spo ja dalin qe ti vrasin tradhtaret po po behen pjese e tyre per interes e karrig..bahet mir pas nje mij vjete gajle mos keni,,,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyTue Feb 21, 2012 1:59 am

Ish-shefi: SHIK-u u themelua me vendim tė Thaēit

Ish-shefi i Shėrbimit Intelegjent tė Kosovės, Kadri Veseli ka rrėfyer pėr themelimin e kėtij shėrbimi dhe strukturėn e tij. Ai ka treguar se si lėvizja e studentėve e vitit 1997 ka qenė baza kryesore e SHIK-ut.
“Kėtyre lėvizjeve iu janė dhėnė atė kohė edhe trajnime tė intelegjencės nga ata qė ia kanė dashur tė mirėn Kosovės, tė jashtėm por edhe nga vendi amė. Kjo strukturė ka qenė baza e SHIK-ut”, ka thėnė Veseli pėr emisionin “Pressing” tė KTV-sė.
Pas vendimit pėr themelimin e Qeverisė sė Pėrkohshme tė Kosovės, ishte vendosur edhe pėr themelimin e Shėrbimit Intelegjent. “SHIK-u fillesat i ka pas nėnshkrimit tė njė marrėveshje nė Rambuje nė mes tė Rugovės, Thaēit e Qosjes, pėr krijimin e Qeverisė sė Pėrkohshme tė Kosovės. Nė atė kohė, nė fund tė marsit a fillim tė prillit u themelua edhe SHIK-u, kjo u bė me vendim tė kryministrit tė asaj qeverie, Hashim Thaēit” , ka shtuar ish-shefi i kėtij shėrbimi.
Kadri Veseli ka folur edhe pėr vitet e themelimit tė UĒK-sė, e kohėn e ēlirimit. Nė vitin 1992, sipas tij, UĒK-ja kishte tentuar qė pėrmes Adem Jasharit, tė takojė Ibrahim Rugovėn.
http://botasot.info/def.php?category=3&id=156117
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyWed Feb 29, 2012 1:47 am

Si u vranė komandantet e UĒK-sė qė luftuan nė Kosovė dhe si morėn komandėn “parashutistėt” e Tiranės?
Gazmend Islami

UĒK-ja e Tiranės dhe UĒK-ja e themeluar nė Kosovė?


Njė enigmė qė duhet pėr tu sqaruar, njė e panjohur pėr tė gjithė ata qe merren me historikun e njė periudhe qė ka bėrė ndėrrimin e historisė me tė re tė Kombit . Kjo temė ėshtė dashur qė moti tė sqarohet, por dikush ėshtė frikėsuar, dikush ėshtė kėrcėnuar , e dikush ka pasur pėrfitime nga kjo heshtje.

Lidhjet e Zahir Pajazitit me Adem Jasharin

Kjo mjegull e madhe vėshtirė dhe ėshtė pėr tu sqaruar . Ajo ēka i dallon kėta politikanė qė thirren nė emėr tė UĒK-sė, nga tė tjerėt ėshtė se ata nuk besojnė qė njė ngjarje nga jeta e tyre tė ketė ndikuar nė zhvillimet negative tė jetės sė dikujt tjetėr. Kjo garniturė e quajtur dhe e vetėshpallur UCK- ė, dhe Shtabi i saj janė tė aftė tė mėsojnė gjėrat e fshehura qė i pėrkasin gjendjes reale. Nėn ndikimin e propagandės kanė arritur tė hipnotizojnė shume njerėz dhe jam shumė i bindur, qė po ta dinin ata realitetin do tė ndihen tė turpėruar se ēka kanė bėrė kėta gjate periudhės se luftės dhe pasluftės . Nga ana logjike mund tė sillte njė lufte brenda vet UĒK-sė, por pėr momentin do tė ishte vetėvrasje pėr UĒK- nė, dhe bazėn e saj tė ndritshme. Nė kėto anė shihej rebelimi i hapur, gati se nuk ishte ardhur qė vetėm armėt mes veti tė mund tė zgjidhnin konfliktin nė mes atyre qė luftonin me vite brenda Kosovės disa komandantėve parashutist tė ardhur nga jashtė. Nė asnjė mėnyrė nuk duam qe tė bėjmė tė njėjtėn analizė duke lidhur ngushtė njėra me tjetrėn. UĒK-ja e krijuar brenda Kosovės dhe ajo e Tiranės qė pėr dikė janė tė pandashme, por ne realitet janė krejt dy pjesė tė ndara qė mė shumė ka sjellė fatkeqėsi, sesa bashkėpunim tė mirėfilltė tė kėtyre dy shtyllave, qė tash mbanin luftėn e UĒK-sė, njėra ndeshej me armikun e tjetra bėnte planet nė Tiranė se si tė merrej pushteti pas pėrfundimit tė luftės. Dikush mund tė pyet po, pse? Sepse nuk po kuptoj se ēfarė ndryshimi ka kur Shtabi dhe SHIK-u ishin krijuar nga UĒK-ja , por pėr tė bėrė njė elaborim tė gjithė kėsaj, ėshtė njė temė qė duhet shkruar nė njė libėr, mirėpo kėsaj radhe do tė mundohem qė nė formėn mė tė mundshme e tė thjesht tė bėjmė disa sqarime.
1.Nė bazė tė hulumtimeve tė literaturės historiografike tė bėrė shihet qartė se barrėn kryesore tė luftės e mbante linja e Llapit nė krye me Zahir Pajazitin dhe shtylla tjetėr nė Drenicė me Komandantin Adem Jashari dhe Rexhep Selimin e qė ky i fundit ishte gjenerator i bashkimit tė kėtyre grupeve, ndėrsa Nait Hasani ishte nė cilėsinė e koordinatorit nė mes djemve qė e bėnin luftėn nė Kosovė dhe atyre qė vjelin frytet e tyre nga jashtė, duke bėrė plane dhe veprime dhe duke i kushtėzuar kėta nga brenda. Kishte divergjenca tė mėdha sepse djemtė qė luftonin brenda nuk pajtoheshin dhe as qe donin tė dėgjonin pėr Komandantet e vetėshpallur jashtė Kosovės. Nė bazė tė tė dhėnave thuhet se si themelues tė UCK-se janė: Zahir Pajziti, Rexhep Selimi, Xheladin Gashi, Nait Hasani nga brendia e Kosovės nė koordinim edhe me Adem Jasharin. Mirėpo duke e ditur qė Nait Hasnai i pėrkiste LPK-se ai pėr ēdo gjė duhej ta informonte Xhavit Halitin, Azem Sylen dhe siē shkruhet me vonė nė biografit tė ndryshme thuhet se ne takimin mbajtur nė Tirane kanė marrė pjesė: Azem Syla,Kadri Veseli,Xhavit Haliti,Nait Hasani,Xheladin Gashi, dhe aty ėshtė vendosur pėr luftėn dhe janė marre vendime tė rėndėsie tė veēantė, e veēanta e kėsaj ėshtė se po fillonte njė epokė e re ,,
Nait Hasani hesht, se ndihet i frikėsuar
Shihet qartė se Zahir Pajziti pėrpos Ismet Abdullahut nuk ka dashur tė takohet me kėta qė ishin jashtė vendit,, sepse ai e dinte qė njė ditė do tė vij deri tė pėrplasja me kėta tė fundit. E kėto pėrplasje shihen menjėherė sapo u morėn vendime,, shumė herė kishin kėrkesa dhe mundoheshin tė dirigjonin luftėn nga jashtė por kjo nuk i bėnte pėrshtypje Komandantit qė merrte vendime nė nivel tė Kosovės pa i pyetur Parashutistet, qė tė fundit do formojnė edhe SHIK- un. Pėr tė marr mbi vete tė gjitha meritat e atyre qė luftonin brenda. Tash kur kanė kaluar sa vite nga pėrfundimi i luftės ende nuk kemi tė dhėna tė sakta se kush ishin themeluesit e UĒK-sė . Nait Hasani hesht, se ndihet i frikėsuar. Por vijmė nė pėrfundim duke marr parasysh tė dhėnat e atyre qė ishin si guerilėt e parė dhe deklaratėn e Qerim Kelmendit i cili thotė se: pėr shumicėn e guerileve tė asaj kohe: Zahir Pajaziti ishte Komandanti i parė i Shtabit Operativ tė UĒK-sė dhe Komandanti ynė i papėrsėritshėm. Gjithashtu edhe letra e Adrianit pas vrasjes se Zahirit tregon se Zahiri ishte vet Komandant, mė sė miri vėrteton edhe ajo qė pas rėnies se tij kalojnė thuajse 6 muaj deri sa tė koordinohen punėt e atyre qe ishin mbetur si shtylla kryesore.. Nė historiografinė serbe UĒK-ja ishte e pėrberė nga dy grupe operative, njeri grup ishte i shtrirė nė vijėn Podujevė, Prishtinė, Pejė , Gjakovė, Deēan, dhe se udhėheqės i cilės ka ishte Zahir Pajaziti dhe grupi tjetėr qė vepronte nė Mitrovice, Drenice, Kline , Malisheve i cili udhėhiqej nga Rexhep Selimi. Kėtu shihet qartė se edhe armiku kėta tė dy i shihte si njerėzit qė mė shumti kanė bėrė edhe shtrirjen e UCK-sė. Nė bazė tė tė gjitha kėtyre tė dhėnave mund tė vijmė nė pėrfundim se Zahir Pajziti ishte Komandant i parė i Shtabit Operativ deri nė vrasjen e tij. Pas vrasjeve tė dyshimta tė komandanteve mė tė zot qė vepruan brenda Kosovės njė decenie. Kėtu kemi tė bėjmė me dy fraksione brenda UCK-se ajo qė njiheshin si luftėtarėt e lirisė qė ishin brenda Kosovės qė bėnin pjesė; Zahir Pajaziti, Adem Jashari, Rexhep Selimi, Hamez Jashari ,Musa Jashari, Hakif Zejnullahu,Edmond Hoxha, Ramush Haradinaj,Luan Haradinaj, Lah Ibrahimaj,Muje Krasniqi, Adrian Krasniqi, Hasan Zeneli, Avni Ajeti, Ilir Konushevci, Qerim Kelmendi etj por kurrė pa harruar edhe grupin shume tė fuqishėm qė vepronte nė kuadėr tė LKĒK-sė, Bahri Fazliu,Agron Rrahmani, Sali Salihu, Liburn Aliu, Avni Klinaku, Fatmir Humolli etj, kėta djem shumė tė mirė dhe tė guximshėm tė cilėve j’ua preu udhėn Xhavit Haliti duke u ndaluar furnizimin me armatim sepse ata ishin tė vendosur qė tė flijoheshin e jo tė sorollateshin hollėve tė hoteleve tė Tiranės. Frika e madhe i pėrshkonte kėta qė ishin jashtė vendit dhe ndiheshin alergjik sapo dėgjonin emrin e LKĒK-sė.
Grupi i SHIK-ut nė shtabin e Tiranės
2. Grupi tjetri i pėrbėre nga ata qe krijuan SHIK-un dhe Shtabin nė Tiranė ishin: Xhavit Haliti,Azem Syla, Kadri Veseli, Hashim Thaēi dhe struktura e Fatos Nanos dhe SHISH-i shqiptar.
Kjo periudhė donė njė studim tė mirėfilltė nga historian, sociolog, kriminalistė, etj.., sepse ėshtė njė temė qė duhet trajtuar sepse populli e donė qė Historinė e Lavdishme tė Kombit Shqiptar dhe UĒK- nė tė mos e kriminalizojė me disa tė vetėshpallur ‘’Komandant e pėrmbi komandant’’, vetėm ne kėtė formė tė studimit mund t’ua lemė brezave tė ardhshėm njė pasqyrė reale tė asaj qė ishte madhėshtore, tė asaj qė duhet tė krenohen edhe ata kur tė lindin pas 1000 vitesh.
Si u takuan dhe pėr ēka biseduan Zahir paraziti e Azem Syla nė Tiranė mėvitin 1997?
Thuhet se Zahir Pajaziti mė 14 janar 97 ishte takuar me Azem Sylėn nė Tiranė, nėpėrmes Qerim Kelmendit. Zahiri po me atė datė e ishte fjalosur deri nė ekstrem me Azem Sylen. Thuhet se Azem Syla e kishte kėrcėnuar Zahirin nė atė takim tė 14 Janarit. Me 17 Janar ishte kthyer nė Prishtinė shumė i zhgėnjyer nga takimi me Azem Sylen.. Personi i fundit qė duhet tė na sqarojė ėshtė Nait Hasani i cili u burgos me 28 Janar 97, duhet qė ndėrgjegjja e tij tė dalė e ta thotė tė vėrtetėn.
Pjesė e bisedės nė mes tė Zahir Pajazitit e Azem Sylės
Lidhur me bisedėn e zhvilluar nė Tiranė nė mes Zahir Parazitit dhe Azem Syles tregon njė nga figurat kyēe tė UĒK-sė, Qerim Kelmendi ne njė nga intervistat e tij. Ai paraqet njė bisedė shumė domethėnėse tė zhvilluar nė mes Zahir Pajazitit dhe Azem Sylės,
Zahiri: Tė falėnderoj pėr kėrkesėn pėr takim, mirėpo, meqė nuk njihemi, ėshtė e drejtė me pyet se kush jeni ju dhe cili ėshtė qėllimi qė keni kėrkuar takim me mua.
Azemi: Jam njė shok i juaji, qė aktualisht jetoj nė Zvicėr dhe qė ua don tė mirėn.
Zahiri: Tė falėminderit qė na e do tė mirėn, mirėpo mendoj se kjo nuk ėshtė e mjaftueshme dhe ēfarė rėndėsie ka pėr t’u takuar.
Azemi: Unė kam dėgjuar pėr ty, kam dėgjuar shumė, e di se je trim e shkuar trimit, dhe dėshta me folė, se si ka mundėsi, qė kėtė pėrvojė tėnden, ta mbartėsh edhe nė pjesė tė tjera tė Kosovės?
Zahiri: Nuk po tė kuptoj se pėr ēfarė e ke fjalėn, nuk po tė kuptoj...
Azemi: Shokėt nga brenda mė kanė njoftuar pėr trimėritė tuaja dhe mendova se ėshtė mirė tė flasim, tė njihemi dhe...
Zahiri: Unė or mik, nuk po tė njoh, mirėpo mendoj se pėr kėto punė, mė mirė se kudo, flitet nė Kosovė. Kur tė vish nė Kosovė, edhe flasim pėr ēfarė tė duash. Atje bėhen edhe takimet, e kėtu nė Shqipėri, jemi turistė.
Nga takimi mes Zahirit dhe Azemit qė u prezantua me emrin Petriti, shihet qartė se tensionimi kishte filluar qysh nė fillim tė bisedės, dhe si ėshtė e mundur qė Komandanti i Operatives tė mos e njohė “Ish Komandantin e UCK”, pėrgjigjja ėshtė e thjesht se ky ishte komandant i strukturave tė LPK-sė qė kishin bėrė gjithė programin dhe kishin emėruar gjithė strukturėn. Ata vetėm pritnin derisa tu hapet rruga qė ta merrnin kalanė nga brenda.
Shtabi i UĒK-sė i diasporės, rrinte nė Tiranė
Ditėt e pushimit nė Shqipėri ishin tė mėrzitshme. Nuk arritėm tė siguronim asnjė armė tė vetme pėr natyrėn e punės sonė nė Kosovė. (Zahiri ėshtė kthyer nė Kosovė me armėt qė ka shkuar” citat i Qerim Kelmendit)..
Shtrohet pyetja si ėshtė e mundur qė i gjithė stafi i Shtabit tė Diasporės ishte nė Tiranė duke filluar nga Xhavit Haliti, Azem Syla, Kadri Veseli, Ali Ahmti,I brahim Kelmendi dhe te mos kishin asgjė pėr tu dhėnė atyre qe bėnin luftėn brenda Kosovės....
Nė librin e tij Bedri Islami “Enigma e njė vrasje tė trefishtė “ nuk ka mundur tė arrin nė pėrfundim se si ka mundur tė vij deri tek vrasja e Zahir Pajzitit, aty thuhet se nė komisionin e formuar pėr tė sqaruar rrethanat e vrasjes nuk ėshtė gjetur dyshim pėrpos asaj qė Ali Ahemti thotė se ka lajmėruar Ismet Abdullahun, por aty shtrohet pyetja a e ka lajmėruar Zahirin. Nėse do tė kishim njė studim tė mirėfilltė shumė shpejt do tė vinim nė pėrfundim se si dhe kush ndihmoj nė vrasjen e tyre....Sa pėr opinion ėshtė edhe zbardhja e letrės qė e ka dėrguar Adem Jashari tek shokėt e tij nė Dhjetor tė 97, ku ndihet i lanė pas dore dhe i tradhtuar, ajo letėr gjendet diku nė arkivat e LPK-se ,kėtė mund ta dėshmoj Ramiz Lladrovci sjellim fragmente tė nxjerrura nga libri i Bedri Islamit kur merret ne pyetje Azem Syla me rastin e rėnies sė Zahirit dhe letrės se Ademit. Kėshtu zhvillohet biseda e komisionit dhe Azem Sylės Si ėshtė e vėrteta pėr ndihmėn e familjes Jashari dhe pėr takimin me djalin e tij Lulėzimin
- Azem Syla: Te dhėna nuk kam dhe nuk them se nuk ėshtė ndihmuar familja Jashari, por besoj njė qind pėr qind qė ėshtė ndihmuar sikur familjet e tjera
- Ramiz Lladrovci: Njė letėr qe ka dėrguar Adem Jashari ne dhjetor 1997, shkruan se jemi diskriminuar me armatim .Letra ekziston edhe sot
- Azem Syla Nuk di pėr kėtė letėr,di vetėm se ėshtė ndihmuar
- Naser Idrizi: Kur ėshtė bėrė Adem Jashari anėtar i UCK-sė
- Azem Syla: Datė tė sigurt nuk di, po njė di dhe flas me kompetencė se ka qenė ushtar dhe njė ndėr eprorėt nė rrethin e tij dhe e dijė se ka mbajtur lidhje te drejtpėrdrejta me Nait Hasanin njėrin prej anėtarėve tė shtabit tė pėrgjithshėm te UCK-se.
- Kur pyetet se pse Ali Ahmeti pėrjashtohet nga sektori i veēanet dhe me vendim te kujt ėshtė larguar
- Azem syla thotė se: Xhavit Haliti ishte pėrgjegjės i sektorit, sa pėr pėrjashtimin e Abazit. fjala ėshtė pėr Ali Ahmetin thotė se nuk di arsyen, mirėpo kjo ėshtė bėrė pėr shkak tė gabimeve tė mėdha qė ka bėrė.
Kjo bisedė e zhvilluar dhe te dhėnat qė jep Azem Syla janė shqetėsuese, sepse letra e dėrguar nga Adem Jashari shihet qartė qė kėtu bėhej njė kushtėzim dhe pėr kėtė mė sė miri ėshtė tė flasė Ramiz Lladrovci , se ēka pėrmbante kjo letėr. Adem Jasharin kėta e njihnin vetėm si njė anėtar te UCK-se dhe njė epror nga rrethi ku vepronte, pra kėta nuk e kishin as mendimin qė Ademi tė ishte nė strukturat e larta tė UĒK-sė. Pėrjashtimi i Ali Ahmetit nga sektori i veēantė ėshtė pėr tu shqyrtuar sepse ajo mund tė lidhet direkt me vrasjen e Zahirit sepse ai ishte pėrgjegjės pėr linje e Llapit ai duhej ta informonte Ismet Abdullahun, kėtu duhet te sqarohet vet Ali Ahemti apo Ismet Abdullahu. Pra kėtu shihet e vėrteta e kėtyre qė veten e quajtėn Komandant tė parė tė Shtabit tė UĒK-se si Azem Syla. A nuk ėshtė turpėruese qė ky tė komandonte Zahir Pajzitin e Adem Jasharin nga Tirana dhe Zvicra kėto duhet te sqarohen para se ti mbuloj pluhuri.
Si u vra Mujė Krasniqi dhe pse duhet tė zbulohet vrasja e Ilir Konushevcit nė Shqipėri?
4. Edhe vrasja e Mujė Krasniqit nė bazė tė hulumtimeve tė bėra shihet qė para se Muja tė nisej pėr nė Kosovė, kishin marre sugjerime qė tė hynte me 10 deri 15 veta, por a thua kush dha urdhėr tė hyhet me 150 vet?. Ku ishte Kadri Veseli ne dhjetor 98, ai duhet tė pėrgjigjet nė kėtė pyetje. Kush festoj dhe me kanė festoj dhe pėr ēka festohej me 14 Janar. Pse nuk hynė asnjė nga kėta me Mujėn nė Kosovė.
5. Pse duhet zbuluar dhe vrasjen e Ilir Konushefcit, gjeneratorit tė logjistikės sė UĒK-sė, ai ėshtė vrarė brenda territorit tė Shqipėrisė dhe dihen vrasėsit, duhet tė dihet se kush ishin urdhėrdhėnėsit dhe po te analizohen rrethanat e vrasjes se tij tė gjitha pėrpjesėtimet qė mund njeriu tė nxjerr janė se vrasja ka ardhur nga dikush qė Iliri ishte pengės nė ngritjen e tij .
Edhe krejt nė fund do tė pėrfundoja me njė takim tė Ramush Hardinajt nė ‘’Shtabin e Pėrgjithshėm’’, ku ai thotė se unė e dija qė Jakup Krasniqi ishte bėrė zėvendės komandant, por kur u prezantua edhe Sokol Bashota jam ngritur nė kėmbė dhe kam sharė. Ju thashė ju jeni’’ hajna” dhe ia kam mėshuar njė rafal me kallash tavanit . Ju thash me ju nuk do tė punoj kurrė mė, dhe kam dalė jashtė. Pas meje me vrap ka ardhur Sylejman Selimi dhe me ka thėnė. Mirė ja bėre....Gjykoni drejt kush ishte Komandanti i parė i UĒK-se dhe komandantet e tjerė e kush ishin parashutistet qė erdhėn hotelet luksoze. Shpresoi qė ky shkrim tė hap njė dritare tė vogėl pėr hir tė sė vėrtetės...
http://time.ikub.al/NONE/dad92ce951f1efc8a3093b43dfa250a5/Lajm_Si-u-vrane-komandantet-e-UcK-se-qe-luftuan-ne-Kosove-dhe-si-moren-komanden-parashutistet-e-Tiranes-.aspx
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyFri Mar 02, 2012 1:41 am

Sa interesant jem po si kqyrim vetum njeri tjetrit me ja nxerr ,a shkaut sguxojm as me kqyr, po bej gat 50 vjet sun lexova diqka per ata shqiptar te cilet i kan sherby dhe poj sherbejn UDB-s po drejt e ne SHIK,jo qe jam kunder, por shik-u esht i vonshem bre e UDB-asht me dekada...)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 49
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyTue Mar 06, 2012 12:47 am

Interesi i kan vra shpijunat dollavergjit e bisnesi .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyThu Mar 08, 2012 7:06 am

Nė emėr tė popullit ... (P-K.nr. 167/82)
Gjykata e Qarkut nė Prishtinė, nė kolegjin e pėrbėrė nga gjyqtari, Mentor Qoku, kryetar, nga gjyqtarja e kėsaj gjykate, Dimiq dhe Verosllava gjyqtarėve porotė: Dojqin Maksimoviq, Ilaz Aliu dhe Emin Azemi, nė pjesėmarrjen e punėtores sė kėsaj gjykate, Atifete Krasniqi, procesmbajtėse, nė ēėshtjen penale kundėr tė akuzuarve: Rexhep Maqedonci, Adem Prapashtica, Nusret Ahmeti, Kadri Cakiqi, Adem Dervisholli, Sabit Gashi dhe Skėnder Vardari, tė gjithė pėr veprėn penale "Bashkim pėr veprimtari armiqėsore" nga neni 136. alineja 1, lidhur me nenin 114 tė ligjit penal tė RSFJ,
Lutfi Maqedonci, Fatmir Graiēevci, Bahtir Ahmeti, Martin Ēuni, Meriman Braha, Osman Maqedonci, Arban Hoxha, tė gjithė nga Prishtina, Naim Mahmudi nga Dragonishta e Vogėl KK Kėrēovė dhe Ahmet Islami nga Prishtina, tė gjithė pėr vepėr penale "Bashkim pėr veprimtari armiqėsore" nga neni 136, al. 1 e LP tė RSFJ, lidhur me nenin 114, Avdi Krasniqi nga Peja pėr vepėr penale "cenim i kundėrrevolucionar shoqėror Rregullimit" nga neni 114,
Ahmet Qeriqi nga Shtimja, Zenun Gjoci nga fshati Gjocaj, Hamėz Morina nga fshati Llashkadrenoc, Sallah Jonuzi nga Ferizaj dhe Idriz Isufi nga Prishtina pėr vepėr penale armiqėsore "Propagandė" nga neni 133. al. 1 dhe i akuzuari Agim Ahmeti pėr vepėr penale "Moskallėzim i veprės penale" nga neni 172 al. 1, sipas aktakuzės sė Prokurorisė Publike tė Qarkut nė Prishtinė pp.nr. 152/82, 156/82, 158/82 ,.... nė prani tė tė akuzuarve dhe tė avokatėve mbrojtės, shumica syresh me Detyrė zyrtare si: Mehmet Dushku, Zeqir Arni, Zhivojin Jokanoviq, Ivko Jagodiq, Engjėll Ēeta, Hasan Kryeziu, Gavrilo Vuleviq, Latif Krasniqi dhe Avni Gjakova, gjatė mbajtjes sė seancave "publike "prej 7 deri mė 12 shkurt tė vitit 1983, nė prani tė pėrfaqėsuesve tė aktakuzės, zėvendės-prokurorėve tė Qarkut nė Prishtinė, Reshat Millaku dhe Ruzhdi Kozmaqi, mė 15 shkurt 1983 shpalli aktgjykimin dhe dėnoi tė akuzuarit:

Rexhep Maqedonci, 14 vjet burg,
Adem Prapashtica, 11 vjet burg,
Nusret Ahmeti, 10 vjet burg,
Kadri Cakiqi, 6 vjet burg,
Adem Dervisholli, 6 vjet burg,
Sabit Gashi, 8 vjet burg,
Skėnder Vardari, 8 vjet burg,
Lutfi Maqedonci, 6 vjet burg,
Fatmir Graiēevci, 9 vjet burg,
Bahtir Ahmeti, 5 vjet burg,
Martin Ēuni 8 vjet burg,
Meriman Braha 7 vjet burg,
Osman Maqedonci, 5 vjet burg,
Arban Hoxha, 5 vjet burg,
Naim Mahmudi, 2 vjet burg,
Ahmet Islami 5 vjet burg,
Avdi Krasniqi, 7 vjet burg,
Ahmet Qeriqi, 8 vjet burg (dėnimi Unik pėr dy vepra tė njėjta "penale")
Zenun Gjocaj, 6 vjet burg,
Hamėz Morina, 5 vjet burg,
Sallah Jonuzi, 3 vjet burg,
Idriz Isufi, 2 vjet burg, dhe
Agim Ahmeti, 1 vit burg.

Tė akuzuarve:
Ahmet Qeriqi,
Zenun Gjoci,
Meriman Braha,
Martin Ēuni,
Adem Dervisholli,
iu shqiptua masa e ndalimit tė ushtrimit tė profesionit tre vjet pas pėrfundimit tė burgut.

Kėto vite burgu i "ndal" jugosllavė Drejtėsia "mė 15 shkurt tė vitit 1983, nė Gjykatėn e Qarkut, nė Prishtinė.
Kėto vite burgu pėr studentėt, profesorėt dhe punėtorėt shqiptarė, tė cilėt kėrkonin avancimin e pozitės Kushtetuese tė Kosovės, i firmosen:
Isak Nishevci, hetues gjykatės,
Mentor Qoku, kryetari i trupit Gjykues,
Ilaz Aliu dhe Emin Azemi, porotė,
Ruzhdi Millaku dhe
Ruzhdi Kozmaqi, prokurorė,
Lutfi Ajazi, hetues inspektor,
Xhavit Kuēi, hetues inspektor,
Bashkim Kursani,
Zymber Zymberi,
Faik Nura,
Ibush Kllokoqi,
Lorenc Selmani,
Zoran Lakiēeviqi,
Ismail Arifaj e shumė tė tjerė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyThu Mar 08, 2012 7:11 am

UDBASHAT E KOSOVES ME EMER DHE MBIEMER

Mehmet Shoshi - spiun ( ministėr i Udbes)- merrte vetė pjesė nė torturimin e tė burgosurve
2. Fevzi Ajvazi - spiun
3. Jusuf karakushi - spiun udbash mė vonė ministėr i Udbes

4.HASAN MEHMETI-ish-kryeshef i Sigurimit shtetėror(UDB-sė)nė Prishtinė;
5.NAZMI JUNIKU-ish-sekretar Krahinor i Jurisprodencės dhe Administratės sė Pėrgjithshme;
5.DURAK JASHARAJ-ish-gjykatės hetues;
6.HALIL KELMENDI-ish-prokuror publik;
7.DURMISH KOĒINAJ-ish-kryetar trupit gjykues
8.SHEFQET BYTYQI-ish-gjykatės;
9.FEHMI GASHI-ish-gjyqtar porot;
10.Ymer Osaj - gjyqtarė
11.HASAN BERISHA-ish-gjyqtar porot;
12.NAZMIJE KRASNIQI-ish-procesmbajtėse nė gjykim;
13.ISAK HASANI-gazetar i „RILINDJES“;
14.ALI OLLONI ish-gazetar i”Zėrit tė rinisė”
15.FAHREDIN GUNGA-ish-kryeredaktor i Radio Televizionit tė Prishtinės(RTP);


Udbash qė torturonin tė burgosurit
1.Bafti Jakupi,
2.Lutfi Ajvazi
3. Ejup Bajgora
4.Mehmet Haskaj
5..Ibush Kllokoqi
5.Drago Dragojeviq
6.Muharrem Dana
7.Sllobodan Mijoviq
8.Asllan Sllamniku
9.Shefqet Hashani
12.Zenun Shala
13.Naip Hoxha
14.Refik Tashi
15.Metush Sadiku
16.Zejnullah Shala
17.Hasan Mehmeti
18.Shefqet Obria
19.Faik Nura
21.Metė Kuqi

PAK A SHUMĖ TĖ GJITHĖ KĖTA GJENDEN EDHE TE " DOSJA ADEM DEMAĒIT"..

vazhdojmė me tė tjerėt

1.Metush latifi - gjyqtarė
2. Tadej Rodiqi - gjyqtarė
3. Hilmi Zhitia - gjyqtarė
4. Nexhat Ajro - prokuror
5. Mehmet maliqi - ministėr i udbes ( babai i Skėlzen maliqit)
6. Flori Bruqi - gauetar i tanjugut ( lexo Ninit)
7. Isak Nishevci - gjyqtarė..

Tė tjerė qė qiten nė kurtha rininė studentore

1. Rrahman kastrati ( oficer Jugosllav dorė nė burgosjen e Gjyle Krasniqit)
2.Adem Ymeri arsimtar, shkolla e mesme Shtimje

3. Hasan Murena, fshati Hade Obiliq spiunoi 29 veta tė gjithė ushtarė shqiptarė ( Zėri I kosovės numri 6 viti 1983 faqe 15).

4. Sadik Blakaj nga Komuna e Istogut nė bashkėpunim me udbashėt Selim Brosha e Jusuf Karakushi i ka qitur nė kurthė plakun Qazim Sabit dhe Tahir Demajn, tė dy nga Gjilani... Mė vonė ky Sadik Blakaj ka shkuar nė Paris i cili ma vonė e ka qitur nė kuthė Hysen Gegen i cili u dėnua me 13 vjet Burgė..

5. Hasan Cėrvadiku - profesor udbash nė Prishtinė ( profesor nė shkollėn kulturologjike ku qenė burgosur dy nxėnės tė asaj shkolle Afrim Zhitia dhe Esat Brajshori)

6.Halil Mujė Kabashi i fshatit Gjurakoc
7. Ismail Horri - nga Istogu
Sami Aliēkaj fshati Carrabreg
( tė dhėna mė tė hollėsishme rreth bėmave tė tyre mund tė gjenden te ( Zėri I Kosovės numer 5 viti 1983 faqe 15)


8. Isuf Pllana fshati Shtitaricė ish-arsimtar i historisė nė Obiliq ( Zėri I Kosovės numer 7/1983 faqe 14 )

9. Gani Shoshi dhe Hajdar Shoshi ( babė e bir) fshati Staradran Komuna e Istogut
10. Istref Sadiku udbash - Ozdrim ( 7/83 zėri I Kosovės).

11.Zenun Ēelaj, profesor i kimisė dhe rrahim Pėrēuku ( qė tė dy profesor tė QAMO" Muharrem bekteshi. Vushtrri) ( zėri I Kosovės numer 7 viti 1983

12. Rexhė Ze4iraj nga Pasjaki afėr Gjilanit i njohur si Rexhė pasjaku vegėl e Selim Broshės

13. Bajram Troshupa, - arsimtar i fiskulltures nė prishtinė
14. Klodin Shiroka , arsimtare e matematikes ( mbesa e Kolė Shirokes)

15: Fatmir rexhepi, - aktivist i LSP punonjes tė Prishtinės ( tani ėshtė zgjedhur ministėr i punėve tė brendshme nė qeverin e re tė A. Qekut)
16. Jonuz Salihu, arsimtar i kimis ( ministėr i drejtsisė sot) dhe aktivist i Lidhjes Komuniste ( sekretar nė Qamo " Milladin popoviq ( normalja e Prishtinės)

17.Hasim Milici fshati papaz komuna e Ferizajt
18. Januz Loshi udbash Skėnderaj

19. Bahtir Asllani i Makermalit ( zėri i Kosovės numer 4 viti 1983 faqe 15)

20.Vuksan Vuksanaj, udbash qė pėrcillte emigracionin nė Nju Jork

21ZYHRA KURTESHI( ZYHRA KASTRATI) fshati Lebushė Komuna e Deēanit.

22. Demė Muja Pejė, udbash plagos pėr vdekje tre fshatarė tė Radavcit dhe pėr kėtė as edhe njė ditė nuk mbanė burgė.

23. Bajram fazliu ose Bajram Ēarraniku ose PATLIGJANI, fshati Iligje pejė

24. Izet Imeri Komogllav ferizaj

25. Hasan Lekiqi , udbash gadime Komuna e Lipjanit
26. Asllan hetem Ibrahimi Gadime e Epėrme me vajzen e gruas XHEVAHIREN..Kjo punonte nė udbė...

27. Agim Tasholli - gadime e Ulėt, nip i kryeudbashit faik Dudushi
28. Faik Dudushi . kryeudbash

29. Ejup Kamerolli nga Llapashtica
Ahmet Deliu , Podujevė

30. Ahmet Ahmeti gjykatės ( dėnopi kadri osmanin).
31. Sokol Osman Oruqi - Turiqevc Skėnderaj
32. maliq dhe Fatmir Sheholli ( babė e bir),- ky i dyti edhe sot punon pėr UNMIKUN..

33.Nijazi Hasani fshati rakovicė ose qysh e kanė quajtur ndryshe Nijazi Kisha ( pėr tė gjithė kėta mund tė lexohet nė Zėrin e Kosovės numer 10 viti 1984 si dhe nė ZIK numer 5 viti 1985).

34. Fehmi Bradashi, profesor i gjeografis nė shkollėn e mesme 8 Nėntori nė Podujevė

35. Ramiz Shehu " Hitleri" mėsues
Ukė Muēaj , - gjykatės nė pejė
36. Nezir Sherifi udbash nė Ferizaj
37. Shaqir Uka dhe Vahide Uka ( burrė e grua njeri dhender i Halit Ternavcit e tjetra e motra)..


38.Xhafer Qorri(i vrarė nga njė police magjup gjatė luftės se fundit ne trafastacionin e Drenasit,pėrndryshe ky kishte dorė ne masakrat e Qirezit,Likoshanit dhe Abrise).

39.Hamze Shtutica(njėjtė sikur xhafer qorri,por ky i vrarė pas luftės nga TRIMI Burim Ramadani me shokė i cili u denua para ca javeve me 30 vjet burg-ēudi apo)

40.Zenel Hoti nga fshati Godanc i Drenasit EMRA TJERĖ TĖ SPIUNĖVE

Zymer Maqastena - spiun
Ibush Arifi - bashkpuntor i udbes me tė bijtė nga bakshia
Murat Zhevelli

Ibėr Hasku - udbash ( vrau Haxhi Tishakun)
Januz Haklaj, - spiun
Hysen prushi - bashkėpunėtor
Shaban Abazi
Agim Muhagjiri - gazetar ( ky nė vitin 1990 publikisht nė gazeten Rilindja kishte kėrkuar falje pėr bėmat e tija dhe natyrisht..hm.. ishte falur sepse megjithat e kishte kuptuar gabimin qė kishte bėrė punėn e dreqit)

Ramė Ademaj - udbashė Pejė
Istref sadikaj - udbashė Pejė
Ramė Ademi - kryeudbashė pejė

Rrahman Zylfiu - udbashė Kumanovė

Rabit Zylfiu ( ishte dėrguar nė Turqi pėr tė bėrė atentat nė Sabri Novosellen dhe pasi e kishte burgosur policia turke ky nė njė proqes gjyqesor edhe kishte pohuar kėtė gjė se: " ishte dėrguar pėr tė pėrcjellė njė emigrant shqiptar nga Jugosllavia) - pėr kėtė mė hollėsisht shkruan " Zėri I Kosovės" numėr 6 viti 1983..

Behxhet Jashari - udbash hajdut
Behxhet Behxheti - Shkup
Januz Panjolli - Shkup ( Zėri I Kosovės numer 7 vitit 1983
Rexhep Musliu - Shkup
Hasan Abazi - historian Kėrēovė
Selman Sadiku -
Nexhemedin Rustemi - Kėrēovė

Hamit hamiti ( dėbėhet nga Shqipėria si agjent i udbes dhe vazhdon punėn nė Maqedoni, pra kjo verteton qė Jugosllavia tentonte tė qonte spiun nė Shqipėri tė cilėt gjoja si tė pėrndjekur nga serbet...pra shifet se si ky spiun ishte zbuluar nga Tirana dhe me ta kthaer ky kishte vazhduar punėn e tij nė SPB tė Maqedonisė ).
Zylal Abedini - udbash SPB Maqedonis

Abdyl Zhuta - udbash Ohėr
Edin Marku - udbashDibėr
Ajrush Toska - udbash Strugė
Sherif Trema - udbash Kėrēovė
Kaim Murtishi ( zik numer 3 viti 1984).

Mehmet Hasku - udbash Pejė
Halit Deliu - spiun nga majaci
Xheladin Beēiri - udbash

Kristė Gegaj - Istog ( personalisht shkon dhe burgosė Emine Mahmutajn)
Xhelil Shala - Hade
Nijazi Limanowski ( Limani)
Xhabir Alija ( Ilijowski) ( zik numer 3 viti 1985 faqe 19)

Esat Limani - arsimtar bilologji
Mustafa Abedinoski

Qamil Muhagjeri ( udbash nė ambasaden e e Jugosllavis nė Tiranė - ma vonė e patėn dėrguar nė Cyrih pėr tė pėrcjellur emigracionin ( zėri I kosovės 7-8 gusht -shtator) 1986
Nezir Sferifi - udbash Ferizaj
Enver Gashi - diplomat Cyrih

Sali Bajrami, Ibush maraj, Sinan Blakaj, Nimon Blaka tė gjithė nga Vrella ( Zėri I kosovės 4 prill 1987)...Murat Shevelli..mė pastaj pasojne.
Enver Shevelli
Naser Shevelli(inspektor)

Ramadan Sermagjaj (kryudbash) Ne Gjilan

Kosovelli
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek Kosovelli
Gjej mė shumė postime nga Kosovelli
19-12-2009, 15:26 #58
Kosovelli
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 26-10-2009
Postime: 2,384
edhe nje liste plus:
1)ISA BUNJAKU ish profesor i kimise ne gjimnazin e Gjilanit deri ne vitin 1981 pastaj inspektor i Sigurimit shtetnor ne Gjilan.
2)Fadil Rrudhani Spiun i perbetuar dhe Inspektore i sigurimit shtetnor ne Gjilan Viteve 80_ta.
3)Sinan Rexhepi (zhegr e Gjilanit) njeher vetem spihun epastaj edhe inspektore i sigurimit shtetnor prej vitit 1981.
4) Isa Kastrati deri ne vitin 81 profesor ne gjimnazin e gjilanit pastaj Inspektore i sigurimit shtetnor sot zyrtar i lart ne SH P K ne gjilan, (ku bashk me Isa Bunjakun ish nxensit etyre i burgosnin).
5) Daut Morina ku njifet njeri nder gjak pirsit mete eger te regjimit serb Ish inspektore i sigurimit shtetnor(tani i ndjer) Jan te njohura vargjet e mjerimit....... nder tjera ku thoshte i trishtueshem vlla esht mjerimi te ngulfat ete zen trishtimi kur ke pune me Daut Trimin.
6)Fatmir Dermaku Punetore i sigurimit shtetnore deri ne diten e fundit kur iken edhe pushtuesit Serb.
Per te mos ju lodhe njeher ma teper edhe pse dihet se ka edhe shum te tjer, por kata jan njerit nder emrat mete mdhenje te kesaj ane qe shum eshum njerez vazhdojn te jetojn me pasoja te ndryshme pikrisht tuju falenderue ketyre njerzeve.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyThu Mar 08, 2012 7:12 am

UDBASHET E KOSOSVES NGA MAQEDONIA!!!

Lista e veretete dhe e fundit


1. Ramiz Merko, Struge
2. Fazli Veliu, Kercove
3. Bexhet Bexheti, nga Kėrēova
4. Argetim Fida, nga Dibra
5. Muamer Vishko, nga Struga
6. Niazi Limanoski, nga Dibra
7. Abdul Zhuta,Strugė
8. Ajrush Toska, Strugė
9. Tahir Hani, Veleshtė-Stugė
10. Nuhi Vinca, Veleshtė-Strugė
11. Bardhul Tushi, Dobovjan-Strugė
12. Natmir Asani, Dollogozhdė- Strugė
13. Olloman Sela, Dollogozhdė-Strugė
14. Ysen Ramo, Ladorisht-Strugė
15. Xhemi Hajredini, Ladorisht-Strugė
16. Vait Ajro, Ladorisht-Strugė
17. Evzi Ajro, Ladorisht-Strugė
18. Shukri Ajro, Ladorisht-Strugė
19. Istref Toska, Veleshtė-Strugė
20. Mersin Toska, Veleshtė-Strugė
21. Musa Muēa, Veleshtė-Strugė
22. Riza Kondri, Veleshtė-Strugė
23. Agim Ziba, Livadhi-Strugė
24. Vait Nasufi, Veleshte-Strugė
25. Melaim Ademi, Strugė
26. Adem Polisi, Dobovjan-Strugė
27. Alim Polisi, Dobovjan-Strugė
28. Ilmi Tushi, Dobovjan-Strugė
29. Musa Musai, Dobovjan-Strugė
30. Zejnulla Qyra, Veleshtė-Strugė
31. Ziadin Qira, Veleshtė-Strugė
32. Sali Musa, Dobovjan-Strugė
33. Dear Meta, Mislodezhdė-Strugė
34. Zikri Meta, Mislodezhdė-Strugė
35. Syria Rushiti, Ladorisht-Strugė
36. Inajet Elmazi, Kalisht-Strugė
37. Ariz Shaipi, Kalisht-Strugė
38. Azis Pollozhani, Strugė
39. Xhevdet Karēe, Strugė
40. Edip Marku, Dibėr
41. Zejnel Zejneli
42. Alit Tėrnovci
43. Riza Bunjaku
44. Selim Brosha
45. Kalit Loku
46. Shefqet Hashani
47. Afet Rexhallari
48. Sahit Meraku
49. Muharrem Dana
50. Bedri Sinani
51. Xhemail Veseli
52. Servet Saliu
53. Ramadan Sinani
54. Ixhet Ramadani
55. Nexhat Idrizi
56. Refet Baftjari
57. Sejdali Saliu
58. Haki Fejzullai
59. Abdulla Jajovski
60. Skėnder Pasholli
61. Hamit Hamiti
62. Hamit Spahiu
63. Qani Memeti
64. "Aliqja" i Arangjellit-Kėrēovė
65. Ramazan Ballazhi
66. Gaxha-"Bėrko"
67. Mevaip Ramadani
68. Ibush i Merovės
69. D. Sahatēiu
70. Memet Shoshi
71. Tefurr Dervishi, Livadhi-Strugė
72. Esat Hoxha, Shkup
73. Ekrem Sela, Dibėr
74. Nush Kėrliu
75. Ibrahim Kelmendi
76. Jusuf Buxhovi
77. Hisen Shaqiri
78. Agim Nuriu
79. Hashim Zhelina
80. Riza Cerova
81. Nazmi Rahmani
82. Alush Kamberi
83. Fahredin Gunga
84. Hisen Musliu i Dobridollit
85. Nesim Nesimi i Dobroshtit
86. Komandir Refeti i Tetovės
87. Abas Shala
88. Osman Shala
89. Nexhbedin Rustemi
90. Sherif Trena, Veleshtė-Strugė
91. Menduh Ajdini
92. Enver Gashi
93. Rrahman Dedaj
94. Myrteza Shate, Strugė
95. Kapllan Resuli
96. Ali Aliu i Prespės
97. Shazim Mehmeti
98. Fadil Bujari
99. Isa Bunjaku
100. Daut Morina
101. Xhemo Jashari
102. Sinan Blaka
103. Irfan Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
104. Afet Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
105. Ymer Ymeri
106. Nuhi Bilalli
107. Muhamet Sherifi
108. Alia Alievski
109. Vullnet Presheva
110. Bujar Kumanova
111. Sefedin Sulejmani
112. Nexhat Golja
113. Suzana Kaba
114. Beqir Zhuta, Veleshtė-Strugė
115. Zulal Abedinoski, Strugė
116. Vajdin Shefkiu, Ēajle
117. Shaban Shehu
118. Abdulla Prapastica
119. Kadri "Milici" nga Zajazi
120. Zini Bilalli
121. Telat Xhaferi
122. Jonuz Pasholli
123. Jonuz Haklaj
124. Bajram Hazhi Idrizi
125. Zilkadri Sahiti
126. Shefki Ozna
127. Syle Ceku, Pejė
128. Isak Hasani
129. ErmalLena
130. Zaim Kica, Veleshtė-Strugė
131. Shebrit Kica, Veleshtė-Strugė
132. Ymer Reēi, Veleshtė-Strugė
133. Nazlie Dauti, Ladorisht-Strugė
134. Rasim Dauti, Ladorisht-Strugė
135. Nafi Jonuzi, Ladorisht-Strugė
136. Mazar Dauti, Ladorisht Strugė
137. Kaim Murtishi, Ladorisht-Strugė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyThu Mar 08, 2012 7:14 am

Vrasja e VIRGJIL ELSHANIT


TENTIMVRASJA e Parė ndaj familjes ELSHANI


Mė 18 tetor 2000, nė orėt e mbrėmjes nė oborrin e shtėpisė sė vetė Isuf Elshani nga Ozdrimi (Pejė) e gjen tė vendosur njė minave teledirigjuese tė paaktivizuar, pėr ēka e njofton policinė nė Pejė, tė cilėt e bėjnė ēmontimin e saj. Akterėt, kur kishte dalė nga oborri i shtėpisė djali i Isufit, Demė Elshani, mbase pėr ndonjė gabim teknik nuk kishin mund ta aktivizojnė plasėse lėndėn, por si ta tėrheqin mė vonė, sepse ishte vėrejtur nga familjarėt dhe nė vendin e ngjarjes vie policia e SHPK -sė dhe UNMIK-ut. Sipas deponimeve qė do tė bėhen mė vonė nė polici, por edhe nė Gjykatėn e Qarkut nė Pejė, nga disa pjesėmarrėsit nė kėtė akt. Nė kėtė tentimvrasje kanė marrė pjesė Vesel Muriqi nga Vitomirica, Rexhep Kelmendi - "Xheka nga" Peja, Mehmet Sadrijaj - Tushi (operues me teledirigjues), Ilir Selimi nga Vitomirica e Pejės bashkė me tezakun e tij Hysenin nga Isniqi me banim nė Vitomiricė.TENTIMVRASJA e dytė


Pas tentimit tė realizimit tė atentatit me lėndė eksplozive, nga grupi i lartpėrmendur pason atentati tjetėr, kėsaj radhe sulm me armė zjarri. Gjithēka ndodhi mė 24 tetor 2000, rreth Orės 22,30 minuta nė qendėr tė Ozdrimit, me ē'rast nė dy veturat e vėllezėrve Elshani ėshtė qelluar nga pusia njėkohėsisht nga 5-6 armė automatike. Si pasojė e kėsaj plagoset rėndė Visar Elshani, ndėrsa mė lehtė plagosen Demė Elshani dhe Ramadan Elshani (taksirat i brigada "Adrian Krasniqi" tė TMK-sė nė Istog). Kėtė akt e kryen Sadik Musaj, Mehmet Sadrijaj - Tushi, Vesel Muriqi, Rexhep Kelmendi - Xheka, bashkė me vėllain dhe njė tė nduk nga vetin Potėrēi, Ilir Selimi, Hyseni dhe njė tjetėr person. Pasi familja Elshani i zbulon disa prej pjesėmarrėsve nė dy sulmet e lartcekura, e lajmėron rastin nė polici, me ē'rast Arrestohen tre prej tyre (Mehmet Sadriaj, Ilir Selimi dhe Hyseni) tė cilėt nė policinė e UNMIK-ut e pranojnė pjesėmarrjen e vet nė kėto dy sulme, por dėshmojnė edhe pėr pjesėmarrėsit e tjerė, duke dhėnė edhe detajet, se gjatė kanė tėrė kohės komunikuar mesveti me radiolidhje, se e kanė formuar njė grup prej 30 vetash me qėllim qė tė kryejnė atentate pjesėtarėve kundėr tė UĒK-sė, TMK-sė, por edhe tė LDK-sė pėr tė nxitur konflikte tė hapta mes tyre etj. Lidhur me kėtė rast inicohet procedura penale nė Gjykatėn e Qarkut nė Pejė.


ATENTATI I tretė - vrasja e VIRGJIL ELSHANITMė 10 nėntor 2000 (e premte), gjykimi kundėr personave qė ua kishin vėnė minėn nė oborr dhe i kanė gjuajtur me armė zjarri mė 18 e 24 tetor 2000, ishte paraparė tė fillonte nė orėn 12,00, por qė pėr arsye tė panjohura ishte shtyer nga gjykatėsi pėr dy orė. Nė atė gjykim Demė Elshani me babain e tij Isufin kishin pėr tė dalė nė gjyq si dėshmitar. Pas pėrfundimit tė seancės, rreth Orės 16,20 min., Duke u kthyer nga gjyqi, familja Elshani sėrish sulmohen me armė zjarri. Ata ishin duke udhėtuar me dy Vetura: nė tė Paren ishin Isuf e Demė Elshani, ndėrsa nė tė dytėn Virgjil e Granit Elshani. Kur arrijnė nė Ozdrim, vetėm disa dhjetėra metra larg nga shtėpia e tyre, disa persona nga njė veturė "Alfa Romeo" me ngjyrė tė bardhė (pronė e Musajve tė Strellcit), qė vinte nga Drejtimi i Pejės, nė tejkalim e Sipėr qėllojnė me armė automatike dhe bomba dore Elshanėve nė drejtim tė veturave tė. Nga Shpėrthimi i bombės dhe plumbat e automatikut plagosėn rėndė Virgjil Elshani (19), ish-Ushtar i UĒK-sė, i cili vdes pas 12 oresh nė spitalin ushtarak tė KFOR-it nė Pejė dhe Granit Elshani (15), tė cilėt gjendeshin nė veturėn e dytė. Ndėrsa Demė dhe Isuf Elshani qė ishin mė pėrpara shpėtojnė, sepse Vetura "Alfa Romeo" qė ishte nė ndeshet tejkalim Ballė pėr ballė me njė makinė kombi qė vinte nga Drejtimi i Mitrovicės dhe veturėn e mbulon zjarri. Shoferi i vetures "Alfa Romeo" nga tronditja qė merr nga Ndeshja vetėm qė pas disa minutave e nxjerrin nga Vetura vdes, ndėrsa tre tė tjerėt dėrgohen nė spitalin ushtarak italian. Nė veturė policia dhe KFOR-i gjejnė tri pushkė automatike me tre karikatorė rezervė, njė tjetėr pushkė automatike tė djegur nė veturė, njė revole gjysmautomatike dhe njė bombe dore. Kėsaj radhe kryesit e krimit ishin katėr persona nga Shqipėria: Fatbardh Gabraj (1979), nga fshati Geghysen me banim nė Tiranė, Gazmend Luma nga Bajram Curri, Shaqir Bajraj nga Tirana dhe njė person tjetėr.Vrasja kriminale e Xhemajl BUĒOLLIT NGA RAUSHIQI I PejėsXhemajl Bucolli nga njė familje e njohur e fshatit Raushiq tė Pejės, ishte njeri qė kurrė nuk ishte pėrzie nė punė tė dikujt tjetėr. Nė kohėn e luftės renditet nė radhėt e ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ndėrsa pas lufte i kthehet punės. Me djersė e mund duke punuar pandėrprerė fitonte e kafshatėn gojės. Por mizorisht ia ndėrprenė jetėn e punėn. Derisa mė 5 gusht 2000, ditė e shtunė, Xhemajl Bucolli si ēdo ditė ishte duke punuar (duke bartė zallė) tek Agim Ganiqi nė Pejė, pasdite, Fatmir Ferizi nga Kapeshnica e Pejės bashkė me tre persona tė tjerė nga Puka e Shqipėrisė shkojnė e dhe kėrkojnė Xhemajlin kinse pėr tė punuar diēka. Mirėpo, me t'u larguar Xhemajl Buēollin e vrasin dhe kufomėn e tij e hudhin nė njė qelb (Bunar) nė Brestovik tė Pejės. Prej kėtij grupi kriminelėsh (tre nga Peja e tre nga Shqipėria) dy Arrestohen nga policia nė Pejė. Njeri prej tyre, Adrian Nela, tregon rastin e vrasjes, dhe nė bazė tė deklaratave tė tij gjendet rreshqitje e masakruar e Xhemajlit dhe e hudhur nė qelb. Ndėrsa krimineli Fatmir Ferizi pas zbulimit tė vrasjes kalon nė Shqipėri, ku njė kohė qėndron tek Alfred Hasi nė Fushė Arrėz, bashkėpjesėmarrės nė vrasjen e Xhemajl Buēollit. E prej atje kalon nė Bosnje e pastaj nė Gjermani, ku qėndron deri nė shkurt tė vitit 2002, kur ekstradohet nga policia gjermane nė Kosovė.Vrasja MAKABRE NĖ StrellcMė 14 shkurt 2001, nė orėn 24,30 minuta nga shtėpia e Musajve tė Strellcit shtihet me armė automatike nė drejtim tė veturės "Golf 2" me ngjyrė tė bardh, me regjistrim; 145-KS-660, me ē'rast vriten vajzat Sanella dhe Koiq Vjollca Krasniqi, plagoset rėndė Kastriot Krasniqi, ndėrsa mė lehtė dhe Alban Mulliqi Ricard Krasniqi, tė gjithė nga Peja. Djemtė i shpėtuan vdekjes qė kanė treguar se pesė tė rinjtė po shkonin nė aheng pėr ta festuar Ditėn e tė Dashuruarve dhe ishin ndalur rastėsisht para shtėpisė sė familjes Musaj qė gjendet bri rrugės magjistrale te Stacioni i autobusėve. Mirėpo sapo Vetura ishte ndalė nė parkingun mu para shtėpisė, pasi qė dikujt i kishte rėnė gaca e cigares nė veturė dhe vajzat kishin dalė jashtė pėr t'u shkundur, aty i kishte pritur breshėria e plumbave. Ata me vajzėn e quajtur Sanella, e vdekur nė makinė, kishin udhėtuar deri nė Deēan pėr tė kėrkuar ndihmėn e policisė tė. Ndėrsa Vjollca kishte vdekur rrugės pėr nė spitalin e Prishtinės. Pėr kėtė vrasje, policia ka arrestuar Qazim Musajn dhe Isa Hoxhajn, tė cilėt edhe kėsaj radhe pėrsėritur kanė slloganin e njohur "na kanė sulmuar". Ndėrsa nga Gjykata e Qarkut nė Pejė, dėnohet vetėm Isa Hoxhaj, i cili merr pėrsipėr aktin e kryer, ndėrsa Qazim Musaj lirohet pa kusht. Gjatė procesit kundėr gjyqėor Qazim Musajt, pėr tė mos dėnimin vuajtur, Mbrojtėsit kanė tentuar ta nxjerrin si person tė sėmurė mental, gjė qė ia kanė arritur, pas lėshimit tė diagnozės nga psikiatrja Kroate Nada Morina, duke ia dhėnė asaj nje shume te konsiderushme marka gjermane Mito.Vrasja e Sadri AHMETXHEKAJT NGA ISNIQI


Mė 10 korrik 2000, e martė, nė pikė tė ditės Besnik (Elez) Balaj nga Isniqi, nė tavernėn e lokalit hotelier "Deēani" nė tė hyrė tė Deēanit vrau publikisht me armė automatike e bashkėvendėsin vet Sadri Azem Ahmetxhekaj, luftėtar i UĒK-sė . Lidhur me vrasjen e Sadri Ahmetxhekajt, tė nesėrmen mė 11. 7. 2000, zėdhėnėsi i Komandės Italiane tė KFOR-it nė Pejė, koloneli Xhanfranko Skalas i tha Agjencisė ANSA se mbush pas vrasjes ėshtė ndalur shqiptari Besnik Balaj, i cili iu dorėzua policisė tė menjėherė sė Kombeve tė Bashkuara. Por deklarimin e bėrė njė ditė pas vrasjes, zėdhėnėsi i KFOR-it e mohoi tė nesėrmen, duke thėnė se nuk ėshtė zėnė VRASĖSI, por ėshtė marrė nė pyetje njė tjetėr anėtar i familjes Bala. Nė rastin konkret, pėrflitet se njė deklarim i tillė ėshtė bėrė me qėllim qė Besnik Balaj pas vrasjes makabre tė kalon nė Shqipėri pa therrė nė kėmbė. Baba i vrasėsit Besnik Balaj, Elezi Gjatė luftės ka punuar haptazi me policinė serbe, sidomos me kryeshefin e sigurimit tė MUP-it nė Deēan Vukmir Mirēiq - VULA. Elezi e ka bėrė dorėzimin e armėve te policia serbe nė Isniq dhe ėshtė caktuar kryepolic lokal i Serbisė, pėr bashkėsinė lokale tė Isniqit duke poseduar pėrkatėse librezė, revole, por edhe pushkė automatike qė ia jep policia serbe pėr tė luftuar kundėr UĒK-sė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyThu Mar 08, 2012 7:16 am

SI DĖSHTOI ATENTATI NĖ LIPJAN?
Publikuar mė 21 shtator, 2009 nė orėn 10:45 ( ) Tė ndryshme |


POLICIA E REPUBLIKĖS SĖ KOSOVĖS U PĖRDOR SI VEGĖL PRIVATE PĖR TĖ VRARĖ VETERANIN INVALID TĖ UĒK-sė, ALBAN ISMET ASLLANIN!


*KUSH ĖSHTĖ ALBAN ASLLANI?

Albani ėshtė invalid dhe veteran i UĒK-sė. Ai ėshtė i biri i Dėshmorit tė Kombit ISMET ASLLANI, komandant i Logjistikės nė Brigadėn 153 tė UĒK-sė nė Gollak. ISMET ASLLANI ishte vet dora e Logjistikės edhe e Popullit tė Kosovės, sepse ai ishte njeri nga ata qė e ushqeu me bukė njė pjese tė madhe tė popullsisė nė kohėrat e vėshtira tė regjimit jugosllav. Ismet Asllani ishte Haxhi Zeka i kėsaj gjenerate. Regjimi Serb nė 1999 nga kjo familje vrau dhe masakroi edhe 4 meshkuj tė tjerė nė masakrėn e Hallaqit. Shumica e meshkujve tė Familjes Asllani morėn pjesė nė UĒK. Nuk ka dyshim se Familja e Madhe e Ismet Asllan Prapapshticės ėshtė njėra ndėr familjet e rralla e mė tė pasura tė Kosovės qė pasurinė e vetė e kanė krijuar me djersėn e vet, me punė tė mundimshme nė 4 Mullinjtė e vet tė dislokuar nė vende tė ndryshme tė Kosovės. Duke poseduar kaq shumė pasuri, Albani nuk ka pas nevojė kurrė ta shtrij dorėn para askujt pėr interesa tė veta. Ata kurrė nuk morėn nga djersa e huaj por nga djersa e vet i dhanė edhe UĒK-sė edhe popullit fukara qė tė mos detyrohet qė pėr shkak tė skamjes tė shkojnė nė derėn e hasmit dhe gjunjėzohet para armiqve serb. Por, kjo nuk e pengoi as regjimin e pas 1999 qė ta terrorizoj kėtė familje me shumė aksione ushtarake e policore. Rreth 30 bastisje i ka ndėrmarr KFOR-i dhe Policia e UNMIK-ut nė kohėn e pas luftės nė familjen e Alban Asllanit, pas ēfarėdo rasti qė ka ndodhur nė Kosovė dhe sa herė qė Serbia e ka drejtuar gishtin kah kjo familje pėr dyshimet e veta. Kėshtu pas 1999 atė qė e kishin bėrė vazhdimisht ushtria e milicia serbe u vazhdua nga regjimi i ri i huaj. Por, pas shpalljes sė pavarėsisė askush nuk e ka pritur qė kjo familje tė vazhdon tė trajtohet kėsisoj edhe nga Policia e Kosovės. Kjo dėshmon se dora e regjimit serb po vepron akoma pėrmes tė agjentėve tė vet nė institucionet e huaja e ato vendore.

Nėse ka vullnet qė kjo tė ndalet nga Policia dhe nga tė gjitha institucionet tjera tė Republikės sė Kosovės duhet menjėherė tė pėrjashtohen tė gjithė ata qė kanė vepruar nė kohėn e regjimit jugosllav nga viti 1981 e deri 1999, me pėrjashtimin e atyre qė me kohė janė rreshtuar nė anin e popullit tė vet kundėr regjimeve tė huaja. Pos tyre, nga Policia duhet tė pastrohet edhe rrjeti i agjentėve te UNMIK-EULEX-it qė po bashkėpunojnė me Serbinė kundėr UĒK. Republika e Kosovės nuk mund tė pėrparoi me kancerin e regjimit serb dhe tė agjent-urava tjera tė huaja (UNMIK-OSBE-EU-LEX) brenda institucioneve tė veta. Institucionet e Republikės sė Kosovės nuk kanė alternativ tjetėr nėse vėrtet janė tė pėrcaktuar pėr pavarėsi dhe sovranitet tė vėrtetė. Ēdo respekt pėr ata qė nuk janė tė tillė por njė pjesė e tyre qė ėshtė pro serbe e KFOR, UNMIK –EULEX dhe Serbia, kėtyre institucioneve po ju gėrryhet dheun nėn kėmbė pėr ta konfrontuar me popullin e vet, qė kėshtu turpshėm tė ju vjen fundi .

Si dėshtuan faktorėt e mbrojtjes sė Drejtėsisė nė rastin ALBANI?

Kaluan 2 muaj nga arrestimi spektakularė i Alban Ismet Asllanit dhe velloja e heshtjes sė rėndė po e mbulon dalė nga dalė me pluhurin e harresės.

Kjo qė i ka ndodhur Alban Asllanit mund ti ndodh secilit nga ne ish pjesėtarėve tė UĒK-sė dhe tė gjithė shtetasve tė Kosovės, prandaj ashtu sikur qė ne do tė kishim pritur ndihmėn e tij sikur kjo tė ndodhte me ne edhe ai me tė drejtė e pret ndihmėn tonė nė kėto kohėra tė vėshtira pėr te. Si bashkėluftėtar tė njė lufte ēlirimtare tė pa pėrfunduar duhet tė kėrkojmė drejtėsi. Duhet tė kėrkojmė qė ai tė lirohet dhe tė mbrohet nga liria pėr akuzat qė i bėhen dhe qė tė dėgjohet edhe fjala e ti, e pastaj drejtėsia tė thotė fjalėn e vet nėse ka faj apo jo? Pėr mua Alban Asllani ėshtė i pafajshėm deri sa Drejtėsia tė e vėrteton tė kundėrtėn. Kėshtu do tė veproj ndaj secilit ushtar tė UĒK, por kėrkoja nga ata dhe ju lutem atyre qė tė ju pėrmbajtjen gjithmonė tė Drejtės. Kur them tė Drejtės mendoj vetėm nė ligjet pozitive tė cilat nuk vinė kundėrshtim me interesat e Kombi dhe tė Atdheut ton.

Pėr kėto arsye isha para disa dite nė vizitė te familja e tij nė Hallaq dhe nė Prishtinė dhe pasi u njoftova mbi keqtrajtimin fizik dhe psikik, qė i kishin bėrė personat e uniformuar gjatė dhe pas arrestimit tė Albanit, kėrkova sqarime nga familja se ēfarė ėshtė ndėrmarr nė ndriēimin e kėtij rasti para opinionit. Ata mė njoftuan se pos njė reagimi tė fuqishėm qė e kanė bėrė Shoqatat e dala nga ish UĒK, askush tjetėr nuk ka treguar ndonjė interesim rreth kėtij rasti. Pėrveē kėsaj, familjarėt e Albanit mė treguan se nuk ėshtė lejuar vizita e menjėhershme e familjes, si dhe shėrbimi mjekėsor i ėshtė ofruar me vonesė, krejt kjo me qėllim qė lėndimet tė zbehen dhe tė duken sa mė tė vogla. Dihet se lėndimet fizike edhe mund tė zhduken krejt por lėndimet psikike kurrė nuk shėrohen! Vet mjeku nuk ka dhėnė asnjė ekspertizė me shkrimė as te familja dhe as te Avokati i tij nė lidhje me lėndimet trupore dhe psikike tė shkaktuara nė trupin e Albanit gjatė dhe pas arrestimit. Dyshohet se ka qen i rrahur me duar tė lidhura nga 7 polic, ndėrsa mjeku deklaron verbalisht se nuk ka pas as lėndime fizike e as psikike. Mjeku, ose ka pėr tė dhėnė pėrgjigjeje tė saktė me shkrim pėr ato lėndime fizike dhe psikike, ose ka pėr tė dhėnė pėrgjegjėsi nė mėnyrė tė barbarėt me aktorėt tjerė qė kanė shkelur kompetencat ligjore me veprimet apo me mosveprimet e veta zyrtare kudo ku ka pas shkelje ligjore.

Pėr kėto arsye e vizitova edhe Avokatin e tij dhe ai pėrveē qė mi vėrtetoi kėto tė dhėna nga familja, ai deklaroi se Alban Asllani ka deklaruar se ėshtė i pafajshėm dhe se atij akoma nuk ju ka dorėzuar as njė dokument i akuzės deri mė tani dhe se kėshtu ėshtė vepruar edhe me tė akuzuarit tjerė qė janė arrestuar nga Policia e Kosovės. Pastaj vizitova KMLDNJ-nė edhe redaksitė: e ZERIT, tė EPOKĖS SĖ RE dhe tė gazetės LAJM si dhe bisedova me disa gazetar nė kėtė temė dhe kėrkova nga ata qė ta vizitojnė Alban Asllanin nė burg, tė vizitojnė Familjen e tij, tė kontaktojnė Avokatin e tij dhe tė kėrkojnė qė Gjykata kompetente qė urgjentisht tė hap procedurėn ligjore dhe nė mėnyre transparente tė vėrtetohet pėrgjegjėsia penale e Alban Asllanit. Ose nė pėrgjegjėsi penale tė ftohen ata qė i kanė shkelėt tė drejtat e ti.

Kėrkova nga ata qė tė kėrkojnė nga Obdusmani Kurteshi, nga Gjyqėsia, nga Ministria e Brendshme e Inspektorati dhe nga Drejtoria e Policisė sė Kosovės sqarime rreth veprimeve tė tyre ligjore nė lidhje me kėtė rast. Pasi prita mbi tri javė dhe reagimet e tyre nuk po ndodhin, morra vendim qė vetė tė njoftoj opinionin me vlerėsimet e mia nė lidhje me kėtė rast nė cilėsinė e ekspertit pėr Siguri dhe si kandidat i mundshėm pėr Drejtor tė Inspektoratit Policor nė Ministrinė e Brendshme tė Republikės sė Kosovės qė merret kryesisht me ligjshmėrinė e veprimeve tė Policisė. Nuk e kam ndėrmend tė e marr njė detyre tė tillė pėrsipėr nėse nga institucionet vazhdohet tė tolerohen shkeljet e procedurave ligjore, duke filluar nga ana e KMDLNJ, Policia, Gjyqėsia, pushteti e deri te Avokati i Popullit, pėrmes kėsaj heshtje tė programuar me tė cilėn po mbrohen shkeljet ligjore dhe tė drejtat e njeriut tė njė ushtari tė UĒK.

* * *
Akuza e rrejshme apo e vėrtetė?

Tani tė merremi me Akuzėn e pa ngritur ndaj Alban Asllanit. Ai u akuzua me akuzė se nė emėr tė “KOMANDANT URAGANIT” tė AKSH-sė ka shantazhuar pėrmes telefonit njė qytetar pėr tė nxjerr mjete tė dhunshme pėr nevoja tė AKSH-sė. Pėrgjimi i telefonit mund tė jetė njė indicion i fortė pėr tė ngritur dyshim ndaj dikujt pėr kėso lloj veprash. Por kjo nuk paraqet argument relevant pėr ngritjen e akuzės pėr njė procedurė penale nėse nuk ka argumente tjera qė e vėrtetojnė kėtė. Sepse HAKERAT e internetit janė nė gjendje tė zbėrthejnė numrat e huaj tė telefonave dhe tė flasin nė emėr tė tyre pa e ditur kėte pronarėt e vėrtet se ēka po ndodh me telefonat e tyre. Ėshtė interesant se mjetet e informimit publik nė ditėt aktuale kur u zhvillua ky arrestim bėn disa shkrime telegrafike qė u publikuan si lajm i zakonshėm dhe dikush atė e dha edhe me njė koment tė caktuar. Pastaj ra heshtja! Askush nuk shtroi pyetje se kush qėndron prapa kėtij veprimi dhe se cili ėshtė roli i UNMIK-ut , i EULEX-it dhe i Serbisė nė kėtė rast.

U pa vetėm pėrpjekja pėr privatizimin e kėtij rasti, sikur tė ishte fjala pėr krim ordinar. Edhe pse Alban Asllani nuk ka pas kurrė dosje hetimore policore apo gjyqėsore tė hapur pėr ēfarėdo veprash kriminale. Ndėrsa tani akuzohej me njė akuzė kaq tė rėndė me tė cilėn ai mund tė mos ketė as njė lidhje. Edhe pse Albani vjen nga njė familje e madhe patriotike nė Kosovė, pėr shqetėsimin e opinionit publik (sidomos tė atij nė Prapashticė , nė Gollak, nė Lipjanit, nė Prishtinės e mė gjerė si edhe atij nė radhėve tė UĒK-sė), nuk u prononcua as Qeveria, as Ministria e Punėve tė Brendshme dhe as Inspektorati nė kuadėr te saj, pėr tė dhėnė vlerėsimin e vet se:

• A ishte i nevojshėm tė bėhej arrestimi, pa zhvillimin paraprak tė njė bisede informative?
• A ka qen e mundshme qė arrestimi tė bėhej pa pėrdorimin e dhunės?
• A ishte e nevojshme qė arrestimi tė bėhej nė njė vend publik duke u goditur-dėmtuar kėshtu, integriteti moral e publik i individit dhe i kėsaj familje pa u vėrtetuar fajėsia e tė dyshuarit?
• A ishte e nevojshme qė tė pėrdorej ajo dhunė e cila duhej tė zbatohet vetėm ndaj personave tė cilėt janė duke e kryer drejtė pėr sė drejti nė flagrancė njė veprim konkret tė dhunshėm, gjė qė nuk ka qen rasti?

Nė rastin e Alban Asllanit dhe tė arrestuarve tė tjerė, policia ka sulmuar duke pėrdorur dhunė tė tepruar edhe pse Alban Asllani dhe shokėt e tij kanė qenė duke pirė kafe dhe duke biseduar qetėsisht mes veti. Njė aksion i tillė i pa nevojshėm policor ka mundur tė pėrfundoj me pasoja fatale pėr jetėt e njerėzve tė cilėt kanė qenė tė pranishėm nė lokal, pavarėsisht se a kanė pas lidhje apo jo me vetė personat e arrestuar. Por rreziku ka qen i jashtėzakonshėm si pėr tė arrestuarit gjithashtu edhe pėr jetėt e policėve qė janė dėrguar nė aksion pa ditur se pėr kenė dhe pėr ēka ėshtė fjala.

SKENARI PĖR VRASJE

Kėsaj pike duhet ti kushtohet rėndėsi e veēantė nga Ministria e Punėve tė Brendshme dhe Inspektorati policor, sepse tė gjitha indicionet flasin se disa persona nga prapavija e kanė pėrgatitur skenarin pėr kėtė aksion privat kundėr Alban Asllanit. Pra qėllimi ka qenė qė me dorėn e Policisė sė Kosovės ta vrasin Alban Asllanin. Tė bindur se Albani do tė jetė i armatosur dhe do tė bėj rezistencė. Po tė kishte pas ai atė ditė armė me vete, Alban Asllani do tė ishte i vrarė. Ndoshta do tė ishte vrarė edhe ndonjė polic apo qytetar i rastit. Por, ja se Albani as nuk kishte armė dhe as nuk ka bėrė rezistencė pėrveē qė ka provuar tė mbrohet nga njerėzit e maskuar tė cilėt kanė mundur tė jenė edhe ēetnik serb apo edhe hajna tė zakonshėm me maska. Kriminelėt qė bėjnė krime kanė nevojė ti fshehin fytyrat e veta ndėrsa ata qė mbrojnė drejtėsinė nuk kanė nevojė tė maskohen para askujt. Prandaj, Policisė duhet ndaluar pėrdorimi i maskave nė tėrėsi dhe kėto njėsi “pėr arrestime, antiterroriste” apo si do qė tė quhen, duhet tė shpėrbėhen ose tė dėrgohen nė njėsitė kufitare. Sepse pėr to nuk ka nevojė nė hapėsira urbane.
Ky rast dėshmon se:

• gjithmonė kur ka hapėsirė dhe mundėsi juridike, i dyshuari duhet ftuar nė bisedė pėr tu ballafaquar me akuzėn dhe duhet dėgjuar fjalėn e tij se a ka tė bėj me akuzėn;
• me arrestime duhet tė merren vetė hetuesit e rasteve qė i njohin tėra rrethanat dhe qė marrin pėrgjegjėsi pėr tėra pasojat, ndėrsa nė situata tė jashtėzakonshme policėt tjerė duhet tė asistojnė dhe tė vihen nė veprim vetėm nėse tė dyshuarit i kundėrvihen arrestimit ligjor.
• se duhet vėrtetuar saktėsisht se cila formė e arrestimit mund tė pėrdoret pėr secilin rast veē e veē, sidomos nė kėso rastesh qė mund tė sjellin pasoja tė rėnda politike dhe
• qė as njėherė tė mos pėrdoret dhuna kur pėr tė nuk paraqitet nevojė e domosdoshme.
• Nė raste kur pėrdorimi i dhunės ėshtė i domosdoshėm kjo duhet tė jetė vetėm qa sa e lejon Ligji.

Kėshtu do tė mbrojmė Ligjin, qytetarėt nga shkeljet e tė drejtave tė tyre dhe njėkohėsisht do tė mbrohet Policia nga keqpėrdorimi i saj nga kriminelėt qė mund tė jenė po nė radhėt e saj.

Pse nė kėtė rast askush nuk i shtroi kėto pyetje. Sepse te ne nga njėra palė, pa e pritur vendimin e gjyqit, krijohet mendimi se nėse dikush akuzohet dhe burgoset automatikisht ėshtė menjėherė edhe fajtor dhe nga pala tjetėr ai deklarohet automatikisht si i pafajshėm dhe faji hidhet te organet e ndjekjes. Tė dyja kėto janė ekstremitete! Edhe pse juridikisht dihet se as njė i dyshimtė nuk mund tė trajtohej si fajtor apo si i pa fajshėm para se Gjyqi kompetent tė vėrtetoj fajėsinė apo pa fajėsinė e tij. Deri atėherė ndaj tė dyshuarit duhet tė ketė sjellje plotėsisht korrekte duke e konsideruar si tė pafajshėm, dhe edhe nėse vėrtetohet fajėsia e tij ai duhet tė trajtohet vetėm mbi baza ligjore. Ėshtė detyrė e Gjykatės tė jetė shumė transparente nė zbatimin e ligjit pėr tė evituar dilemat e tilla ekstreme tė opinionit.

***
Mungon gazetaria hulumtuese rreth njoftimit tė opinionit mbi tė vėrtetėn
se kush ėshtė AKSH-sė?

Rreth AKSH gazetaria hulumtuese duhet tė insistoi qė kėtė transparencė e jo tė hesht si MUMIE. Nuk duhet tė ndodhė qė mbi AKSH tė flitet vetėm kur ēetniket e Car LLazarit ia mėsyjnė Kosovės. Nuk mund tė sillemi me ushtri si me shallin, tė cilin e pėrdorim pėr tė shpėtuar kokėn nga acari, e kur kalon acari e hedhim tė kėmbėt, sepse acari kthehet prapė. Unė njė herė jam deklarua publikisht rreth qėndrimit tim pėr AKSH dhe atė nuk e kam ndryshuar. Koha ka qenė qė qeveritė tona te kenė krijuar UKSH legalisht, por kjo po vonohet deri sa rreziqet po rriten. Me tėra kėto do tė duhej tė merreshin gazetarėt, por me qė ata nuk po e bėjnė punėn e vet unė do ti them disa fjalė pėr AKSH.

Se nuk kemi gazetari hulumtuese vėrteton kjo qė nė raste aq tė veēanta kur zhvillohet arrestimi i njė grupi njerėzish tė dyshuar si pjesėtar tė AKSH-sė, askush nuk realizon hulumtime tė mėtutjeshme me qėllim tė vėrtetimit tė pohimit nga ana e institucioneve zyrtare mbi dyshimin e hedhur pėr tė pandehurit. Kjo mundėson tragjedinė qė luftėtarėt e lirisė, nga ana e hajnave tė sundimit tė huaj dhe veglave te tyre, luftėtarėt e AKSH ti prezantohen opinionit si kriminel tė zakonshėm dhe ata tė ndiqen sikur tė ishin hajna. Heshtet e vėrteta edhe pse dihet hapur se AKSH ėshtė vazhdim i UĒK-sė dhe se ajo pėrbėhet nga ata veteran qė nuk pranuan demobilizimin para sė tė pėrmbushet BETIMI tė cilin ata e kanė dhėnė me rastin e bashkėngjitjes sė tyre nė radhėt e UĒK-sė. Ėshtė sekrete publik se njė pjesė e UĒK u transformua nė TMK ndėrsa njė pjesė tjetėr nė AKSH. Dihet se AKSH-ja po akuzohet me po ato intriga sikur ėshtė akuzuar UĒK-ja. Pėr veprimet pėr interesa private tė individėve nuk mund tė ngarkohet AKSH apo ndonjė institucione tjetėr por vetėm personat qė bėn veprime tė tilla pėr interesa egoiste. Ėshtė e ēart se rregullat e ushtarake tė AKSH janė tė ashpra si nė ēdo ushtri tjetėr pėr ata qė nė emėr tė AKSH bėjnė keqpėrdorime, dhe tė mjerėt ata qė i thyejnė ato. AKSH-nė, si formacion ushtarak, i cili i ka vu detyrė vetit qė tė realizoj misionin e UĒK-sė deri nė fund, nuk ka mundėsi tė veproj pa mbėshtetjen morale e materiale tė popullsisė, pėr lirinė e sė cilės ajo i ka vu nė dispozicion edhe jetėt e veta qė nga hyrja nė UĒK. Njerėzit e tillė nuk mundet me i ndal as kush deri nė vdekje. Para shpalljes sė pavarėsisė nė RTK e kemi pa njė insert ku AKSH shfaqet nė ruajtjen e kufijve tė Kosovės nė kohėn kur vinin kėrcime serioze pėr agresion nga paramilitaret serb tė Gardės tė Car Llazarit, dhe qė nga atėherė mjetet e informimit po heshtin. AKSH ekziston dhe pėr te opinioni duhet tė informohet njėsoj si pėr FSK. Duhet ditur se FSK pas njė kohe mund sėrish tė transferohet nė diēka tjetėr dhe nga ajo ti nxjerrin edhe ata pak ushtar tė UĒK qė kanė mbet aty dhe ajo tė shndėrrohet nė njė shoqatė tė gjuetareve tė patave. Se nuk mund tė ketė Shtet pa Ushtri po dėshmojnė mu kėto manipulimet tė fundit mes EULEX-it dhe Serbisė, prandaj popullsia duhet tė ėshtė e njoftuar mbi ekzistimin e AKSH dhe pėr nevojat e saj.

Kjo pėrkrahje e popullsisė ndaj lėvizjeve dhe ushtrive ēlirimtare ndonjėherė mundet tė jetė herė mė e vogėl e herė mė madhe, prandaj ndonjėherė ushtritė ēlirimtare detyrohen tė kėrkojnė mjete mė tė mėdha nga ata qė janė ma tė pasur. Pasanikėt patriot kurrė nuk kursejnė pėr nevojat e lėvizjeve dhe tė ushtrive ēlirimtare tė popullit tė vetė. Por, ka edhe nga ata tė pasur qė e gjejnė vetėn gjithmonė nė anėn e kundėrt tė kėtyre lėvizjeve duke u bėrė krah pasiv apo aktiv i regjimeve tė huaja. Mund tė ndodhė qė AKSH-ja ka nevoja materiale pėr sigurimin e teknikes luftarake apo edhe pėr nevoja ekzistenciale pėr trupat e veta apo pėr familjet e luftėtarėve, ose thjesht pėr tė siguruar ushqimin pėr popullatėn e varfėr qė e mbėshteti gjithmonė luftėn e UĒK-sė e qė sot prapė po vuajnė pėr bukė. Nėse ky grup i pėrket AKSH-sė dhe ka vepruar me motive pėr interesa kombėtare, kualifikimi i veprės sė tyre duhet tė merr njė trajtim krejtėsisht tjetėr nga ai nėse dikush nga ata ka pas motive tė ulėta personale e private.
*
Njė shembull nga praktika e (OĒP) Organizatės Ēlirimtare Palestineze: Udhėheqėsi i OĒP-sė Jaser Arafat me njė rast dėrgon disa oficer tė OĒP-sė tek njė pronar i pasur palestinezė pėr tė kėrkuar mjete nga ai pėr nevoja tė OĒP-sė. Pasaniku Palestinez refuzon tė ndihmoj materialisht OĒP-nė dhe oficeret kthehen tek Arafati duke i treguar pėr sjelljet e kėtij pronari. Arafati jep urdhėr qė vetura e tij mė luksoze ti hidhet nė ajėr, me ē’rast pėrsėri i dėrgon kėta oficer qė tė kėrkojnė mjete pėr nevoja tė luftės te po ky pronar. Natyrisht i pasuri menjėherė bindet se OĒP-ja ėshtė serioze dhe se nuk ėshtė ndonjė organizatė kriminale, se po tė ishin tė tillė ata do ta qoni atė me gjithė veturė nė ajėr, por se ėshtė fjala pėr ēlirimin e Palestinės dhe menjėherė tregon vullnet tė mirė pėr ta ndihmuar OĒP-nė. Kėtij pronari tė pasur i ėshtė dashur nga dikush tjetėr ti zgjohet ndėrgjegjja e fjetur pėr tė kontribuar popullit dhe vendit tė vet pėr ēlirim dhe pėr lirinė e tij personale. Pėrndryshe edhe rreth OĒP janė thurur tė njėjtat intriga si ndaj UĒK e AKSH. Nė kushte paqe shteti do tė pėrdorte masa tjera tė detyrimit pėr secilin i cili nuk i paguan detyrimet e veta shtetit.

Ky ishte aksioni i parė i Policisė sė Kosovės kundėr AKSH-sė (ndoshta edhe pa dijen e saj) prej se ish shefi i UNMIK-ut M. Shtejner e kishte shpallur atė si terroriste. Nga atėherė dhe pas Marsit 2004 e 10 shkurtit 2007 UNMIK dhe OSBE e BE kanė hartuar dhe kanė realizuar plane qė nė situata tė jashtėzakonshme ku duhet tė pėrdoren armėt zjarrit tė e pėrdorin SHPK, qė mos tė pėrdorėt KFOR e Policia e EU-LEX-it, sepse kjo ėshtė edhe e rrezikshme edhe komprimituese pėr ta. Qysh atėherė fillojnė tė krijojnė njėsi brenda SHPK me qėllim qė tė nxiten vėllavrasje mes shqiptarėve dhe qė pėrmes tė shqiptarėve marioneta, tė shuhet lufta pėr bashkimin e Kosovės me shtetin Amė Shqipėrinė. Kjo ka fillua tė ndodh edhe pse AKSH-ja nuk ka kryer as njė akt tė vetėm terrorizmi dhe se ajo deri mė tani ėshtė kufizuar kryesisht nė fushėn e luftės politike. Nėse e marrim parasysh rastin e Brodecit, atėherė del se ka ndodhur e kundėrta: AKSH-ja ka qen objekt i terrorit shtetėror nga forcat e armatosura shoviniste sllavo-maqedonase tė pėrkrahura edhe nga reaksioni ndėrkombėtar.

Por, se a ėshtė Alban Asllani dhe tė arrestuarit tjerė me tė vėrtet pjesėtar tė AKSH-sė dhe se a e kanė kryer kėtė vepėr me tė cilėn akuzohen, kjo do tė ndriēohet pėrmes hetimeve.

Tė pafajshėm deri nė argumentimin e fajėsisė

Gjithsesi ata janė tė pa fajshėm deri me momentin kur drejtėsia e vėrteton fajėsinė e tyre dhe deri sa Gjyqi kompetent tė thotė fjalėn pėrfundimtare. Megjithatė, deri atėherė Policia e Kosovės, Inspektorati dhe Ministria e Brendshme duhet tė zhvillojnė hetime nė kėto pista tė dyshimta:

1. Nė drejtim tė zbulimit tė njė afere mė tė gjerė korruptive ku “viktima” me disa tjerė ka marr edhe vet pjesė nė krime tė korrupsionit nė tė cilėn aferė pėrfshihen edhe zyrtarė tė lartė;

2. Nė drejtim tė 3 kėndshit UNMIK - EULEX - SERBI tė cilėt pėrmes tė njė ish milici jugosllav qė ka punuar nė Milicinė Serbe deri mė 1999 dhe i cili edhe tani vazhdon tė punoj pėr ta nė SHPK, ekskluzivisht kundėr pjesėtarėve tė UĒK-sė, nė koordinim me kėta faktor tė lartpėrmendur. Ata me akuza pėr terrorizėm ndaj kundėrshtarėve politikė mendojnė tė ushtrojnė terror institucional ndaj lėvizjeve ēlirimtare, ashtu siē ndodhi edhe mė 10 Shkurt 2007 ndaj Lėvizjes Vetėvendosje;

3. Ky ish milic jugosllav edhe mė herėt e ka akuzuar rrejshėm Albanin pėr njė tentim vrasje ndaj tij dhe nga atėherė ka thurur komplote ndaj Alban Asllanit, nėn ombrellėn dhe nėn mbrojtjen e tė huajve, natyrisht me urdhra tė Beogradit;

- Sė bashku me viktimėn ky ish milic e ka instaluar nė rrethin shoqėror tė Albanit njė bashkėpunėtor tė vetin nga qarqet e kriminelėve ordinar pėr ta orientuar ate nė kursin e dėshiruar qė Albani tė bie nė grackėn e parapėrgatitur pėr te. Ky bashkėpunėtor policor me gjasa ėshtė identifikuar.
*
Njė shembull konkret i njė keqpėrdorimi tė tillė nga kronikat policore: Ka pas raste kur policia ka kurdis kurthe dhe ka gjet viktima tė cilave ua ka shitur drogėn e konfiskuar nė raste tjera mė parėshme, dhe pastaj e njėjta viktimė ėshtė burgosur dhe hedhur para gjyqit me motivacion qė tė bindet opinioni se sa ėshtė e suksesshme policia. Nė tė vėrtetė viktimės edhe ju kanė plaēkitur paratė edhe ėshtė hedhur nė burg, derisa policėve tė tillė ju kanė dhanė grada e u janė bėrė mirėnjohje pėr kėso lloj krimesh mafioze:

Ka dyshim tė bazuar se ky komplot vazhdon nė bashkėpunim me tre lipjanas nga radhėt e SHPK-sė qė PRIVATISHT kanė kundėrthėnie me Albanin dhe qė janė nė lidhje me “viktimėn” dhe pėrmes dashnores sė kėtij ish milici jugosllav qė ėshtė e involvuar nė kėtė rast, dhe se bashkėrisht e kanė pėrgatitur likuidimin e Albanit duke e pėrdorur kėshtu si vegėl pune, Policinė e Kosovės. Duke e pėrgatitur gjithė skenarin, tė bindur se Albani do tė bėjė rezistence dhe gjatė arrestimit do tė vritet. Kjo ėshtė pėrputhe edhe me interesat e trekėndėshit UNMIK – EULEX – Serbi, me qė ata kanė dyshuar se Albani me shokė veprojnė brenda AKSH dhe e kanė dėshiruar eliminimin e kėti grupi me gjakderdhje.

Kur kjo nuk ka ndodhur sipas kėtij skenari, ka dyshime tė bazuara se tani nė praktikė po zhvillohet plani tjetėr Serbi-EULEX i ashtuquajtur plani B ;

• pėrmes njė personi qė ėshtė i/e martuar nė familjen pro serbe tė Rrahman Morinės dhe dy ish bashkėpunėtorėve tjerė tė ish regjimit jugosllav nga Vushtrria nė organet e drejtėsisė, janė duke krijuar plane pėr ngarkimin e Albanit edhe me vepra shumė mė tė rėnda me tė cilat po merret edhe UNMIK-u EULEX-i - Serebia me qėllim tė luftimit tė AKSH-sė.

Nė planin politik pėrēarės ata po synojnė qė gjithė pėrgjegjėsinė pėr kėtė t`ia hedhin Drenicasve dhe Llapjanėve qė janė nė krye tė pushtetit dhe nė krye tė Policisė Kosovės, duke e nxitur Gollakun e dėmtuar kundėr tyre. Qėllimet djallėzore tė armiqve tan pėr tė nxitė konflikte tė brendshme mes shqiptarėve do tė dėshtojnė me turp dhe ata qė e kanė hapur kėtė varr pėr ne, vet do tė pėrfundojnė aty! Policia e Kosovės duhet tė nxjerr mėsim nga ky rast qė ma kurrė tė mos lejon tė bėhet vegėl qorre pėr tė vrarė luftėtarėt e lirės, sikur ka qen qėllimi nė kėtė rast. Njė polici e cila dezerton nga vija e kufirit dhe lejon ti digjen doganat pa ju dal zot atyre, njė polici qė lejon ti vjedhjen dėshmitė nė zyret e tyre dhe njė polici tė cilės njė kriminel ia vret policin nė mes tė Prishtinės dhe atė e lan tė lirė , nuk mundet tė e kthen autoritetin e vet duke e demonstrua forcėn e vet ndaj njė invalidi tė UĒK dhe ndaj tė rive qė kėrkojnė tė drejtėn e vetėvendosjes pėr Kosovėn. Kam besim se me ardhjen e njė udhėheqje tė re nė krye tė Policisė tė Kosovės ajo do tė shndėrrohet nga KOSOVO POLICE nė Polici tė Kosovės!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyThu Mar 08, 2012 7:22 am

II - Shkrimi ėshtė i dėrguar nga :______________________________________________ _ / Qazim Xani - Lubjanė / ARGATĖT e UDB-sė nė Slloveni
Nė korrik 2003 nė Lubjanė doli nga shtypi libri i Dushan S. Lajovic, ish KONSULL Nderi i Pėrgjithshėm nė Zelandė tė Re me titull: "Midis Lirise DHE YLLIT tė kuq" - "DKA SVOBODO NĖ RDEČO ZVEZDO" (lexo ne origjinal). Nė kėtė libėr janė tė shėnuar 13,901 persona - bashkėpunėtorė tė UDB-sė. Secili e ka Dosjen e vet. Bashkėpunėtorėt e regjistruar tė UDB-sė kanė shenjat prej -0050000 deri -0.059.999. Tė gjithė e kanė pasur tė njohur statusin e vet. Njė bashkėpunim me UDB-nė zakonisht e kanė konfirmuar me nėnshkrimin e deklaratės pėr bashkėpunim. E besuara i kanė kryer konform udhėzimeve tė dhėna nga Detyrat agjentė dhe profesional rezervistė tė UDB-sė.
Shqiptarėt tė cilėt ishin bashkėpunėtor tė UDB-sė nė Slloveni, nxjerrė nga ky libėr janė:
(Shenimet janė tė pėrshkruara ashtu siē janė nė liber)
Emri Mbiemri Datėlindja Numri i dosjes (SDV)
01. ADEMI Veli --15/8/56 0052641-00000
02. Alija REDJEP -- 8/5/52 0016736-00004, 0.052.677-00.000
03. Alili ISEMAIL -- 1/11/63 0055000-0000
04. ALILOVSKI Dervish -- 10/10/45 0060000-07804
05. Aliriza NEŠAT -- 1/7/42 0052620-00000
06. ALIU FAZLI -- 17/11/57 0014000-05957, 0.055.000-00.000
07. Halit Bajraktari -- 2/6/54 0016751-00071, 0.052.741-00.000
08. BARBATOVCI RAMAZANIT - 27/4/57 0055000-00000, 0.000.198-21.131
09. Besimi HASAN -- 19/3/34 0000198-23124, 0.000.198-24.058, 00.553.278-00.000
10. BISAKO Damjan -- 10/10/65 0052969-00000
11. Dedaj SHIQER -- 1/11/59 0052617-00000
12. DJELOŠEVIČ Marash -- 25/7/36 0060000-05133
13. Demiri NAZMI -- 21/3/54 0003551-00000, 0.055.000-00.000
14. DŽUKAJ ČERIM -- 8/11/59 0055000-00000
15. DŽELADINI Skender -- 25/3/61 0053306-00000
16. ELSHANI SULEJMAN -- 20/1/50 0055000-00000
17. HOXHA Xhevdet -- 15/4/59 0055000-00000, 0.016.751-00.126
18. HUSEINI SHABAN -- 9/3/35 0052731-00000
19. ISENAJ Alija -- 6/2/48 0055000-00000
20. IZEROVSKI Istref -- 10/6/30 0055000-00000, 0.014.283-00.343
21. KUKLEA Miftar -- 11/9/27 0055000-00000, 0.016.984-00.000
22. Tefik Makica -- 13/6/50 0055000-00000, 0.016.751-00.133
23. MATOŠI AJDIN -- 3/8/55 0052621-00000, 000.198-23.122
24. Mehmetaj BAJRAM -- 30/12/35 0000198-30986, 0.053.131-00.000
25. MILLANAJ REXHA -- 18/12/43 0055000-00000
26. Miniri GAJUR -- 27/2/65 0053120-00000
27. Murati ISMAIL -- 24/6/59 0053247-00000 0053247-00000
28. Murtezan ABDULVEHAB -- 28/12/44 0055000-00000
29. RAMA XHAFER -- 10/4/55 0055000-00000
30. Ajet RAMADANI -- 22/7/48 0016798-00000,0014000-04443, 005.500-00.000
31. ISAK RAMADANI -- 6/5/38 0055000-00000, 0.017.107-00.000
32. RAMADANI SADIK -- 15/8/41 0055000-00000
33. RIZVANOLI Abdula -- 30/12/43 0055000-00000
34. Sabit Fidan -- 15/4/23 0003677-00000, 0.055.000-00.000
35. SADIKU Zeni -- 1/10/46 0016779-00000, 0.055.000-00.000
36. SINDRAKOVSKI GERASIM -- 20/5/34 0060000-06879
37. TAHIRAJ ADEM -- 25/11/54 00622-00000, 00.550.000-00.000
Edhe pse numri i kėtyre Shqiptareve - bashkėpunėtorė tė UDB-sė, (lexo, tė mjerė) duket nė shikim tė parė i vogėl, bazuar nė numrin e shqiptarėve tė cilėt jetojnė nė Slloveni ėshtė shumė i madh!
Pėr publikim e dėrgoi: Qazim Xani, kryetari i bashkėsisė Shqiptare nė Slloveni (BSHS) dhe
kryetar i Shoqatės pėr Pėrmirėsimin e Padrejtėsisė (PDK)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyThu Mar 08, 2012 7:23 am

OZN-sė-UDB-shet, NĖ KOSOVĖ NĖ vitet 1945-1990? Ata qė pėrbėnin strukturat udhėheqėse tė kėtij Shėrbimi famėkeq dhe qė pėrgaditėn mijėra procese gjyqėsore nė bashkėpunim me strukturat politike nė Kosovė, kundėr atdhetarėve shqiptarė, ja disa dallohen qė janė: Ēedo Mijoviq Nė ditėt festive Topalloviq Rajko Vidaēiq Miqa Mijushkoviq Lluka Tomanoviē Vllado Shilegoviq Budimir Gajiq, Milosllav Bllagojeviq , Andrija Vujoviq, Radomir Bojaniq, Novak Samargjiq, Kosta Mihajlloviq, Radovan Tapushkoviq, Jovan Rosandiq Gojko Medenica, Mirko Iliq, Zhivko Gjurishiq, Vesho Cvetkoviq, Drago Cėrnigiq, Angjellko Armush, Shaban Kajtazi, Xhevdet Hamza, Mehmet Shoshi, Jusuf Karakushi, Mustafa Sefidini , Xheladin Beqiri, Istref Sadikaj Bedrush Shala, Cvetko Llakoviq, Zenel Gėrvalla, Tafil Žena, Din Gjoshi, Ramė Ajazi, Aziz Misini, Jakup Hamza, Sahit Bashota, Hajdar Mula, Syla Hetemi, Ahmet Nishori, Jakup Hoti, Ahmet Asllani, Sahit Meraku , nika Jakupi, Pavle Jelisaviq, Vlladen Djordjevici, Mehmet Haskaj, Ibush Kllokoqi, Drago Dragojeviq, Muharrem Dana, Sllobodan Mijoviq, Asllan Sllamniku Shefqet Hashani, Svetisllav Dollasheviqi, Zenun Shala, Naip Hoxha, Refik Tashi, Metush Sadiku, Zejnullah Shala, Hasan Mehmeti , Shefqet Obria, Rajko Ēalloviqi, Mete Kuqi, Ramēe nga Prizreni, Ahmet Dobruna, Qamil Obri, Rizah Graiqevci, Faruk Mehmeti, Mexhid Beqiri, Lutfi Ajvazi, Hajredin Bujupi, Ramush Isaku, Sahit Zogaj, Halim Hajdari, Bashkim Qerkini, Osman Veliqi, Fahredin Sllamniku, Osamn TrumkolliImer Sllamniku, Xhemajl Bilkiqi, Hyzer Ahmeti, Nexhmedin Mehmeti, Hasan Salihu Nevzat Jashari, Ahmet Blakēori, Zenel Hoti, Ajet Istogu, Daut Fetahu, Mehmet Gerguri, Rizah Sadriu, Murat Bajrami, Halim Hajrizi, Bislim S. Bogiqevici, (Ramadani) Hysen Hyseni, Isalm Bajrami, Ymer Qorri, Hamėz Shtutica, Latif Hasi, Hajzer Gjoshi, Musli Haxhiu, Shaban Caravadiku, Avdi Gashi, Fadil Misini, Ismet Haziri, Pal Selmani, Imer Kuēi, Albanian Sijarina, Ejup Azemi, Ali Halili , Jusuf Hashani, Shaban Hoti, Shaqir Krasniqi, Pashk Berisha, Zeqir Hasangjekaj, Mustafė Aliu, Xhafer Kaliqani, Adem Ibishi, Ramadan Ferizi, Avni Sadriu, Nexhdet Gjoci, Sahit Ismajli, Ismail Gerbeshi, Ejup Bajgora, Sllobodan Mijoviq, Bejtush Beka, Ismet Baleci, Kemajl Shabani, Xhavit Kuēi, Isa Bunjaku, Zyber Zyberi, Emin Hasi, Sylejman Salihu, Hakif Latifi, Hashmet Baxhaku, Hilmi Syla, Rifat Berisha, Bajram Munishi, Haki Velija, Hasan Shahini, Muamer Novobėrdaliu, Drita Novobėrdaliu, Ahmet Delia, Ejup Kamerolli, Murat Tėrnava, Flori Bruqi, Lorenc Selmani, Refik Tashi, Faik Nura, Arif H. Ramadani, Deli Ramadani, Sabah Muhaxheri, Ali Ollani, Sabit Myftari, Ndrec Preni, Selim Ndrecaj, Ali Vllasi-vėllau i Azem Vllasit, Xhafer Bejiqi, Hajredin Bujupi, Latif Maliqi, Bejtush Beka, Qerim Sllamniku, Rrustem Rrustemi, Abaz Ajvazi, Hajrulla Jashari, Zejnulla Hajrizi, Halit Hasani, Nexhmedin Ajeti, Hilmi Hasani, Dėrgut Jakupi, Fazli J. Jakupi, Istarf Sadikaj, Ilaz Maxhuni, Abdullah Rrustemi, Enver Dragusha, Demė Mujaj, Abdurrahman Mulla Enver Kelmendi, Jakup Llonēari, Nazif Zymberi, Hasan Banushi, Kajtaz Bacaj, Halit Muhaxheri, Vesel Krasniqi, Latif Dulla, Daut Morina, Isa Kastrati, Glauk Dulla, Astrit Koshi, Zenel Celina, Musa Jorganxhiu, Jusuf Konstandini, Kemajl Celina, Xhemali Shasivari, Hysen Bajrami, Shasivar Desatni, Haxhere A. Nishori, Qerim Buzhala, Avdi Buzhala, Hasan Rrystemi, Ilaz Vranovci, Sylejman Sahitaj, Shefazim Tėrshnjaku, Lulėzim Neziri, Mustafė Maliqaj, Gani Zeneli, Azem Haliti, Shaban Maloku, Hysni Topalli, Afrim O. Trumkolli, Bajram Luri, Sali B. Blakaj, Hebib Koka, Avdi Musa, Hamėz Shefkiu, Raif Sėrmaxhaj, Xhavit Basha, Aliriza Osmani, Mehmet Neziri, Fatmir Dermaku, Halim Hajdari, Naser Shavelli , Fadil Ibrahimi Avdi Maliqi, Ramadan Sėrmaxhaj, Sejdi Kastrati, Emin Kastrati, Shefqet Ibrahimi, Idriz Nishori, Haki Haziri, Ramadan Syla, Selim Brosha, Faik Nura, Musa Bajgora .......

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyThu Mar 08, 2012 7:36 am

Vrasjet e dėshmitarėve pėr humbje tė gjurmėve


S'do mendė qė drejtėsia me qėllim dhe zbardhja e krimit u heshtė nga drejtėsia ndėrkombėtare dhe vendore, sepse siē duket strukturat e krimit tė organizuar kishin lidhje tė ngushta me rangje tė larta nė shtet dhe shteti domosdo nuk mund ta luftojė vetveten.

Si pasojė e saj u likuiduan edhe shumica e dėshmitarėve tė proceseve gjyqėsore, nėpėrmjet tė cilave kishin arritur t'i organizonin proceset pėr tė mbetur anonimė/ enigmė fytyrat e kreatorėve tė kėtyre proceseve. Me vrasjen e kėtyre dėshmitarėve nė njėrėn anė e mbulonin vetveten dhe nuk i pėrmbushnin premtimet ndaj tyre, kurse nė anėn tjetėr ua rėndonin barrėn edhe mė shumė dhe i akuzonin pėrsėri tė akuzuARIT apo tė dėnuarit nė ato procese tė montuara, tani edhe pėr crasjen e dėshmitarėve (!).

Po e zėmė, Ilir Selimaj, bashkė me kunaten e tij Feride Selimaj, u vra pikėrisht nė kohėn kur duhej tė rishqyrtohej lėnda e tė ashtuqujturit " Grupi i Dukagjinit".
Iliri ishte pjesėtar i Brigadės 136 dhe njė kohė pjestar i njėsisė speciale " Shqiponjat e Zeza".

E para Ishte "dėshmitar kyē" nė procesin e Dukagjinit.

E dyta ai ishte dėshmitar i pėrpunuar me forcė pėr njė kohė tė gjatė nga njė klan i njohur, pėr tė dalė kundėr kėtij grupi. Sė pari ishte keqtrajtuar ēnjerėzisht duke e quar disa herė buzė vdekjes( duke ia thyer dhėmbėt, gishtėrinjtė) dhe ishte i mbajtur i mbyllur nė lokacione tė caktuara, derisa e kishin detyruar me dhunė tė japė deklaratė siē ia diktonin pėrpunuesit ( persona tė njohur janė kėta pėr policinė) e pastaj ia kishin servuar policisė dhe gjykatės.

Kėtė gjė qė ai ishte pėrpunuar nga njė klan e dinte jo vetėm policia por edhe gjykata.

Vrasja e Ilir Selimajt u pėrdor me mjeshtėri tė madhe pėr tė sjellė ngatrresa dhe intriga tė reja. Dy ditė pas vrasjes sė Ilir dhe Feride Selimajt nga fshati Osojan afėr pejės, zėdhėnėsi i Policisė sė UNMIK-ut, z. Singeton, kishte deklaruar se " ėshtė identifikuar njėri nga tė dyshuarit pėr kėtė vrasje, ai ėshtė Adem Elshani" pėr tė cilin, zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut nė Pejė, deklaron e " janė ofruar mjaftė dėshmi se ai ka qenė njėri nga tre vrasėsit qė e ka kryer kėtė vrasje".
Pas kėtij deklarimi zyrtar tė policisė, i cili ishte njė ndėrtim apo cytje, ndodh vrasja e babait tė Ademit, Isuf Elshanit nga Ozdrimi i Pejės.Nė shėnjestėr tė vrasjeve ishin dėshmitarėt


Mė 24 shtator 2004, nė njė atentat tė pėrgatitur mirė nė Vitomiricė, vritet Isuf Adem Elshani ( 1947) bashkė me shokun e tij tė luftės Afrim halitin - Thaēi, me tė cilin ishte sė bashku nė veturė.
Familja Elshani, Adem dhe Isuf Elshani, ishin kėrcenuar edhe disa herė mė parė, Ademit ia kishin vrarė vėllain mė 10 nėntor 2000, deria sa ishin duke u kthyer nga gjykimi kundėr disa personave qė ua kishin vėnė MINĖN nė oborr, i kishin gjuajtur me armė zjarri mė 18 e 24 tetor 2000.
Seanca gjyqesore ishte paraparė tė fillonte nė orėn 12:00, por qė, pėr arsye tė panjohura, ishte shtyrė nga gjykatėsi i rastit pėr dy orė. Nė atė gjykim Adem Elshani me babain e tij Isufin kishin pėr tė dalė nė gjyq si dėshmitarė.

Pas pėrfundimit tė seancės, rreth orės 16:20, duke u kthyer nga gjyqi, familja Elshani sėrish sulmohet me armė zjarri. Ata ishin duke udhėtuar me dy vetura: nė tė parėn ishin Isuf e Adem Elshani, ndėrsa nė tė dytėn Virgjil e Granit Elshani. Kur arrijnė nė Ozdrim, vetėm disa dhjetėra metra largė nga shtėpia e tyre, disa persona nga njė veturė " Alfa Romeo" ngjyrė tė bardhė, qė vinte nga drejtimi im PEJĖS, nė tejkalim e sipėr qėllojnė me armė zjarri dhe bomba dore nė drejtim tė veturave tė tyre. Nga shpėrthimi i bombės dhe plumbat e automatikut plagosen rėndė Virgjil Elshani ( 19) ish-ushtar i UĒK-sė, i cili vdes pas 12 ore nė spitalin ushtarak tė KFORIT nė pejė dhe Granit Elshani (15) TĖ CILĖT GJENDESHIN NĖ VETURĖN E dytė...
Kush ishin vrasėsit e paguar?

Ndėrsa Adem dhe Isuf Elshani qė ishin mė pėrpara, - shpėtojnė, sepse vetura " Alfa Romeo" qė ishte nė tejkalim, ndeshet ballė pėr ballė me njė makinė qė vinte nga drejtimi i Mitrovicės dhe veturėn e mbulon zjarri.
Shoferi i Veturės " Alfa Romeo" nga tronditja qė merr nga ndeshja, vetėm disa minuta pasi e nxjerrin nga vetura vdes ndersa tre tė tjerė dėrgohen nė spitalin ushtarak tė KFOR-it italian.

Nė veturė, policia dhe KFOR-i gjejnė tri pushkė automatike me tre karikatorė rezervė, njė tjetėr pushkė automatike tė djegur nė veturė, njė revole gjysmė-automatike dhe njė bombė dore.

Kėtė radhė kryesit e krimit ishin dėrguar nga Shqipėria me kėrkesėn e klanit qė gėzonte besimin e Partisė mė tė madhe tė Kosovės dhe ata ishinatbardh gabraj ( 1979) nga fshati Geghysen me banim nė Tiranė, Gazmend Luma nga Bajram Curri, Shaqir Bajraj nga Tirana dhe njė person tjetėr. Tė lartėpėrmendurit, gjatė marrjes nė pyetje nga KFOR-i dhe policia, atė natė janė deklaruar se nga kush janė paguar dhe kush janė porositėsit e vrasjės, qė tani mė s'do mendė pėr tė ditur. Nga " porositėsit" ( tė njohur pėr policinė) vrasesit e lartėcekur kishin marrė 350 000 marka gjermane. Nė vendin e krimit policia e UNMIKUT, zuri veturėn " Alfa Romeo" pronė e personave qė kishin financuar vrasėsit e paguar nga Shqipėria.

Siē u tha mė lartė, familja Elshani ishte sulmuar edhe disa herė, para se tė ndodhte vrasja.

Mė 18 tetor 2000 nė orėt e mbrėmjes nė oborrin e shtėpisė, Isuf Elshani nga Ozdrini ( Pejė) e gjen tė vendosur njė minė-teledirigjuese tė paaktivizuar. Pėr kėtė e njofton policinė nė Pejė, tė cilėt e bėjnė ēmontimin e saj. Akterėt, Kur kishte dalė nga oborri i shtepisė djali i Isufit, Adem Elshani, mbase pėr ndonjė gabim teknik nuk kishin mundur ta aktivizojnė lėndėn plasėse, por as ta tėrheqin mė vonė, sepse ishte vėrejtur nga familjarėt, dhe nė vendin e ngjarjes vjen policia e Unmikut dhe e SHPK-ės..

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 11:04 pm

Cilėt janė vrasėsit e Ahmet Krasniqit, Ilir Konushecit, Agim Ramadanit...

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 X322h-xhh-as01
Pėrgjigjet i kanė SHIK-u, Xhavit Haliti me Azem Sylėn
Cilėt janė vrasėsit e Ahmet Krasniqit, Ilir Konushecit, Agim Ramadanit... (5)
"Si u vra Ilir Konushefci, Komandant “Mėrgimi”
Njė pritė e organizuar nga njė grup personash tė armatosur, i kushtoi jetėn shefit tė logjistikės sė UĒK-sė Ilir Konushevci dhe mjekut tropojan Hazir Mala. Ilir Konushevci, i njohur me pseudonimin “Mėrgimi” ishte furnitori kryesor i guerilasve nė Kosovė. Vrasja e tij mė 9 maj 1998, nė aksin rrugor Qafė Mali-Bajram Curri ka mbetur ende njė mister.
Mbrėmjen e 8 majit 1998 Ilir Konushevci, miku i tij, mjeku tropojan Hazir Mala ishin nisur me njė makine private duke i prirė njė kamioni me armė nė drejtim tė Bajram Currit nėn pėrcjelljen e dy punėtorėve tė SHIK-uk tė Shqipėrisė. Pėr tė shmangur ekspozimin dhe kontrollet e policisė ata janė nisur sapo ka rėnė nata dhe zgjodhėn rrugėn e vėshtirė tė Qafė Malit. Vėllezėrit Demiri, tė cilėt edhe sot e kėsaj dite edhe pa zbardhjen e vrasjeve njihen si autorėt e pritės, kishin shkuar nė Tiranė pėr tė pritur vėllain tjetėr qė u vinte me pushime nga Anglia dhe nė kthim kanė ndaluar e janė bėrė bashkė me bandėn e tyre pėr tė zėnė rrugėn. Rreth orės 02.00 pas mesnate, afėr fshatit Miliskajė, ėshtė qėlluar drejt makinės ku gjendeshin Ilir Konushevci dhe doktori Hazir Malaj, nga njė shkėmb i thepisur anės rrugės, me qėllim ndalimin e mjetit. Megjithėse automjeti ku ndodheshin doktor Haziri dhe Iliri u sulmua dhe tė shtėnat mund tė dėgjoheshin deri shumė larg, kamioni me armė dhe me shoqėruesit e SHIK-ut
(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė shtunėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)
http://www.botasot.info/def.php?category=43&id=168295
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 11:08 pm

Xhavit Haliti ka porosit atentate pėr tė vrarė Ibrahim Rugovės

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Venharsadiku

Agim Hoti pretendon se ėshtė autor i dy tentim atentateve ndaj ish-Presidentit Ibrahim Rugova. Nga burgu i Dubravės, Hoti thotė se ata qė bėnė pazar me tė pėr tė vrarė janė Xhavit Haliti, Artan Nimani e Agron Haradinaj. Pėr kėto pretendime thotė se ka fakte qė do t’ua tregojė edhe hetuesve. Personat e pėrmendur, kėto deklarime i quajnė shpifje dhe budallallėk

Agim Hoti ka kryer tentim atentatin ndaj ish Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova. Kėshtu sė paku thotė vetė Hoti.

Derisa po vuan dėnimin e tij nė burgun e Dubravės, pėr njė atentat tjetėr, ndaj Anton Berishės, ish-shefit tė Autoritetit Rregullativ tė Telekomunikacionit (ART), Hoti thotė se ka vendosur t’i hedhė nė shesh tė gjitha ato qė ka bėrė pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė.

Nė bisedė telefonike nga burgu pėr Express, Hoti pretendon se pėrveē atentatit qė ka kryer nė vitin 2007 ndaj Anton Berishės, ai vetė ka kryer edhe dy sulme tė tjera, njėrin nė vitin 2004, e tjetrin njė vit mė pas. Tė dy kėto tentim atentate ndaj ish-Presidentit Rugova.

Hoti pretendon se nė kėto raste nuk ka qenė i vetėm.

Qė tė dy sulmet ndaj ish-Presidentit, ai thotė se i ka kryer me urdhėr tė Xhavit Halitit, aktualisht deputet dhe nėnkryetar i Kuvendit tė Kosovės, Artan Nimanit, profesor nė UP si dhe Agron Haradinajtm i cili punon nė PTK.

Hoti pretendon se pėr kėto punė, ka marrė 5 mijė euro nė janar 2004.

“Unė jam ai i cili e kam gjuajtur bombėn mė 12 mars tė vitit 2004, nė oborrin e shtėpisė sė Ibrahim Rugovės, me urdhėr tė Xhavit Halitit, Agron Haradinajt e Artan Nimanit”, pretendon Hoti pėr Express.

Por ata tė cilėt i akuzon ky i burgosur se e kanė paguar pėr tė kryer njė veprim tė tillė, Hotin e quajnė vetėm njė njeri qė ėshtė i sėmurė mentalisht.

I kontaktuar nga Expressi, profesor Artan Nimani, kėto akuza tė bėra ndaj tij i quan “budallallėqe tė porositura nga persona tė caktuar”.

Derisa kontakti me Xhavitin Halitin ishte i pamundur, profesor Nimani thotė se kėto deklarime i duken shumė interesante dhe nė tė njėjtėn kohė, shpifje tė kulluara.

“Nuk e di ēfarė iu paska pikė nė kokė, ēfarė ka parė ėndėrr, apo kush e ka nxitur tė pėrmendė emrin tim. Nuk kam ide se pėr ēka po flitet”, thotė Nimani pėr Express.

E, ndryshe nga profesor Nimani, i pėrmenduri tjetėr nga Agim Hoti, si i pėrfshirė nė kėto “mesele”, Agron Haradinaj thotė se nuk e ka nė plan tė merret me deklarata tė kėtij njeriu.

“Gjithkush ka tė drejtė tė flasė ēfarė tė dojė, mirėpo ėshtė Gjykata ajo qė i zbardh gjėrat. Prandaj, s’e kam nė plan tė merrem me kėto gjėra”, thotė Haradinaj pėr Express.

Pavarėsisht kėsaj, Agim Hoti me bindje tė plotė pretendon se kėta tė dy persona, bashkė me Xhavit Halitin, janė tė vetmit qė e kanė paguar atė pėr tė dy tentim atentatet ndaj ish-Presidentit tė ndjerė Ibrahim Rugova.

“Unė e kam kryer atentatin e parė nė vitin 2004 ndaj Rugovės. E kam gjuajtur bombėn nė shtėpinė e tij, me urdhrin e atyre qė i pėrmenda”, thotė Hoti.

Mė tej, ai deklaron se sulmin tjetėr qė ka ndodhur njė vit mė pas ndaj ish-Presidentit e ka kryer vetė, dhe me tė njėjtit urdhra nga tė njėjtit njerėz.

“E kam ndrequr dinamitin dhe e kam instaluar nė njė kontejner. Jam ulur nė njė qebaptore kinse pėr tė ngrėnė dhe me teledirigjues ėshtė aktivizuar, kur makina e tij ka kaluar andej”, rrėfen Hoti pėr Express.

Madje ai thotė se pėr tė gjitha kėto qė thotė, ka dėshmi. “I kam tė gjitha mjetet elektronike, kapsulat me tė cilat ėshtė dirigjuar bomba, e tė gjitha i kam”, thotė Agim Hoti.

“Nė parking poshtė hotel Grandit, jam takuar me Artan Nimanin, i cili m’i ka dhėnė tė hollat pėr ta blerė topin e dorės. Prej asaj kohe e kam ruajtur Presidentin te varri i dėshmorit Afrim Vitia, rrugės pėr nė ‘Velani’”, thotė ai.

E pas shumė dėshtimeve dhe presioneve qė Hoti thotė tė ketė pasur, tregon se e kanė detyruar ta instalojė bombėn te ndėrtesa e “Sllovenia Sportit” nė Prishtinė.

“Njė ditė para se Rugova tė takohej me Solanėn, unė kam shkuar nė kėtė pjesė tė qytetit dhe kam bėrė pėrgatitjet”, pohon Hoti.

“Pėr krejt kėto i kam marrė 5 mijė euro. Jam paguar vetėm pėr sulmin e parė dhe pėr sulmin e dytė nuk jam paguar kurrė, pasi mė kanė thėnė se nuk e kam kryer punėn deri nė fund”, thotė Hoti, duke shtuar se tė gjitha kėto qė thotė, u qėndron prapa dhe ka vendosur t’i bėjė publike vetėm pėr njė arsye.

“Tė gjitha kanė pėrfituar nė kurriz timin. Kanė marrė miliona me thasė qė Agron Haradinaj i ka sjellė nga Suedia, derisa unė po kalbem nė burg”, thotė ai.

Ai kėto pretendime pėr tė cilat thotė se ka fakte, ka vendosur t’ua thotė edhe hetuesve.

Kjo nuk hera e parė qė Agim Hoti pėrmend emrat e Agron Haradinajt e Artan Nimanit se kanė qenė personat kryesorė qė kanė porositur vrasje me pagesė.

Madje Artan Nimani nė vitin 2007 ėshtė paraburgosur pėr shkak tė tentim atentatit ndaj Anton Berishės.

“Unė Agim Hotin e njoh pasi edhe mė herėt mė pati bėrė shantazh pėr atentatin ndaj Anton Berishės. Madje kam qenė edhe i akuzuar atė kohė pėr shkak tė kėsaj pune”, sqaron Nimani, nė banesėn e tė cilit, Agim Hoti, nė kohėn kur ka ndodhur tentim atentati, i kishte fshehur armėt. “Policia i pati gjetur ato armė dhe unė kam vuajtur kot dėnim 2 muaj e mė”, pohon profesor Nimani./Lirita Halili /Express
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyWed May 23, 2012 1:37 am

Rugova-Haliti te njejt nuk del far dallimi i madh me njeri tjetrin.
Rugova i ka burgos ne kohen e tij-Tites,tash ata po i vrasin po jav kthejn borgjin,me qense Rugova ja ka nis te keqes i pari.....!
Rugovistat po i qujn kta enverista per me i mbulu krimet e veta... hehe me mlu kak me shurr, ska kerkundi ma ksi budall e hangshin me te shnosh se e meritojn deri ne qyk bile ju lumt alltija....)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptySun Jun 03, 2012 7:23 pm

Vrasjen e Bardhyl Ajetit e urdhėroi njė deputet i PDK-sė
BOTA SOT


Burimet jo zyrtare tregojnė se hetimet po bėhen nga prokurorja amerikane e Prokurorisė Speciale tė EULEX-it Ema Rizato. EULEX-i pritet tė kryej procedurat hetimore dhe rasti tė dėrgohet pėr gjykim nė gjykatė. E burime jozyrtare tregojnė se pas pėrfundimit tė ēėshtjes penale “Bllaca 2” do tė nisė procesi pėr vrasjen e Bardhyl Ajetit.
Tė dielėn u bėn shtatė vjet qė kur u privua nga jeta komentatori dhe kolumnisti i gazetės “Bota sot” Bardhyl Ajeti. Edhe pse kanė kaluar disa vjet qė nga atėherė autorėt e kėsaj vrasje nuk dihen. Edhe kjo vrasje sikur shumė tė tjera ėshtė kryer nė pikė tė ditės dhe ka pasur edhe njė dėshmitar dhe qė zbardhja e saj mbetet akoma mister. Atentati ndaj Bardhyl Ajetit ka ndodhur nė magjistralen pėr Gjilan nė Bresalc ku vetura e viktimės ishte nė tėrheqje nga njė dėshmitar, i cili ka parė ngjarjen. Ishte tre qershor i vitit 2005, (shtatė vjet mė parė) ditė e premte, kur kolumnisti dhe komentatori i gazetės tonė, Bardhyl Ajeti, u qėllua me plumba shurdhues nga njė Mercedes i zi, tė cilėt mė pas ia morėn jetėn. Plumbat tė cilėt ranė nė trupin e tij ai nuk mundi tė pėrballoi, ai u nda nga ne. Njėri plumb kishte goditur nė kokė, i dyti nė shpatull tė krahut dhe i treti nė veturėn qė ngiste viktima. Nė vendin e ngjarjes kishin dalė me vonesė Policia e Gjilanit dhe spitali. Pas kontrollės nė Spitalin e Gjilanit dhe nė atė tė Prishtinės, i ndjeri njė javė mė pas u dėrgua nė Milano tė Italisė, ku edhe mė 25 qershor ndėrroi jetė. Hetimet kishin nisur nga policia e UNMIK-ut, konkretisht nga dy policė amerikanė tė Njėsisė pėr krime serioze dhe mė 11 dhjetor 2006, dosja ka kaluar tek EULEX-i, ndėrsa nga ajo kohė akoma mbeten tė panjohur si pėr policinė ashtu edhe pėr opinionin e gjerė autorėt dhe arsyeja e vrasjes. Burimet jo zyrtare tregojnė se hetimet po bėhen nga prokurorja amerikane e Prokurorisė Speciale tė EULEX-it Ema Rizato. Burimet jo zyrtare tregojnė se prokurorja speciale ka marr tashmė dosjen dhe dėshmitė dhe sė shpejti mund tė nisė gjykimi pėr kėtė vrasje. E derisa hetimet nuk kryhen dhe autorėt dhe shkaku i vrasjes mbetet enigmė, familjarėt e tė ndjerit presin se njė ditė do tė dihen, arrestohen e marrin dėnimin ata qė kryen kėtė akt vrasjeje.
Atentati ndaj Bardhyl Ajetit
Nė lidhje me kėtė rast atentat ishte edhe njė dėshmitar, i cili ka rrėfyer pėr ngjarjen e ditės kritike, e i cili ishte detyruar tė ik nė Norvegji . Dėshmitari M.G. ka treguar se atė ditė ka qenė nė Prishtinė, kishte ardhur nga Gjilani ishte takuar me Bardhylin, te rrethi. Dhe Bardhyli i kishte treguar se veturėn e ka tė prishur dhe e ka lutur taksistin M. G. qė ta tėrheq pėr nė Gjilan. Vetura e Bardhylit ka qenė afėr Mensės sė Studentėve nė Prishtinė e prishur. Prej aty dėshmitari e ka tėrhequr veturėn deri nė vendin ku ka ndodhur rasti nė Bresalc. Dėshmitari M. G. ka rrėfyer pėr tragjedinė qė ka ngjarė: “Unė nuk kam dėgjuar asgjė, vetėm se e kam vėrejtur se vetura e Bardhylit e ka goditur kombin tim pas. Dhe aty nė rrugė, ka qenė edhe njė veturė paralele (e panjohur). Unė kam dhėnė sinjal pėr tu ndalė me veturėn-kombi. Ajo veturė (e panjohur) ka qėndruar paralele pėr rreth dy-ose tre minuta e mė ka tejkaluar dhe ka ikur. Dėshmitari ka treguar, se ka ndalė kombin dhe ka dalė jashtė. Kur ka dalė ishte me gojė hapur dhe ka dashur t’i thotė Bardhylit, pėrse e goditi? Por e ka parė se ai kishte gjakderdhje nė kokė. Pastaj e ka nxjerrė telefonin pėr t”i telefonuar policisė, por nuk ka qenė e mundur, M. G-sė, iu kanė dridhur kėmbėt. Dhe pastaj aty nė rrugė ka mbėrrit njė djalė me njė veturė Golf tė bardhė. Kur ai djali mbėrriti aty, u ndal, dhe e ka pyet:”Ēka ka ndodhur? Dėshmitari u pėrgjigj: “Ma kanė vrarė njeriun nė veturė. Ai djali e njoftoi policinė tė cilėt erdhėn. Qė nga ajo natė dėshmitarit M.G policia ia ka konfiskuar kombin dhe telefonin dhe i ka shėnuar ato tri thirrjet e fundit qė i ka pasur, pra policia i ka shėnuar detajet me emra dhe mbiemra. Edhe M. G (dėshmitar) atė natė ėshtė mbajtur nė paraburgim. Pastaj ėshtė liruar dhe mė vonė ka emigruar jashtė vendit. Pas njė jave, pasi se kishte ndodhur vrasja, nė familjen e dėshmitarit ka qenė njė Mercedes i zi dhe njė Veturė Xhip i zi, kanė qenė me tabela 000-KS, kanė ardhur nė katund dhe kanė pyetur pėr rastin. Kanė pyetur kush ėshtė M.G? Ēfarė partie i pėrket? A ėshtė person problematik? Me ēka merret? E tjera. Dėshmitari e ka njoftuar kėtė rast nė polici, por policia kurrė send si ka kthyer. Policia e ka mbajtur nėn hetime pėr tri javė ditė me radhė, pėr ēdo ditė e kanė marrė nė pyetje.
As pas shtatė vjetėsh nuk zbardhet vrasja !
Zyrtarė tė policisė sė EULEX-it i kanė thėnė gazetės “Bota sot” se: “Rasti i Bardhyl Ajetit, ėshtė shkarkuar nga UNMIK-u mė 11 dhjetor 2006. Rasti ėshtė shqyrtuar nga njė prokuror i EULEX-it, por ka pasur lidhje tė pamjaftueshme, premtimet janė se do tė rihapet ky rast. Megjithatė, nė qoftė se u jepen prova tė reja prokurorėve tė EULEX-it mund ta shqyrtojnė kėtė”. Burimet jo zyrtare tregojnė se hetimet po bėhen nga prokurorja amerikane e Prokurorisė Speciale tė EULEX-it Ema Rizato. Burimet jo zyrtare tregojnė se prokurorja speciale ka marr tashmė dosjen dhe dėshmitė. Gjithnjė duke u bazuar nė burime jo zyrtare dyshohet se njė zyrtarė i SHIK-ut, e i cili ėshtė edhe deputet nė Kuvendin e Kosovės, nga Hoteli Grand ka dhėnė urdhrin dhe dyshohet se janė dhėnė edhe para pėr vrasjen e Bardhylit. EULEX-i pritet tė kryej procedurat hetimore dhe rasti tė dėrgohet pėr gjykim nė gjykatė. E burime jozyrtare tregojnė se pas pėrfundimit tė ēėshtjes penale “Bllaca 2” do tė nisė procesi pėr vrasjen e Bardhyl Ajetit dhe se e gjithė procedura e vazhdimit apo jo do tė mbetet nė kompetencė tė EULEX-it.http://botasot.info/def.php?gjuha=0&category=3&id=170701
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptySat Jun 23, 2012 1:27 pm

Kush vrau Dinon...??? Ne mes dite...??? U masakrua vet me thik 7- 11 her i meshoi vetit thone, per thash e them apo te verteta...??? Procedurat hetimore vazhdoin edhe per ket rast si ne te tjeret...??? Kush po vret shqiptaret para dhe pas lufte...??? Te gjith e dim por as kush nuk e thot atet, sepse nuk eshte me rendesi.
Ne kosoven e pasluftes cdo gje ndryshuan edhe flamurin, por jo edhe taktiken e vrasjeve ne mes dite...???
Ndoshta do te ndyshon edhe kjo, por nga "KUSH"...???
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 49
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyWed Jun 27, 2012 10:20 pm

Fjalet e Driniiii si luan topi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyThu Aug 02, 2012 3:29 am

A ėshtė mirė qė agjentėt e Serbisė bashkė me serbėt tė qeverisin shumicėn shqiptare?
A mund tė jetė SHIK-u, pėrkatėsisht UDB-ja, promotor i vėllavrasjes? (5)A ėshtė logjike qė kjo qeveri tė jetė legjitime e cila vjen me hajni dhe me 30% tė votuesve? A pėr kėtė « demokraci » u luftua nė Kosovė, ku pakica tė sundojė shumicėn ? Pse e bėtė nė kėtė formė ligjin e zgjedhjeve ti Xhavit dhe ti Jakup qė drejtoni Parlamentin?
(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė enjten nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)
Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.
http://botasot.info/def.php?gjuha=0&category=3&id=179948
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyFri Aug 03, 2012 1:10 pm

LDK kundėr hetimit tė SHIK-ut
Jeton Llapashtica | 03-08-2012 08:45 C

Grupi parlamentar i Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK) duket se nuk ėshtė i interesuar qė tė zbardhet e kaluara e ish-Shėrbimit Informativ tė Kosovės (SHIK) dhe shėrbimeve tė tjera paralele. Pavarėsisht se drejtuesit e partisė sė Isa Mustafės disa herė kanė akuzuar SHUIK-un pėr veprimtari tė kundėrligjshme, ligjvėnėsit nga ky subjekt politik nuk janė duke e mbėshtetur iniciativėn pėr hetimin e kėsaj organizate.

Iniciativa pėr hetimin e Shėrbimit Informativ tė Kosovės, qė nuk ka gjetur pėrkrahjen e deputetėve tė partisė mė tė madhe opozitare nė vend, ėshtė nisur nga deputeti i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Burim Ramadani, ndėrsa ėshtė vazhduar nga deputeti i Lėvizjes Vetėvendosje, Florin Krasniqi.

Ky i fundit thotė se nismėn pėr krijimin e komisionit pėr hetimin e SHIK-ut e kanė mbėshtetur vetėm njėzet e shtatė deputetė, ndėrkaq, do tė duheshin dyzet e njė nėnshkrime pėr t’ia arritur qėllimit.

“E kemi nėnshkruar ne tė Vetėvendosjes, deputetėt e AAK-sė me pėrjashtim tė Blerim Shalės dhe Ramiz Kelmendit, qė trishtohen prej SHIK-ut. Janė vetėm dy tė LDK-sė, Sali Asllanaj, Lutfi Haziri dhe sy tė AKR-sė, Suzan Novoberdali dhe Emin Gėrbeshi. Unė jam i shokuar, LDK-ja ėshtė partia mė e dėmtuar nga SHIK-u, nuk e di pse nuk po e mbėshtesin”, thotė Krasniqi.

Por, drejtuesit e LDK-sė mohojnė se nuk janė tė interesuar qė tė zbardhet veprimtaria e SHIK-ut, por siē thonė ata, kjo duhet tė bėhet duke vepruar ligji dhe jo duke hedhur benzinė nė zjarr.

“Edhe lideri ynė sapo ka kėrkuar zbardhjen (e vrasjeve tė anėtarėve tė LDK-sė), e kjo nuk iu mjafton njerėzve. Duhesh tė kesh njė kurajė prej budallai qė tė thuash se LDK-ja e paska harruar krejt dhembjen edhe krejt shkatėrrimin qė ia bėjnė tjetėr. Ne edhe me dashtė nuk guxojmė qė ta harrojmė”, thotė anėtari i kryesisė sė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Eqrem Kryeziu.

Ai thotė se arsye pse drejtuesit e LDK-sė janė kundėr nėnshkrimit tė nismės nė fjalė, ėshtė se nuk dihen motivet e iniciatorėve, pėrkatėsisht ligjvėnėsve tė caktuar. “Po ndodh nganjėherė nė mėnyrė shumė primitive po instrumentalizohen ato nismat e pėrbashkėta tė partive opozitare, tani vetėm pėr qėllime tė njė subjekti, bile dy-tre vetave qė kanė dėshirė pėr njė karrierė me ēdo kusht”, shprehet ai.

Por, krejtėsisht ndryshe mendojnė analistėt politikė. Ani Zogiani thotė se SHIK-u ka punuar nėpėrmjet shatantazheve, gjė qė sipas tij, ėshtė tregues se deputetėt e LDK-sė mund tė jenė tė shantazhuar nga strukturat e kėtij shėrbimi.

“Ka shumė mundėsi qė ekziston njė marrėdhėnie shatanzhi. Ndryshe s’mund ta shpjegoj faktin qė lideri i LDK-sė nė vazhdimėsi ėshtė duke e atakuar SHIKun, nė anėn tjetėr ėshtė paradoks qė mund tė shpjegohet vetėm me shatanzhimin e deputetėve veē e veē”, thotė Zogiani.

Ai thekson se bazuar nė deklaratat e udhėheqėsve tė SHIKut, sipas tė cilėve kjo organizatė ka pasur kapacitete pėr tė punuar jashtėzakonisht shumė, ėshtė tregues se Shėrbimi Informativ i Kosovės ka fuqi qė t’i shantazhojė deputetėt edhe kur ata janė shumicė nė numėr.

Ndryshe njė javė mė parė, mediet prezantuan njė letėr tė Misionit tė Bashkimit Evropian pėr Sundim tė Ligjit (EULEX), ku flitej pėr vrasjet politike nė Kosovėn e pasluftės. Sipas EULEX-it, shumė anėtarė tė LDKsė janė vrarė, vetėm pse ishin rivalė tė partive tė tjera politike.
-------------------------------------------
Ktu esht problemi qe te dy part jan kriminela edhe PDK-LDK- titist e stalinist komplet mafijoza e bastard idiotet,qe po e pengojn dhe neglizhojn qeshtjen kombetare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyFri Aug 10, 2012 7:51 pm

Miftari: Vėllai i Thaēit informatorė i UDB-sė


Nė njė video ekskluzive qė ka siguruar Indeksonline, janė bashkė dy tė vetė-shpallurit agjent tė SHIK-ut duke folur pėr “problemet e mėdha”.

Dy personazhet, tė bėrė tė famshėm sė fundi pėr pėrplasjet mes tyre dhe letrat e shkėmbyera mes veti, ishin takuar kohė mė parė nė shtėpinė e Nazim Bllacės.

Nė kėtė takim ata flasin pėr sulmin e serbėve ndaj familjes Jashari, gazetarit Bardhyl Ajeti, Selim Broshės, Ibush Kllokoqit dhe vrasje e sulme tė tjera.

Nė kėtė video, Naim Miftari, i cili nė gjykatė kishte mohuar qė njihej me Nazim Bllacėn, kurse tash duke pirė ēaj nė shtėpinė tij, pretendon se ka fakte qė e implikojnė vėllain e kryeministrit Hashim Thaēi me shėrbimin informativ serb (UDB).

Megjithėse publikisht thotė qė nuk ėshtė Azem Syla pjesė e SHIK-ut, nė shtėpinė e agjentit Nazim Bllaca, Naim Miftari e pohon tė kundėrtėn.

Ai madje pretendon se informacionet e marra nga Shėrbimi Informativ i Kosovės fillimisht shpėrndaheshin nė shėrbimet sekrete serbe e pastaj ktheheshin nė instancat kosovare.

Miftari nė kėtė video flet edhe pėr shumė raste tjera tė ndjeshme e tė cilat deri tani kanė qenė enigmatike.

Bashkangjitur keni videon ekskluzive qė ka siguruar Indeksonline.


video-http://almakos.com/index.php?news=10269
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyFri Aug 10, 2012 7:52 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: