Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   Empty
MesazhTitulli: LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli    LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   EmptySun Feb 05, 2012 5:11 pm

RRUGETIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL
I FOKUSUAR POETI PERIKLI SHULI, TIRANE

Njė notatim lirik dhe njė shfaqe e psikoanalizės
Nga Kristaq F. Shabani

S’ka sesi, nė njė botė tėrėsisht tė bukur, plot fantazi, me shpėrthesė ndjenjėsisht idesh dhe kėrkim tė krijimit tė lulnajave, tė mos ketė nė shpirt “oazin” e ėmbėlsisė, tė humanizmit, tė urtėsisė dhe tė synimit qiellor; tė demonstrojė njė shpirt dinamik dhe tė ujėvarojė nga kataraktė qiellorė “embėlsi derdhje figuracionale” , tė cilat pėrplotojnė dhe krahėrojnė pulėbardhat, bilbilojnė frazėn, kėngėrojnė nė koncertin e ansamblit poetik pegasian “nota shumė ėmbėlsisht ...
Perikli Shuli u shfaq nė teatrin poetik me kėtė burbuqėsi , me kėtė prani dhe me sentencėn domethėnese, metaforike “Vrite Lotin”, pėr tė mbetur nė kujtesėn e shkruar dhe tė transmetuar tė “PEGASIT”.
Treshkėputjet e tij, tė ardhura nga krijimi i lidhėsisė lirike, aktrojnė nė tokė, qiell dhe pėrtej qiell, nė hapėsirė fatlume, ku bredhon ėndrra lirike me fytyrė tė ēuditshme: sy-yje, buzėputhėrime, pėrfytyrime tejkulmore dhe fantazi tė bardha, si vetė shpirti poetik dhe bota, qė i mbart ...
Pėrveē kėsaj Perikliu bėn zbėrthim psikoanalitik tė vetvetes, duke e paraqitur dyportretizmin e tij e duke i mėshuar portretizimit brendor, ėndor,ėndėrror, mendimor, qė, nė kėtė kėndvėshtrim, mund ta quaja njė ofrim i njė partneriteti, i cili i mungon mė sė shumti kohės sonė, qė ka nevojė, nė kėtė teatrim, ku “dhelpra krifėverdhė “ luan me lajmėditėsin “lafshflori” ..., ku ”kėmbėshpejti” mundohet tė shmanget nga procesi dhimbės i “saēmės”..., ku ‘njeriu” humbet reflekset, virtytėzimet dhe “profesionon” veset ... Krijimi “Jam jetėgjatė i tillė...” ėshtė njė skanim poetik, apo njė “radioskopi” njerėzore e nevojshme. Njė shėmbėlltyrė e krahasimit dhe ballafaqimit njerėzor spikatės...
“Univers i qėndrimit logjik” sentencon pasurinė eruditive tė poetit dhe flet qartė pėr objeksionin e tij, pėr finesėn dhe trajtesėn e aspektit psikoanalitik... dhe dhe shijen e hollė tė vrojtimit...
Shpesh ne ndeshim nė cektina dhe paraqitje krijimesh, qė nuk tė ngjallin interes tė stacionohesh... Por krijimi talentor kėrkon edhe njė teknikė ndėrhyrjeje, e cila frymon dhe shumė krijuesve, qė e heqin veten tė afirmuar, kjo u mungon, fatkeqėsisht, dhe pastaj kėngėron proliksiteti, rakitizmi kreativ, mungesa e spontaneitetit nė krijim, humbja e melodiocizitetit poetik, e “ēekiēit” pneumatik e tjerė...
Libri poetik nė tri gjuhė(shqip, anglisht, italisht) i poetit Perikli Shuli, ėshtė njė demonstrim i talentit dhe i krijuesit me mentalitet modern...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli    LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   EmptySun Feb 05, 2012 5:13 pm

9 KRIJIME NGA PERIKLI SHULI
1. Vezulluesja e saj:Vetėm ti..!
Pėrtėrijė’ mendimi ballit tėnd,
Vija meridianesh kodra skanuar,
Sytė shqiponjė pėrēojnė errėsirėn,
Largėsi, kilometra fantazuar!

Selvi shtatgjelbėrim pėrherė,
Stinėt pėr ty ngjajnė bezdi,
Nata sonte yjet gjoksit ka fshehur….
Vezulluesja e saj:Vetėm ti..!

Melankoli sjelljesh ylberuar,
buzėtrėndafili qeshurazi rri,
Tė kuqet faqe, meteorizuar...
Zemėr, s’gabohem: “Kjo je ti..!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli    LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   EmptySun Feb 05, 2012 5:14 pm

2. Univers i qėndrimit logjik

Ngrohtėsi shpirtėrore,
shkrin akujt,
Brymėzuar,
degė trimėrore magji,
E para rreze dielli
e ardhur
Pėrthyhet rrėzė malit
”Aferditė” - Perendi!
“Pitagorė” e vėshtira
teoremė,
Boshti numerik
pa limit,
Mendėsi,
dėshirė,
shpresė ,
Univers
i qėndrimit logjik.

Udhėkryqe,
gėrshetė idesh,
Qartėsinė
shikimi ma vret,
Eleganca e trupave
tė ngrirė,
Trumcakė
qenkan nė tė vėrtet’.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli    LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   EmptySun Feb 05, 2012 5:15 pm

3. Kodet e pashkruara
Vėrtitem i vetėm hapėsirave tė kaltėrisė,
Ngjasoj me zog tė trembur, tė hutuar...
Prita nė mungesė arsyeja tė rinis,
Zė fortėsisht, jo e belbėzuar!

Nė ke pak mėshire, falje kėrkoj, o Zot!
Rėndomtė dalloj ngjarje “jete” nė rrugė,
Mendja vėrtitet e prej andej s’del dot,
dhe "kala" do kisha bėrė, (nėse do tė mblidhja gurė!)...

Nėse grushtin e fortė tė kisha vėrtet,
tė pėrmbysja kėtė botė egėrmizore,
e guximshėm tė ngrihesha lartėsisht mbi retė,
Drejtėsia popullore tė himnizonte...
Kthehu, o njeri, nė rrugėn e dashurisė,
pėr Njerėzimin Mirėsia ėshtė ligj i pashkruar,
Shtrėmbėrimi, dihet ėshtė ēnjerėzim:
Padrejtėsi e “leverdisur” nė kode tė pashkruar...

Dėshiroj tė marr rrugėn pa kthim,
E tė jem skllav i kėtij lėngimi,
Tė vendos shtyllat e arta tė Drejtėsisė,
E drejtėsi tė quhet, natyrisht, vetė Njerėzimi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli    LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   EmptySun Feb 05, 2012 5:15 pm

4. Jam jetėgjatė i tillė...
S’ jam qiell kaltėrues
as diell rrezatues,
hėnė tė lėshojė dritimin,
as shi tė vijojė pikimin...
as borė tė sjell
zbardhėllimin...
Jam njeri,
dėshiroj ta shijoj jetėn
tė peshoj Dashurinė,
ta ngrė nė Altar
respekti e ēmimi
Miqėsinė,
Me mirėsjellje miq
tė pėrfitoj sė shumti...
jam fatlumtur
dhe fatbardhė
ēdokujt i ofroj
ndihmėn time
Te miren askujt
s’ia lė nė harrim.
A mund ta duroj
unė Padrejtesinė
me kėto “prerje” qė kam?
Askėnd nė jetė
dhe askund
s’pėrdor injorimin.
Nga mua larg
qėndron vesi.
Mė mėsoi jeta:
Me ata, tė mirėt,
qė mė duan
bie nė pėrqafim njerėzor...
Jam jetėgjatė i tillė...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli    LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   EmptySun Feb 05, 2012 5:16 pm

5. Pritja

Meteori ra nga qielli
Ndriēoi tokėn
dhe u zhduk!!!
Po ku vajti .....?
Pres nje tjeter Nėntor
............ S'ka pafundėsi.....,
kjo mė qetėson

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli    LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   EmptySun Feb 05, 2012 5:17 pm

6. PEISAZH

Koha u prish,
Mali u rerua ,
Temperaturat u ulėn,
Ndoshta do tė bjerė shi,
Kjo kohė , o zot , s’paska faj…
Do tė fryjė erė,
Sinoptika -acar
Por prapė kam mosbesim:
S’ėshtė kjo stinė ”koha” e saj!
Ky rrapi i madh,
mė zė dritaren
po m’i tund degėt,
per tė mė thenė:
Para meje dhe era,
dhe shiu
dhe gjithēka ndalet…
do tė tė mbroj ty ,
o mik i mirė!

Hedh vėshtrimin lart,
ja filloi tė bier shi...
Ah, ē’shi i butė, tė lag menjėherė
dhe lagien s’ta thotė nė sy...
pres i menduar ky shi tė pushojė,
shiu nuk pyet stinė..
Rrapi i kėnaqur
mė ofron kurorėn
dhe mė shkel synė...
dhe e pranoj ofrimin e tij,
por ky shi qenka majė hollė
pėrsėri pikėt dhe nėn kurorė...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli    LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   EmptySun Feb 05, 2012 5:17 pm

7. Zjarrtėsisht, pėrkėdhelje e mallshme...
Nė kėtė ēast i ngrysur mbeta,
Mė pas... s’di sesi, s’di sesi,
”Kurora” thurja mes reve tė qeta,
Shiu i tyre shndėrrohej nė flori!

Sa do tė dėshiroja sonte,
Te lagesha i tėri, nė kėtė “shi”,
Vetėm tė ndjeja kendshėm
“Lule“ tė thurura zjarrtėsisht pėr ty!

Tė pathėnat ndonjeherė,
T’i mbledh e t’i thur magjikshėm poezi .
Nė ēaste tė madhėrishme tė kundroj,
S’e di sa bėjnė Dy plus Dy!

Me valėt e detit tek dridhen lehtė
Me profilin tėnd karshi profilit tim,
Me dhjetra syqeshura notojnė “blertė”,
Detit kaltėrosh…, ku ende bie vrullshėm shi.

Eh, kjo kryembrėmje Pranvere tani,
Tė pėrkėdhelka pėrmallshėm, po , ty!
U shndėrrova mbi gjethe tė fėshfėris,
Flokėlagurit dhe bukurorin sy…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli    LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   EmptySun Feb 05, 2012 5:18 pm

8. Si qenka
ky Planeti im!


Gjuhėt e zjarrit
tė pėrpijnė
“Erėrat diellore”
mė mėrzitėn mua ,
Njė dush ngjyrimi
nė fytyrė
Ardhėri jetėsore
tė them, drejtėsisht, dua …


Dhe ngjitem lart
ofroj sakrificė
tejskajeve tė mi,
Shpirtin tim tė hapur
nė horizonte me “vija” ,
Eh, kėtu lart
qenka e vertetė liria,
Nė tokė e kthyer
kokėposhtė! ...


*
Si qenka
ky Planeti im!

Yje,
Kometa,
Meteorė
Hėna tė vogla,
Diej,
Globe ,...
tė pavarur ...
me krahė tė hapur
ēuditėrisht ...
Ky Univers im
kaq enigmatik!

Rrezja e parė
e kėtij shpirti
tė hapur nė flatrim
mė ngrohu
nė kėtė trishtim
e drithėrim,
njėkohėsisht...
Tė falėminderit,
o shpirti im i hapur
mė dhe dritė ....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli    LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   EmptySun Feb 05, 2012 5:18 pm

9. Nė njė ėndėrr tė bardhė .....

Nga dritarja
nata ujėvar qetėsinė,

dhe shiu ndaluar
s’ rrugėton litarshėm mė.
Qiellit tė errėt
dy sy shkrepėtuar
”Frenojnė“ te unė,
shndėrrohen nė njė ….
Ē‘mbretėrim qetėsie?!
Ngadalėsisht mbyllen dy sy vegjėl.
njė buzėqeshezė e embėltuar si sihariq vjen
Vjedhazi kėkron nė konturin e saj
tė mė mjaltojė
nė trajtė tė dyanshme…
Nata humbet
nė buzėtakime
Pėrqafime plot afsh e zjarr...
orėt e pafajshme…
Dua tė pėrmbahem ngadalė,
tė lundroj nė Detin e paanė
Dallga ngrihet fluturimthi nė qiell
pikė referimi:
Dy sy shkėlqejnė si yje atje lart...
E kini parė buzėqesjen e plotė tė flasė?
Nė dritaren time troket i hutuar Dielli
Po heshtja ėshtė kryefjalė...
Askush s’mė beson:
Jam nė njė ėndėrr tė bardhė .....
Sa lart jam ngjitur , s a lart!


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli    LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli   Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
LNPSHA "PEGASI"Njė notatim lirik i poetit Perikli Shuli
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: