Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Letersi Pegasi Skicim nė vend tė parathėnies

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Letersi Pegasi  Skicim nė vend tė parathėnies  Empty
MesazhTitulli: Letersi Pegasi Skicim nė vend tė parathėnies    Letersi Pegasi  Skicim nė vend tė parathėnies  EmptyMon Jan 16, 2012 9:15 pmSkicim nė vend tė parathėnies
Rritja ėshtė njė proces sa i bukur, por edhe sa vėshtirė… Qė tė rritesh e tė pėrmastosh degėt e “trungut tėnd”, ka njė vėshtirėsi tė dukshme dhe tė padukshme… Jeta e njė njeriu ngjason me njė pemė tė fuqishme, e cila rritet lart, duke u puthėruar e lumturuar me qiellin, por edhe shtrin krahėt - degė anash, duke shpėrndarė trajtėsisht me dashuri prindėrore lėngun limfatik jetėsor, qė i ngjan trajtėsisht dhe patjetėrsueshmėrisht gjakut jetėsor, i cili, nė mėnyrė fantastike, kryen procese lėvizjeje ēuditbėrėse dhe mban nė kėmbė origjinalisht njė trup me mendje tė kthjellėt, duke e klorofilizuar nėpėrmjet njė organi magjik, zemrės sė palodhur…
Po kėshtu ky trung i kėsaj “peme jeshillore” brezive, kujdeset pėr tė hedhur rrėnjė nė vendlindjen e saj dhe rrėnjėt i rrėnjėzon thellė- thellė, aqsa nuk mund tė pėrfytyrohet… Pra, njė lėvizje nė tė gjitha pikat dhe nė pikat e horizontit… Dhe kėshtu ky trung bėhet tepėr i fuqishėm!… Krijuesi parajsor e kundon nga larg dhe ndien dhe ai madhėshtinė e krijesave tė tija…
Dhe kėshtu jeta jetohet mirė e bukur, me lumturi, gėzim dhe gjithēka tė mirė e tė arsyetuar…
Jeta e kėtij trungu ka dhe kundėrtinė e vet, qė vepron ndaj tij pėr t’i ulur prezencėn bukurore dhe lumturore, duke i sjellė hidhėresėn , brengėn, stresin dhe lotimin…. Pra jetėsisė sė lumtur, dikur, befasisht, i pret njė pjesė tė trungut, apo njė degė tė rėndė!… Dhe ndodh gjėma, ndodh qė kundėrtia e mosjetimit, e mosklorofilizmit, e humbjes sė njė pjese tė lėngut limfatik jetėsor dhe shkohet drejt paralizimit …, i cili kėrkon ndėrhyrje tė shpejtė kurative…
Me njė figurim tė tillė mund tė simbolizohet jeta e trungut “Kalemi...”. Njė humbje e njė dege tė rėndė jetėsore, s ė cilės, ende, s’i kishin shpėrthyer sythet e rinimit, qė, ende, nuk kishte treguar aftėsinė e saj pėrmbajtėse, sulmohet nga kundėrtia , fenomeni djallėzor, nga Nėma, nga procesi Keqėsor dhe ndodh kataklizma e trungut, tharja e degės me emrin e bukur, mbajtmendės , por tė brishtė “Fatos“, njė degė e parritur pritet, njė ėndėr pėr t’u rritur, kėputet nė mes.... “Fatos, tė prenė mendėsitė!... Keqėsitė! Ata, qė eliminojnė qenie, nuk kanė zemėr dhe duan qė tė pėrdorin gijotinėn, trrikėmbshin, plumbin e asgjėsimit... Kundėrnjeriu vrau Njeriun krahun e pemės gjeanologjike “ISLAM KALEMI”… Dhe loti vrau syrin, ujėvaroi syri lotin, drithėroi bronket e zemrės… Pema jetėsore humbi krahun, tė gjitha degėt e kėsaj peme tė jeshiltė mbetėn tėshokuara.... Njė Pemė e gjithė nė vaj dhe njė pjesė e trungut ”prindėror” u zhyt nė dhimbjen e madhe. Qan nėna pėr njė bir! Qan Pema pėr njė Degė! ....
Dhe njė ditė, kur dega do tė shpėrthente sėrish sythimet e saj, gjysma e trungut prindėror u tha ... “Metulla, Metulla!...“
Njė dhimbje e madhe kjo pėr mėmėn qėlindi “degėt”, njė dhimbje e madhe kjo pėr Njeriun qė ia vunė e emrin “Islam” , “Paqe” ... Si ndodhi kėshtu? Dyfishim lotėsh, dyfishim dhimbjesh, dyfishim brengash! Ajo pemė, aq e bukur aq e lumturuar, ndihej tani nė situata kritike, ndihej sikur njė sy i ishte verbuar, sikur njė krah ishte prerė, sikur, sikur, sikur!...
Qau,… Loti plot dėnesje… Shpesh herė i shkuan nė kokė ”pjesės sė mbetur tė trungut“ tė thahej dhe ai, por jo, ai mori forca, u mbush me shpresa, se kishte shumė degė pėr t’i ushqyer e pėr t’i mėnēuruar!... Atje tej prehen ata dhe lule tė freskėta ....tė pėrkujtuar gjithmonė nga Krijuesi i dhimbjeve njerėzore....
”Baba, gjysh, ke ne! .....” pėrsėritin ritualin e jetės tė gjithė …
Dhe njė ditė, pas disa vjetėsh, lindi Fatosi i ri!... Nė trungun e pemės u duk filizi, si vazhdueshmėri e bukur jetėsore e vijueshmėrisė sė jetės Fatosi i ri, shpresė!... Pas tij shumė filiza tė tjerė.... Metullaja “gazmohej“ dhe i ndriste portreti nė mermer, i shfaqej nė ėndrra... dhe i jepte forcė trungut... pėr vijuesmėrinė e tė jetuarit deh solidimin e tij...
Pa shiheni sot kėtė trung “Islam Kalemi“.... Ne miqtė e tij, kudo qė ndodhemi, gazmohemi pėr mikun tonė qė „ shtrydh“ mendjen dhe produkton kujtesėn , dhuratat, lė amanetin me shkronjat e bukura tė alfabetit shqip dhe duket sikur, nė Pemėn pėrsėri tė lulėzuar tė “Kalemajve” shkruhet me fjalė tė florizuara, njė nunėzimi im : “NĖ VIJIM TĖ JETĖS!“
Sa herė shkoj nė Tepelenė, Pema e Lartė e Gjelbėruar, e shpirtė dedegėzime tė shumta, mė pėrqafon, si mik, me tė gjitha degėtė e saj dhe plot etikė mė thotė: “ Tė faleminderit Krist...!” Dhe unė e ndiej botėne saj tė madhe dhe kundroj me aftėsinė time se sa pėrmastive dhe gjalluese qenka vėrtet Shpresa...
Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S
Gjirokastėr , janar 2012


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Letersi Pegasi Skicim nė vend tė parathėnies
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: