Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Helms njofton Reganin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Helms njofton Reganin    Sun Jan 01, 2012 11:07 pm

Kur Xhezi Helms i kėrkonte Reganit qė Kosova tė bashkohej me Shqipėrinė jo komuniste

Nė vitin 1983, senatori republikan Xhezi Helms i shkruante presidentit konservator Ronald Regan:

Fatkeqėsisht, por ėshtė e vėrtetė se rajoni i Ballkanit pėr dekada ėshtė keqkuptuar dhe pak vėmendje ka marrė nga ne. Historikisht, situata nė Ballkan nuk ka qenė statike. Perandoria e vjetėr Ruse si dhe regjimi sovjetik, gjithmonė kanė synuar njė bazė tokėsore kontrolli nė Mesdhe dhe nė portet me ujėra tė ngrohta. Me pėrjashtim tė porteve sovjetike ne Detin e Zi, tė gjitha portet e tyre kryesore janė tė ngrira pėr 6 muaj nė vit. Portet e Detit tė Zi, nė fakt kontrollohen nga Dardanelet.. Ndaj, pa habi, Bashkimi Sovjetik ka vijuar tė krijojė terrenin pėr destabilizimin e Ballkanit. Sovjetėt duan ,aktualisht, tė kenė kontroll fizik nė vendet e Ballkanit.“

Helsm shqetėsohet se sovjetikėt do arrinin kontrollin e detrave tė ngrohta dhe do tė fusin sėrish nė bllokun e Moskės, Jugosllavinė dhe Shqipėrinė. Helms njofton Reganin se njė veprimtari subversive dhe propagandistike synon destabilizimin e Greqisė.

“`Partia Komuniste e Greqisė nėn urdhrat e Bashkimit Sovjetik, ka vazhduar aktivitetin subversiv dhe kjo solli reagimin e ekstremistėve tė djathtė qė pėrdorėn Forcat e Armatosura. Nė vitin 67 grushti i shtetit nga kolonelėt ishte njė reagim i skajshėm. Jo vetėm eliminoi stabilitetin qė vinte nga monarkia, por pėrgatiti terrenin qė tė majtėt si Greqia dhe pėrreth, tė kryenin kundėr grushte shteti, ēka sollėn nė fuqi Karamanlisin.“

Ultra konservatori Xhezi Helms, konstaton se nė Jugosllavi, nacionalistet kanė momentin e tyre. “ Federata ėshtė nėn kėrcėnimin e grupeve etnike. Fakti se serbėt kontrollojnė ekonominė dhe mėnyra se si ndajnė fondet, ka krijuar kundėrshti te kroatet, shqiptarėt, sllovenėt dhe maqedonasit.“

Helms i kujton Reganit se “ nė vitin 1970 nacionalizmi kroat u bė njė kėrcėnim real pėr Federatėn Jugosllave. Pėrplasje me armė, janė raportuar nė vitin 1970 dhe sabotimet vazhdojnė edhe sot. Ndėrsa Jugosllavia u pėrpoq tė shtypte me dhunė nacionalizmin kroat, grupe tė tjera brenda federatės si rajoni i Kosovės, qė ėshtė etnikisht shqiptare, dhe Maqedonia kanė filluar tė kėrkojnė tė drejtat e tyre kombėtare.“

Helms ka informacion nga CIA, se Moska “ vazhdon tė orkestrojė kėtė ndarje etnike nė favor tė BS.“

Helms e di mirė se Moska ka kohė qė kėrkon tė destabilizojė Jugosllavinė, “ duke pėrdorur ndjenjat nacionaliste, madje pa dijeninė e atyre qė kėrkojnė tė drejtat e tyre.“

Pėr ne shqiptarėt, ėshtė me interes konkluzioni i senatorit Helms. Ai i shkruan presidentit Regan se : “`Nė rastin e Kosovės, sovjetikėt kanė ngritur njė organizatė tė quajtur Fronti i Kuq, financuar nga Moska dhe frymėzuar nga Tirana, edhe pse nuk ka lidhje diplomatike mes Bashkimit Sovjetik dhe Shqipėrisė. Fronti i Kuq, ka orientim marksist-leninist, por manipulon ndjenjat anti-serbe, qė janė sunduese mes shqiptarėve qė jetojnė nė rajonin e Kosovės dhe vende tė tjera. Fronti i Kuq operon nė komunitetet shqiptare nė Belgjikė, Gjermaninė Perėndimore, Zvicėr, Turqi, SHBA, Kanada dhe Australi, disa me emra tė ndryshėm. Incidentet e agjentėve komunistė tė kontrolluar nga Beogradi dhe regjimi i Tiranės, janė rritur nė numėr dhe aktivitete nė komunitetet shqiptare nėpėr Botė, veēanėrisht nė SHBA dhe Jugosllavi.“

Helms, nuk harron tė njoftojė Reganin edhe pėr situatėn nė Maqedoni. Ai ka informacion tė thellė se Moska ka manipuluar ndjenjat nacionaliste ne Maqedoni

“ pėrmes surrogateve bullgarė“. Helms, sipas tė dhėnave nga CIA, i pėrcjell tė dhėnat presidentit konservator, se Bullgaria ka deklaruar se 1/3 e Maqedonisė i takon Shqipėrisė dhe 2/3 Bullgarisė. Helms mendon se :“ Bullgaria ka planet e saj pėr Maqedoninė qė tė krijojė Bullgarinė e Madhe. Kemi raportime se Bullgaria po fut para dhe armė pėr grupe brenda Maqedonisė tė krijojė destabilizim dhe trazira.“

Helms i shpjegon me hollėsi Reganit se si Moska kėrkon tė ngrejė njė rrjet pan- sllav mes serbėve, maqedonėve dhe bullgarėve. “ Analizat nxjerrin se sovjetėt po manipulojnė njė ndjenjė pan-ortodokse si dhe njė ndjenjė etnike pan-sllave . Mbėshtetja e Malit tė Zi merret e garantuar.“

Situata nė Kosovė

Helms i kujton Reganit se mbreti Leka I nė vitet 60-tė krijoi Kėshillin Ushtarak- tė Lėvizjes pėr Ēlirim (MCLEA), me qėllimin pėr ēlirimin e Shqipėrisė Etnike, madje ai krijoi njė rrjet me shqiptaret brenda Jugosllavisė ( Kosovė).

Helms shkruan, pa nguruim:

“ Ndodhėn dy reagime: E para ishte rritja e valės sė nacionalizmit nė komunitetet shqiptare nė Jugosllavi dhe e dyta: ėshtė fakti se u krijua nga BS njė organizatė paralele me MCLEA.. Tė dy kėto organizata janė formuar nga vullnetarė, ku ndjenja pėr nacionalizmin shqiptar ėshtė rritur deri nė atė pikė sa ata janė gati pėr rreziqe tė mėdha pėr bashkimin e Kosovės me atdheun e tyre. Veprimet e Kėshillit Ushtarak i dhanė popullit nė Kosovė njė mundėsi pėr rritjen e ndjenjave nacionaliste me veprime konstruktive pėr tė luftuar regjimin aktual nė Tiranė. Ata mendojnė se pėrmes Ēlirimit tė Shqipėrisė, shanset pėr t“u bashkuar me atdheun do rriten shuma dhe kjo mes negociatave paqėsore me Federatėn Jugosllave dhe qeverinė nė Beograd.“

Pra, duke analizuar kėtė informacion, duket se Zogu, duhet tė kėta pasur edhe bisedime me Beogradin dhe kishte njė garanci se nėse, Lėvizja e tij do hiqte regjimin komunist, Beogradi do ishte dakord qė Kosova tė shkonte me Shqipėrinė. Por, a kishte bėrė ndonjė pazar Zogu me jugosllavėt dhe a ishte realist mendimi amerikan se Zogu mund tė ēlironte Shqipėrinė!? Zogu e kishte pėrdorur Beogradin, dikur, pėr tė riardhur, vjedhurazi, nė pushtet, pas revolucionit demokratik tė Nolit. Ai kishte qenė mik nė pallatin e pushtetit nė Beograd, dhe mbase, qysh asokohe kishte nisur apo rinisur lidhjet e vjetra!?

Pra, Uashingtoni mendonte pėr Ēlirimin e Shqipėrisė dhe bashkimin paqėsor me Kosovėn, megjithatė, dhe me lejen e dhėnė nga Tito. Moska nuk mund tė rrinte pasive nė Ballkan. Nė Byronė Politike nė Tiranė , Moska kishte njeriun e saj, kryeministrin Shehu, ndėrsa Beogradi kishte Hoxhėn dhe Kapon. Kapo ishte lojtar i dyfishtė.

Kur Moska nisi de stalinizmin e kampit socialist, ata donin Kapon si kreun e Shqipėrisė, por Shehu e kuptoi se nėse Hoxha do trajtohej si Stalini, pra do tė dėnohej, dhe do tė pushkatohej nga Kapo, dhe Shehu do trajtohej si Beria. Moska e detyroi Hoxhėn qė tė dorėzonte postin e kryeministrit dhe nuk do tė ishte mė Sekretar i Pėrgjithshėm por Sekretar i Parė. Moska do tė niste shkatėrrimin e Beogradit dhe, befas apo logjikshėm, si fushėbetejė do zgjidhte Kosovėn, duke spekuluar me nacionalizmin shqiptar por edhe duke pėrfituar nga njeriu i tyre nė Tiranė, kryeministri Shehu. Kapo kishte qenė ministėr i Shqipėrisė nė Beograd, dhe duhej tė ishte rekrutuar, edhe nga Tito.

Pėr tė treguar besnikėri dhe provėn se kishte firmosur pėr Beogradin, Hysni Kapo nuk e kishte pasur problem tė dirvorconte gruan muslimane dhe tė martohej me njė tė krishterė ortodokse, qė tė tregonte se pranonte tė ishte lojtar i Beogradit.

Helms, sa analitik por dhe prognozues, vijon:

“ Pėrpara se tė vdiste marshalli Tito, organizatat e kontrolluara dhe tė influencuara nga Moska, filluan veprimet ushtarake nė Kosovė. Deri atėherė ata e kishin pėrmbajtur veten vetėm duke rritur numrin e anėtarėve dhe duke perfeksionuar lėvizjen ilegale duke pasur si mbulojė nacionalizmin. Nė tė njėjtėn kohė disa anėtarė tė qeverisė nė Tiranė, kishin filluar tķ politizojnė klasėn intelektuale tė shqiptarėve nė Kosovė. Ideologjia ishte karakeristikė e Tiranės dhe kėsisoj ata i ofruan Kosovės njė zgjidhje marksiste-leniniste me qellim maksimal bashkimin kombėtar shqiptar. Kjo ishte dhe ėshtė e pranueshme me disa nga zėrat vokalė tė klasės intelektuale, por nuk ėshtė pranuar kurrė nga masa e madhe e popullit nė Kosovė dhe pa diskutim e atyre qė jetojnė nė Shqipėri.“

Pra kemi njė dyzim . Moska, pėrmes Tiranės kėrkon njė bashkim tė Kosovės me Tiranėn komuniste pėrmes marksizėm- leninizmit. Qartazi, del se njė pjesė e intelektualėve janė dakord tė jenė vegla e Moskės dhe e Tiranės.

Populli, sipas Helmsit ėshtė kundėr! A janė amerikanėt realė nė kėtė konstatim!? A e hiqte dot njė mbret pa fuqi, njė perandor tė ri komunist si Hoxha!?

Helms vazhdon tė mbrojė tezėn e tij tė bashkimit tonė kombėtar:

“ Mė 11 mars, 1981 pati njė shkėndijė nė trazirat e Universitetit nė Prishtinė, shėkndija u dha nga njė urdhėr nga byroja politike nė Tiranė. Ky urdhėr, ka mundėsi tė jetė dhėnė pa dijeninė e Hoxhės nga Mehmet Shehu, asokohe kryeministėr. Kemi dijeni se edhe pėrpara kėsaj , ka pasur pėrplasje mes Enver Hoxhės dhe Mehmet Shehut, lidhur me mundėsinė qė Shqipėria tė bashkohej pėrsėri nė influencėn e Bashkimit Sovjetik.“

Pra, pėr Uashingtonin, Hoxha dhe Shehu kanė pasur pėrplasje dhe kundėrshti me mundėsinė qė Tirana tė bashkohej me Moskėn. Pra, Shehu, del si njeriu i Moskės apo ka qenė e kundėrta sepse mesazhet e Tiranės nuk janė kuptuar kurrė si duhet nga Uashingtoni. Nėse trazirat e studentėve ishin lojė e Moskės, del se Shehu ishte njeriu i tyre, por nėse Shehu dha urdhrin e kryengritjes, por pa urdhrin e Moskės, skenari mbetet enigmatik. Ideja e Zogut ishte zbehur. A ishte Shehu lojtar i Uashingtonit!? Nuk ka asnjė shans, sepse kjo do tė ishte vėnė nė dukje nė informimin qė Helms i bėnte, me shumė hollėsi, presidentit Regan. Shehu ishte po aq diktator sa Hoxha, por duke e sfiduar me mbėshtetjen e tij pėr trazirat nė Prishtinė, Shehu donte t“i tregonte si Moskės dhe Uashingtonit, se ai ishte lideri real i Tiranės, ndėrsa Hoxha njė kufomė politike. Por Shehu kishte nėnvlerėsuar Ramiz Alinė, mikun e ngushtė tė Nexhmijes, asaj qė drejtonte Policinė Sekrete sė bashku me mikun e saj tė vjetėr Alia.

Helms raporton pėr Reganin , duke dhėnė detaje se ēfarė ndodhi nė Prishtine. Natyrisht, qė shfrytėzon spiunimet e CIA-s. Mbase ai kėrkon tė nxisė pėr reagim ushtarak presidentin, ndaj shifrat rriten. Kjo nuk ėshtė hera e parė, as e fundit. Kur u goditėn Kullat Binjake, fillimisht u tha se u vranė mbi 6 mijė vetė dhe Bush hyri nė Luftė ,por mė vonė doli se ishin afro 3 mijė vetė. Loja e shifrave , gjithmonė ka luajtur njė rol sugjestionues pėr ata qė do merrnin vendimin fundor tė njė lufte masive qė do kėrkonte gjak pėr tė zhdukur edhe njė regjim gjakatar komunist, qoftė edhe aq tė vogėl sa regjimi i Tiranės.

Helms shkruan se :

“ Trazirat zgjatėn disa ditė dhe u pėrhapen nė qendra tė tjera tė mėdha nė Kosovė, pėrfshi Pejėn, Gjilanin dhe Shkupin. Nė veēanti pėrplasjet me armė u bėnė mė tė ashpra nė Zonat e Drenicės dhe Rugovės. Nė 5 ditėt e para, humbjet e jetėve, pa pėrmendur plagosjet, janė mė shumė nga shifrat q jep shtypi me 11 tė vrarė dhe 60 tė burgosur. Shifrat aktuale janė 1600 tė vrarė dhe 5 mijė tė burgosur. Qė nga ajo kohė situata nė Kosovė ėshtė bėrė mė kritike dhe shumica e zonave malore tė Kosovės janė prekur. Qė nga 30 korriku 1982, shqiptaret kanė humbur 11.800 njerėz, numėr i madh janė plagosur dhe nga 20 mijė deri nė 3o mijė janė arrestuar dhe ndaluar. Shifrat e dhėna nga Tanjugu, Shtypi Jugosllav, ka rreth 600 tė burgosur me dėnime nga 15 deri 30 vjet.“

Kėto janė shifrat , qė Helms paraqet pėr Reganin. A janė reale? Por ,natyrisht, qė shifrat e Tanjugut nuk janė reale, ndaj Helms, ka tė drejtė tė alarmojė Reganin dhe CIA, gjithmonė ka dhėnė shifra qė tė nxiste Shtėpinė e Bardhė pėr reagim ushtarak.

Helms, pėrpiqet tė bindė Reganin se problemi ėshtė edhe ushtarak me pėrmasa tė mėdha. Beogradi ka lėvizur ushtrinė, dhe kjo mund tė nxiste edhe Moskėn. Nuk dihet se si do reagonte Tirana. Mehmet Shehu ishte pėr ndihmė ushtarake nė Prishtinė. Ballkani mund tė futej nė luftė.

Helms vijon nė informacionin e tij me detaje:

“ Ushtria Jugosllave ka lėvizur gjithsej 40 mijė trupa pėrfshirė 200 autoblinda disa helikopterė me mitraloza dhe disa bombardues duke rrethuar rajonin e Kosovės.“

Helms nuk ka gabuar kur ka raportuar pėr ndikimin e Mehmet Shehut me urdhrin e tij pėr tė nisur trazirat nė Prishtinė. Vrasja e kryeministrit tė Hoxhės, nuk kalon pa u analizuar nga senatori me pėrvojė tė gjatė pėr politikėn e jashtme tė SHBA.

Ai shkruan se :

“ Disa faktorė tė rinj kanė dalė nė dritė. Vdekja e kryeministrit Mehmet Shehu nė Shqipėri, ėshtė paraqitur nga qeveria si vetėvrasje, por nė fakt ishte si rezultat i njė pėrplasje gjatė njė mbledhjeje tė mbyllur nė Politbyro, mes Mehmet Shehut dhe Enver Hoxhės.“

Mė pas , Helms jep versionin e tij. Faktet janė goditėse pėr ne, por mbase edhe tė fryra. Ku i dihet!? Helms vazhdon :

“ 15 vetė, raportohet tė kenė vdekur nė betejė me armė, pasi sharjet janė kėmbyer, kur Hoxha ka kėmbėngulur qė Shqipėria tė mos ngatėrrohej nė dhėnien e fondeve dhe armėve pėr rebelimin nė Kosovė. Nė dijeninė time, ka pasur shkėmbime tė vazhdueshme me armė mes mbėshtetėsve tė Hoxhės dhe Shehut. Si vijim janė pėrjashtuar 3000 oficerė nga Forcat e Armatosura dhe Policia e Sigurimit. Shehu ka mbajtur postin e ministrit tė brendshėm, kurse kur vdiq ishte kryeministėr dhe ministėr i mbrojtjes.“

Kėto janė fakte, qė ne nuk i kemi dėgjuar nė Shqipėri sepse Sigurimi kontrollonte ēdo gjė. A janė vrarė 15 vetė? Ku u vranė? Si u mbyll kjo ēėshtje kaq sekrete? Nga i kishte gjithė kėto informacione Helms, kur flet pėr sharjet nė mbledhje mes Hoxhės dhe Shehut? CIA vepronte. Natyrisht qė informatorėt kishin hyrė deri afėr dhomės sė gjumit tė Hoxhės dhe Shehut.

Situata ėshtė kritike. Unė e mbaj mend mirė. Kur u vra Shehu, ka qenė dhjetor. Ishte ftohtė. Diēka flitej. Ishte e nesėrmja me pak shi dhe ftohtė. Tirana heshtte. Njerėzit kishin frikė tė flisnin, por shumica besonte se Shehun e kishin vrarė. Ndėrsa jam kthyer atė natė nė shtėpi, i kam thėnė nėnės sime se Mehmet Shehun e vranė dhe ajo mė ka thėnė mos i thuaj njeriu dhe mos dil nesėr nga shtėpia. Televizioni dha lajmin e vetėvrasjes, por ai lajm nuk bindi askėnd, madje edhe vet Hoxha nuk u bind, deri sa njė vit mė vonė, do akuzonte Kadri Hazbiun se kishte vrarė kryeministrin e tij Shehu.

Vrasja e Mehmet Shehut, nga Moska, Prishtina apo Beogradi?

Pati shumė dyshime. Nga i erdhi vdekja Mehmet Shehut? Nga dora e tij apo duart e Hoxhės?!

Vrau veten? E vranė rojet e Hoxhės, roja e vet, gruaja e tij apo njė ish-shėrbyese e vilės?

A u harruan lidhjet e kamarieres sė Shehut me Xhevdet Mustafėn nė Stamboll? Pse nuk kthehet Halit Bajrami nga Zelanda e Re? A e vrau Shehu Isuf Gervallėn, pas njė letre qė akuzonte Shehun se do fuste armė nė Kosovė?!

“Vrasėsi jeton nė Tiranė dhe ka njė bisnes tė madh”,-deklaratė e njė pjesėtari tė familjeve tė bllokut.

Njė i afėrm i Kadri Azbiut: “Kadriu i ka thėnė Mehmet Shehut t’a vrasim Hoxhėn dhe Shehu i ka thėnė:” lėre tė vdesė vetė plaku”.

Njė shqiptar me origjinė greke i arratisur nė SHBA: “Kur kam qenė nė burg nė Shqipėri kam pasur nė qeli njė ushtar qė dinte vrasėsin.”

A ishte diēka e sajuar nga Hoxha dhe propoganda e tij? Por shumė shqiptarė nuk besuan se kryeministri kriminelo-komunist mund tė vriste veten. Shehu ishte shumė i fuqishėm, thuajse po aq sa Hoxha, ndaj SHBA e cilėsonte Shqipėrinė si regjimi i Hoxhės dhe Shehut. Nė vitin 1949 ambasadori i SHBA nė Paris, njoftonte sekretarin e Shtetit se:

“Kontrolli politik ushtrohet pėrmes regjimit tė Hoxhės dhe njeriut tė Moskės, Shehu, Ministėr i Brendshėm dhe vazhduesi zyrtar i Hoxhės ( Ai nėnvizon se Shehu, Gjeneral-Major, ėshtė zėvendės-Kryeministėr dhe Ministėr i Brendshėm, Anėtar i Byrosė Politike dhe Sekretar i Sekretariatit tė Partisė” ( Papa Robert. 2000. Pragmatizėm. SHBA ndaj Shqipėrisė, faqe 160)

Nė vitin 1946, pėrfaqėsuesi i SHBA nė Shqipėri, Jacobs, pėrmes njė burimi brenda Hoxhės, mėson se Mehmet Shehu, i sapo kthyer nga Moska, kishte raportuar nė Kabinetin e Ministrave. Shehu kishte thėne se: “sipas Moskės, Shqipėria nuk do tė merrte asnjė dėmshpėrblim nga italianėt”. Moska, pėrmes njeriut tė saj besnik Mehmet Shehu, tė kėshillonte qeverinė shqiptare. Shehu deklaronte se:

“Moska pret qė qeveria shqiptare tė lejojė qė minierat dhe nafta shqiptare tė shfrytėzohen dhe zhvillohen nga sovjetikėt. “Ishte Mehmet Shehu qė kishte sjellė ndėrrimin pėrfundimtar tė kursit tė Hoxhės pro BS-sė dhe kundėr SHBA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Gjeta 9
Fillestar/e
Fillestar/e
Gjeta 9

Male
Numri i postimeve : 21
Age : 67
Vendi : Suedi
Registration date : 04/02/2012

MesazhTitulli: Re: Helms njofton Reganin    Fri Feb 10, 2012 9:06 pm

Dikush me serbin(Hoxha e Kapo) tjetri me rusin( Shehu), te gjithe me armiqte e perjetshem te Shqiperise dhe te shqiptarve, deri sa e cuan Shqiperine dhe gjithe Kombin shqiptar ne fund te pusit!
USA mikja e perjetshme e Shqiptareve dhe Kombit shqiptar!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Helms njofton Reganin    Sat Feb 11, 2012 10:51 pm

Me dhimbet koha dhe energjia qe lexova ket shkrim, pa autor dhe add.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lumo
Fillestar/e
Fillestar/e
Lumo

Male
Numri i postimeve : 54
Age : 68
Vendi : SHBA
Registration date : 06/09/2009

MesazhTitulli: Re: Helms njofton Reganin    Sat Feb 11, 2012 11:13 pmPopujt qė flenė, vdesin
ROBERT PAPA
03/12/2009 E nisa kėtė shkrim me njė thėnie tė Ismail Qemalit. Ka pasur tė drejtė. Fatkeqėsisht, shqiptarėt e pėlqyen gjumin, dhe kjo u thellua gjatė diktaturės sė Hoxhės.

Ne duartrokitėm, heshtėm dhe u tulatėm mė shumė nga e gjithė Lindja komuniste. Po, popujt qė flenė, vdesin! Ngriheshin hungarezėt, ēekosllovakėt apo polakėt; te ne sundonte injoranca dhe fshatarėt, kriminelėt dhe barbarėt. Nuk pėlqyen dhunėn as Postriba e as Himara, por edhe deri nė fshatrat rreth Tiranės pėr vite me radhė strehoheshin antikomunistėt, por pastaj gjumi i gjatė trysnoi ēdo ide pėr liri mendimi. Por as njė dritė, dėshirė veprimi. Pra, shqiptarėt flinin kur bota hiqte peshėn e diktatit dhe skllavėrisė moderne. Ndėrsa KGB-ja projektonte Gorbaēovin, te ne vareshin poetėt si Avzi Nelaj nė Kukės. Mos u habitni, KGB-ja projektoi Gorbaēovin, largqoftė nėse edhe Sigurimi ynė ka projektuar njė imitim te ne, qė vazhdonim tė flinin edhe kur binte Muri i Berlinit apo kur pushkatohej si qen Ēausheshku me Nexhmijen e Bukureshtit. Po si doli Gorbi?

KGB-ja dhe roli i saj

Nė vitin 1985 KGB-ja ishte futur me sukses nė aparatin e partisė dhe klasa e lartė politike kishte degraduar dhe ishte shumė e korruptuar. Nė planifikimin e “Perestrojkės” KGB-ja ishte nė krye. Memo nga Drejtoria e 6-tė e KGB-sė (Drejtoria e Problemeve Ekonomike) nėnvizonin se ekonomia sovjetike ishte nė prag tė falimentimin, ndėrsa studime nga Departamenti i Spiunazhit Teknologjik pranonin se ishin nėn nivelin e SHBA-ve. Nė vitin 1980, me njė urdhėr sekret tė Andropovit, u krijua njė grup i pėrzgjedhur ekonomistėsh pėr tė analizuar reformat ekonomike nė Kinė, Jugosllavi dhe Hungari, me qėllim pėr tė liberalizuar ekonominė sovjetike. Grupi u shpėrbė nė vitin 1984, pas vdekjes sė Andropovit. Nė vitin 1990 zėvendėskryetari i parė i KGB-sė, Filip Bobkov, thoshte: “KGB-ja nė vitin 1985 e kuptoi se Bashkimi Sovjetik nuk mund tė zhvillohej pa ‘Perestrojkėn’". KGB-ja po kėrkonte njė njeri pėr tė shpėtuar Bashkimi Sovjetik dhe gjetėn njeriun e tyre - Gorbaēovin. Sipas ndihmėsit tė Andropovit, Arkadi Volski, nė testamentin e Andropovit shkruhej edhe: "… Shokė, anėtarė tė Komitetit Qendror, pėr arsye tė njohura nga ju, unė nuk marr dot pjesėmarrje aktive nė drejtimin e Politbyrosė dhe nė Sekretariatin e Komitetit Qendror, ndaj i kėrkoj Plenumit tė Komitetit Qendror tė rishikojė dhe tė ngarkojė me drejtimin e Politbyrosė dhe Sekretariatit si Sekretar i Pėrgjithshėm shokun Mikhail Sergeyevich Gorbachev." Po kur kjo iu lexua Plenumit tė Komitetit Qendror, kjo frazė ishte hequr dhe Andropovi u zėvendėsua nga Ēernenko, edhe ai i sėmurė pėr vdekje. Gorbaēovi u detyrua tė presė edhe njė vit, deri nė prill 1985, kur hipi nė fronin e pėrgatitur nga KGB-ja. Nė dhjetor tė vitit 1984 Gorbaēovi kishte kritikuar ashpėr ekonominė kapitaliste tė tregut, tash kėrkonte njė "progres tekniko-shkencor".

Nė vitin 1984 Gorbaēovi kishte vizituar Anglinė. KGB-ja u interesua shumė pėr vizitėn e Gorbaēovit, duke e paraqitur si njė sukses. Kjo u arrit nga shefi i spiunazhit tė huaj, Kryuchkov, tė cilin Gorbaēovi do ta emėronte kreun e KGB-sė. Gorbaēovi ishte njeriu i KGB-sė dhe KGB-ja kishte vendosur tė mos luante MS nga prapa perdes, por tė dilte hapur ndaj oligarkisė sė plakur dhe tė degjeneruar. “Perestrojka” hapi dyert drejt pushtetit pėr KGB-nė. KGB-ja punoi shumė tė ngrinte idhullin e gorbimanisė dhe hapi shumė lajme diskredituese pėr Jelcinin. KGB-ja kishte njė dosje tė gjatė pėr Gorbaēovin me materiale diskredituese, kėsisoj ai do tė luante pėr KGB-nė. Nė vitin 1959 KGB-ja po punonte pėr njė lloj perestrojke pėr tė manipuluar opinionin botėror. Gjatė kohės sė Hrushovit KGB-ja hyri nė strukturat e larta tė partisė. Pėr 3 vjet kryetari i KGB-sė, Shelepin, bėri gjithė pėrpjekjet tė rekrutonte persona me arsim tė lartė qė kishin punuar nė kėrkime shkencore. KGB-ja ngriti bazėn e pushtetit tė ardhshėm. Nė vitin 1961 Shelepini u transferua nė pozicionin e sekretarit e Komitetit Qendror. Tre vjet mė vonė ai ishte ndėr regjisorėt qė hoqėn Hrushovin. Rol kryesor nė kėtė puē luajti Vladimir Semichastni, njė tjetėr ēekist, qė kishte qenė sekretar i Konsomoli.

Po Uashingtoni nga cila anė e donte Tiranėn?

Ja ēfarė shkruante nė vitin 1983 Xhezi Helms pėr ish-presidentin Regan. Helms paraqet qartė gjendjen e Shqipėrisė-burg: "Ka 18 kampe pėrqendrimi, 6 burgje politike dhe 4 batalione tė punės me forcė. Mė tė egrat janė burgjet politike, si burgu i Burrelit dhe burgu i Ballshit, mė i madhi, me 6 mijė tė burgosur. Kampet e pėrqendrimit, tė mbyllura, si kampi i Spaēit, njė minierė nikeli, ndėrsa kampet nė Fier dhe Ishėm janė kampe pėr punė me forcė, duke mohuar tė gjitha kėrkesat humane. Nė vitin 1975, larg dėshpėrimit, tė burgosurit e Spaēit morėn nėn kontroll kampin, pasi vranė rojat dhe e mbajtėn pėr tri ditė. Pėrfundimisht u shtypėn nga dy kolona ushtarake, njė e dėrguar nga Tirana, njė nga divizioni i Veriut me komandė nė Shkodėr. Tė gjithė tė burgosurit, 3500 veta, u ekzekutuan. Kampi u rimbush nga mbėshtetėsit e Beqir Ballukut, elementė prosovjetikė nė forcat ushtarake, qė u pėrjashtuan pas pushkatimit tė Ballukut, ministėr i Mbrojtjes." Uashingtoni ėshtė informuar pėr Spaēin, pėr revoltėn. Helms njofton se janė pushkatuar tė gjithė tė burgosurit. Shifrat nuk ishin tė tilla, por dhuna ndaj tyre ishte mizore. Nuk ishte e lehtė tė merrej njė informacion nga Shqipėria, edhe pse CIA duhet tė ketė pasur edhe spiunė, mbase deri afėr Bllokut. Helms ndalet gjatė nė kushtet e burgjeve dhe kampeve tė internimit, ose kampet e punės me forcė, pėr tė bindur Reganin se klika e Tiranės ka ngritur njė burg tė madh, ku shtypet njė popull, edhe pse ka elemente rebelimi, por fatkeqėsisht janė elemente prosovjetike. Burgjet e Hoxhės krijojnė ndikim deri te njė figurė e madhe e Senatit amerikan, kreut tė politikės sė jashtme, Helms. Ai ka informacion tė gjerė dhe tė detajuar, ndaj vazhdon nė raportin e tij pėr ish-presidentin Regan: "Kampet e pėrqendrimit tė hapura, si ai i Vlorės ose tjetri nė Mamurras, janė kryesisht bujqėsore, ku njerėzit detyrohen tė raportojnė tri herė nė ditė te komisari i tyre lokal. Batalionet e punės shkojnė aty ku i urdhėrojnė tė kryejnė punė tė renda ndėrtimi. Pavarėsisht nga komitetet e partisė dhe sistemi i spiunėve, po manifestohen akte rebelimi kundėr regjimit. Edhe pse elementėt projugosllavė janė eliminuar, disa elementė prosovjetikė kanė filluar tė ngrenė kokė. Ndjenja nacionaliste, e fshehtė dhe e pa koordinuar, ėshtė e fjetur, por e tregon prezencėn e saj mes akteve tė sabotazhit. Ka pasur disa lėvizje pajtimi nga sovjetikėt, haptas dhe fshehtas. Lėvizja mė e hapur ėshtė bėrė nga vetė Andropovi, e raportuar nga Pravda mė 29 nėntor 1982." Pse nuk u bashkua Hoxha me Moskėn?! Vallė kishte frikė se Moska do tė rehabilitonte Shehun dhe nuk do tė garantohej jeta e familjes sė tij?! Ngelet enigmatike dhe e pashpjegueshme. Mbase pėrgjigjja duhet kėrkuar te Nexhmije Hoxha dhe presionet qė vinin nga Beogradi. Nė lojė ishte Kosova. Hoxha dhe Alia nuk e donin Kosovėn tė ndarė nga Beogradi, ndaj nuk afrohen me Moskėn. Bashkimi Sovjetik kishte nxitur revoltat nė Jugosllavi, duke kėrkuar pas shumė vjetėsh raportin e Jaltės, 50 me 50. Jugosllavia kishte dalė nga raporti i Stalinit. Hoxha ka qenė i sėmurė. Nuk kalkulonte dot, edhe pse ftoi njė gjerman tė krahut tė djathtė - Shtrausin. Lėvizje dyshimi dhe dėshpėrimi. Thesari dhe arkivi i Hoxhės ishte dhe ėshtė nė Vjenė. Austriakėt me kohė kishin njoftuar Uashingtonin se Hoxha donte tė hapej nga Amerika, por Uashingtoni nuk kishte besim te klika e Hoxhės dhe kujtonin se ai bėnte lojėn e Moskės, edhe pse kishte dalė, ose me mirė ishte dėbuar nga Traktati i Varshavės.

Spostimi i politikės sė jashtme shqiptare

Mes vendeve ballkanike, Uashingtoni Shqipėrinė e shikon si lojtarin kryesor dhe faktorin ndryshues jo vetėm tė kufijve mes shteteve nė Ballkan, por edhe kontrollorin e largimit tė ndikimit sovjetik. Nė vitin 1948 Titoja e kishte braktisur Tiranėn, por as Moska nuk donte tė kishte kontroll ndaj Shqipėrisė. Tė kujt ishim? As tė Uashingtonit, as tė Moskės. Tokė e askujt! Njė tokė neutrale, apo eksperimentale. Stalini u largua vetė nga Jugosllavia dhe e la Titon nėn kontrollin e Perėndimit. Titoja nuk donte tė merrte Shqipėrinė, s’e kishte frikė se mos ndėrhynte Bashkimi Sovjetik ushtarakisht, kurse Stalini nuk ishte interes qė Tirana tė ishte satelit e tij, ndaj Hoxha nuk u thirr as nė takimet e partive komuniste, as nė Byronė Komuniste. Stalini nuk e pėlqente Hoxhėn. Diktatori shqiptar kishte qenė me fat falė servilizmit tė tij dhe krimeve tė Mehmet Shehut, Berias shqiptar, qė donte tė mbante larg Kapon, njeriun e Beogradit, por edhe tė zgjedhurit tė Hrushovit pėr t’i zėnė vendin Hoxhės. Ja se si e analizon komunizmin shqiptar dhe fatin e Hoxhės Xhezi Helms nė raportin e tij "Congressional record-senate": "Nė vitin 1948 elementėt protitistė, nėn Koci Dzoxha, u pėrpoqėn pėr njė grusht shteti kundėr regjimit tė Enver Hoxhės, por u zbuluan dhe u shkatėrruan nga forcat e Sigurimit. Mė 1960, kur Nikita Khrushchev po predikonte Detantėn, ai ndėrmori njė udhėtim nė Ballkan, pėrfshi Bullgarinė, Shqipėrinė dhe Jugosllavinė. Qėllimi parėsor i kėtij udhėtimi ishte tė siguronte bashkėpunim pėr politikėn e tij tė Detantės. Qeveria shqiptare, sipas nevojave tė saj pėr tė mbajtur nėn kontroll tė rreptė popullin e saj, nuk kishte dėshirė tė pranonte procesin. Sakaq Khrushchev hyri nė marrėveshje sekrete me mareshalin Tito nė Jugosllavi, duke e siguruar se BS nuk do ndėrhynte, nėse njė grusht shteti projugosllav do tė kryhej nė Shqipėri.

Reagimi nga regjimi nė Tiranė ishte i menjėhershėm. Nė njė mbledhje tė komunistėve botėrorė nė Moskė nė vitin 1961 Enver Hoxha denoncoi intrigat e Khrushchevit, e shau personalisht dhe doli jashtė nga mbledhja. Ai gjeti strehim te Republika Popullore e Kinės. Ndėrkohė ai shtypi elementėt pro-jugosllavė nė Shqipėri. Pas disa pėrplasjeve tė ashpra regjimi i Hoxhės mori bazėn ruse tė nėndetėseve nė Shqipėri, duke iu dhėnė diplomatėve dhe teknikėve sovjetikė 12 orė tė largoheshin nga vendi." Helms na paraqet largimin e Hoxhės nga Moska, por nė fakt ishte Moska qė braktisi Tiranėn. A kishte mundėsi qė ushtria e Hoxhės tė pėrplasej me ushtrinė e fortė sovjetike?! Sovjetikėt ikėn nga baza e Vlorės, duke e lėnė Shqipėrinė pėrsėri tokė e askujt. Uashingtoni nuk tregoi asnjė interes pėr tė ndėrhyrė nė Shqipėri, qė vijonte nė izolimin e thellė. Pėr Uashingtonin ikja e Moskės nga Shqipėria ishte njė dhuratė, apo njė pjesė e skenarit tė vjetėr, ku Shqipėria nuk ishte as e Uashingtonit e as e Moskės?! Befas nė lojė hyn Kina. Amerikanėt nuk shqetėsohen, edhe pse e dinė se nga Shqipėria Kina ndėrtoi baza pėr stėrvitjen e terroristėve.

Helms i tregon me durim Reganit pse Hoxha kaloi drejt Pekinit. "Lidhja e Shqipėrisė me Republikėn Popullore tė Kinės ishte me interes tė pėrbashkėt. Pėr shqiptarėt ofroi siguri dhe ndihma teknike. Kina e Kuqe kishte nevojė pėr njė gojė nė OKB dhe njė vend qė mund tė irritonte Bashkimin Sovjetik duke ngatėrruar edhe vende tė tjera satelite, si Rumania dhe Ēekosllovakia. Kjo i dha spiunazhit kinez njė rrjet penetrimi nė Kaukaz dhe baza trajnimi nė Europė pėr veprime terroriste. Aleanca jo e lehtė zgjati deri mė 1875, kur nevojat e Kinės pėr Shqipėrinė ranė shumė. Reagimi i Tiranės ishte prishja e lidhjeve diplomatike mė 1978, tė cilat i rivendosi mė 1979, por nė njė shkallė mė tė vogėl. Qė nga marsi i vitit 1978 Shqipėria nuk kishte pasur asnjė lidhje ideologjike, por kishte degėn e marksizėm-leninizmit tė vet dhe asnjė lidhje me asnjė vend komunist. Kjo e vė Shqipėrinė nė njė pozitė tė vėshtirė, jo vetėm e palidhur me vendet komuniste, por as me botėn perėndimore, dhe kjo e bėn shumė tė prekshme pėr ndryshimin e qeverisė." Pra, sipas Uashingtonit, vendi komunist mė i lehtė pėr tė pėrmbysur regjimin ishte Shqipėria. Nėse ne do tė kishim pasur njė klasė disidente dhe njė ndjenjė kombi rebel, do ta kishin hequr Hoxhėn, por shqiptarėt tregonin se pranonin zgjedhėn, edhe pse jetonin nė kushte ferri.

Helms kėrkon ndihmėn e Reganit: "Zoti President, mė 15 dhjetor tė vitit tė shkuar unė shpreha shqetėsimin tim nė Senat pėr uverturėn qė lideri sovjetik, Yuri Andropov, i bėri Shqipėrisė komuniste. Dua t’ju them se tė njėjtėn gjė po bėn sot Pekini. Zoti President, kėrkoj qė tre artikujt nga ‘Wall Street Journal’ dhe njė tjetėr nga ‘Washington Post’, qė pėrshkruajnė uverturėn e re tė Kinėss Kuqe ndaj Shqipėrisė komuniste, tė shtypen nė rekord si konkluzion i vlerėsimeve tė mia. Zoti President, nė vend qė ta lejojmė rajonin e Ballkanit tė shpėrthejė si pasojė e manipulimit sovjetik, Perėndimi duhet tė kėshillohet mė mirė tė kėrkojė njė evolucion natyral nė kėtė zonė. Njė evolucion i tillė duhet bazuar nė parime tė drejta, qė do siguronin integritetin dhe sovranitetin e kombeve tė ndryshme brenda kufijve tė tyre natyralė etnografikė.

Rėnia e Murit tė Berlinit nuk u ndie nė Shqipėri. Shqiptarėt flinin. Alia nuk ishte realist. Ai viziton Nju-Jorkun nė shtator 1989. Aty ka njė takim me Shevernazen. Kjo ishte njė lėvizje sfiduese ndaj Uashingtonit. Por Moska kishte problemet e saj dhe Gorbaēovi nuk do tė ketė pasur ndonjė interes pėr Tiranėn. Gorbi kishte tė lira tė gjitha vendet e Traktatit tė Varshavės, duke u thėnė se duhej tė mbaheshin mbi kėmbėt e tyre. Tė gjithė diktatorėt e Lindjes ishin mėsuar tė ishin si kukulla tė Moskės, e jo tė drejtonin vetė. Kjo solli rėnien e Lindjes, ose vetėvrasjen e komunizmit.

Po Alia? Ramiz Alia nuk ishte si diktatori Hoxha. Nuk ishte aq kriminel dhe aq gjakatar, por ishte peng i sė kaluarės dhe kontrollit nga Nexhmije Hoxha. Ēfarė sekretesh i dinte ledi Makbethi shqiptar!? Alia duhet tė flasė dhe tė tregojė tė vėrtetėn. Ai evitoi gjakderdhjen, por a nuk duhet tė mbajė pėrgjegjėsi pėr kėtė lloj pluralizmi tė dėshtuar!?

Shqiptarėt fjetėn gjatė. Na e vranė zgjimin. Njė popull qė pėr 50 vjet mori si hashash komunizmin dhe pėr 500 vjet si hashash letargjik durimin. Ndaj sot akoma shqiptarėt dremisin.
Metropol


I nerumi Drini, krejte cfare ke lexu aty kan ndodhe dhe jan me se te verteta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Helms njofton Reganin    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Helms njofton Reganin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: