Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PEGASI JAVA ESENIANE 22-28 DHJETOR 2011 Murat Memallaj

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: PEGASI JAVA ESENIANE 22-28 DHJETOR 2011 Murat Memallaj   Thu Dec 22, 2011 3:25 pm

LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
JAVA ESENIANE 22-28 DHJETOR 2011

Nė kuadrin e 28 dhjetorit, kur para 86 vitesh , POETI I MADH LIRIK RUS ,SERGEJ ESENIN, NDĖRPREU ME VETĖDIJE JETĖN , pėrkujtohet nga pegaistėt nė javėn eseniniane 22-28.12.2011 qė do tė zhvillohet nė qytetin e Gjirokastrės dhe tė Tepelenės….
Poeti Murat Memallaj, njė poet i njohur, jo vetėm nė Shqipėri , por edhe nė vende tė tjera, ēel siparin e javės eseniniane. Murati ėshtė njė nga pėrkthyesit e Sergej Eseninit, duke pėrkthyer dy vėllime tė tij : “Mendime tė sėmura” dhe “Motive persiane”.
MURAT MEMALLAJ


Eh, Esenin, ky malli yt !...
Kushtim Sergej Eseninit
Nga Murat Memallaj W.P.S

Po lėēis unė vargjet e tua,
Vite kam duke i lėēitur,
Prej ēdo vargu mė i ndjeshėm,
Prej ēdo vargu mė i ditur.

S’e fsheh se s’jam mallėngjyer,
Se s’jam mbushur dhe sė qari,
Prej lirikut tė Rijazanit,
Unė poeti nga Vasjari…

Ti, lexues i dashur, do tė kuptosh
Prej Eseninit sa kam vojtur unė,
Sytė errur, mbetur bosh,
Prej tij, eh, netė pa gjumė!

Po ja sė fundi unė arrita,
Ē’kam mėsuar , ju ta dini,
Sesa i ndjeshėm paska qenė Sergei,
Ky liriku i madh Sergej Esenini.

Unė nuk i fyej shqipėruesit
qė nė shqip e sollėn Sergein pėrsėpari,
Por unė e atė e dua mė shumė,
Se ai ėshtė, si unė, bir fshatari.

Dhe ju mos u lodhni kėsaj nate,
A kėsaj dite, kudo qė tė jini,
shijoni ngadalė mjaltin dhe vrerin,
Si e shijoi, e provoi Sergej Esenini.

Eh, Sergej , eja vendit tim,
Ligjėro prej djalit tė Vasjarit,
Na jep nė zemėr pak ēlirim ,
O djalosh i brishtė i Rijazanit.

Pėr ty vargjet kurrė s’mė shterojnė,
Se unė veē pėr ty flas kėsaj ane,
Besoj se pėrmendesh ti s’i dije,
Sa i di unė “Motivet persiane”.

Vetėm prej teje e mjekoj mėrzinė,
Se ti pėr mua s’je i mėrzitshėm,
Pėr veten time pohoj me plot gojėn:
“Ti ke qenė dhe mbetesh i papėrsėritshėm!”

Me ty unė mbush zbrazėtinė,
Qė mė ka mbytyr nė kėtė botė,
Ashtu si ty “Dielli Lenin”,
Planetin nuk ta ngrohu dot.

Si ty ngandonjėherė edhe dehem,
Sa sytė mė bėhen ylber,
Zė e shaj me veten time
thur vargje “nėme” pėr Enver…

Ashtu si ty, nganjėherė dehem,
I laj sytė edhe me verė,
Se koha ime, si koha jote,
Ka pakėz gėzim e shumė vrer.

Ma thotė njė mendje tė largohem,
Tė shkoj dhe unė nė Persi,
Ta gjej atje unė frymėzimin,
Ashtu siē e gjete dhe ti.

Veēse unė s’jam si ti i bukur,
Njė leshverdh ar e flori,
Unė ngjaj mė shumė me njė arap,
jam pak Khajam dhe pak Saadi!

Ti ike , o mik, dhe e le Moskėn,
Se politėt* ta nxinė jetėn,
Por edhe unė prej tyre vuaj ,
S’di tė rrej, them tė vėrtetėn.

Eh, ty tė linin majė stolit,
Qė t’u lexoje poezi,
Mua, mė keq, m’i thyen kryqet…
Me netė mė mbanin nė qeli.

Ma thotė njė mendje tė marr rrugėn
E tė endem nėpėr Rusi,
T’u citoj vargjet e tua,
Sepse mė mirė se njė rus i di…

Mjafton me kaq, Sergej i dashur,
Pėr ty unė sot nuk mundem mė ,
Se vjen njė lodhje, ma lodh trupin,
Qė tė qetohem, dua tė flė.

Tė kisha, Sergej, fatin tėnd,
Se do tė kujtohesha nėpėr botė,
Ta them nė ēast:” Le tė vdisja,
se unė jetoj, ngaqė s’vdes dot”.

Unė nuk i fyej shqipėruesit
Qė nė shqip e sollėn Sergein pėrsėpari,
Por unė e atė e dua mė shumė,
Se ai ėshtė, si unė, bir fshatari.

Nė kombin tim je kaq i njohur,
Sa je i njohur nėpėr botė,
Dhe pse nė shkolla s’tė mėsojnė,
Se ndoshta je dhimbjelot.


Pėr ty, Sergej, nuk flas veē unė,
Pėr ty sot flet ēdo lirik,
Se ti je Shpirt i Poetikės,
Pa ty do tė ishim anemik’.

E di mė shumė tė do Qazimi*,
Dhe “Jorgo Bllaci” mė shumė tė do,
Tė do mė shumė dhe Kadareja,
Mė shumė i madhi Dritėro…

Prej tyre dhe unė kam mėsuar,
Ata tė njohėn pėrsėpari,
Por unė, Sergej, mė shumė tė dua ,
Se jam, si ty, njė bir fshatari.

Mjafton me kaq, Sergej i dashur,
Tė flas pėr ty, nuk mundem mė ,
Se vjen njė lodhje qė mė lodh trupin,
Qė tė qetohem, dua tė flė.

Dhe dua tė qetohem pak,
Se mė lodh puna, mė lodh rruga,
Mė jep forcė ti Esenin,
Mė jep shpresė dhe Arben Duka.

Ky Arbeni, o miku im,
i madh ėshtė ky, si ty lirik,
Vargun e lėshon “bombė”,
Ndaj sot ėshtė shpallur heretik.

Ky Arbeni, o miku im,
Me vargje ka pushtuar “botėn” ,
Por, si ty, dehet edhe Beni,
Hallet i shuan vetėm me gotėn.

Po le tė dehemi nganjėherė,
Le tė harrojmė kėtė vrer,
Le tė bėrtasin, ndoshta fort,
Gjersa kjo dehja tė na shter’.

Eh, Esenin, ky malli yt
Mua nė mejtim mė shtje…
Sa herė qė kthehem nė Vasjar,
I lutem Zotit: “ Kėtu mė kthe…”.

Si ty e lashė vendin tim ,
Ku lulėzonte pyll e korie,
Dhe erdha nė kėtė qytet tė gurtė,
Tė provoj shije lavdie.

Strehėza ime e nxirė, sot bardhuar,
Dhe pse kam kohė prej saj i larguar,
Prandaj shpesh jam nė mendim,
Prandaj shpesh jam i hutuar.

Nėnoēkės sime, sa qe gjallė,
Unė nuk i thura poezi,
I lumtur ishe Esenin,
A ka Nėnėdashės kaq sa ti!…

Sa herė lexoj vargun tėnd,
Vargun e bukur,shkruar pėr nėnėn,
E cili djalė a vajzė s’qan, …
Sikur ta ketė gur dhe zemėr.

Vjershėn pėr nėnoēkėn e di rusisht,
Pėr tė vėrtetėn mos dysho,
Mbase gaboj pak nė theksim,
Mbase s’citoj si Dritėro.

Unė gjuhėn tėnde e kam mėsuar,
Edhe pse s’kisha njė mėsu’s,
U flas rusėve me gjuhėn tėnde,
Ndaj me kureshtje mė ndjek ēdo rus.


“E dashur mė qėndro pranė,
Tė shihemi sy mė sy,
Prej vėshtrimit kaq tė ėmbėl,
Bashkė tė bėhemi tė dy!”

Janė kėto vargjet e tua,
Vargje gjer mė amėshim,
Eh, sa njerėz kanė shėruar,
S’ka mė bukur, mė lėmim!..

Janė kėtu kėtu nė Gjirokastėr,
njė Kristaq dhe njė Mevlan,
Ata thonė se tė gjithė sot,
Tė jenė pak esenian’.

Eh, Esenin, ky malli yt
Mua nė mejtim mė shtje…
Sa herė qė kthehem nė Vasjar,
I lutem Zotit: “ Kėtu mė kthe…”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
PEGASI JAVA ESENIANE 22-28 DHJETOR 2011 Murat Memallaj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: