Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PEGASI, ambientet e lokalit "VRITE LOTIN" TE PERIKLI SHULIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: PEGASI, ambientet e lokalit "VRITE LOTIN" TE PERIKLI SHULIT   Tue Dec 20, 2011 4:03 pm


“RRUGĖTIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL” GJETJE DHE DINAMIKĖ SHUMPLANSHE E LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
Nga Kristaq F. Shabani, poet, shkrimtar, studiues .President i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, Anetar Nderi dhe anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve Ndėrkombėtarė I.W.A Anėtar i W.P.S, anėtar Nderi i Lidhjes “XASTERON” Athinė, Greqi
Rrugėtim profil njė nismim mendimor, gjetje pegasiane pėr tė evidentuar mirėfillėsinė e njė letėrsie ndryshe, me konceptime tė reja, me njė frymėmarrje tė bronkeve individuale tė profilizuara natyrshėm dhe bindės, pa tekanjozitet, me tė treguar me gisht se kush do tė veēohet, por me njė analizė spektėr (konkav dhe konveks) pasqyrė,... Shpaloset me bindje njė profil i krijuar me kėrkim, gjetje individuale, origjinalitet, larg kuadraturės, ligjeve kompozicionale tė detyrueshėm, duke u tjerrur rreth boshtit, por me predominim (zotėrim) njė pasuri kreative ujėvarė, fantazisė , imagjinimit pėr idealizim letrar dhe mesazhin nė plane socile mė dritėdhėnėse dhe largėsim nga ditėhijet dhe krizimet, larg skemave dhe skermave tė njohura, qė krijojnė njė “lejfenizėm” letrar dhe gjinia humbet nė turbullira dhe mbyllet nė kuadratura. Evidente dhe parėsore: zbulesa e origjinalitetit, spikatėsia, dritėzimi, rrugėtimi i pėrshkruar nėpėrmjet pasurisė kreative tė deritanishme, perspektiva e talentit si dhe vlerėsimet nė plan kombėtar dhe ndėrkombėtar tė vlerėsuesve tė menēuruar dhe jo te klisheve, pėlqesės sė mendjes, grupimit tekanjoz dhe “dėshirės pėr tė qenė”… si dhe favorizimit pa tė drejtė, bazuar nė njohje direkte. Elementė letrarė: fantazi, kontrakpunte, figurim, meditivitet, mesazhim,

________________________________________

kthesa, tė papritura, kurthime, intriga, fabulimi, magjizėm, tentesė dhe pasuri gjuhėsore me neologjizma, frazim tė spikatur, shfrytėzimtė fjalėsit tė guhės si dhe kombinim dhe prezencė gjithgjinish dhe kombinacion me artet e bukura… Skulpturim, pikturim fantasist i personazheve nė gjinitė letrare Hapėsira e kėtij profil nė tė gjithė shtrirjen gjeo-letrare tė Lidhjes Nderkombėtare. I pari nė kėtė lloj nė gjithė Botėn, falė zgjuarsinė dhe ndjekjes sė dinamikės sė letėrsisė sė sotme moderne si dhe organizacioneve simpozicionale pėr letėrsisė. U parapėrgatit dhe u zhvillua Simpoziumi i katėrt i Lidhjes ndėrkombėtare “MUZA POETIKE PEGASI 2011” me objekt “POEZINĖ LIRIKE” si dhe Kongresi Botėror TIRANĖ 2012 “LETĖRSIA NDRYSHE” Bashkėveprimi dhe bashkėpunimi: Pas evidentimit shkėmbim universal i vlerave dhe e folura letrare universale, konkurrim talentor. Dhėnie rėndėsi poliglotizmit tė veprės letrare. Autoriteti letrar: spikatėsinė dashamirėsinė edhe prezantimine mendimit kritik modern. Risitė letrare: nė poezi figurim, mendim filozofik tė konturuar me figurim dhe zbėrthesė dinamike, trajta dhe konture tė padukshme tė vjershėrimit dhe gjimnastikim mendor, lirshmėri nė tė gjitha rrymimet letrare, tė gjitha kėto tė prejardhur a ng a njė botė magjike fantaziste shprehėse... tema tokėsore dhe ajro-dinamike, prurje tė elementėve kombinues shumėsferash dhe shumė lėndor... Nė prozė: Narrativitet ekspresiv, elemente dhe prezence e prozės poetike (tė poetizmit) lidhėsi e fshehur nė “dinamikėn e teatrin tė ngjarjeve dhe ngjyrimeve” ... Mėnyra tė tėrhequrit dhe tė tė tokurit dinamik me pasurinė kreative.. Anketim pėr lexueshmėrinė, pėrfilljen dhe shpėrfilljen duke
________________________________________
pėrvijuar me tonalitet dhe realizėm “ librin mė tė lexuar”. Paraqitja librore: klasike dhe internetive duke e harmonizuar me kompozim grafikė, ilustrativė dhe melodizėm. Konceptimi i njė arti tejet grafik: kopertura ideore dhe realizimi i saj fantazist, grafika e pjesės tekstuale tė librave si dhe karakteri ilustrativ... Fokusim nė profil: mė tė spikaturit nė tė gjithė shtrirjen gjografike tė LNPSHA ‘PEGASI” ALBANIA(Nė kėtė kontekst do tė thithen mendimet pėr selektivitet. Organizimi i Konkursit Ndėrkombėtar LNPSHA “PEGASI” ALBANIA nė drejtim tė librit mė nivelor,(poezi, prozė) mė tė grafikuar, me kopertinė mė simbolizuese..., tė librit me hajk, hajk paradoks, epigramime dhe fabulor, prozė poetike, skicime, esse, publicistikė. Nė ēdo paraqitje “RRUGĖTIM PROFILI” do tė ketė 2-3 kumtime tė shkurtra pėr avancėn e letėsisė sė sotme. Pėrdorja e mesazhimit dhe e pėrshėndetjes, edhe si mendim kritik i autorit qė merr pjesė nė RRUGĖTIM PROFIL.., larg lavdeve tė pamerituara. Kapėrcime dhėnie titujsh: “KRIJUES I SHQUAR” sipas fushave, gjinive si dhe Doktor ne letersi (Titull i Dhėnė nga LIDHJA NPSHA nė bashkėpunim me organizmat botėrore I.W.A, W.P.S, POETAS DEL MUNDO, ALIAS e tjera. Biseda konkluzive e RRUGĖTIM PROFIL: Kongresi Botėror i Letėrsisė, TIRANĖ, Prill 2012, ku do tė shpalosen edhe kryeprofilet e realizuara. Anė organizative : Njohja e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA nga UNESKO...
Tė nderuar pjesėmarres , poetė, shkrimtarė dhe artiste, pasionantė tė Letėrsisė, Artit ne sot ēelim siparin e veprimtarive nė mjediset e lokalit “Vrite lotin” te poetit Perikli Shuli, i cili me nje perkushtese te veēantė dhe nje dashuri te tejskajshem pė artin , letersine ka vene ne dispozicion te LNPSHA “PEGASI” ALBANIA keto ambiente duke dhėne njė kontribut te madh, tė cilin nuk e jep ēdokush… E falėnderojme per kėtė sipermarrje tė bukur.
Rrugetimin Profil Pegasi Internacional e deklaroj te hapur….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI, ambientet e lokalit "VRITE LOTIN" TE PERIKLI SHULIT   Tue Dec 20, 2011 4:06 pm

RRUGĖTIM PROFIL “PEGASI” INTERNACIONAL

Joniana Merjo Marqeshi

I fokusuar libri poetik “Thellėsive tė tua “

Njė pėrsiatje nė piketizimet ngulura pėr njė arkitekturė tė bukur

“Joniana Merjo Marqeshi nė nismėn e saj poetike ka njė shprehje sinqeriteti dhe pastėrtie, e cila, sigurisht, duke u plotėsuar me mbresat e jetės na jep fillimet e njė profili poetik”.
Kėshtu e motivonte poezinė e Joniana Merjos poetja e mirėnjohur shqiptare, Mimoza Ahmeti, nė vitin 2004, me daljen e librit tė saj poetik dhe, natyrisht, ajo kishte tė drejtė pėr fillesėn e njė profili poetik. Tashmė Joniana ka formuar kėtė profil original, si gjithmonė me nuhatjen, individualitetin e saj, preferencat dhe daljet nė arenė poetike. Pritėsia, studimi, kėndvėshtrimi nga njė pikė lartėsie si dhe dhėnėsia e mendimeve edhe nga krijues potencialė tė huaj pėr poezinė e saj konkurruese, rizgjoi dhe qėndrimin tim ndaj kėtij profili poetik…
Dimėr
Ėshtė ftohtė sot,
edhe pse nuk fryn ,
nuk ka shi,
borė,
acar,
ka dimėr njerėzish,
nėn njė shtet tė marrė…
Njė zbulesė kjo thėnėsi troēe, guximtare e njė vlimpėrvlimi jetėsor, njė “atakim” interesant dhe kundėrtor i dimrit natyror me dimrin social …

Ndėrtesat poetike vijon tė arkitekturoren me gdhendėsi dhe me ndjesi :
Murgu
Nėpėr rite fetare,
trupi, i kėrkon pastrim shpirtit.
Rebelues shpirti nė anėn tjetėr,
i lufton me ritin e vet trupin…
Kontrastim pėrsėri interesant duke kontrastuar gjendje marrje dhenie dhe fytyrėzim tė dytė rituali te murgėrirat …
*
Ekstazimi pėrshkruhet me ngjyrim dhe me dy pėrfaqėsim ngjyrash (kafe –gri)

Ekstazė

Kemi rėnė nė ekstazė,
kombinuar ngjyrat kafe-gri,
ti shtrirė mbi tokėn,
unė penetruar reve ,
gati pėr shi…
Nė kėtė poezi flet syri fshehur, por kundrues i aftė, i mpulsuar nga inteligjentja poetike; panoramika tokė- re dhe pozicionimi aktiv i kundrimit relatues me figurim simbolik.
*
Ideja e risisė, apo e “antirisisė”… shprehet psikologjikisht dhe profetikisht nė njė krijim tė ndėrtuar me protagoniste merimangėn - hartė, si dhe pjellshėria merimangė. Nė poezinė ” Bashkėjetesė” Joniana sprehet:
Gishtrinjtė lodrues
nė harta merimangash.
Merimnga qė pjellin
gishtrinjve tė rudhosur
nga koha e pritjes,
sa shumė vite
nė prehėrine njėra - tjetrės,
dora dhe merimanga
pėrqafohen,
shtrėngohen,
ngjiten.

Njė proces evolues, i cili s’realizohet me shpejtėsi, por qė nė fillesė ka realizim sa hap dhe mbyll sytė. Evoluimi kalon nė njė diagramė: gishtrinj, prehėr, dora dhe dy gjendje dhe njė “ ngjitėsi” fat apo mos fat, sajon simbiozėn . Kėtė e kupton vetėm pikėpyetja apo , pikėēuditsja!…
Lexuesi inteligjent e kupton kėtė diagramė , e kupron kėtė skicim prepitues dhe merr mesazhin e bashkėjetimit… simbiozik.
*
Pikėzimi lirik I Merjos ėshtė interesant, i cili tregon dhe rritėsinė moshore dhe dalje nga mbėrthesat…

Deti
Kur mė puthje,
kisha turp nga deti…
Njė ditė, ai e kuptoi…
Mbylli sytė dhe fjeti…

Njė rrėfim mbajtėsmendės: Tre protogonistė: njė aktiv, njė pritės dhe i treti “mbyllės” sysh q ėsheh me mendim pėr tė hapėsiruar puthėrimi…
*
Nė poezinė e Jonianės vėren trajta dhe precipitime tė nocioneve gjeometrike, tė cilat, pavarėsisht se nė ndėrthurje tė kėsaj poezie, apo thjesht nė lindjen e saj mund tė kenė influencuar pėr “barrėzim” trajta vijash, konture e tjerė, ajo ka pėrqasje me letėrsinė e moderuar matematikore, ku prezenca edhe e vizatuar, por edhe e thenė janė prezente:

Cili jeni

Nuk po tė njoh
mė .
J e kthyer nė kontur..
Vijėzim i ēuditshėm ,
Kryq
i varur nė mur.

Shprehėsia kėtu ka dhe dyshimin dallues…

*
Tėrėsia e fenomenit psikik ėshtė fare prezent , madje mund tė themi bashkėshoqėrues, i cili del me nuhatje nga qėndrimi psikik, qė, pasi lind ėshtė veprues dhe finalizues i mendimit aktiv, duke e startuar kėtė… si njė mekanizėm precizional.

Ē‘tė bėj me ty

Mė var nė heshtjen
Tėnde
dhe unė s’di ē’tė bėj.
Pėrtyp ngadalė vetveten
se s’di,
heshtjen tė trėmb…
*
Poezia e Peizazhit e trajtuar me notėn e fortė nė partituė, kur pret njė dalėsi thjesh peizazhore, tė rrėmbehesn nga njė gjendje tjetėr , qė vjen si rrjedhojė e veprimit tė “reve “ tė katėrsimbolizuara. Luhet nė arenė kushtesh klimatike dhe frymėmarrėsi njerėozre dhe me similitudė…

Pėrgjysmė
Retė e hėngrėn Qiellin.
Tė tejngopua, lanė
tek- tuk
ndonjė kafshatė..
Me bark tė fryrė
nga ushqimi I klatėr,
tani histerike,
tallin Qiellin
e mbetur handikapat…
*
Sinqeritreti fitues I tė dy palėve pėrfituese shprehet :
Tek puthja trėndaflin ( dysimbolizim), ēelėsia dhe forca e puthėrimit, ku petalja dhe trėndafili sjellinpėrmastime dinamike tė botės dhe tė trajtės njerėzore…

Tė ēela trupin
nėn njė puthje.
Vetėprangosa
kryeneēėsinė time
deri nė pėrulėsi.
E ti petalbukur mė fale
nga vetja si lėmosė,
pakėz fare koketėri.

*
Nė poezinė e Merjos lėviz gjithė jeta , kujtesa, ardhmėria dhe procesi shihet me sy kritik, ndaj pėrfundesa ėshtė e drejtė….
Ndėrrimi
Statuja antike, varrosur
nė zemrėn e njė varreze
tė gjallėsh,
ku manekinėt maskohen,
nė frymorė, si frymorė.
Statujat atėherė
marrin jetė ,
njerėzit vdesin
Vetėm manekinėt
nuk ndryshojnė…
Pėrfundesė
*
Sikur Joniana tė latojė, tė gdhendė mė tepėr; sikur ajo nė poetikėn e saj me kėtė stil tė luftojė akoma mė shumė pėr prezencėn e simbolizimit, atėherė ēfarė duhet tė ndodhė nė kėtė kuartet ?!...
Retorizmi na ndihmon nė kėsisoj rastesh…Unė pres daljen e kreaturės sė re nga talenti…Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI, ambientet e lokalit "VRITE LOTIN" TE PERIKLI SHULIT   Tue Dec 20, 2011 4:07 pm

Gėrmat e Alfabetit tė dashurisė nė vėllimin poetik ‘Energjizmi i virtytit” (Fund me diell)


Poezia e Shkėndije Hodės ėshtė njė poezi me ngjyrim, pa zgjaturina dhe figura del beftėsisht, spontanisht, e kapshme nė detaje dhe nė “rekuiziten” poetike gjė, e cila e driton poezinė dhe krijon pėlqesėn pėr ta lexuar me kėndshmėri, por ka dhe larmi, e cila dallohet pėr sė largu, pa iu afruar ende afėr, “shkrepėtima” dhe “ylberizime” tė dukshme veiake … Gjetjet nė ēdo poezi tė tėrheqin vėmendjen, pavarėsisht se mund tė jenė tė tematikės sė njėjtė, por e veēanta del e nusėruar dhe e ornamentalizuar, nėpėrmjet njė “rrėfimi’ saktik idilik, duke shpėtuar nga rrėfimet e zakonshme, qė ēuditėrisht ka ditur t’u shmanget, kjo sjell pėrmastim emocional.
Tė pėrshtypėzon se nė kėto poezi tė metrimit tė shkurtėr, vargėzim i lirė, por aty, kėtu ka dhe rimim tė brendshėm dhe tė jashtėm, idea dhe mesazhi vjen fluturimthi, ndalje nė pragje pėr t’u ēlodhur, pėr tė soditur lotin, pėr tė ndjerė pikėllimin, dridhjen , mėrgimin, lėngatėn, dashurinė pėr ikjen dhe tė ikurin e sakrifikuar sublimisht; prezencėn e njė pabesie tė konturuar keqazi, e cila ka vjedhė ylberet, dritėzimin, dinamikėn, ka plagosur e vrarė shpirtėroren, ka pėrndjekė ikjen e sė bukurės…
Nė vėllimin poetik “Energjizmi i virtytit”(Fund me diell) “derdhet” njė temė mbizotėruese e dashurisė, por e dashurisė nė formate tė botės shpirtėrore e natyrore , e cila ėshtė dhėnė pas tė tėrės, jo vetėm tė veēantės, gjendjeve tė syrit, tė buzės, tė “afshimit” , tė tė prekurit tė ndjeshėm, qė prodhon veē lindėsi tė reja . Kontaktim syri petale – pistil nė kurorėn e njė luleje, njė proces i eliksiritetit tė ēuditshėm, tė puthur betimshumė dhe ndjenjėshumė, tė puthėrimit tė qerpikut, tė tallandesės sė gushės, tė lidhėsisė sė pėrbetuar , tė dashurimit nimfian, por edhe tė kundėrtės: tė ikjes, tė humbjes sė syrit tė bukur, tė sė zhdukurės, tė kėrkimit, tė lotimit dashuror, tė pritjes syhapur e syėndėrrues e tjerė.
Kėto tablo poetike janė tė ndėrlidhura me njera - tjetrėn me njė njerėzi, qytetėrim nismėtar dhe tė fsnikėruar…, e cila tregon nivelin kulturor dhe prezantues tė njė prej pėrfaqėsueseve tė feminilitetit dinjitoz tė pėrparuar kosovar.
Vėllimi rrėfen dinamikisht botėn e poetes me emėr Shkėndije,por e shkeėndijėzuar nė mijėra skėndijėza prezente, e cila shkėndizon momentet, i qėndis ato siē qėndis fatet, profecon pėr tė ardhmen, duke hedhur hapa tė studiuara dhe duke mbjellur mesazhe nė kurmin e vėllimit..
Situata drithėruese jepet eshe nė kėtė vėllim tipik tė energjizimit tė virtytit dhe tė ngrohėsimit diellor.., i cili njeh deri nė pikėzat mė tė vogla , apo nė porėzime forcėn e tij pėr tė rrezatuar te njerėzit, pėr t’u dhėnė atyre shkėndijat e triumfimit jetėsor…
Duhet theksuar se ky vėllim ka dhe prezencė tė njė simbolike tė gjerė tė pranisme, ka trajta gjuhėsore qė tė ndalin dhe nxitin pėrfytyrimin dhe fantazinė..
Nė kėtė pėrmbledhje poetike poetja Shėndija Hoda, nga Gjakova e Kosovės, zbulon dijeninė dhe forcėn e saj ndjenjėsore nė tė dy kahjet vepruese, nė njė skenė psikologjiko-morale, e cila ka nevojė tė paraqitet dhe studiohet pėr kėndvėshtrimin ndaj fenomeni tė pėrbotshėm dhe tė veēantė dashurisė njerėzore.
Hapėsirimi dashuror, aktrimi fals, frikimi i humbjes, gjyqėsimi i dashurimit dhe mbrojtja e tij, krijimi i trup-shpirtėzimit nė kėtė botė mėkatare...., pse-tė e pranishme tė pyetėzuara, trajta e vėrtetė e ėndrrės sė ėndėrruar…,
peizazhet e ndjenjave nė mozaikė ngjyrorė tė shndėrruara me aftėsi poetike e paraqesin kėtė kreaturė poetike pėr tė realizuar kontektin e kontaktit tė shkėmbimit universal tė vlerave, njė demarshim i dukshėm i Shėkėndije Hodės premtuese.
Poetja kėrkon dhe bėn ēmos tė zbulojė “Alfabetin e dashurisė”, njė synim i saj i plotėkuptimtė, duke synuar tė hedhė hapa konstruktivė nė kuptesėn e drejtė tė kuptimit jetėsor pėr tė energjizuar shoqėrinė nė drejtim tė njė qetimi aktiv dhe tė progresivitetit jetėsor, sherbesė kjo aspirative e popullit kosovar, pėr njė tejnjohje te realitetit dhe tė kulturimit njerėzor…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI, ambientet e lokalit "VRITE LOTIN" TE PERIKLI SHULIT   Tue Dec 20, 2011 4:13 pm

Gjergj Rrustaj

Do tė shkruaja veē njė det “Ēeptirat e Kėngės”Vjersha ndjenjėsore dhe emocionale
Nga Mr. Sc. But Jaku
Gjergj Rrustaj nė vėllimin e vjershave “Ēeptirat e Kėngės” dėshmon se ka njė profesori poeti qė mund tė hyjė me lehtėsi nė botėn e kėnaqėsisė shpirtėrore dhe ndjenjore tė fėmijės. Kėnaqėsia shpirtėrore e fėmijės nė kėtė vėllim me vjersha, na duket shumė mė shumė e nyjėtuar, gėrshetuar dhe e lidhur emocionalisht nė kuptimin figurativ se nė atė simbolik. Personazhet e kėtij vėllimi me vjersha pėr fėmijė janė marrė pa ndonjė huti tė madhe, ato i ka gjetur dhe i ka thurur poeti nėpėr ēeptirat e vendlindjes sė vet, ku fėmijėt tanė i kanė tė njohura bukuritė e tilla tė Kosovės, qoftė pėrmes njė shėtitje me shokėt, leximit tė librave, dėgjimit nga prindėrit apo nė njė mėnyrė tjetėr; i ndien, sadopak, ato ēeptira, lugje, lėndina e tjerė, po, atė ēka thotė Rrustaj nė kėtė vėllim me vjersha, dallon nga poetėt e tjerė.
Nė kėtė mėnyrė autori pėrpiqet t’i jap fėmijės njė botė sa mė tė butė, tė gėzueshme, qė ia gicilon shpirtin ndjenjėsor dhe emocional tė tij.
Kėsisoj personazhet e librit “Ēeptirat e Kėngės” janė krijuar dhe gėrshetuar me vetėdijen e qėlluar tė poetit, ku aty dallojnė tė bukurėn dhe tė keqen nė anėn e tė bukurės poeti ka paraqitur dhe ka rreshtuar personazhet, tė cilėt sjellin gėzim e lumturi nė jetė, siē ėshtė rasti me kėngėn e zogut, ėndrrat e fėmijės nė gjumė, kthimi i dallėndyshes, pranvera, dashuria e nėnės e tjera. Ndėrsa nė anėn e tė keqes poeti ka vendosur njė botė tė pakujdesisė prindėrore, tė shoqėrisė, sikundėr ėshtė rasti, kur babai i blen telefonin tė birit e tė luajė nė orėn e mėsimit, apo nė rastin, kur shoqėria nuk kujdeset pėr mullirin e vjetėr.
Fėmija i pėrditshmėrisė sonė, nė vjershat e Gjergj Rrustaj, vjen si porosi edukative- arsimore midis tė bukurės dhe tė keqes me ēka arrin ta ruajė kriteriumin e barazpeshės me njė ide estetike, ku me anėn e secilės formon pėrmbajtjen e tekstit letrar.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI, ambientet e lokalit "VRITE LOTIN" TE PERIKLI SHULIT   Tue Dec 20, 2011 4:14 pm


Maturia e njė kreativiteti dhe risia

Poezia , kur merr trajta psiko-morale me lėvrim theksiv lirik, shpalos njė botė shpirtėrore tė ēiltėruar, e cila rrėfen dinamikisht, duke pėrdorur mjetin stilistik me shumti pėr tė kopshtėzuar kėtė pasqyrim dhe pėr tė arritur nė njė soditje tė gjallė nė tė tejnatyshmen, ku pėlqesa ngjit shkallime dhe diagrama e tė krijuarit fuqizohet nė kėrkim tė lartimit.
Nė vėllimin poetik “Zgjohem i zgjuar...”, domethėnėsi intriguese i poetit Osmon Bojaxhiu ndesh njė pėrshkallėzim tė kėsaj trajte, njė mendimtari tė studiuar me njė kėndvėshtrim tė vėmendshėm poetik, ku poeti shfaq lirshmėrinė mendimore, duke kontrastuar me natyrėn, botėn rrethuese, praninė njerėzore, lidhėsinė dhe reciproritetin imtim, imazhimin, pėrsjelljen ... Ai lėviz herė i ditur e herė futet nė hapėsirė ndodhie apo kundrimi, me njė naivitet tė bukur, i cili rrjedhojėn e gėzon me njė kreaturė spontaneiteti:
Atėherė nė kohėn e luleve/ Plot dėshira tė bardha.../Isha unė ai,/ kundroja dhe s’vėreja asgjė,/ Dėgjoja dhe s’kuptoja asgjė.
Njė fanitje me njė sinqeritet tė tej “ēiltėruar”, duke u larguar nga vitet e moshės dhe nga pėrvoja e kundrimit. Shfaqja lirike e njė bote tė re , e cila rison, sipas stilit dhe metodologjisė sė vet, pa “kopjuar” kurrsesi...lirizmin e mbetur nė mendje poetike.
Osmoni nė kėtė “krijesė” bėn ēmos tė pasqyrojė fizionominė e tij nė dyplanshmėrinė e saj dhe, krahas rrėfimtarisė sė tij kėrkestare, nxjerr “llavė” dashurore, shpėrthyese nė moment dhe nuk kujdeset dhe s’mban “pėrgjegjėsi” pėr shpėrthimin ndjenjėsor tė momentit, duke mos u kujdesur se ēfarė do tė rrokė, por, ēuditėrisht, ėshtė fatbukur pasi puth njė sy, njė buzė, njė faqe, njė dorė qė pėrndrit, apo njė gushė tė stolisur..., qė i pėrket njė shtojzovalle tranditėse, njė studenteshe tė bukur , njė
Kraharime simbolike dhe reale, lulesa ēelshumė,
Nė kėtė vėllim e thėnė me njė klasifikim simbolik parakalojnė dhe sfilojnė: Ndezje shpirti prej dashurimit...
Ana tjetėr e zjarrmit pėr tė kuptuar tė vėrtetėn e dashurisė, lėnia nė vetmi dhe mungesa e kėsaj prezence : Jeto mbi varrin tim,/ Tė lind dashuri e amshuar,/ Dhe mė thirr ėngjėll/ Tė parajsosh nė parajsė...
Fanitet kėndshėm Stinėzimi dashuror: Me pėshpėritjet e natės,/I ndalėm rrezet e dritės.
Por imazhimi flet nė fjalėsin e vet, po kėshtu dhe zbehtėsia e pėrqafimit fantazor... Ēelėsia e daljes nė pranverė tė dashurimit, portretizmi i femrės nė njė spikatje individuale.., jashtė dėshirės sė shfaqjes, por e tėra e bukuruar si krijesė personifikim i sė bukurės.
Edhe ana tjetėr e medaljes sė vuajtjes sė njė dashurimi riciklohet :
Zbres nė fund tė hėnės,/ Ku mbaron drita, /Vetė portreti u bė natė.
(Njė natė e bukuruar poetike vetėm pėr t’u pėrshkruar...)
Fatkeq nė ujitje lotėsh... Lirika qė pasqyrojnė botė tė shpleksur dhe kėndvėshtrime nga pika tė ndryshme tė kėsaj bote...
Pasqyrimi i grilimit dashuror, i rojės sė mentalitetit meskin, tradita e “robėrimit” dashuror real ... dhe dalja nga kornizimi e nxjerrin poetin Bojaxhiu tė vozisė nė “det tė hapėt”me siguri.
KRISTAQ F. SHABANI, I.W.A, W.P.S, A.O.M
Gjirokastėr,nėntor 2011


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI, ambientet e lokalit "VRITE LOTIN" TE PERIKLI SHULIT   Tue Dec 20, 2011 4:15 pm

I. ‘’ MĖKATET E HESHTJES’’

ĖNDĖRRIM
Tė ėndėrrova, sa s’ėndėrron njeri
E imagjinata tė bėka tė vuash,
Dielli tė pėrqesh.
Tė dashurova, sa s’dashuron njeri,
Por madhėshtia e dashurisė ngecka diku,
Hėna nuk ndrit.
Heshta, sa s’hesht njeri,
Por heshtja m’u pėrgjigj nė vetmi:
“S’ka dashurim!”

Lindje diellėsore
Nė agun e parė te ti lindi,
pushtoi Zemrėn e lėnduar,
Ra mbi dritare t’i qeshė dashurisė,
tė zgjoi nga gjumi.

Dritares sate i fali ngrohtėsinė
Ku deshi tė jetojė,
S’pa gjė tjetėr pos gėnjimit,
si lindi dhe perėndoi.

Pas gjurmėve ...
Nė buzėqeshjen time fshihet loti,
Rrėnjėt shtojnė pikėllimin,
Unė - kalorės nėpėr vdekje,
Vrapoj pas gjurmėve tuaja,
Tė bart jetėn e imponuar,
Jetoj jetėn nė vdekje...
S' jetoj, si mė pėlqen mua,
Nė kohėn mė tė mirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI, ambientet e lokalit "VRITE LOTIN" TE PERIKLI SHULIT   Tue Dec 20, 2011 4:15 pm


Osmon Bojaxhiu u lind mė 23.02.1982 nė fshatin Plavė tė Komunės sė Sharrit (Dragash).
Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje dhe Llopushnik, ndėrsa tė mesmen drejtimi i mjekėsisė, e filloi nė Bresanė dhe Bardhaj, ndėrsa e pėrfundoi nė Sharr.
Studimet pėr Gjuhė dhe Letėrsi Shqipe i kreu mė 2007 nė Fakultetin e Filologjisė tė Universitetit tė Prishtinės, ndėrsa tani ėshtė nė pėrfundim tė studimeve pasdiplomike nė drejtimin Mėsimdhėnie, po nė kėtė Fakultet.
Me shkrime filloi tė merret qysh si nxėnės i fillores, ku, herė pas here ka botuar nėpėr revista tė shumta letrare pėr fėmijė dhe tė rritur.
Ka bashkėpunuar me revista tė shumta si “Sharri”, “ Kosovarja”, “ Extra “, ‘’Pulsi rinor’’, etj. Nė vitin 2005-2006 punoi si bashkėpunėtor nė TV Mitrovica, kurse nga viti 2008-2009 ishte udhėheqės i emisionit kulturor pėr tė rinj nė Radio Sharr.
Disa vite me radhė ishte vallėtar nė Ansamblin Akademik tė Universitetit tė Prishtinės.
Nė vitin 2003 botoi librin e parė me poezi me titull “ Mėkatet e heshtjes”, ndėrsa mė 2009 botoi librin e dytė me poezi dhe aforizma me titull “ Kėrkoj “. Merr pjesė nė librin antologjik tė autorėve opojarė ‘’Lule nė Zinovė’’, si autori mė i ri i kėsaj ane.
Ėshtė anėtar aktiv nė shoqatėn kulturore ‘’ Ymer Prizreni’’ nė Sharr.
Krahas punės disavjeēare si arsimtar nė paralelen shqipe nė fshatin Restelicė tė Gorės, ėshte duke u marrė me studimin e tė nxėnit tė gramatikės sė gjuhės shqipe nga nxėnėsit e komunitetit Goran.
Jeton dhe vepron nė vendlindje.
Sė fundmi ėshtė anėtar i LNPSHA “Pegasi” Kosova dhe Kryetar I Degės sė kėsaj lidhjeje pėr Sharrin.
Ky libėr ėshtė njė pėrmbledhje dhe botim i veēantė, i pėrzgjedhur, nė tri gjuhė: shqip, anglisht dhe italisht, i dy librave poetikė tė botuara mė parė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI, ambientet e lokalit "VRITE LOTIN" TE PERIKLI SHULIT   Tue Dec 20, 2011 4:16 pm

“I WAKE UP AWAKENED…”
POEMS

Maturity of a creativity and novelty
Poetry, when it takes psycho-moral shapes with a emphasised lyric cultivation, it unfolds a candid spiritual world, which narrates dynamically, using the stylistic instrument masively in order to garden this expression and in order to reach in a lively observance of the beyond nature, when the pleasure mounts stairs and diagrams and the creation is empowered in search of the elevation.
In the volume with poetry “I wake up awakened...”, the intriguing significance of the poet Osmon Bojaxhiu encounters a graduation of this shape, a studied thought with an intentive poetic point of view, where the poet presents the freedom of thought, by contrasting the nature, the surrounding world, human presence, confidental connection and reciprocity, imagination... He moves knowledgable and now he enters into a space of an event or observance, with a beautiful naivety, which overjoys the consequence with a creature of spontaneity:
Then in the time of the flowers/ full of white desires/ I was he,/ I watched and I saw nothing,/ I listened and understood nothing.
A vision with a great sincerity, departing from the experience of the age. The lyric presentation of a new world, which innovates, according to its style and methodology, without “copying”… the remaining lyricism in the poetic mind.
Osmoni in this “creature” does everything possible in order to present his physiognomy in the two planes and, besides his demanding narration, releases amorous lava, volcanic at the moment and he does not care and does not take responsibility that what is he going to grasp, but, strangely, he is lucky as he kisses two eyes, a lip, two cheeks, a shining hand, or a adorned neck..., which belong to a beautiful nix, a beautiful student.
Symbolic and real hugs, blooming flowers
In this volume written with a symbolic comparison march and parade: lilting of the soul from love...
The other side of the fire in order to understand the reality of love, abandoning in solitude and the absence of this presence: Live upon my grave, / to born the eternal love, /and call me an angel/ to experience paradise...
Kindly is presented the Seasoning of love: with the whispers of the night, /we stopped the rays of the light.
But the image speaks in its own words, the same way the dimness of the dreamy embrace … blooming of love in spring, the portrayal of the female in an individual salience.., jashtė dėshirės sė shfaqjes, but all beautified like a creature, a personification of beauty.
And the other side of suffers’ medal of a love affair is being recycled:
I go down into the bottom of the Moon/ where the light ends/ the portrait itself became dark.
(A beautiful poetic night only to be described...)
Unfortunate in the watering of the tears... lyrics which express an untwisted world and point of views from different points of this world...
Representation of the amorous grille, of the guardian of the small-minded mentality, the tradition of the “slavery” of love …. And the escape from the framework put the poet to sail in “Open Sea” without fail.

KRISTAQ F. SHABANI, I.W.A, W.P.S, A.O.M
Gjirokastėr, November 2011
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI, ambientet e lokalit "VRITE LOTIN" TE PERIKLI SHULIT   Tue Dec 20, 2011 4:16 pm

“SINS OF SILENCE”
DREAMING
I dreamed more than anyone could dream
And the imagination makes you suffer,
The sun makes mock of you.

I loved more than anyone could love,
But the grandeur of love failed somewhere
The moon does not shine.

I remained silent more than anyone did,
But silence answered me in solitude:
“There is no love!”

SUN RISE
In the dawn it rose at you,
It occupied the wounded Heart,
It fell on the window to smile to love,
It woke you up from sleep.

It gave warmth to your window
Where it wanted to live,
It saw nothing but disappointment,
The way it rose, it set.


AFTER THE TRACKS…
Tears hide in my smile,
The roots add to the grief,
I – a knight through deaths,
Run after your tracks,
To carry the imposed life,
I live my life in death …
I don’t live the way I like,
At my best time.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI, ambientet e lokalit "VRITE LOTIN" TE PERIKLI SHULIT   Tue Dec 20, 2011 4:17 pm

Osmon Bojaxhiu was born in February 23, 1982 in the Pllavė village of Sharri Comune (Dragash).
He attended the elementary school in his birthplace and Llopushnik, whereas the high professional school of medicine he began it in in Bresanė and Bardhaj, and finished it in Sharr.
He studied Albanian Language and Literature in 2007 at the University of Prishtina, in the Faculty of Philology, and now he is finishing the post university studies, Teaching branch, in this Faculty.
He began to write since he was in the elementary school, where, time after time he has published in the multiple literary magazines for children and adults.
He has cooperated with multiple magazines such as “Sharri”, “ Kosovarja”, “ Extra “, ‘’Pulsi rinor’’, etc. In the year 2005-2006 he worked as a collaborator in TV Mitrovica, and from the years 2008-2009 he was a organizer of the cultural emission for juniors in Radio Sharri.
For a few consequent years he was a dancer in the Ensemble of Prishtina University.
In the year 2003 he published the first book with poems entitled “Sins of silence”, and in 2009 he published the second book with poems and aphorisms entitled: “I seek“. He takes part in the book of the Opojar authors ‘’Flowers in Zinovė’’, as the newest author of this region.
He is a member of the cultural association ‘’ Ymer Prizreni’’ in Sharr.
In addition to the several years of work as a teacher in the village of Restelicė of Gorė, he is dealing with the study of grammar learning with the students of Goran community.
He lives and works in his birthplace.
At last, he is a member of LNPSHA “Pegasi” Kosovo and Head of this Association Sharri branch.
This book is a summary and a special edition, in three languages: Albanian, English and Italian, selected from the two books published before.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI, ambientet e lokalit "VRITE LOTIN" TE PERIKLI SHULIT   Tue Dec 20, 2011 4:17 pm

“ Mi sveglio ingegnoso… “

Poesia

La prudenza di una creativita ed innovazione

La poesia quande riesce a prendere delle forme psicologiche – morale con coltivazione d’accentuazione lirica, appaga un mondo spirituale sincera, la quale racconta in modo dinamico, usando un aparato figurativo numeroso per giardinare questo riflesso e per arrivare in un’osservazione viva oltre la naturalezza, dove il piacere scende le scalle e la diagramma della creazione si diventa potente in ricerca dell’altezza.
Nel volume poetico “ Mi sveglio ingegnoso... “, la significazione intrigante dell’poeta Osmon Bojaxhiu si incontra in una gradazione di questa forma, di un pensatore studiato con un punto di vista poetico, dove il poeta apparisce la liberta pensierosa, facendo contraste con la natura, il mondo circondante, il legame e la reciprocita intima, l’immaginazione, ed il portamento....
Lui muove a volte sapiente, ed a volte entra nello spazio di avvenimento oppure di osservazione, con un’ ingenuita bella, la quale la consenguenza la rende felice con una creativita di spontaneita :
Allora nel tempo dei fiori/ Pieno di desideri bianchi.../ Ero io quello,/ osservavo e non vedevo niente,/ Ascoltavo e non capivo niente.
Un spettro con una sincerita oltra la “ sincerita “ , allontanandosi dagli anni della eta e dall’esperienza dell’osservazione. L’apparenza lirica di un nuovo mondo, il quale si innova siccome lo stile ed il suo metodo, senza “ copiare” in nessun modo,,, il lirico rimasto in mente poetica.


Osmoni in questa “ creatura “ fa del tutto a rispecchiare la sua fisionomia in due piani ed alla sua confessazione ricercatore, esce lava d’amore, esplosivo in un momento e non si preoccupa e non prende delle responsabilita per l’esplosione di sentimento del momento, non prendersi cura che cosa abbracciera, ma sorprendetemente č fortunato dopo che bacia un’occhio, una labbra, una guancia, una mano che splende, oppure un collo adornata..., che gli appartiene una figura mitologica sconvolta, una studentessa bella, un volo simbolico e reale, fioratura si sboccia troppo,
In questo volume detto con una clasificazione simbolico manifestano e sfilano:
Ardori d’ anima dall’amore...
L’altra parte dell’ardore per capire la verita dell’amore, lasciare nella solitudine e la mancanza di questa presenza:
Vivi sulla mia tomba/ Che nasca amore eterna,/ E mi chiami angelo/Che laciare in alto nel paradiso...
Si infesta con gratitudine La staggione d’amore: Con i susurri della notte,/ Gli abbiamo fermati i raggi della luce.
Ma l’immaginazione parla con la sua parola, ma cosi ed anche il pallore dell’abbracio di fantasia... La chiave della uscita nella primavera dell’amore, il ritratto della femmina in un’accento individuale..., fuori dal desiderio della manifestazione, ma intera bella come creatura di persofinicazione della bellezza.
E dall’altra parte della medaglia della sofferenza di un’amore si fa ricuperare:
Scendo nel fondo della luna, / Quando finisce la luce,/ Se stesso il ritratto si č diventato notte. ( Una notte bella poetica soltanto per descriversi…)
Sfortunato nell’annafio delle lacrime... Liriche che rispecchiano mondo sbrogliato e punti di vista dai diversi punti di questo mondo...
Il riflesso della griglia d’amore, della guardia della mentalita meschina, la tradizione dell’asservimento d’amore reale... e la uscita dalla cornice lo mettono in evidenza il poeta Bojaxhi che navigi nel “ mare aperto “ con sicurezza.
KRISTAQ F. SHABANI, I.W.A, W.P.S, A.O.M
Girocastėr, novembre 2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI, ambientet e lokalit "VRITE LOTIN" TE PERIKLI SHULIT   Tue Dec 20, 2011 4:18 pm

I. “ I peccati del silenzio “

Sogno
Ti ho sognato, come non sogna mai
nessuno
E la immaginata ti fa soffrire,
il sole ti beffa.

Ti ho amato, come non ama mai
nessuno,
Ma la grandezza dell’amore
si ferma in qualche luogo
La luna non brilla.

Ho taciuto, come non tace mai nessuno,
ma il silenzio mi č risposto
nella solitudine:
“ Non esiste amore! “

Uscita di sole
Alla prima alba dentro te č nato,
ha conquistato Il Cuore Addolorato,
si č incontrato con la finestra che gli rida
all’amore,
che ti ha svegliato dal sonno.

Alla tua finestra gliela regalato il calore
dove ha voluto vivere,
Non ha visto nessuna altra cosa oltre alla menzogna,
come č nato ed anche č tramontato.

Dietro le tracce…
Nel tuo sorriso si nasconde
la lacrima,
le radici aumentano l’afflizione,
Io - cavalliere nella morte,
corro dietro alle vostre tracce,
Che porti la vita importuna,
vivo la vita nella morte…
Non vivo, come mi piace,
nel miglior tempo.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI, ambientet e lokalit "VRITE LOTIN" TE PERIKLI SHULIT   Tue Dec 20, 2011 4:21 pm

Esencė dhimbjeje dhe njė qėndrim kritik i botės femėrore nė antilogjikėn e arsyetimit tė protagonistit tjetėr nė kundėrtimin e jetės ...

Libri poetik "Kurrė mos hesht" i autores Flora Kelmendi vjen te lexuesit me njė dritėzim aktiv, pas njė "fshehje" tė bukur, pas njė tundimi vetjak pėr tė dalė, apo tė mos dalė nė ajri, nė arenė. Por njė dalje e tillė ėshtė e arsyetuar, pasi substrati i kėtij vėllimi pėrmbledh njė esencė dhimbjeje tė pamatė, nxjerr njė mllef tė pėrmbledhur dhe tė pėrplotuar ndėr vite me njė delikatesė, me njė qėndrim kritik tė njė bote tė pasur tė shpirtė, tė brishtė femėrore, e cila hidhet nė njė sulm tė arsyetuar e dinamik pėr tė rrėfyer tė drejtėn dhe pasojat e prejardhura nga mosarsyetimi, nga lėkundja e tejskajshme, nga mendjelehtėsia dhe fluturimi pa krahė fluturues dhe dėshirimi momental.
Njė titullim intrigues, i cili jep mesazh tė fuqishėm nė dy palėt krijuese tė jetės dhe tė ardhmėrisė. Poezitė e vėllimit janė njė tėrėsi pėrmbledhėse, ku protagonistojnė dy personazhe rregullatorė tė jetės, ku njėra ērregullon prish ekuilibrin nė maksimum dhe privon keqėsisht tjetrėn, duke e shndėrruar lidhėsinė nė mos funksionuese dhe nxjerr nė aktrim dhimbjen, pikėllimin, lotimin, ndarėsinė, rritjen pa dy krahė pushtues dhe kujdesiv... Drama luhet mbi kurrizin e njė dashurie tė prerė nė mes, e cila humbet funksionet totalisht dhe, kėtė humbje, protagonistja e pėrballon me vėshtirėsinė e ndodhisė, me thyerjen e ndjenjės sė madhe, kupton qė ēiltėrsisė, zemėrbardhėsisė, flakėzimit tė dashurimit tė saj i pėrgjigjet njė intrigė totale, njė dashurim kallaj, sa pėr tė kaluar kohėn, pa patuar njė synim..., veē njė ironi kalimtare, e cila skenon nė njė delir... Po ēfarė faj ka krijesa lindėse, e ardhur nė jetė, e cila, qysh nė fillesė, humb pėrkėdhelinė e njė ane tė nevojshme dhe prezente? Vėtėkuptohet asnjė faj...
Erotizmi thyhet, dashuria ēflakohet, por flakėrohet dashuria e nėnės, e cila pėrndrit dhe njė qėndrim stoik ndaj kėsaj madhėshtie, duke e figuruar atė me lulesėn shpirtėrore, duke i vėnė nė pah madhėsitė e kėsaj dashurie tė paarritur nga qenia tjetėr... Njė rrėfim, i cili tė zjarrmon edhe figurativisht nė krahasimshmėrinė e pėrdorur, por edhe tė detyron lirisht tė mendosh se futja nė kėtė rol jetėsor ėshtė njė obligim madhor dhe i patjetėrsueshėm, njė rol, tė cilin duhet ta lozėsh me pasion dhe dashuri tė madhe jetėsore, aspak imponuese. Dashuria ndaj nėnės, dashuria ndaj bijės, dashuria ndaj mbesės jep njė ekzaltim yllėzues, e cila shėndėrrohet nė njė planet tė vogėl, tė bukur dashurie.
Nė vėllimin e Flutura Kelmendit gjen jetėn tek lėviz, gjen reagimin dhe kontrastin, dashurinė nė kryefjalė njerėzore, besimin jetėsor, ngritjen nga rrėzimi dhe kryengritjen pėr tė ecur fuqishėm nė jetėn qė kėrkuan botės fėmėrore t’ia kthenin pėrmbys... Po kėshtu pėrndritet dashuria ndaj vendlindjes, ndaj Kosovės, ndaj vendit tė emigrimit, ndaj bashkėshortimit dhe lutėsisė pėr tė ecur ndryshe..., larg mentalitetit dhe dogmės, por nė njė bashkėkohėsi tė fluturt...
Mesazhet, tė cilat merren nga ky vėllim poetik janė tė rėndėsishme dhe tė ndihmojnė nė ecurinė jetėsore dhe nė krijimin me ide tė lidhėsisė njerėzore.
Nė kėtė kontekst duhet thėnė qė pėrvoja individuale ėshtė e nevojshme dhe efektprurėrėse, ndihmuese nė pėrvojat e individėve tė tjerė ...
"Kurrė, mos hesht..." vjen edhe si njė mezazh emigrues dhe integrues...
Kristaq F. Shabani , I.W.A, W.P.S
Nėntor 2011
Fjala e autores…
Fėmijėt janė ėngjėjt e mi

Jam vajza i njė prizrenasi me origjinė nga malet e Sharrit, bashkėshortja e njė pejani me origjinė Rugovani, Nusja e Kelmendėve malsorė nė ato vende, nėna e ēdo kujt… Dashurinė ua dhuroj njėlloj si nėnė, jo si e huaj… Jam gjyshja e njė ėngjėlli e “tezushja” e gjithė popullit tim… .Jam bijė kosovare, se aty e kam lėnė Babėn dhe Nanėn. Loti mė rrjedh pėr ēdo njeri, se zemra ime ėshtė plot e pėrplot me dashuri. Mundohem Botėn ta ndryshoj si Nėnė Tereza, dhimbjet t’ju lehtėsoj dhe nga varfėria t’i shpėtoj, dashuri t’ju dhuroj fėmijėvė tė mos tė ndihen tė vetmuar, se dikush ata i harroi. Jam nėnė e gjithė fėmijėve tė braktisur! Pse qenka kjo botė aq e krisur?!… Lotin askush atyre s’ju sheh njė pėrqafim tė ngrohtw kurkush s’jua jep… Dėgjoni ju, o njerėz, shikoni si dy duar tė vogla mė pėrqafojnė, loti i tyre zemrėn ma shkrumon; fjala nė fyt nga lotėt mė gulēon,… S’di nga t’ia mbaj e nga tė shkoj! Mbetem e hutuar, duke i shikuar, kur largohem nga ata. Mė thonė: “Nanush, ne shumė tė duam!” Kjo fjalė tėrė kohėn nė vesh mė tingėllon, si njė zile, e cila nga gjumi tė zgjon…”Nanush,… ti…., mos na harro!”
O ju, Engjėj, ju qofsha falė, ju kam bij e mė keni Nėnė! Deri sa tė vdes pėr ju do tė kujdesem me shpirt e zemėr. Ku jap fjalėn e nderit tė Nėnės deri nė frymėn e fundit do tė luftoj pėr ju!
AutorjaPse hesht?
Pse nuk shkruajnė gishtrinjtė, kur tė rrėmbejnė ndjenjat?
Rri e strukur nė njė qoshe me frikėsimin e ndjerė.
Pse buzėt s'lėvizin, vallė shkrumbimi i ka mbuluar?
Sytė e kaltėr me lot, sikundėr liqen i turbulluar.
Jam e shndėrruar nė njė lis, era ia shkund gjethet.
E zhveshur si pemėt nė kėtė stinim vjeshte.
S'ka bukuri sikur mė parė, ēdo gjė ka filluar tė venitet,
si njė trėndafil i madh i bardhė me petalete tij
fantazimi fanitet.
Nė mesin e natės sė pagjumė, si do ta kaloj tė nesėrmen.
Pse rri e heshtur? Mė pllakos misteri.
Ah, kėtė zemėr,
ma paskan mbyllur me dryn!

Zbrastėsia e shikimit
Sikundėr e djeshmja dhe e sotmja,
asgjė tjetėr, sadopak, s'ndryshoka.
Edhe e nesėrmja do tė shfanitet e njėjtė....
A mund tė kurohemi
nga dhimbjet e zemrės sė plaguar
nė kėtė gjysmėkohė?
Flaka e vakėt s'ma ngroh shpirtin...
Vjen dhe ikėn, si trimėrosh acar i dimrit.
Shikimi i zbrazėt, tashmė mė i hutuar,
kėrkon e kėrkon, kot e mė kot;
lodhet sė tepėrmi...
A mund ta kuptojmė si rrėshqet ky shikimi nė sy..?
Pėr ty kėrkoj, shpreh diēka tė thellė,
Diēka tė bukur prej vitesh mbaj,
ndryshove ti , ndryshova unė,
gjithēka e shuar, gjithēka pa faj...,
si ky vėshtrim i zbrazur krejt...
Dashuria e dikurshme e largėt, e largėt,
si anije nė horizont zhduket pėrpjetė.
Ti i tretur nga ėndrra e vrazhdėt,
Unė gjithė dhimbje mbetem mė tej....
Kjo anije me shikim tė zbrazėt,
a do tė ankorohet ndonjėherė nė breg?!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI, ambientet e lokalit "VRITE LOTIN" TE PERIKLI SHULIT   Tue Dec 20, 2011 4:21 pm

Flora Kelmendi

Essence of pain and a critical stand of the feminine world in the anthology of reason of the other protagonist in the contradiction of life...

The book "Never remain silent" of the author Flora Kelmendi comes to the reader with an active illumination, after a beautiful “concealment”, after a self temptation to come out or not the air, in the arena. But such an appearance is reasoned, because the substrate of this volume collects an immeasurable essence of pain, releases a rancor accumulated through the years, with a delicacy, with a critical stand of a rich feminine spiritual world, which attacks reasonably and dynamically to disbosom the righteousness and the consequences from the lack of reasoning, from the extreme hesitation, from the giddiness and flight without flying wings and the desire of the moment.
An intriguing title, which delivers a powerful message in the two creative pair of love and future. The poems are a summary, where as protagonists are two characters, regulators of life, where one breaks the balance maximally and deprives the other badly by transforming the connection into nonfunctioning and sets into acting the pain, grief, tearing, separation, growing up without two caring and occupying arms... the drama is played on the back of a broken love, which loses all the functions and the protagonist faces this loss with the difficulty of the event, with the break of the great feeling; she understands that a total intrigue, aimless tinny love to pass the time, respond to her sincerity, generosity and the flame of her love..., only a passing irony which plays on a delirium... but what is the fault of the born creature, who since its first days loses the caress of a necessary and present side? None...
Eroticism is broken to pieces, love loses its flame, but the moon of love which brightens is aflame, and a stoical stand towards this grandeur, figuring it with the soul’s flower, highlighting the grandeur of this love unreached by the other being... A confession which heats and figuratively with the comparison used, but it also compels you freely to think that the insertion in this vital role is a great and inalienable obligation, a role which you should play passionately and a great vital love, not at all commanding. Love towards mother, love towards daughter, love towards niece emits a starry exhalation, which is transformed into a small beautiful planet of love.
In the volume of Flutura Kelmendi we find life as it moves, we find the reaction and contrast, love in human subject, faith in life, rising from falling and the uprising to walk powerfully on the life of the female which they sought to pull it over... In the same way love towards the birthplace, Kosovo, towards the country of emigration, towards married life and prayer to live a different life..., far from the mentality and dogma, but in a contemporary living, is emphasized...
The messages, delivered by this poetic volume are significant and will assist in the continuity of life and in creating ideas of human ties.
In this context it should be said that the individual experience is necessary and effective assisting the experiences of other individuals...
"Never remain silent..." comes as a message of emigration and integration...
Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S, A.O.A
November 2011

Why do you remain silent?

Why don’t the fingers write,
When feelings grab you?
You stand hiding in a corner
Feeling frightened.

Why don’t the lips move,
Has perhaps incineration covered them
The tearful blue eyes,
Like a turbulent lake.

I am transformed into an oak,
The wind shakes off its leaves.
Naked like the trees
In this season of autumn.

There is no beauty like before,
Everything has begun to fade,
Like a big white rose
With its petals the reverie haunts.

In the middle of the sleepless night,
How will I pass the next day?
Why do I remain silent?
The mystery visits me.
Ah, they have closed
This heart with a key!


Emptiness of the eyesight
Zbrastėsia e shikimit

The past and the present
Nothing else seems to change though.
And the future appears the same…
Can we be cured
From the wounded heart pains
In this half time?

The warmish flame does not warm my soul…
The winter’s frost comes and goes like a brave.
The empty look, already more distracted
Is seeking and seeking, in vain;
Excessively exhausted ….
Can we understand how this look slips in the eye..?
I am looking for you,
Expressing something deep,
For years I keep something beautiful,
You changed, I changed,
Everything extinguished everything faultless…
Like this completely emptied look….
The remote old-time love,
Like a ship in the horizon disappears upwards.
You melted by the harsh dream,
I remain full of pain…
This ship with empty look,
Will it ever be anchored at the shore?!

Ah, Love, you Queen!
Ah, Dashuri , ti Mbretėreshė !

A kingdom without a castle
You left our hearts in chains
Imprisoned, hooked
For suffers of love,…

Who has ordered you
To cause us this feeling of regret?
The pillow is wetted with tears,
I can hardly contain the half pain.

Oh, you heart don’t you burst in lament,
Since you were born you were a faultless creature!
If love is a sin,
Then you are the greatest of sins,…

Why did I fall in love with you…,
When you had lost the mercy
In the darkness?

Love, o you Queen,
Numerous orders you gave,
You rule the entire world
With laughter and tears of lament
You colored us.

Like a portrait of love
Flowerless I have remained,
I understand
This is not the true love.

You punished me,
The wretched, in loneliness,
I resemble a prisoner
In the circled cell now.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI, ambientet e lokalit "VRITE LOTIN" TE PERIKLI SHULIT   Tue Dec 20, 2011 4:22 pm

Essenza di dolore ed un’attinenza critica del mondo femminile nell’antilogica del ragionamento dell’altra protagonista nella contraddizione della vita…

Il libro poetico “ Non tacere mai “ dell’atrice Flora Kelmendi giunge verso i lettori con una lucidita attiva, dopo una “ segretezza “ bella, dopo una tentazione individuale per uscire oppure per non uscire nell’aria, per scendere oppure per non scendere nell’arena.
Ma una uscita di tal genere sembra ragionevole, perchč il soggetto di questo volume riassume un’essenza di dolore infinito, tira fuori un rancore raccolto ed anche completato da tanti anni con delicatezza, con un’attinenza critica di un mondo ricco dello spirito, fragile femminile, il quale si butta in un’assalto ragionevole e dinamico per confessare il giusto e le conseguenze derivate dal non ragionamento, dalla scossa oltra l’apparenza, dalla frivolezza ed il volo senza braccia volanti ed il desiderio del momento.
Un titolo intrigante, il quale dį il messaggio potente nei due aspetti creativi della vita e del futuro. Le poesie del volume sono un’integrita riassuntiva, dove ci sono presenti protagonisti due personaggi moderatori della vita, dove una coppia disordina, distrugge l’equilibrio nella massima posizione ed anche priva in una sbagliata maniera, l’altra coppia, trasformandolo il legame in non funzionante, ed tira fuori negli atti il dolore, l’affanno, l’annaffiatura, la separazione, la crescita senza due bracci conquistatori ed solleciti…
La dramma si fa realizzare sulla schiena di un’amore rotto alla meta, il quale perde i funzioni totalmente, e questa perdita, la protagonista l’affronta con la difficolta dell’avvenimento, con il spezzamento del grande sentimento, capisce che alla sincerita, alla generosita, alla fiamma del suo amore le risponde un’intriga totale, un’amore di stagno, e come per passare il tempo libero, senza avere uno scopo…, ma soltanto un’ironia passeggera che realizza delle scene in un vanto… Ma che colpa c’ha la creatura nata, venuta nella vita, il quale sin dalla sua origina perde l’accarezza di un lato bisognoso e presente? Ma si capisce da sola che nessuna colpa…
L’erotismo si spezza, l’amore perde la fiamma, ma si fiamegga l’amore della madre, il quale splende ed un’attinenza stoica verso questa grandezza, figurandola quella con la fioratura spirituale, mettendole in evidenza le grande dimensioni di questo amore inaccessibile dall’altra esistenza…
Una confessione, la quale ti fiamegga ed anche in modo figurativo nel paragono usato, ma ed anche ti obbliga liberamente a pensare che la entrata in questo ruolo č un obbligo grande e non inalienabile, un ruolo che lo devi giocare con passione, e con un grande amore vivente, per niente indispensabile. L’amore verso la madre, l’amore verso la figlia, l’amore verso la nipote da un’esaltazione di stella, il quale si trasforma in un piccolo pianeta, bello d’amore.
Nel volume di Flora Kelmendi trovi la vita mentre muove, trovi la reazione ed il contrasto, l’amore nella capo parola di umanita, la fiducia vitale, l’alzata dal cadere, e la rivolta per camminare potente nella vita che hanno cercato al mondo femminile che gliela invertissero… Ma cosi si splende l’amore verso il luogo di nascita, verso Cossovo, verso il luogo dell’emigrazione, verso il coniugo, e la preghiera per camminare diversamente… lontana alla mentalita ed alla dogma, ma in una contemporaneita volante…
I messaggi, i quali si prendono da questo volume poetico sono importanti e ti aiutano nell’andamento vitale e nella creazione con delle idee del legame umana. In questo contesto si deve dire che l’esperienza individuale č necessaria e con effetto portante, aiutante nelle esperienze degli altri individi…
“Non voglio tacere…“ arriva ed anche come un messaggio di emigrante e di integrita…

Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S
Novembre, 2011
Perchč taci....

Perchč non scrivono le dita,
quando ti rubano i sentimenti ?
Rimango accovacciata in un angolo
con la paura sentita.

Perchč le labbra non si muovono,
forse mai l’incererimento gli ha coperto ?
Gli occhi azzurri con le lacrime
come il lago turbato.

Sono trasformata in una quercia
il vento gliele scuota le foglie.
Svestita come gli alberi
in questa stagione d'autunno.

Non ha bellezza come prima
ogni cosa č cominciata di appassirsi,
come una rosa bianca,
con i suoi petali
oltre la fantasia si infesta.

Nel cuore della notte insonne
Come la superņ l'indomani
perchč rimango taciuta ?
mi affligge l'isteria...

Ah, questo cuore
me l'hanno chiuso con chiave.


Il vuoto dello sguardo
Come il passato
ed anche il futuro
nessun'altra cosa, anche se per un'po
non cambia.
Ed anche il futuro
si apparira lo stesso
ma si possono curare i dolori
del cuore ferito
in questi semi-tempi ?

La fiamma tiepida
non me la riscalda l'anima...
Viene e se ne va come ardente
la brina dell'inverno.
Lo sguardo vuoto
adesso ed anche molto di pił disperso
cerca, e cerca inutilmente;
ma si stanca troppo...
Forse mai lo possiamo capire
come scivola
questo sguardo tra gli occhi ?


Per te cerco,
essprimo qualcosa di profondo.
Qualcosa bella da tanti anni mantengo dentro
sei cambiato tu, sono cambiata io,
tutto spento, tutto senza colpa...
Come questo sguardo
vuoto interamente...
L'amore di un tempo
distante, e distante
come nave nell'orizzonte
si sparisce all'insu...
Tu fuso dal sogno
ruvido
con tutto dolore
ci siamo rimasti di pił...
questa nave con lo sguardo
vuoto
ma forse mai si ancorerį
qualche volta verso la costa ?!!.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI, ambientet e lokalit "VRITE LOTIN" TE PERIKLI SHULIT   Tue Dec 20, 2011 4:24 pm

LNPSHA”PEGASI” ALBANIAKUJTIM MORINA, TIRANA, ALBANIA

Poetry by Kujtim Morina
AlbaniaKujtim Morina was born in 1972 in Has district of Northern Albania. He graduated from the
University of Tirana / Albania with a degree in Mathematics (1994), studied Law at the
University of Shkodra / Albania (2004), and also has a Master in European Studies from the
University of Graz in Austria (2008). From 1999 to 2009, he worked with international
organisations in Kukes region like UNHCR, CARE and OSCE. Currently, he works in the
Ministry of Foreign Affairs and lives in Tirana. So far, he has published the poetry books:
“Drunk under the fog”, (2007) and “Return of eyes”, (2010). Also, he has translated poetry
of Niels Hav (Denmark), Linda Hogan (USA) and Gabor Mandy (Hungary). He writes short
stories as well.


Shanset e humbura

Janė si frutat nė njė pemė,
qė s’i arrita nė momentin e duhur.
Pastaj koha i zverdhi e i thau
me shpejtėsi tė rrufeshme.

Shanset e humbura.
Po bėhen ca si shumė kohėt e fundit.
Fruta qė bien nė verė e nė dimėr,
nė pranverė e nė vjeshtė.
Shpirti im romantik,
po mė shkakton shumė humbje.

Mė e keqja ėshtė se s’i mbledh dot,
tė gjitha nė njė shportė,
sepse duke ndodhur nė kohė tė ndryshme,
zvetėnohen pa pritur njėra-tjetrėn,
duke ma hequr edhe mundėsinė e fundit,
tė njė ekspozite me suvenire tė vjetra.


Lost Chances

They are like fruits in a tree
which I couldn't reach at the right moment.
Then time turned them yellow and dry
with lightning speed.

Lost chances.
They are growing more and more recently.
Fruits which fall in summer and winter,
in spring and autumn.
My romantic soul
is causing me many failures.

The worse is I can't collect them,
all in one basket,
because they happen in different times
and decay without waiting each-other,
so I lose the last opportunity
of an exhibition of old souvenirs.Zonė e ndėrmjetme

Zonė e ndėrmjetme,
mes mashkullit e femrės.
Ėshtė plot me valė elektromagnetike,
fijėza tė holla qė fillojnė te sytė,
shpėrndahen nė tė gjithė hapėsirėn.
Loja e elektroneve vazhdon e papenguar,
duke dhėnė sinjale tė dukshme e tė padukshme.
Zona e ndėrmjetme bėhet mė elektrizuese,
sidomos kur ke pėrpara njė vajzė tė re
apo njė grua tė bukur.
Mund tė dallosh me sytė e shpirtit,
mijėra fije argjendi,
qė lėvrijnė papushim,
duke i dhėnė trupave njė dridhje tė ēuditshme
dhe njė tėrheqje gravitacionale mes tyre.
Kur raporti numerik mes sekseve
ėshtė i pabarabartė,
ka interferencė dhe rezonancė valėsh,
qė nė ekstrem mund tė ndezė njė hark elektrik.

Bashkimi fizik i trupave,
s’ėshtė veēse fundi i magjisė.


Intermediate Zone

Intermediate Zone
between the man and the woman,
is full of electro-magnetic waves,
strands which arise from the eyes,
and spread in the whole space.
The game of electrons continues unhindered,
giving visible and invisible signals
The intermediate zone becomes more vibrant
especially when we are in front of a young girl
or a beautiful woman.
We can discern with the soul's eyes,
thousands of silver threads
which swarm uninterruptedly,
giving bodies a strange vibration
and a gravitational attraction between them.
When the numerical proportion among the sexes
is unequal,
there is interference and resonance of waves,
which in extreme can provoke an electric arch.

The physical joining of bodies
is not but the end of miracle.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PEGASI, ambientet e lokalit "VRITE LOTIN" TE PERIKLI SHULIT   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PEGASI, ambientet e lokalit "VRITE LOTIN" TE PERIKLI SHULIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: