Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Tue Oct 11, 2011 3:04 pm

LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
VĖMENDJE TALENTEVE TE RINJ...
KERKOHET MENDIMI JUAJ...

Sot lehtėsisht mund tė komunikosh dhe tė zbulosh talentin, i cili pėr shumė kohė ėshtė "fshehur" nga pėrballja pėr tė dalė nė arenėn poetike, duke patur njė tulatje apo "frikim" tė mirė.. Gjithsesi pas zbulesės dhe impulsit, nxitjes shpirtėzimi kryefjalėzon, synimi pėr tė thėnė se jam"dikushi" fillon thėrresėn e bukur me ndjenjė individuale. Sa tė tillė dhe tė tilla ka nė hapėsirėn tonė "qiellore tė ndjenjės"...Sa vėllimthe poetike janė nė gjendje tė "fjetur". Sa njerėz tė talentuar s'kanė mundėsi tė lindin krijesat e tyre tė bukuruara, pėr arsye financiare... sepse shpesh edhe ndeshen me redaktorė jo profesionalė, qė °motivohen° tė tillė, apo hyjnė nėkėtė proces redaktues apo lektorues me etje fitimi, duke sjellė nė dritė libra pa nerv....
Pa ndihmesė, ata ato, ēdo ditė hedhin ndjenjat e tyre tė kaltra, tė ēiltra, fantazore, dinamike, qiellore, profetike, apeluese, pėrkushtuese, evidentuese.. Tulaten tė dėrgojnė poezitė e tyre nė ndonjė organ letrar apo nė ndonjė gazetė qė, ndoshta, ka sa pėr tė thėnė njė rubrikim poetik, ku redaktorėt krejtėsisht tė paftė botojnė poezi tė thata, prolikse, rakitike, tė tė njohurve dhe nuk zgjatin dorėn te kėta tė talentuar tė shumtė q ė i japin zjarrminė gjuhės gjeniale shqipe...A s'kemi nevojė ne pėr kėta, kėto? Sa telefonata, sa biseda tė zhvilluara, sa shtim besimi ka ndaj nesh, kur kemi pasur dhe kundėrti, por qė janė fashitur nė ajėr si flucka sapunore... Jam i lumtur unė dhe gjithė bashkėpunėtorėt e mi tė LNPSHA "PEGASI" ALBANIA, tė cilėt janė tė shumtė dhe po shtohen nga dita nė ditė, qė pėr 20 vjet s'pushuam sė rreshturi sė shkruari, sė botuari, sė komentuari, qė selektuam , pėrzgjodhėm dhe ngritėm njė Lidhje moderatore, e cila sot sfilon letėrsisht, kur tė tjerat u shpleksėn, dėshtuan dhe nuk ishin tė zonjat pėr konkurrimin e vlerave tė vėrteta... Analitika, prezantime, konferenca, takime, kuvende, referenca, shkėmbime vlerash universale, konkurrime dinjitoze dhe ēmime, pėrgjithėsime, botime antologjike brenda dhe jashtė vendit, anėtarėsime, kumtime, manifestime, Simpoziume Kombėtare dhe Ndėrkombėtare me objekt dhe ja tani pėrgatitje Kongresi Ndėrkombėtar... Arritje .... Rritje dimensionale... Njohje anė e mbanė Botės...

*
Mė pėrshtypėzoi njė konstatim i shpejtė i njė poeteje me emėr qė duke publikuar poezitė e pegaistėve nė facebook dhe nė faqe interneti tė lidhjes tha shprehimisht:"Ju lumtė!..." Shqipėria ka poetė dhe lėtėrsi tė mrekullueshme..." Apo gjatė pėrgatitjes sė Manifestimit 100000 poetė pėr "Njė Botė Ndryshe", na cilėsuan si programimi mė i mirė... Natyrisht letėrsia jonė duhet pėrkthyer mė shumė...

Dhe sot po shpalos njerėn prej tyre. Ajo ėshtė Dorina (Vedra) Mushi nga Gjirokastra ... Ajo thur poezi me pasion, fantazi , figurė dhe profeci, duke lodruar me fantazinė e saj nė tema dinamike, ku pamja panoramike e moshave lėviz... Kundrimi i saj i syrit vėzhgon...,pėrsiat...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Tue Oct 11, 2011 3:04 pm

POEZI NGA DORINA (VEDRA) MUSHI,
GJIROKASTĖR


1. Njė krahėrim pėr fluturim

Mos qesh,
kur sytė e mi
janė zhytur
nė trishtim,...
oh , tė lutem,
mė jep njė krah
pėr fluturim.

Tė iki lart
me qiellin blu
tė bėhem njė,
s’do tė rikthehem,...
Kėtu nė tokė,
s’premtohet asgjė.
Do tė pėrpėlitem,
si e ēmendur,
yjėsinė lart
do ta bėj strehė,
mė jep njė krah
pėr fluturim,
s'ka ardhmėri ,
jo pėr ne kėtu.
Mė ler tė lirė,
me hapėsirėn
fort tė bie nė pėrqafim,
mua mė pret largimi,
jo, m ė s'do tė kthehem..
Tė lutem,
mė jep njė krahėrim !

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Tue Oct 11, 2011 3:04 pm

2. * FAT , FATBARDH
Nė heshtėsi
mund tė gjesh
me mijėra fjalė,
por edhe fjala
s’e shpreh kaq qartė...
Nė jetė,
po u nise nė vjedhėrim ,
dėnohesh,
po nėse pėrvjedh zemrėn,
quhesh fatmir!
S'ka gjyqėsi
ta marrė pėrsipėr,
krimin e bėrė
nė dashuri,
s'ka dėnim,
s' ka burgim,
veē njė vuajtje
brenda te ty.
Nė heshtėsi,
kėrkoje dashurimin,
por mos u mundo kot
pėr ndonjė emėr,
dhe pse do tė motivohet
" hajdutėri",
do jesh fatbardh:
pėrvodhe njė zemėr!


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Tue Oct 11, 2011 3:04 pm

3. Qėndrim ndaj njė botė mizore

Bėrtisja, barisja
nga vuajtjet e kėsaj bote,
se s’la hipokrita
pa lindur e rritur...
Nėnėmira mbarte nė bark
pjella horrore,
ku dashurinė pa u fanitur
me duar kishin mbytyr.
Por kapem me forcė
mureve tė jetės me frikė,
se dikush me dashje
do tė mė rrėzojė,
por jo, s’dorėzohem
kaq lehtėsisht,
mbi zemrat e tyre
pak dashuri do tė dritoj.
E nėse gjakun e damarit
do tė ma pijnė,
prapė do riēohem,
do tė rieci pėrpara
dhe sikur trupin
me mijėra copa tė ma grijnė,
me gjakun tim
do t'ia ēel zemrat e thara.
Nė sakrifim gjithė jetėn time
qė tė tillė qenie,
kurrė tė mos lindi mė nėna
dhe njė ditė,
kur tė mos ndodhem kėtu,
tė fali dashuri
dhe jo urrejtje zemra.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Tue Oct 11, 2011 3:05 pm

4. Nė flakėt e dashurisė


Flakės sė dashurisė
me mijėra zemra bėhen hi,
ndaj bėji lutėsi Perėndisė,
prushimin tė ta ndezi nė gji.
Flakės sė dashurisė
gjaku vėlon nė damar,
njė pikėzim dashurie tė tė fal…
Flakės sė dashurisė
krijohen tėrmetet e zemrės,
ndaj lutju Perėndisė
se i dha jetėsi femrės!
Nė flakėt e dashurisė
tė gjithė do tė digjemi
e do tė shndėrrohemi nė hi...
Por sėrish bėj ritualin,
lutju Perėndisė,
qė tė dha emrin e madh Njeri.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Tue Oct 11, 2011 3:05 pm

5. Gjithėēkaja ime...

Ėngjėjt lindin nė qiell,
mrekullitė shfaqen nė tokė,
je Ėngjėll, je mrekulli,
dy herė nėna s’tė bėn dot.

Yjet dalin nė mbrėmje,
vesa ēel nė mėngjes,
Ti je yll dhe freski,
ēdo ditė, tė betohem
qerpikhapur do tė tė pres.

Ajri ėshtė i padukshėm
e lulet ēelnojnė me gėzim,
Ti je ajri dhe lulja
frymon gjallisht shpirtin tim.

Ndjenjat pėrdalin nga zemra,
Librin e bleron poeti,
Ti je poet i zemrės
qė nė brendėsi meje mbeti!

Diamanti kushton shumė,
Floriri mė shumė vlen,
por ti je mė shtrenjti ,
askush dot s’tė blen!

Unikėt mbeten tė tillė,
Idealėt nė rrallėsi i takon,
Ti je uniku, ti je ideali,
nė botėn tėnde mė fton…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Tue Oct 11, 2011 3:05 pm

6. Fjalėsi zemre

*
Ti flasėsh zemrės
me gjuhėn e urrejtjes,
rrezikon ta kthesh
atė nė gurė,
dhe kur tė kėrkosh
dashurinė,
nuk do tė arrish
ta njohėsh mė kurrė!

7. S'ėshtė mėkat

S' ėshtė kurrsesi pasuria ajo,
qė tė bėn tė lumton nė jetė,
por ndjenja shpirtėrore,
ruajtur si njė thesar i shtrenjtė.
Jo nė ēdo rrahje tė zemrės,
e gjen tė strukur dashurinė,
se, nėse ēdo rrahje
do tė kishte ndjenjė,
lumturisht do tė merrnim frymė.
Nėse "mė fal" dimė tė themi,
do tė thotė edhe gabojmė,
e nėse zemra fort na rreh ,
po mėsojmė tė dashurojmė.
S' ėshtė mėkat tė dashurosh,
kur dashurinė e fali Zoti,
por ėshtė mėkat mos ta pranosh,
kur nė sy tė gėnjen loti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Tue Oct 11, 2011 3:05 pm

8. Ti je emblema e jetės


Nėnės

Njė dorė e butė
pėrmbi lėkurė,
pėrkėdhelje
plot dashuri,...
Ikonė e gjithė kohėrave,
vetėm Ti.
Ēdo buzėqeshje jotja
e bėn zemrėn tė ndalė,
nė ēdo hall,
nė ēdo shqetėsim
edhe jetėn tėnde fal.
Njė fjalė nga ty
mė drithėron
dhe mė deh,
ja kėtu nė gjoks,
Ti je emblema e jetės
Gjithnjė e blertė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Tue Oct 11, 2011 3:06 pm

9. Profetike

Mos u grind
me shpirtin e njė femre,
kur ai mbizotėron botėn,
dhe kur pija shpejt tė zė,
mos e kthe me fund gotėn!
Fjalėt lindin nga ndjenjat
ato s’kanė kufi,
por kur njeriu nxehet,
gjuha pėr ndjenjat
s’do t’ia dijė.
Bota rrotullohet,
por askush s'e sheh,
e kur arrin ta kuptosh,
veten mė s'e njeh.
Sado me shpejtėsi
tė eci kjo botė,
veprat e tua
do tė flasin
me aq brumė
sa ke nė kokė,
Mos thuaj qė di,
kur nė tė vėrtetė
s'di asgjė,
se kur tė dish,
nuk do tė ketė vlerė mė .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Tue Oct 11, 2011 3:06 pm

10. Ti Hesht...

Hesht...
Lere zemrėn tė lundrojė
nė botėn e dashurisė,
aty ku adrenalina
kap skajin me tė lartė,
Ti hesht…
dhe pa i hapur mbyll sytė,
imagjino...
Ndihesh qenie me fat....
Hesht...
Lere gjakun nė vena
tė qarkullojė,...
shėėėėėt....
si njė memec
qė s’ka fjalė,
se dashuria ty tė ndryshoi,
tė bėri tė ndihesh:
Je gjallė!
Hesht...
e me duar prek...
Ndjeje, se s’mund tė iki
ajo
qė tė jep jetė;
nė gjoksin tėnd
fort shtrėngoje
tė madhen dashuri
nė tė vėrtetė...
dhe pranė saj
gjithmonė,
kur tė jesh,
pushtoje tė gjithėn,
por....
por...
por...
vetėm...
hesht…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Tue Oct 11, 2011 3:06 pm

11. Adhurimi flet me petale trėndafili

Do

mblidhja
gjithė
trėndafilat
e botės,
nė petale
do t’i shndėrroja
dhe ashtu lehtė,
butėsisht,
nėn kėmbėt e tua
do t’i shtroja
sigurisht .
Por s’ mjafton
dhe kjo
pėr tė treguar
adhurimin,
e kam tė vėshtirė
tw zgjedh krahasimin...
Je mbi gjithēka,
i shtrenjti im,
ashtu sikundwr
kam dashur
tė tė kem,
e dorėn po tė ma vėsh
nė kraharor,
e kupton,
se kėtu brenda ke folenė.
Ndoshta
nuk kam lindur poete
dhe fjalėt tek –tuk
i ngatėrroj,
por veē njė gjė tė them
me plot gojėn:
“Tė dua”,
pa fund nė adhurim!
Provo tė dashurosh pa folur
dhe zemrėn mė dysh
do ta ēash,
se ndjenja
shpirtin ka ngrohur...
E pamundur statike
ta mbash.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Wed Oct 12, 2011 2:53 pm

Rakel Vianna ‎1.
A krahėrim para o vōo

Nćo ria,
quando meus olhos
sćo absorvidos
na tristeza, ...
oh, por favor,
Dź-me uma mćo
para o vōo.

Para subir
com céu azul
se tornar um,
nćo se repetem, ...
Aqui na terra,
s'premtohet nada.
Ele vai voar ao redor,
como um louco,
yjėsinė up
eu confiarei;
Dź-me uma mćo
para o vōo
sem futuro,
nćo para nós aqui.
Deixe-me livre,
com espaēo
cai para abraēar com forēa,
espera-me embora,
nćo, m s nćo vai voltar ..
Por favor
Dį-me krahėrim!
►Infelizmente meu amigo Kristaq Shabani ,no Brasil nćo é diferente, para publicar um livro, tem que ter dinheiro ou um bom padrinho... Temos no Brasil Grandes poetas que nćo tem condiēões financeiras!!!Agradeēo as lindas poesias que me enviou...beijos
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Wed Oct 12, 2011 2:54 pm

Venka Capa
Bėrtisja, barisja
nga vuajtjet e kėsaj bote,
se s’la hipokrita
pa lindur e rritur...
Nėnėmira mbarte nė bark
pjella horrore,
ku dashurinė pa u fanitur
me duar kishin mbytyr.
Por kapem me forcė
mureve tė jetės me frikė,
se dikush me dashje
do tė mė rrėzojė,
por jo, s’dorėzohem
kaq lehtėsisht,
mbi zemrat e tyre
pak dashuri do tė dritoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Wed Oct 12, 2011 2:54 pm

SHkeputa keto vargje nga poezit e Dorines ,por me shume droje se te gjitha ishin te arira e te persosura per mendjen time qe jam nje lexuese e thjeshte , nje e apasionuar ne kete fushe , s me ngelet tjeter vec me shpirt ti uroje shume suksese ne rrugetimin e saj .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Wed Oct 12, 2011 2:55 pm

Deshira Haxhi I uroj suksese mikes dhepatriotes time!Respekt mik per ju!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Wed Oct 12, 2011 2:55 pm

Gjergj Nikolla Ju i nderuar poet Kristaqi,sillni vlera diamantesh poetike,dini t'i gjeni e t'i servirni ne syrin tone te madh...qe na jep natyrshmerine e njerezve qe shkruajne vertete me art e shpirt! Keshtu na ndodh dhe me kete talente te re qe jam i sigurte qe pas ketij publikimi do kete nje rritje te vrullshme e te merituar,...vazhdoni keshtu i nderuar poet i kendshem e mik i nje humanizmi jo vetem poetik,por shume njerezor! Ju uroj suksese ne keto prurje vlerash,kurse poetes rrezatim ndrites me shume se cdo here tjeter!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Wed Oct 12, 2011 2:55 pm

Drite Ademi Falemnderit, perveē emrit te bukur Dorina, dhe poezite qenkan perla:), suksese juve!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Wed Oct 12, 2011 2:56 pm

Nertila Sula Toska suksese te metejshme Dorina
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Wed Oct 12, 2011 2:57 pm

Hasije Selishta Kryeziu Urime Dorina! Suksese!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Wed Oct 12, 2011 2:57 pm

Agron Shele Urimet me te perzemerta per krijuesen e re dhe te talentuar Dorina (Vedra) Mushi. Krijimet e saj flasin qarte per rrugetimin e sigurte drejt botes se madhe te artit, ku padyshim muza pegasiane do e ringreje ne te tjera qiejsh poezish. Lidhja Internacional "Pegasi" Albania, e ka patur ne themel te krijimit te saj evidentimin dhe perkrahjen e talenteve te rinj, dhe si e tille, ajo ka ditur ti orientoje drejt keto pena te brishta, shume prej te cilave sot jane vertet per ti admiruar dhe vleresuar per ate ē' ka kane dhene dhe japin per letersine tone kombetare.Eshte obligim i madh i Lidhjes Internacional dhe pergjegjesi e drejtperdrejte e Presidentit te nderuar Z Kristaq, qe talente te tille te mos bien me ne kurthin e plagjateve apo tregetareve te fjales artistike, por te lancohen dhe te vleresohen drejt dhe si te barabarte ne te gjitha konkurset kombetare dhe Nderkombetarete kesaj lidhjeje. Suksese poeteshes me te re dhe Mireseerdhe ne shtepine e poeteve dhe shkrimtareve Internacional "Pegasi" Albania!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   Wed Oct 12, 2011 4:49 pm

Poetes i uroj suksese dhe urimet mė tė mira. Shkrimi juaj z. Kristaq mė pėlqeu, ke shkruar nje fakt aktual, njohje mbi tė verteten e letėrsisė shqiptare sot. Ne dispora kemi nevoje pėr informata tė tilla tė mirėfillta. Ju pėrshėndes...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
LNPSHA "PEGASI"POEZI NGA DORINA VEDRA MUSHI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: