Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Fjale te urta popollore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
besa hysenaj
Fillestar/e
Fillestar/e
besa hysenaj

Female
Numri i postimeve : 15
Age : 33
Vendi : Aty ku gjithmon me kerkon puna
Profesioni/Hobi : Prof.
Registration date : 19/09/2011

Fjale te urta popollore Empty
MesazhTitulli: Fjale te urta popollore   Fjale te urta popollore EmptyTue Sep 27, 2011 8:30 pm

E kaluara eshte histori, e tashmja dhurat, e nesermja eshte dicka qe e di vetem ai larte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Fjale te urta popollore Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popollore   Fjale te urta popollore EmptyTue Sep 27, 2011 11:21 pm

Me duket se ekziston nje tem e till?


Kush ėshtė trim me mend, se trima budallenj ka sa tė duash.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Fjale te urta popollore Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popollore   Fjale te urta popollore EmptyThu Sep 29, 2011 2:50 pm

Nje dite e kaluar mire sjell edhe nje gjume te mire .Da Vinci
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa hysenaj
Fillestar/e
Fillestar/e
besa hysenaj

Female
Numri i postimeve : 15
Age : 33
Vendi : Aty ku gjithmon me kerkon puna
Profesioni/Hobi : Prof.
Registration date : 19/09/2011

Fjale te urta popollore Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popollore   Fjale te urta popollore EmptyThu Sep 29, 2011 8:40 pm

Tri gjera nuk kthehen mbrapa: fjala e thene, shigjeta e leshuar, koha e kaluar.

Njė zemėr qė nuk ushqen shpresė, ėshtė njė zemėr e varfėr.

Njera dore lan tjetren, te dyja lajne fytyren, por fytyren e zeze se lajne as njemije duar.

Nese doni qe goja juaj te mos gaboje, keni parasysh keto pese gjera: kujt i flisni, per cilin flisni, si flisni, kur dhe ku flisni.

Eshte nje akt i bukur dhe me vlere te perbuzesh vdekjen; por aty ku jeta eshte me e tmerrshme se vdekja, vlera me e madhe eshte te guxosh te jetosh.

Sikur te na jepej gjithe fuqia magjike qe te lexonim mendimet e njeri-tjetrit,supozoj qe efekti i pare do te ishte shkaterrimi i te gjitha miqesive..

Te gabosh eshte njerezore, te ngulmosh ne gabime eshte marrzi.

Frikacaket vdesin shume here para vdekjes se tyre; trimat e provojne vetem nje here vdekjen.

Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin. Do te vdes duke qeshur kur te gjithe do qajne!

Bej qe jeta jote te jete nje enderr por mos lejo qe endrra te behet jeta jote!

Dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te te kujtuar se te vodhi dhe nje dite.

Mos jeto me friken e vdekjes por vdis me gezimin se ke jetuar.

Me mire te humbasesh nje ēast te jetes sesa jeten ne nje ēast.

Derisa ngjyra e lekures do te jete me rendesishme sesa ngjyra e syve, do te kete lufte.

Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ose dielli je ti, ose ke vdekur.

Merr pak dhimbje nga e imja ,shpirti im po te therret,po kjo jete po s'pati dhimbje kurre s'mund te quhet jete...

Njeriun qe ti e don dhe e respekton nuk ka asnji te met,provo te mos e duash dhe do te shohesh se sa te meta ka.

Detyra e qeverisjes nuk u duhet dhene atyre qe jane te dashur,por atyre qe u eshte provuar zotesia.

Nese rrezikon mund te humbasesh, nese nuk rrezikon ke humbur gjithesesi.

Ne qofte se jeta nuk te ofron nje loje qe ja vlen ta lush, atehre krijo vete nje te tille.

Cfare eshte jeta? Shiko rreth e rrotull teje per nje moment. Jeta eshte ajo qe po te ndodh ne keto caste, nderkohe qe ti po lexon kete. Kjo eshte jeta.

Ka shumė arsye pėr tė cilat vlen tė vdesėsh, mirpo vetėm njė ėshtė e vlėfshme pėr tė cilėn vlen tė jetohet, e ajo ėshtė shoqėria.

Rruga e harimit ėshtė e shkurtėr dhe e rėndė, pėr kėtė shkak hec ngadal qė tė mbetem nė zemrėn dhe mendimet e tua.

Imagjino dicka mė tė bukur, shtoi pafundėsi, zgjėroje me pėrjetėsi, zbukuroe me yje, dhe atėher do ta kuptosh se sa vlen.

Mos e ėndėro jetėn tėnde por jetoe ėndrėn tėnde.

Dėshproe shokun me realitetin qė tė mos e dėshprosh me gėnjeshtra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Fjale te urta popollore Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popollore   Fjale te urta popollore Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fjale te urta popollore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: