Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 LNPSHA "PEGASI"ALBANIA 24 shtatori 2011 Dita e Ndryshimit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA 24 shtatori 2011 Dita e Ndryshimit   Sat Sep 17, 2011 1:40 pm

24 shtatori 2011 Dita e Ndryshimit
Manifestimi poetik i ndryshimit

Nga Kristaq F. Shabani
President i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

Poetėt, shkrimtarėt artistė... janė pjesėmarrės dhe interpretė nė kėtė ngjarje madhore Manifestim pėr njė Botė Ndryshe, nė tė cilin mė daėn 24 nė tė gjithė botėn, nė tė njėjtėn kohė nė 80 shtete tė botės nė rreth 400 qytete tė saj do tė ndihen fuqishėm me mendimin e pėrparuar, nxitės , udhėrrėfyes 100.000 poetė, tė cilėt paqėsisht do tė leksionojnė poetikisht , do tė shprehin mendimin e tyre dinamik, duke paraqitur anėt e kėndvėshtruara me njė sy tjetėr , qė kurrsesi nuk mund ta kėndvėshtrojė njė sy i verbėruar..., njė shpirt i pashpirt, ose gjysmė shpirt.., njė mendėsi mementalitet tabu. Poetėt , Krijuesit si idolė dhe horoskopikė, gjithmonė kanė patur aftėsinė e veēantė tė parashikojnė dhe tė pėrpunojnė plane tė menduara mirė, duke futur nė thelb e nė periferi mają entuziazmi. Njė sjellėsi kjo profetike...Avujt, qė prodhon kjo mają janė dehės. Kėta avuj dallgėzohen dhe shpėrthejnė nė njė kor harbues, i cili pronėsohet nga tė dobtit: nė kėtė rast e dobta merr njė forcė nė pamje tė fortė... dhe niset nė gjetje entuziaste dhe shpėrthyese pėr tė fituar analizė deduksionin e gjendjes nė tė cilėn ndodhet sot kjo botė...
Shtatori , pa dyshesė po merr njė ngjyrim tė njė kahje tė ndryshesės dhe nėnshkruan njė ditė historike poetike pėr tė shpalosur njė pėrnisje dhe ėprndritje dritėrore, inkadeshente pėr tė nesėrmen e botės, pėr tė ndryshuar kursin e saj, pėr eliminimin e negativitetit qė, hera - herės kthehet nė njė kryefjalė negative tė mėrzitshme, e cila shkakton dhimbje, lotime, mungesė shpresimi, pasyrim tė thyer, tablo mjerane, pėrmastivitet tė plagimeve rėndėsore, ku jeta njerėzore meitizohet, kotėsohet, drithėrohet, asfiksohet...
Kjo botė ka harbim tė paligjshėm sakrifikimi. Kėshtu ka ndodhur para epokės sė re, nė epokėn e re dhe dukuri tė tilla tė qarta ka dhe nė epokėn e moderuar, nė tė cilėn mendojmė se jetojmė, duke e veshur me rekuizitė imazhi.
Gjithonė gjatė gjithė kohėve poetėt kanė qenė nė nė Pika Vrojtimi dhe nė Pararojė mendimore dhe me ketė nismė pėrmastive kėtė duan tė bėjnė mė 24 shtator 2011.
*
Tė sakrifikuarit, nisiatorėt, urrejtėsit, "histerikėt", "ēmendurakėt", belėbėzakė, populistėt, tė "pompuarit", shėrbyesit, tė dobtit, pėrdoren si masha nga tė fortėt dhe kur sakrifikohet kjo masė "aizbergu" zbulon trupin e tij tė madh tė plagimit...Aq bukur, ėmbėl, me takt dhe me entuziazėm pėrdoret "dobėsia" sa dhe vetė e forta zotėruese , me pamje "senatoriale" befasohet! Kur arrihet nė pikėsynimin e duhur ku ēdo gjė zhvishet dhe e dobta lakuriqėsohet, dhe "turpin" lakuriq e mbulon me gjethe tė huazuara fiku, duke u kthyer nė njė trajtė adamiane...
Luftė e Parė , Luftė e Dytė, Luftė e Ftohtė, Krizat ekonomike, ekologjike, pasojat e rėnda tė sistemit, Tradhtia ndaj "Hėnės" ėshtė fshehur dhe vijon tė fshehet me ēertifikatė nderi...
*
"Sa mė naiv tė jetė njė popull, aq mė lehtė mund ta vėrtitėsh si tė duash" ka cituar parabolikisht dhe shprehimisht me njė mendjemprehtėsi fine dikur Romen Rolan.
Nė kėtė kontekst poetėt apelojnė te popujt e tyre dhe popujt e tjerė tė Botės qė tė lėnė pėrgjumjen, tė hapin sytė dhe t'i largohem vrapimthi naivitetit me pasoja dhe tė ndikojnė te liderėt tė kėrkojnė ide tė reja pėr ndryshim tė gjendjes .


*
Historianėt e dikurshėm tashmė po e kuptojnė se kanė qenė "marioneta"..., po historianėt e sotėm , po sociologėt, etnologėt, psikologėt, sociolinguistikėt, gjuhėtarėt, studiuesit ēfarė janė ?! Transforim gjendjeje sipas oreksit dinamik nė kahje negativiteti dhe ngjyrimi, duke e lėnė nė hije realistikėn.


Mos lėshimi i pushtetit ėshtė njė shenjė apo ogur "i mirė", qė tregon thelbin e veprimit, nė keqėdashje tė demokratizimit tė brishtė transmetim tė qėndrimeve nė pushtete, pėrcjellje tė ėmbėla tė titullimeve... Mbiemri apo pėrafėrsia e tij zbulon thelbin e verdhė ... Skeptėr pushteti, apo mbreti qė pėrcillet... Privilegji hap krahėt shekullore...
"Vilat" politike modelohen me elemente tė vjetėr apo tė prejardhur nga shtresa e edukuar pėr tė mbajtur gjithmonė peshėn e vet "udhėheqėse", duke ngadalėsuar hapin progresiv... Nė maja pushteti dalin jo plotėsi kulturore dhe aftėsi drejtuese.... dhe kėto sjellin pasojėzimin shoqėror dhe anormalitetin.


*
O Botė me gėrsheta tė shpleksura, nuk tė pėrfytyroj dot pa servilė dhe informatorė, pa prostituim, kremastim tė mishit tė bardhė, pa cėnim tė drejtave njerėzore, pa sensacionalit drogimi, pa eliminim e me koeficente tė larta mosekzistence... , pa humbje tė dinjiteve njerėzore, pa gjaksime, pa pėrdorime tė dhunimit, pa dallim racile..., pa luftra tė drejtpėrdrejta dhe kamuflime qėllimesh pėr akaparime vendesh shtetesh, hapėsira dhe ndarje zonash influente.*
Vėllazėrimi universal ... Liria diēka e natyrshme pėr njė shpirt tė fuqishėm
"Stilimet" e para pėr vėllazėrimin universal, harmoninė midis njerėve, kombeve dhe krijimin e hapėsirave tė lira pėr shkėmbim dhe kontribut vlerash janė prekur dhe trajtuat qė nga njerėzit e mėdhenj tė Lashtėsisė.
Startimi i parė i Zhyl Romen, i cili ngriti monumentalisht poemėn hapėsirėgjerė " Evropa". Pa tij Zhorzh Dyamel, Sharl Vildraku , Dyrten, Rėne Arkoi, Zhan Rishar Bloku tė grupuar nė"Abei" ishin nismėtarėt e tė qenies evropiane.. Lirizmi i Verfelit nė Gjermani i jepte tonalizim lirik vėllazėrimit universal apo Rėne Shikleja, alsasiani qė fati e kishte vendosur midis dy kombeve dhe punonte pėr mirėkuptim tė ndėrsjelltė. Ishte krijuar njė rrymė e fuqishme e udhehequr nga Romeo Rolan, i konsideruar me tė drejtė " kampion i vėllazėrimit universal", i cili kėrkonte qė nė errėsirėn evropiane tė sillte agimin... Romani i tij ishte mė i fuqishm se himnet, pamfletet, protestat... U motivua "Ndėrgjegjja e Evropės".... Gjithmonė mendimtarėt janė tė zbehtė nė pamje fizike, thatanikė , por kanė njė ndriēim tė brendshėm tė madh si diell. Simbolizimet e vėllazėrisė janė tė spikatur. "Truvėllazėrohet dhe hap rrugėn"...

*
Truri i poetėve ėshtė njė tru gjithmonė nė lėvizje qė pėrpiqet , mbart, kėrkon, pėrcjell realitete, fikson... humbet qeliza... Gjithmonė e pėsojnė tė Menēurit dhe dritėpėrhapėsit e Dritės!
Nga vetė natyra krijuesit janė njė shpirt i fuqishėm qė s'tundohet para presioneve mė tė fuqishme, kjo e predikuar nga ai predikim "realizant" Liria qė njeh kufizim...
*
Ideja e fermentimit "tė eliminimit fizik" buron nga ajo pjesė e mugulluar e nėnvetdijes njerėzore e impulsuar nga prirėzimi i errėt, i cili ka lidhėsi me instiktet primitive tė "kafshės" njerėzore atė ,qė Frojdi me inteligjencen e tij e kategorizoi "pėrēmim i kulturės".. Njė gijotinė e menduar e eliminimit tė qenies njerėzore..
Anakronizmi kriminal sfidon nė mes tė shekullit apo mijėvjeēarit tė ashtquajtur tė zhvillimit dhe nė mes tė sistemit tė mirėqenieve sė pėrgjithshme! Habitėsi nė forcė tė tremėbėdhjetė, do tė motivohej kjo nė se i referoheshim numrit dhe shtimit tė rretheve danteske...
Prania e mjeteve vrasėse jep hapėsira logjike pėrdorimi... Njė dėshirė komike kjo e eliminimit njerėzor! Kujtoni Lisauerin truri i kėtij poeti shkroi poezinė "Kėnga e urrejtjes ndaj Anglisė", ku fshihej histeria e ēmendurisė ndaj njė vendi, por pati fat tė keq... poema u shpėrbė dhe autori u flak...

*
Njė citim logjik i Romeo Rolan pėrsėri : "Jo nuk do t'i braktis kurrė miqtė e mi lexues!" Nė veprėn e tij "Sipėr kacafytjes" tregoi, parasėgjithash, se kombet duhet tė kenė dashuri shpirtėrore... A e kanė apo e dėshmojnė nė kohėn nė tė cilėn jetojmė?Kėrkojnė pushtime edhe tė "ėmbla" tė tokave, tė dteve , tė qiejve duke treguar pangopėsi ekstreme dhe vėnie kushte ndaj njėri tjetrit... "Eksportime" tė mendimit...
*
Torturimi i rėndė i kulturės dhe i krijuesve tė saj nga njė pjesė e shoqėrisė sė sotme botėrore.
Vetėm njė shembull ilustrues:
Nė Luftėn e Dytė Botėrore, nė pėrgatitjet e ethshme u asgjėsuan veprat e Hajnrih Hajnes, Tomas Manit, Anshatajnit, Frojdit, Verfelit , Cvajgut e tjerė. Faniten dhe sot fjalėt lapidare tė Stefan Cvajkut : "Kėnaqėsia ime modeste ėshtė se kam mundur tė inatos njeriun e pėrkohshėm , mė tė pushteshėm tė kohėrave moderne: Adolf Hitlerin..." Njė triumf fjale i shkrimtarit tė madh skicues...
"E fshehta pėrvėluese" e Cvajkut pėrvėlonte thelbin e teorisė sė veprės "Lufta ime " tė Adolf Hitlerit...
E ē'fat patėn ato libra ng apersekutorėt e tyre! U mbėrthyen nė tė ashquajturat "SHTYLLA TĖ TURPIT" me gozhdė sikur u mbėrthye Krishti.... Kryqėzim ky libror...
Sot a ka gozhdime? A ka "shtylla tė turpit" pėr krijuesit dhe librat e tyre... Kamuflim i ėmbėl... Sa % e njerėzve nė botė do tė vdesim me libėr nė dorė! Po nė Shqipėri?! Njė i menēur , kur e pa se do tė vdiste kėrkoi qė nė kokė nė arkivol t'i vendosnin librin e Platonit "Ē'ėshtė lumturia!"... Dhe kėtė dėshirė zgjuasie ia plotėsuan...
Sa arkiva tė djegur , sa shtrėmbėrime inatēore, , sa eliminime me dashje tė njerėzve tė mėdhenj , sa kundėrvėnie tė sajuara, sa ēuarje nė atentatime-vetėvrasje... Historia dėshmon veprimet e kundėrvenies dhe "aktet tragjike nga kryqėzimi i dijes..." . Ėshtė njė stil i formuar i teoricionit tė eliminimit fiziko- kulturor...".
Po faji? Gjithēka u hidhet qiejve!

Parcelimi i viganėve vijon....
Mbi dijen vijnė herė rryma tė nxehta e herė tė ftohta akull... Polet ndryshojnė ngrohtėsiakullzimin e tyre...
Tė pėrcjellin mezhin e madh: "Ta ruajmė Dijen dhe produktorėt e saj Medimtarėt, profetėt, krijuesit! Tė jemi shumė mė tė vėmėndshėm se ē'jemi...

Lulėzimi i parabolės dinake: " Peshku i madh e ha tė voglin?" A mund
tė ndodhė ndryshe? Tė mos vijoi ky oreks, apo tė elimnohet ky paradoks?...
*
Virtyti thyhet, shfaq trupin e "kolmė" Mėria... Ajo shfaqet e shtrihet nė sipėrfaqe tė mendimi tokėsor, qiellor. Dualizon, vret , qan "armiqtė e vrarė" dhe kėundėrshtari pėrplas forca , nxjerr dhe fut nė "pus mbytės" kufoma njerėzore...
*
Predikimi pėr paqe duhet tė ketė realitetin e tij, tė mos jetė presimini real dhe antibindės... A mund tė hiqet njė bajonteė e ngulur fort nė aortat e zemrės...? Alfred Fridi u laureua me Ēmimin Nobel pėr veprėn "OBSERVATORI I PAQES" dhe pas tij sa e sa tė tjerė patėn kėtė fat tė mirė..., por kundėrshtia, fituesi, disfatisti, trishti, sakatimi, ndėrhyrja, detyrimi, pėrballja, bombardimi, pėrcaktimi, kufizimi e tjerė lakohen ende ne tė gjitha rasat...

*
Kush ėshtė sot Kryekėshilluesi moral? Kjo ėshtė njė epokė, qė ka nevojė pėr kėshillim... Dhe ndaj poetėt manifesojnė poetikisht ..
Ēuditėrisht na shqetėson:"Sa pak dimė pėr njeriun qė thithim me tė nė tokė ajrin!"
Komedia e pasurimit pėrsėprapthi.. nuk ėshtė shkruar ende nga asnjė komedian...

*
Somnambulizmi energjik duhet ta kurorojmė...
*
Galopimi i ambicies
Poetėt nė tė gjithė Botėn janė ambiciozė, pasi kėrkojnė me aftėsinė e tyre imazhore njė botė ndryshe... Luftė kundėr ambicjes sė egėr, ekstazave entuziaste, mashtrimeve tė pakufizuara, tė pacipa mė njė laramani unike padurimi.

Si ta kompozojmė humanen? Si tė shmangim gėnjeshtrėn unazė?
Vetėm dija dhe mendimi progresiv mund ta terapojnė BOTĖN..., ta ndryshojnė atė katėrcipėrisht, ta shpėtojnė nga krizat ekonomiko-ekologjike dhe kriza e mendimit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA 24 shtatori 2011 Dita e Ndryshimit   Sat Sep 17, 2011 1:41 pm

Cilat do tė jenė disa nga format e maniestimit poetik nė 400 qytetet e botės mė 24 shtator 2011, ditėn e shtunė?
*

Liderėt udhėrrėfyesit e pasurisė kreative... A thua se duhen sulmuar pėr t'u kapur Majat?


RIVRASJA E PROFETIT ,
KACAVIRRJA E MAJMUNIT,
RINGJALLJA E PROFETIT,
DITĖNE LEXOJ SĖ MBARI...


Gremiset Nėna
nga mallkimet e arta
+ pengohet Nėnė nga fėmijėt e barkut
MUZG I HELMATISUR DERI NĖ PORE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA 24 shtatori 2011 Dita e Ndryshimit   Sat Sep 17, 2011 1:41 pm

LNPSHA PEGASI ALBANIA PĖR DITĖN E NDRYSHIMIT

PROGRAM I MANIFESTIMIT TĖ MADH POETIK PĖR NJĖ BOTĖ NDRYSHE

DATĖ 24 SHTATOR 2011
DITA E NDRYSHIMIT
ORA 10.00- 14.00

ZHVILLOHET NĖ SHQIPĖRI, KOSOVĖ
QYTETET:TIRANĖ ,
GJIROKASTĖR, FIER, BAJRAM CURRI.

PRISHTINĖ, GJAKOVĖ, PEJĖ, PRIZREN, GJILAN
ORGANIZATORĖ : LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
LPSHA “PEGASI” KOSOVA

*
Nė qendėr tė sallės vendoset njė logo "Poetėt pėr njė botė ndryshe..."
Nė sallėn, ku do tė zhvillohet Manifestimi poetik do tė organizohet njė ekspoze libri i autorėve pjesėmarrės, (dhe i poetėve dhe shkrimtarėve tė mėdhenj dhe pėrfaqėsues tė Kombit) tė cilėt vendosin nė kėtė ekspoze librat e tyre me objekt humanizmin njerėzor, paqen universale, luftėn ndaj luftės, prezencėn dhe respektimin e tė drejtės njerėzore, mirėqenien njerėzore, luftėn pėr njė mirėqenie tė pėrgjithshme, duke projektuar politika ekonomike ndryshe, pėr tė luftuar varfėrimė e e tejskajshme, shmangie tė krizės ekonomike dhe krizės ekologjike, luftė kundėr plagėve tė rėnda shoqėrore, drogim, prostituim, trafikime tė qenieve njerėzore... Idetė pėr njė drejtim ndryshe tė shtetit dhe tė Botės... Pra qė kanė nė bazė tė tyre substanciale ndryshimin e Botės nė njė kahje tė mirė, tė arsyeshme dhe qė nxjerrin nė pah ide tė reja pėr kėtė lėvizje tė madhe, ku nė ballė tė saj tė ndryshimit janė Poetėt dhe Mendimtarėt...

*Ekspoze tė Masmedias, gazeta , revista, qė cekin dhe trajtojnė kėtė temė , por qė drejtohen nga autorė , krijues.

*Ekspoze figurative dhe karrikatura me kėtė objekt...

*Vizitė e pjesėmarrėsve nė kėtė ekspozim i drejtuar.

*LIBRI I APELIMIT: shėnohet emri i krijuesit, pjesėmarrėsit nė kėtė manifestim

*Nė fillesė tė veprimtarisė recitohet nga njė aktor , apo poet Poezia e Nėnė Terezės, Nobelistes shqiptare nė shqip dhe anglisht, e cila mund tė jetė dhe e kspozuar nė sallė, nė njė vend tė dukshėm...

*Ekzekutimi i Himnit Kombetar
Koncert i shkurtėr pianistik , si dhe interpretime nga kėngėtarė tė shquar...

*Poezi sentencive tė poetėve :NAIM FRASHĖRI, ANDON ZAKO ĒAJUPI, MIGJENI, NDRE MJEDA, GJERGJ FISHTA, FAN NOLI, ISMAIL KADARE, DRITERO AGOLLI, AZEM SHKRELI e tjerė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA 24 shtatori 2011 Dita e Ndryshimit   Sat Sep 17, 2011 1:43 pm

1. *FJALA HYRĖSE E MANIFESTIMIT:
"POETĖT MANIFESTOJNĖ POETIKISHT, SOT NĖ DITĖNE 24 SHTATORIT , NĖ 80 SHTETE TE BOTĖS DHE NĖ RRETH 400 QYTETE PĖR NJĖ BOTĖ NDRYSHE"
DREJTUESI I LIDHJES, DEGĖS, KLUBIT, SHOQATĖS SĖ SHKRIMTARĖVE
N ė Tiranė Presidenti i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA,
Nė Prishtinė Presidentja e LPSHA "PEGASI" KOSOVA.

2. *APELI I MADH POETIK

KOMPOZIMI I HUMANES

"HUMANIA SOT DUHET TĖ NDRIJĖ SI NJĖ DIELL I NDRITSHĖM DHE RREZATUES, SI NJĖ HĖNĖ E PLOTĖ E MBUSHUR NĖ DITĖT DHE NĖ NETĖT NJERĖZORE... PO A NDRIJNĖ DHE SI DUHET TĖ REALIZOJMĖ NDRIĒIMIN?”

E DREJTA PĖR T'U SHPREHUR POETIKISHT
Frei Breto , poet- kampioni i lirisė sė mendimit : "Atje ku fillon pėrdorimi i dhunė dheimponimi yt, pėrfundon liria ime..."

Ineterpretim poezish nė shqip dhe nė anglisht
Ese, fjalė urtie, aforizma tė shoqėruara kėto me muzikalitet (melodi)...
Ēdo poete, poet, krijues pjesėmarrės ka tė pėrgatitur me formėn e tij pėrzgjedhėse reklamimin e poezisė qė do tė interpretohet me kėtė objekt interpretim, apo shpėrndaje tė peozisė sė fotokopjuar nė sallė..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA 24 shtatori 2011 Dita e Ndryshimit   Sat Sep 17, 2011 1:43 pm


3. “PEACE FOR OUR TIME “
"PAQE PĖR KOHĖN TONĖ"

Demonstrim shpirti me sentenca ndryshimi apelore vetiake ose tė marra nga njerėz tė mėdhenj tė krijimit gjatė kohėve...

4. KUNDER LUFTĖS DHE ELIMINIMIT NJERĖZOR
NJERIU VJEN NĖ JETĖ TĖ JETOJĖ BUKUR JETĖN DHE JO T'IA DHUNOJNĖ ATĖ

Interpretime me kėtė objekt nga poetėt pjesėmarrės.

5. “PĖR NJĖ BOTĖ ME VIRTYT”
Interpretim poezish, ese, poezi satirike, skicime, lakonizėm, esse, satirike... pikturme...

6. “FJALA E ARTĖ, KĖSHILLIM I MIRĖ”
FOKUS POETI, ARTISTI , KĖNGĖTARI, SKULPTORI, PIKTORI, KINEASTI...
Intervistim direkt nė sallė.

7. “MENDJET E NDRITURA T'I BASHKOJMĖ, TĖ THURRIM ĖNDRRA, TĖ KOMPOZOJMĖ BINDSHĖM TĖ ARDHMEN, KONTRAST TĖ MADH ME NEGATIVĖT”
Poezi, ese, klip , Poėer Point, piktura, apel poetik, dancim poetik, skicim...


8. “HEKATOMB I KOHĖS VRASTARE...”

Vret Njeriun , Qenien
Nėpėrkėmb tė drejtėn...
JO NĖPĖRKĖMBJES...

Nxit prostituimin
JO PROSTITUIMIT!
Nxit kėrcėnimin, privacionin, dhunėn...
JO KĖRCĖNIMIT , PRIVACIONIT, DHUNĖS!
Interpretime poezish dh trajta e mėnyra tė tjera tė lira reagimi.

9. JETĖ E KONCEPTUAR MBI MORALITET DHE PROGRES
Nė fokus Kriza ekonomike dhe ekologjike
Citime, urtėsi, pikėpamje ndryshese, filmime.

10. INTERPRETIM TĖ POETĖVE BASHKĖKOHORĖ ME KĖTĖ OBJEKT TĖ DĖRGUAR NGA INICIUESIT DHE TĖ PĖRZGJEDHUR NGA ORGANIZATORĖT

11.TITULLIME, ĒMIME PROPOZIME PĖR KRIJUESIT E SHQUAR TĖ KONTRIBUTIT DHE PJESĖMARRJE NĖ EVENTE NDĖRKOMBĖTARE
SHPALLJA E FITUESVE TĖ KONKURSIT NDĖRKOMBĖTAR "MUZA POETIKE PEGASI 2011" nė tė cilin morėn pjesė 400 poetė nga Shqipėria dhe nga shumė vende tė tjera tė Botės (Juria me poetė nga bota, poezia nė anglisht. )Shpėrndarja e ēmimeve Kongresi "PEGASI INTERNACIONAL " TIRANĖ Prill 2012 nė bashkėpunimme Universitetin"VITRINA"

12. APELIM i pėrbashkėt drejtuar atyre qė drejtojnė vendet, vendin dhe solidarizim me tė gjithė poetėt e botės; interpretim poezish tė poetėve kandidatė ėpr Ēmimin Nobel nga disa vende tė Botės , interpretim nė sallė.
14. Skicime protagonistėsh tė Manifestimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA 24 shtatori 2011 Dita e Ndryshimit   Sat Sep 17, 2011 1:44 pm

13. DEKLARATĖ UNIVERSALE PĖR NJĖ BOTĖ TĖ MENĒUR DHE NDRYSHE
13. MEMORIAL KUJTIMI
MANIFESTIMI I PARĖ POETIK NĖ KĖTĖ PĖRMASĖ 24 SHTATOR 2011...,
Shpallja e kėsaj dite si Ditė e Ndryshimti tė Botės dhe festimi i pėrvitshėm.
Pėrshėndetje e simotrave dhe pėrshĖndetje tė poetėve tė ardhura nga end etė ndryshme tė botės pėr kėtė event.

PĖRGATITUR NGA PRESIDENCA E LIDHJES NDĖRKOMBĖTARE TĖ POETĖVE , SHKRIMTARĖVE DHE
ARTISTĖVE “PEGASI”ALBANIA, “PEGASI” KOSOVA

FAZA PĖRGATITORE:
Nė periudhėn 16 gusht - 20 shtator 2011
Tė organizohet kontakti, pėrcaktimi i poezive e tjerė, qė do tė pėrfaqėsohen krijuesit pėr detajimin e kėtij programi nė mėnyrė konkrete.
Nė bashkėpunim me organet vendore tė pėrcaktohen sallat, kudo tė zhvillohet manifestimi dhe ndihma konkrete e nevojshme pė konkretizimin me sukses tė tij.
Tė tė pėrcaktohen vendet e lejuara pėr ekspozim tė poezive me objektin e pėrcaktuar nė program si dhe eksperimentimi pėr afishimin e poezive nė linjat e udhėtarėve urbane dhe interurbane.
Tė hyhet nė kontakt me poetėt, artistėt, piktorėt, kėngėtarėt e tjerė pėr realizimin saktik tė kėtij programi tė veēantė.
Tė organizohet njoftimi pėr pjesėmarrėsit duke shfrytėzuar gjithė aftėsinė ekzistuese sinjalistike.
Tė njoftohet media dhe masmedia per objektin e manifestimit.
Tė merren masa pėr ekspozenė e librit dhe ekspozitat figurative...
Mė e mira e mundshme ėshtė qė nė kėtė Manifestim poetik tė ketė pėrfaqėsim vendor dhe qendror.
Gjatė kėsaj periudhe tė prezantohen, publikohen nė rubrikėn e hapur 100.000 poetėt poezitė e poetėve shqiptarė, kosovarė nė gjuhėn angleze pėr njohje tė saj kudo nė botė.
Presidenca e Lidhjes tė interesohet pėr vendosjen nė fondin prezantues tė Universitetit Sandford tė Klaifornisė tė pasurisė kreative poetike si dhe tė bashkėpunohet me tė gjithė poetėt e botės pėr ta kthyer ditėn e 24 Shtatorit nė Ditėn e Ndryshimit dhe tė organizimit tė Manifestimeve tė pėrvitshme me kėtė objekt.
Tė bashkėpunohet me katedrat e letėrsisė nė Universitete tė Shqipėrsė dhe nė Kosovė.
Tė jepen intervista nė Tv, Masmedia e tjerė pėr kėtė event botėror.
Tė publikohet skicė- ideja eprogramit dhe ky program pėr tė sensibilizuar krijuesit dhe gjithė opinionin publik pėr kėtė Manifestim.
Deri mė datėn 24 Shtator mund tė organizohetn takime, veprimtari tė shkurtra me kėtė objekt.

Nė kėtė Manifestim mund tė marrin pjesė edhe krijues, tė cilėt nuk janė anėtarė tė LNPSHA "PEGASI" ALBANIA dhe LPSHA "PEGASI" KOSOVA.
Marrja e masave tėrėsore pėr filmim dhe fotografim tė ngjarjes sė madhe .

PRESIDENCA E LIDHJES NDĖRKOMBĖTARE E POETĖVE , SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE “PEGASI” ALBANIA DHE KOSOVA

TIRANĖ , PRISHTINĖ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA 24 shtatori 2011 Dita e Ndryshimit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
LNPSHA "PEGASI"ALBANIA 24 shtatori 2011 Dita e Ndryshimit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: