Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 NJĖ LĖVIZJE E RE, PERVOJA E KA TREGUAR SE ĖSHTĖ KONKURRUESE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: NJĖ LĖVIZJE E RE, PERVOJA E KA TREGUAR SE ĖSHTĖ KONKURRUESE   Sat Sep 17, 2011 1:38 pm

A duhet tė ketė nė Shqipėri njė AKADEMI SHKENCASH ALERNATIVE NĖ SHQIPĖRI?
LIDHJA NDERKOMBĖTARE E POETĖVE SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE "PEGASI" ALBANIA DHE "PEGASI" KOSOVA SHTRON NJĖ PROBLEM TĖ MADH DHE HEDH IDENĖ...
SHUMĖ STUDIUESĖ ALTERNATIVĖ KANĖ DHĖNĖ NJĖ KONTRIBUT TĖ MADH NĖ STUDIMIN DHE TRAJTIMIN E SHUMĖ TEMAVE STUDIMORE SHUMĖPLANSHE DHE SHUMĖ TĖ TJERĖ VEPRIMOHEN DHE JANĖ VETĖM NJĖ HAP DREJT KRIJIMIT TĖ AKADEMISĖ SHKENCAVE ALTERNATIVE...Nėn pėrkujdesjen eLNPSHA”PEGASI” ALBANIA, e cila ka nė gjirin e saj shumė studiuesė tė tillė, por edhev tė kontributit tė mirėfilltė shkencor, por qė nuk kanė gjetur veten...,nuk kanė patur hapėsira tė lira ...
NĖ KĖTĖ MORI BOTIMESH NDIHET PREZENCA E BOTIMEVE ALTERNATIVE...
NĖ KĖTĖ ECURI TĖ ZBEHTĖ PREZENCA E ASHA DO TĖ JETĖ KONKURRUESE DHE NXITĖSE APO VETĖM PREZENTE?...
Shumė studime tė karakterit historik, gjuhėsor, ndėrmarrėsi hartimi tė fjalėsv e tė gjuhės shqipe, hartim tė antologjive poetike dhe tė letėrsisė me njė zhdėrvjelltėsi profesionale dhe detajime, libra tė shkencave tė sakta dhe tė pėrpikta, tė cilat kėrkohen nga nxėnėsit e studentėt , por edhe nga mėsuesit qė japin kėto lėndė. Po kėshtu duhet evidentuar se gjatė kėtyre viteve mendimi kritik nė fushėn letrare nga studiuesit e mirėfilltė ka mbetur nė vend, dhe ka dalė nė skenė njė grup studiuesish tė rinj, tė cilėt po pėrpiqen tė rrugėtojnė me aftėsi dhe tė analizojnė kėtė letėrsi tė re...

Kėshtu mund tė flitet dhe pėr formate tė reja tė kritikės dhe tė studimit nė fushėn folkloristike, pikturore, skulpturore, tė regjisurės, tė artit nė pėrgjithėsi, pėrvoja tė reja nė kėtė liri krijimi. Ende, pavarėsisht nga ekzistenca e Alkademisė sė Shkencave asnjė grup studimor nuk ėshtė krijuar pėr tė evidentuar pasurinė frazeologjike, neologjike tė krijuar gjatė periudhės dydekadshe tė krijimit letrar, njė pasuri kjo qė ploton dhe e bėn mė tė begatė nė fjalėformim fjalėsin shqiptar dhe hap hapėsira tė reja studimore nė kėtė fushė... Ėshtė njė grupim i madh. Mandej mund tė themi se ka njė synim tė caktuar pėr tė bėrė zbulesa tė pranisė sė gjuhės sonė dhe tė lashtėsisė sė saj... e tjera.
Ēfarė do tė sillte njė prezencė e ASHA, kur shumė studiues tė sferave tė ndryshme kontribuojnė me shpirt pėr njė lėvrim tė tillė?... Sa studime tė kėsaj natyre kanė tronditur edhe ata, qė e heqin veten ekspertė fushe studimore dhe qė puna e tyre e pėrditshme ėshtė studimi, qėmtimi, hulumtimi?Ēfarė ka nxjerrė nė pah ky studim dhe ē'rol luan sot nė progresivitetin, zhvillimin e vendit?Ku ėshtė kjo pėrndritje, ky gjallim?! Shumė studime tė alternativistėve kanė nivel shumė tė lartė nga ata, qė e quajnė veten studiues, apo kanė fituar tituj tė ndryshėm?! Stafet akademike nė Universitete ē'veprimtari shkencore e konkrete zhvillojnė nė qytetet, ku veprojnė dhe a janė tė pranishėm nė evoluimin e mendimit shkencor nė tė gjitha drejtimeve operuese nė kėto qytete? Si luftojnė pėr elitarizimin si dhe kėshillimin pėr probleme tė ndryshme, qė hasen nė pėrditshėmri dhe duhet tė zgjidhin pushtetet vendore... A merren me kete pergjegjesi shkencore?
Duhet thėnė se nė kėtė drejtim ASHA do tė ketė dhe shumė studiues titullarė dhe me tituj shkencorė , tė cilėt do tė ndihmėsojnė ecurinė ...

Ideja duhet gjithmonė tė lindė... Dhe kjo lindi nga ne qe po perpilojme gjithēka me zgjuarsi. Keshtu nuk do te jehet tė shkelen principet dhe realiteti historik tė transformohet nga interesat... dhe kufijtė tė priten prapė nga VILARĖT e VERDHĖ ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
NJĖ LĖVIZJE E RE, PERVOJA E KA TREGUAR SE ĖSHTĖ KONKURRUESE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: